S. J. v. d. Bergh waarschijnlijk minister van Defensie r I mwoMËim1 Prins Bernhard bepleit meer integratie binnen de NAVO Eisenhower beraadt zich over een opvolger voor Dulles OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Feest in Hellevoetsluis: de marine keerde er na 27 jaar terug Zijn waarnemer Herter gaat naar Parijs en Genève Eerste-Kamerlid mr. Ph. van Campen aangezocht voor Economische Zaken Bolletje SCHRAVENDIJK Tuin- en ligstoeiparasols kiek iij {/'dijn Ontdekker II heeft zijn „capsule" afgestoten DE KABINETSFORMATIE Britse staaldeskundigen bezoeken IJmuiden Enkele buien Franse radio herdenkt Eduard van Beinum SOLEX DE LUXE Parachute waargenomen op Spitsbergen Tienduizend gulden gestolen bij Sociale Zaken in Beverwijk Het woord is aan Derde hoogvlieger gehinderd in de Berlijnse corridor Londen vraagt zich af wie opdrachten geeft Groot verlies voor gehele vrije wereld 73e JAARGANG No 234 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 16 APRIL 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 82 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) Over de bezetting van de ministerszetel van Defensie heeft de kabinetsformateur gistermiddag een onderhoud gehad met de heer Sydney J. van den Bergh (V.V.D.), reserve-generaal-majoor, vice-voorzitter van het Unilever-concern en commissaris van de K.L.M. Hü is kwartiermeester-generaal van de landmacht geweest. Hü is te Rotterdam geboren en heeft daar gestudeerd aan de Economische Hogeschool. Tot vrijdag heeft h(j bedenktijd gevraagd, maar hü heeft reeds verklaard principieel geen bezwaar te hebben zitting te nemen in een kabinet-De Quay. Waarschünlük zal hü dus de portefeuille van Defensie aanvaarden. Tegen de verwachting in heeft de formateur aan drs. W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris voor Publiekrechtelijke Bedrüfsorganisatie en Bezitsvorming, niet gevraagd minister van Economische Zaken te worden. Thans wordt voor de portefeuille van Economische Zaken de naam genoemd van mr. Ph. C. M. van Campen (K.V.P.) uit Eindhoven. Hü is directeur van de coöperatieve boerenleenbank en lid van de Eerste Kamer. Tüdens de kabinets formatie van 1956 had hij zich bereid verklaard minister van Financiën te worden, maar de formatiepoging waarin hy' een rol speelde, mislukte, zodat hü toen geen minister is geworden. In Haagse politieke kringen wordt be weerd dat aan drs. Schmelzer de porte feuille van Volkshuisvesting is aangeboden. Men meent, dat prof. De Quay thans zijn kabinet gereed heeft, omdat reeds lang het gerucht ging dat hij met de minister van Defensie pas voor den dag zou komen als hij zeker was te zullen slagen. Dat kabinet zou dan als volgt zijn samengesteld: K.V.P.minister-president: prof. dr. J. E. de Quay; Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns; Maatschappelijk Werk en Volks gezondheid: mej. dr. M. A. M. Klompé; Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. J. M. L. Th. Cals; Volkshuisvesting: drs. W. K. N. Schmelzer Economische Zaken: mr. Ph. C. M. van Campen V.V.D.: Sydney J. van den Bergh, Defen sie; mr. E. H. Toxopeus, Justitie; drs. H. A. Korthals, Verkeer en Waterstaat. A.R.: prof. dr. J. Zijlstra, Financiën; drs. C. P. Hazenbosch, Sociale Zaken. C.H.U.: Binnenlandse Zaken: mr. A. C. W. Beerman; Landbouw: ir. C. Staf De verdeling van de portefeuilles zou dus zijn: 6 K.V.P., 3 V.V.D., 2 A.R., 2 C.H.U. Het wordt niet onmogelijk geacht dat er nog een K.V.P.'er minister zonder porte feuille wordt, maar dat zou geen nieuw departement betekenen. Het aantal depar tementen zou 13 bedragen, één minder dan thans. Een aantal vooraanstaande ingenieurs van de Britse staalindustrie heeft donder dagmorgen een uitgebreid bezoek gebracht aan de ijzer- en staalfabriek van Hoog ovens te IJmuiden. De groep deskundigen heeft een conferentie bijgewoond, die dezer dagen in Nederland heeft plaatsgehad. De buitenlandse bezoekers zullen ook een be zoek brengen aan „Keukenhof". Advertentie Advertentie K3 dè verf Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TÊL/féM 39 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige wind, aanvankelijk uit oos telijke, later uit westelijke rich tingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Onzekerheid bestaat nog slechts over twee of drie portefeuilles. Uiteraard moet ten aanzien van bovenstaande lijst nog alle voorbehoud in acht worden genomen. Uit het feit echter dat men in politieke krin gen in Den Haag reeds toe.is aan het opstellen van een voorlopige lijst van ministers, blijkt wel dat de formatiepoging van prof. De Quay thans zeer ver gevor derd is. LAS VEGAS (UPI) Prins Bernhard heeft woensdagavond aan een banket ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de NAVO tijdens 't wereldluchtvaartcon- gres een toespraak gehouden, waarin hij het Westen maande zijn militaire kracht te vergroten en op zijn hoede te zijn voor illusoire politieke overeenkomsten met Rusland." De Prins drong aan op grotere grondstrijdkrachten in Europa, meer mo derne wapens en „voortdurende verster king" van de Europese luchtstrijdkrach ten. De Prins zeide, dat de NAVO opgericht is om de vrijheid te verdedigen en dat zij geen zuiver militair bondgenootschap is, al werd zij opgericht onder de impuls van een ernstige militaire bedreiging voor Europa. In de tien jaren van haar bestaan heeft de NAVO de instituten kunnen op richten. De werktuigen, die nodig zijn om de inspanningen hetzij militair, politiek, economisch, sociaal of cultureel van 15 soevereine naties samen te weven in een harmonieuse, onderling afhankelijke At lantische Gemeenschap." Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de taken van de NAVO, waarbij hij vooral aandrong op een hechtere econo mische samenwerking tussen alle verschil lende organisaties, gemeenschappen en verenigingen, wees hij uitvoerig op de rol van de Vei-enigde Staten in het bondge nootschap. Zolang geen overeenkomsten zijn be reikt van de voornaamste politieke kwes ties, waarbij vreedzame coëxistentie mo gelijk wordt, zolang moet het machtseven wicht bewaard blijven, aldus de Prins, aandringend op versterking van de lucht strijdkrachten. Het groeiend gevaar van Als onderdeel van de bekende uitzending Les nouvelles musicales die onder leiding staat van de componist Daniel Lesur, zal vanavond van negen uur veertig af de Franse radio, de grote Nederlandse diri gent van het Concertgebouworkest, Eduard van Beinum, die maandagochtend overleden is, herdenken. Het is onze Pa- rijse correspondent, Frank Onnen, die, met illustraties van grammofoonopnamen van de Nederlandse meesterdirigent, en kele woorden ter nagedachtenis van Eduard van Beinum zal uitspreken. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 Grote sortering in METALEN EN HOUTEN TUINSTOELEN. Alles in moderne kleuren. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Off. Dealer: 3. 3. V A N K O O T E N Houtplein 18-20 - Tel. 16615 - 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 (Ook op gemakkelijke betalingscondities) Advertentie Bij iedere jas een passende tas liW'llll ïllClllilllS ELEGANTE TASSEN EN BY0UX GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 een „onverhoedse aanval", aldus de Prins, gecombineerd met de „fysieke onmoge lijkheid om de aantallen Sovjetlegers het hoofd te bieden, brengt het accent op de doelmatigheid en de staat van paraatheid van onze luchtstrijdkrachten." Een onverhoedse aanval is een luchtaan val en onze reactie moet eveneens een luchtaanval zijn, vervolgde de Prins. Erop wijzend, dat er in Europa onge veer 40 verschillende typen vliegtuigen worden gebruikt en de Russen voldoende hebben aan 15 verschillende typen, drong de Prins aan op standaardisatie. „Mijn land hecht er veel belang aan dat wij voor uitgang maken met het samenvoegen van onze beperkte bronnen van mankracht, produktievermogen en financiële draag kracht. Deze bronnen zijn dringend nodig zowel bij ons als elders voor de groei van onze economie en voor de ontwikkeling van de landen, die van ons hulp verwach ten," zo zei hij. Nederland heeft bij voort during gepleit voor integratie, wanneer de ze van militair en economisch standpunt voordelig lijkt, zei de Prins, die betreur de dat de politieke wil deze doeleinden te bereiken en verder te gaan dan slechts een coördinatie van de strijdkrachten niet door allen gedeeld wordt. De Prins was een der voornaamste spre kers op het banket, waaraan ruim 4.400 vertegenwoordigers uit vijftig landen aan zaten. Vooraf hadden vliegers uit elf landen luchtdemonstraties gehouden bij de lucht basis Nellis. Zesduizend personen waren er getuige van. Ook een Nederlands stunt team nam eraan deel. Een supersonische F-105 heeft getoond, hoe dit toestel een atoombom kan werpen er. achter de hori zon verdwenen kan zijn als de bom de aarde bereikt. Het vliegfeest is begonnen met een lucht parade van f-84 straaljagers, een stand aardtype van de NAVO, bestuurd door Belgische, Britse, Canadese, Franse en Nederlandse piloten. VANDENBERG (UPI) De Ontdekker II heeft toch zü'n ruimtecabine afgewor pen. De signalen die sinds dinsdagnacht één uur van de kunstmaan zijn opgevan gen duiden daarop, zo is officieel meege deeld op de luchtmachtbasis Vandenberg. waar de Ontdekker II maandagavond werd gelanceerd. Zo is bijvoorbeeld een kleine wijziging in de baan van de kunst maan waargenomen, zoals verwacht kon worden na het verlies van de 88 kilo we gende cabine met instrumenten. Op de basis zijn verder verschillende berichten over waarneming van de val lende cabine en radiocontacten ermee binnengekomen. Zij worden nu bestudeerd om na te gaan, waar zij is neergekomen. Waarschijnlijk is dat in het noordpool gebied geweest. Dinsdag lukte het niet per radio vanaf de grond de cabine van de satelliet te scheiden waardoor een gecombineerde op sporingseenheid van luchtmacht en marine had kunnen worden uitgezonden ter ber ging van de cabine. Maar in de kunst maan was ook een automatisch mecha nisme aangebracht dat zó was afgesteld, dat de cabine tijdens de zeventiende om loop om de aarde zou worden afgeworpen. OSLO (UPI) Per radio is uit Long- yearbyen vernomen dat nabij die plaats op Spitsbergen donderdagochtend om kwart voor drie een aan een parachute dalend object gezien is. Mogelijk was dit voorwerp de retourcabine van de Ont dekker II. Onmiddellijk is men naar het voorwerp gaan zoeken, tot dusver zonder succes. Met haar klassegenoten van het Baarns lyceum bracht Prinses Mar griet gisteren een bezoek aan de technische voorjaarsbeurs in Utrecht. Het terreintreintje bracht de Prinses en haar vriendinnen, die eerst een tochtje met een nieuwe sleepboot hadden gemaakt, naar de ingang van de jaarbeursterreinen. In de nacht van woensdag op donderdag is, zo vernemen wij, in het gebouw van de Dienst van Sociale Zaken aan de Zeestraat in Beverwijk ingebroken. De inbreker zag kans een bedrag van ruim tienduizend Samuel Johnson: Dankbaarheid is een produkt van grote beschaving; men vindt haar niet bij onbeschaafde lieden. gulden te bemachtigen. Dit bedrag zou vandaag worden uitbetaald aan inwoners, die van deze dienst een uitkering krijgen. Hellevoetsluis is weer marinestad. Na een afwezigheid van 27 jaar is de Konink lijke Marine er teruggekeerd. Twintig mijnenvegers hebben er hun thuishaven gekregen, samen met het wachtschip Hr. Ms. „Douwe Aukus". Hellevoetsluis heeft er een feestdag van gemaakt. Van alle huizen wapperden de vlaggen en alle schepen waren gepavoi- seerd. De schooljeugd had vrij en mocht des morgens de schepen bekijken. Hellevoetsluis was eens de voorhaven van Rotterdam. De vloten van Tromp en de Ruyter hadden er vaak hun thuisha ven. De teruggang is in de dertiger jaren begonnen en toen in 1934 ook de rijkswerf werd opgeheven, werd de oude vesting stad, geklemd binnen zijn wallen en ves ten, een dode stad. In de tweede wereld oorlog braken de Duitsers meer dan de helft van het stadje af. Na de bevrijding begon de herbouw. De 700 inwoners in 1945 zijn toegenomen tot 2400. Er kwam industrie, er kwam bedrijvigheid. Maar de terugkomst van de marine wordt er toch beschouwd als een definitieve opbloei. Ook wacht Hellevoetsluis een toekomst in Randstad en Deltaplan. De marine en de burgerij hebben elkaar gisteren gevonden op de mijnenvegers, bij duikdemonstra- ties, bij een voetbalwedstrijd en bij een défilé, waarbij de Marinierskapel voor veel vertoon zorgde. Tijdens een officiële ontvangst ten stad- huize heeft burgemeester jhr. T. A. J. Eysinga de marine verwelkomd. „Drie eeuwen lang heeft de marine haar stempel op onze gemeente gedrukt en we zijn blij de schepen weer binnen onze wallen te hebben", zei hij. De terugkeer schept ech ter ook problemen, want in de weinig meer gebruikte buitenhaven zijn de kademuren ondermijnd, waardoor ingrijpende en kostbare voorzieningen noodzakelijk zijn geworden. Namens de chef-staf van de Comman dant Zeemacht in Nederland heeft com mandeur B. Poortman het welkom beant woord. De Commandant Mijnendienst, ka pitein ter zee P. van Willigen, sprak de hoop uit dat niet, zoals in vroeger eeuwen marinemannen als „rekels" zullen moe ten worden berecht. Hij deed een „beroep op de dames haar sympatie voor het uni form te beperken". Het is de gehele dag feest geweest. Uit het hele land waren oud-Hellevoeters met de stoomtram naar Voorne gekomen om er bij te zijn. Velen hadden 25 jaar ge leden ook de laatste schepen zien vertrek ken. Oud-marinemannen flaneerden door de smalle straatjes met hun onderschei dingen trots op de borst. Met een taptoe door de Marinierskapel werd het feest besloten. BONN (Reuter) Een Amerikaans transporttoestel van het type C-130 is woensdag op grote hoogte door de lucht- corridor naar West-Berlijn gevlogen en onderweg boven Oost-Duitsland door twee Russische jagers gevolgd. Hun optreden was echter niet hinderlijk geweest. Vol gens de Amerikaanse ambassade in West- Berlijn is er geen reden voor een protest. In de afgelopen dagen hebben Russische jagers twee keer Amerikaanse vliegtuigen die boven 10000 voet (ongeveer 3000 me ter) in de corridor vlogen, lastig gevallen. Spanning LONDEN Het feit dat de Amerikanen opnieuw op grote hoogte een militair vlieg tuig door de corridor naar Berlijn hebben laten vliegen, zal wellicht leiden tot een conflict tussen Washington en Londen, zo wordt in Britse diplomatieke kringen ver klaard. Naar verluidt zou de Britse minis ter Lloyd van de Amerikaanse autoritei ten de verzekering hebben gekregen dat het voorval zich niet meer zou herhalen. Hoewel Londen het Amerikaanse stand punt deelt dat de Russen niet het recht hebben het Westen voor te schrijven, dat in de corridors niet boven een bepaalde hoogte mag worden gevlogen, bestaat er volgens waarnemers te Londen de opvat ting, dat het voortzetten van de vluchten op grotere hoogten buitengewoon onver standig zou zijn met het oog op de kans op ernstige incidenten. In bepaalde krin gen ziet men het gebeurde als een maat regel die op last van Amerikaanse mili taire leiders is genomen, nu deze niet meer de krachtige persoonlijkheid van Dulles te genover zich hebben. AUGUSTA (UPI.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft president Eisen hower meegedeeld dat hij ontslag zal vragen. De officiële ontslagaanvrage is nog niet verzonden, maar Eisenhower zal ze aanvaarden omdat de kwaadaar dige ziekte van de minister het hem onmogelijk maakt aan te blijven. Wel zal Eisenhower hem vragen als adviseur in regeringsdienst te blijven. Dulles' ziekte zou dat wel toelaten. Eisenhower deed de mededeling van Dulles' aftreden met tranen in zijn ogen tijdens zijn wekelijkse persconferentie, ditmaal in „het kleine Witte Muis", het vakantieverblijf van de president in Georgia. Eisenhower was diep ontroerd. Hij noemde Dulles „een man van geweldig karakter en enorme moed, wijsheid en kennis, die naar mijn Minister Luns: Desgevraagd heeft de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns 't volgende verklaard: „Ik heb het voorrecht gehad in de afgelopen zeven jaar herhaaldelijk minister Dulles te ont moeten en heb met hem veel zakelijke contacten onderhouden. Zijn. aftreden be schouw ik als een groot verlies voor de gehele vrije wereld gezien zijn krachtig be leid in de Oost-West-verhouding, waarin de Amerikaanse politiek van zulk gewicht ook voor Nederland is." persoonlijke mening zijn taak met groter onderscheiding en groter vakbekwaam heid heeft vervuld dan vóór hem iemand in de Verenigde Staten". De president zei vastbesloten te zijn Dul les bij zich te houden, op een plaats waar hij de president en het departement van Buitenlandse Zaken van dienst kan zijn. Eisenhower zei dat hij voor Dulles een functie denkt in te stellen, die deze oplos sing gemakkelijk maakt. Een opvolger is nog niet aangewezen. Dulles' waarnemer, onderminister Herter, zal de Amerikaanse delegaties naar de viermogendheden-besprekingen te Parijs (29 april) en de ministersconferentie met de Sovjet-Unie in Genève (11 mei) leiden. Dit betekent nog niet dat hy" Dulles zal opvolgen. Eisenhower liet weten dat hy" de kwestie die aan de vervanging van minis ter Dulles verbonden is nog niet bestudeerd heeft. De beslissing moet binnen enkele dagen genomen worden. Twee maanden geleden werd voor het eerst bekendgemaakt dat minister Dulles aan kanker leed hoewel men tijdens een in 1956 verrichte breukoperatie de eerste diagnose van de ziekte reeds had gesteld. Dulles heeft een goede nacht gehad in het ziekenhuis en verkeerde woensdag in opgewekte stemming, aldus een verklaring van het State Department. Er is geen ver andering gekomen in zijn toestand sedert de verklaring. Woensdagmiddag heeft Dul les opnieuw een röntgenbehandeling onder gaan. In Londen viel een zekere opluchting te bespeuren. „Cassandra", de bijtende chro niqueur van de „Daily Mirror" had gister morgen nog geschreven: „Het is ongeloof lijk dat hij nog vasthoudt. De kunst van terugtreden is altijd moeilijk geweest. Nooit in een explosieve wereld een atoom- explosieve wereld bovendien is die kunst zo beklagenswaardig slecht bedreven als door president Eisenhower en zijn zieke vriend." In vrijwel alle westerse hoofd steden Helsinki en Madrid uitgezonderd deelden de regeringen mee het aftreden van Dulles te betreuren. Het officiële Russische nieuwsbureau Tass, meldde het aftreden van Dulles zon der commentaar. Een woordvoerder van de Westberlijnse regering zei dat men van harte meeleefde met een „oude vriend van Berlijn" wiens heengaan uit het actieve politieke leven werd betreurd. De Joego slavische radio gaf het nieuws zonder com mentaar. Westelijke waarnemers in Bel grado verklaarden dat Dulles' besluit te Belgrado waarschijnlijk in goede aarde is gevallen, omdat er vaak critiek is geoefend op Dulles' onbuigzaamheid. Premier Mac- millan van Groot-Brittannië zei dat het bericht „werkelijk treurig nieuws" was. De Oostduitse radio zei bij het bericht dat Dulles een van de politici van de koude oorlog was geweest en dat die politiek in de afgelopen weken tot ernstig meningsver schil onder de westelijke mogendheden had geleid. (Voor een levensbeschrijving en com mentaren van onze correspondenten uit Washington. en Bonn, zie pagina 3.)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1