Jonge Amsterdammers van goeden huize pleegden serie inbraken Alphenaar Alphenaar Van dag tot dag Royaal gebaar Zomercostuums voor f99.- &p de raatótoel Hit öf bfrlföfn fijb Overschot bij A.O.W. Emigratie van ongeveer 25.000 gerepatrieerden naar de Ver. Staten? HAARLEMSE RECHTBANK Off icier eist 1,5 en 2,5 jaar jeugdgevangenis Verbrand lichaam van jonge vrouw gevonden Gruwelijke ontdekking in polder bij Belgische grens Misverstanden FANTASTISCH 200 Jaai geleden VRIJDAG 10 APRIL 1959 -r O J Haarlem wil tot elke prijs zetel blijven van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur. Voor wie hieraan nog mocht hebben getwijfeld, zal het zo juist door B. en W. van Haarlem aan de raad gedane voorstel om in een eventueel exploitatietekort van het te verbouwen Krelagehuis voor jaarlijks vijfendertig mille bij te dragen, de ogen hebben ge opend. Als de raad het voorstel met de daaraan verbonden consequenties de verplich ting van „Bloembollencultuur" haar zetel voor veertig jaar in Haarlem te houden aanvaardt, zal de vereniging in haar ko mende vergadering moeten beslissen, of zij het zeer royale gebaar van Haarlem wil honoreren door haar keuze definitief op Haarlem te doen vallen. Toen de vereniging indertijd om finan ciële redenen besloot geen nieuwe beurs aan het Frederikspark in Haarlem te bou wen, is er van verscheidene zijden uit de vereniging op gezinspeeld, dat, indien Haarlem de zetel van „Bloembollencul tuur" zou willen behouden, deze stad be reid zou moeten zijn een offer te brengen. Men achtte in die kringen toen het be schikbaarstellen van een representatieve plaats voor de nieuwe beurs een naar ver houding te klein offer. Met het nieuwe voorstel van B. en W. is opnieuw bewezen, dat Haarlem wel degelijk bereid is voor het behoud van de zetel der voor de „bloembollenindustrie" zo gewichtige ver eniging, een offer te brengen. Als de raad het voorstel aanvaardt, zal er voor nie mand uit het bloembollenvak meer reden zijn zich te beklagen over een gebrek aan offervaardigheid van de zijde van de Bloe menstad. Wij juichen het voorstel toe en niet al leen uit een oogpunt van Haarlems belang. Immers ook „Bloembollencultuur" heeft belang bij een zo representatief mogelijke plaats van vestiging, die tevens in het cen trum ligt van het Nederlandse bloembol- lengebied. Dit is de laatste jaren uitgebreid tot ver over de grenzen van wat vroeger de bloembollenstreek was. De bezoekers van de beurs komen thans ook voor een belangrijk deel uit het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal. Voor hen kan een langere reis, bijvoorbeeld naar Hille- gom, mogelijk te omslachtig zijn. Nadat de raad zich woensdag over het voorstel zal hebben uitgesproken, zal het woord zijn aan „Bloembollencultuur", voor welke vereniging de beslissing niet moei lijk lijkt te zijn, als tenminste kan worden voorzien in een ingrijpende en bevredi gende verbouwing van het Krelagehuis. Het plan daarvoor zal mede bepalend zijn voor de waardering van het royale gebaar, dat B. en W. van Haarlem voorstellen te maken. Minister Beel heeft over de financiële re sultaten van de algemene ouderdomswet over 1958 medegedeeld, dat het totaal van de uitkeringen inclusief administratie kosten 920 miljoen heeft bedragen. De premieopbrengst bedroeg in 1958 rond 1070 miljoen. Een wetsontwerp inzake een nieuwe in validiteitsverzekering is in voorbereiding. Het vraagstuk van de liquidatie van de huidige Invaliditeitswet is thans nog bij de S.E.R. in studie. De minister is van oordeel, dat de unifi catie der sociale verzekering zoveel mo gelijk dient te worden bevorderd. Daarbij dient ook aan een algemene arbeidsonge schiktheidsverzekering te worden ge dacht ter aanvulling van de wettelijke re gelingen betreffende de arbeidsverhinde- ring. Advertentie E|* |A Grote Houtstr. 156 Earn Bm HAARLEM heeft een prachtige sortering 100 «k WOLLEN STOF Bijzondere kwaliteit. Minister Beel deelt als minister van Sociale Zaken ad interim aan de Eerste Kamer mee, dat het nog moeilijk is een nauwkeurige benadering te geven van het aantal uit Indonesië gerepatrieerden, dat in de loop van dit jaar onder de bepalin gen van de Pastore-Walter Act naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Indien de daaromtrent bestaande verwachtingen evenwel juist blijken, zal voor 1959 be houdens onvoorziene omstandigheden kunnen worden gerekend met een emigra tie van omstreeks 25.000 personen. Naar aanleiding van een vraag of de regering nog steeds een herstel van de emi gratie voor het jaar 1959 tot een niveau van omstreeks 30.000 personen waar schijnlijk acht, verklaart de minister, dat deze prognose tot dusver nog in onvoldoen de mate haar bevestiging heeft gevonden in het beloop van de ingekomen emigra tie-aanvragen. Gedurende de laatste maanden is met name het aantal aanmel dingen voor emigratie naar Canada aan merkelijk ten achter gebleven bij de daar omtrent eertijds gekoesterde verwachtin gen. Dit is mede toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de Canadese regering op grond van de algemene economische situatie heeft gemeend de overigens onverminderd gunstige in 1959 voor emigranten geldende definitieve toela tingsvoorwaarden pas dezer dagen be kend te kunnen maken. De drie verdachten die donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank werden geleid waren nog nauwelijks de kinderschoenen ontgroeid. „Deze verdachten komen alle drie uit een zeer behoorlijk milieu. Nooit eerder zijn ze met de justitie in aan raking geweest", merkte de president tijdens de zitting op. En toch hadden deze zelfde uit Amsterdam afkomstige jongelui een respectabele serie inbraken op hun naam staan. Met een auto trokken ze er op uit. Ze stroopten een groot deel van West- Nederland af. De officier van Justitie schatte het aantal inbraken, dat deze jongens tussen juni en augustus van het vorig jaar onder andere in Wassenaar, Zandvoort, Hilversum, Heemstede, Bloemendaal, Nieuwer-Amstel en Laren pleegden, tussen de twintig en dertig. Onbegrijpelijk. Dit woord lieten de pre sident en de offciier zich een paar keer ontvallen en dat sloeg dan op de uiterst snelle manier waarop deze jeugdige ver dachten op het hellende vlak waren ge raakt. De officier sprak in zijn requisitoir van nozemdom, slappe karakters en een krachtige heropvoeding. Hij vorderde tegen een 21-jarige verwarmingsmonteur anderhalf jaar gevangenisstraf zonder af trek van voorarrest, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jonge lieden in Zutphen. Tegen een 20-jarige leerling-monteur en een 19-jarige leer ling-diamantbewerker, die het leeuwe- deel der inbraken op hun naam hadden staan, luidde de eis twee jaar en zes maanden, eveneens door te brengen in de jeugdgevangenis in Zutphen. Dikke portefeuilles De verwarmingsmonteur verklaarde zich door de twee andere verdachten te hebben laten overhalen. „Ze lieten me dikke porte feuilles met geld zien en vertelden hoe ge makkelijk je daar aan kon komen". Hij had meegedaan aan een inbraak in een villa aan de Hoge Duin en Daalseweg in Bloemendaal op 22 juni van het vorig jaar, waar het drietal drie radio's en een akten- tas wegnam. Op 17 juli brachten ze een bezoek aan een huis op de Midden Duin en Daalseweg in Bloemendaal. Daar be stond de buit uit een radio met pick-uo, grammofoonplaten, sieraden en flessen drank. Nieuwer-Amstel en Bennebroek kwamen ook aan de beurt. Hun „systeem" was eenvoudig genoeg. Eerst kijken of er niemand thuis was en als de kust veilig was sloegen ze een ruit in. Eenmaal bin nen keken ze op hun gemak rond wat er van hun gading was. Op een keer moesten ze hals-over-kop de vlucht nemen omdat de hond des huizes niet van hun bezoek gediend was. De raadsman van verdachte, mr. L. S. Römelingh, zei dat zijn cliënt zich door slechte vrienden had laten beïnvloeden. Van de werkgevers van verdachte had hij zeer gunstige inlichtingen over hem ont vangen. Het verblijf in de jeugdgevangenis achtte de raadsman voor verdachte min der geschikt. Liever zag hij dat de recht bank een clemente gecombineerde straf oplegde. Anders dan de reclasseringsrao- porteur achtte mr. Römelingh zijn cliënt zeer wel reclasseerbaar. Lange lijst Ook de twee andere verdachten gaven de hun ten laste gelegde feiten vlot toe. Op 10 juni van het vorig jaar klommen ze een huis aan de Koninginneduinweg in Bloe mendaal binnen. Hetzelfde deden ze kort daarop in een huis aan de Tetterodeweg in Overveen. Dat leverde hun totaal on geveer duizend gulden op. De officier van Justitie somde daarna nog een lange lijst van inbraken op. Vijf in Bloemendaal. zes in Wassenaar en verder in Nieuwer- Amstel, Zandvoort, Hilversum, Laren en Heemstede. „We leefden in een roes", zei een der verdachten. Mr. J. W. Rutgers, de raadsman van de leerling-monteur, zei dat zijn cliënt zoals velen van zijn leeftijd op het slechte pad was geraakt omdat de maatschappij aan deze jongelui niet voldoende houvast bood. De geëiste straf achtte mr. Rutgers even min een oplossing voor de morele nood waarin zijn cliënt en met hem vele an deren verkeren. „Angst is een deel van hun leven geworden". De raadsman kon zich verenigen met de heropvoeding van ziin cliënt in de jeugdgevangenis maar hij ver zette zich tegen de lange duur van de straf. De raadsman van de leerling-diamant bewerker, mr. J. K. M. Mathuizen, be lichtte de gezinsomstandigheden van zijn cliënt. „Ouderlijk gezag was er nau welijks omdat de vader voor zaken vaak in het buitenland vertoefde en de moeder zich weinig met de jongen bemoeide. Tij dens een periode van leegloperij kwam verdachte in verkeerd gezelschap en toen ging het snel bergafwaarts". Mr. Mat huizen zag geen nut in een verblijf in de jeugdgevangenis voor zijn cliënt. „Mijn cliënt voelt zich goed in de afzondering die hij thans doormaakt. Hij heeft zich met hartstocht op de studie geworpen. Een gecombineerde straf met een behoorlijke proeftijd acht ik voor hem heilzamer dan een langdurig verblijf in de jeugdgevange nis waar hij vroegere kornuiten kan tegen komen", aldus de raadsman. Vervolgens stonden drie gedetineerde Haarlemmers een 26-jarige loodgieter, een 24-jarige machinebankwerker en een 19-jarige lasser terecht. Zij pleegden in Haarlem twaalf en daarbuiten tien in braken, waaronder verscheidene branó- kastkraken. De verdachten waren er twee ten laste gelegd: in oktober 1958 stalen zij uit een bouwkeet aan de korte Ver- spronckweg in Haarlem drie kisten met gereedschappen en in november vormden schuurtjes langs de Westelijke Randweg het operatieterrein. Hier verdwenen on der andere een bankschroef, een radio en een petroleumvergasser. Het aantal voorwerpen, waaraan zij zich vergrepen hadden, was veel groter. De geldswaarde was echter in het algemeen gering, zodat zij eigenlijk zo gauw mo gelijk weer hun slag moesten slaan. De officier van Justitie noemde de lood gieter een domme, slappe onevenwichtige figuur. Het reclasseringsrapport getuigde niet van optimisme over de toekomst van verdachte. De bankwerker, volgens de of ficier, intelligent, maar met een negatie ve instelling, vormde de „hersenen" van het inbrekerstrio. De jeugdige lasser was nog niet zo ervaren in de misdaad en ging eerst op kiosken „oefenen" voor hij met de beide Haarlemmers op stap ging. Even als de bankwerker was hij nog nooit ver oordeeld, de loodgieter evenwel reeds vijf keer wegens diefstal en verduistering. De officier van Justitie eiste tegen de loodgieter en de machine-bankwerker tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen de lasser twee jaar en drie maanden jeugdgevangenis. Zelfs de raadsman van de loodgieter, mr. A. F. H. Schreurs, sprak van een „stroop tocht door Kennemerland" en hij zei in de zaak zelf weinig lichtpunten te zien. Pleiter vroeg echter aandacht voor de el lendige jeugd, die zijn cliënt heeft gehad. Op het punt van opvoeding waren zijn ouders niets waard. Mr. Schreurs bepleit te een onvoorwaardelijke straf, evenwel aangepast aan de omstandigheden. De raadsman van de machine-bankwer ker, mr. M. L. Swaab, noemde zijn cliënt, een geestelijk onvolgroeide jongeman, die toezicht nodig heeft. Hij verzocht een hoofdzakelijk voorwaardelijke straf. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis vond tweeëneenkwart jaar jeugdgevangenis voor de lasser een onevenredige strafmaat en bepleitte een zeer korte onvoorwaar delijke gevangenisstraf en daarbij een voorwaardelijke straf van enige omvang. Uitspraken in alle zaken op donderdag 23 april om half tien. In de Catharinapolder in Zeeuwsch- Vlaanderen, vijf kilometer buiten de ge meente Axel, juist op de grens met de ge meente Vogelwaarde, is het stoffelijk overschot gevonden van een naar schat ting 20-jarige vrouw. Het lichaam was verkoold op een klein gedeelte der benen na. Een landbouwer, die in de omgeving woont en het lichaam ontdekte, waar schuwde de rijkspolitie te Axel, waarna een minitieus onderzoek werd ingesteld. Zeer waarschijnlijk is de vrouw ter plaat se verbrand. Het stoffelijk overschot lag in een ondiepe greppel. Alle kleding is verloren gegaan met uit zondering van 'n stuk nylonkous. Een arts heeft na onderzoek het vermoeden geuit dat het hier een vrouw van ongeveer twintig jaar betreft. Ieder ander identifi catiemiddel ontbreekt echter. Hoe het lichaam ter plaatse is gekomen vormt nog een groot raadsel voor de po litie. Onmiddellijk na het vinden van het gro tendeels verbrande stoffelijk overschot zijn rijksrechercheurs uit Den Haag, het parket van de officier van Justitie te Mid delburg en een rijksrechercheur uit Mid delburg naar de Catharinapolder gegaan. Het stoffelijk overschot is later naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht waar door dr. Zeldenrust sectie werd ver richt. Omtrent de resultaten kon nog niets worden medegedeeld. Mede doordat ook het gelaat van het slachtoffer vrijwel ge heel was verkoold, tast men nog geheel in het duister omtrent haar identiteit. Uit Zeeuws-Vlaanderen zijn de laatste tijd geen vermissingen gemeld, maar uit Bel gië zijn wel meldingen over vermissingen binnengekomen. Het staat wel vast, dat misdrijf in 't spel is. De gruwelijke wijze, waarop de dader te werk is gegaan, waarbij hij vermoede lijk het meisje onder valse voorwendsels heeft meegevoerd, daarna om het leven heeft gebracht en met opzettelijk meege voerde benzine heeft overgoten en ver brand, werd van politiezijde een unicum genoemd. Bij het onderzoek ter plaatse waren ook autoriteiten van de Belgische justitie aan wezig. Door het hoofd geschoten Onze Zeeuwse correspondent verneemt nader, dat dr. Zeldenrust, de politie-expert in moordzaken uit Den Haag, bij de sec tie heeft kunnen vaststellen, dat het slachtoffer een ongeveer zestien- a acht tienjarig meisje is, dat door een kogel dwars door het hoofd gedood moet zijn, Veldmaarschalk Montgomery heeft in Downingstreet 10 te Londen de Britse premier Macmillan ingelicht over zijn voorgenomen reis naar Moskou. Hij vertrekt op 28 april en zal op 1 mei terugkeren. „Monty" werd bij het verlaten van de ambtswoning van de premier door een politie-escorte, nieuwsgierigen en persfotografen omstuwd. Strijkorkest I MUSICI Vivaldi - Vier Jaargetijden, de meest verkochte klassie ke plaat 22.—. - Diverse andere platen van I Musici voorradig 8,—, 13.50, f 22.— KRUISWEG 47-49 HAARLEM waarna het lijk met benzine overgoten en in brand gestoken is. Volgens onze corres pondent ontdekte de brievenbesteller Fi eekenhout uit Axel 't lijk, toen hij don derdagmorgen per fiets door de polder reed. Hij waarschuwde op een boerderij de inwonende particuliere verpleegster, mej. K. Wouters uit Haarlem. Samen be gaven zij zich naar de plek waar het li chaam in een greppel lag. De luitenant der rijkspolitie C. W. Bloemers voorma lig commandant in Zeeuws-Vlaanderen, doch thans gedetacheerd bij de Verkeers school te Bilthoven, was toevallig in Ter- neuzen aanwezig. Hij belastte zich di rect met de leiding van het voorlopig on derzoek, Ook arriveerden vrij spoedig en kele rechercheurs uit Den Haag, die juist die morgen in Wemeldinge waren, waar een inbraak was gepleegd. Op de plaats van het misdrijf werden sporen van man nenschoenen en bloedsporen aangetroffen. De politie veronderstelt, dat de moord el ders moet zijn gepleegd, dat het lijk per auto naar de polder is vervoerd en daar in de greppel is neergelegd en in brand gestoken. Hoewel de vlammen het meisje onherkenbaar hadden verminkt, kon de politie vaststellen, dat zij ondermeer een spijkerbroek heeft gedragen. Voorts werd een ring met een blauwe steen en een me daillon gevonden. Enige verbazing wekte de vondst van een grote reiswekker, die bij het opnemen van het stoffelijk over schot op de grond viel. Het uurwerk was bliiven staan op 10.20 uur. Daar in de wijde omtrek geen enkel meisje wordt vermist, vermoedt de poli tie, dat het slachtoffer uit België afkom stig is. Ook gevonden lucifers zouden daarop hebben gewezen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Het leven gonst van mis verstanden sterker nog, het wordt erdoor beheerst. Het zou wellicht een interessant rekensommetje zijn, na te gaan hoe groot de dagelijkse schade over de hele wereld is die door misverstanden ver oorzaakt wordt, doch men dient daarbij te vrezer dat men tot een ontstellende con clusie komt. Namelijk tot deze, dat het bestaan en de voort gang van het leven op aarde slechts mogelijk zijn dankzij de misverstanden. Hoeveel mensen verdienen er hun brood door? Om slechts een paar categorieën te noe men: juristen, militairen, psy chologen, psychiaters, arbiters, directrices en personeel van tehuizen voor ongehuwde moeders, verkeersagenten, ci piers, loodsen, bergers, diplo maten, handelaren in tweede hands goederen en met eni ge ontsteltenis geconstateerd journalisten ook. Het zal u bij deze summiere opsomming ongetwijfeld opvallen dat al deze categorieën werkzaam zijn bij het voorkomen, ont warren of het verzachten van de gevolgen van misverstan den. Doch er zijn zeer zeker ook nog talrijke beroepen waarvan de vlijtige beoefening het veroorzaken van misver standen tot onderwerp heeft. Zelfs zal men bij enig naden ken tot de conclusie komen, dat sommige der opgenoemde categorieën zich bezighouden met het verwekken en vervol gens ophelderen van misver standen. Doch deze dubbel- actieve werkers kan men be ter niet bij name noemen. Want sommige mensen zijn zeer gevoelig voor naakte waarheden. Aangezien het dus de rot- ping van de journalistiek dient te zijn, misverstanden uit de wereld te helpen, wil ik daar mee van vandaag af ijverig beginnen. Twee onderwerpen lijken mij voor de aanvang voldoende. Het ene is van bin nenlandse, het andere van exotische aard maar hun strekking is nagenoeg dezelf de. Het is geen geheim, dat de Japanse kroonprins die heden in het huwelijk treedt, van diverse kanten met scheve ogen wordt aangekeken. Deze zoon van de goddelijke keizer heeft zich naar veler opinie verlaagd tot een onbetamelijk niveau bij de keuze van zijn levensgezellin. Niet alleen heeft zijn bruid niets godde lijks afgezien van haar fi guurtje en haar bruidsschoen tjes, doch dat is figuurlijk ge sproken maar zij behoort zelfs niet tot de geringste adel van het rijk. Rijk is zij overi gens wel, doch dat kan nau welijks gewicht in de schaal hebben gelegd, aangezien het aloude Japanse traditie is dat een kroonprins een zeer be hoorlijk spaarbankboekje be zit. Men is daar in het licht van de Rijzende Zon aan het spe culeren, combineren en dedu ceren geslagen en heeft zich uitgeput in gissingen omtrent de beweegredenen, die de prins gebracht hebben tot zijn afkeurenswaardige mésaillan- ce. Gebrek aan eerbied voor na tionale tradities, veronachtza ming van erfelijke verheven- heid, brutalisering van de wil der voorouders, neiging tot het nosemachtige, zwakheid van adellijk besef; dat zijn zo de veronderstellingen die zich tot het karakter van de jongeling bepalen. Doch andere zoeken verder zij komen tot de conclusie dat de prins zich tot de dochter van een „nieuwe rijke" heeft verlaagd uit ge slepen baatzucht: hij wil de machtige Japanse zakenwereld binden aan de regerende dy nastie, hij probeert indruk te maken op de dollarbaronnen in Amerika, hij tracht Japan te democratiseren. Misverstanden Misverstan den! Waarom heeft men zich zo uitgesloofd om te achter halen waarom hij met déze zij 't kroonprinselijk bestaan wil delen? Men had zich immers kunnen bepalen tot een sim pele vraag aan de jongeman zelf en genoegen kunnen nemen met het korte, eenvou dige antwoord van een man die zich een vrouw heeft ge kozen: „Ik trouw met haar, omdat ik van haar houd". Hoeveel mensen in Japan en daarbuiten hebben een dag loon verdiend aan het uitden ken, rondvertellen en com mentariëren van al die gecom pliceerde veronderstellingen? En dan nog wel ten aanzien van een probleem, dat zo ge makkelijk te herleiden is tot die vier verlossende", ondub belzinnige woorden: „Ik houd van haar". Vandaag trouwt de prins onder lawines van pracht en praal met zijn uitverkorene. De scheve ogen zullen wel ge bleven zijn, maar het jonge paar zal zich daarvan niets aantrekken. Voor hen beiden bestaat er vandaag slechts één klein probleem, dat zich zelf zal oplossen. Namelijk: laat de menigten verdwijnen en de décors verwijderd wor den, laat de gouden gewaden wegvallen en de hoogwaar digheidsbekleders naar huis gaan laat ons getweeën alleen blijven in de Japanse avond vol kersenbloesemgeur. Laat de zephir ons toefluiste ren waarom wij met elkander zijn getrouwd en laat de ganse wereld zich van ons afkeren naar haar andere, onmisbare misverstanden. En dat zal de wereld onge twijfeld doen. Wat het binnenlands mis verstand betreft: marine autoriteiten hebben in Zee land een oefening gehouden van vreemdsoortige aard, waaruit zij geconcludeerd hebben dat de burgerbevol king een volkomen foutieve, staatsgevaarlijke mentaliteit bezit. Een aantal vermomde marinemannen elk voor zich een bepaalde soort spion voorstellend ondervond vriendelijkheden en hulp van de bevolking en was in staat tot ontstellende staaltjes van sabotage-actie, daarbij ijverig terzijde gestaan door niets- kwaadsvermoedende burgers en burgerlijke functionarissen. In hoge militaire kringen zit men nu met de handen in het dunne haar. Het schijnt dan ook een gruwelijk pro bleem: nu deugt eindelijk ons leger, doch nu deugt de bur gerbevolking niet. Wat te doen? En toch zie ik hierin een gigantisch misverstand. Als ik wél ben ingelicht, is er mo- meneel namelijk geen oorlog aan de gang op ons grondge bied of in onze onmiddellijke omgeving. Ik heb evenmin gehoord dat er reden is, bui tenlanders argwanend en vor send aan te zien. De V.V.V.'s doen trouwens hun uiterste best ons te wennen aan het idee, dat ons land in lente en zomer eigendom van de bui tenlanders is. Een vriendelijke, hulpvaar dige en argeloze burgerbevol king is het dierbaarste bezit, dat een land hebben kan. Hoe kan de Marine in vredesnaam en vredestijd hebben ver wacht, dat wij alle voorbij gangers met buitenlandse ac centen zouden aangrijpen, lijfelijk onderzoeken en ten binnenste buitenkeren? Volgens mijn bescheiden op vatting heeft deze vreemd soortige oefening iets heel belangrijks en verheugends aangetoond: ons volk is een echt bürgervolk, vredig levend en latende leven, vriendelijk van aard en behulpzaam waar het kan. -Dat moet ons met grote blijdschap vervullen en doen streven naar volmaking. Er is geen enkel probleem, lijkt mij. Misverstanden! Misverstan den! Een prins trouwt uit liefde; een volk is vervuld van vre dige vriendelijkheid. Wat is de wereld mooi, on danks haar misverstanden! J.L. Die Hollanders Een van de zonderlingste opmerkingen die ge van vakantiegangers-in-spe kunt vernemen, is: „daar gaan we niet heen; daar komen zo veel Hollanders" Ik heb nooit de zin van deze kreet be grepen, tenzij zij een domme uiting van zelfhaat en zelfverheerlijking tegelijk is, want men is zélf Hollander en wil niet met zijns gelijken verkeren en tegelijker tijd acht men zichzelf te goed om tussen mede-Hollanders te zijn. Deze opmerking houdt bovendien in, dat men alle overige vijftig weken van het jaar in zeer ellendige omstandigheden ver keert, want men is dan dag-in dag-uit met zóveel Hollanders, dat er bijna geen Hol lander meer bij kan. Nu zou deze opmerking kunnen beteke nen, dat men nu eens „echt helemaal er uit" wil zijn en daarom zich, door zijn om gang met Fransen, Italianen of Spanjaar den, in de geest van dezulken wil inleven en hun mentaliteit wil leren kennen, ge dwongen door de afwezigheid van land genoten om gedurende zijn gehele va kantie Frans, Italiaans of Spaans te spre ken. Maar zó is het écht niet, want pa en moe wagen zich, terecht, niet aan vreem de talen en talen niet naar omgang met vreemde snoeshanen. Het wordt dan dus zó, dat de conversatie in den vreemde pre cies dezelfde, met dezelfde hoofdpersonen (pa en moe) is, als die in Leiden, Onstwed- de of Breda altijd is. Het zijn eigenlijk maar vervelende aan stellers, die mensen van „daar komen zo veel Hollanders" en daarom maken zij mij met die opmerking altijd een beetje boos. Waar dan altijd nog bijkomt, dat het juist deze mensen zijn, die Holland geen uur en geen minuut kunnen loslaten en die hun hele vakantie door niet anders doen dan alles met bij ons" te vergelij ken: het eten, de manieren en de leefwij zen van het vreemde land, de kleding der andere gasten en vooral de prijzen. Wat er tenslotte dan ook nog bijkomt, dat het juist dezen zijn, die openlijk of in het diepste binnenste huns harten een zucht van verlichting slaken als zij einde lijk weer thuis zijn bij het vertrouwde dressoir en de eigen stillevens aan de wand- „M'n eige' goeie bedje is toch maar al les". En dan maar weer, knus en veilig, -de volgende vijftig weken tussen elf mil joen Hollanders leven. „Weet je wat ik nou zo raar vind van die Italianen Elias Advertentie Onze Dames- en Heren- confectie-afdeling is in één woord tailleurs japonnen mantels vesten rokken blouses kostuums demi's colberts pantalons regenjassen overhemden U koopt alles reeds Het Grote Witte Gebouw achter het N.S. Station Kennemerplein 1 - Tel. 19373 - Haarlem Groot legaat. De afdeling Baarn van de Nederlandse Protestantenbond heeft een groot legaat ontvangen uit de nalatenschap van wijlen mej. L. A. Maris die aldaar vorige maand op 86-jarige leeftijd is over leden. Zij heeft aan de afdeling een aan zienlijk deel van haar vermogen vermaakt, namelijk 160.000 gulden. Advertentie AANBIEDING 12 originele Pianowerkjes met o.a. Beethoven, Für Elise 1.80 Alle muziek in Klavarskribo verkrijgbaar Vraagt voor al Uw bladmuziek de bekende „Peters uitgave" KRUISWEG 47-49 HAARLEM Hit de Oprechte Dingsdagsche Haerlemse Courant van 10 April 1759 ALZO des avonds den 23 Maart, 1759, ten Huyze van Ary Breek, op de Oude Vest te Alkmaar ls vermist: Een Goud Oor- yzer, gemerkt een Hol landse Leeuw, een dito merk V.S. een dito merk de Burgt van Alkmaar, noch een Goude Haarnaald, twee grote Paarlspelden, een Zilvere Naald, een Kap en Ondermuts &c. Die van deze Goederen aanwyzing doet of te regt brengt bij voorn. A. Breek zal 10 Ducaten tot een Vereering hebben; en wordt een ygelvk verzogt, die deze Goederen te koop gepresenteert worden, dezelve aan te hou den en aan 't voornoemde Huys bekend te maken, zal eerlijk beloond worden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5