Paraguay's dictator Stroessner: ik wil bestaande regime democratiseren Castro bemoeie zich niet met Paraguay, zijn mond is groter dan zijn moed MAÏZENA D URYEA VAR geeft twee Britse ondernemingen terug ADENAUER BEREIDT ZICH VOOR OP BONDSPRESIDENTSCHAP EHïni 23ÜB Opzienbare wending in het diplomatenproces te Bonn INTERVIEW MET EEN DER LAATSTEN 15 Overerfelijke haat Gevoel van schaamte Gesloten deur Verjaarsgeschenk voor de Koningin Status van De Gaulle lijkt hem wel aantrekkelijk Proces tegen studenten in Dresden (Oost-Duitsland) Egyptenaar getuigt ten gunste van dr. Strack Kustvaarder „Henry Denny" liep averij op in zware storm Studie van atoomschepen in Verenigde Staten Ook een Nederlander neemt er aan deel VRIJDAG 17 APRIL 1959 (Van onze reisredacteur) ASUNCION. „Ik houd niet van Fidel Castro's executies aan de lopende band-. Wij in Paraguay hebben niet de gewoonte onze politieke tegenstanders te fusilleren. Castro vuig een groot man lijken, maar wanneer hij zich ooit in Paraguay met onze zaken zou komen bemoeien, zou spoedig blijken dat zijn mondgroter is dan zijn moed." Dat zei een man tegen mij, die op Castro's lijstje staat van de-drie-nog-weg-te-vagen Latijnsamerikaanse dictators: generaal Al fredo Stroessner, president van Paraguay. Zijn naam, vierkant gezicht, blond haar en blonde snor, verraden de Duitse afkomst van deze militaire politicus, die ik ontmoette in het witte regeringspaleisje van Asuncion, in een werkkamer rijk versierd met rood. en goud, de kleuren van zijn Colorado-partij. Een man die beweert dictator tegen wil en dank te zijn. Hij zei: „Ik heb een rustig geweten. Ik heb dit land. scholen, hospitalen en wegen gegeven. Als ik een gehate tiran was, zou ik toch niet in mijn eentje rustig naar een voetbalwedstrijd kunnen gaan? U moet al die buitenlandse sprookjes over Paraguay niet geloven. Wij hebben geen concentratiekampen. Wij hebben een vrije pers. Ik heb persoonlijke vrienden onder de liberale op positie. Ik wil een democratisering van de politieke toestand en terugkeer van het. half miljoen Paraguayse emigranten. Dit jaar houden wij vrije gemeente raadsverkiezingen. U mag iedere deur in Paraguay openen en als u een foto van mij in de krant zet, mag u er niet onder schrijven: „Dit is nu een van de laatste dictators van Zuid-Amerika." Generaal Stroessner regeert Paraguay met vrijwel volledige persoonlijke vol machten. Maar eer men daarover valt, moge men bedenken dat het constitutio nele volmachten zijn, vastgelegd in een grondwet die door de (liberale) president Estigarribia werd opgesteld. Het enige onconstitutionele aan Stroessner's dicta tuur is, dat er bij zijn verkiezing geen tegenkandidaat was. Bij de parlements verkiezingen had Paraguay trouwens slechts de keuze tussen leden van de Co- loradopartij en andere leden van de Co- loradopartij. De liberale oppositie stond voor het alternatief: mondje dicht of cel deurtje dicht. Zal Stroessner thans, onder de druk van een aantal omstandigheden, zijn regime werkelijk gaan verzachten, het begin van een parlementaire demo cratie inleiden? Iedere politieke prognose kan in Paraguay door een geweerkogel lekgeschoten worden, maar onvoorziene incidenten voorbehouden, zie ik inderdaad een kans dat we dit merkwaardig schouw spel gaan beléven. En dat in een land met een politieke historie, die uit louter staats grepen met bijbehorende bloedige burger oorlogen (de laatste in 1947) bestaat. Hoe liggen de kaarten? Er is in de eer ste plaats de regerende Colorado-partij, wier pralerig hoofdkantoor zo ongeveer het enige moderne gebouw in het wrakke Asunclón is. Zij noemt zich een christelij ke, nationale boeren- en volksbeweging, die tegen het communisme, het buitenlandse kapitaal en de vrijmetselarij is. Zij heeft goedgeorganiseerde, en ten dele bewapen de, kaders van militanten, beheerst het ambtelijk apparaat en laat zich zwaar voor haar gunsten betalen. Haar meeste lei ders zijn in Paraguay's isolement ge kweekte obscurantisten, haar aanhang is niet het voorlijkste deel van het volk. Haar voorzitter zei tegen mij, dat de partij „de glorieuze traditie verdedigt van maar schalk Solano Lopez" (de president, die in de vorige eeuw in een tragische oor log tegen Brazilië, Uruguay en Argenti nië vrijwel de hele mannelijke bevolking van Paraguay aan zijn hoogmoedswaanzin offerde). Maar de partij is niet langer ho mogeen. Vooral onder de jongere Colora do's bestaat een ongeduldig streven al de ze denkbeelden eens af te stoffen en tegen het licht van de twintigste eeuw te houden. Tegenover de Colorado's staan de libe- "i'en. Hun idéalen over de vrijheid zijn ook niet van gisteren, wel van een hon derd jaar terug of daaromtrent. De toepas- o'ng van die idealen hebben zij geduren de veertig jaar nog al eens kracht bijge zet door hun tegenstanders op te sluiten. En zo zij al in hun bestuursperiode ge poogd hebben de geesten der Paraguaya- nen met de toorts der vrijheid te verlich ten, dan hebben zij tegenover de magen van het volk doorgaans een merkwaardi ge onverschilligheid aan de dag gelegd. De haat, die Colorado's en liberalen jegens elkaar koesteren, ligt niet alleen in ideolo- Jong Paraguay handhaaft rijke folklo ristische tradities. Zijn politieke tradi ties zijn aan vernieuwing toe. gische, maar ook in financiële overwegin gen en is bovendien overerfelijk. Men wordt als Colorado of liberaal geboren, of als (fascistische) Febrerista of commu nist, de twee andere veel minder belang rijke politieke groeperingen in Paraguay. Waar de politieke partijen elkaar zo on geveer in evenwicht houden, daar wordt zoals zo vaak in Zuid-Amerika de doorslag gegeven door het leger met een officierskorps als een waterhoofd. Daar in vereenvoudigt men de nationale pro blemen tot de ene vraag: „Hoe word ik zo vlug mogelijk generaal?" Het antwoord is doorgaans: „Door een staatsgreep". En President (op speciaal verzoek) Alfredo Stroessner. tot slot is er de machtige politie, die de politieke discussie met knuppel en duim schroef pleegt op te luisteren. Dit tradi tionele krachtlijnenveld gaf als resultante eigenlijk altijd een dwangbewind van een sterke man, die het uithield tot er een sterkere man kwam. Maar thans komen er eindelijk ook andere factoren in het spel. Er is ten eerste de eis van economische ontwikkeling, die zakelijker en construc tiever elementen naar voren yoept. Nu Paraguay's isolement steeds verder door broken wordt, raakt men gegêneerd over een regeringsvorm, die zo duidelijk uit de pas is bij de rest van de wereld en de rest van het Zuidamerikaanse continent. Zowel bij de jonge Colorado's als jonge libera len groeit de neiging elkaar niet langer automatisch als doodsvijanden te zien. Uit de machtige roomskatholieke kerk gaan bisschoppelijke stemmen op die verzet aantekenen tegen de martelingen van de geheime politie, die ook vele Colorado's met schaamte vervullen. Het zijn zulke factoren, die generaal Stroessner ertoe hebben gebracht de vol gende maatregelen aan te kondigen: op heffing van de staat van beleg, politieke vrije verkiezingen en een nieuwe, libera ler grondwet. Het blijft de vraag of dat zal lukken. Paraguay's revanchetraditie is niet dood. Onder de oppositie en de emigranten leeft een zucht tot vereffenen In Asuncións regeringspaleis: de aal moezenier van een vloot, die bestaat uit twee kanonneerboten, maar die zeven admiraals heeft. van de rekening. Aan de Argentijnse grens staan, overigens slecht bewapende en zwak georganiseerde, groepjes ballingen, die zeggen Castro's voorbeeld te willen volgen. De strijdkrachten, die als een lint worm in het staatslichaam een derde van het nationale budget opeten, zijn verdeeld. Er zijn Coloradofanatici, die van geen wijken willen weten. Maar Stroessner, die een koele pokerspeler is, zal zijn kaarten wel hebben geteld. En de liberale leider, dr. Arce, zei tegen mij: „Wij stellen al onze hoop in een geleidelijke normalise ring. Het laatste wat Paraguay nodig heeft is nog een burgeroorlog". Het is voor dit in de grond zo vriende lijke land te hopen, dat het lukt. Het is vooral te hopen voor degenen achter de enige deur, die zelfs president Stroess ner's toestemming niet voor mij kon ope nen. De deur achter het bureau van het onderhoofd der geheime politie (men zegt een gewezen S.S.'er uit de Balkan) met een gezicht, waarvoor hij alleen al tien jaar tuchthuis zou verdienen. Dat gezicht ver schoot van kleur toen ik hem verzocht de deur te openen, waarachter ik de politieke gevangenen wist, die er gemarteld wor den. Er bleek toestemming voor nodig van de minister van Binnenlandse Zaken en die minister bleek gemakshalve onvindbaar. Er zijn mij toen een paar onbeleefde zinsneden ontvallen. Mijn berouw daar over slonk, toen ik een week later zijde lings vernam, dat er een aantal politieke gevangenen was losgelaten, omdat „het gezeur van buitenlanders hierover zo pijn lijk werd". ro^K»DOOCC05DOCCCCOÏCOrXOMOCCCC03CCOXOCOOC»»CCCCOOCC 8 Wij herinneren onze lezers eraan dat bijdragen voor het gezamenlijk 8 verjaarsgeschenk aan H.M. de Ko- ningin ter gelegenheid van haar 8 vijftigste verjaardag kunnen worden 9, j gestort op postrekening no. 640000, 0 Amsterdam en bij de Nederland- sche Handel-Maatschappij n.v. te Am- x sterdam, beide ten name van „Ver- 8 jaarsgeschenk H.M. de Koningin". 0 8 yyxccrryyxyyyyyyz<xooc<x Advertentie maakt Uw groenten zo lekke CAIRO (Reuter) Van ambtelijke Egyptische zijde is te Cairo bekendge maakt, dat op 20 april de Egyptische on dernemingen van de Shell, de Imperial Chemical Industries en de British Petro leum Company zullen worden teruggege ven. Deze ondernemingen waren tijdens de Suezkanaalcrisis in 1956 door Egypte ont eigend. De eind februari tot stand geko men Brits-Egyptische financiële overeen komst regelt ook de toekomst van deze bezittingen. Naar aanleiding van het uit Cairo ont vangen nieuws verklaarde een woordvoer der van Imperial Chemical Industries, dat de onderneming zich door dit bericht voor raadsels ziet gesteld. Volgens de Engels- Egyptische financiële overeenkomst komt de I.C.I. (Egypt) in aanmerking om in Egyptische handen over te gaan. De maat schappij heeft in verband daarmede reeds de noodzakelijke stappen voor het ver krijgen van schadevergoeding onderno men. (Van onze correspondent in Bonn) „De grondwet neem ik mee om die zorg vuldig te bestuderen", zei bondskanselier Adenauer toen hij in de trein stapte, die hem naar zijn Italiaanse vakantieoord bracht. Maar hij nam meer mee: een aparte telefoon- en telexverbinding met Bonn, waar men blijkbaar zonder voort durend contact met Adenauer niet regeren kan. En zijn drie weken vakantie worden welhaast dagelijks opgeluisterd door be zoeken van vooraanstaande persoonlijk heden: de Italiaanse premier Segni, mi nister Erhard, C.S.U.-leider Höcherl, vriend-bankier Pferdmenges, fractievoor zitter Krone, minister Von Brentano, mi nister Etzel.... Wie zegt daar, zo fluis tert men te Bonn, dat Adenauer op 15 sep tember de teugels uit handen zal geven? Wie durft dat te beweren met het va-et- vient te Cadenabbia voor ogen, alsof de Westduitse hoofdstad voor drie weken is verhuisd van de Rijn naar Noord-Italië? Ronduit wordt gediscussieerd over de kansen op invloed in de actieve politiek, die de Westduitse grondwet aan Adenauer biedt, als hij president wordt. De bonds kanselier zelf heeft gezegd, dat men de invloed van de president in het algemeen onderschat. Met andere woorden: het fraaie presidentiële huis, dat professor Heuss in tien jaar presidentschap heeft opgebouwd, is Adenauer niet groot ge noeg. Heuss werkte boven de partijen, op de achtergrond, met morele autoriteit en een vaderlijkheid die sterk afweken van wat de presidenten van de Weimar repu bliek tussen 1919 en 1933, vooral Hinden burg, was vergund. Van Heuss is het woord, dat het presidentiële ambt geen el- lebogenkarwei is.... Het is duidelijk, dat Adenauer geen Heuss-figuur wil worden: geen vader des vaderlands, geen op zuiver morele kracht steunende figuur, wiens invloed op de ac tieve politiek gering was. Evenmin wil hij terug gaan naar de Hindenburgperiode, waarbij de president tegelijk opperbevel hebben der strijdkrachten was, het recht had wetten zonder parlementaire goed keuring uit te vaardigen, het recht had tegen de deelstaten op te treden en minis ter-presidenten zonder meer te ontslaan of aan te stellen. Geen Heuss en geen Hinden burg zou Adenauer willen worden, en ook geen Eisenhower, dig behalve staatshoofd ook hoofd van de regering is. Het Franse voorbeeld Men richt tenslotte zijn ogen op de status van De Gaulle in de vijfde Franse repu bliek. De Franse president is voorzitter van de raad van ministers, waakt over de handhaving van de grondwet en verze kert als een soort opperste scheidsrechter de continuïteit van de staat. Hier aan knoopt men te Bonn zijn denkbeelden over Adenauer's toekomstige positie vast. De man, die tien jaar lang in West-Duitsland een „Kanzler-Demokratie" uitoefende, zal niet zonder meer van zijn machtige posi tie kunnen terugvallen in de verheven sta tus, die Heuss heeft gevestigd. Hij zal meer willen, als hij verhuist van het paleis Schaumburg naar de villa Hammer- schmidt. Hij zal willen deelnemen aan de kabinetszittingen. Misschien zal hij weige ren te bedanken als lid van de C.D.U. (Heuss bedankte als F.D.P.-lid na zijn ver kiezing tot president). En misschien zal hij binnen niet al te lange tijd misnoegd zijn over de weinige, oppervlakkige plich ten en rechten die een bondspresident heeft: het staan boven de partijen, het aanwijzen van de kanselier, het benoemen van rechters en officieren, het volkenrech telijk vertegenwoordigen van de bondsre publiek, het sluiten van verdragen, enzo voorts. Tussenpositie West-Duitsland koos in 1949 zeer bewust voor de „Kanzler-Demokratie" en tegen de „Prasidial-Demokratie", omdat men meende via het parlement de bondskan selier altijd wel in de hand te kunnen hou den en omdat men bevreesd was voor te grote macht van het staatshoofd. De vraag is thans of Adenauer, die zelf in 1949 voor zitter was van de parlementaire raad die de grondwet samenstelde, De Gaulle's voor beeld zal volgen en zich als president een macht wil aanmeten, die niet in overeen stemming is met het ongeschreven recht, dat Heuss in tien jaar presidentschap aan dit hoge ambt heeft gegeven. Adenauers uitlatingen over het ongewijzigd blijven van de koers die hij heeft uitgezet en over het grotere belang van het presidentschap dan men er algemeen aan hecht, alsmede zijn, voor de bondsrepubliek, héilzaam, maar autoritair optreden in de afgelopen tien jaar scheppen reeds voor de ver kiezing op 1 juli onzekerheid over de con tinuïteit' in het presidentiële beleid. Nie mand twijfelt evenwel aan Adenauers ver kiezing, zo min als iemand eraan twijfelt, dat hij als nieuwe president met de grond wet in de hand, ander dan Heuss zal op treden en zijn positie zal kiezen tussen die van Heuss en die van De Gaulle. Advertentie Het dènkende TECHNISCH VOLMAAKT 4-vlams, plus sudderbrander tevens centrale aansteekbrander ruime oven met glazen ktlkvenster en elektrische ovenverlichting thermostaat: gegarandeerd juiste bak- en braadtemperatuur ruime uitschuiibare opberglade gratis fraai geïllustr. kookboek Ook leverbaar met grill Afdekplaot f.20.-, txtra spec, gossoorten f. 10.- Verkrijgb. bij elke goede handelaar VERKOOPKANTOOR VOOR NEDERLAND: NELL STUTTERHEIM N.V./DEN HAAG. POSTBUS 1143 BERLIJN (UPI) In Dresden is het proces begonnen tegen vijf studenten van de technische hogeschool, die verboden be zit van wapens en explosieven en mede plichtigheid aan een komplot dat een con tra-revolutie beoogt, ten laste is ge legd. Verder worden zij beschuldigd van spionage voor Westduitse geheime dien sten, moord op studenten die zich tegen hun plannen verzetten, en samenzwering tegen de Oostduitse staat. Professor Werner Gruner heeft drie Westberlijnse studenten uitgenodigd het proces bij te wonen. Zij zijn de enige bui tenlanders. Journalisten zijn niet toegela ten. De vijf verdachten vormden de kern van een totaal veertien man grote groep, die een plan zou hebben opgesteld om de regering omver te werpen. De vijf hoofd verdachten hadden als stelregel aanvaard dat wie hun plannen kende, maar er niet aan wilde meewerken gedood diende te worden. (Van onze correspondent in Bonn) In het proces-Strack tegen professor Hallstein, president van de Europese Eco nomische Commissie, en Blankenhorn, de Westduitse ambassadeur te Bonn, ver scheen gisteren de 56-jarige voormalige persattaché bij het Egyptische consulaat- generaal te Frankfort, dr. Galal als ge tuige. Zijn verklaringen hebben, zo be weert men te Bonn, het proces een wen ding gegeven, hoogstwaarschijnlijk niet ten gunste van de beide beschuldigden. „Ik ben gekomen", zei Galal, „om de waarheid te zeggen. Ik heb zeven jaar lang op deze dag gewacht". Uitlatingen van Galal vormden in 1952 het begin van een reeks maatregelen waarvan de hoge ambtenaar Strack de dupe werd. Thans bestreed Galal met gro te overtuiging dat hij Strack ooit verwe ten had dat deze omgekocht was. Blan kenhorn werd hierop vuurrood van ver ontwaardiging. Galal zei dat niemand van de Egypti sche diplomaten had verwacht, dat „Duits land ons zo onaangenaam zou verrassen met het schadevergoedingsverdrag met Israel". In deze atmosfeer van Arabische teleurstelling over het verdrag, was men bij hem gekomen met een verdachtma king tegen Strack, die omgekocht zou zijn. Een Egyptische handelaar had Galal in 1952 verteld, dat Strack twee duizend Egyptische ponden had geëist voor zijn „ja"-woord bij een belangrijke Duits- Egyptische handelsraad, maar Galal kon zich niet meer herinneren, of de Egypti sche handelaar hem had medegedeeld dat Strack het geld inderdaad had ontvan genHij zei: „Ik heb de beschuldiging eerst niet geloofd, ik heb haar slechts ter kennis genomen en voor mij gehouden". Tussen hem en Strack heeft altijd een goe de verstandhouding bestaan. Een paar weken later had dr. Galal in Bonn het geval in een gesprek met- een ambtenaar van het Westduits ministerie van Buitenlandse Zaken toch besproken. Daarop was hij bij Blankenhorn geroepen die tot Galal's verrassing niet wilde pra ten over de handelsbetrekkingen, maar over Strack. In tegenwoordigheid van een andere ambtenaar had Galal toen verteld wat hij had gehoord, waarop Blankenhorn een schriftelijke bevestiging had ge vraagd. Galal ging daarmee akkoord, maar, zo zei hij, „Ik heb er de nadruk op gelegd dat het hier dan ook om een vertrouwelijke informatie zou gaan". Fantasieprodukt Galal bestreed daarna heftig de inhoud van het schriftelijk memorandum over het onderhoud van de ambtenaar, die bij het gesprek Blankenhorn-Galal aanwezig was geweest. Dit memorandum wijkt van de waarheid af omdat over de Duits-Egyp tische verhoudingen met geen woord ge- De agent te Dublin van het te Stadska naal geregistreerde, 499 ton metende Ne derlandse vrachtschip „Henry Denny" heeft meegedeeld dat hij gisteren om 18 uur 42 van de kapitein van het schip ra diografisch bericht heeft ontvangen dat het schip op eigen kracht de reis hervat heeft. De „Henry Denny" had woensdagavond kort voor middernacht noodseinen uitge zonden. Het meldde dat het op 115 mijl ten zuiden van IJsland in een zware storm zinkende was. Geruime tijd is daarna niets meer van het schip gehoord. De Engelse admiraliteit deelde donderdagmiddag echter mee dat enige schepen radiocon tact hadden gekregen met de Henry Den ny": de Engelse trawlers „Nortella" en „Lord Mount Evans", het fregat „Ten- by" en het IJslandse visserij-inspektie- vaartuig „Thor". De laatste positiemel ding van de Henry Denny" was 62 noord bij 22 west. De „Thor" meldde later, dat de kapitein van de „Henry Denny" per radio had me degedeeld, dat het schip in de storm zware averij had opgelopen. De ruiten op de brug waren ingeslagen en het schip had veel water binnengekregen. Het kon ech ter de reis op eigen kracht voortzetten. Ook andere schepen kwamen in moei lijkheden in de storm. Uit Lerwick, op de Shetland-eilandcn, meldde de kustwacht dat een Noors vissersschip bij het eiland Mousa aan de grond was gelopen. Het vaartuig werd zo ernstig beschadigd dat de acht bemanningsleden het schip in de nacht moesten verlaten. Het vissersvaar tuig wordt als verloren beschouwd. De opvarenden zijn aan boord gegaan van de reddingboot van Lerwick. rept wordt, alleen over verdachtmakin gen. „Het memorandum is een fantasie produkt", zei Galal, die in grote opwin ding geraakte: „Ik zie af van iedere im muniteit. Ik wil mijn diplomatenpas in stukken scheuren. Ik wil zo lang hier blij ven tot de zaak duidelijk is". Als ik ge weten had dat er tussen Strack en het mi nisterie van Buitenlandse Zaken spanning had bestaan, had ik nooit over deze zaak gesproken, laat staan er een brief over geschreven, zei hij. Maandag zal Galal waarschijnlijk op nieuw getuigen. Advertentie Naar Den Haag. De Nederlandse am bassadeur in Japan, jhr. O. Reuchlin, is per KLM-vliegtuig uit Tokio vertrokken om in Nederland besprekingen te voeren met de regering. WASHINGTON (UPI) Een woord voerder van de Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft medegedeeld, dat Europeanen en Japanners thans deelne men aan cursussen in de V.S. betreffende de atoomaandrijving voor koopvaardij schepen. Vandaag begint er zo'n cursus in Lynchburg (Virginia), welke onder meer wordt bezocht door een Deen, een Engelsman, een Canadees en vier Japan ners. Zij duurt dertien maanden. De zegsman maakte ook melding van een andere cursus, die vijf maanden duurt en inmiddels in Camden is begonnen (New Yersey), dichtbij de werf waar het eerste Amerikaanse atoomschip, de Savannah, weldra van stapel loopt. Deze cursus is door twee Noren begonnen en er gaan ook twee Japanners aan deelnemen. Verdere deelneming is gezien de accommodatie uit gesloten, maar in de zomermaanden be gint er weer een nieuwe van vier man. De Noren hebben voor deze studiemo gelijkheid veel meer interesse dan voor die in Lynchburg aangezien het hier gaat om een inzicht in de problemen bij het ontwerpen en bouwen van scheepsreac tors. In Lynchburg houdt men zich alleen met de werking van deze reactors bezig. De woordvoerder zag verband tussen de ze Noorse interesse en de vorderingen, die de Noren inmiddels gemaakt hebben met de ontwikkeling van de zogenaamde „heet- water-reactor"' voor tankers. De twee Noorse cursisten in Camden hadden tevo ren reeds een jaar aan deze ontwikkeling meegewerkt. Inmiddels hebben de Zweedse en Fran se regeringen verzocht elk twee van hun ingenieurs te mogen zenden om de vol gende cursus in Camden bij te wonen. De Japanners wonen zowel de cursussen in Lynchbui-g als in Camden bij. Zij zijn wel de meest actieve en leergierige be langstellenden van allen en waren er eer der dan ieder ander lang bij om iets over schepen met atoomaandrijving te weten te komen. De deelnemers aan de leergang in Lynchburg krijgen eerst theorie en ver volgens praktisch werk in laboratoria. De commissie voor kernenergie heeft voor de ze cursus speciale faciliteiten getroffen. Op de cursus in Camden werken de deel nemers onder meer met een opengewerkt model op volle schaal van de atoomreac tor, die in de „Savannah" wordt geplaatst. De deelnemers aan de volgende cursus aldaar zullen het beproeven van de atoom aandrijving reeds kunnen meemaken en die voor de daaropvolgende het laden van de reactor. Ook Nederlandse deelnemer Naar aanleiding van dit bericht, waar in van Nederlandse deelneming niet wordt gewaagd, vernamen wij van de zijde van het Reactorcentrum Nederland in Den Haag, dat een van haar medewerkers, ir. Muysken, reeds geruime tijd in de V.S. is om deel te nemen aan de eerste cursus in Lynchburg in de staat Virginia. Uit ande re bron vernamen wij, dat deze inge nieur ook een deel van de bouw van de Savannah in Camden heeft meegemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17