Haarlemmers drukten voetsporen van wevers van Rochdale Heemsteedse jongen maakt van ruimtevaart hobby Zeer bevredigende resultaten bij Nutsspaarbank Haarlem Gronduitgifte voorgesteld voor resterend deel van Sinnevelt 7 voor blijvend mooie handen Tien gevallen van tbc op Haarlemse Huishoudschool Binnenkort begint bouw aan 151 flats en 143 eengezinswoningen „Goudmuiltje" 5 Coöperatie „Haarlem" zestig jaar Burgerlijke Stand van Haarlem WERNHER VON SPOOR" Cabaretiersconcours in Amsterdam Doorrijdende automobilist opgespoord UIT STAD EN STREEK Prof. Van Gilse overleden Oud-hoogleraar aan Leidse Universiteit ZOEKT U 'N DRUKKER „Vakantievreugd voor de gebrekkige jeugd" DINSDAG 14 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op zaterdag 25 april zal de veelkleu rige coöperatievlag van alle winkels, fabrieken en kantoorgebouwen der coö peratieve verbruiksvereniging „Haarlem" wapperen. Vlaggen in top zijn uitingen van vreugde, van het vieren van een feestelijke gebeurtenis. Voor de „coöpe ratie" ondar deze aanduiding immers is de verbruiksvereniging in de wande ling bekend is er inderdaad aanleiding tot vreugde. Op 25 april viert zij name lijk haar zestigjarig bestaan. Het was om precies te zijn op 27 april 1899, dat een klein groepje Haarlemmers de handen ineen sloeg om de coöperatieve gedachte, voor het eerst in 1844 door de wevers van Rochdale (Engeland) in prak tijk gebracht, te verwezenlijken. Coöpera tie betekent samenwerking en wel op eco nomisch terrein tussen personen om hun stoffelijke belangen te bevorderen. Dat doel heeft de Haarlemse navolgers van de wevers van Rochdale voor ogen gestaan toen zij zestig jaar geleden besloten de coöperatie „Vooruitgang" op te richten. Het waren in Haarlem geen arme wevers, maar bakkers die op die wijze pionierswerk heb ben verricht. Uit nood geboren Zoals vele goede dingen werd de coöpe ratie „Vooruitgang" uit nood geboren. In dit geval sproten de moeilijkheden voort uit de slechte kwaliteit van het brood dat in die dagen bij de Haarlemmers op tafel kwam. Het was vaak oudbakken, onsma kelijk en te licht van gewicht. De nieuwe coöperatie zou daar verandering in bren gen. Het begin was weinig spectaculair, maar de eerste steen voor een groots bouwwerk was gelegd. De benedenverdie ping van een pand aan de Lange Wijn gaardstraat werd verbouwd tot bakkerij. Later kwam daarboven een kantoor van een kruideniersmagazijn. Er kwam ook een leesbibliotheek waar de leden kosteloos gebruik van konden maken. Aan het eind van het eerste boekjaar bedroeg de omzet iets minder dan vijf duizend gulden. Thans loopt de totaal omzet van de coöperatie „Haarlem" die buiten Haarlem vestigingen in Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Velsen heeft, tegen de negen miljoen. Hoe de coöperatie ir. de loop der jaren tot wasdom is geko men blijkt uit het aantal bedrijven dat door de vereniging wordt geëxploiteerd. Er zijn twee moderne automatische bi-ood- bakkerijen, een banketbakkerij, een krui- deniersbedrijf omvattende 20 bedienings winkels, 6 zelfbedieningswinkels, een af- Op de Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat in Haarlem hebben zich tien gevallen van tuberculose voor gedaan, waarvan zeven uit één klas. Negen meisjes van veertien en vijftien jaar zijn inmiddels opgenomen in het sanatorium Brederodeduin in Santpoort. Eén meisje wordt verpleegd in het Rotterdams Zee hospitium in Katwijk. De besmetting is aan het licht gekomen tijdens het „con- tactonderzoek" dat door de Haarlemse schoolartsendienst in samenwerking met het Haarlemse consultatiebureau voor tu berculosebestrijding sinds het begin van dit jaar op de Huishoud- en Industrie school gaande is. Deze school wordt door 550 leerlingen bezocht. Hoewel het hier een tamelijk omvang rijk geval van schoolinfectie door t.b.c. betreft, deelt men ons van bevoegde zijde mee dat er geen reden tot ongerustheid is, omdat men onmiddellijk afdoende maatregelen ter voorkoming van uitbrei ding der besmetting heeft genomen. De gevallen waar het hier om gaat zijn ge constateerd nadat de kinderen, na een „prikje" te hebben gekregen, een positieve reactie vertoonden. Bij nader onderzoek op het consultatiebureau werd bij deze kinderen tuberculose geconstateerd. Advertentie MEN GAAT NIET MEER ZONDER HOED Grote import collectie zowel sportieve als ge klede modellen WOLVILT (waterproof) Attaboy 15.90 Hollywood 19.75 Cambiaghi 19.75 HAARVILT (lightweight) Leader22.50 A. France 24-75 Failsworth 27.50 Robinson 29.75 ANEGANG 17 OVERHEMDEN NAAR MAAT HAARLEM, 13 april 1959. BEVALLEN van een zoon: 11 april: G. Holzappel-Oldenbroek; 12 april: J. A. Broesterhuizen-Fabriek; 13 april: P. Dik- Pickford; G. J. M. van Wietingen-Ducha- teau; E. L. Rijnders-van Schoonhoven. BEVALLEN van een do c h t e r: 11 april: H. W. M. Swaalf-Kors; H. Verdam-Jacobs; T. van der Weide-van der Molen; G. M. Dijt-Zethof; E. P. Decossaux-van den Broek; A. M. Sintenie-Smakman; 12 april: L. P. Visser-Fisser. OVERLEDEN: 11 april: G. Zwart, 78 j., Hagestraat; M. van der Schild, 57 j., Scheepersstraat; W. van Egdom, 2 m., Vredenrijkstraat; 12 april: H. M. Freed, 92 j„ Spaarne. ONDERTROUWD: 13 april: E. A. Engel- kes en P. C. Stokman; J. J M. Lasschuit en B. C. van Baarle; G. D. van Voorthuysen en G. van der Weijde. deling brandstoffen en een afdeling textiel. In voorbereiding zijn een bonneterie en textielwinkel in de Anegang. Verder staan twee z.g. supermarkets op het programma. Het hoofdkantoor en de centrale magazij nen zijn aan het Donkere Spaarne 42 ge vestigd. In 1904 leidde een diepgaand principieel meningsverschil tussen twee groepen leden tot een scheiding. Naast de coöperatie „Vooruitgang" ontstond de coöperatie „De Eendracht". In 1949 kwam de hereniging tot stand en werd tot een samengaan onder de naam coöperatie „Haarlem" besloten. Op het ogenblik telt de coöperatie een klei ne 18.000 leden, die na afloop van elk jaar het bedrijfsoverschot als dividend opdelen. Receptie Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de verbruiksvereniging wordt op zaterdag 25 april ih de Vleeshal aan de Grote Markt in Haarlem een receptie ge houden, die om half drie begint. Op die bijeenkomst zal ook bekend worden ge maakt op welke wyze het jubileum zal worden gevierd. De 20-jarige Rudolf Spoor uit Heem stede bezig met zijn hobby: ruimte vaart. Op de tafel het portret van dr. Wernher von Braun. BIJ de technische troepen in Utrecht, waar hij in dienst is, noemen ze hem „Wernher von Spoor", terwijl hij toch gewoon Rudolf Spoor heet. En dit is niet alleen te verklaren uit het feit, dat, toen enige tijd geleden een militaire kas- teninspectie werd gehouden, uit het kastje van Rudolf niet de voorgeschre ven militaire kleding- en andere uit rustingsstukken kwamen rollen, maar een complete verzameling raketten, spoetniks en andere miniatuur-kunstmaantjes te voorschijn kwam. Ruimtevaart en alles wat daarmee samen hangt is namelijk de hobby van deze 20- jarige Heemsteedse jongen, die in corres pondentie staat met de Duits-Amerikaanse rakettenbouwer dr. Wernher von Braun (vandaar Rudolfs bijnaam), met enige hoge Amerikaanse raket- en ruimtevaart-gene raais en met prof, Lovell van het obser vatorium in Jodrell-Bank. De portretten van al deze mensen staan op het bureau van Rudolf in zijn ouderlijk huis aan de Zandvoortselaan no. 56. En verder krijgt hij uit Amerika regelmatig foto's, modellen en beschrijvingen van raketten en kunst manen. Zozeer heeft deze hobby beslag van Ru- dolf genomen, dat hij voor zijn mede soldaten in Utrecht reeds enige lezingen heeft gehouden over dit onderwerp. Jan Koopman van de AVRO vond het allemaal zo interessant, dat hij Rudolf heeft uitgeno digd voor een gesprek over zijn liefheb berij, dat vanmiddag in het programma voor de zieken „Palet" is uitgezonden. Rudolfs belangstelling voor ruimtevaart ontwaakte pas goed bij het lanceren van de eerste Russische spoetnik en hij dacht: „Dat kan ik ook wel." In de tuin van zijn ouderlijk huis lanceerde hij op 13 septem ber 1958 zijn eerste raket, de SP-1. Met een enorme klap vloog de raket twaalf meter van de grond. De brokstukken van de „lanceerinrichting" vlogen door de geopen de tuindeuren de woonkamer van de fami lie Spoor binnen. Later lanceerde Rudolf nog eens een raket in de Zandvoortse dui nen, die een hoogte van zestig meter be reikte. Toen hij echter de eerste brief van dr. Wernher von Braun ontving, die hem waarschuwde voor de gevaren van zelf- lancering, wilde Rudolf er niet meer mee doorgaan. „Ik ben trouwens toch niet erg technisch, ik kan eigenlijk nog geen schroe. vedraaier hanteren" zegt hij openhartig. In plaats van zijn eigen raketjes, heeft hij nu een verzameling van foto's, beschrijvin gen, artikelen, brieven en modellen aan gelegd. Hij is al aan zijn negende plakboek bezig. In dienst, is men hem met zijn hobby erg ter wille. Toen hij vrijaf vroeg voor de Onder auspiciën van het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam wordt in begin mei een concours gehouden voor jonge caberetiers. Het doel hiervan is aandacht te vestigen op deze cabaretiers en hen te stimuleren in hun werkzaam heden. Dit concours is uitsluitend bestemd voor mensen tot zevenentwintig jaar. Aan de deelnemers en deelneemsters zal de gelegenheid worden gegeven in het I.C.C.-paviljoen in het Vondelpark in Am sterdam op nader in gemeenschappelijk overleg vast te stellen data in de eer ste helft van mei voor de jury te ver schijnen. De jury zal bestaan uit Hetty Blok, Mary Dresselhuys, Wim lbo, Cor Lemaire, Albert Mol, Guus Oster en Wim Sonneveld. De voorselectie heeft plaats op zondag 26 april in het Nieuwe de la Martheater. De aanmeldingen tot deelneming aan dit concours moeten vóór 22 april bij het I.C.C. in Amsterdam binnen zijn. De Haarlemse politie heeft een 21-jarige Haarlemse motorhersteller, die maandag avond om tien voor half negen op de hoek Leidsevaart-Westergracht in Haarlem een aanrijding zou hebben veroorzaakt, waar bij een 24-jarige motorrijder uit Haarlem werd gewond, kunnen opsporen. De motorrijder reed op de Leidsevaart in zuidelijke richting. De automobilist wilde van de Westergracht de Leidsevaart opdraaien en zou geen voorrang hebben verleend aan de motorrijder. Bij de bot sing viel de laatste en kreeg een hersen schudding en schaafwonden. De automo bilist verhoogde zijn snelheid en reed door. De politie slaagde er in de man op te sporen en maakte proces-verbaal tegen hem op. Hij vertelde te zijn doorgereden, omdat hij geen geldig rijbewijs bezit. radio-uitzending, kwam er een briefje van de commandant, waarin kernachtig stond: „Dit uitje mag dienstplichtige Spoor niet onthouden worden. Verzoek toegestaan." Treinen Overigens is ruimtevaart niet de eerste liefhebberij van Rudolf. Meer met zijn naam in overeenstemming heeft hij enige jaren geleden erg veel belangstelling gehad voor treinen. Uit deze hobby kwamen con tacten voort met de toenmalige president directeur van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, en met de directeur van de „Scotch region" van de Britse spoorwegen, sir Ian Bolton. Beide spoorwegdirecteuren zijn hem erg ter wille geweest. Van ir. Den Hollander kreeg hij een dag gratis reizen in Nederland aan geboden. Hij gebruikte die om naar Zuid- Limburg te gaan, waarbij hij een uitstapje naar Aken maakte. Bij de grens vroeg een Duitse douanebeambte vriendelijk: „Kaf fee?" „Jawohl", antwoordde Rudolf, die wel trek in een kopje troost had. Erg verbaasd was hij, dat de beambten hem vervolgens van top tot teen fouilleerden, omdat zij hem voor een eerlijke koffiesmokkelaar hielden Sir Ian Bolton nodigde Rudolf uit naar Schotland te komen, waar hij hem aller vriendelijkst ontving en hem van allerlei liet zien. Wat zijn nu Rudolf's toekomstplannen? „Ik wil graag werkzaam zijn bij de ruim tevaart. Ik ben alleen niet erg technisch, dus zal het wel een administratieve functie moeten worden," zegt hij. En wat denkt zijn moeder van de plan nen van haar ondernèmende zoon? „Ik vind alles best, als ze hem maar niet afschieten. Advertentie het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! Nieuws in het kort Wyziging spreekuur. Het spreekuur van de Haarlemse wethouder van Onder wijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Ge luk, is deze week verplaatst naar vrijdag morgen van elf tot twaalf uur. Australië. Op dinsdag 28 april des avonds om acht uur zal de heer J. J. van der Laan in het concertgebouw te Haar lem voor de koninklijke vereniging „Oost en West" spreken over Australië. Voorts zullen er enkele films vertoond worden. Ouderavond. Op maandag 20 april des avonds om acht uur houdt de oudercom missie van de Van Zeggelenschool II in de Haarlemse huishoud- en industrieschool te Haarlem (Voorhelmstraat 25) een ouder avond. Tijdens deze avond zal een forum Voorlichting. De oudercommissie van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten belegt op vrijdag 17 april in de gymnastiek zaal van de school een ouderavond. Dr. H. Voorzanger zal een inleiding houden over ..Sexuele voorlichting van de jeugd". Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om acht uur. De financiële resultaten over 1958 van de Nutsspaarbank te Haarlem zyn zeer bevredigend geweest, ondanks de kosten stijging en de verhoging van de inleggers rente van 2.5 percent tot 2,7 percent. Bo vendien werden term(jnboekjes ingesteld waarop oorspronkelijk 4 percent en later 3'/ï percent rente werd vergoed. Bljjkens het jaarverslag bedroeg het saldo exploitatierekening 1.951.377,78 (v.j. ƒ1.777.856,44). Na aftrek van rente inleggers ƒ1.416.311,54 (v.j. 1.177.674.93), salarissen en sociale lasten 230.234,92 (v.j ƒ202.434,38), onkosten 96.407,33 (v.j. 77.487,29) en premie sparen met levens verzekering 288,10 (v.j. f 325,76) resteert een exploitatie-overschot van 208.135.89 (v.j 319.934,08). Er wordt een bedrag van 184.297 overgebracht naar de reserve, waarvan 87.000 speciaal is bestemd voor de aanschaffing van machines in verband met de vernieuwing der mechanische administratie. De rente op de gewone spaarbankboekjes werd per 1 januari 1959 verhoogd tot 3 percent, terwijl de rente op de termijnboekjes gehandhaafd bleef op 314 percent. Het aantal spaarders groeide aanzienlijk en vermeerderde met 4.518 tot een totaal van 90-037. De omzet nam toe en bedroeg in totaal 61.475.068 (f54.901.306). Het aantal behandelde pos ten steeg tot 486.542 (473.387). In 1958 werd 5.105.571,38 meer inge legd dan terugbetaald (v.j. overtroffen de terugbetalingen de inleg met 651.180,10). Het totaal tegoed der inleggers steeg met 6.521.882,92 tot 54.296.517,67. In het algemeen overzicht vermeldt d3 directie dat het economische evenwicht in ons land, dat in 1957 ernstig verstoord was door de enorm toegenomen bestedingen en investeringen gedurende de voorafgaande jaren van hoogconjunctuur, in 1958 gelei delijk weer enigszins kon worden hersteld. De grote spanning op de geld- en kapitaal markt en de daarmede gepaard gaande stijging der rente is in het afgelopen jaar sterk afgenomen. De handelsbalans en de deviezenpositie zijn thans aanmerkelijk gunstiger geworden en de gulden neemt weer 'n krachtige positie in. Een en ander is mede een gevolg geweest van de dooi de regering genomen maatregelen van „bestedingsbeperking", die 'n terugkeer be tekenden tot de reeds eerder door de direc tie gesignaleerde waarheid.dat men nimmer ongestraft meer kan uitgeven dan men verdient en dat alleen door voldoende be sparingen een gezond evenwicht k#n wor den bereikt. Het hiervoor geschetste beeld van de economische situatie vindt men terug in de ontwikkeling van de instelling. Na de tot grote hoogte gestegen terugbe talingen van spaargeld in de laatste maan den van 1957, mede tengevolge van tijde lijke beleggingsmogelijkheden elders tegen een hogere rente, trad in januari 1958 een zeker evenwicht in. Daarna echter begon nen de gelden weer naar de spaarbank te vloeien en vertoonde het beloop der be sparingen weer ongeveer hetzelfde patroon ais in de jaren vóór 1957. Het spaarsaldo bedroeg in 't afgelopen jaar ƒ5,1 miljoen, slechts weinig overtroffen door de saldi in de topjaren 1954 en 1955 van respectieve lijk 5,5 en f5.9 miljoen. Snelle groei Door de snelle groei van de spaarbank en de daarmede gepaard gaande uitbrei ding der werkzaamheden was het nood zakelijk de administratie verder te mecha niseren. De oude en niet meer bruikbare boekhoudmachines werden vervangen door moderne machines met meer mogelijk heden. Voorts werd op 1 januari 1959 een begin gemaakt met de mechanisering van het loketverkeer. Hiertoe werd een aantal kasregisters aangeschaft, waarmede spe ciaal voor dit doel ontworpen spaarbank boekjes worden bedrukt met alle beno digde gegevens. Het is te verwachten dat na de voltooiing van deze mechanisatie het loketverkeer sneller en efficiënter zal ge schieden. Per 1 januari 1958 ging de Nutsspaar bank te Haarlem een fusie aan met da Nutsspaarbank te Hillegom. De zittingen van deze spaarbank werden tot genoemde datum nog steeds waargenomen door de bestuursleden, die hiermede aldus het verslag geheel belangeloos een zeer be langrijke sociale taak hebben verricht. Het werd echter duidelijker dat deze werkwijze niet meer beantwoordde aan de eisen die aan een moderne bedrijfsvoering moeten worden gesteld. Het kantoor te Hillegom fungeert thans als bijkantoor en de spaar ders kunnen dagelijks gebruik maken van alle spaarvormen en diensten die door de Nutsspaarbank te Haarlem in de loop der jaren werden ingevoerd. De groei van het inleggerstegoed te Hillegom bedroeg in het afgelopen jaar bijna 100.000,terwijl 151 nieuwe spaarders zich opgaven. Het in 1956 geopende bijkantoor aan het Tessel- schadeplein groeide regelmatig verder. De omzet van dit kantoor was in het afge lopen jaar ƒ2,9 miljoen, dit is ruim 800.000 hoger dan in 1957. Het nieuwe kantoor te Zandvoort ontwikkelde zich zeer snel en bereikte in 1958 reeds een omzet van ruim 2 miljoen, terwijl niet minder dan 824 nieuwe spaarders werden ingeschreven. Door de voortdurende groei van de bij kantoren is de omzet van het hoofdkantoor in verhouding tot de totale omzet weder om gedaald. Het bestuur De heren mr. A. G. de Blécourt te Heem stede, ir. R. Dufour te Aerdenhout en H P. Benkemper te Hillegom werden door het Nutsdepartement benoemd tot com missaris van de instelling, terwijl de in 1958 periodiek aftredende commissarissen P. W. Peereboom, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk en mr. E. .T. W. Top werden her benoemd. De heer mr. H. E. Phaff zag zich wegens drukke werkzaamheden genood zaakt zijn functie van commissaris neer tc leggen. Het bestuur de heer Phaff zeer erkentelijk voor zijn belangstelling in het werk van de spaarbank. Het college van B. cn W. van Haarlem hebben de gemeenteraad de voorstellen voorge legd voor de definitieve uitgifte van bet nog braakliggende terrein langs de Delftlaan in Sinnevelt ten noor den van de Orionweg. Zoals wij in augustus van het vorig jaar reeds me dedeelden hebben B. en W. destijds vier gegadigden voor dit terrein uit genodigd schetsplannen te maken voor de bebouwing van dit deel van Sinnevelt. Op het terrein zullen bin nen niet al te lange tijd 151 flats, 143 eengezinswoningen, 63 garages, 14 winkels en 8 werkplaatsen gebouwd worden. Met deze grondverkoop is een bedrag van bijna achthonderddui zend gulden gemoeid. Met de bouw van een gedeelte van deze woningen zal nog deze maand begonnen worden. Het genoemde terrein dat omsloten wordt door Delftlaan, Albert Verweylaan, Queriodestraat, Hélóne Swarthstraat en Herman Gorterstraat is lange tijd in het bezit geweest van de Nederlandse Maat schappij voor Volkshuisvesting te Amster dam (N.E.M.A.V.O.), die plannen had voor de bouw van 350 middenstandswonin- gen. Financiële moeilijkheden maakten de uitvoering van deze plannen echter on mogelijk zodat de raad op voorstel van B. en W. besloot de gronden van de N.E.M.A.V.O. terug te nemen. Drie archi tectenbureaus ontwierpen vervolgens de plannen voor een aantal woningen, die qua opzet in totaal weinig verschillen van het door prof. ir. H. T. Zwiers voor de N.E. M.A.V.O. ontworpen project, al hebben de architecten in onderdelen ieder een eigen ontwerp gemaakt. Dat de totale opzet on geveer dezelfde is gebleven komt omdat de gemeente wat betreft de aanleg van straten en rioleringen zich geheel'op het N.E.M.A.V.O.-plan gericht heeft. Prof. Zwiers heeft ook bij de nieuwe in deling van het terrein een gedeelte van de ontwerpen voor zijn rekening genomen. Op zesenzeventigjarige leeftijd is te Haarlem overleden prof. dr. P. H. G. van Gilse, oud-hoogleraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij werd in 1881 in Leer (Oost- Friesland) geboren, studeerde aan het gymnasium te Zwolle en vervolgens aan de universiteit in Amsterdam. Na zijn stu die geneeskunde was hij korte tijd werk zaam als assistent van het ontleedkundig laboratorium van prof. Bolk te Amster dam, waarna de heer Van Gilse in 1908 zich als arts vestigde. Na inwendig-assis- tent van de universiteits-kliniek van prof. Burger in het Binnengasthuis te Amster dam te zijn geweest vestigde hij zich in 1910 als neus-, keel- en oogarts te Haar lem. In 1924 promoveerde dr. Van Gilse tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld: „De ontwikkeling van de wiggebeensholte bij de mens". Later ver trok hij naar Amsterdam totdat hij in 1931 aan de Universiteit te Leiden een leer stoel aanvaardde. In 1951 ging hij met emeritaat. Behalve door zijn bijzondere grote we tenschappelijke verdiensten, die mede be trekking hadden op vraagstukken van een akoestiek en fonetica, heeft prof. Van Gilse tijdens zijn Leidse hoogleraarschap zeer veel voor de universiteit en het Leids academisch ziekenhuis betekend. Zijn houding en aktiviteit in de bezettingsjaren dienen genoemd te worden. Hij verzorg de een groot aandeel van de contacten, die de Nederlandse medische kringen on der deze moeilijke omstandigheden hand haafden en hij heeft voorts door zijn mis leidende voorlichting tegenover de Duitse bezetters voorkomen, dat het Leids aca demisch ziekenhuis, zoals aanvankelijk dreigde door de Duitse bezetters werd ge vorderd. Van de hand van prof. Van Gilse ver schenen in binnenlandse en buitenlandse tijdschriften artikelen; voor het jaarboek 1952 van de Vereniging Haerlem schreef hij een bijdrage over: ..Haarlem, baker mat van het gipsverband". Zijn stoffelijk overschot is in stilte ver ast. Advertentie ondanks huishoudelijk werk atrix HANDCREME de onzichtbare handschoen in dozen van 75 en 1.25 commissarissen benoemde de heer P. W. Peereboom tot voorzitter van de spaar bank in de vacature welke ontstond door het aftreden van de heer J. D. D. Pruissen in december 1957. De heer M. W. Treurniet volgde do heer Peereboom op als vice- voorzitter en de heer A. J. Franken werd benoemd tot lid van het Dagelijks Bestuur. Langs de Delftlaan heeft hij voor rekening van de n.v. aannemingsbedrijf T. Thunnis- sen te Heemstede vijf flatgebouwen ont worpen, die schuin op de Delftlaan zijn ge projecteerd. Ieder flatgebouw zal drie ver diepingen hoog worden en 16 wooneenhe den krijgen. Verder treft men hier 30 in gebouwde garages aan. Voorts heeft prof. Zwiers langs de Her man Gorterstraat en de Hélène Swarth straat blokjes eengezinswoningen ontwor pen van respectievelijk 14 en 10 eengezins woningen. Voor deze laatste woningen is reeds rijksgoedkeuring verkregen. Met de koop van de grond (groot 11.379 vierkan te meter) is een bedrag van 277.760 ge moeid. Het architectenbureau Brakel en Buma uit Haarlem heeft voor de n.v. handelson derneming Meijer's metselbedrijf te Dui- vendrecht aan de Albert Verweylaan met drie verdiepingen en 36 wooneenheden plus acht garages en aan het Plesmanplein, hoek Anthony Fokkerlaan drie flatgebou wen met vier verdiepingen en 35 woon eenheden, alsmede veertien winkels en acht werkplaatsen. Voor deze grond (5376 vierkante meter) dient 207.234 betaald te worden. De rijksgoedkeuring is nog niet afgekomen. Architect J. L. Linsen uit Utrecht heeft voor de heer J. G. van de Bilt te Utrecht aan de Herman Heyermansplein en de Anthony Fokkerlaan nog 35 etagewonin gen met 12 ingebouwde garages en 13 los staande garages ontworpen. De hiervoor benodigde grond (11.937 vierkante meter) gaat 303.680 kosten. Ten slotte heeft de vierde gegadigde voor dit grootse project, de firma P. G. M. Ottolini in Haarlem zich teruggetrok ken. Op de plaats waar Ottolini zou bou wen, langs de Queridostraat en de Mar cellus Emantstraat, verrijzen 24 eenge zinswoningen, die gebouwd worden in op dracht van een pensioenfonds. De diverse flatgebouwen zullen, zoals gebruikelijk worden voorzien van gemeen schappelijke tuinen. Als het gehele project zal zijn voltooid zal daarmee het laatste braakliggende stuk grond in Sinnevelt zijn volgebouwd. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOÜDENHORN 44 In Brinkmann te Haarlem werd dezer dagen een bijeenkomst gehouden van de afdeling Kennemerland van de Bond ter bevordering van de belangen van spasti- ci, waarbij men in het bijzonder aandacht schonk aan de vakanties voor de lichame lijk gehandicapten. De heer C. Kapsenberg, arts te Den Haag en hoofdbestuurslid van de B.O.S.K. vertoonde om te beginnen een filmpje over het werk in het Mytyldagverblijf in Den Haag en vervolgens kregen de aanwezigen een film te zien, opgenomen tijdens een tweedaags bezoek van vierhonderd spas tische kinderen aan Den Haag en Rotter dam. Na de pauze hield de assistente van de directrice van de Hendrik Willem Land stichting te Schaarsbergen bij Arnhem, mevrouw P. Sens, een korte inleiding over het werk in en om het tehuis, dat speciaal gebouwd is om spastische kinderen een on bezorgde vakantie te geven. Mevrouw Sens wees er daarbij op, dat vele ouders en verzorgers nog niet inzien hoe noodzake lijk het juist voor het gebrekkige kind is en dat het eens enkele weken in een ge heel andere omgeving verblijft, terwijl ook de ouders van dergelijke kinderen ge baat zijn bij enkele weken rust. Mevrouw Sens noemde het daarom zo bijzonder spij tig, dat het moderne, pas in 1957 voltooide landhuis niet dagelijks bezet is en zij wek te de aanwezige ouders van spastische kin deren daarom ook op eindelijk de grote stap eens te wagen en de kinderen voor de tijd van zes weken naar Schaarsbergen te sturen. In dat tehuis zien de lichame lijk gehandicapten namelijk, aldus spreek ster, allerlei kinderen om zich heen, die net zo zijn als zijzelf en dikwijls ontdek ken zij daardoor bij -zichzelf ongedachte capaciteiten. Mevrouw Sens verduidelijkte haar le zing met een groot aantal kleurendia's, en na afloop van haar causerie bleek uit het aantal belangstellende vragen van ouders dat velen bijzonder verheugd waren te horen welk een uniek vakantieverblijf voor spastische kinderen Nederland rijk is. M. A. Brandt Buys jr. heeft met „Goud- muiltje" een vrij traditionele kinderope rette geschreven, waarvan het libretto weer eens is gebaseerd op het lieftallige prinsesje, dat ten gevolge van allerlei to verkunsten in een groot bos verdwaald is geraakt. Behalve elfjes en kabouters ont moet zij hier de al even gebruikelijke prins die zich als een onversaagde ridder on middellijk met de taak belast haar naar het koninklijk paleis terug te geleiden. Uiteraard gelukt hem dit tenslotte, maar niet nadat eerst met behulp van een scha re engelen de boze trawanten van een snode toverheks zijn overwonnen. Dit weinig originele verhaaltje heeft het Katholiek kinderkoor uit Heemstede zon dagavond in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg nochtans in de gelegen heid gesteld een alleraardigste voorstel ling te verzorgen, waarmee bij het publiek een overtuigend succes werd behaald. De oorzaken hiervan lagen voor de hand. want er werd charmant gezongen en de eenvoudige dansjes waren met het nodige begrip voor de beperkte mogelijkheden aan de natuurlijke begrenzingen aangepast. Er waren vele grappige tafereeltjes, zoals de opkomst der kabouters uit een holle boom en het parmantig bewegen van de jongste acteur (of actrice). Andere winstpunten van deze opvoering bestonden uit de fraaie decors en de fleurige kostuumpjes, plus het onbevangen zingen van Goudmuiltje, prins en elfenkoningin. Een opvoering dus waarmee de leiding, bestaande uit de »*- mes L. Timmers en C. Arink en pianist Evert Haak, hun vele aan de voorberei ding bestede zorgen ruimschoots zagen beloond.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9