Verbetering havenmond IJmuiden kan in 1960 beginnen OPEL OPEL CITROEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Parijs treft maatregelen tegen toenemende radio-activiteit KANSELIERSKANDIDAAT ERHARD SPREEKT DUIDELIJKE TAAL MINISTER VAN VERKEER Beslissing valt nadat over enkele maanden het onderzoek eindigt VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL 73e JAARGANG No 230 ZATERDAG 11 APRIL 1959 304e JAARGANG No 78 é$e MORRIS 'êefore i/ou êmj! A.J.Rotteveel's Automobielbedrijf Sprong in de ruimte Vrees voor verhoogd gevaar van ziekten Tijdelijk regen OPEN DAKEN Gebr. H. en F. KIMMAN Indische Canberra door Pakistani neergeschoten Nehroe: „bedroevend" Invullen belastingbiljetten v. LENT's Autobedrijven Geen twijfel aan handhaving der markteconomie Overal bloeien hyacinten, tulpen beginnen te kleuren De Prins naar Amerika vertrokken Het woord is aan De kabinetsformatie Twee kandidaten bedanken voor het ministerschap Amerikaanse raketten voor de Europese NAVO-Ianden Ook Nederland krijgt nog dit jaar een portie Liberalen dringen Labour naar de derde plaats Tussentijdse verkiezing in Groot-Brittannië Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ter viering van het einde van hun vastentijd kwamen vrijdag in de mos kee aan de Oostduinlaan te 's-Graven- hage vele moslims hijeen, onder wie de heer Badawi, rechter van de Ver enigde Arabische Republiek bij het Internationale Gerechtshof, en de vice- president van dat Hof Sir Zafrula Khan uit Pakistan, die voorging in het gebed en een preek hield. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Advertentie Reeds leverbaar vanaf ƒ6475,- Dr. D. Bakkerlaan 1216, Bloemendaal Telefoon 57.500 -57.501 Een groepje parachutisten heeft vrijdag enige sprongen gemaakt uit de F 27 „Friendship" boven het vliegveld Beek in Limburg. De „Friendship" was spe ciaal voor deze gelegenheid ingericht voor het „droppen" van parachutisten. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer op de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zegt de minister over de ontwikkeling van de werken in IJmuiden en het Noordzeekanaal, dat na verkregen overeenstemming met de gemeente Amsterdam en de provincie Noordholland in 1960 een begin zal kunnen worden gemaakt met de aanleg van een nieuwe havenmond in IJmuiden. De minister wijst er op dat reeds nu met grote voortvarendheid aan de plannen gewerkt wordt. Het is echter nood zakelijk eerst uitvoerige en tijdrovende modelonderzoekingen te doen om de beste plannen te kunnen vaststellen. Deze proeven zullen over enige maanden beëindigd worden. Een beslissing kan pas genomen worden nadat zekerheid bestaat dat de risico's tot een minimum zijn teruggebracht. Het ligt daarom voor de hand dat dit jaar nog een grote post voor dit werk kon worden uitgetrokken op de begroting. In antwoord op een vraag welke waarde moet worden gehecht aan de totstand koming van een nieuwe havenmond te IJmuiden, indien niet tevoren de Hembrug zal zijn opgeruimd, merkt de minister op, dat zelfs in het geval deze havenmond zodanig zou worden uitgevoerd, dat de grootste schepen deze haven zouden kun nen binnenlopen, de doorvaartwijdte van de Hembrug wel bezwaren zal opleveren maar geen onoverkomelijk beletsel zal vormen naar Amsterdam op te stomen, al zal ter plaatse van de brug wellicht dan van extra sleepboothulp gebruik moeten worden gemaakt. Aangezien het financieel nu eenmaal niet mogelijk is al deze zeer kostbare werken tegelijkertijd uit te voe ren, is hij van mening dat de verbetering van de havenmond te IJmuiden voorrang geniet boven de vervanging van de Hem brug door een tunnel. De tunnels Met betrekking tot de bij Amsterdam ontworpen tunnels zijn nog onderzoekingen gaande. Voor hij hier op ingaat wil de mi nister stipuleren dat het bij de grote in vesteringen waar het hier om gaat, steeds nodig zal zijn niet alleen de prioriteiten onderling van beide autotunnels te be palen. maar ook de investering te bezien in het licht der overige in nationaal ver band noodzakelijke investeringen. Door het Centraal Planbureau wordt een onderzoek ingesteld naar de economische rendabili teit van de verschillende oplossingen die worden voorgesteld, namelijk het in eerste instantie uitsluitend bouwen van de IJ- tunnel, het in eerste instantie uitsluitend Van onze correspondent in Parijs) Na het Amerikaanse departement van Defensie heeft ook het Franse commis sariaat voor de kernenergie alarm gesla gen met het oog op de gevaren, die de volksgezondheid tengevolge van proeven met A- en H-bommen bedreigen. In Frankrijk is wetenschappelijk vastgesteld dat de atmosfeer in toenemende mate wordt vergiftigd door radio-actieve deel tjes of neerslag, als gevolg van de om streeks twee honderd experimenten met atoombommen, die Amerikanen, Russen en Britten tot dusverre hebben uitgevoerd. Sedert 1954 is die neerslag verzevenvou- digd, aldus is in de Verenigde Staten vast gesteld. Hetzelfde verschijnsel doet zich eveneens voor in West-Europa, en waar schijnlijk ook in Noord-Rusland en Japan. In het officiële bulletin van het Franse centrum voor kernenergie wordt opge merkt, dat in tegenstelling met 1956 en 1957 de lucht vorig jaar geen ogenblik vrij is geweest van kunstmatige radio-activiteit. Na een kernproef komt een dertigtal ver schillende elementen van radio-actieve werking vrij die, in de vorm van fijne stof deeltjes, jarenlang een kunstmatige neer slag veroorzaken op de aarde en de zeeën. Onder die elementen hebben vooral het Strontium-90 en het Celsium-137 een lang durig en hardnekkig bestaan. Ze vallen neer op planten en vooral op het gras en via de groenten, het fruit, de melk en andere voedingsmiddelen komen ze ook in het menselijk lichaam. Bovendien wor den die radio-actieve stofdeeltjes inge ademd. Medisch zou zijn vastgesteld, dat die Strontium- en Celsium-elementen zich vastzetten in het menselijk beenderstel- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen en een krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere tempera turen, vooral in het zuidoosten van het land. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ sel als een microscopisch kleine aanslag. De nieuwe wetenschap der radiobiologie, die deze materie bestudeert, heeft nog geen definitieve uitspraak kunnen doen over de gevolgen hiervan voor het men selijk organisme. Men vreest echter al voor een verhoging van kanker, bloedziekten als leukemie en andere kwalen, die zich, als gevolg van de radio-actieve werking in de lucht, binnen enkele jaren zou kun nen openbaren. Dat deze gevaren ook in Frankrijk al lerminst luchtig worden opgevat, blijkt wel uit de maatregelen, die ter controle van de atmosfeer worden getroffen. Op de meteorologische stations, militaire kazer nes en bij de verschillende diensten van het commissariaat voor kernenergie is een veertigtal uiterst gevoelige apparaten opgesteld, die „super-babars" worden ge noemd. Ook is begonnen met de installa tie van een nationaal net van „radio-air" instrumenten. Van de drie duizend toe stellen, die mettertijd zullen worden op gesteld, zijn er al een zevenhonderd ge plaatst. Ze zijn bestemd om' de gespecia liseerde controleurs te waarschuwen, wan neer ergens in het land de „veiligheids- grens" der radio-activiteit is overschre den. Ook rivier- en vooral drinkwater wordt van nu af aan voortdurend op ra dio-actieve bestanddelen gecontroleerd, voor welk doel bij Parijs, Lyon, Marseille en Rijssel twintig inspectieposten zijn ge vestigd. Van acuut gevaar mag misschien nog niet worden gesproken, maar de maat regelen op nationale schaal, die ook in Frankrijk worden getroffen, bewijzen wel dat de dreiging, die A- en H-bom reeds in „vredestijd" op de mensheid laten rusten, allerminst verwaarloosd wordt. Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRIST IAANSE Lange Hcrenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 bouwen van de Coentunnel en het reeds dadelijk bouwen van beide tunnels. Dit maakt een zeer veelomvattende studie noodzakelijk. Het is daarbij nodig te be schikken over gegevens omtrent de kosten van de in ieder der gevallen te maken werken, inclusief de toegangswegen en zich anderzijds een oordeel te vormen over de economische baten, die kortere re routes en tijdsbesparingen voor het ver keer zullen medebrengen. Na een beslissing omtrent de tunnels zal met de bouw hetzij van de IJtunnel, hetzij van de Coentunnel, technisch gezien en in aanmerking genomen de stand van de voorbereiding van deze werken, onmiddel lijk kunnen worden begonnen. Deze bouw zal niet meer dan 3'/s a 4 jaar vergen. Advertentie Haarlem Telefoon 13850 NEW DELHI (Reuter) Naar het In dische persbureau „Press Trust of India" uit Lahore meldt, is het vliegtuig dat Pa kistaanse jachtvliegtuigen hebben neer geschoten, een tweemotorige straalbom- menwerper van het type Canberra van de Indische luchtmacht. Van doorgaans be trouwbare zijde te Rawalpindi in Pakis tan werd vernomen, dat de twee inzitten den van de Canberra gewond zijn. Zij wa ren van Gojar Chan, waar hun toestel neer kwam, voor een onderzoek naar het vijf tig km. verder gelegen Rawalpindi over gebracht. (Reuter) Premier Nehroe van India heeft in het parlement het neerschieten van de Canberra straalbommenwerper door Pakistaanse jagers „een ernstig en bedroevend incident" genoemd. Advertentie ACC.KANT. L. G. BODE Fred Hendriklaan ><0, Haarlem-Z.. Tel 3410? Advertentie Heemstede, tel. 38810 - Zandvoort (Van onze correspondent in Bonn) Temidden van de politieke orkaan ten gevolge van de kandidatuur van bonds kanselier Adenauer voor het bondspresi dentschap woedde in de afgelopen week door de Bondsrepubliek nog een andere storm over de economische politiek van de regering. Gisteren heeft de minister van Economische Zaken professor Erhard er op de economische dag van de C.D.U.- C.S.U. te Hannover geen twijfel over la ten bestaan: de politiek van de markt economie wordt niet verlaten. In de Bondsrepubliek kon men de afge lopen week op vergaderihgen, waar voor aanstaande ondernemers aanwezig waren pleidooien horen voor een iets minder vol ledige markteconomische politiek ter wil le van zwakke industrieën. De voorzitter van het Westduitse industrieverbond, Berg, verklaarde te Bad Godesberg, dat de vrije economie weliswaar het levensele ment van de industrie is, maar dat het evenzeer noodzakelijk is, dat men zich aanpast aan de economische praktijk. Er dienen zijns inziens bij voorbeeld ten aan zien van de liberalisering geen eenzijdige concessies te worden gedaan voor het bui tenland eveneens iets gepresteerd heeft. Hij waarschuwde tegen een politiek dig slechts rekening zou houden met de wen sen van de massa. De consument is er zijns inziens niet mee gediend, dat de pro ducent in moeilijkheden verkeert. Erhard heeft te Hannover, gesteund door de minister van Financiën Etzel, de slag zin gelanceerd: „meer in plaats van min der markteconomie". Minister Etzel, die velen er blijkbaar ten onrechte van ver denken, dat hij zou willen schipperen tus sen wat economisch noodzakelijk en poli tiek wenselijk is, steunde Erhard ten vol le. Erhard heeft op het ogenblik met zijn economische richtlijnen de wind in de rug: de werkloosheid is op een zo laag niveau gekomen als zij in jaren in april niet was. Zelfs van de kant van de in moeilijkheden verkerende textielindustrie hoort men dat er een opleving is. Alleen de staatskas is. ondermeer ten gevolge van grote betalingen voor defensie-opdrach ten, leeg. Er dreigt dan ook een grote staatslening voor de kapitaalmarkt Staat geen nachtwaker Erhard ontving te Hannover stormach tig applaus telkens als hij sprak over de voortzetting van zijn politiek en wanneer Achter de officiële voorzichtigheid in India ten opzichte van een beoordeling van de Chinese bezigheden in Tibet, is de lucht vervuld van massale pro testen en betuigingen van medeleven met de onderdrukte Tibetanen. Men ziet hier een betoging in Nieuw Delhi. hij zich keerde tegen de critiek. Hij moet er niets van hebben, dat de staat de func tie van nachtwaker vervult en weigert de staat te laten optreden als beschermheer voor bepaalde industrieën. Kartels be schouwt hij als een ondeugdelijk middel tot de opheffing van de nood evenals im portbeperkingen. Erhard, die gezien wordt als de man met de grootste kans om Adenauer als bonds kanselier op te volgen, wees tenslotte op de enge band, die er bestaat tussen poli tiek en economie. Hij deed dit alsof hij reeds thans duidelijk wilde maken, dat hij als bondskanselier de economische richt lijnen toch zeker in belangrijke mate zal kunnen mee bepalen, waarover de voor standers van een kandidatuur-Etzel voor het bondskanselierschap twijfel hebben uitgesproken. Op deze wijze trok Erhard niet slechts te Hannover, maar ook op de jaarvergadering van de Deutsche Indus trie- und Handelstag (het overkoepelend orgaan van de Westduitse Kamers van Koophandel) te Essen van leer. Daar heeft hij met nadruk betoogd, dat een crisis niet uit de lucht valt en dat de huidige hoogconjunctuur in feite een normale si tuatie is en geen economische uitschie ter. Erhard kon hierbij met genoegdoe ning vaststellen, dat zijn politiek door bre de kringen van de industrie en de handel, en niet slechts door de gewone man, wordt gesteund. Men kan zich met dit alles voor ogen dan ook nauwelijks voorstellen, zo zegt men te Bonn, dat de de laatste tijd van uitzonderlijke strijdlust en politieke standvastigheid getuigende '"rhard niet Adenauer's opvolger zal worden. Naar de hollen. De narcissen hebben deze week veel te verduren gekregen. Regen en wind heb ben de tere bloemen door elkaar geran seld, bloemblaadjes en trompetten zijn aan flarden gescheurd. Toen de wind wat geluwd was stonden er alleen nog maar de resten van bloemen. Hoewel diezelfde bloemen cultuurtechnisch toch niet lang de ranke stelen mogen bekronen, heeft de bonkige zeewind het einde verhaast. Het voorjaar heeft echter genoeg ver rassingen in petto, want nu komen de „roodcuppen" in bloei. Dit ijn witte of gele narcisjes met een rood of oranje cup- je. Speelt er wat zon over zo'n veld witte narcisjes dan wordt het wit zilver en het geel zweemt naar goud. Hier en daar beginnen de tulpen al te kleuren. Een of twee dagen zon zijn vol doende om de beroemde Madame Lefe- ber in vuur en vlam te zetten. Deze fos- teriana tulp is zo vurig door de unieke menging van de geel gekleurde en de ro de laag, die samen het zo gloedvolle oran jerood vormen. Bij zonneschijn glimmen de bloembladeren. De kwekers hebben er met elkaar zeventig hectare mee volge- plant, zodat er vele „lappen" van staan. En tussen dit alles door ziet men tussen Haarlem en Leiden steeds meer de pas teltinten van de hyacinten verschijnen, zo dat er aanstaande zondag al veel kleur in de bloembollenstreek te zien is. Dat is dan veertien dagen vroeger dan verleden jaar. Prins Bernhard is vanochtend om half tien van Soesterberg vertrokken voor zijn reeds aangekondigde korte bezoek aan de Verenigde Staten. Hij werd vergezeld door de heet C. Seesink, hoofd van de veilig heidsdienst van het Koninklijk Huis. De particuliere secretaris van de Prins, dr. F. A. de Graaff, zal morgen naar de Verenig de Staten vertrekken om zich daar bij de Prins te voegen. Prins Bernhard wordt op 23 april in Nederland terugverwacht. Bullwer-Ly tton Het noodlot spot met alle veronder stellingen. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. De Quay, heeft gisteren tegenslag ondervonden. Prof. dr. P. P. van Berkum (K.V.P.) heeft om persoonlijke redenen bedankt voor de portefeuille van Economische Zaken en de heer VV. J. Andriessen (K.V.P.) heeft om gezondheidsredenen de aangeboden porte feuille van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid geweigerd. Het is normaal dat een kabinetsforma teur dergelijke weigeringen ontvangt. Hij is inmiddels doorgegaan met het polsen van andere personen voor een ministers portefeuille. Voor Landbouw wordt thans genoemd ir. S. Herweyer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst. Hij behoort tot de C.H.U. Ir. Herweyer, die momenteel deelneemt aan een conferentie van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties, in Rome, heeft gisteren telefonisch het verzoek ge kregen naar Den Haag te komen. Hedenmorgen heeft de kabinetsforma teur de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, ontvangen, waarschijnlijk om te spreken over de toe voeging van de afdeling Volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan het ministerie voor Maatschappelijk Werk. Na dit gesprek is prof. De Quay naar Schiphol gegaan om minister Luns af te halen, die vandaag per vliegtuig uit New York terugkeert. In de loop van de middag vertrok prof. De Qu v naar 's-Hertogenbosch om thuis het weekeinde door te brengen. Minister Staf keert niet terug In de vacature in de Eerste Kamer, des tijds ontstaan door het overlijden van mr. G. Kolff, is benoemd ir. C .Staf, minister van Defensie. Minister Staf heeft thans deze benoeming aangenomen, waaruit men mag concluderen dat hij in het nieuwe kabinet geen zitting zal nemen. WASHINGTON (UPI) Negen Euro pese landen, waaronder Nederland, zullen aan het eind van dit jaar uitgerust zijn met Amerikaanse raketten, zo hebben mi litaire autoriteiten in Washington meege deeld. In totaal worden 35 Europese raket eenheden gevormd: 21 betaljons met Honest John raketten (bereik 25 kilome ter), negen bataljons met Nikeluchtaf- weerraketten. twee bataljons met ballisti sche Corporals (bereik 120 kilometer), een squadron onbemande bommenwerpers van het type Matador (bereik 800 kilome ter, en ten minste twee squadrons Thor raketten (bereik 2.400 kilometer). De levering van deze raketten vormt het begin van het nieuwe vijfjarenplan voor vernieuwing van de NAVO-bewapening. Advertentie 2 CV. vanaf 3.987.- (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard 9.375.- ID-19 Luxeƒ10.250.- DS-19 13.250.- Hoofdagent voor Haarlem en omg Korte Kleverlaan 30—40 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen. (Van onze correspondent in Londen) Dat het voorbarig is de liberale invloed op de kiezers te onderschatten, is weer gebleken bij de tussentijdse verkiezing voor de Lagerhuiszetel van het Schotse district Galloway, waar de conservatieven weliswaar hun traditionele zetel, met iet wat geringere meerderheid, behielden, doch waar de liberale kandidaat Labour naar de derde plaats verdrong. Het was voor het eerst sinds 1951, dat de liberalen in dit district uitkwamen en ver geleken met dat jaar verdubbelden zij hun stemmenaantal. De gevolgtrekking is dan ook, dat overal waar de liberalen meedoen, zij erop kunnen rekenen een be langrijk deel van de stemmen te krijgen, voornamelijk ten koste van de Tories.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1