fel Weldra controle op tbc ook bij het voortgezet onderwijs Hebt u een paar seconden tijd De acteur en zijn beloning I FILATELIE Weer verdwijnt een zaak van de oude stempel uit de Kalverstraat Zie Boven Puzzel nummer 21 V m WITTE KRUIS HELPT ECHTn Optimisme over sterke afneming van ziekte niet geheel gerechtvaardigd Huidgenezing W W~W W W 11 AMSTERDAMS ALLERLEI 9t eerste grijze haartje waarschuwt: Deze zomer olieboring in de Noordzee Kanon op transport in brand Geslaagden Middelbare Tuinbouwschool Lisse Personeelstekort op Bonaire Puistjes verdrogen door Purol-poeder BINDENDE SALARISREGELING GELDT SLECHTS GEDURENDE EEN JAAR z 3 i 7 8 O /z 7 7 7 W~ va „Prins Willem IV" vlot Ook snelheidsgrenzen buiten de bebouwde kommen? Examens ZATERDAG 11 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT (Van onze Amsterdamse redacteur) „The American Lunchroom" in de Kal verstraat te Amsterdam heeft opgehouden te bestaan, althans in de huidige vorm. En iedere rechtgeaarde Amsterdammer, die de nog weinig resterende plekjes, die aan de romantische tijd rond 1900 herin neren, mint, zal bij het bericht, dat deze aloude zaak gemoderniseerd zou worden, geschokt geweest zijn. Want als de deu ren over een half jaar weer zullen open gaan, zullen de kristallen luchters zijn ver dwenen, de tapijten zijn vervangen door een colovinyl vloer, het rode pluche van de stoelen door koud plastic en de gevel met de vitrines vol suikertaarten door een alluminium pui met enorme ruiten. Een concern, dat de oude zaak onlangs heeft aangekocht, heeft het zo gewild. O, er zal zeker weer publiek komen. Maar zal dat hetzelfde publiek als in het verleden zijn? Zullen de winkelende dames, de deftige heertjes en de dominee uit de provincie, die hier achter een thé-complet met slag- roompunt de kern van de bezoekers uit maakten, zich wel thuis voelen in de kille, moderne sfeer, waar de paraplubakken en de goudomrande spiegels ontbreken? De oude zaken, die zo'n vijftig jaar gele den het middelpunt waren van het uit gaande leven in de hoofdstad, hebben ze ker nog bestaansrecht. Weliswaar is café restaurant Winkels schuin tegenover „The American Lunchroom" enige jaren gele den veranderd in een boekhandel, maar daar staat tegenover, dat het Americain- hotel op het Leidseplein nog steeds zeer druk wordt bezocht en zelfs geen moder nisering nodig heeft om bezoekers te trek ken. En Schiller en „De Kroon" op het Rembrandtplein hebben een vast publiek dat zich tot die sfeer-van-vroeger voelt aan getrokken. De eigenaar van het journa listencafé Scheltema heeft zijn modernise ringsplan tijdig ingetrokken, toen zijn clientèle bekend maakte, dat zij de zaak zou mijden. En hetzelfde zou ongetwijfeld gebeuren met het vaste publiek van thea ter Carré wanneer directeur Wunnink zijn tempel-aan-de-Amstel een nieuw interieur zou geven. Amsterdammers zien hun eigen stad De busrondritten van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoersmaatschappij door de nieuwe tuinsteden in westelijk Amsterdam zijn een groot succes geworden, ook bij de Amsterdammers zelf. Het zou ons niet verwonderen als er in de toekomst naast de bekende rondvaarten door de grachten in oud-Amsterdam ook rondvaarten in het Amsterdam-van-de-20ste eeuw zullen ko men. De tuinsteden, die zijn gebouwd in de wijde polders tussen Amsterdam en Halfweg, worden doorsneden door tiental len grachten. Een aantal van deze vaar ten wordt thans bevaarbaar gemaakt, op dat de watersportbeoefenaars een goede verbinding met de Sloterplas zullen krij gen. Niet alleen zou de bezoeker geduren de zo'n vaartocht een prachtige indruk krijgen van de architectuur van de nieuwe woonwijken, maar vooral ook van die van de vele bruggen, die in dat nieuwe westen zijn en nog worden gebouwd. Een bezwaar is, dat de rondvaartboten niet ongehin derd van de oude naar de nieuwe stad kun nen varen. Zij moeten dan schutten in een van de sluizen en dit oponthoud heeft de exploitanten tot dusver afgeschrikt. Prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het Instituut voor Prae- en Protohistorie, heeft als medewerkers aan zijn instituut alleen maar een assistent en een laborato riumbeambte tot zijn beschikking. En daarom ziet hij met tranen in de ogen aan, hoe draglines onbarmhartig in de grond van de Warmoesstraat graven, waar aan de uitbreiding van hotel Kras- napolsky wordt gewerkt. In die grond be vinden zich namelijk de resten van een boerderij uit de veertiende eeuw. Er zijn reeds een mestvaalt, een stuk van een oude knotwilg en enige tegels en kanne tjes gevonden. Men zou ongetwijfeld meer kunnen vinden als er maar voorzichtig en vooral deskundig zou worden gegraven. Draglines zijn monsters in de ogen van archeologen. Aan het in 1951 opgerichte instituut van prof. Glasbergen zijn wel steeds assistenten beloofd, maar die zijn er, o.a. door de bestedingsbeperking, niet gekomen. Als zij er eenmaal zullen zijn, zal de uitbreiding van Krasnapolsky wel gereed zijn Houdt u van cijfers? In 1958 zijn in de Advertentie Tijd voor tintgevende haarwassing (zón der verven) met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort bij uw make-up! Crème uit de tube, eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Tube f.95 Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. De Nederlandse Aardolie Maatschappij is van plan nog deze zomer een boring in de Noordzee te slaan enkele kilometers buiten de kust, tussen Monster en Kijk duin. De plaats zal binnenkort door het loodswezen worden aangegeven met een merkboei. Met deze boring zal niet voor begin juni worden begonnen. Zoals reeds werd bericht, is men sinds enige weken bezig met een onderzoek: san de zeebodem langs de kust. hoofdstad, zo heeft het bureau van Sta tistiek van de gemeente Amsterdam uit gerekend, 7.374 huwelijken gesloten. Er hadden 981 echtscheidingen plaats. Er zijn in dat jaar 14.809 nieuwe Amsterdammer tjes geboren. In de ziekenhuizen zijn 69.084 mensen verpleegd met een totaal van 1.589.362 verpleegdagen. Er deden zich 45 stakingen in verschillende bedrijven voor, waardoor 19.277 arbeidsdagen ver loren zijn gegaan. De tram vervoerde in 1958 ruim 100.349.000 passagiers (102.434.000 in 1957) en de gemeentelijke bussen 45.650.000 (43.324.000). De Amster dammers voeren per jaar 163 miljoen tele foongesprekken met elkaar en draaiden 27 miljoen maal een nummer elders in Ne derland. Er zijn nu 104.000 telefoonabon nees in de hoofdstad. Advertentie Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar. •tabletten, poeders, cachets! Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is een plan voorgelegd om leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs ieder jaar op tbc te controleren. Per jaar zouden daardoor zeshonderddui zend kinderen gecontroleerd worden en het zou het rijk evenveel guldens kosten: een tiende van het bedrag dat nu voor tbc- bestrijding op de rijksbegroting staat. Het plan dateert al van vóór de „tbc- explosies", die zich de laatste maanden Neede, Millingen, Ter Apelkanaal en Al maar onder jongelui tussen de dertien en twintig jaar hebben voorgedaan. De directeur van de Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, dr. J. Meijer, verwacht dat zeer binnenkort alle scholen voor voortgezet onderwijs benaderd zullen wor den door de schoolartsendiensten en de tbc-consultatiebureaus. Hij hoopt dat, be halve de scholen, ook de ouders van de leerlingen zullen meewerken. Zonder die medewerking kan het niet, omdat evenmin als dat nu bij de tbc-controle van andere bevolkingsgroepen gebeurt, dwang zal worden gebruikt. De controle op de lagere scholen werkt over de gehele linie bijzonder gunstig. Dat de scholen voor voortgezet onderwijs zo'n jaarlijkse controle nog niet hebben, wordt als een lacune gevoeld, aldus dr. Meijer, en als een van de ooi-zaken van de school- infecties, die niet alleen dit jaar, maar al sinds enkele jaren op sommige van die scholen zijn geconstateerd. Regionaal heeft men hier en daar reeds maatregelen genomen. Zo is bijvoorbeeld al enkele jaren geleden op de middelbare scholen in het Gooi de schoolcontrole in gevoerd. De schoolinfecties zijn dó ook niet voorgekomen. Die schoolinfecties, hoe ernstig ze voor de aangetaste kinderen ook zijn, hebben toch ook een heel bescheiden goed kantje, vindt dr. Mejjer. Dat is dat ze er weer eens de aandacht op vestigen dat de tbc in ons land nog niet zo definitief en volledig is bedwongen als het publiek wel eens denkt. Ze vormen zo'n beetje een tegenwicht tegen de berichten over dalende ziekte- en sterftecijfers en over het geven van een andere bestemming van sanatoria, die een wel begrijpelijk, maar toch niet helemaal gerechtvaardigd optimisme hebben doen ontstaan. Sterke daling Het tbc-sterftecijfer is geweldig gedaald. In het begin van deze geuw was het nog 200 per honderdduizend inwoners per jaar, in 1958 was het, mede onder de invloed van de geneesmiddelen die na de tweede we reldoorlog beschikbaar kwamen, gedaald tok.4,3. Dat is zo'n laag cijfer dat de statis ticus het niet eens meer, zoals vroeger, kan hanteren als graadmeter voor de omvang van de ziekte. Als nieuwe graadmeter ge bruikt hij nu het aantal nieuwe ziektege vallen dat er jaarlijks bijkomt. Dat is ook sterk gedaald: van ongeveer 120 per hon derdduizend inwoners in 1949 tot 46 in 1956. Sindsdien gaat de daling langzamer. Het cijfer van 1957 was vrijwel gelijk aan dat van 1956. Het voorlopige cijfer voor 1958 is ongeveer 43, maar zou, als de da ling in hetzelfde tempo als in voorgaande jaren was doorgegaan, om en bij de dertig hebben moeten liggen. Beslist geen stijging dus, maar wel een vertraging in de daling. Jeugdinfecties bjj de meeste volwassenen Hebben die schoolinfecties voor de leek dus min of meer als alarmklok gediend, voor de insider zijn ze, merkwaardiger wijze, eigenlijk niet eens het alarmerendst. Ondanks die plaatselijke „explosies" is het landelijke ziektecijfer onder de groep der tien tot twintigjarigen namelijk nog steeds dalende. Veel meer zorgen, aldus dr. Meijer, hebben de tbc-bestrijders over de volwassenen, die nog jeugdinfecties mee dragen. En dat is op het ogenblik met de meeste volwassenen in Nederland het ge val. Als ideaal ziet dr. Meijer een bevolking die volkomen vrij is van tuberkelbacillen. Om dat te bevorderen is geregelde controle nodig. Daarom is het zo belangrijk dat nu Omstreeks het middaguur is vrijdag op de Rijksstraatweg onder Heemskerk een militaire truck met oplegger, op weg van Amsterdam naar Den Helder, in brand gevlogen. De wagen was beladen met een stuk scheepsgeschut. Vermoed wordt dat één der banden aan de achterzijde lek geworden en leeggelopen is, waardoor wrijving ontstond. De Heems- kerkse brandweer was snel ter plaatse en wist het vuur te blussen. In allerijl werd een militaire reparatieploeg opgeroepen om het gevaarte weer zo ver te krijgen dat het zijn weg kon vervolgen. Het vormde een hindernis voor het ver keer, temeer daar de weg ter plaatse vrij smal is. Vooral 's avonds had de rijks politie handen vol werk om het drukke verkeer in goede banen te leiden. ook bij het voortgezet onderwijs de jaar lijkse controle wordt ingevoerd. Mede daardoor zal voorkomen worden dat de volwassenen van morgen dragers van jeugdinfecties zijn, zoals de meeste vol wassenen van nu dat zijn. Dr. Meijer meent dat aan dat tuberkelvrij maken de voorkeur moet worden gegeven boven de omgekeerde methode: de vaccinatie, die toch niet in alle gevallen afdoende be schermt. In Nederland heeft men massale vaccinatie trouwens altijd overbodig ge vonden. In de Scandinavische landen is die methode wel een aantal jaren toegepast, maar men komt er daar nu langzamerhand van terug. Geen besmetting meer door leerkrachten Het kan gebeuren, en bij enkele van de schoolinfectiegevallen van de laatste maan den is dat ook gebeurd, dat bij de perio dieke controle al enkele tientallen perso nen besmet blijken te zijn. Maar in het al gemeen kan toch gezegd worden, aldus dr. Meijer, dat jaarlijkse controle de kans, dat eenmaal aangetasten ook anderen besmet ten, wel. uitermate klein maakt. Vroeger kwam het nog al eens voor dat leerlingen door hun onderwijzers of leraren besmet werden. Dankzij de wet van 1953 tot be scherming van leerlingen, die onderwijzend en niet-onderwijzend schoolpersoneel de plicht oplegt zich geregeld te doen contro leren, behoort dat nu tot het verleden. In 1957 en 1958 is geen enkel geval van besmetting van leerlingen door leerkrach ten meer voorgekomen. De volgende leerlingen hebben het diplo ma van de Rijks Middelbare Tuinbouw school in Lisse behaald: C. G. M. Beelen, Lisse; J. J. v. d. Berg, Noordwijkerhout; A. W. Buntsma, Warmond; L. G. M. Da- men, Hiilegom: W. Doornbosch, Sassen- heim; P. J. M. Duijn, Lutjebroek; A. J. C. Geerlings, Noordwijkerhout; H. A. M. Juf fermans, Hiilegom; D. M. Krijnse Locker, Stompetoren; B. M. v. d. Meer, Haarlem; F. H. Nieuwenhuis, Lisse; A. C. Sentel, Oegstgeest: J. v. d. Steenhoven, Dordrecht; H. P. Ter Steege, Den Burg; G. J. v. d. Ven, I-Iillegom; G. P. Vennik, Limmen; J. A. Verdegaal, Peterborough; J. J. P. Vink, Noord wijk; T. G. Vos, Sassenheim; J. J. M. Vrolijk; Noordwijkerhout; H. N. M. War merdam, Aerdenhout. Er werden twee leerlingen afgewezen. Uit het verslag over het eilandgebied Bonaire over 1958 blijkt, dat het perso neelsprobleem op dit 5500 inwoners tellen de eiland nog altijd groot is. De invoering van de autonomie der eilandgebieden heeft detachering van gouvernementswege uit geschakeld en vooral de kleine eilandge bieden zijn daardoor in de moeilijke om standigheid geraakt, niet in staat te zijn bekwaam personeel aan te trekken. Het aantal ambtenaren van Bonaire dat eind examen mulo heeft gedaan een vereiste voor toelating tot het examen adjunct commies is zo klein dat het houden van de voorbereidende cursus tot dat examen de kosten niet loont. Een ander belangrijk probleem op Bo naire is het kadaster. Van vele percelen is noch de grens noch het eigendomsrecht precies bekend. Ook is het nodig de voe dingsgewoonten te herzien. Hoewel de alge. mene gezondheidstoestand niet slecht is, veroorzaakt de eenzijdige voeding vita minegebrek met alle gevolgen van dien. Het groot aantal vliegen op het eiland veroorzaakt veel darmstoornissen. De uit voer van Bonaire was in 1958 beter dan in 1957. Het toerisme is nog steeds niet be langrijk. De plantage Aruba is door het gouvernement aangekocht en zal een soort proeftuin worden, teneinde landbouw en veeteelt te stimuleren. Advertentie Huidzui verhei d-Huidgezondheid Weet u hoe lang een seconde duurt? Ja, de tijd, die nodig is om „eenentwintig" te zeg gen maar dat is een erg subjectieve aandui ding, want hier gaat het temperament van de prater een rol spelen. De een spreekt dat tel woord nu eenmaal snel ler uit dan de ander. Exactere geesten dan die, welke genoegen nemen met zo een van de persoonlijke geaard heid afhangende maat staf, zullen wijzen op de duur van het etmaal (24 uur), waarvan im mers de seconde een be paald onderdeel is. Er gaan zestig seconden in een minuut, zestig mi nuten in een uur en 24 uren in een etmaal. Een etmaal telt dus 24x60x60 86.400 se conden. Dit lijkt een bruikbare handleiding. Inderdaad is zij tot 1.956 ook gebruikt. De tot dan toe gebruike lijke tijdseenheid was de seconde die men definieerde als 1/86400- ste deel van de middel bare zonnedag. Inmid dels was aan het licht gekomen, dat de middel bare zonnedag geen on veranderlijke grootheid was: een gevolg van onregelmatigheden in de snelheid waarmee de aarde om haar as wen telt. Weg met die seconde, zei men toen. Want de wetenschap heeft be hoefte aan vastigheid. Een in tijdsduur wisse lende seconde kan men niet gebruiken. Men heeft toen uitgekeken naar een vaste groot heid en men vond die in „het tropische jaar 1.900". Het woord „tro pisch" heeft hier geen betrekking op de tempe ratuur, in dat jaar ge meten: „tropisch jaar" is een term die men ge bruikt, om het tijdsver loop aan te duiden tus sen twee opeenvolgende passages van het lente punt door de zon; tot in seconden nauwkeurig uitgedrukt: 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en 46 seconden. Op de tijdsduur van dat jaar heeft men de seconde geijkt. En wan neer wetenschapsmensen nu over één seconde spreken, dan bedoelen zij (haalt u even adem): 1/31.556.925,9747ste deel van dat tropische jaar 1.900. Een jaar duurt na melijk ruim 31Vi mil joen seconden. Wie het niet gelooft, telle het maar na. Het curieuze van dit alles is dat men zijn toevlucht heeft ge nomen tot een grootheid die evenmin constant is als de middelbare zonnedag. Want de duur van het tropische jaar is langzaam aan het afnemen. Per eeuw wordt hij 0,53 seconde korter. De almanak waaraan ik dit ontleen, vermeldt intussen niet, van welk soort seconde hier nu het 53/lOOste deel wordt bedoeld G. v. W. (Van onze kunstredacteur) Er is de laatste dagen nogal veel ge schreven en gesproken over de door het College van Rijksbemiddelaars goedge keurde bindende loonregeling voor toneel spelers, die met ingang van het komende seizoen zal worden toegepast. Vooral uit hoeken, waar men pal staat tegen toe neming van het dirigisme, heeft men her haaldelijk de schamper geuite vrees ho ren verkondigen, dat de vooral tot be scherming der sociale zekerheid van de middengroep strekkende beschikking ten koste van de artistieke ontwikkeling zal gaan. Men schermt ter bestrijding van wat men als „verambtelijking" en „over- reglementering" ziet met dichterlijke argumenten, zoals de noodzakelijke vrij heid van de kunstenaar, waarbij men ro mantisch genoeg is om de werkelijkheid zo niet uit het oog te verliezen dan toch te vertekenen. Wat is er nu precies aan de hand? Om te beginnen: niet zo heel veel nieuws. De thans getroffen loonregeling is een logische voortzetting van de al sinds kort na de oorlog geldende afspraken tussen de di recties van de gesubsidieerde gezelschap pen, die de bedoeling hadden het „weg kopen" van talent te voorkomen en die mogelijk waren dankzij de met overheids geld geboden gelegenheid tot het garan deren van behoorlijke jaarsalarissen. Men is nu een stap verder gegaan. Men heeft voor de spelers, regisseurs en drama turgen een indeling gemaakt in drie klas sen. Voor volontairs en aankomende krachten zonder speciale opleiding geldt daarnaast een systeem van periodieke verhogingen, waardoor men in vijf jaar van 2600 tot 4100 kan opklimmen. Ook voor de ingedeelden in groep I (afgestu deerden van een toneelschool en zij die een zogenaamde „stage" hebben door lopen) worden jaarlijkse verbeteringen van kracht, waardoor men in veertien jaar van 4400 op 8600 kan komen. Hoofdrolspelers en belangrijke figuren van het tweede plan zijn in groep II Horizontaal: l.aar- den vaatwerk, 5. mu ziekinstrument, 10. tijdperk, 12. dringend verzoek, 13. kippen eigenschap, 14. eer ste vrouw, 16. op stootje, 17. volks ziekte, 18. betalings bewijs, 20. roem, 21. Bijb. fig., 23. plaats in Gelderland, 25. uit nodigen, 27. reeks, 28. landbouwwerk tuig, 29. omslag, 30. verlegen, 31. water in Friesland, 32. per soonlijk voornaam woord, 34. klemming, 37. start, 39. meisjes naam, 40. plaats in Gelderland, 42. loot, 43. Godin der wre kende gerechtigheid, 44. olie (Eng.), 46. sportterm, 47. stoot, 49. rivier in Duits land, 51. ligplaats voor schepen, 52. be zoldiging, 53. aanspo ren tot betaling. /J /s 73 7 ZZ Z3 Ztf ZA Py'sVi> jy Jo UZ A3 <3<J Wo V/ J-Z Verticaal: 1. gehal te, 2. hert, 3. drin gend, 4. dierengeluid, 6. jongensnaam, 7. klaar, 8. heldendicht, 9. het tellen, 11. wild zwijn, 14. lusthof, 15. zo zij het, 19. leukerd, 22. roofdier, 24. egaal, 26. opgerold wafeltje, 31. slotwoord, 33. aanklampen, 35. talent, 36. berggeit, 37. beaming, 38. vastmaken, 41. vrucht, 45. meisjesnaam, 48. heldendicht, 50. muziek noot, 51. Egyptische zonnegod. Oplossingen per briefkaart in te zenden vóór donderdagochtend. 5,—, 2,50. Prijzen: 7,50, OPLOSSING PUZZEL NO. 20 Horizontaal: 1. nagel, 5. egaal, 9. riet pijp, 11. tra, 13. are, 14. ier, 16. taps, 18. enig, 19. op, 20. armee, 23. e.o., 24. pari, 26. snor, 28. eed, 29. Est, 31. bel, 33. tred, 35. lena, 36. labiaal, 37. eras, 39. bier 41. ria, 42. dra, 44 s.o.s., 45. orde, 47. laks, 49. al, 50. onder, 52. in, 54. reep, 56. kano, 58. ent, 59. keg, 61. mep, 62. egalité, 65. deren, 66. lenen. Verticaal: 1. netto, 2. grap, 3. ei, 4. lea, 5. Epe, 6. gij, 7. apin, 8. largo, 10. tram, 12. rapper, 15. eieren, 17. sar, 18. een, 21. rie, 22. Est, 25. adelaar, 27. obelisk, 28. etser, 30. stier, 32. laars, 34. das, 35. lab, 38. riolen, 40. eosine, .42. den, 43. ale, 46. dop, 48. ark, 49. arend, 51. doel, 53. nopen, 55. eter, 57. amen, 59. kan, 60. gil, 63. ge, 64. te. Prijswinnaars: 7,50: C. H. Nieuwen- huizen, Sterrebosstr. 48, Haarlem; 5, mevr. Bontsema, Kriemhildestr. 15, Drie huis; 2,50: M. v. Zelst-Hol, Binnenweg 192, Heemstede. ondergebracht. Hier zijn geen verplichte periodieke verhogingen. De salarissen zijn naar beneden en naar boven begrensd. Het minimum bedraagt 8600, het maxi mum 15.000. Tenslotte is er een top klasse, waarin ten hoogste vijftien acteurs en actrices van uitzonderlijke betekenis kunnen worden opgenomen. Hun salaris sen mogen variëren tot 18.000. Afzon derlijke beloningen zijn vastgesteld voor het geven van regie en het bekleden van een functie in een directie. Men heeft be rekend, dat een regisserende acteur uit deze kleine bovenlaag, die tevens direc teur van een gezelschap is, per jaar door deze activiteiten een inkomen van 30.000 kan behalen. Bij de beoordeling van deze maatrege len, die mede dienen ter bescherming van de onmisbare klasse van de middelmaat, heeft men hier en daar de vergissing be gaan te veronderstellen, dat er thans een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand is gebracht. In dergelijke beschouwingen werd ten onrechte gesuggereerd, dat nu ook de toneelartiesten van de wieg (nu ja, van hun eerste stappen op de planken) tot het graf een verzekerd bestaan hebben gekregen. Maar daarvan kan zelfs geen sprake zijn. De thans ter tekening voor gelegde contracten hebben een looptijd van een jaar. Gelet op de afhankelijkheid van de gezelschappen van periodieke sub sidieverlening door de overheden is er zelfs geen andere mogelijkheid. Inderdaad zijn voor velen de financiële posities ver- beterd of volgens menswaardige normen gestabiliseerd. Maar één kapitale zeker heid ontbreekt, namelijk die dat het con tract ook voor een volgend jaar zal gelden. Het is derhalve beslist niet zo, dat men door zich braaf aan alle voorschriften te houden met een minimum aan klaar blijkelijk talent tot zijn laatste snik of zijn laatste glimlach kan rekenen op een maandelijks loonzakje met een ten minste gelijkwaardige inhoud, als men eenmaal bij een der zeven grote gezelschappen is ingelijfd. Het is een raadsel, hoe een der gelijke onzinnige veronderstelling ingang heeft kunnen vinden. Geen enkele directie is namelijk verplicht iemand voor langer dan één seizoen te engageren. Bij wan gedrag of plichtsverzaking is zelfs tussen tijds ontslag mogelijk. De beveiliging is uiterst relatief. Juist door de verbetering van de salarissen zijn acteurs, wier waar de niet aan de verwachtingen beantwoordt, eerder dan vroeger blootgesteld aan het gevaar geen nieuwe aanstelling te krijgen. Dit risico is beslist niet denkbeeldig. Door het niet verplicht stellen van periodieke verhogingen in de grote groep II heeft men de mogelijkheid geschapen voor het doen van uitkeringen als be loning van meer dan middelmatige pres taties. Bovendien moet men niet ver geten, dat de directies ook om commer ciële reden aan de totstandkoming van de loonregeling hebben meegewerkt, reke ning houdend met de concurrentie van film en televisie. Men heeft nu volledig recht op optimale inspanning en beschik baarheid. En de gevreesde nivellering? Och kom. die heeft met' salarisregelingen niet zo heel veel te maken. Daarbij spelen geheel andere factoren de persoonlijk heid, het repertoire een rol. Wie zou zo dwaas zijn te geloven, dat de zolder kamers van vroeger en de onbezoldigde vakanties tot een hogere kunst inspireer den? En wat de „sterren" betreft, die met het door de belastingbetaler gefourneerde maximum van achttienduizend gulden niet tevreden zijn zij kunnen altijd uit wijken naar de vrije sector en voor zich zelf beginnen. Twee sleepboten hebben vrijdag de „Prins Willem IV" (1.535 ton) van de Oranjelijn vlot getrokken. Het schip liep donderdag aan de grond in de nog ten dele met ijs bedekte St. Lawrence, op weg van Rotterdam naar Montreal. Het zal in Montreal of Quebec moeten dokken om de schade aan het roer te laten herstellen. PLECHTIGHEID BIJ ANNE FRANKHUIS Donderdag 16 april, op de dag dat in het City theater te Amsterdam de Europese première zal gaan van de film „Het dag boek van Anne Frank" zal een korte her denking worden gehouden bij het Anne Frankhuis op de Prinsengracht. Namens de regisseur van de film, George Stevens, zal een krans aan het huis worden ge hecht. Het ere-peloton van de bond van Amsterdamse oud-BS'ers, vertegenwoor digers van de stichting 1940—''45, van de stichting Expoge en van de nationale fede ratieve raad van het voormalig verzet zul len daarbij tegenwoordig zijn In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat merkt minister Van Aartsen onder meer over de verkeersveiligheid op, dat er bij de weggebruikers in het algemeen gespro ken kan worden van een verbeterde men taliteit. In het algemeen houdt men zich vrij nauwgezet aan de voorgeschreven maximumsnelheidsgrens. Omdat daar naast echter een andere categorie automo bilisten zich deze mentaliteit nog niet eigen heeft gemaakt en zich slechts van over treding van de grenzen laat weerhouden uit vrees te worden geverbaliseerd, dreigt het gevaar dat ook bij de eerste groep de neiging tot nauwgezette naleving van de voorschriften verslapt. Met het oog daar op is aan de minister van Justitie ge vraagd of het niet wenselijk is de voor schriften streng te doen handhaven. De vraag of de mogelijkheid moet worden ge schapen ook buiten de bebouwde kommen snelheidsgrenzen vast te stellen is thans in studie bij de Commissie Veiligheid Weg verkeer. De minister zal zijn standpunt bepalen nadat deze commissie verslag heeft uitgebracht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandidaats examen wis- en natuurkunde: G. H. J. Ruegg, Bussiun. JAPAN. Het Aziatisch cultureel con gres, gehouden in Tokio ter gelegenheid van de 2500ste verjaardag van Boeddha's dood, was aanleiding tot uitgifte van een postzegel in de waarde 10 yen, waarop de kaart van Afrika is afge beeld. OOST-DUITSLAND. Voor de Leip- ziger Frühjahrsmesse zijn twee post zegels in circulatie gebracht: 20 pf. (rood) met een symbolische voorstel- 6Ü* aüii&jiifi i§mm l. m m ïWs ffliül tisiTWHIl ling van de fabriek „Schwarze Pumpe" en 25 pf. (blauw) met fototoestellen van de VEB Kamera- und Kinowerke te Dresden. COMMUNISTISCH CHINA. De Chi nese posterijen hebben twee postzegels in omloop gebracht naar aanleiding van de internationale vrouwendag. Het zijn een 8 fen (groen) en een 22 fen (rood). Op de eerste zegel ziet men vijf vrou wen van verschillend beroep en op de tweede zegel een Russische en een Chi nese vrouw. MONACO. In de loop van de maand mei zal een serie van negen bloemen- zegels worden uitgegeven. Op elke zegel komt een andere bloem voor. De waarden zijn 5, 10, 15, 20, 25, 35, 50, 85 en 100 fr. SAARLAND. Ter gelegenheid van de tiende Saarmesse, die van 14 tot 26 april in Saarbrücken wordt gehou den, is een postzegel van 15 fr. (rood) m Éiiüüaiiaoiilüa uitgekomen, ontworpen door Paid Mylo uit Saarbrücken. Op de zegel komen twee gestyleerde handen, die elk een kist met Messewaren dragen. De oplage bedraagt twee miljoen exemplaren. GHANA. Verleden jaar werd op de conferentie van onafhankelijke Afri kaanse staten de 15de april als de jaar lijkse vrijheidsdag geproclameerd. Voor deze dag zal op 15 april een serie van twee postzegels verschijnen. Het zijn een 2Vz d. en een 8l/z d., die als voor stelling de wereldbol, waarop de kaart van Afrika donker is aangegeven en de vlaggen van de negen onafhankelijke Afrikaanse staten vertoont.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11