te. SPORTHUIS „HAARLEM" Binnenkort overeenstemming over ontruiming Koudenhornkazerne B. en W. vragen f 247.000 voor schoolschip en kleuterschip KINDEROPTOCHT De nieuwste „Nylon snaar" ,.Cremer" met toneelbewerking door Henk Bakker van „Majoor Frans" zonder morsen Stadsbibliotheek aan het Doelenplein VRIJDAG 10 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HAARLEMS NIEUWE POLITIEBUREAU Plaats Stadsbibliotheek schilderen HARDOLIN Burgerlijke Stand van Haarlem Uitbreiding secretarie Haarlems Speeltuinverbond houdt Voorjaarsmarkt a R00MB0TERGEBAK Feestavond voor de gouden Grote Houtstraatvereniging Bromfietser bij botsing op motorkap van auto Een heerlijk feest voor 2300 bejaarden B. en W. vragen f 53.000 voor vakantiecentrum Prijs per kampdag wordt met 75 cent verhoogd Nieuwe verwarmingsketel aula Noorderbegraafplaats Gasvergiftiging in Haarlem-Noord de Rooij Ondertrouwcirculaires Gemeentelijke werkinrich ting heeft minder krediet nodig A. Kuiper nam jeugdwerk onder de loep Hogere subsidie voor School- en Werktuinen Jongen uit water van Leidsevaart gered P. de Jong overleden (Van onze Haagse redacteur) Naar wtf vernemen zijn de onderhandelingen tussen B. en \V. van Haarlem en het ministerie van Oorlog thans zover gevorderd, dat binnen afzienbare t\jd een regeling voor de ontruiming van de kazerne aan de Koudenhorn kan worden tegemoet gezien. Zoals bekend is, willen B. en W. de gemeenteraad voorstellen dit complex, dat eigendom is van de gemeente, te verbouwen tot hoofdbureau van de politie. Het ministerie van Oorlog wil hieraan wel meewerken mits Haarlem een bijdrage ver leent in de verplaatsingskosten van de afdeling Zware Luchtdoelartillcrie, welke thans ln de kazerne is gehuisvest. Deze afdeling zal naar Nunspeet worden overgeplaatst, waarmee uiteraard nieuwbouw gemoeid is. Als Haarlemse bijdrage werd door het ministerie anderhalf miljoen gulden gevraagd. B. en W. zijn hiermee nagenoeg akkoord gegaan, zij het dat zjj tegen een enkel onderdeel van nog geen twee ton bezwaar hebben gemaakt. De indruk bestaat dat men in Den Haag wel bereid is dit bedrag te laten vervallen. Daar de nieuwe huisvesting voor de Luchtdoelartillerie in Nunspeet nog niet gereed is, zal de ontruiming van de kazerne zeker niet voor 1 mei 1960 mogelijk zijn, maar men verwacht wel, dat men nog in het volgend jaar het geval kan verhuizen. B. en W. hebben echter gevraagd reeds thans een bouwbureau in de kazerne te mogen vestigen opdat men vast met op metingen voor het verbouwingsontwerp kan beginnen. Hierdoor bereikt men een jaar tijdwinst. Omtrent de verbouwingskosten valt nog weinig te zeggen. In feite gaat het om „nieuwbouw binnen vier muren". Wel kan men aannemen, dat het Koudenhorn-plan enige miljoenen goedkoper zal uitvallen dan het in 1955 in principe aanvaarde plan voor de bouw van een nieuw centraal politiebureau op het door Botermarkt, Raaks, Jacobstraat en de Gedempte Oude gracht begrensde terrein. Men zal zich afvragen, wat of het inder tijd uitbundig toegejuichte stedebouwkun- dige ontwerp (met de reeds verrichte aan kopen van bouwvallige panden) voor het politiebureau op die plaats dan voor niets is gemaakt. Dit nu is niet het geval. Het ligt namelijk in het voornemen deze omgeving te bestemmen voor de bouw van een nieuwe Stadsbibliotheek. Wy herinne ren eraan, dat het saneringsplan voor die oude buurt niet alleen voorzag in de bouw van het hoofdbureau van politic, maar ook in de aanleg van een groot plein, het Doe lenplein, dat gebruikt zou worden voor de weekmarkten. Daardoor zouden Gedempte Oudegracht en Botermarkt beter bun ver keersfunctie in de binnenstad kunnen ver vullen. De Stadsbibliotheek heeft ook reeds lang met ruimtegebrek te kampen. Bovendien'is het huidige gebouw in het geheel niet geschikt als boekerij. Men heeft in de laat ste jaren tal van plaatsen onderzocht, na dat ir. G. Friedhoff nog eens een ontwerp heeft gemaakt voor een bibliotheekgebouw op de oostelijke hoek van de Grote Hout straat en de Grote Markt. Vervolgens wer den de Jacobijnestraat (op de plaats, van. Openbare Werken), het terrein van de voormalige Jansschouwburg aan de Jans- weg, het Wilsonplein, de hoek van de Damstraat en het Spaarne en het gebouw van de sociëteit „Trou moet blijeken" aan Advertentie &.4 de verf met de grote dekkracht en de prachtige glans Product van WAGE/iAKERS BREDA BEVALLEN van een zoon: 8 april: I. Kapitein-van den Berg; C. T. Meijs- Vink; A. J. Sepers-de Vries; M. D. Windt- Wijdeman; E. M. van Oerle-Jonker; J. van der Meulen-Verkade; 9 april: M. Bartstra- Hoogeveen. BEVALLEN van een dochter: 8 apr.: G. J. van der Weiden-Heinsius; J. van Noort-Wijzenbroek; 9 april: M. Assen- dolft-Souwerbren; L. Boudewijn-van Schappen; M. Bartstra-Hoogeveen; E. A. M. Paauwe-Selhorst. GETROUWD: 9 april: C. W. Koolmees en A. M. Leijssenaar; A. G. van Schooten en C. J. van Dijk; J. van Eek en I. Bos; A. Deen en M. P. Tholen. OVERLEDEN: 6 april: H. van Alem, 92 j., Kenaupark; 7 april: N. Schong-Dek- ker, 70 j., Oosterhoutlaan; P. C. Hoek, 66 j., Gasthuisvest; J. de Jonge, 68 j., Nachtegaalstraat; 8 april: J. Heiliegers, 67 j., Van Keulenstraat de Grote Houtstraat met. de achterliggende terreinen als mogelijkheden genoemd. Tegen al deze plaatsen waren echter ruim telijke bezwaren aan te voeren. Inderdaad biedt het toekomstige Doelenplein uitste kende stedebouwkundige mogelijkheden, terwijl tevens voldaan is aan de wens, dat het nieuwe bibliotheekgebouw in de nabij heid van het bestaande, dat immers histo risch is bepaald, wordt gebouwd. Na de verplaatsing van de Stadsbiblio theek komt deze vleugel van het Stadhuis complex beschikbaar voor de uitbreiding van de gemeentesecretarie. Wat de huis vesting van Openbare Werken betreft, rekent men erop, dat het huidige gebou wenagglomeraat aan de Jacobijnestraat na het treffen van een aantal voorzieningen nog wel vijftien jaar mee kan. Daarna zou daar nieuwbouw kunnen plaats hebben voor de tegen die tijd te verwachten be hoeften van de gemeentesecretarie, zodat Openbare Werken dan aan de beurt is voor een eigen modern gebouw. Dit behoeft ech ter niet noodzakelijk in de binnenstad te liggen. Men heeft dan ook wel aan het complex van de vroegere Holland-Nautic gedacht. Tentoonstelling en kermisattracties in gemeentelijk Concertgebouw Het Haarlems Speeltuin Verbond zal za terdag, zondag en maandag zijn (markt) tenten opslaan in de tuinzaal van het ge meentelijk Concertgebouw in Haarlem. De activiteiten- en propagandacommissie van het verbond houdt daar een „voorjaars markt" waar de bezoekers een indruk kunnen krijgen van wat er al zo in de di verse speeltuinafdclingen gepresteerd wordt. Nog altijd bieden de speeltuinen weke lijks aan duizenden kinderen vertier en nuttige vrijetijdsbesteding. De winter werkclubjes van vele afdelingen gonzen avond in avond uit van activiteit. Kortom, de speeltuin is nog steeds bij de jeugd (en ouders) in trek als een plaats waar je niet alleen fijn kan spelen maar ook de han denarbeid kan beoefenen. De activiteiten- en propagandacommissie heeft de goede gedachte gehad het speeltuinwerk op de ze „voorjaarsmarkt" nog eens onder de aandacht van het publiek te brengen. Een keur van werkstukjes tijdens het afgelo pen winterseizoen door de kinderen van de afdelingen gemaakt zal tentoongesteld worden. Daarnaast zullen muziek- en bal letgroepen op het toneel hun prestaties la ten horen en zien. Het trommelcorps van de afdeling Frans Hals dat op vele con coursen veel succes oogstte zal eveneens optreden. Voor degenen die een kansje willen wagen om een van de talrijke prij zen te winnen is er een complete kermis met attracties als een schiettent, een rad van avontuur, een ballentent, duikboot werpers, een grabbelton, enz. De baten komen ten goede aan de verbondskas, die wel wat aanvulling kan gebruiken. De heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken van de gemeente Haarlem, zal de markt zaterdagavond om zeven uur of ficieel openen. Daarna kan men de markt tot. elf uur bezoeken. De verdere openings tijden zijn zondag van 14 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur, maandag van 19 tot 23 uur. Advertentie FOTOKOfM'EËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij dé Rooij, Schagchelstr. 14 Tengevolge van de sterke toeneming van het aantal leerlingen van het Karei van Manderlyceum in Haarlem met in gang van het schooljaar 1959-1960, zal de in het gebouw aan de Oosterhoutlaan 19 beschikbare lokaalruimte niet toereikend zijn voor de daarin gevestigde scholen. Hoewel het Karei van Manderlyceum slechts tijdelijk van dit gebouw gebruik maakt zal het niet mogelijk zijn het defi nitieve gebouw voor deze school, dat een plaats zal krijgen in het uitbreidingsplan „Schalkwijk" op korte termijn tot stand te brengen. Daarom is het noodzakelijk, dat de iokaalruimte-btf-het gebouw aan de Oosterhoutlaan 19 nog voor het begin van het aanstaande schooljaar met vier loka len wordt uitgebreid. Teneinde het terrein voor het hoofdgebouw zoveel mogelijk in de tegenwoordige toestand te kunnen handhaven achten B. en W. het ongewenst, dat thans hierop noodlokalen zouden wor den geplaatst. Omdat uitbreiding van het schoolgebouw ook aan de achterzijde niet mogelijk is menen B. en W. zoals wij reeds enige tijd geleden konden melden dat hier een goede oplossing kan wor den verkregen door in het Spaarne naast het schoolgebouw een ligplaats te maken voor een schip met vier leslokalen. Aan het aanschaffen van een dergelijk schip is bovendien, boven houten noodlo kalen. het voordeel verbonden van gemak kelijke en goedkope verplaatsbaarheid. b! en W. stellen de gemeenteraad daar om voor voor het aankopen van een der gelijk schip en voor het maken van de nodige walaansluitingen een bedrag ter beschikking te stellen van 107.000.- en voor het inrichten daarvan een bedrag van 12.000.-. Voorts vragen B. en W. de raad om voor het aanschaffen van benodigdheden voor de administratie en van boeken en leer middelen voor het eerste en tweede leer jaar van het Karei van Manderlyceum een bedrag van 24.600.- uit te trekken. B. en W. stellen vervolgens de raad voor om aan het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met den bijbel in Haarlem de benodigde gelden te verstrekken voor de verandering van inrichting van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Leid- sestraat 59, de Nassauschool. In de toe lichting verklaren B. en W., dat uit een on derzoek is gebleken, dat de school niet vol doet aan de eisen welke redelijkerwijs mo gen worden gesteld om het daarin te geven onderwijs tot zijn recht te doen komen. De gebreken aan het gebouw zijn niet een ge volg van normale slijtage of gebrekkig on derhoud. Zij moeten toegeschreven wor den aan een foutieve of ondeskundige con structie bij de bouw van de school. De kosten van de verlangde voorzienin gen worden door het schoolbestuur glo baal geraamd op 128.000.-. B. en W. zul len de raad in de toekomst wanneer de gespecificeerde kostenbegroting is inge diend voorstellen dit krediet te verle nen. B. en W. vragen vervolgens de raad om voor het aanschaffen van toestellen en oefenmiddelen ter aanvulling van de in ventaris van de gemeentelijke gymnas tieklokalen een bedrag van ten hoogste 45.000.- beschikbaar te stellen. Benoemingen B. en W. verzoeken de raad om met in gang van 1 september 1959 te benoemen aan het Karei van Manderlyceum tot le raar in de geschiedenis: de heer A. de Vries te Terneuzen; tot leraar in de schei-, natuur- en wiskunde: de heer ir. J. Tho massen te Haarlem; tot tijdelijke leraar in de Franse taal: de heer K. J. Bakema te Amsterdam en tot tijdelijke lerares in de Duitse taal: mejuffrouw A. E. J. Knot tenbelt te Haarlem. Voorts zal met ingang van dezelfde datum eervol ontslag ver leend worden aan de heer ir. J. Thomas sen als leraar aan het Lourens Costerly- ceum. Verder vragen B. en W. de raad om de nagenoemde personen te benoemen tot lid van de commissie van toezicht op de Lieven de Keyschool, de school voor in dividueel lagér nijverheidsonderwijs: de heer rector S. J. de Bot, de heer mr. ir. E. R. Deves, de heer F. W. Knape, de heer J. H. Lottgering, de heer J. A. Plomp, de heer D. Rookhuiszen, de heer L. Sil- vis, mevrouw A. C. Swart-Opbroek en de heer J. A. Wennink, allen wonende te Haar lem. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor om te benoemen tot leraar schilde ren in tijdelijke dienst aan de Lieven de Keyschool de heer R. H. Verkruissen. Advertentie cj* Wij bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR. Telefoon 21550 75 Het eerste deel van de jubileumaclie van de gouden Grote Houtstraatvereniging werd donderdagavond met een feestelijke bijeenkomst in de Haarlemse Vleeshal be sloten. Tijdens de feestelijkheden, die wer den opgeluisterd door „quizmiss" Mies Bouwman en radio-artiest Donald Din ky Jones, werden de prijswinnaars van de winkelactie „Kijk u rijk" bekendge maakt. Afgewisseld door muziek van het kwar tet Frans van Tongeren riep Mies Bouw man achtereenvolgens de tien eerste prijs winnaars op het toneel, die tijdens korte vraaggesprekjes moesten zeggen, wat zij wel van de actie dachten. Allen, die na af loop een grote doos geschenken kregen, waren natuurlijk best te spreken over al les wat met de winkelactie samenhing. Men moest een lijst opstellen van artikelen, die niet in de Grote Houtstraat te koop waren. Nummer tien had in totaal 646 ar tikelen kunnen opnoemen en nummer één 1036. Dat wilde echter niet zeggen, dat al deze opgenoemde artikelen in de ogen van de beoordelingscommissie genade konden vinden, want er werden heel wat ongel dige nummers van de lijsten afgevoerd. Hoeveel er uiteindelijk overbleven kon het bestuur ons niet meedelen. In elk geval was de eerste prijswinnares, de negentienjarige mejuffrouw Rooyers erg blij met de ontvangen geschenken en met het haar aangeboden veertiendaags ver blijf aan de Italiaanse Rivièra, waarin zij haar verloofde mocht laten dolen. Voorts was er een bandopname van de stem van de oudste van de bijna zevenduizend deel nemers, de negentigjarige „oma" Klum- pers en werden de beide jongste deel- nemertjes Marian en Tom Bongers (tien en elf jaar) op het podium geroepen. De mevrouw, die had gezegd, dat alles in de Grote Houtstraat te koop was, ontving een goudvis in een kom. omdat gebleken was, dat die zeker niet verkrijgbaar was. Na enige intermezzi door Donald Jones en het kwartet, kon de voorzitter van de jubi lerende vereniging, de heer A. W. Korst- iens, de eerste prijswinnaar feliciteren en het sein geven tot een bal. dat onder de tonen van het orkest van Johnny van Hel- voirt tot diep in de nacht duurde. Op de kruising Mr. Jan Gerritszlaan-Pla- netenlaan-Van Nesstraat in Haarlem- Noord is donderdagmiddag om tien over vijf een 22-jarige Zandvoortse metselaar met zijn bromfiets tegen een personen auto gebotst en gewond. De bromfietser reed op de Planetenlaan in de richting van de Orionweg en zou geen voorrang hebben verleend aan de per sonenauto, die uit de Mr. Jan Gerritszlaan kwam. De bromfietser belandde op de motorkap en viel vandaar op de weg. Met een gebroken rechteronderbeen werd hij in het St. Joannes de Deoziekenhuis opge nomen. Al zes jaar organiseert de Stichting Adoptie Commissie voor Bejaarden onder voorzitterschap van de heer J. W. Th. Fib- be, een feestmiddag- en avond voor vele bejaarden uit Haarlem. Zo ook weer don derdag in het Concertgebouw. Totaal heb ben ongeveer drieëntwintighonderd „oud jes" de voorstelling bijgewoond. En ze hebben genoten. Het programma, dat de verschillende artiesten brachten was dan ook afwisselend en boeiend. Het hoofd aandeel van dit festijn had het „Bonely kwartet" op zich genomen. Zowel vóór als na de pauze wisten ze de bejaarden vol komen bezig te houden, hetzij met enkele oud-Engelse liedjes, hetzij met bekende rock en rollnummers, hoewel vele ouden van dagen bij dit laatste onderdeel vaak hun oren dicht hielden of wat verbouwe reerd met de ogen zaten te knipperen. Niettemin hebben zij het vast erg gewaar deerd, er waren zelfs een paar heren die stiekum mee zaten te stampen. Maar niet alleen dit uit vier man bestaande ensem ble, ook Nick Nickols, de clown die tevens kon sneltekenen, „the red girl", het meis je dat net een elastiekje leek,- en de twee Como's, het trio dat angstaanjagende toe ren verrichtte op een fiets, droegen er veel toe bij, dat dit feest slaagde. Mis schien was het de zanger P. Souverein, die het meest succes behaalde. Voornamelijk kwam dat dan door het feit, dat hij op zijn repertoire Nederlandse en in het Ne derlands vertaalde liedjes had, die de meeste bejaarden bekend in de oren klon ken. Zo bijvoorbeeld het „Wiegelied van Marjolein" dat voor vele vrouwtjes aan leiding was zachtjes mee te neuriën. En dat vinden ze fijn. Ook was het feest be langrijk omdat vele bejaarden elkaar in dat grote Concertgebouw weer eens terug konden zien, niet alleen om naar de goed verzorgde voorstelling te kijken, maar eveneens om in de pauze en voor en na de voorstelling met elkaar te praten. En dan niet alleen over het feest, maar ook gewoon over 't weer, de zon en hun klein kinderen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om 53.000.- uit te trek ken voor het treffen van voorzieningen aan het vakantiecentrum van de gemeente Haarlem te Epe. Hiervan is vijftien mille bestemd voor het brandvrij maken van de vluchtwegen op de verdieping van het hoofdgebouw en het bijgebouw alsmede het op verschillende plaatsen aanbrengen van zelfsluitende deuren en het aanbren gen van een noodverlichting in de gangen en trapportalen, welke deel uitmaken van de vluchtwegen binnen de gebouwen, als mede bij de brandtrappen en op enke le plaatsen op de begane grond van het hoofdgebouw en het bijgebouw. Voor het aanbrengen van een centrale oliestookverwarmingsinstallatie zal on geveer 38.000.- nodig zijn. Teneinde te voorkomen, dat na het treffen van de ge noemde,, yporzieningpn de exploitatie on gunstiger zal 'worden, zal 'de prijs 'pér kampdag van 3.50 op i 4.25 worden ge bracht. De uitgaven zullen worden afge schreven in twintig gelijke jaarlijkse ter mijnen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een krediet van 7500 beschikbaar te stellen voor de vervanging van de ketel der centrale verwarmingsinstallatie in de aula van de Noorderbegraafplaats aan de Ver- gierdeweg door een nieuwe ketel met olie stookinrichting. De huidige ketel is meer dan twintig jaar oud en verkeert in slechte staat. De installatie behoeft alleen bij be grafenissen bij vriezend weer te worden gebruikt. Daarom is het gewenst nu meteen op oliestook over te schakelen; de tempe ratuur in de aula is dan doelmatig en economisch te regelen. Toen een 38-jarige betonwerker uit de Timorstraat in Haarlem-Noord donder dagavond omstreeks zes uur in gezelschap van een collega thuiskwam, rook hij een sterke gaslucht in de keuken. Zijn 36-jari- ge vrouw lag op de grond. De mannen brachten haar in de buitenlucht en een buurman belde de politie op. De ongeval- lendienst paste kunstmatige ademhaling toe en gaf haar zuurstof. Het slachtoffer kwam echter nog niet bij en werd naar het Grote Gasthuis gebracht. Zij maakt het thans weer redelijk goed. Het bleek, dat de metalen verbinding van de hoofdkraan naar een gasfornuis waar schijnlijk door trilling, veroorzaakt door het verkeer, is losgeraakt. Een fitter van het gasbedrijf heeft maatregelen genomen dat het euvel zich niet kan herhalen. Advertentie Anegang 14 naast C&A B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het besluit van 27 augustus 1958 om eer krediet van 8555 te verstrekken voor het inrichten van de nieuwe meisjesafde lingen op de zolder van de gemeentelijke werkinrichting aan de Botermarkt te ver vangen door een krediet van f 5739. De directeur van de dienst voor de sociaal- pedagogische nazorg heeft namelijk mee gedeeld, dat het hem is gelukt nieuwe werkzaamheden aan te trekken, te weten het stikken van gordels. Voorts zal worden begonnen met het vervaardigen van dwei len, waarvan het zomen door de meisjes zal geschieden. Daarom is het nodig om elf van de aanvankelijk opgegeven vijftien weeftoestellen met bijbehoren te vervan gen door drie naaimachines en zes werk tafels enzovoorts. Het- inrichten van de nieuwe afdelingen zal hierdoor minder kosten. Haarlemse Raad voor de Jeugd In de reeks lezingen, die de Haarlemse raad voor de Jeugd heeft georganiseerd om een dieper inzicht te verschaffen over de stand van het jeugdwerk in ons land, sprak donderdagavond in de aula van het Lourens Costerlyceum de heer A. Kuiper, directeur van het gereformeerd jeugdcen trum „De Witte Hei" in Huis ter Heide onder de titel „Het jeugdwerk onder de loep". Spreker zei, dat het jeugdcentrum, in 1954 uitgebreid met een jeugdraad, is ge sticht om zich te bezinnen op de proble men, die het jeugdwerk na de oorlog ken de, om de diagnose te stellen en te zien welke therapie men moest gaan toepassen. Er is hard gestudeerd en geanalyseerd om enige zekerheid te krijgen omtrent de tijd waarin de huidige jeugd leeft. Ook werd in harde oprechtheid zelfanalyse toe gepast en vooral in het begin deed dit nogal pijn, aldus de heer Kuiper. „Soms waren we zelf de koers kwijt en een een voudige jongen van twaalf jaar wist uit intuïtie meer dan wij", moest spreker be kennen. De heer Kuiper zei van mening te zijn, dat de jeugdleiders(sters) veel meer tijd moeten krijgen om te studeren, willen zij geen jeugdlijders worden. Wij leven thans in de periode, dat men van de jongeren zegt: ze worden zijnd en ze zijn wordend. Op elke leeftijd is het kind een geheel en hoe moet het jeugd werk zich bij deze gesteldheid aanpassen? Men moet zich er meer over verwonde ren, dat jongeren van zeventien, achttien jaar in clubverband bij elkaar willen ko men dan angst te hebben dat zij op die leeftijd uit de jeugdbeweging wegblijven, want dat laatste ligt op die leeftijd in hun aard. Het gereformeerd jeugdwerk streeft er naar de jongeren in de snelle wenteling van de moderne samenleving een nieuw houvast te geven. Men kan nog volle zalen krijgen, als men in staat is de jeugd iets nieuws te geven, iets, waaraan zy nog nooit gedacht heeft en dat zij nog nooit vermoed heeft. Vele jongeren voelen zich in de jeugdbe weging niet thuis, omdat zy het nieuwe niet horen, aldus de heer Kuiper. Het gereformeerde jeugdwerk heeft ge tracht dit te bereiken door het aanstellen van jeugdconsulenten. Deze denken over de methodiek van het werk, gaan praten met een wethouder van onderwijs, de di recteur van een groot bedrijf, met jonge ren, die niet naar de jeugdbeweging wil len zélf. Veel jeugdleiders hebben wel de liefde om hun werk te doen, maar zij missen het inzicht. Ouderen kunnen hen daarbij hel pen. Het ideaal is echter dat de jeugdbe weging haar eigen leiding opbrengt. Daar om organiseert het gereformeerd jeugd centrum cursussen. Het tracht het jeugd werk los te maken uit het groeiend isole ment, want jeugd staat niet op zichzelf. Het is niet eerlijk om te verlangen, dat elke jongen en elk meisje zich aansluit bij de jeugdbeweging, aldus spreker. Velen hebben geen „zitvlees". Maar men moet trachten hun duidelijk te maken, dat zij de praktijk van gemeenschapszin missen, als zij -zichzelf isoleren. Zij beoefenen déze ^gemeenschapszin te weinig, terwijl deze in het leven juist van zo grote be tekenis is. Verder was spreker van mening, dat veel instuif werk wordt opgezet uit defaitisme. Dit werk mag geen laatste noodsprong zijn, want dan zijn de moeilijkheden bij het begin al aanwezig. De aanwezigen wisselden hierna over de inleiding van de heer Kuiper van ge dachten. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de subsidie voor 1959 van 19.500 aan de vereniging voor School- en werk tuinen afdeling Haarlem te verhogen met f 2625. Dit voorjaar wordt de nieuwe schoolwerktuin aan de Hannie Schaftstraat in gebruik genomen. Het aantal deelnemen de kinderen stijgt dan naar schatting met 350. De subsidie per kind en per bewerkt tuintje bedraagt 7,50. Advertentie 5 MEI a. s. Aangemoedigd door het grote succes van vorig jaar, staat er wederom een Kinder optocht op het programma van 5 mei. Jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich opgeven in groepsverband en per soonlijk. Er zijn aantrekkelijke geldprijzen. Alle deelnemers(sters) wordt t.z.t. een Bio scoopvoorstelling aangeboden. Belangstellenden kunnen zich nu reeds mel den bij de secretaris: Tempeliersstraat 32, of bij de heer D. H. v. d. VLERK, Zijlstraat 5, en ook zaterdag 25 april 35 uur in de H.K.B., Tempeliersstraat. Donderdagmiddag is een twaalfjarige jongen uit de Rollandstraat in Haarlem bij het spelen in het water van de Leidse vaart geraakt en na twee keer onder te zijn geweest gered. De jongen probeerde met zijn ogen dicht op het uiterste randje van de wallekant te lopen en viel in het water. Een passeren de fietser, de 25-jarige onderwijzer J. Ho- gervorst uit de Jan Nieuwenhuijzenstraat in Haarlem trok zijn bovenbroek uit en sprong de jongen te hulp. Hij bracht hem naar de kant, waar een der omstanders de drenkeling en zijn redder door het roe reiken van een hark op het droge hielp. Een omstander bracht op zijn fiets de jon gen thuis. Deze had echter nogal veel wa ter binnen gekregen hij was twee keer onder geweest en hij werd daarna voor onderzoek naar het Grote Gasthuis ge bracht. Op de leeftijd van 55 jaar is na een ern stige ziekte in Haarlem overleden de heer P. de Jong, lid van verdienste van de Haarlemse voetbalvereniging EHS. Gedu rende 38 jaar heeft de heer De Jong zijn krachten aan EHS gewijd. Meer dan 17 jaar speelde hij in het eerste elftal en .n de jaren 19301935 kwam hij vijf jaar achtereen uit in het HVB-elftal. Mede daardoor werd hij drager van het Zwa luwen-speldje. In zijn vereniging maakte hij onder andere deel uit van het bestuur en de technische commissie. De begrafenis is op maandag aanstaan de om elf uur op de Noorder begraafplaats in Haarlem. Gezant in Nieuw-Zceland. Bij Ko ninklijk Besluit is O. F. baron Bentinck van Schoonheten, consul-generaal der Ne derlanden te München, benoemd tot Ne derlands gezant te Wellington (Nieuw- Zeeland). Advertentie wordt in Europa met stijgend succes gebruikt Het is een sterke rood-witte spiraal snaar, die een hoge spanning kan verdragen. Prijs ƒ17.50 Probeert u die eens. Grote Houtstraat 125 - Tel. 12215 Met „Majoor Frans" heeft Henk Bakker een nieuwe bijdrage toegevoegd aan zijn reeks gedramatiseerde bewerkingen van de Nederlandse litteratuur. Kon men bij vorige gelegenheden vaststellen, dat de gebezigde stof zo'n bewerking lonend maakte, men moet ditmaal helaas aanne men dat met de dramatisering van „Majoor Frans", roman in briefvorm van mevr. A. L. G. Bosboom-Toussaint, een meer uit puttende dan nuttige bezigheid is verricht. Wat Henk Bakker heeft gedaan is in feite het creëren van een aantal tableaux vivants die in grote trekken een levensschets geven van de jonge freule Francis Mordaunt. Wat hij niet deed was de reden onthullen, die mevr. Bosboom tot. het schrijven van haar roman bewoog: het probleem van de emancipatie der vrouw. De jonge freule Francis Mordaunt is een zeer onafhanke lijk wezentje, dat als de personificatie mag gezien worden van de overdrijving, waartoe de emancipatiebeweging kan leiden. Zo tenminste bedoelt de schrijfster ons haar voor te stellen. Dat in de liefde voor een hoogstaand man de vrouw haar geluk vindt, betekent dan ook. dat de geëmanci peerde vrouw het huwelijk als haar levens doel moet blijven beschouwen en haar ver langen naar zelfstandigheid niet dermate moet overdrijven, dat zij aan dit doel voor bijschiet. De bewerking van Henk Bakker speelde om deze tese heen. De bewerking miste de aansluiting op de actualiteit, de feitelijke bedoeling van „Majoor Frans", de werkelijke literair historische betekenis van deze roman, die men om de anekdoti sche waarde niet gaat lezen. Ze werd dan ook gekenmerkt door een kwasi natuurlijk heid, een voorstelling van zaken alsof. Daarom geeft de dramatisering van Henk Bakker dan ook niet meer dan de reeds gesignaleerde tableaus, die in zeer betrek kelijke zin tijdsbeelden zijn, voor het me rendeel echter toneelbeelden, passend in zijn conceptie van de roman. Hij gebruikte er enorm veel dialoog voor en vooral mo noloog. Er werd meer verteld wat er was gebeurd dan dat er iets gebeurde, zodat de ganse voorstelling een overwegend statisch karakter had. Het werd de uitstalling van een soort burgerlijk heldendom met sterk melodramatische romantiek aan het slot. Omdat het nu eenmaal bij zo'n adaptatie geen kwestie is van delen, maar kiezen, kan ik niet veel anders dan Henk Bakkers bewerking als niet beantwoordend aan de essentiële voorwaarden beschouwen. Het is spijtig voor de enorme hoeveelheid arbeid, die hij ervoor heeft verzet inclusief de moeite de passende citaten te vinden, die hij zijn personen in de mond wilde leggen. De noodzaak van een toneelverwerkelijking in dezer voege heeft hij niet duidelijk kunnen maken. Gegeven de realiteitsmogelijkheden heb ben de spelers van .Cremer" onder Bak kers regie donderdagavond van de bewer king een voorstelling gegeven, die in kwa liteit nex-gens tekort schoot. De heftige gemoedsaandoeningen, waaraan Francis Mordaunt voortdurend ten prooi was, vormden de basis voor de rolopbouw van Nelliette Vis-Mooy, die zich een weinig gedifferentieerde toon kon veroorloven en dan ook steeds in majeur in vreugde en vooral smart van haar emoties kond deed. Wim Rijke stelde daar tegenover een jonker, die een en al redelijkheid en deug delijkheid was volgens het ideaal van de negentiende eeuw. De verkwistende groot vader bleek een kolfje naar de hand van Fons Cornet. Eki Oostwald-Bouwer maakte haar jonkvrouwe tot een zeer gepronon ceerde dame, die in houding en gebaar alle autoriteit uitstraalde. Er waren voorts heel geslaagde typeringen van Arie Mourik, Henny Boon en Jacq. Timmerman. Een groot aantal nevenrollen schaarde zich om hen heen. Het is ondoenlijk ze allemaal na te meten. Geen detoneerde. Decor en kostuums verhoogden de luister van de aanblik. Er viel inderdaad niets op af te dingen. Dat het publiek er alle appreciatie voor kon opbrengen was een positieve factor, al mag mij dat er niet van weerhouden de kanttekeningen te plaatsen, die voor een juiste waardebe paling van de eigenlijke kwaliteiten van het stuk nodig waren. P. W. Franse

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7