si Mode CDU en socialisten ontzien elkaar in stembusstrijd om Neder-Saksen In Frankrijk kan men hele ontvolkte dorpjes kopen Franse terreurbende pleegde aanslagen in West-Duitsland VRIJDAG 17 APRIL 1959 17 Deutsche Partei mikpunt Weer vliegtuigoverval boven Cuba Ontscheping van wapens uit Rusland in Basra Eigen buitentje voor stedelingen Hoge Autoriteit wil lening in Duitsland aangaan Brei mooier NEVEDA "u wol Opsporing van „retour cabine" in volle gang Gevangenisoproer in Deer Lodge in V.S. Geheime dienst in actie tegen wapenhandelaars f Amstel Hotel in 1958 tmgjg Twee miljoenste inwoner van Rome geboren (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse deelstaten Neder-Sak sen en Rijnland-Palts worden zondag aan staande verkiezingen voor de provinciale parlementen gehouden, waarvoor de in totaal bijna zeven miljoen kiezers in deze beide gebieden bepaald niet veel belang stelling aan de dag leggen. Men heeft wel geprobeerd met de modernste reclame middelen die belangstelling op te wekken, maar men kwam niet verder dan het er met de haren bijslepen van problemen, die met de deelstatenpolitiek niets te ma ken hebben. De interessantste verkiezingen zijn on getwijfeld die in Neder-Saksen, de deel staat, die zich uitstrekt tussen de Weser en de Harz, anderhalf maal zo groot als Nederland, heeft 6,5 miljoen inwoners en is ondermeer bekend om het feit, dat één op de vier inwoners vluchteling is. In de hoofdstad Hannover is thans een coalitie regering aan het bewind, bestaande uit socialisten, de C.D.U. en de Deutsche Par tei en wel onder minister-presidentschap van de D.P.-leider Hellwege. Het is een vreemd kabinet, omdat de grote partijen, de S.P.D. en de C.D.U., elkaar tijdens de ze verkiezingsstrijd geen kwaad doen, maar de C.D.U. en de D.P., die in het gro te kabinet-Adenauer te Bonn zo broeder lijk naast elkaar zitten, hebben het voort durend onderling aan de stok. Het gaat er de C.D.U. om het minister-presidentschap voor haar leider Hofmeister te veroveren op de D.P. Het gaat er de D.P. om zich te handhaven naast S.P.D. en C.D.U. in de regering. De S.P.D., dat is duidelijk, fungeert hier als lachende derde. De socialisten voeren een gewiekste verkiezingspropaganda rond hun leider, de populaire Hinrich Kopf, wel eens de „Rode welp" genoemd, vanwege zijn vriendschap met het oude Hannoverse vorstenhuis. Wie door Neder- Saksen rijdt, ziet overal een fraai portret van Kopf samen met de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt en de woorden „Kopf en Brandt, hand in hand". Daar naast zorgt Kopf er angstvallig voor geen woord van kritiek op zijn C.D.U.-tegen- stander Hofmeister te uiten, die hij regel matig „mijn vriend" pleegt te noemen. En dat alles omdat de S.P.D. en de C.D.U. elkaar volgende week nodig zullen hebben bij de kabinetsformatie te Hannover, waarbij zij de D.P. kennelijk de nek willen breken. Want het gaat hier voor de Deut sche Partei erop of eronder: handhaven de D.P.-ers zich in Hannover, dan hand haven zij zich in Bonn. Gaan zij in Neder- Saksen ten onder, worden zij van de rege ring daar uitgesloten, dan dreigt een dé- bacle te Bonn. Want alleen in Neder-Sak sen heeft de D.P. een voet aan de grond. de huidige zetelverhouding maakt dit al les duidelijk. Zij luidt bij een totaal van 159: S.P.D. 57. C.D.U. 46, D.P. 20, vluch- telingenpartij 14, liberale F.D.P. 10, recht se Deutsche Reichspartij en onafhankelij- ken 5. Deze verkiezingscampagnes in Ne der-Saksen gaan gepaard met cabaret voorstellingen, met felle affiches, met golven papier, met films, met adverten ties.. maar de gemiddelde kiezer laat dat alles koud. Hij komt nog wel als Ade nauer spreekt: 5000 mensen luisterden onlangs te Hannover naar de Bondskanse lier. Maar men ging direct na Adenauers speech weg, toen namelijk de politiek in de deelstaat Neder-Saksen te berde werd gebracht. Het liet de kiezer koud: hij in- MIAMI FLORIDA (Reuter) —Vier be wapende aanhangers van de voormalige Cubaanse president, generaal Batista, hebben een Cubaans lijnvliegtuig, dat uit Havana naar het ten zuiden van Cuba gelegen Ananaseiland was vertrokken, ge dwongen te Miami, in de Amerikaanse staat Florida, te landen. Aan boord van het toestel bevonden zich zeventien Ame rikaanse en Cubaanse passagiers. Het incident heeft geen letsel voor een der inzittenden teweeg gebracht Er deed zich slechts een korte worsteling voor tus sen een der passagiers, een Cubaanse militair en de aanhanger van Batista. De laatstgenoemden ontnamen de militair zijn revolver. De aanhangers van Batista hadden de piloot eerst opdracht gegeven hen naar de Dominicaanse republiek over te vliegen. Toen de vlieger er echter de aandacht op vestigde dat zijn toestel daarvoor niet ge noeg benzine had, werd besloten koers te zetten naar Miami. De vier Cubanen hebben, naar ver luidt, deel uitgemaakt van Batista's lucht macht en geheime politie. Drie hunner zijn broers. Na de landing te Miami wer den zij door Amerikaanse politie in hech tenis genomen. Zij deelden de politieman nen mede, dat zij uit het Cubaanse fort La Cabana waren ontsnapt aan hun exe cutie door Fidel Castro's vuurpeletons. Protesten van naburig Bahrein TEHERAN (UPI) In de Iraakse ha ven Basra zijn kort achtereen drie scheeps ladingen Russische wapens aangekomen. De Perzische arbeiders in de olie-indus trie op Bahrein, die de Russische schepen in de haven van Basra zagen uitladen, hebben eerst gedemonstreerd en zijn daar na spandoeken gaan maken, die men van uit Basra gemakkelijk kon zien. „Weg met het communisme" en „knechten van het rode imperialisme" stond op die span doeken. Inmiddels komen uit de Iraanse oliecen tra Bandarmashour en Aghajari berichten over demonstratieve stakingen, door ar beiders uit de olie-industrie begonnen ter verkrijging van betere woon- en arbeids voorwaarden. Er zijn onbevestigde be richten over relletjes, waarbij de politie hard moest optreden. DAMASKUS (UPI) Volgens het eer ste leger van de Verenigde Arabische Re publiek, dat gestationeerd is in Syrië heb ben vijftig gewapende ruiters van de Ya- zidi-stam uit Irak woensdagavond een aan val gedaan op een Syrische grenspost. Er ontstond een gevecht, waarbij vijf ruiters gedood werden, aldus het legerbericht. Aan Syrische zijde werden geen verliezen geleden. teresseert zich daar niet voor. Hij wil ho ren hoe het er voor staat met de hereni ging, met de conferentie van Genève, met Adenauers opvolging enzovoort Van hetzelfde laken een pak is het in het kleine Rijnland-Palts, dat half zo groot als Nederland is en 3,5 miljoen inwoners heeft. De partijen hebben hier heel realistisch gezegd dat het nonsens is om te veel geld weg te smijten voor verkiezingsvergade ringen, waarop tien a vijftien mensen ver schijnen. Ze beperkten zich in hoofdzaak tot campagnes voor de radio en met ad vertenties in de kranten. „Een dagbladad vertentie", zei men in de hoofdstad van Rijnland-Palts, Mainz, „is meer waard dan een dozijn kleine vergaderingen". Daarbij is de politieke zaak in deze deel staat nu al rond: de C.D.U. zit stevig in het zadel met 51 van de 100 zetels en de leiding van het kabinet te Mainz onder minister-president Altmeier. De S.P.D. met thans 37 zetels komt daaraan niet te pas. Hier, gelijk in Neder-Saksen, komen geen wanklanken voor: men spaart el kaar. En men laat alleen af en toe „de grote kanonnen" als Adenauer en Wehner van weerszijden met grof geschut op el kaar schieten. In het land tussen de Rijn en de Luxemburgs-Franse grens, het land van Trier, Koblenz en Mainz laat men zelfs alle kleine corruptiegevallen van de laatste tijd rusten. Dit beeld van de aanstaande verkiezin gen in Neder-Saksen en Rijnland-Palts toont aan hoe lusteloos de kiezer is als het aankomt op provinciale belangen. Zoals men hier zegt: „met zuivere deelstaatpo- litiek lokt men geen hond achter de kachel vandaan". Daardoor werd de verkiezings slag „een gevecht met zijden handschoe nen", waarbij het regende van woorden als Kroesjtsjev, Genève, atoombewapening en volksaandelen, maar waarbij de kern van de zaak rustig werd vergeten. (Van onze correspondent in Parijs) Het ideaal van iedere rechtgeaarde Franse stedeling is nog altijd een eigen huisje met wat grond op het platteland, of wel „de campagne", te bezitten. Frank rijk is een groot en dunbevolkt land, en zo blijkt dit ideaal met wat moeite, speurzin en bescheiden offers ook vandaag soms nog wel eens tot de verwezenlijkbare ob- jekten te behoren. In elk geval zijn het in Frankrijk heus niet allemaal grootkapita listen, die hun vacanties, en vaak ook wel hun weekeindes, in hun eigen buitenhuis je doorbrengen om daar de stadse longen wat frisse lucht te gunnen. Maar naarma te alle levenskosten hoger worden, stijgen natuurlijk ook de prijzen van grond en hui zen, vooral op bereikbare afstand van de grote steden, en van Parijs in de eerste plaats. Met een scherpe neus en wat onderne mingszin kan je echter toch ook in dit verband nog wel eens iets bereiken. Een onzer vrienden, een jonge Parijse compo nist-dirigent, heeft vorige zomer met twee kameraden in het departement van de Vaucluse zelfs een heel dorpje opgekocht, waarin geen kip meer leefde maar wel veel wilde konijnen en waarvoor hij niet meer dan driehonderdduizend franken of wel een 2.200 neer moest tellen. Het ge hucht was met inbegrip van de kerk en de school, door al zijn inwoners al tien tallen jaren geleden verlaten en de tegen woordige eigenaars hebben maanden moe ten speuren en onderhandelen, alvorens ze alle koopcontracten met vertrokken bezit ters of nabestaanden bij de notaris konden tekenen. Daarna hebben ze, met eigen handen de nodige herstelwerkzaamheden verricht, waterputten gegraven en electri- citeitsleidingen aangelegd. Maar nu mogen ze zich dan ook de fiere heren en mees ters van een gans bergdorp van drie hec taren oppervlakte noemen. Er bestaan wel meer van die mogelijk heden, doch de talrijke obstakels, voetan gels en klemmen dient men, volgens onze vriend en zegsman, beslist niet te onder schatten. Wanneer men als toerist door Frankrijk toert dan kan men buiten de grote heirwegen op tientallen, zo geen hon derden dorpjes stuiten, die geheel of bijna volledig zijn verlaten. De ontvolking van de arme berg- en andere streken, is in de eerste wereldoorlog al begonnen. Vele mannen keerden na de krijgsverrichtingen niet meer terug en de vrouwen en kinde ren trokken elders bij familie in. Andere gebieden bleken te weinig vruchtbaar om modernisering van de achterlijke land bouwmethoden te rechtvaardigen en een paar achtereenvolgende slechte seizoenen hebben op hun beurt het 'doodvonnis over vele kleine en eenzame dorpjes geveld. En tenslotte was er dan nog de trek naar de steden, waar een schijnbaar gemakkelij ker leven duizenden Franse dorpelingen er toe bracht huis en hof voor altijd te ver laten. Het vreemdelingenverkeer, het „sociaal toerisme" en tenslotte de traditionele idealen der stedelingen van een „huisje op het land," hebben de laatste jaren voor die verlaten dorpjes, die de staat van ruï ne steeds dichter naderen, weer een be scheiden hoop op leven geopend. In 1956 kwam een ambtenaar van het Franse mi nisterie van publieke werken zelfs op het Te Luxemburg wordt vernomen, dat de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap van Kolen en Staal van plan is een lening in West-Duitsland uit te geven. Het bedrag van de lening zal waarschijnlijk 150 a 200 miljoen D.M. zijn. De onderhan delingen over de emissie zijn nog niet af gesloten. Sedert de oprichting van de EGKS heeft de Hoge Autoriteit reeds tien lang lopende leningen gesloten. De laatste lening die 50 miljoen dollar groot was, werd in het voorjaar van 1958 in de V.S. uitgegeven. lofwaardige idee een volledige inventaris op te maken van alle hele en halve huizen, die in Frankrijk aan de ondergang waren prijsgegeven. De opgave bleek echter al gauw zo om vattend en gecompliceerd te zijn, dat de functionaris nog niet halverwege zijn on derneming is blijven steken. Niettemin heeft hij verscheidene burgemeesters, prefecten en bestuursleden van toeristen verenigingen tot actie weten te brengen en zo zijn er nu dan toch al enkele streken waarvan een globaal overzicht bestaat in zake de verlaten dorpjes en huizen. Er zijn zelfs een paar brochures uitgegeven, waarin woningen en gehuchtjes in lichte of verdere staat van verval, met om schrijving staan aangegeven. De prijzen? Voor driehonderd gulden wordt soms al een huis met een flinke lap grond van de hand gedaan. Maar men mag gerust ach ter dat cijfer nog een nul plaatsen alvorens het bedrag is bereikt van alle kosten, die voor de elementaire herstelwerkzaamhe den moeten worden uitgetrokken. De ge middelde prijs voor een huisje van twee kamers met een stuk verwilderde grond schommelt rond de veertienhonderd gul den. Maar voor een optrekje, dat enigs zins bewoonbaar is, moet toch wel een drie a vierduizend gulden worden uitge trokken. In het departement van de Lot wordt echter nog een koopje aangeboden: 10 hectaren terrein, een boerderijtje van zeven kamers waarvan er twee nog bij na onder de pannen schuilen, enkele frag menten stal, alles bijeen voor pak mee veertienhonderd gulden. Verschillende dorpjes die moederziel verlaten lagen, zijn de laatste jaren ook al wel door directies van grote ondernemingen, fabrieken of kantoren, opgekocht om er vakantiekolo nies voor het eigen personeel van te ma ken. Het avontuur van de Parijse compo nist bewijst echter dat ook in kleiner ver band het particulier initiatief nog wel eens wat bereiken kan. Er zijn zelfs enkele plaat sen in Frankrijk waar de, intussen ook al vertrokken, burgemeester zijn laatste han deling van edelachtbare heeft verricht door aan de ingang van het gehucht een bordje te plaatsen met het opschrift: dorp te koop Advertentie n klasse apart! Voor 2 wikkels krijgt u' 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdar LUCHTMACHTBASIS VANDENBERG (UPI) De Amerikaanse luchtmacht heeft de hoop de ruimtecabine van de „Ontdekker II" terug te vinden nog niet geheel opgegeven. Zij weigert echter mededelingen te doen over de binnenge komen berichten over waarnemingen van de vallende cabine. Het gebied waar zij naar men meent neerkwam, grenst aan Siberië en verscheidene Russische noord- pooleilanden. Bij de instrumenten, die in de cabine waren, bevond zich ook een radio, die sig nalen moest uitzenden om het zoeken te vergemakkelijken. De luchtmacht weigert te zeggen, of zij zulke signalen ontvangen heeft, maar heeft wel meegedeeld, dat zij nog geen speurploegen heeft uitgezonden. Wel heeft zij Amerikaanse en vliegtuigen van andere landen verzocht naar de ca bine uit te zien. Op verzoek van de Amerikaanse re gering heeft de Noorse regering toestem ming verleend voor het maken van op- sporingsvluchten met Amerikaanse vlieg tuigen van Noorse vliegveldjes en in het noordpoolgebied. Lilian Harvey, een beroemdheid van het oude witte doek of, voor wie nuchterder wil zijn: een oude be roemdheid van het witte doek arri veerde gisteravond uit het zonnige Nice op het doorregende Schiphol. Zaterdagavond zal de jilmdiva haar medewerking verlenen aan het nacht strandfeest in het R.A.I.-gebouw. Op Schiphol werd zij door een van de organisatoren van het feest verwelkomd. Advertentie Met zorg bereid! normaal-coffeïnevrlj-espresso" DEER LODGE, MONTANA (Reuter en UPI) Gevangenen in de staatsgevange nis te Deer Lodge in de Amerikaanse staat Montana zijn donderdag in opstand gekomen en hebben een hulpbewaker doodgeschoten. De directeur van de straf inrichting, Powell, werd aanvankelijk vastgehouden als gijzelaar, met achttien leden van het gevangenispersoneel. Powell werd later vrijgelaten. De gevangenen hebben een onderhoud met de gouverneur van Montana, Aron- son, geëist om hem hun grieven mee te delen. In de inrichting bevinden zich zes honderd gevangenen. Uit de gehele staat Montana zijn leden van de nationale garde naar de ge vangenis gezonden. Terwijl deze een om singeling uitvoerden werden de gevange nen die niet wilden vechten per luidspre ker opgeroepen zich naar een bepaalde hoek van de gevangenis terug te trekken. Powell werd naar buiten geleid door zeven gevangenen, die over enkele dagen vrij zouden komen. De achttien andere gijzelaars bleven achter in de gevangenis. De hulpbewaker zou doodgeschoten zijn door Lee Smart, een man die 30 jaar heeft wegens moord. Oorzaak van het oproer zou ontevre denheid der gevangenen zijn over het televisierantsoen, speciaal wat de week einden betreft. Een andere steen des aan stoots was een nieuw bevel, dat de lichten 's avonds om half tien al uitmoesten, een vervroeging van een half uur. (Van onze correspondent in Bonn) Een Franse terroristenorganisatie „De rode hand" (La main Rouge) genaamd heeft waarschijnlijk de politieke aansla gen gepleegd op handelaars, die wapens hebben geleverd aan de Algerijnse opstan delingen. Dit is meegedeeld door de offi cier van justitie te Frankfort, die een on derzoek instelt naar de moord op de West duitse wapenhandelaar Georg Pochert. De officier van justitie heeft vijf aan slagen onderzocht: 1) De bomaanslag op de Hamburgse wapenhandelaar Otto Schltiter op 28 sep tember 1956, waarbij Schlüters assistent Lorenzen werd gedood. 2) Op 3 juni 1957 legden terroristen een bom onder de auto van Schlüter, die ook bij deze tweede aanslag ongedeerd bleef. Zijn moeder werd gedood. 3) Op 1 oktober 1958 ontplofte een bom onder het Westduitse schip „Atlas" in de haven van Hamburg. Het schip liep aan de grond en werd flink beschadigd. Met de „Atlas" zouden, voor rekening van Schlü ter, Zweedse wapenzendingen naar Alge rije zijn gegaan. 4) Op 5 november 1958 werd te Bonn een aanslag van een auto uit gepleegd op de Algerijnse verzetsman Ait Ahcene, die daarbij zwaar werd gewond. 5) Op 3 maart ontplofte te Frankfort een bom onder de auto van de Westduitse in Tanger wonende wapenhandelaar Pochert die daarbij werd gedood. Drie namen Voor deze aanslagen acht men „De rode hand" verantwoordelijk. De namen van drie mannen, die de moord op Pochert heb ben voorbereid en gepleegd, werden daar bij genoemd: de voormalige inspecteur van de Franse geheime politie in Noord-Afri- ka, Jean Viary, hij zou in Marokko, bij afwezigheid, wegens enkele moorden ter dood zijn veroordeeld. Viary is een der leiders van „De rode hand". Hij ziet er uit als een rock 'n roll boy en lijkt sprekend op Elvis Presley. Naast hem staan Chris tian Durieux en de Belg Jean-Baptiste van Cottem, alias Pedro, die zich pleegt uit te geven voor agent van het Deuxième Bu reau, de Franse contra-spionagedienst. Schlüter ontving eens een pakje met een miniatuur-grafsteen en de woorden: „Schlüter let op. Tweede en laatste waar schuwing. Houd direct op met je stinken de wapenhandel". Op dezelfde wijze werd Pochert verscheidene malen gewaar schuwd. In tegenstelling tot Schlüter, die na de beide aanslagen op hem gepleegd zijn wapenhandel met de Algerijnse op standelingen stop zette, was Pochert door gegaan. Pochert zou tenslotte van Tanger naar West-Duitsland zijn uitgeweken, waar hij werd vermoord. Politieke achtergrond De vragen, die voor de regering te Bonn onvermijdelijk opdoemen, zijn, of de Fran se geheime dienst in dezen samenwerkt met „De rode hand" en of „De rode hand" niets anders is dan een voorpost van deze geheime dienst. Men twijfelt er niet aan dat de man, die aan de touwtjes trekt, ko lonel Mercier is, een belangrijke figuur in de Franse contra-spionagedienst. Te Frankfort verklaarde men echter wijselijk dat het zinloos is in deze zaak Interpol te betrekken en dat het volstrekt nutteloos is te Parijs aan te kloppen voor nadere in lichtingen. Het gaat om aanslagen met een zuiver politieke achtergrond. Wel zijn er te Bonn kort na de aanslag op Pochert besprekingen gevoerd tussen het Westduitse en het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken, waarbij de Fran sen een verbazingwekkende kennis ten toon zouden hebben gespreid over de West duitse maatregelen op het gebied der bin nenlandse veiligheid Over de bedrijfsresultaten in 1958 van de n.v. Amstel Hotel Maatschappij ver meldt het jaarverslag dat vergeleken met 1957 de omzet nagenoeg onveranderd is. Het saldo exploitatierekening was 390.376 397.139). Na aftrek van pensioenen, pensioenpremiën, rente geldlening en ven nootschapsbelasting resteert een saldo winst van 270.623 270.767). Hiervan wordt afgeschreven op vernieuwingen 190.994, waarna een zuivere winst res teert van 79.630. Voorgesteld wordt 7 percent dividend (onv.) over het onge wijzigde kapitaal van f 1 miljoen. Drie tot vier weken zal het duren voordat deze koeler van de gasfabriek Cail de Denain naar Toulouse zal zijn gebracht. Het vrachtje is 31 meter lang, heeft een doorsnee van drieën eenhalve meter en weegt 110 ton. Ge middeld vordert het transport vijftien kilometer per uur. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Op twee achtereenvolgende dagen heeft Sportmagazijn Gretha de Bruyn ons tij dens een show haar nieuwe collectie sport- en vakantiekleding gepresenteerd. Aantrekkelijke strandensembles, badkos tuums en tenniskleding vormden het pa troon van deze smaakvolle show, die het verlangen naar zon, zee en vakantie nog sterker in ons deden ontwaken. Het blijkt dat strand- en sportkleding ook zeker wel aan mode onderhevig is, al moeten we de verandering hier meer zoeken in nieuwe modernere dessins en meer geperfectio neerde weefsels. Zo blijken naast de bad pakken van lastex, die ons al enkele ja ren bekend zijn om hun mooie pasvorm nu de pakjes van een fleurige gemerceriseer- de katoen het meeste geliefd te zijn. Slechts nog maar zelden zien we een wijd geplooid overrokje, omdat de praktijk toch wel bewezen heeft, dat deze modellen al leen maar voor de zeer slanken geschikt zijn. De meest opvallende details bij de ze katoenen pakjes, waarvan vooral de modellen uit Californië zeer geslaagd wa ren, moeten we zoeken in het geballineer- de voorpand, de elastische rug, kleine strakke rokjes en de opgeknipte pijpen, die de benen langer doen lijken. Voor aan het strand zijn de plastrons op short, waarover heen als het wat killer wordt een wijde doorknoop-rok met blou se gedragen kan worden, bijzonder ideaal. Bovendien zijn we dan meteen gekleed voor de tocht naar huis, of een wandeling over de boulevard. Praktisch in het dra gen en laag in prijs zijn de Italiaanse vesten, pullovers en blazers in katoen, ef fen of in een fris streepdessin. De bla zers worden met een dubbele rij knopen gesloten en zijn heerlijk licht en luchtig in het dragen. Tennisrokjes zijn er in allerlei uitvoerin gen: wijd geplisseerd, van terlenka en no- iron in beide gevallen plooihoudend, maar het terlenka is altijd ietsje gelig, zodat het bijpassende blousje het beste in het zelfde materiaal gekozen kan worden, zo dat het kleurverschil niet opvalt. Ook voor de heren was er een welver zorgde collectie. Uit de reactie van de aan wezigen merkten we wel 'n zekere huive ring voor de bonte katoenen shirt met bij passend broekje, maar de zeer luchtige draion jasjes met zijde en de plooihouden- de polyester pantalons in diverse tinten vonden veel aftrek. Het.zal dus voor beide partijen een feest zijn op vakantie of „ter sporte" te gaan gekleed in iets fleurigs en luchtigs uit deze collectie. Advertentie Uit de beste koffiebonen! normaal -coffeïnevrij - espresso" Het is een verademing om nu eens een show te zien van zoiets doodgewoons als truitjes en vesten. De mode is vaak zó ge forceerd voor wie er graag eens een beet je gezellig uit wil zien, dat de meeste vrou wen er steeds meer voor voelen om weg te kruipen in de gemakkelijke dracht, van truitje en rokje. Tot de hoogste regionen van deze praktische, plezierige en popu laire kledingstukken hoort Elanit uit Is raël. Wie Elanit zegt, denkt aan warme soe pele wollen vesten en twinsets van edel materiaal en een fijne distinctie, die on verbrekelijk met deze donzige zachtheid verbonden is. Israël is ondanks het feit, dat het land een heet subtropisch klimaat heeft, het land bij uitstek voor wollen ge breide kleding. De avonden zijn voor een groot deel van het jaar koel en een warm wollen vest is dan onontbeerlijk. Daarbij komt nog, dat na de oorlog veel goede vakmensen uit alle delen van de wereld naar Israel zijn getrokken om daar em plooi te vinden. Hierdoor werd ook deze tak van industrie tot bloei gebracht en steeds meer geperfectioneerd, zodat de collecties, die men ieder jaar brengt in alle opzichten aangepast zijn aan de eisen van de tijd. Zo heeft men door een com binatie van diverse wolsoorten een pracht kwaliteit verkregen, die alle prettige eigenschappen van Cashmere bezit, maar niet zo hoog in prijs ligt. Deze Cashmirit-kwaliteit is in dragen en wassen veel steviger en wordt in de meest prachtige tinten geverfd. Veel van de vestmodellen zitten in de taille, met een boord gewoon over de rok de mode gaat immers weer terug naar de taille ai zijn er ook lange modellen. De ontwerper heeft ditmaal de stijlvolle strengheid wat doorbroken met de fantasie van kleine versieringen. Vesten met een V-hals heb ben een fantasie-bies langs knoopsluiting of 'n boord in effen of streepdessin. Soms loopt er een biesje langs kraagje en revers of zien we in plaats van een boord onder aan een losse bandeau, die vóór op heup hoogte met een strik wordt vastgeknoopt. Met het daaronder gedragen rokje van dezelfde tint en materiaal vormt het dan één geheel, zodat het niet van een japon te onderscheiden is. Naast de zacht cashmirit, Shetland en mohair neemt de lusjesvormige bouclé ook een belangrijkere plaats in. Het doet een beetje onrustig aan, maar gezien de veel zijdige toepassing naast mantels nu ook voor japonnen en vesten blijkt het toch wel furore te maken. En natuurlijk blij ven voor ons klimaat de pakjes van weve- nite wel zeer ideaal. Voor de lente en zo mer als heerlijk wandelpakje en in de win ter als gekleed deux-pièce, waardoor er door de warme pasteltint toch nog iets van de zomer blijft voortleven. Katy ROME (UPI) Rome heeft zijn twee miljoenste inwoner of liever inwoonster want het is een meisje, Patrizia, doch tertje van een hotelemployé. Zij werd eigenlijk al op 12 april geboren, maar pas donderdag aangegeven. De vader, Alber to Cedroni, is een Romein. Zijn vrouw komt van buiten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21