Groep partijen zal aftreden van minister Pella eisen F. Niemeyer Bonn zet nieuwe buitenlandse cultuurpolitiek op stapel KUNSTGEBITTEN Openluchttheater - Bloemendaal rustig wandelen Openbare Scholen te Heemstede Lid der Nederlandse missie vastgehouden Plaats een Groentje VRIJDAG 17 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Aangespoord door successen van Oost-Duitsland „Bloembollen cultuur' Afdeling Hillegom niet zo optimistisch over toekomst Opening tennispark Voorlichting over bouwplan „Witte Kruis" vergadert Afdeling van „Werkende Jeugd" opgericht UIT STAD EN STREEK De zaak Schmidt Zondagsdienst Vijf Zuidamerikaanse staten lijden onder overstromingen Kort nieuws Ralph Bunche naar Nabije Oosten Voorlichting over studie - en beroepsmogelijkheden Klaverjastoernooi van Kennemer Dierentehuis THB bestaat 45 jaar Zijn retoriek tegenover Amerikanen deed velen de haren ten berge rijzen Rumoer over raketbases in Italië Mr. BEELDBUIS STADSSCHOUWB URG „ZINGEND IN DE WILDERNIS" BORST De afdeling Hillegom van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur heeft donderdagavond in haar in zaal Sistermans gehouden vergadering getracht in de toekomst te kijken. Wat zij zag was niet zo prettig, want het blijkt veel goedkoper te zijn in Duitsland een blocmbollenkwekcrij te beginnen dan hier. Daarom gaan zeer vele jonge kwe kers naar Duitsland om bloembollen te kweken. Ze eten bovendien van twee wal letjes, ze mogen de bloemen afsnijden en verkopen en bovendien later de bol verko pen. De waarnemend voorzitter, do heer P. A. van Saase, wees op een ander euvel in het vak. De rassen waar te veel over schotten van zijn, zijn minder opgeplant dan verleden jaar. Maar de belangstelling voor de betere soorten is van twee kanten sterk: de export vraagt ze, maar de kwe kerij is ook als koper op de markt. Ze koopt soms tegen prijzen van 4 tot 4.75 ongeraapt, en kan dan niet verkopen te gen de prijzen die de export wil geven om dat de kosten dan niet worden gedekt. Hij zag een uitbreiding van het areaal met drie percent als het enig juiste. Sprekend over de beurskwestie zei de heer Van Saase, dat men in de Zuid niet sportief moet zijn, zoals een ingezonden stuk uit de Noord vraagt, maar zo zake lijk, dat men later kan zeggen dat de Zuid het best heeft gehandeld. Bij de behande ling van de beschrijvingsbrief is men slechts even op dit punt ingegaan, omdat men te weinig gegevens had. Alleen dron gen de leden er wel bij het bestuur op aan een zo groot mogelijke opkomst voor de volgende vergadering te bewerkstelligen, ten einde een zuiver beeld van de „wens van het vak" te krijgen. In Noordholland is men veel actiever in deze dan De Zuid. meende men. De voorzitter zei nog, dat een aanbod van Haarlem om jaarlijks 35.000 gulden bij te dragen in het exploitatieoverschot meer leek dan het was. Ook in deze vergadering had men cri- tiek op de gestegen kosten van het week blad. De afgevaardigden, de heren A. H. Staats en D. van Egmond zullen vragen stellen hierover: de clichékosten vormen wel het struikelblok. De heer H. Nieuwen- huis wenste te doen vragen, wat Neder land tegenover de buitenlandse cultures stelt. Men heeft hierover zo lang van ge dachten gewisseld, dat de afgevaardigden tenslotte geen vraag mee kregen. Het pro bleem is te ingewikkeld. Zaterdagmiddag zullen de banen van de stichting „Tennispark Hoofddorp" officieel worden geopend. Aan de opening gaat om half drie een bijeenkomst in de b.l.o.-school aan de Prins Hendriklaan vooraf. Enige vooraanstaande Nederlandse tennisspelers zullen een demonstratie geven. Op vrijdag 24 april zal 's avonds in ,.De Landbouw" in Hoofddorp, een voorlich tingsbijeenkomst worden gehouden over het woningbouwplan J. C. Beetslaan. Het ligt in de bedoeling veertig premiewonin gen te bouwen. De afdeling Haarlemmermeer van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" houdt woensdagavond in hotel „De Landbouw' 'in Hoofddorp de voorjaars vergadering. De jaarverslagen zullen wor den uitgebracht. Voorts staat een bestuurs verkiezing op het programma. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Ronald S. H., z. van S. Wiersma en A. A. Oudejans. Jacoba N., d. van J. H. van Groenigen en N. Bruijnis. René, z. van M. Ravesloot en G. Methorst. Sylvia, d. van M. Ravesloot en G. Methorst. Christina J., d. van D. Koelewijn en J. S. Keller. Huibert C.. z. van J. A. van Tol en C. Jansen. Nicolaas J. H., z. van H. J. H. van Bentem en C. M. Weijers. Sjo.ukje, d. van A. van Veen en J. F. Westerhuis. ONDERTROUWD: L. B. Groeneveld en M. Meijer. GETROUWD: C. Koppenol en J. van Leeuwen. W. H. Zoutman en A. van der Maden. OVERLEDEN: S. Gardenier, 69 j., geh. gew. met P. Steijl. W. Milatz, 76 j., echtg. van H. J. Kaatee. P. M. Bulters, 71 j„ ong. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT- GEBOREN: Karin, d. v. A. Koper en G. Molenaar; Ingrid, d. v. A. Koper en G. Molenaar; Petrus Johannes Maria, z. v. H P. Kooijman en A. W. Th. Freriks; Bri- gitta Mclinda, d. v. J. Smit en A. .T. Bisen- berger; Patricia Eleonora Noëlle Saskia, d. v. J. Th. Kuiper en C. Huurman; Ferdi nand Johannes Maria, z. v. J. van Hon- schoten en J. B. Verwer; Anne Maarten, z. v. G. W. A. Keislair en A. ten Wolde. Geboren buiten de gemeente: Edith Meijer, Westerparkstraat 17a; Harmke Leijenhorst, Herenstraat 1. ONDERTROUWD: W. Meijer en A. Kam- pert. GEHUWD: S. G. Glazemaker en M. M. A. Bos. OVERLEDEN. A. C. J. Hoogesteyn, 67 j. H. Cordes, 75 jaar, H. S. van Hall Overleden buiten de gemeente: J. v. Koningsbruggen. v. Ostadestraat 6. tisse Donderdagavond werd in de „Witte Zwaan" in Lisse de eerste werkvergadering gehouden van de afdeling Lisse van de christelijke sociale jeugdorganisatie „Wer kende Jeugd". Na een kort inleidend woord van de voorlopige voorzitter, de heer W. Faas, heeft een van de leiders, de heer G. ■Spaargaren, een uiteenzetting gegeven over de doeleinden van de afdeling: de bestude ring van sociale onderwerpen. Hierna ging men over tot het samenstellen van een be stuur dat, naast de twee leiders, de heren P. Scholte en G. Spaargaren, als volgt werd samengesteld: J. Willemsen, W. Faas, H. den Butter en Chr. de Weerd. Getracht zal worden een permanente vergadergelegen heid te krijgen. Het bestuur is van plan om in verenigingsverband excursies te ma ken naar bedrijven en instellingen. Nieuws in het kort Emmabloem-collecte. De afdeling Bennebroek-Vogelenzang en omgeving van „Het Witte Kruis" organiseert voor vol gende week de Emmabloem-collecte, waarvan de opbrengst wordt gebruikt voor de bestrijding van t.b.c. Collectrices kun nen zich melden bij de secretaris, de heer Y. Schotanus, Duinlaan 6 in Bennebroek. Oliebollen. Het comité voor het chris telijk blindeninstituut „Barthimeus" in Zeist zal op 29 april in Lisse een oliebol lendag houden ten bate van deze instel ling. Evangelie in hout. De afdeling Zand- voort van de Nederlandse Christenvrou wenbond houdt een bijeenkomst op vrij dag 24 april in het Hervormde Jeugdhuis. De heer Cor Wijker, beeldhouwer in Eg- mond aan Zee zal spreken over „Het Evangelie in hout" en zal het gesprokene met dia's toelichten. Ledenvergadering. Op maandag 20 april des middags om half drie zal in de HKB te Haarlem de ledenvergadering ge houden worden van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden. Tentoonstelling. Op donderdag 23 cn vrijdag 24 april, des middags van twee tot half vijf en des avonds van zeven tot negen uur zal in de Haarlemse huishoud en industrieschool een tentoonstelling wor den gehouden van het werk der leerlingen, terwijl men voorts een show te zien krijgt van zelfgemaakte kledingstukken. Frysk selskip. Het gezelschap Fryske Trou uit IJmuiden geeft op 25 april des avonds om acht uur in gebouw St. Bavo voor de leden van Gysbert Japicx een op voering van het blijspel „Pension Wetter- wille". DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft vrijdag het uitreisvi sum van de Nederlander Scheele admi nistratief ambtenaar bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Dja karta ingetrokken. Volgens h*t Indone sische persbureau Antara heeft een woord voerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat de regering inlichtingen van de heer Scheele nodig heeft over het vrijlaten van de heer C. Schmidt. De heer Scheele zou vandaag donderdag naar Nederland reizen. Naar aanleiding van de in Djakarta te gen de kanselier van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging, de heer M. J. Scheele, genomen maatregel deelt de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ons desgevraagd mede, dat de Nederlandse regering deze maat regel beschouwt als een ongeoorloofde aantasting van de diplomatieke immuni teit van de betrokken ambtenaar. „De Nederlandse regering neemt aan", aldus de woordvoerder, „dat de Indonesische re gering deze maatregel ten spoedigste on gedaan zal maken". Met ingang van mei zullen de bij de BOVAG aangesloten automobielbedrijven in Haarlem en omstreken overgaan tot de instelling van een zondagsdienst, opdat automobilisten, die technische hulp op zon en feestdagen nodig hebben, geholpen kun nen worden. Er is een dienstrooster op gesteld voor Bloemendaal en Overveen, benevens een voor Haarlem. Voor toeris ten die autopech hebben zal deze voor ziening een welkome hulp zijn. BUENOS AIRES (UPI) Ten minste zeventien personen verloren het leven en driehonderdduizend werden van huis en haard verdreven in vijf landen door de grote overstromingen van de Uruguay en andere rivieren. De overstromingen heb ben grote delen van Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië en Paraguay getroffen. Alle dodelijke ongevallen zijn to: dusver re uit Argentinië en Uruguay gemeld. De Argentijnse president Arturo Fron- dizi, die persoonlijk de leiding van de hulp actie op zich heeft genomen, heeft alle strijdkrachten van zijn land onder een ge meenschappelijke noodcommando ge plaatst, dat direct aan hem verantwoor delijk is. Marine- en rivierboten zijn uit gezonden om de 60.000 inwoners te evacue ren uit Concordia, een plaats in Argenti nië, die volledig geïsoleerd is, door bui ten haar oevers getreden rivieren, en waar de staat van beleg heerst. Het reddingswerk ondervindt belemme ring door de zware regenval en de wind, die met stormkracht, het water van de ri vieren Uruguay, Parana en Plata op zweept. Luchtverkeer is onmogelijk door het slechte weer en in de getroffen streek zijn de spoor- en wegverbindingen bijna geheel vernield. Bijzonder grote schade aan vee en gewassen is gemeld. In Uruguay heeft de regeringsraad een nationale noodtoestand afgekondigd. De Rio Negro overstroomt er grote gebieden bouw- en weiland. De Uruguay-rivier heeft de plaatsen Fray, Bentos, Carmelo, Nueva Palmira cn San Lacaze geïnundeerd. Op vele plaatsen zijn hydro-elektrische installa ties ondergelopen. De mogelijkheid be staat, dat Uruguay zonder elektrische stroom zal komen te zitten. Amerika heeft de minister van buiten landse zaken, Pella, een rede uitgespro ken, die hem in moeilijkheden heeft ge bracht. Hij sprak voor de Italiaans-Ame rikaanse club bij een groot feestmaal, waarbij hij als eregast aanzat naast kar dinaal Spellman. Het persbureau „Asso ciated Press" verraste de wereld met de mededeling, dat Pella gezegd had: „Ita lië geeft er de voorkeur aan onder te gaan door de atoombom liever dan onder een communistisch bewind te leven". In Ita lië keek men elkaar stomverbaasd aan en vroeg zich af: Is dat zo? En in verschil lende bladen werd de vraag gesteld, of een minister het recht heeft zulke dingen te zeggen. Het persbureau had er bijgevoegd dat Pella's woorden waren vertaald in het Engels door de Italiaanse ambassa deur in Canada, Alessandrini. 's Maandag? kwam er een tegenspraak: er was iets niet in orde met de vertaling en Pella had heel wat anders gezegd. De rechtse pers kraai de victorie: Pella was het slachtoffer ge worden van linkse intriges, maar alles was in orde. Tenslotte kwam de minister op het vliegveld van Rome aan en verklaar de, zoals steeds pratend met de meest plechtige statigheid, tussen elke twee woorden een pauze van een paar secon den, dat hij niets van dien aard gezegd had en dat de vertaler een „Italo-Ameri- kaan" was geweest. Maa het persbureau liet dit niet op zich zitten. De rede van Pella was in het Ita liaans geregistreerd en nu werd die volle dige rede, zoals die door de voor Italia nen in Amerika bestemde radiozender was uitgezonden, bekendgemaakt. Het bleek weliswaar anders maar eigenlijk nog gek ker. Pella had een hele geschiedenis ver teld over de vrouw van een communisti sche partijleider, die hem een brief had gestuurd (ruim een jaar geleden) waarin zij hem schreef, waarom hij, die indertijd had verklaard, dat als er een gewelf zou kunnen worden gebouwd, dat bescherming verleende tegen de atoombom hij daar zijn dochter onder zou plaatsen, nu bereid bleek om raketten in Italië te herbergen, die juist die atoombommen zouden kunnen aantrekken. Pella had geantwoord: „In dien mijn dochter het gevaar moest lopen te leven in een wereld zonder vrijheid, in raen communistische wereld, dan kies ik ;s vader voor mijn dochter liever het ri sico van de atoombom." Hij voegde er aan toe: het merendeel van de Italiaanse ouders denkt er net zo over. Het is duidelijk dat het antwoord door hem aan die „communistische beminnelij ke dame" gegeven pure retoriek is. Voor al voor Pella, als men bedenkt, dat hij heel goed zonder vrijheid heeft weten te leven als fascistische vice-burgemeester van de stad Bialla. Persoonlijk heeft deze man een voorliefde voor dergelijke holle frasen en als particulier kan hij natuurlijk zeggen wat hij wil. Maar heel veel Italia nen zijn van mening, dat dit geen taal is voor een minister en dat hij allerminst het recht heeft te zeggen, dat het merendeel der ouders in Italië het met hem eens is. De zaak komt dezer dagen voor het par lement. De omstandigheden zijn zo, dat de regering door samen te werken met uiterst rechts en door episoden als deze een door de linkse democraten veraf schuwd samengaan van de democratische partijen met de communisten onvermijde lijk maakt. Republikeinen, linksliberalen. sociaaldemocraten, socialisten (en he laas ook communisten) zullen tezamen het aftreder van Pella eisen. Burgemeester. Tot burgemeester van Beesel is benoemd de heer J. Th. Mooren. thans burgemeester van de binnenkort door Roermond te annexeren gemeente Maasniel. De heer Mooren is 57 jaar en rooms-katholiek. Tot burgemeester der gemeente Ilpen- dam is benoemd drs. H. J. Kastein, secre taris der gemeente Buren. De heer Kastein is lid van de P.v.d.A. Hij is 33 jaar. Ambassadeur. Binnenkort is de be noeming te verwachten van dr. F. A. van Woerden. Nederlands ambassadeur te War schau, tot ambassadeur te Helsinki. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft eindelijk de handschoen opgenomen, die Oost-Duits- land haar reeds geruime tijd geleden in Azië en Afrika heeft toegeworpen. Zij gaat een nieuwe culturele politiek inluiden je gens het buitenland om te pogen de ach terstand, die de Oostduitse activiteiten haar, vooral in Azië, hebben bezorgd in te halen. Het duidelijkste voorbeeld van de Oost duitse activiteit is het volgende. Op Japan se scholen wordt sedert kort weer onder wijs in de Duitse taal en letterkunde ge geven. Dezer dagen kwam men te Bonn tot de ontdekking dat de schoolboekjes af komstig zijn uit Oost-Duitsland en dat de Japanse scholieren het volkslied van Oost- Duitsland, de „Nationalhymne" van R. Becher leren zingen. Dergelijke gevallen zouden ook in andere Aziatische landen voorkomen. Oost-Duitsland doet zich daar voor als de vertegenwoordiger van het ge hele Duitse volk, alsof er geen Bondsrepu bliek bestaat. Men wist reeds dat Oost-Duitsland in verscheidene Aziatische landen een actie ve culturele politiek bedrijft. Men is er zich van bewust, dat daarbij de Russische hulp van grote betekenis is. Daarbij komt, dat de Oostduitsers, een politiek kunnen volgen die voor de Aziaat zowel Duits als anti-westers kan lijken. Tenslotte is de ge middelde Aziatische onderwijzer, scholier of student niet in staat onderscheid te ma ken tussen Oost- en West-Duitsland. Niet voor niets heeft de Westberlijnse burge meester Willy Brandt vorige maand een reis door een reeks Aziatische landen ge maakt om de werkelijke stand van zaken uiteen te zetten. En is tijdens een opinie onderzoek in de Verenigde Staten onlangs niet gebleken, dat de gemiddelde Ameri- Geboren: HANS ERNST W. A. VOS- MOOLENAARS H. VOS. Aerdenhout. 16 april 1959 Ruys de Perezlaan 16. Op 14 april ging tot onze diepe droefheid van ons heen. onze lieve moeder, behuwdmoeder en oma MARIA CORNELIA GOOSENS Weduwe van rond Berlijn laat staan van de Duitse kaan geen notie heeft van de toestand problematiek? Bonn is kennelijk wakker geschud. Men heeft thans een voortvarende diplomaat aan het hoofd gezet van de culturele af deling van het ministerie van Buitenland se Zaken te Bonn. Alle Westduitse culture le attaché's in het buitenland zijn onlangs naar Bonn geroepen, nadat gebleken was dat op vele Westduitse ambassades een onbehaaglijke stemming was ontstaan over de culturele politiek. Met een nieuw plan-de-campagne zal men nu trachten de Oostduitse successen in Londen, Nieuw Delhi, Caïro en Djakar ta te bestrijden. Daarmee zou men de goodwill voor West-Duitsland kunnen ver hogen en het werkelijke Duitse gezicht kunnen openbaren. Dat de Westduitse cul tuurpolitiek desondanks een groot nadeel ten deze niet kan opheffen, ligt aan Bonn. Want het feit, dat West-Duitslands hoofd stad, Bonn, geen echt cultureel centrum van de bondsrepubliek vormt, waarin zich het gehele of in elk geval een groot deel van het culturele leven van de Bondsrepu bliek afspeelt, is naar buiten toe van gro te betekenis in negatieve zin. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft donderdag te New York meegedeeld dat hij binnenkort zijn belangrijkste as sistent, dr. Ralph Bunche, naar het Na- bije-Oosten zal zenden om daar bespre kingen te voeren. Bunche zal ondermeer het hoofdkwartier van de noodstrijdmacht van de UNO te Gaza alsmede Cairo, Jeruzalem en Am man bezoeken. Op de donderdagavond in gebouw „Wel tevreden" in Hillegom gehouden contact bijeenkomst van het Gewestelijk Arbeids bureau in Lisse hebben de heren J. de Vries, hoofd christelijke Burgerschool, en J. Kaptein, jeugdbemiddelaar van het G.A.B., gesproken over de beroeps- en studiemogelijkheden voor de jeugd. Voorts beantwoordde een forum, waarin naast de heren Kaptein en De Vries zit ting hadden de heren F. Kruger, van de rijks middelbare Tuinbouwschool in Lis se, W. B. Kolthof van de Drakafabrieken namens de industrie en drs. J. van Nieuw koop uit Sassenheim namens het bollcn- bedrijf, onder leiding van de heer G. F. B. Maas, directeur van het G.A.B. vragen over de mogelijkheden die het bedrijfsle ven heeft te bieden. De heer Maas zei in zijn inleiding dat de bollenstreek de snel groeiende beroepsbe volking niet zal kunnen opvangen. Velen zullen in de naaste toekomst elders moe ten gaan werken en daar wellicht ook moe ten gaan wonen. De heer De Vries be lichtte de studiemogelijkheden voor leer lingen die de u.l.o. hebben verlaten. Hij noemde voor jongens met een tech nische belangstelling ondermeer de uit gebreid technische school, die tussen L.T.S. en H.T.S. instaat, alsmede de zee vaartschool, de autotechnische school, horlogemakersschool en opticienschool Voorts leverde hij een pleidooi voor de kweekschool. De grote animo bij jongeren om radiotelegrafist te worden wilde hij wat afremmen. Er is in dit beroep, mede door het ontslag van radiotelegrafisten meer aanbod dan vraag. De heer Kaptein wees erop dat men het arbeidsbureau te vaak ziet als arbeids beurs en te weinig als arbeidsbemidde laar. Op het bureau heeft men een duide lijk overzicht van vraag en aanbod, ook in streken en steden elders. De praktijk heeft uitgewezen dat zeventig percent van de jongeren met een u.l.o.-diploma niet verder studeert. Spr. achtte het daar om belangrijk te wijzen op de beroepen vpor welke een u.l.o.-diploma vereist is. Tenslotte beantwoordde het forum diver se vragen. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM. GEBOREN: Johannes Nicolaas Maria, z. van A. C. Heemskerk en A. P. N. van den Berg: Helena Johanna Wilhalmina, d. var F. G. J. van Lierop en J. J. Zwane- veld: Marinus, z. van L. M. van Drunen en J C. C. Janssen; Theodora Maria Anna. d van A. Kapiteijn en M. A. Stokman; Ro nald Wilhelmus, z. van J. van Dijk en J. W. Affourtit. GETROUWD: P. C. Looijest.eyn en A. M. Juffermans; C. H. van Driel en C. C. M. Beentjes; C. C. van Leeuwen en W. M. Hoogervorst; F. C. Tromp en M. W. Philippo. OVERLEDEN: J. Vlaskamp, oud 79 i„ m. Op 24 april des avonds om half acht zal in het gebouw van de Haarlemse Kegel bond een groot klaverjastoernooi om fraaie prijzen worden gehouden, georganiseerd door de stichting „Kennemer Dierentehuis". Deelnemende verenigingen komen met vier koppels al in aanmerking voor mededinging naar de door de stichting beschikbaar ge stelde wisselbeker. Men kan zich vóór 21 april opgeven bij de volgende adressen: Cheribonstraat 38. Wouwermanstraat 79 (tel. 14505), Reigerstraat 51. Nieuwe Kruis straat 4rood, Bern. Zweerslaan 28 (tel. 39807). Op 22 mei is het 45 jaar geleden dat de voetbalvereniging The Haarlem Boys werd opgericht. Hoewel dit feit niet offi cieel gevierd wordt, heeft het bestuur toch gemeend het lustrum niet helemaal ongemerkt voorbij te laten gaan. Zo wer den op de jaarlijkse kienavond diverse le den gehuldigd die 25 jaar of 12V2 lid wa ren. Vandaag wordt in het gebouw de H.K.B. de film vertoond van de wereldkampioen schappen 1958. In de pauze wordt een spel regelwedstrijd gehouden tussen de ploe gen van THB en Energia. De Haarlemse scheidsrechtersvereniging verleent hier aan zijn medewerking. Tenslotte wordt op eerste pinksterdag een eieren wedstrijd ge speeld tegen de sportverein. Winterberg uit Schwelm Westfalen. De gasten worden gedurende de pinksterdagen bij de THB- ers ondergebracht. (Van onze correspondent in Rome) Het was min of meer te voorzien, dat de Europese rondreis van Italië's eerste mi nister Segni en van de minister van bui tenlandse zaken Pella het karakter zou dragen van absolute intransigentie tegen over alles wat naar betere verstandhou ding tussen Oost en West zweemde. Italië heeft van alle NAVO-landen het grootste aantal communisten in huis en de huidige regering heeft de rug toegekeerd aan elke poging om dat ernstige euvel op democra tische wijze te bestrijden. De rechtervleu gel van de christendemocraten, de hoge geestelijkheid, een aantal grootindustrië len en de uiterst rechtse partijen, tot en met de fascisten, vormen op dit ogenblik de heren, die aan de touwtjes trekken. En juist omdat zij niets doen en kunnen doen tegen het communisme in eigen land, moe ten zij wel in hun gesprekken met de bond genoten blijk geven van de meest onver zoenlijke afkeer tegen alles wat uit de Moskovitische hoek komt. Segni, een be daard en rustig man, heeft echter bij zijn gesprekken te Parijs en te Bonn, matiging betoond, en alles wel beschouwd leek Ita lië een positie in te nemen, die dichter stond bij die van de Verenigde Staten dan bij die van De Gaulle en Adenauer. Dat Rome onmiddellijk daarop besloot toestemming te verlenen tot het gebruik maken van Italiaans territorium voor ra ketbases heeft even wat stof doen op waaien. Waarom moest juist Italië het eer ste land van het Europese continent zijn om deze stap te doen? Een van de meest rechtse bladen, de romeinse „Tempo" (zeer veel gelezen) die vaak de spreek buis is van de rechtervleugel der chris tendemocraten (Pella, Andreotti enzo voort), geeft op die vraag een antwoord, waarvan wij alleen maar kunnen hopen, dat het niet waar is. Volgens het blad heeft de regering Segni aldus besloten uit over wegingen van binnenlandse politiek, na melijk om de communisten voor een „fait accompli" te stellen.... Die bases heb ben volgens de „Tempo" op zichzelf niet veel te betekenen, daar het steeds duide lijker wordt, dat een vaste basis voor ra ketten in geval van oorlog uiterst trefbaar is (prettig vooruitzicht voor Noord-Italië) zodat de Amerikanen sedert lang aan de lopende band beweegbare bases produce ren in de vorm van grote onderzeeërs, ge schikt voor het afschieten van raketten. Maar, zo gaat het blad voort, in de laat ste jaren is er in de christendemocrati sche partij een linkse voorliefde aan het licht gekomen. Fanfani achtte zelfs even tuele samenwerking met socialisten, met Ncnni, niet iets dat onder alle omstandig heden en voor altijd uitgesloten diende te zijn. Gelukkig hebben we nu andere per sonen aan de regering. „En zoals De Gas- pcri in 1948 het NAVO-verdrag tekende om zijn overwinning op de communisten te be zegelen, zo heeft Segni tien jaar later het verdrag voor de raketten getekend op pre cies dezelfde gronden". En wat vex-der zegt het blad: „Waarom zijn bepaalde perso nen daartegen? Omdat zij, die met Mos kou zouden willen praten, de neutralisten, vooi'al degenen, die men in het christen democratische kamp vindt, heel goed be seffen, dat wanneer eenmaal die strategi sche raketten, de „Thors" en de „Jupi- tei's" in Italië zijn geïnstalleerd, zij hun hoop wel kunnen opgeven. Niet dat die ra ketten tot elke prijs oorlog betekenen (in tegendeel, in geval van conflict zal een sterker en beter bewapend Italië, meer kans hebben buiten de oorlog te blijven), maar omdat ze nu niets kunnen beginnen zonder eerst de Amerikanen met hun ato- mische wapens uit het land te zetten". Men ziet, een nogal dolle redenering. Te gen de bases zijn, behalve natuurlijk de communisten, ook de Nenni-socialisten, de linkervleugel der christendemocraten en het linkse centrum (Fanfani en de zijnen) van die partij. Maar of dat bij het aan staande kamerdebat zal blijken, is een andere kwestie. De republikeinen en links liberalen menen, evenals de sociaaldemo- craten, dat deze rakettengeschiedenis niet anders is dan een zuiver militaire kwes tie, een consequentie van het NAVO-ver drag en dat elke Italiaanse regering tot dit besluit zou zijn gekomen. Toch is te voor zien dat de discussie vrij heftig zal zijn. Een andere zaak houdt de gemoedei-en heel wat meer bezig. Tijdens zijn reis naar Hendrik Fikkert op dc leeftijd van 77 jaar. W. A. IJske-Fikkert W. IJ. A. IJske C. M. Fikkert Lex en Lidy. Haarlem, 17 april 1959 Wagenweg 62. De teraardebestelling heeft heden in alle stilte plaats gehad op de Algem. Begraafplaats aan de Kle verlaan te Haarlem. Geen bezoek. D.W.de Bijll Nachenius Oogarts ZATERDAG NIET TE CONSULTEREN C. Eenhoorn Arts AFWEZIG 18 TOT 27 APRIL Waarn. plaatselijke artsen J. Laeijendecker AFWEZIG VAN 19 APRIL—10 MEI Waarnemers: alle Heem- steedse doktoren J. Rodrigues Pereira Tandarts AFWEZIG TOT 8 MEI de helderziende helpt U bij alle T.V. en radio moeilijkheden. Wezelman n.v., Schrevelins- straat 12 bij de Sint Bavo, Leidsevaart, Telef. 14947 Spoed-reparatie in 1 uur Verlaagd tarief Overzetten in 1 dag GROTE HOUTSTRAAT 122 Telefoon 13126 Zuiderkapel, Zuider9traat 15 Zondag 19 april, 10 en 5 u.: 8 uur: II. Spoor. Jeugddienst BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort brengen ter openbare kennis, dat zij voor nemens zijn met toepassing van artikel 20 der Wederop- bouwwet vergunning te ver lenen voor het bouwen van een dienstwoning op een ter rein gelegen aan de Bont- veldweg nr. 3-5 (kadastraal bekend sectie B 7239), waar bij wordt afgeweken van het ter plaatse geldende uitbrei- dingsiplan-in-hoofdzaak. Het bouwplan ligt ingaande 18 april tot en met 9 mei 1959 op de secretarie dezer gemeente (le afdeling) voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kun nen belanghebbenden be zwaren tegen de voorgeno men beslissing schriftelijk bij hun college indienen. Zandvoort, 17 april 1959. Burgemeester en wet houders voornoemd, Van Fenema, burgemeester. W. Bosman, secretaris. Maandag 20 april 8 uur TONEELGROEP „ENSEMBLE" Toneelspel v. Eugene O'Neill. Regie: Richard Flink ag. .- Met Nell Koppen, Liane Saalborn. Marijke Bakker, Wim v. d. Brink, Henk v. Ulsen, Lo v. Hensbergen e-a. Normale prijzen, Coupons geldig. Beperkt aant. pl. Voorverkoop v.a. zaterdag 1015 uur. Telef. na 12 uur. nabjj hel Kopje en eindpunt buslijn 3 temidden van tulpen, narcissen en ontluikend groen in het theater en aangrenzend duinwandelgebied. Paviljoen met terras Entree 0.25 - Jaarkaarten 2.00 Kinderen beneden 10 jaar gratis. Vanaf 24 april schitterend bloemenmozaïek. AANMELDING VAN NIEUWE LEERLINGEN voor de op 1 september 1959 aanvangende cursus aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs: VOORWEGSCHOOL DREEFSCHOOL CRAYENESTERSCHOOL kan geschieden ter gemeentesecretarie, afdeling onderwijs en bij de hoofden der scholen. De leerlingen moeten vóór 1 oktober 1959 de leeftijd van 6 jaren bereikt hebben. Deze scholen zijn er o.m, op gericht de leerlingen op te leiden voor toelating tot de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Aanmelding vóór 1 mei a.s. Burgemeester en wethouders der gemeente Haarlemmer meer brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn vergunning ingevolge artikel 20 van de Wederop- bouwwet te verlenen aan de heer J. Maarse. Molenweg 31 te Haarlemmermeer (post Aalsmeer) tot het bouwen van een bungalow op het kadastrale perceel sectie K, nummer 3911 gelegen aan de Molenweg 29 te Haarlem mermeer (post Aalsmeer). Zij. die bezwaren tegen dit voornemen hebben, kunnen deze gedurende 7 dagen na dagtekening van deze be kendmaking schriftelijk bij hun college indienen. Gedu rende deze termijn ligt het bouwplan ter gemeentesecre tarie te Hoofddorp (afdeling 6) voor een ieder ter inzage. Hoofddorp, 17 api-il 1959. Bui-gemeester en wet houders voornoemd. De secretaris, Thien. De burgemeester, M. Brouwer 1. b. Bij vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te Haar lem d.d. 10 september 1957 is in staat van faillissement verklaard II. Th. Peek, bloem bollen reiziger, wonende te Hillegom. met benoeming van Mr. N. Reeling Brouwer tot rech ter-commissaris en ondergetekende tot curator. Door de rechtercommissaris voornoemd is bepaald, dat de schuldvorderingen vóór 15 mei a.s. bij de curator moeten zijn ingediend en dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op vrijdag 12 juni 1959, des namiddags te 1.30 uur in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat nr. 81 te Haarlem. Mr. H. J. Pot, Curator. Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. Hangjurkje van kreukherstel- lendc en krimpvrije katoen. Bedrukt met een leuk bont stipdessin. KINDERKLEDING Anegang 19, Telefoon 21413 Haarlem Leuk en betaalbaar N.V. Algemeene Hollandsche Crediet- Depositobank te Haarlem ALGEM. VERGADERING van Aandeelhouders op dinsdag 28 april 1959 des n.m. 4 uur in het gebouw van de H.K.B. te Haarlem. Aandeelh. die de vergadering wensen bij te wonen, dienen hun aand. vooraf ten kantore der bank te deponeren of ter vergadering mede te brengen. Balans en Verlies- en Winst rekening en de Agenda lig gen vanaf heden voor aan deelhouders ter inzage ten kantore der Bank. Ged. Oude Gracht 82. op werkd. van 9-12 en 2-4 uur. zaterd. v. 9-12 uur. De Directie.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3