Horen en zien ALOM DIEPE VERSLAGENHEID IN MUZIKALE KRINGEN rUMBO EN ZIJN AVONTUREN Geheim rond Leonoor Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen NAAIMACHINES Zeven stemmen 7 - radio ,:tel&visie Ingeloste belofte De radio geeft woensdag 7elevisie programma Nederlands hartpatiëntje uit Wellington naar Londen Fred Thomas overleden EDUARD VAN BEINUMS VERSCHEIDEN Verrukkelijke koffie Cas Baas verbonden aan Haagse Comedie De zaak-Meulenbelt Ereraad samengesteld Prof. dr. M. J. van Uven overleden Ernst W Mulder overleden N.Ph.O. herdenkt de overleden meester door Daniel Gray Parkeerhekjes langs Amsterdamse grachten Nieuwe veilinghal in brand Helikopter in brand 't Is een kwestie van künnen DINSDAG 14 APRIL 1959 Het verleden jaar uitgezonden luister spel „Ravijn" van de Hagenaar Carl Lans hield een belofte in en die is thans met hef vierdelige spel „De apocriefe Haydn" (Hilversum I) op overtuigende wijze inge lost. Tol die conclusie kwamen' wij na het gisteravond uitgezonden tweede deel, waarin een nachtelijke dialoog tussen de componist van „De jaargetijden" en zijn broodheer, de muzikale Hongaarse vorst Esterhazy, gesuggereerd wordt. Toege geven dient te worden, dat de auteur niet geheel voor de verleiding is bezwe ken te veel zaken overhoop te halen: de vriendschappelijke verhouding met de vorst, zijn huiselijke moeilijkheden, zijn vernieuwing van de componeertechniek, zjjn vaderlijke zorg voor zijn orkestleden, welke aanleiding wordt tot de Afscheids- symfonie en dat alles uiteraard voor zien van wijsgerig-psychologische com mentaar. Deze bezwaren worden echter ruimschoots overtroffen door de kwali teiten, welke Lans tot een rasechte radio schrijver stempelen: een geraffineerd op roepen van de sfeer, een behendig gebruik van de flash-back-techniek, een tref zekere dialoog en tenslotte een evenwich tige opbouw van alle elementen naar een waardige coda, waarin de gestalte van de componist als het ware voor ons oprijst. Daardoor is de auteur erin geslaagd van het. toch niet uitzonderlijk spectaculaire leven van Jozef Haydn een boeiend stuk te maken. Wat. Lans aflevert is trouwens tot in de puntjes verzorgd. Regisseur Wim Paauw heeft dat door een adequate regie gehono reerd. Daarbij dient tevens het aandeel van de muziekmedewerker van de N.C.R.V. (A. Herckenrath) te worden genoemd. Zo werden de pianopartijen op een Mozart- vleugel uitgevoerd en kwam een „bari ton" tot klinken, een strijkinstrument dat. sedert honderd jaar in onbruik is geraakt. Golfbreker Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 0.00 Voor de zieken. 0.30 Gram. 9.35 Waterst. 0.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De apokriefe Haydn, ltoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- me'ded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. caus. 13.20 Prome- nade-ork. 14.00 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spec trum van bet Chr. organisatie- en verenigingsle ven, causerie. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kamerkoor en orgel. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Omr.- ork. 21.00 Calvijn en de eredienst, causerie. 21.20 Gram. 21.30 Muziekcaus. 22.00 Pianorecital. 22.25 Vocaal ens. en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24..00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor bet platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws en tentoonst.agenda. 13.20 Dansork. en sol. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Gram. 15.00 Voor de ieugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee: dr. H. Th. Verstappen: Op zoek naar Nieuw-Guinea's mine ralen. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Lichte muziek. 18.55 VARA-Varia. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Promenade-orkest en koor. 20.50 De vreugde van het offer, hoorspel. 21.20 Operafragmenten. 22.30 Sportcomment.. 22.4a Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.50—24.00 Socialistische nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (12.55 Koersen 113.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.conc. 11.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en-filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 14.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.20 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.2o Kamermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VPRO' 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 Jeugdjournaal. 20.00 Journaal en weerbericht. NCRV: Meneer Perichon gaat op reis. muzikaal blijspel. 22.15 Dagsluiting. Het meisje Wilma van Oosterhout bet vijftien maanden oude dochtertje van Ne derlandse emigranten in Nieuw-Zeeland, is per vliegtuig onderweg van Wellington naar Londen, waar zij een medische be handeling zal ondergaan. Het geld voor de overtocht is bijeenge bracht door Nederlanders in Nieuw-Zee land. Enkele uren nadat het Nederlandse gezantschap om financiële hulp voor de vlucht had verzocht, was ruim 5.000 gul den bijeen. Het vliegtuig waarmee Wilma en haar moeder reizen, wordt dinsdagmiddag op het vliegveld van Londen verwacht. Het meisje werd geboren met een hartafwij king en heeft de eerste tien maanden van haar leven in ziekenhuizen doorgebracht Na een langdurige ziekte is in Amster dam op 52-jarige leeftijd overleden de journalist en schrijver Fred Thomas. De heer Thomas kwam in 1929 in dienst van het dagblad De Tijd, waaraan hij steeds verbonden is geweest. Fred Thomas heeft vele boeken geschre ven, vooral over de stad Amsterdam. Van zijn hand verschenen p.a. „Stervende Bin nenzee, „Twaalf Amsterdamse burge meesters", „Stad van mijn hart", „Droom van de delta", „Amourette op Pampus", „Gezin aan de gracht" en „Bemin dan Amsterdam". Het overlijden van de dirigent van het Concertgebouworkest dr. Eduard van Bei- num heeft in de gehele wereld grote ver slagenheid teweeggebracht. Vele voor aanstaande musici uit binnen- en buiten land hebben hun medeleven betuigd met dit verlies voor het internationale en het Nederlandse muziekleven. Op uitdrukkelij ke wens van de overledene zal diens stof felijk overschot in stilte begraven wor den. In verband met het heengaan van Eduard van Beinum zal het concert, dat het Residentie Orkest vanavond onder lei ding van Willem van Otterloo in Amster dam zou geven, geen doorgang vinden. Ook het concert, dat dit orkest op woensdag avond voor de Kunstkring Amsterdam zou geven is uitgesteld. Dat is ook het geval met het concert dat het Concertgebouw orkest vanavond in Rotterdam zou geven. De jeugdconcerten van woensdag en vrij dag zullen ook geen doorgang vinden. Voor de AVRO-microfoon heeft gister middag prof. dr. Bernet Kempers dr. Eduard van Beinum herdacht. Daarna werd een opname uitgezonden van de Ne gende Symfonie van Bruckner door het Concertgebouworkest, gevolgd door een rapsodie van Brahms. Staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener heeft gisteravond in een uitzending van de N.C.R.V. de be tekenis van de nu overleden dirigent ge schetst in een in memoriam, waarin hij onder meer zei: „Voor de Nederlandse muziekkringen, voor de kunst en voor geheel Nederland is het heengaan van Van Beinum een slag, waarvan de zwaarte moeilijk onder woor den gebracht kan worden. Meer dan veer tig jaar heeft hij zijn stempel gedrukt op het orkest, dat onder zijn leiding de repu tatie, die het mede door Mengelberg ver kreeg, zowel in binnen- als in buitenland heeft weten te bestendigen". Mr. Höppe ner memoreerde voorts de waardering, die Van Beinum onder andere door zijn op treden in de Verenigde Staten bij hot Phil harmonic Orchestra van Los Angeles, zo wel voor zichzelf als voor het Nederlandse muziekleven heeft weten te verkrijgen. De staatssecretaris releveerde ook Van Beinums uitzonderlijke gaven en zijn veelzijdigheid, die hem in staat stelden door zijn vertolkingen van Bruckner. De bussy en Bartók bij zijn toehoorders de diepste ontroering te wekken. Hij sprak ook over de goodwill die Van Beinum voor Nederlandse muziek en componisten in het buitenland heeft gekweekt. Welhaast onvervangbaar De Amsterdamse wethouder van Kunst zaken, mi'. A. de Roos, die het overlijden van dr. Van Beinum gisterochtend vernam na een bespreking met enkele functiona rissen van de Nederlandse Orkeststich ting tot. beheer van het Concertgebouw orkest, zei dat deze slag voor het natio nale en internationale muziekleven voor velen zo hard en onverwacht is, omdat men ondanks Van Beinum's wankele ge zondheidstoestand nog grote verwachtin gen koesterde van diens reis naar Enge land en de tournee door de Verenigde Sta ten. „De ontwikkeling van het Concertge bouworkest heeft na het heengaan van prof. dr. Willem Mengelberg berust in handen van dr. Van Beinum. Hij heeft met. dit fijne instf-ument, zijn gevoelige handen, ervoor gezorgd, dat de goede naam van het orkest ook na de grote moeilijkheden tijdens de oorlogsjaren niet Advertentie LUNCHROOM Gr. Houtstr. 105, Tel. 18593 De Amsterdamse acteur Cas Baas, die momenteel directeur is van het spreidings gezelschap „Puck", zal in het komende toneelseizoen verbonden zijn aan de Haag se Comedie. Onmiddellijk na het overlijden van Eduard van Beinum werd, aan de voorgevel van het Concertgebouw te Amsterdam, de vlag halfstok gehesen, alleen behouden, maar ook en vooral ver sterkt kon worden", zei mr. De Roos. „De grote betekenis van de thans overledene lag niet alleen in zijn bekendheid als in ternationaal dirigent, maar ook in zijn bijzondere persoonlijke eigenschappen. Zijn plaats in Amsterdam is welhaast on vervangbaar. De oplossing van de al eer der zacht gefluisterde vraag, hoe het nu verder moet gaan, zal bijzonder moeilijk zijn", aldus de Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken. Buitenlandse reacties Ook in Britse muziekkringen is men diep geschokt door de plotselinge dood van Van Beinum. Het Londens Phiïharmonisch Or kest heeft namens musici en dirigenten, onder wie sir Malcolm Sargent en sir Adrian Boult, de volgende verklaring uit gegeven: „Eduard van Beinum was van 1948 tot 1950 eerste dirigent van het Londens Phiï harmonisch Orkest. Alle leden van het or kest die onder hem speelden waardeer den hem als een menselijk, oprecht, over tuigend en onzelfzuchtig musicus. Een concert was voor hem altijd een grote ge beurtenis, een voorrecht waarin dirigent, musici en publiek gelijk deelden, onafhan kelijk van plaats of tijd. Van Beinums dood is een persoonlijk verlies voor de le den van het Londens Phiïharmonisch Or kest die met hem speelden. Zij die latei- tot het orkest toetraden, zijn onbewust de erfgenamen van de rijke muzikale nala tenschap". Ook in Los Angeles, waar Eduard van Beinum na een afwezigheid van een jaar deze herfst zou terugkeren om het Phiï harmonisch Orkest te dirigeren, heeft het bericht van zijn dood grote verslagenheid gewekt bij de muziekminnaars ei. vooral bij de leden van het orkest dat hij in 1956 voor het eerst leidde. Bijzonder tnens De Westduitse dirigent Karl Böhm, juist in Frankrijk terug na een engagement van twee maanden bij de New York Metropo litan, zei diep geschokt te zijn. „Ik kende Van Beinum als een bijzonder mens en ik zou mij zelfs een vriend van hem willen noemen. In het bijzonder de Oostenrijkse musici hebben veel aan hem te danken. Hij was een der belangrijkste Bruckner- vertolkers". Sir John Barbirolli, de befaamde leider van het Hallé-orkëst verklaarde: „Met grote treurnis heb ik de dood vernomen van mijn collega Eduard van Beinum. Hij was overal bekend als een musicus van grote integriteit en distinctie, en ik betuig het Concertgebouworkest mijn diepste sympathie bij het verlies van zijn bemin de dirigent". Eén der grootsten Vilem Tausk.y, dirigent van het B.B.C.- orkest heeft de overleden dr. Van Beinum een van de grootste dirigenten ter wereld genoemd. „Zijn heengaan is een groot ver lies voor ons allen", zei hij. David Wise, gewezen leider van het Lon dens Phiïharmonisch Orkest zei: „Hij was een prachtig kunstenaar. Wij kunnen hem moeilijk missen. Dr. Van Beinum was on getwijfeld de beste orkestleider ter we reld". De muziekcriticus van de Londense „Evening Standard" schrijft: „Eduard van Beinum heeft een sterke invloed ten goede op het Britse muziekleven gehad". Enkele vooraanstaande Nederlandse musici hebben op ons verzoek hun mening geformuleerd over de betekenis van Eduard van Beinum. HENRI ARENDS: De dirigent van het Noordhollands Phiïharmonisch Orkest, die lange tijd naast Van Beinum heeft gestaan als tweede dirigent, voelt zijn heengaan als een zeer persoonlijk en onherstelbaar verlies. „Het vriendelijke en tedere van de nu overledene kwam in zijn ver tolkingen sterk tol uiting". OLOF en KREBBERS: Beiden zijn aan deze grote dirigent zeer veel verplicht voor zijn steun, sinds zij al op twaalfjarige leeftijd mei hem optraden. „Van Beinum was geniaal in zijn muzikaliteit. Hij bezat een bewonderenswaardig interpretatie vermogen en als weinig dirigenten was hij in staat, alle genres met succes te vertolken". JO VINCENT: De zangeres bewaart zeer sympathieke herinneringen aan de dirigent met wie zij talloze malen al bij de Haarlemse Orkest Vereniging een dertig jaar ge leden samen mocht werken. Zij ziet hem vooral als een groot Bruckner, en Mahler-vertolker EDUARD FLIPSE: De dirigent van het Rotterdams Phiï harmonisch Orkest was zeer op Eduard van Beinum gesteld wegens diens warme muzikaliteit en zijn grote colle gialiteit. Een uitvoering van de negende symfonie van Bruckner, die Flipse van Van Beinum hoorde, zal een onvergete lijke herinnering voor hem blijven. COR DE GROOT: Ook deze pianist trad vele tientallen malen met Van Beinum op, de laatste maal voor de B.B.C. „De overledene slaagde erin, na de grote persoonlijk heid Mengelberg de moeilijke taak te vervullen, de faam van het Concert gebouworkest hoog te houden". WILLEM VAN OTTERLOO: „Het heengaan van Van Beinum is een enorm verlies voor het Nederlandse muziekleven en een catastrofe voor hel Concertgebouworkest", aldus de diri gent van het Residentie-Orkest. Willem van Otterloo, die de droeve tijding na afloop van een repetitie vernam, had de thans overledene, die tot zijn vrien den behoorde, nog enkele weken ge leden tijdens diens verblijf in het ziekenhuis bezocht, weinig vermoedend, dat dit bezoek het laatste zou zijn, dat hij Van Beinum bracht. „Ha, Tumbo!", riep één van de marktkooplieden, die altijd meloenen va.n Tumbo kocht. Heb je nog mooie meloenen voor me?". Tumbo schudde verdrietig het hoofd. „Ik ben ze allemaal kwijt!", zuchtte hij. En hij vertelde, wat er met zijn meloenen was gebeurd. Toen zette de koopman grote ogen op. „Wat? Dus.... hel waren jouw meloenen, die op de koppen van die rovers vielen?" Tumbo begreep hem niet; maar de koopman pakte hem bij de schouder en riep luid tegen de andere mannen: Hier is de jongen, die ons allemaal heeft gered!!". De op verzoek van de zenuwarts dr. Van Erp Taalman Kip te Arnhem door de Ko- ninglijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst ingestelde ereraad, die tot taak heeft zijn optreden te beoordelen in de zaak-Meulenbelt, bestaat uit prof. mr. A. van Oven, hoogleraar aan de Leidse rijksuniversiteit, mr. G. J. Kro nenberg, president van het gerechtshof te Arnhem, dr. A. Poslavsky, geneesheer directeur van de Willem Arntzhoeve te Den Dolder. prof. dr. J. J. G. Prick, hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit en dr. V. Winkler Prins, arts te Wageningen. Te Bennekom is overleden prof. dr. M. J. van Uven, oud-hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Prof. Van Uven is 80 jaar geworden. Hij werd in 1918 hoogleraar. In 1950 trad hij af wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Reeds tijdens zijn studententijd speelde hij een rol in het muziekleven te Utrecht en dirigeerde hij eigen composities bij het Utrechts Stedelijk Orkest. Hij stichtte in 1919 de Wageningse Studentenorkestver eniging. Tot 1957 was hij dirigent van deze vereniging. Zondag is in Amsterdam op zestigjarige leeftijd overleden de componist Ernst W. Mulder. Hij schreef vele werken waarvan speciaal genoemd moeten worden de „Ars contrapunctica" en de „Sinfonia sa cra super psalmos", die bij herhaling wer den uitgevoerd. Kort voor zijn dood legde Mulder de laatste hand aan zijn Ars contrapunctica minor" en aan vier liederen voor sopraan met orkest. Verschillende van zijn werken zijn in opdracht geschreven bij herhaling werden zij met prijzen bekroond. Mulder was vele jaren hoofdleraar voor composi tie en voor theorie aan het Amsterdamsch Conservatorium. Talrijke componisten en theoretici van aanzien in het land zijn al daar door hem opgeleid. Hij schreef op theoretisch terrein twee standaardstudie werken: „Harmonie" en ..Polyfonie". De teraardebestelling is bepaald op don derdag 16 april op de begraafplaats Zorg- vlied. In verband met bet overlijden van Eduard van Beinum zal de -'oorzitter van het Noordhollands Fhilharmonisch Orkest, de heer W. Mensink, vanavond voor het begin van het concert van het N.Ph.O. in Haarlem een korte herdenkingsrede uit spreken. Daarna zal het orkest het Air van Joh. Seb. Bach spelen, waarna deze plech tigheid besloten wordt met één minuut stilte. 30. „Als ik, na die geschiedenis in Johannesburg, in koorts had liggen ijlen, zou ik waarschijnlijk ook allerlei dingen gezegd hebben, waardoor ik mezelf in een verkeerd daglicht, had gesteld. Ik zou misschien in mijn koorts tegen mezelf getuigd hebben Ik voelde nieuwsgierigheid in mij en ook een vreemd gevoel van onrust. „Waarom maak je die vergelijking?" vroeg ik. „Waar van beschuldigt John zichzelf?" „Hij stoot allerlei onsamenhangende woorden uit. Hij spreekt over diefstal en over de politie. Maar ik ben bang, dat ook ik in zo'n toestand over diefstal en politic gesproken zou hebben, Jay!" Waarom die ijver om hem te verontschuldigen? Was 't niet volkomen natuurlijk dat een mens met hoge koorts wartaal sprak? Geen mens zou een zieke voor zulke war taal ooit ter verantwoording kunnen roepen. „Als zijn koorts voorbij is, zal hij zich niets herinne ren van wat hij allemaal heeft uit/ekraamd", zei ik. „Waarom zoek je iets achter zijn woorden?" „Je hebt gelijk, Jay. Je moet 't op die manier bekij ken". „Zullen we naar hem toegaan?" Samen liepen ze naar John Somerset's kamer. Het was er volkomen donker. De zon was bijna onder en de zieke klaagde over het weinige licht. Hij klappertandde van de koorts. De dekens, waaronder men hem had toege dekt, schenen hem geen warmte te geven, hij rilde. „Zo is 't: nu al sinds gisteren, Jay. Hij zal ons niet herkennen". Ik lichtte het muskietengaas op. John Somerset had een hoogrode kleur en het zweet gutste hem langs zijn gezicht. Hij klaagde over dorst. Ik wilde hem iets te drinken geven, maar Leonoor was mij vóór en trachtte bij de patiënt wat water naar binnen te krijgen. Het slikken scheen hem moeite te kosten. Zodra hij weer in de kussens terugzonk, wendde hij zijn hoofd onrustig van links naar rechts en kreunde zachtjes. Zijn donkere haar hing in vochtige sliertjes omlaag en hij bewoog zijn tong onophoudelijk langs zijn uitgedroogde lippen. „De arme man", zei ik, „hij schijnt 't erg kwaad te hebben". Ik wilde het vertrek weer verlaten, maar bleef staan. toen ik de zieke een mij bekende naam hoorde uit spreken. „Carolinesteunde hij. Leonoor legde een hand op mijn arm. „Hoor je *t?" „CarolineCarolineik haat jeIk ben blij, dat ik van je af benOok al zoek je me overal je zult me niet terugvindenik heb je een mooie poets gebakken, Caroline. Leonoor, die naast mij stond, staarde vol ontzetting naar de zieke. Het was stellig niet de eerste keer, dat John Somerset in ijlende koorts over zijn eerste vrouw sprak. Méér dan zijn woorden verraste mij de klank van zijn stem. Ik verbaasde mij erover, dat- een zwaar- zieke man in hoge koorts allerlei dingen op schijnbaar zo waarachtige toon kon zeggen. Hij begon opnieuw te spreken en ik bleef naar hem luisteren. „Caroline.je gelooft dat ik van je houdik haat jeaan jou geketend te zijn „Het is zinloos, wat hij daar uitkraamt, Leonoor", zei ik. „Hij heeft ons toch zelf verteld, hoeveel hij van zijn vrouw hield en hoezeer hij nog steeds onder haar heen gaan lijdt. Iedereen kent dat verhaal en respecteert zijn gevoelens". „Luister", zei Leonoor, mij tot zwijgen manend. De patiënt bégon na enige onverstaanbare woorden, weer duidelijker taal te spreken. „Ik ben ontkomen. ik ben aan je ontsnapt, CarolineVrij ben ikvrij Afrika is groot en vrij De woorden kwamen er moeizaam uit en steeds weer gleed zijn tong over zijn droge lippen. „Warmik heb 't warmIn Afrika is 't warm en hier zijn negersIk houd niet. van negersik haat zehoe vind jij negers, Caroline?" Hij lachte op onaangename wijze en woelde in zijn bed om koelte te vinden. „Kom mee, Leonoor", zei ik, „blijf hier niet!" Ik trok haar mee de kamer uit en het duurde even, voordat ze zichzelf weer in de hand had. „Nu heb je 't zelf gehoord Jay". „Inderdaad. Maar 't bewijst niets". Ze keek mij doordringend aan. „Geloof je, dat hij zó over zijn vrouw zou praten, als zij een engel in mensengedaante was geweest? Als zij zó was. als hij haar ons heeft beschreven? Waarom achter volgt die vrouw hem?" „Maar m'n lieve Leonoor, dit zijn koorts-fantasieën, hij ijlt ook over negers, die hem nooit iets gedaan heb ben. Jij, die zo lang in ziekenhuizen hebt gewerkt, moet toch weten, dat men aan de dingen, die een patiënt in koorts uitkraamt, nooit enige waarde moet toekennen!" Ik ging mijn werkkamer binnen en Leonoor liep zwij gend met mij mee. De zoete lucht van de rozen op mijn schrijftafel kwam ons tegemoet. Ze keek op haar horloge. „Over vijf minuten moet ik bij de hoofdzuster zijn", zei ze. „We hebben vanavond nog veel te doen." Ze leunde tegen mijn schrijftafel en maakte de indruk, dat ze graag nog even met mij wilde praten. „Wat geuren die rozen sterk, hè?" zei ik. „Hoe zit 't eigenlijk: noemt John in zijn koorts ook vaak jouw naam?" „Nooit!" Haar stem had een trieste klank. „Is dat niet voldoende bewijs, dat iemand, die in hoge koorts ijlt, helemaal niet met de werkelijkheid verbon den is, maar in een onwezenlijke wereld vertoeft?" „Hij ijlt wel over negers. Jay". „Zwarten horen thuis in die onwerkelijke koorts wereld. Begrijp jij overigens zijn afkeer van negers?" Ze stond vlak bij mij en ik had moeite haar niet in mijn armen te sluiten. Hoe graag zou ik haar mee naar mijn huis genomen hebben, om haar voor altijd bij mij te houden, ver van al deze onrust en twijfel. „Ik moet gaan, Jay", zei ze zacht. „Ondanks alles houd ik van John. Ik word onweerstaanbaar door hem aan getrokken, ook al geeft hij mij soms een gevoel van on behagen. Ik ben er niet eens zeker van, dat hij ook van mij houdt. Ik heb altijd verlangd naar de grote liefde. welnu, die is er wat mij betreft, maar al die onzekerheid is een hel „Wees blij, dat je dit gevoel van de grote liefde hebt gekend, Leonoor. Soms kan zo'n grote liefde echter beter niet in vervulling gaan. Misschien zou je helemaal niet gelukkig met John worden...." „Waarom zeg je dat?" Er sprongen tranen in haar ogen. (Wordt vervolgd) Het parkeren langs de Amsterdamse grachten wordt nu minder riskant. De ge meenteraad heeft er reeds jarenlang op aangedrongen, de wallekanten van lage hekjes te voorzien teneinde te voorkomen dat geparkeerde auto's te water raken. Een firma uit Den Haag is thans begonnen met het boren van gaten langs de walkant van het Singel. De gemeente zal in deze gaten de afsluitingshekjes laten plaatsen, zoals die reeds bij wijzê van proef op een ge deelte van de Prinsengracht nabij de Leid- sestraat waren aangebracht. In de stenen randen langs de Amster damse grachten zullen over een totale af stand van 20 km 12.000 gaten worden ge boord, met een snelheid van circa tien per uur. Het boren vergt negen maanden. De kosten hiervoor bedragen 80.000. De gaten worden geboord met een apparaat, voorzien van met diamanten bezette boor- kronen. Eerst komen de walkanten van het Singel aan de beurt, daarna de Heren gracht, de Keizersgracht, de Prinsengracht en de noordzijde van de Amstel. De gemeente hoopt dit jaar nog over een afstand van 7 km hekjes te kunnen plaat sen. De kosten daarvan bedragen c.a. 110.000. Het zal drie jaar duren voordat het gehele project is voltooid. Door wegspattende vonken van een lasapparaat is brand ontstaan in een nieuwe hal op het veilingterrein te Monster. In deze hal, die door de aannemer nog niet overgedragen was aan het veilingbestuur, waren een hoeveelheid lege kratten en een partij kropsla opgeslagen. De houten krat ten waren opgevuld met papier en in een oogwenk ontstond een vuurzee, welke ook het dak van de hal aantastte. De Monster- se brandweer was de brand spoedig mees ter. De schade wordt in totaal op 20.000 geraamd. De nieuwe hal was sinds zater dag door het veilingbestuur verzekerd. Een Bell-helikopter van het Amerikaan se leger in Duitsland, die bij de n.v. Avio- landa te Papendrecht was gerevideerd is gisteren bij de proefvlucht verongelukt. Het toestel hing vlak boven de grond in de lucht, toen, waarschijnlijk door een fout in het bedieningsmechanisme de ro torbladen de grond raakten. Het toestel sloeg om en vloog onmiddellijk in brand. Een controleur van het Amerikaanse le ger, die gedetacheerd is bij Aviolanda, en de Amerikaanse piloot konden nog uit het toestel komen. Zij bleken vrijwel geen let sel te hebben opgelopen. Advertentie Want wie wil kan lekker koken. Als u ten minste Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Stadsschouwburg: dinsdag en woensdag 20 uur: Toneelgroep Theater met ,,'n Moordverhaal". Concertgebouw: dinsdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O.; woensdag besloten voorstel ling. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Dracula", 18 j. Frans Halstheater: dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Dracula", 18 j. Lido Theater: tot en met donderdag 14 en 20 uur: „De herberg van het zesde geluk", 14 j. Luxor Theater: tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Stormloop tegen Saracenen", 14 j., donderdag 14 en 20 uur: „De vader van de bruid", alle leeftijden. Minerva Theater: dinsdag 20 uur: „The bridge on the river Kwai", 14 j.; donderdag 20.15 uur: „Zo begint het leven", 18 j. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vrouw, die tweemaal leefde", 18 j. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Noodkreet", 18 j. Studio Theater: tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Verboden liefde", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort)): dinsdag 20 uur: „High Society", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.3022.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan), tot 20 april werkdagen 1012.30 en 13.3017 uur, zondags 1417 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 1022 uur: Expositie Arie Kater. (Verder raadplege men de rubriek „Uitgaan in Haarlem" van 10 april.)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11