I 25." MORRIS beforeijou fint/! Nieuwe kandidaten voor het ministerschap HET WEER I Bakker's Behang Ontdekker II in polaire baan en Vanguard opnieuw in zee De beste raam Ministerie voor Zaken Overzee zal worden opgeheven Borst t Het woord is aan Sleeploon: één gulden I. C. HAAN Terlenka Gordijnen DE KABINETSFORMATIE Warme aprildagen Extra treinen op corsodag Zuidelijke wind Kennismaking met prinses Paola via de televisie Ij communiepakje Kies (letterlijk) uit duizenden. Staat neemt ziekenhuizen voor niet-blanken over U GAAT VERHUIZEN 73e JAARGANG No 232 DINSDAG 14 APRIL 1959 304e JAARGANG No 80 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 ~|T g l ik BB I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f J I ff"™ T H M J J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 ii Jü i™ JL JU fr, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13430 STURKA TENNISKLEDING W. S. Landor: Het brood wordt het duurst betaald door hen, die het van de liefdadigheid moeten krijgen. Ouder gewoonte wordt de pers, en daar mee het Nederlandse volk, slechts zeer summier ingelicht over de gang van zaken bij de kabinetsformatie. Deze methode mag haar nut hebben omdat de kans op „in discreties" daardoor tot een minimum wordt beperkt, maar ze heeft tevens het nadeel dat de rem op het politieke touw trekken, die er zou zijn als alle deelnemers aan dat weinig edele spel voortdurend met de openbare mening zouden worden gecon fronteerd, nu vrijwel afwezig is. Wat men nu uit Den Haag verneemt, berust grotendeels op niet-officiële inlich tingen en voorts op de conclusies die soms met behulp van juist het soort „in discreties" dat de toepassers van de „dis crete" methode hoopten te vermijden kunnen worden getrokken uit de bezoeken die de formateur ontvangt. Het is haast onvermijdelijk dat er onder die conclusies ook onjuiste conclusies zijn, want zelfs al weet men wie er gepolst worden, weet men nog niet altijd welke overwegingen tot dat polsen hebben geleid. De beste waarnemers kunnen dan bij het maken van hun gevolg trekkingen op een verkeerd spoor raken en soms worden zij zelfs door deze of gene, die daarbij andere belangen dan dat van een juiste berichtgeving op het oog heeft, opzettelijk op dat verkeerde spoor geleid. Bij de kabinetsformatie van thans staan echter enige dingen onomstotelijk vast. In de eerste plaats het feit, dat prof. De Quay bij zijn formatie-pogingen heel wat tegen slag ondervindt, doordat personen, die door hem worden aangezocht in de regering zit ting te nemen, om persoonlijke redenen bedanken. Die tegenslag is vooral daarom zo ernstig omdat gewoonlijk behalve dan in het geval van de een of andere super-listige diplomatieke zet degeen die het eerst wordt aangezocht ook degeen is die door de formateur als de bekwaamste en geschiktste man voor de te bezetten post wordt beschouwd. Natuurlijk kan het vóór komen dat een man, op wie pas na een aantal mislukte pogingen de aandacht valt, later een voortreffelijke vondst blijkt te zijn geweest, maar de mogelijkheid is toch groter dat hij, die slechts in de derde of vierde plaats in aanmerking komt, niet de beste figuur is. En dat komt de kracht van de nieuwe regering, en dus ook het lands belang, zeker niet ten goede. Een andere moeilijkheid, waarmee prof. De Quay zonder twijfel worstelt, is de nood zaak om de wensen van de toekomstige regeringspartijen ten aanzien van de ver deling der portefeuilles met elkaar in over eenstemming te brengen. Helaas gaat het ook deze keer weer zo, dat de partijen elk voor zich geen aanspraak maken op die ministerszetels, waarvoor zij de beste man beschikbaar hebben, maar op die waaraan zij om redenen van partij-politiek de mees te waarde hechten. Een flagrant voorbeeld daarvan is wel de eis van de K.V.P., de portefeuille van Economische Zaken toe gewezen te krijgen, een eis die gehandhaafd wordt ondanks het bedanken van alle K.V.P.-ers die daartoe tot dusver door de (zelf rooms-katholieke) formateur geschikt geacht en aangezocht zijn. Ondanks de vele waarschuwingen, die onze vaderlandse ge schiedenis bevat in de vorm van misluk kingen van ministers, die op deze wijze op een zetel „geforceerd" werden, schijnen onze partijleiders nog maar niet te kunnen inzien dat zij niet alleen het landsbelang maar zelfs hun eigen partij een ondienst bewijzen door zolang op hun stuk te blij ven staan tot een van hun geestverwanten, ook al is hij er niet bekwaam voor, op een ministersstoel wordt gezet. Daarentegen valt het toe te juichen, dat prof. De Quay zich blijkbaar niet heeft laten verleiden tot het handhaven van een ministerie (dat van Zaken Overzee) waar aan geen behoefte bestond, en dat alleen „waarde" zou kunnen hebben als troostprijs bij de zetelverdeling. Dat systeem van troostprijzen is niet alleen kostbaar, maar ook in verschillende opzichten vernede rend, en het pleit voor de formateur dat hij er zij het na lang beraad geen gebruik van schijnt te willen maken. Althans niet, zoals de zaken op dit ogenblik staan. In elk geval wekt datgene, wat er tot nog toe, rechtstreeks en langs omwegen, om trent zijn formatie-pogingen bekend is ge worden, in hoofdzaak toch wel de indruk j dat prof. De Quay zich niet al te zeer door het politieke spel wil laten meeslepen en dat hij voor elke zetel, die hij moet toe- j wijzen, in de eerste plaats zoekt zoals hij dient te zoeken: namelijk naar de beste man. Simon Koster DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. Prins Albert van België met zijn Italiaanse verloofde, Prinses Paola Ruffo di Calabria, gefotografeerd in het kasteel van Laken. Reder P. Hoogerwerff van de 800 tons vrachtvaarder „Helemar H" heeft maandagmiddag in IJmuiden aan de heer Jan Wijsmuller het laagste sleep loon uit de roemruchte geschiedenis van de Nederlandse zeesleepvaart uit. betaald. De zeesleper „Nestor" van Wijsmuller sleepte vorige week de kustvaarder „Helemar H", welke op de Ierse rotsen was geslagen, voor een gulden van de haven Cobh naar Rotter dam. Daardoor was Wijsmuller de felle concurrentie te vlug en te goedkoop af. De foto laat zien hoe de beroemde „piek" van eigenaar wisselde. Links de heer Hoogerwerff, rechts de heer Wijsmuller. De IJmuider haven dient als passende achtergrond. Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1835 Barteljorisstr. 39 - 41 - Haarlem - Tel. 10250 Advertentie Zuid-Ajrika (Van onze weerkundige medewerker April doet wat hij wil. De ene week gure hagelbuien m.et onweer, de andere week bijna zomerse temperaturen. Zondag drong er al warme lentelucht tot Noord-Frankrijk door en gisteren bereikte deze lucht ook ons land met in het zuid oosten van ons land maxima van ruim 23 C. en in onze omgeving ruim 20 C. Dit zijn voor april hoge temperaturen, want normaal stijgt het kwik in april niet hoger dan 13 a 14 C. Een enkele keer komt er omstreeks half april al een officiële zomerse dag voor, waarbij het kwik de 25 C. overschrijdt. Bijzonder warm was het in april 1952 toen op totaal elf dagen de temperatuur in de middag tot even boven de 20 C. kwam. In een groot deel van Europa zijn de temperaturen hoog. Ook vandaag zijn weer hoge maxima waarschijnlijk, maar wellicht gaat de wind iets meer naar zuid west. Dit zou betekenen dat de lucht dan iets meer van zee wordt aangevoerd, het geen de temperatuur doet dalen. Het water van de Noordzee is tveinig warmer dan 7 a 8 C., zodat de lucht, die daar overheen strijkt, ook nog sterk af koelt. Moskou kreeg een temperatuur van 18 C. hetgeen in geen zeventig jaar zo vroeg in april was voorgekomen. Verleden jaar hebben wij in ons land tot Koninginnedag moeten wachten voordat er van aange naam lenteweer sprake was. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee De verloving van de charmante Ita liaanse prinses Paola met prins Albert was gisteren in België het gesprek van de dag. De vreugde over deze verbintenis is zeer groot, daar de prinses door haar optreden meteen een zeer sympathieke indruk heeft gemaakt. De koppen in de Brusselse kran ten laten duidelijk uitkomen, dat de zater dag nog onbekende prinses zonder moeite de harten der Belgen heeft veroverd. Miljoenen televisiekijkers hebben prins Albert en zijn verloofde, koningin-moeder Elizabeth, koning Boudewijn, koning Leo pold en prinses Liliane en de stoeiende jongste kinderen van koning Leopold gis teravond kunnen zien op het beeldscherm. In aanwezigheid van de president van de Senaat en de voorzitter van de Tweede Kamer hebben de vijf presidenten van de te Brussel gevestigde persverenigingen en dertig fotografen en cineasten gisteren on gedwongen met het jonge paar kunnen praten, zonder protocol of officieel ver toon. De prinses zei schalks en in voor treffelijk Frans, met licht Italiaans ac cent „U had een kleine brunette ver wacht, is 't niet?". Prinses Paola was een voudig gekleed in een lichtgrijze jumper en rok, met een kersrood jasje lesjes om gehangen. Van prinses Liliane kreeg zij een clips met briljanten in de vorm van een schelp ten geschenke, van prins Al- bert een ring met een rechthoekige bril jant. Het verlovingsdiner werd gisteravond op het kasteel van Laken gegeven. Aan dit di ner zaten de leden aan van de Belgische koninklijke familie, de moeder van de prinses en de hertog en hertogin van Beieren. De hertog is een broer van de koningin Elizabeth. Het huwelijk zal in de herfst worden ge sloten. Daar prins Albert de troonopvol ger is, zal het huwelijk waarschijnlijk te Brussel voltrokken moeten worden. De prins zal in Laeken blijven wonen, waarschijnlijk in het kleine kasteel Belve dere, dat het hoofdkwartier is geweest van de commissaris-generaal van de wereldten- niet 'n, maar hét ...zult u zien bij Borst. In wevcnit bijvoorbeeld met effen pantalon en yj. fantasiejasje. 't Is haast niet te zeg- gen, welke het leukst zijn... die ïi van Twcka of Delana. De prijs (voor 7 jaar) begint al bij Maar dan moet u ook die pakjes a, At even zien van zuiver wollen raffia, t geheel gevoerd, in koren en grijs, o, Zo iets leuks! En zelfs dat blijft gv betaalbaar bij Borstaf 45.95 voor jjz, A$ 7 jaar. j| Baby- en Kinderkleding .O A norrnorr 1 (1 T-Tnoelnm M. Anegang 19 - Haarlem Advertentie Ga eens kijken bij Bakker's Behang. Wat een kleuren, wat een dessinsin de stalen- boeken (die u ook thuis kunt krijgen), in de behangbar met levensgrote stalen. Zo kunt u precies aanwijzen wat u bedoeltals de keuze moeilijk is krijgt u gratis deskundig advies ja, die service van Bakker's Behang vraagt u daar tegelijk eens naar:, de afrandservice, de plaktafel- serviceWaar zoudt u zó snel en goed en zo goedkoop slagen als bij Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 toonstelling, graaf Moens de Fernig. Als voorzitter van het Rode Kruis van België en van de Belgische spaarbank zal prins Albert een drukke administratieve loop baan hebben. Waarschijnlijk zal hij ande re hoge posten in het belang van België vervullen. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering heeft maandag besloten alle ziekenhuizen voor niet-blanken in niet-blanke gebieden, waaronder ook die instellingen die door de missie gesteund worden, over te nemen. Dit heeft het be stuurslid Ferreira van de Transvaalse provinciale raad te Pretoria meegedeeld. Ferreira voegde eraan toe dat de meeste Transvaalse ziekenhuizen die onder de nieuwe maatregel vallen missie-instellin gen zijn. Het zijn er 22. Op de dag van het bloemencorso in de bollenstreek, volgende week zaterdag, zal een aantal extra-treinen stoppen in Lisse en Hillegom. Vanuit Den Haag stoppen twaalf treinen en vanuit Amsterdam der tien treinen op beide stations. Aankomst op het. vliegveld Sentani op Nieuw-Guinea van zes deelnemers aan de Sterrengebergte-expeditie: de zoöloog dr. Vervoort, de physisch anthropoloog dr. De Wilde, de prepara- toren van insecten en andere dieren de heren Van Heijningen en Staats, de botanicus Van Zanten en de geo- morfoloog dr. Verstappen. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Het ministerie voor Zaken Overzee wordt opgeheven. Er komt geen nieuwe ministerie voor Europese Zaken en Buiten landse Handel. Het kabinet zal dan be staan uit 13 zetels (1 zetel minder dan thans), verdeeld als volgt: 6 K.V.P., 3 V.V.D., 2 A.R., 2 C.H.U. Met het verdwij nen van mr. G. P. Helders (C.H.U.) met het departement voor Zaken Overzee heeft de formateur twee nieuwe figuren nodig uit de kring van de C.H.U. Vanmiddag heeft hij ontvangen de Rotterdamse advo caat mr. A. C. W. Beerman (C.H.U.), sinds 1945 voorzitter van de stichting Haven- belangen te Rotterdam. Hij komt in aan merking voor de portefeuille van Verkeer en Waterstaat of van Justitie, want hij is een internationaal vermaard jurist. Vervol gens heeft de formateur ontvangen ir. A. P. Minderhoud (C.H.U.), directeur-landdrost van de Noordoostpolder, die in aanmerking komt voor de portefeuille van Landbouw. Hij is van 1927 tot 1946 secretaris geweest van de Groningse Maatschappij voor Land bouw. Voorts heeft prof. De Quay van middag ontvangen mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.) uit Breda, die in aanmerking komt voor de portefeuille van Justitie of van Volkshuisvesting. De formateur wil de mogelijkheden open houden aangezochte personen op de zetels te verschuiven, waartoe hij genoodzaakt kan zijn wanneer het moeilijk is voor een portefeuille de geschikte figuur uit een bepaalde politieke kring te vinden. kring prof. De Quay nu naar een andere kandidaat speurt. Hij heeft gisteren in Utrecht een onderhoud gehad met de heer J. A. Middelhuis, de tegenwoordige voor zitter van de K.A.B., om van hem inlich tingen te krijgen over eventuele andere kandidaten. Prof. De Quay ondervindt bij zijn forma tie wel teleurstellingen, maar de tegen slag heeft uitsluitend betrekking op per sonen, die hij heeft gepolst. Er zijn geen politieke moeilijkheden waarop zijn for matiepogingen zou kunnen stranden. In Haagse politieke kringen blijft daarom het optimisme overheersen. Het aparte ministerie voor Buitenlandse Handel is na het gesprek van de formateur met de mi nisters Luns en Zijlstra van de baan. Men zou tot de conclusie zijn gekomen dat de gehele buitenlandse politiek onder het toe zicht van één minister dient te blijven zonder afsplitsing van de Europese Zaken. Er zou echter wel een staatssecretaris aan het departement van Buitenlandse Zaken verbonden kunnen worden voor de Euro pese politiek als opvolger van de afge treden staatssecretaris v. d. Beugel. Het is de vraag of mr. P. A. Blaisse, die was ge polst als minister voor een eventueel apart ministerie voor Europese Zaken en Bui tenlandse Handel, daarin zin heeft. Een beslissing omtrent deze kwestie is nog niet genomen. Advertentie Ook prof. Thurlings bedankte Prof. Thurlings (K.V.P.) heeft voor de hem aangeboden portefeuille van Econo mische Zaken bedankt. Deze bedankjes worden voor de K.V.P. een pijnlijke zaak. Zij heeft de eis gesteld in het nieuwe ka binet de portefeuille van Economische Zaken te krijgen, maar nu het er op aan komt, blijkt telkens dat de aangezochte personen uit de kring van de K.V.P. wei geren. Prof De Quay heeft gister avond een informatieve bespreking gehad met prof. Beel, die als informateur een rapport voor de Koningin had opgesteld, waarin de eis van de K.V.P. is vermeld. Men neemt aan dat het gesprek heeft ge lopen over een nieuwe verdeling van de portefeuilles, teneinde via prof. Beel te bereiken dat de formateur meer armslag krijgt. De formateur is ook nog steeds op zoek naar een K.V.P.'er voor de portefeuille van Volkshuisvesting na het bedanken van de heer W. J. Andriessen, afkomstig uit de Katholieke Arbeiders Beweging, in welke dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 (Reuter/AFP/UPI) Een voorlopig suc ces en een mislukking, ziedaar de uitslag van twee schoten in de ruimte, die in het afgelopen etmaal in Amerika werden „ge lost". Van de nieuwe lanceerbasis Van- denberg in Californië, bracht de beproef de combinatie van een Thor en een Ju piter („Thor-Able" genoemd) een kunst maan de Ontdekker II, in een min of meer polaire baan om de aarde. Deze laat zich in tegenstelling tot de verscheidene dagen „zoek" zijnde eerste Ontdekker duidelijk horen, maar zijn baan is nog niet geheel stabiel en daar zal voor het verdere ver loop van deze proef veel van afhangen. Van de basis Cape Canaveral in Florida heeft men weer een Vanguard in de wol ken zien verdwijnen, waarvan men hoopte dat hij zowel een satelliet als een ballon als zijn eigen laatste trap in de ruimte zou brengen, maar de tweede trap werkte niet. De derde trap bleef nog over een kone afstand klimmen en viel daarna in de oceaan. Het was de zevende mislukking van het Vanguard-project, dat voor vele Amerikanen symbolisch is voor hun ach terstand op het gebied van raketten, of schoon er ook twee perfecte lanceringen mee zijn geschied, namelijk op 17 maart 1958 en op 16 februari 1959. Opmerkelijk was echter dat ook drie eerdere misluk kingen met de Vanguard te wijten waren aan het niet ontbranden van het tweede stadium. De „Discoverer II", bevat een onderdeel, dat men zal trachten te scheiden van de satelliet als er voldoende gegevens zijn verzameld. Het onderdeel moet dan door de atmosfeer naar de aarde terugkeren. De scheiding van satelliet en onderdeel zal langs radiografische weg moeten geschie den. Na het signaal moet een zogenaamde „raket voor terugkeer", die zich in het onderdeel bevindt, zorgen voor afrem ming van dit deel opdat het de atmosfeer kan bereiken zonder te verbranden. Als dit onderdeel een bepaalde hoogte heeft bereikt, moet er een parachute ontsnap pen, die het verder moet afremmen. Het is de bedoeling dat het onderdeel in de buurt van Hawaii' een hoogte heeft, die het mogelijk maakt dat vliegtuigen kun nen ingrijpen. Acht tweemotorige toestel len van de Amerikaanse luchtmacht zul len dan tien minuten de tijd hebben om het onderdeel op te pikken door middel van een trapezevormig net, dat door de vliegtuigen wordt gesleept- Als de vliegtuigen er niet in mochten slagen het onderdeel te grijpen, zullen twee Amerikaanse torpedobootjagers mis schien proberen om het uit zee op te vis sen daar het kan drijven. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft later gezegd, dat het signaal van de Ontdekker II duidelijk is. De kunstmaan zal langer dan dertig dagen om de aarde blijven wentelen. De baan van de „Ontdekker II" loopt vrijwel noord-zuid op een afstand van 251 tot 391 km van de aarde. De snelheid van de satelliet is 28.000 km per uur. De tijd nodig voor een omwenteling om de aarde is 90,84 minuten. Het was in de afgelopen nacht niet zeker of de satelliet zich „gestabiliseerd" had op een vlucht horizontaal ten opzichte van de aarde.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1