r Orlon Pullovers Dader en slachtoffer de avond tevoren in Terneuzens café elke woensdag jongens markt w< Peek&Cloppenburg ut, 60 /eutdews Splijtzwam der Franse coalitie: de Algerijnse integratie ÏEOf bp bprïfbpn fijb Defensiebeleid Hedenavond worden stille getuigen voor de televisie getoond A raatótoel 3 Van dag tot dag j Wapenaankopen Hartelijk Brits onthaal voor Indonesische missie EEN NIEUW SPOOR IN DE AXELSE MOORD „Pedoman" geschorst 095 Bepaling voor aanvragen van schadeloosstelling Vandalen beschadigen hunebedden uttenVi dayetyfo van? Premier Debré laveert tussen twee standpunten Macmillan en Debré zijn het in grote trekken eens de Ook Zweden beproeft directe stroomwinning uit kernenergie DINSDAG 14 APRIL 1959 Minister Staf, die met zijn collega's van het nog zittende kabinet uiteraard onver droten doorgaat met het uitstippelen en uitvoeren van zijn beleid, ofschoon dat ieder ogenblik kan eindigen, heeft in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zijn reeds veelvuldig tot uiting ge komen opvatting herhaald, dat diensttijd- verkorting tot twaalf maanden voor ons land onmogelijk is. De minister loopt daarmee vooruit op een rapport van de commissie-diensttijdverkorting", dat over twee maanden zal worden gepubliceerd en tevens op de koersbepaling van de bin nenkort te benoemen nieuwe minister van Oorlog. De mogelijkheden ten aanzien van dit vraagstuk kunnen dus nog in diverse opzichten anders komen te liggen dan de heer Staf ze ziet, doch niettemin is het merkwaardig dat deze functionaris voor de volharding in zijn zienswijze met zo weinig argumenten meent te kunnen vol staan. De minister baseert zich, naar zijn zeggen, op „de ervaring in het Duitse leger" en op een rapport van het NAVO- commando. Wat de ervaring van het Duitse leger kan betekenen voor Neder landse omstandigheden, is niet geheel duidelijk. Wat het NAVO-commando adviseert, is daarentegen wèl zonneklaar: van deze volkomen militair denkende instantie kan niet worden verwacht, dat zij de met de diensttijd samenhangende maatschappelijke, financiële en economi sche belangen der betrokken landen in haar meningsvorming opneemt. Deze twee argumenten van de heer Staf worden trouwens al bij voorbaat ont zenuwd door de praktijk: diverse NAVO- landen zijn tot belangrijke verkorting van de diensttijd overgegaan en wat elders mogelijk is, kan in Nederland niet geheel en al uitgesloten zijn. Als de minister nu eens het voorstel van België ter harte had genomen, inplaats van het Duitse? België is immers in allerlei opzichten beter met ons land te vergelijken dan de Westduitse Bondsrepubliek. En de factor sympathie kan in een ministerieel beleid toch immers niet bepalend zijn? Er zijn ernstige redenen aan te wijzen, die verkorting van de diensttijd in Neder land en in het algemeen bepleiten. De jongeman die bijna twee jaar onttrok ken wordt aan de maatschappij, belemmerd wordt in zijn scholing, gedwongen wordt in een keurslijf dat hem ook mentaal dik wijls niet past, vindt in 't militaire milieu weinig compensatie voor die nadelen. Hoe korter de diensttijd met behoud van de militair noodzakelijk geachte resultaten hoe beter het in algemeen nationaal be lang moet worden geacht. Het Engelse voorbeeld van een beroepsleger dient altijd nog te gelden als een ideaal. In hoe verre de omstandigheden in ons land wijzigingen in de geldende regeling toe laten, moet uiteraard door deskundigen worden beoordeeld. De commissie, waarvan de heer Staf ge waagt, is een ministerieel college waarin deskundigen zitting hebben en waarvan dus een voldoende mate van objectiviteit en veelzijdigheid van uitgangspunt mag worden verwacht. Het is al gebleken dat deze commissie een verkorting van de diensttijd tot twaalf maanden niet mogelijk acht. Wel moet worden aangenomen dat zij niet zo resoluut als de heer Staf aan handhaving van de achttien maanden zal vasthouden. Het advies zal echter, zoals gezegd, bij de nieuwe minister van Oorlog worden gedeponeerd en het is een open vraag, hoe deze zal staan tegenover een eventuele trotsering van de NAVO-eisen. De prak tijk heeft geleerd, dat ons defensiebeleid tijdens het bewind van de heer Staf in feite door de NAVO werd uitgemaakt. In hoeverre dat zal veranderen, hangt van de nieuwe regering af. Nog een reden temeer om met spanning uit te zien naar de nieuwe ploeg! LONDEN (AFP-Reuter) Een Indone sische militaire missie, onder leiding van de tweede plaatsvervangende stafchef, ko lonel Ahmad Jani, probeert op het ogen blik in West-Europa militair materieel te kopen zo wordt van doorgaans welinge lichte zijde te Londen vernomen. Na bezoeken aan Frankrijk en Engeland bevindt de afvaardiging zich nu in de Duitse Bondsrepubliek. In Frankrijk was de belangstelling van de Indonesiërs uit gegaan naar lichte tanks, waarvan zij er zestig zouden willen hebben. In Engeland, waar het gezelschap vorige week vijf da gen doorbracht, was getracht valscher men en ongeveer 180 lichte pantserwagens aan te kopen. De levering zou in drie jaar tijd tegen contante betaling in ponden moeten geschieden. Over de leverantie in het komende jaar zou al overeenstemming zijn bereikt. Kolonel Jani, die vorig jaai de operaties op Sumatra leidde, had een „hartelijk" onderhoud met MacDermot, de onder-minister van staat aan het Fo reign Office en met generaal Sir Francis Festing, de stafchef van de Britse impe riale staf, die vorig jaar een bezoek aan Djakarta heeft gebracht. De Britse staf chef verzocht kolonel Jani, aan de Indo nesische stafchef, generaal Nasution, een uitnodiging voor een bezoek aan Engeland te brengen. In Bonn zou de Indonesische delegatie de mogelijkheid onderzoeken van West duitse steun bij de bouw van een munitie fabriek bij Bandung. 1 tg WZ% 5 Bij hei grotendeels verkoolde stoffelijk overschot van een jonge vrouw, dat donderdagmorgen in een polder Mj Axel in Zeeuvjsch-Vlaanderen werd gevonden zijn een aantal „stille getuigen" aangetroffen. Links: een reiswekkerlje met nikkelen rand. Midden: een zwarte damesschoen met halfhoge hak. Rechts: een Engelse penny, welke vermoedelijk als broche is gedragen. Daar naast de veiligheidsspeld, met. twee scapulieren, welke was gebruikt voor het dichtspelden van een zakdoekje, waarin een aantal Belgische bankbiljetten was gevouwen. Voorts een kettinkje met hangertje, een scapulier, welke aan dit kettinkje heeft gehangen, en de ring met groene steen, waarin een bloemmotief was aangebracht. Deze voorwerpen worden hedenavond in het televisiejournaal getoond. De eigenaar van restaurant Monopole in Terneuzen heeft gistermiddag tegenover het parket te Middelburg verklaard er van overtuigd te zijn dat hij de moordenaar en zijn slachtoffer woensdagavond vóór de moord te Axel in zijn café op bezoek heeft gehad. Zijn kelner die op die avond bediende, is dezelfde mening toegedaan. De ver klaringen van beiden, die door de politie serieus worden genomen, hebben het spoor naar Gent en omgeving geleid, waar de Belgische politie thans een nauwgezet onder zoek instelt. Het signalement, dat de caféhouder van de vermoedelijke dader heeft kunnen geven, luidt: een man van omstreeks vijftig jaar, gekleed in een licht pak, flink van postuur, ongeveer 1.75 m lang, Frans sprekend met slechts enkele woorden Vlaams. De caféhouder vond hem „een man van de wereld". Van de vrouw kon hij zich herinneren, dat ze veel kleiner was, slank, knap van uiterlijk, met kort, zwart haar, leeftijd ongeveer vijfentwintig jaar. Ze was gekleed in een hard-blauwe japon en grijze mantel. Het was de kelner opgevallen, dat ze een ring met een opvallend grote en kleurige steen droeg. Woensdagavond even na acht uur kwa men de man en het meisje per auto naar Monopole. Er werd iets gedronken en ge geten. Toen tegen tien uur de laatste gasten waren vertrokken, maakte de eigenaar een praatje met het paar. De vrouw vertelde dat ze ook in een café werkzaam was, na melijk in Gent. Ze sprak Vlaams, maar tegen haar begeleider, die zich moeilijk in de Nederlandse taal kon uitdrukken, Frans. De man, die vertelde uit Mons (Bergen) te komen, informeerde naar een dansgelegenheid. Tegen half elf vertrokken beiden, nadat de man nog gevraagd had of de caféhouder voor hem in een hotel een tweepersoonskamer wilde bespreken voor zaterdagavond. Direct toen de caféhouder over de moord in de krant las, dacht hij aan de late gasten van woensdagavond. Maar de in de eerste berichten gegeven beschrijving van leeftijd en kleding van het slachtoffer 16 a 18 jaar en gekleed in spijkerbroek klopten niet. Toen hij maandag echter het signalement las. dat de Belgische politie had verstrekt (een kleine vrouw van omstreeks 25 jaar, ge kleed in een wollen jurk) wisten hij en zijn kelner zeker dat hun vermoeden juist was geweest. Hij waarschuwde de politie, waarna gistermiddag het parket uit Mid delburg arriveerde. Juist tevoren had de Belgische politie geconstateerd, dat het gevonden reiswekkertje met inscriptie in Gent gekocht was. Ook het spoor van de ene damesschoen wees in de richting van een Gentse schoenhandel, waar een soort gelijk paar schoenen verkocht was. De substituut-officier van Justitie te Middelburg, mr. G. B. J. van der Dussen, is, in tegenstelling tot eerdere veronder stellingen, dat uiterst geraffineerd te werk zou zijn gegaan, de mening toegedaan dat de moord niet met voorbedachten rade is gepleegd en dat de man na het in brand steken van het lijk in paniek is gevlucht. Deze lezing past in het kader van het be zoek aan het Terneuzense café, daar de man zeker niet een uitgebreid bezoek aan een café zou hebben gebracht wanneer hij met moordplannen had rondgelopen. Dat de reiswekker en het geld niet verbrand zijn, kan volgens de officier verklaard worden uit de omstandigheid dat deze voorwerpen onder het lichaam hebben ge legen, zodat ze geen vlam konden vatten. Hedenavond zullen in de Belgische en Nederlandse televisie-uitzendingen de ge vonden stille getuigen zoals de reiswekker, de zakdoek, de schoenhak en de ring aan het publiek worden getoond, in de hoop dat iemand ze herkent en aan de politie inlichtingen kan verstrekken. DJAKARTA (AFP) Het Indonesische militaire gezag heeft maandag een ver schijningsverbod opgelegd aan het in vloedrijke Indonesische dagblad „Pedo man", met ingang van 14 april. De maat regel wordt genomen omdat „Pedoman" een artikel had gepubliceerd „dat wordt beschouwd als een verstoring van rust en orde," aldus de toelichting op het ver-bod, dat geen gewag maakt van de inhoud van het artikel. Algemeen wordt echter aangenomen, dat het verschijningsverbod betrekking heeft op een hoofdartikel van maandag morgen, waarin op de regering en de mi nister van justitie Maengkom een beroep wordt gedaan om een verklaring te geven over het ontslag van de Indonesische pro cureur-generaal Suprapto. Advertentie Advertentie originele „high bulk" Orlon, gemakkelijk wasbaar, snel droog, in 6 zonnige Rivièra-kleuren Speciale J. M. prijs leeftijd 6 jaar Ikleine stijging per moot/ De nationalisatie van bedrijven DJAKARTA, (UPI) Het Indonesische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp van een door de regering op gestelde bepaling inzake de indiening van aanvragen voor schadeloosstelling wegens naasting van Nederlandse ondernemingen. Deze bepaling omschrijft tevens de taken van de onlangs opgerichte commissie voor vaststelling van compensatie. Vandalen hebben het hunebed ten noor den van Odoorn, dat het vorige jaar juist van rijkswege was gerestaureerd, ernstig beschadigd. Een der dekstenen is er af geworpen en met de grootste is klaarblij kelijk hetzelfde geprobeerd. Deze is daar door ook beschadigd. Voorts is het imita tie-hunebed voor hotel Bos uit elkaar ge worpen en zijn verkeersborden omge draaid en verbogen. De politie stelt een onderzoek in. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijks minister-president Michel Debré, die nooit veel goede woorden voor de vierde republiek heeft overgehad, lijkt niettemin de traditie van het vroegere stel sel der rondetafelconferenties met par tijleiders in ere te willen houden. Iedere week nodigt hij vooraanstaande figuren van zijn parlementaire meerderheid rond zijn (koffie) tafel om „tussen de kaas en de peer", zoals de uitdrukking hier luidt, ook het Algerijnse vraagstuk maar weer 's aan te snijden. Op 28 april komt de nieuwe Nationale Vergadering voor het eerst in normale werkzitting bijeen. Tot dusver heeft de volksvertegenwoordiging alleen over haar huishoudelijke reglementen en andere koetjes en kalfjes van gedachten mogen wisselen. Er zijn tekenen die er op wij zen dat de numeriek-sterke en politiek eensgezinde fractie der omstreeks tachtig Algerijnse afgevaardigden dan het vuur zal openen met het doel, via een parle mentaire meerderheid, ook de regering te dwingen zich eindelijk duidelijk uit te spreken ten gunste van de integratie van Algerije in de „Franse republiek. President De Gaulle heeft duidelijk en bij herhaling te kennen gegeven dat hij niet van zins is zich op enige formule vast te leggen voor de toekomst van Algerije. Hij huldigt het gezonde, democratische standpunt dat de Algerijnen zelf moeten be slissen op welke wijze ze hun lot aan Frank rijk willen binden. Tot een publieke procla matie van hun recht op onafhankelijkheid, waarvoor de Algerijnen nu al vier jaar strijden, wenst de generaal zich echter evenmin te laten verleiden. Tot nu toe zijn de voorstanders van de integratiegedachte er alleen in geslaagd van premier Debré om van ministers als Soustelle niet te spreken uitspra ken los te krijgen, die ietwat dubbelzin nig klonken, naast de afwijzende verkla ringen van De Gaulle. Men kan gerust aan nemen dat de president zijn ministers des wege wel op het Elysese matje heeft ge roepen, en in ieder geval waren die poli tieke dissonanten in het gouvexmemente- le koor de laatste weken niet meer te ver nemen. In het parlement hebben de „integi'atio- nalisten" zoals ze hier worden aange duid de hoofden echter beslist niet in de schoot gelegd en bij de „renti-ée" zul len ze de neuzen van hun eventuele bond genoten wel eens willen tellen. Dat hun aan tal zeer hoog is, kan niet worden betwij feld, want de activisten en andere rechtse extremisten hebben bij de laatste algeme ne vei-kiezingen in Frankrijk de wind sterk in de zeilen gehad. Mochten de integra- tionalisten nog altijd op een meerderheid kunnen bogen, dan beschikken ze, met de motie van censuur, zelfs over het- grond wettelijke wapen om de regering ten val brengen. Het is nochtans niet zeer waar schijnlijk dat de „Algerijnen" dit zwax-e geschut al in stelling zullen brengen, nu De Gaulle op zijn jongste persconfex-entie openlijk heeft gedreigd in dat geval ook het parlement naar huis te zullen sturen. Voor deze concrete aangelegenheid mag men er zich over verheugen dat Fx-ank- rijks nieuwe „monarch" zich nog altijd wel wat sterker voelt dan de volksvertegen woordiging, hoeveel er, op democratische gronden, op die verhouding ook valt af te dingen. Gespannen relaties Een twee weken voor de opening van het eerste parlementaire seizoen der vijf de republiek, kan dus zeker al wel wor den vastgesteld dat de relaties tussen de uitvoerende en de wetgevende macht, of wel regering en parlement, een bijzonder gespannen karakter dragen. De kampen pro en contx-a de integratie worden in gx-o- te lijnen gescheiden door de traditionele tegenstellingen tussen links en rechts. De socialisten, de roomskatholieke volksrepu blikeinen en de radicalen hebben De Gaul le voor zijn liberaal-georiënteerde poli tiek inzake Algerije hun steun wel toege zegd. De onafhankelij ken of conservatieven zouden zich echter in meerderheid ach ter de Algerijnse afgevaardigen willen stellen. De grootste partij in de kamer, de Unie voor de Nieuwe Republiek van Soustelle, zal door een initiatief van de Algerijnse fractie evenwel voor het aller zwaarste gewetensconflict worden ge plaatst. Ofschoon deze massale groep on der de vanen van De Gaulle het Palais Bourbon is binnengetrokken is het nu wel een uitgemaakte zaak dat ze in meerder heid de inzichten van de generaal met be trekking tot Algerije niet (meer) delen. Een scheuring van deze U.NR. tussen trouwe volgelingen van De Gaulle, die aan zijn leiband willen blijven lopen en, an derzijds, de fascistisch-getinte extremisten is een mogelijkheid, die zelfs de partijse cretaris Chalandon onlangs op een lunch van de buitenlandse pex-svereniging niet helemaal wilde uitsluiten. Die eventuali teit behelst zeker niet alleen risico's voor de regering op het parlementaire plan. Wanneer de ultx-a's het gaullistisch rege ringskordon officieel zouden doorbreken, dan is het gevaar lang niet denkbeeldig dat ze bij de eei'ste viering van de dertien de mei de dag waarop vorig jaar in Al giers de vierde republiek haar beslissen de dolkstoot ontving een poging zullen herhalen de „straat" opnieuw tegen de wettige regering op te zetten. Om die beide redenen is px-emier Debré de laatste dagen zo royaal met zijn invi taties aan het adres der politieke leiders van zijn loyale en zijn minder-loyale meerderheid. Hij heeft nog een twee we ken om zijn tegenmaatregelen rond de tafel of elders te treffen, doch de pala dijnen van de Algerijnse integi-atie zitten in die tussentijd vermoedelijk ook niet stil LONDEN (Reuter) De Britse premier Macmillan en premier Debré van Frank rijk zijn het in hoofdzaak eens geworden, zo is van gezaghebbende zijde in Londen meegedeeld nadat beide staatslieden over leg hadden gepleegd over de Duitse kwes tie, de kwestie-Berlijn en het vraagstuk van de Europese veiligheid. Men voegde hieraan toe dat er over deze kwesties geen meningsverschillen bestaan tussen beide premiers. Uit de besprekingen zou geble ken zijn dat de westelijke mogendheden steeds dichter tot elkaar komen. Het zou er nu nog slechts om gaan het gemeen schappelijke standpunt te ontwikkelen en in een bepaalde vorm te gieten. Bijzon derheden over de bespx-ekingen van maan dag zijn echter niet bekendgemaakt. Er zou geen overleg zijn gepleegd over de bijzonderheden van de jegens de Rus sen te volgen tactiek. Dit zou worden over gelaten aan de werkgroep van de weste lijke grote vier, die in Londen bijeen is. In Britse diplomatieke kringen hoopt men dat de vrees van de Fransen voor de mogelijkheid dat de Britten plannen voor „disengagement." zullen steunen, nu is weggenomen. Macmillan en Debré zouden zich hebben bezig gehouden met de moge lijke gevolgen van het instellen van een zone met beperkte bewapening. Zij zouden het er over eens zijn gewox-den dat hier voor de toestemming van de Westduitsers nodig is, daar de bondsrepubliek hierbij rechtstreeks is betrokken. Voor de sloop. De K.N.S.M. heeft haar in 1930 gebouwde s.s. Trajanus" verkocht aan een scheepssloperij te Rotterdam. Krijg het zelf Op één van die zeldzame stralende lentedagen was de lucht weer dermate vervuld van mattengeklop en wervelend stof uit alle matrassen van de hele om trek dat ik, ten einde raad, besloot oom Bastiaan maar eens op te zoeken. Onze oude oom Bastiaan woont helemaal alleen in een klein buitenhuisje, en hij doet zijn huishouden op een heerlijk overschil- lige mannen-manier. Aan Grote Schoon maken en Herfst-Uithalen doet hij bij mijn weten nooit, en juist daarom was hij van daag de aangewezen persoon om mijn toe vlucht bij te zoeken. Het was te verwachten, dat hij wel heerlijk in zijn tuintje zou liggen luieren. Maar toen ik. zijn tuin binnenfietste, zag ik niemand, en bij het openen van de keukendeur botste ik tegen een ladder aan en bovenop die ladder stond oom, met een druipende kwast in de hand, en ge huld in een onooglijk kloffie, de keuken te verven. „Zooooo"verwelkomde hij me met crèmegespikkéld gezicht. „Ik mag dit zeker wel even afmaken, hè?" En meteen doopte hij z'n kwast in een pot met een soort yoghurt, en ging weer fanatiek kliederen. „Ik wou, dat ik er nóóit aan begonnen was!", riep hij opeens woedend uit. „Rom mel is 't! Laat ik me één keer eens die moderne smurrie aanpraten, en kijk nou 's!" „Maar 't knapt toch op, oom", troostte ik tegen beter weten in, en tegelijk viel mijn oog op een foldertje, getiteld: „U KUNT HET ZèLF" waarop de gewraakte smurrie in driekleuren werd aangeprezen door een beeld van een jongedame, die zo maar in haar goeie zondagse goed, in de meest uitdagende houdingen meubels en wanden ermee besmeerde. Ik ben stil weggeslopen, en oom heeft het niet eens gemerkt. Op de terugweg kwam ik langs het nieuwe huis van Mies, die volgende week trouwen gaat. Toen ik de ramen boven wijd open zag staan, besloot ik, even bij haar aan te wippen. „Ze zijn geloof ik, samen boven alles aan het inrichten", zei de Mevrouw- Beneden op een toon, die een idylle deed verwachten. Maar tot mijn grote schrik trof ik Mies boven op het nest alleen aan, omringd door een vreselijke rommel, en in tranen ,,'t Is uit"snikte ze. Ik durfde niets te vragen. Ontrouw? Be droe? Een vreselijke ontgoocheling? „We hebben behangen"stamelde ze. Dat was genoeg. Ik wist. De voor de helft behangen kamer, in drift verwrongen knoedels behang en links en rechts neergespatte klodders lijm spraken voor zichzelf. Zóveel is er ge schreven over het Huwelijk, maar dat éne, belangrijke, staat nergens, en dat zou ik van deze plaats aan alle verloofde paartjes willen toeroepen: „Behangt eerst samen een kamer, en, als u het er zonder ruzie afbrengt, trouw dan gerust!" Die avond haalde Adri een boek voor de dag. „Kijk eensbegon hij veel belovend, en ik, ezel, die meende, dat het een roman was, kwam gretig naderbij. Het was een Stalenboek voor Behang. „Ik dacht zo".zei Adri; „wij samen zo eenvoudig zelf „Néé!", schreeuwde ik, vechtend voor mijn huwelijksgeluk. „Laten doen! 'n Vak man! Alsjeblieft!" Ad.ri begreep niets van die heftige uit barsting. „Nou, goed dan", gaf hij ten slotte toe. „Als jij dat dan per se wilt" 't Gevaar was geweken. „Laten we dan iets uitzoeken"kwam Adri weer met z'n behangroman aan. En toen gebeurde het. Hij wou een picasso en ik een luchtig pikkeltje. Het béhangdrama zeilde als een drietrapsraket door de kamer en plofte tenen een fles oostindonesische inkt aan. Nu moeten we ook nog een nieuwe vloer, bedekking uitzoeken. En als we dan tóch in de rommel zitten, moeten de bedden er ook maar eens uit, en de dekens, en de lopers moeten eigen lijk ook héél erg nodig, en de Nou, de eerstvolgende echte stralende lentedag dan. Paula Spotter STOCKHOLM (T.T.) Naar aanleiding van de berichten over proefnemingen in Amerika met het verwekken van elektri citeit rechtstreeks uit kernenergie zonder tussenkomst van turbines, generatoren of andere apparatuur heeft een Zweedse ge leerde, dr. B. P. Lehnert, onthuld dat der gelijke proeven reeds sedert enige tijd ook genomen zijn door een groep geleerden van het instituut voor elektronisch onder zoek van de technische hogeschool te Stockholm, onder leiding van professor Hannes Alfven. Dx\ Lehnert zei, dat de beproefde me thode niet nieuw was en ook in andere landen is aangewend, maar uit de berich ten uit Amerika zou men kunnen opma ken dat men met het onderzoek in de la- boratoria te Los Alamos reeds zeer ver gevorderd is. Uit de Oprechte Dingsdagsche Haerlemse Courant van 5 April 1759 TE LEYDEN bij Pieter Eppesteyn, Breuk meester en Harnasmaaker op de Breedestraat by de Hogewoerdt, worden ge maakt: Zeer gemakkelyke BREUKBANDEN, waar mede men (in bejaarde Pex-soonen en Kinderen) de zwaarste breuken kan in houden; waarvan zedert eenigen tyd over- vloedige Blyken zyn gegeeven. Ook wor den by hem geinventeert en gemaakt: Allerly MACHINEN, voor Scheeftens en Uytzettingen des Lichaams, om die te her stellen; worden dezelve zo gemakkelyk ge maakt, dat die nergens incommodeeren, en van buyten niets kan gezien worden. Tot Bericht diene voor die te Haerlem woon- agtig zyn dat hij wederom aldaar op 9 en 10 April zal gelogeert zyn by Willem van Vianen, Schoolmeester van het Burger Weeshuys, woont op de Crayenhorster- gragt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5