NEDO-MEX Gehuld in dierenhuiden... Met bouw R.-k. kerk in „Parkwijk" kan spoedig worden begonnen Oorlogsdreiging vraagt om een experiment van verzoening ARen*Zn. Drie scholen en bejaardencentrum staan nog op het programma SLOT DEFECT? DE BEURS van gister-en Populair operaconcert door koor en solisten 5 Mgr. Van Dodewaard opent tentoonstelling Hobby '59 PATER S. JELSMA IN HAARLEM Lak zelf uw meubelen met transparante kleurlak in 10 kleuren. Stem van kweker over de beurskwestie Padvinders kopen terrein bij Naaldenveld aan Jaarvergadering Kring Haarlem KNZB HILLMAN OvERVEEN Koersfluctuaties ou de Amsterdamse Beurs van 6 tot en met 10 april 2, A x R D A G 11 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ||P|g§ Binnen niet al te lange tijd zal in Haarlem-Oost worden begonnen met de bouw van een nieuwe r.-k. kerk. Deze verrijst in het plan „Parkwijk" aan de Prins Bernhardlaan. De voorbereiding van de bouw is in een snel tempo ver lopen. Het bedehuis zal worden toege wijd aan de vrome pastoor van Ars, die in 1859 is overleden. De bouw van deze kerk vormt de eerste fase van een groot project, dat hier onder architectuur van de Haarlemse architect professor G. H. M. Holt zal worden gerealiseerd. Want rond het bedehuis zullen nog worden gebouwd: een kleuterschool en een dub bele lagere school, alsmede een bejaar dencentrum. Advertentie Wil Uw hoofd steeds lang zamer en Uw ledematen sneller sneller SNELLER Past U clan toch op Uw gezondheid. Bespreek nog tijdig een rustige (na tuurlijk een Lissone-Lindeman) va kantie, want die heeft U dan hard nodig. Bijv. 10/17 d. Lugano f 236.-/f 355.- 3 d. Airtour vliegreis Wenen f 361.- 18 d. Griekenland f 1250.- Neerlands eerste reisbureau De bisschop-coadjutor van het bisdom Haarlem, mgr. dr. J. A. E.van Dode waard, heeft vrijdagavond in ,.Die Reack- se" in Haarlem voor het eerste een ten toonstelling geopend. Dat was de tentoon stelling Hobby '59, die het werk belicht van de hobbyclubs van de Katholieke Jeugd beweging. Op deze tentoonstelling kan men werkstukken bewonderen, die jon gens uit Haarlem, Heemstede en Bénne- bróek in hun vrije tijd hebben gemaakt. Men ziet zelfgebouwde radio's, modellen van schepen en vliegtuigen, speelgoed, smeedwerk en siervoorwerpen van glas- in-lood. De leden van de natura-club heb ben een duinlandschap aangelegd, com pleet met opgezette vogels en zelfs een zeehond op een klein stukje strand. De opening van de tentoonstelling werd onder meer bijgewoond door de Haarlem se wethouder van jeugdzaken, de heer •k A. Schippers, de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, en vele vertegenwoordigers van di verse jeugdorganisaties. Nadat de heer W. Smit, districtscommis saris van de Katholieke Jeugdbeweging, bad uiteengezet dat de hobbyclubs nog weinig bekendheid genieten, verrichtte mgr. Van Dodewaard de opening. Hij zei dat dit de eerste tentoonstelling was, die hij opende. Hij achtte het beoefenen van een hobby zeer waardevol. Immers, door bet scheppend bezig zijn, deelt, men in de scheppingskracht. De vreugde van de creativiteit noemde mgr. Van Dodewaard: iets tot stand te kunnen brengen, wat er oog niet was. Dit scheppend bezig zijn is een opdracht voor de mens, die tot taak beeft gekregen de wereld te beheersen. Mgr. Van Dodewaard wenste tot slot de hobbyclubs veel geluk bij hun werk. Hierna maakten de genodigden een rondleiding over de tentoonstelling. Van daag en morgen is de tentoonstelling ge opend. De Pastoor van Ars-kerk zal plaats bie den aan 650 mensen. De kosten van de bouw, die inmiddels is aanbesteed, zijn met uitzondering van de verwarming gesteld op f 220.000. Naast de kerk zal een pastorie worden neergezet. Met de bouw is een korte periode gemoeid. In ongeveer zes maanden kan het gebouw gereed zijn. Dit is onder meer mogelijk doordat een staalconstructie wordt toegepast, die al binnen één week „staat". Met de totstandkoming van deze kerk wordt een soort traditie in de na-oorlogse r.k. kerkebouw doorbroken. Professor Holt is dan ook van een nieuwe aanpak uitgegaan. Hij is namelijk van oordeel dat de bouwkosten van de kerken kunnen en moeten wQrden gedrukt, zonder dat de waardigheid van het bedehuis ook maar enigszins wordt aangetast. Dikwijls wordt echter gedacht dat de waardigheid van een kerk schuilt in het grote en monumen tale. Men vergeet dan dat er een waardi ge soberheid bestaat, die juist de mensen van deze tijd zal aanspreken. „Het kan niet anders of de goedkope opschik, en rin kelbel-luidruchtigheid zal de mensen eens de ogen openen," aldus professor Holt die een treffende uitlating van architect Riet veld citeert, als deze wijst op de „weelde van de soberheid". Juist door soberheid kan een bedehuis een intense waardigheid uitstralen, aldus professor Holt. De op dracht, sober maar waardig te bouwen stelt echter hoge eisen aan de architect. Op verzoek van het Haarlemse bisdom heeft de architect bestudeerd op welke wij ze de kerkebouw goedkoper kan worden uitgevoerd. Het resultaat van deze stu dies is de kerk voor „Parkwijk". De ar chitect is er hierbij van uitgegaan, dat zo goedkoop mogelijk moet worden gebouwd, zonder dat het kerkgebouw „alledaags vulgair" wordt. Aan de duurzaamheid van het gebouw mag voorts geen enkele af breuk worden gedaan. Daarbij heeft de architect zich ook tot taak gesteld iets Deze schets toont het front van kerk met links de klokkestoel. de eigentijds tot stand te brengen en niet de klassieke bouwvormen te copiëren. De Pastoor van Ars-kerk vormt dus het bewijs dat de kerken goedkoper kunnen worden gebouwd. Volgens de in de afge lopen jaren gehanteerde normen zou deze kerk vijf a zes ton moeten kosten, hetgeen dus ongeveer tweemaal zoveel is als thans. Men heeft in de na-oorlogse jaren wel aan gehouden dat een nieuwe kerk 1200 per zitplaats kost. Bij deze bouw zijn de kos ten echter f 650 per zitplaats. Bij een gro- tere kerk valt de vergelijking nog gunsti ger uit. Ook op de pastorie zijn de kosten gedrukt. Belangrijk is dat bij deze vorm van bouwen het kerkebouw-programma veel sneller zal kunnen worden verwezen lijkt. De nieuwe kerk in „Parkwijk" krijgt een geraamte van een staalconstructie, op de balken waarvan 'n dak van blank greenen hout wordt gelegd. De stalen pilaren blij ven onbedekt. Het gebouw krijgt twee ge ledingen, een laag gedeelte aan de op het zuiden gelegen voorkant en een daarach ter gelegen gedeelte, waarvan de gevel, bestaande uit een ornamentaal raam van gekleurd glas, boven het lage front uit steekt. Het front bestaat uit een dikke, witte betonnen muur met de hoofdingang links. Aan de westkant staat naast de hoofdingang de open klokkestoel, die even als de zijwanden wordt opgetrokken uit grote blokken zwarte natuursteen. De klokkestoel wordt aan de binnenzijde .wit en kan 's avonds van binnen worden ver licht. Aan de binnenzijde bestaan de wan den uit een witte kalkzandsteen. Als men het kerkgebouw zal betreden, kijkt men niet onmiddellijk op het altaar, daar dit niet tegenover de voorgevel maar opzij ervan ligt. Bij binnenkomst kijkt men door een grote glazen wand uit op een binnenplaats, die wordt omsloten door de klokkestoel. Het hoofdaltaar ligt in het hoge gedeelte tegen de zijwand. In het la ge gedeelte kan door de week aan een zij altaar de h. mis worden opgedi-agen, om dat dit gedeelte meer de intimiteit van een kapel heeft. In de lage, brede muur aan de voorkant worden de biechtstoelen ingebouwd. Naast de hoofdingang zal gelijkvloers een kruis worden opgetrokken. In contrast, met de buitenmuren van zwarte natuursteen, krijgt de pastorie een geheel wit uiteiiijk. Voor de afdelingen Haarlem van de An ti Atoombomactie, Wereidfederalistenbe- weging, Kerk en Vrede en Pax Christi sprak vrijdagavond in hotel de Leeuwe rik in Haarlem pater S. Jelsma M.S.C. over „Het vraagstuk van de oorlog en het waagstuk van de vrede". In een helder betoog zette pater Jelsma uiteen, dat het vraagstuk van de wereld vrede zich nooit zo duidelijk heeft gema- nifesteex'd als thans het geval is. De een heid van de gehele mensenfamilie dringt zich steeds sterker op en dat, ondanks het feit, dat de wereld vol verdeeldheid, span ning, conflict, lijden en ongerechtigheid is. De grens tussen goed en kwaad wordt echter niet, aldus spreker, gescheiden door een ijzeren of bamboegordijn, maar loopt door ieder mens heen. In het algemeen is men van mening, dat men een keuze moet doen tussen de twee ideologieën en wijst men iedere poging tot verzoening af. Bij dit alles moet men echter bedenken, aldus pater Jelsma, dat er een veel vre selijker afscheiding bestaat, die gesym boliseerd wordt door wat men zou kunnen noemen het „hongergordijn". Een derde deel van de mensheid consumeert 85 per cent van wat de gehele wex-eld opbrengt. Dit derde deel kan men dan gemakshal ve aanduiden met het westen. Twee derde der mensheid moet het doen met de 15 percent, die over blijft. Wat betreft de hulp aan achtergebleven en onderontwik kelde gebieden doet Nederland dat on der de andere landen toch neus geen gek figuur slaat mee voor een bedrag per hoofd van de bevolking per jaar, dat neer komt op de prijs van een matig kopje kof fie. Ondertussen kan het echter gebeuren, dat tijdens een ongunstig jaar in India niet minder dan tien miljoen mensen van hon ger omkomen. Een aantal, dat dus neer komt op praktisch de gehele Nederlandse bevolking. Er is een groep jonge landen, waar het gaat gisten en revolteren en waar men begrijpt, dat het ook anders moet kunnen. In het westen denkt men echter te veel aan prestige, verweer, eigen veiligheid en materieel gewin. Deze opvatting brengt met zich mee, dat men de vrijheid van de mens wil verdedigen, zelfs met onvoor stelbare middelen als atoomwapens. Sinds de atoombom op Hirosjima is de mens heid echter op een keerpunt gekomen, waarbij men zich moet afvragen, of er nog wei een middel bestaat om wat dan ook te verdedigen. Er zijn geen verdedigings wapens meer, omdat alle moderne wa pens vroeg of laat, door wie ook gebruikt, aanvalswapens worden. „Op het punt van zijn uiterste macht heeft de oorlog zijn uiterste machteloosheid geopenbaard", al dus pater Jelsma. Dit vraagstuk vraagt om een waagstuk, een experiment. Dit zal moeten uitgaan van de gedachte, dat iedere verzoening vooraf moet gaan aan welk offer dan ook. Dit experiment vraagt verder, dat men moet leren volledig mens te zijn, dat wil zeggen medemens te worden. „In het waagstuk van de vrede", aldus besloot pa ter Jelsma zijn rede, „moeten wij het ex periment om tot elkander te komen aan durven". Na de pauze vertelde de voorzitter van de afdeling Haarlem, van de Anti Atoom- bomactie, de heer G. A. de Bock, iets over zijn ervaringen in Hirosjima en Nagasaki tijdens een enige tijd geleden gebracht bezoek aan die steden. Hij zei daarbij on der meer, dat men over de gehele wereld een zogenaamde „kraanvogelactie" wil gaan ondei-nemen om te komen tot de op- richting van een wex-eld fonds voor hulp aan de stralingsslachtoffers in.Japan. De ze actie bestaat, uit de verkoop van door kinderen uit Hirosjima gevouwen papieren kraanvogels, die in Japan worden be schouwd als een teken van geluk. „Mis schien kunnen wij op deze manier iets van onze schuld inboeten", aldus de heer De Bock. Tot. slot van de avond werden eni ge dia's uit Japan getoond. Advertentie DE EERSTE'COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 ^TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) 'Aantal leden 23000 Contributie 1per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Advertentie In het weekblad voor bloembollencul tuur troffen wij onderstaande visie op de beurskwestie aan van „een kweker uit Noordholland". Hij bespreekt een even tuele overplaatsing van de Haarlemse bol- lenbeurs naar Hillegom en brengt enkele argumenten voor handhaving van de beurs in het geding. „Het lijkt ons nuttig als kweker uit Noordholland met reële bezwaren tegen het Hillegomse voorstel te komen. Aller eerst wordt iedere beursbezoeker van „bo ven het IJ" gedwongen zijn reis te verlen gen. Toegegeven, dat het aantal autorij dende beursbezoekers in aantal toeneemt een gunstig teken in het vak is er nog een grote categorie, die iedere week met de trein naar Haarlem komt. Deze categorie zal hiervan de meeste last onder vinden, omdat zij de reis per bus moet voortzetten; ook met bijzondere service van busdiensten blijft dit onaangenaam. Met de autorijders zullen zij bovendien de lasten van tijdverlies en verhoogde reis kosten moeten dx-agen. Een ander argument tegen het betref fende voorstel is, dat een beurs met zo veel bezoek thuishoort in een stad met dienovereenkomstige ontvangstmogelijk heden en al zullen wij x-eclame voor de stad Haarlem aan de plaatselijke V.V.V. ovex-laten, toch zal dc meest chauvinisti sche Hillegommer moeten toegeven, dat Haarlem deze mogelijkheid meer biedt dan Hillegom. Bovendien is Haarlem vanouds het cen trum, waar nooi'd en zuid elkaar ontmoe ten. Met deze traditie moet men niet on gemotiveerd breken. Al is het dan waar, dat 't Krelagehuis momenteel zijn bezwa ren heeft, het gebouw Treslong is in zijn huidige vorm ook onaanvaardbaar. Men kan in Bloembollencultuur van 13 maart lezen welke plannen Haarlem heeft om het Kx-elagehuis aan de eisen van de tijd aan te passen. Hoewel 't laatste woord over deze kwes tie nog niet gesproken zal zijn, hopen wij met het bovenstaande voor de leden uit het noorden zo nodig hun belang bena drukt te hebben. Laat het zuiden de bollenstx-eek de nodige sportiviteit tonen en hiervoor een open oog hebben". Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie Moet U zlcli zo laleu gaan? Vaak wordt alles U tc veel. Nerveus en overprikkeld is men dan zichzelf en anderen tot last. Twee of drie VALDISPERT dragees geven ook dc niet be zigheden overladen vrouw haar natuurlijke kalmte terug. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natuur- produkt zonder reuk of smaak. Denk eraan Vraag Uw apotheker of drogist. Het bestuur van de Vereniging „De Ne derlandse Padvinders" heeft in de om geving van Bloemendaal en Zandvoort een terrein ter gi-ootte van achttien hec tare aangekocht. De Nederlandse Padvin ders hebben tot deze aankoop besloten om waarborgen te scheppen, dat ook in de toekomst het spel van verkennen in over bevolkte streken gespeeld zal kunnen worden. Het terrein ligt in de omgeving van het Naaldenveld, oostelijk van de Zuidlaan en was eigendom van de heer G. H. Kaars Sijpesteyn. Het gebied is vroeger reeds vërhuurd geweest aan Haarlemse pad vinderstroepen. Dit is het derde terrein in Nederland, dat de padvinders in eigendom verkrijgen. Reeds eerder beschikten zij over eigen terreinen bij Ommen en Apeldoorn. Op vrijdag 17 april wordt in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat in Haar lem de jaarlijkse algemene vergadering van de Kring Haarlem van de Koninklijke Nedex-landse Zwembond gehouden. De periodiek aan de beux-t van aftreden zijnde heren G. Voogd, C. Zeeman, H. Hagendoorn en M. Th. Mauritz, zijn allen hei-kiesbaar. Verder wordt de agenda voor de Bonds vergadering behandeld. Wederom bevat deze agenda enige reorganisatievoorstellen van het bondsbestuur. De Sportcommissie stelt onder meer voor de waterpolocompe- titie te wijzigen, zo ook de invallersrege ling te veranderen.. Advertentie Het waren baardige figuren die 2060 jaar geleden weer, wind en stroomversnellingen trotserend de Rijn afzakten om in deze lage landen bij de zee de basis voor onze huidige samenleving te leggen. Nu, in 1959. stapt u aan boord van het drij vende hotel „REGINAi". Dit gloednieuwe schip bevat letterlijk alle comfort dat men tijdens een 7-daagse Rijnreis verlangen kan. Zeven dagen op en aan de Rijn; Diisseldorf, KÖnigswinter. Oberwinter, Koblenz. Rüdes- heim, Bonn, Keulen, enz. Een onvergetelijke vakantie vol gezelligheid. In mei en juni reeds vanaf 125.p. p., alle maaltijden, koffie en thee inbegrepen. Vraag het inte ressante reisprogramma 1959 bij uw reis bureau of N.V. RIJNLAND, Molenstraat 61, Den Haag. Tel. 11.71.13. AMSTERDAM De laatste beursdag van deze week bracht een zeer kalme affaire en de internationale waarden ondergingen een koersreactie. De oliewaarden maken hierop echter een uit zondering, want op een prijs van 170 bij de opening lagen aandelen Kon. Olie on geveer een gulden boven het vorige slot- niveau en ruim een gulden boven pariteit New York. In het verdere beursverloop werd de koerswinst tot ongeveer een halve gulden gereduceerd. De kooplust voor de overige internationale waarden werd sterk afgeremd door de aanhoudende teleurstel lende koersen in Wallstreet. Het niveau waarop de leidende hoofdfondsen op het Damrak zijn aangeland, maakt de markt zeer overgevoelig. Door winstnemingen, mede in verband met het naderende week einde moest AKU zich op 315 met een koersverlies van ruim 4 punten tevreden stellen. Ook de converteerbare obligaties van het rayon-concern waren lager. De handel in de AKU-aandelen was minimaal. Ook in de Unilever-hoek was het, verge leken bij de vorige dagen, zeer stil. Deze aandelen verlox-en op 546 ongeveer 10 pun ten.Tengevolge hiervan lagen ook de Calvé_ papieren enige punten lager in de markt. Philips daalde van 591 tot 588 en verloor ongeveer 10 punten. Converteerbare obli gaties Philips eveneens lager. Aandelen KLM noteerden in Wallstreet bijna een dollar lager en kregen in Amsterdam een 3 gulden lagere adviesprijs. De dollar obligaties veranderden weinig. De onder toon voor de internationale waarden was goed en de koerscorrecties werden dan ook door de beurs als zijnde gezond geken schetst. De scheepvaarten px-ofiteerden van be- leggingsvraag, waardoor over vrijwel de gehele linie koerswinsten van 1 tot 3 pun ten werden geboekt. Deze sector was tame lijk actief. Van de cultux-es lag Deli goed in de markt. Amsterdam Rubber een fractie lager. Staatsfondsen gemakkelijk, maar voor de kortlopende sector eei'der vast. Albert Heijn en Simon de Wit werden wederom iets hoger geadviseerd als nawer king op de dividendverhogingen. Zaalberg kreeg wederom een lagere adviesprijs. Ver geleken bij de overige wolindustrie-aan- delen zijn aandelen Zaalberg, aldus de beurs, te hoog op ongeveer 100 percent. De dividendpassering van Zaalbex-g was voor de beurs een grote teleurstelling. De claims Zuid-Hollandsch Bier werden voor het laatst verhandeld en kregen een advies prijs van ongeveer 14 16.50). Hierdoor is de converteerbare obligatie-emissie ge slaagd. Vlissingen Katoen een percentje hoger. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Het koersniveau was onregelmatig stij gend de stemming was voorzichtig. Olie-, elektronische- en autowaarden kregen steun. De staalwaarden waf-en onregelma tig lager, de spoorwegen vast en de far maceutische fondsen hadden winstne mingen te verduren. De grootste winsten werden gemaakt buiten de groepen waar over de gemiddelden worden berekend. Deskundigen noemden de beurs nerveus in vex-band met de waarschuwingen tegen speculatie. Lukens Steel sloot, na een dol lar hoger te hebben genoteerd lager. Du Pont moest een winst van meer dan een dollar prijsgeven. Richfield Oil steeg meer dan 4 dollar op hoogste dagwaarde. De olies trokken wat aan; Skelly Oil, Tide water en Getty waren vast op fusiege ruchten. De autowaarden wax-en over het algemeen vast met Fox-d als leider. Het industriegemiddelde kwam van 605.50 op 605.97; dat voor spoorwegen van 162.11 op 163.11 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92.95 op 92.59. De aandelenomzet steeg van 2.830.000 tot 3.000.000. Van de 1230 ver handelde fondsen sloten er 561 hoger en 408 lager. (UPI). Haarlems Operakoor, dat vrijdag in de gemeentelijke concertzaal een populair concert gaf, is onder leiding van zijn diri- gente Bep Ogterop uitgegroeid tot een groot ensemble. In dit koor kunnen de amateui-zangeressen en zangers, die aan de operamuziek hun hart hebben verpand, hun verlangen om bekende en geliefde fragmenten van muziekdramatische wer ken zelf te kunnen zingen als een bevrij dende ervaring vervullen. De grote bezet ting van het koor bewijst wel, dat onze stad veel ernstige en ambitieuze minnaars van dergelijke muziek telt, die zich niet tevreden stellen met een passief luisteren, maar die zelf actief willen zijn. De groei van het koor heeft echter ook aangetoond, dat deze operamuziekvertolkers zich gaar ne onder de leiding van Bep Ogterop wil len stellen. Wie vrijdagavond het concert van Haarlems Operakoor bijwoonde, heeft kunnen constatei-en dat deze dirigente er slag van heeft de koorleden te inspireren tot levendige, bezielde vertolkingen, door trokken met de geest der dramatiek en ge kenmerkt door een dynamisch verzorgde klank en een goede ritmische ontwikke ling. De toehoorder, die ook zonder het aan schouwen van het toneelgebeuren beha gen kan scheppen in het luisteren naar bekende, veelal beroemde melodieën, heeft ongetwijfeld met voldoening naar de ver tolking van koren uit I Lombardi, De Troubadour, de Siciliaanse Vespers en an dere opera's van Verdi geluisterd. Het Sla venkoor uit „Nabucco" sloeg weer bijzon der in. Het was trouwens opmerkelijk hoe vertrouwd het koor met Verdi's muziek is gei-aakt, althans meer dan met een koor uit „Das Nachtlager in Granada" van C. Kreutzer en het Landliedenkoor uit „Ca- valleria rusticana'' van Mascagni, waarbij vooral het zuivere intoneren moeilijkheden opleverde. De di-amatische sopraan Tine Willemse- Steen was een van de vier solo-vocalisten, die aan het concert hun medewerking ver leenden- Inderdaad mag deze zangeres zich di-amatische sopraan noemen. Maar de dramatiek, die zij tot uitdrukking kan brengen en waarbij dan de vocale eisen niet in het gedrang komen, is die van de Italiaanse operamuziek. Voor de roman tiek van de aria „Wie nahte mir der Schlummer" (uit Webers „Der Freischütz") heeft haar stem en haar interpretatie manier geen dispositie. Onrustige kleur- wisseling, vervagingen van de articulatie, te veelvuldige sterktewisselingen waren weinig geschikt om Webers muziek en de wat „schwarmerische" romantiek van de tekst te dienen. De vertolkingen van de Italiaanse aria's en vooral die welke Tine Willemse na de pauze ten gehore bracht, konden echter door een warme, bezielde voordracht en een stralende stemklank tot een succes worden. De vertolkingen van de ai-ia's uit ..De macht van het noodlot" en uit „Don Carlos" van Vei-di konden zelfs tot ware hoogtepunten van dramatische zang worden. Goede prestaties heeft de tenor Johan van Haagen geleverd. Deze zanger liet een heldere bewogen stem horen van aanzien lijk volume en wist zich in het bijzonder met de vertolking van „Una furtiva lagrima" van Donizetti te onderscheiden. Gebleken is de noodzaak, dat de zanger het hoge register van zijn stem egaliseert, vooral in combinatie met de vocalen, die soms verkleurden of aanleiding werden tot bet wegvallen van de draagkracht der stem. Het lijkt een kwestie van adembe- heersing. een technische kant van de zang kunst, die evenmin bevredigend door de coloratuursopraan Evelyn Leythe in haar zang werd toegepast. Vooral in de eerste helft van de avond was dit merkbaar aan de vele te lage inzetten en bedenkelijke aanzetten van de toon. Na de pauze waren in dit opzicht haar vertolkingen verbeterd, mogelijk mede onder invloed van de an dere japon, die zij voor dit gedeelte van het concert had aangetrokken. De poppen aria uit ..Hofmanns Vertellingen" van <Df- fenbach klonk althans zeer verdienstelijk, evenals haar aandeel in het duet „Parigi, o cara" uit ..La Traviata". On hoog peil stond de zang van de bas- bariton Gerard Droog, aan wiens fraaie stem adembeheersing de noodzakelijke vastheid en een gunstige plaatsing van de toon gaf. Bovendien kregen zijn vertol kingen karakter door een expressieve of geestige voordracht- De pianist Johan Kat had met de begeleiding van koor en so listen een zeer omvangrijke taak. Hii ver vulde deze knap. muzikaal en met de ge wenste volgzaamheid, zodat hij verdiend mocht delen in de warme bijval, die als waarderingsuiting van het auditorium hei-haaldelijk opklonk. P. Zwaanswijk Advertentie Husky-station ideaal voor zaak en gezin v a. 6990.— TEL. 53558 Vrijdag 10 april 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 3 april 3Vi% Staffellening 1947 92% 93 927/ie 9/M 3% Invest, cert. Nederland 97l/s 98 98 V2 3% Nederland 1962—64 96,5/i6 97s/te 977/s2 0 6% Nat. Woningbouwlening '57 111% 111-% 111% 0 Amsterdam Rubber 83Vz 8614 84 yA H.V.A1331/» 14034 1383,4 334 Alg. Kunstzijde Unie299 324 309% +10% Deli Mij147,50 148,90 148,20 0,70 Van Gelder Zonen 213 221% 221% 63,4 Kon. Ned. Hoogovens 376 410 410 40 MüHer Co299% 305% 305 8% Ned. Kabelfabriek 350 370 370 21 Philips 575% 600% 587 14% Unilever 51334 557 V2 542 39 V2 Wilton-Fijenoord 212 217V2 217 V2 6V2 Kon. Petroleum ƒ166,30 f 169,40 ƒ169,— 2,55 K.L.Mƒ144,10 147,70 ƒ144,10 2,30 Holland-Amerika Lijn 150% 159 157% 7% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 140% 147'/2 146% 6% Van Ommeren 243 245 244 3 Ned. Scheepvaart Unie 133 139 137% 4% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 15.051.256,— Obligaties f 15.599.500,— (4 d.) Deze week (voorl.)Aandelen 24.374.777,— Obligaties 21.479.865,—

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9