zonder morsen TEGELBOARD houtribo Betonnen speelplastieken gaan wippen en schommels verdringen Speeltuin Groenendaal verrijkt met modern paviljoen B. en W. van Haarlemmerliede handhaven hun bezwaren Kunstenaars voor kunstenmakers VRIJDAG 17 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 MODERNISERING VAN SPEELTUINEN doe het zelf Burgerlijke Stand van Haarlem Been gebroken na val van vier meter Feestelijke samenkomst op 29 april in Grote Kerk Zandvoort gaat deze zomer toeristen tellen schilderen ROOMBOTERGEBAK Officier: „Boete van kanton rechter is veel te licht" BBSM Tweede flatgebouw aan Valkenburgerplein Lezing over insecten Voetbalwedstrijd tussen advocaten en artsen Emmabloemcollccte in Haarlem op 22 april WETSONTWERP GRENSWIJZIGING C, J. de Groot overleden Verkoop van huizen f 200,- geëist voor schuld aan dodelijk ongeluk In Haarlemse speeltuinkringen houdt men zich reeds geruime ti.id bezig met de vraag of een vernieuwing van de speelapparatuur al dan niet noodzakelijk is. Ver nieuwing in die zin dat de huidige traditionele speelwerktuigen vervangen worden door toestellen die meer beantwoorden aan de tegenwoordige opvatting aangaande de vorm en uitvoering van het speelwerktuig, dat voor het kind als middel tot spel en activiteitsontplooiing moet dienen. Bij velen leeft de gedachte dat de speelwerktuigen, in de vorm zoals deze nog op de meeste speeltuinen zijn te vinden, sterk verouderd zijn en niet meer aan hun doel beantwoorden. Schommels en wippen, vele generaties lang beschouwd als onmisbare attributen van een speeltuin, beschouwen de voor standers van de modernisering, niet attractief' en activerend genoeg meer voor het spelende kind. Hier en daar ziet men een geheel nieuwe, men zou ook kunnen zeggen revolutionaire, vorm van speeltoestellen verschijnen. Was een speelwerktuig vroeger in de meeste gevallen een door handige vaders in elkaar gezet toestel en later een fabrieksprodukt waaraan artistieke inslag totaal vreemd was, de laatste tijd gaat men er hoe langer hoe meer toe over om een speeltoestel door een kunstenaar te doen ontwerpen. De aldus ontstane scheppingen zijn niet alleen spel-technisch verantwoord, maar zij komen ook tegemoet aan de eisen die de lichamelijke opvoeding met betrekking tot de psychologische kant van het spel thans stelt. Bij deze nieuwe speelwerktuigen kan het kind zijn fantasie de vrije loop laten. Bovendien bieden zij zoveel mogelijkheden tot actief bezig zijn dat zij hun aantrekke lijkheid op de jeugd niet gauw zullen ver liezen. En in de laatste maar met het oog op het bouwkundige karakter van de om geving zeker niet onbelangrijke plaats doen deze moderne speeltoestellen het schoon heidsgevoel allerminst geweld aan. Het hierbij afgebeelde ontwerp „De draak'' is hiervan een opmerkelijk voorbeeld. Buitenlands voorbeeld In het buitenland is men wat betreft de practische toepassing van deze nieuwe vor men van speeltoestellen ons land ver voor uit. Ten einde zich beter op de hoogte te kunnen stellen van wat er buiten onze grenzen op dit gebied „te koop'' is, hebben twee hoofdbestuursleden van Nederlandse speeltuinorganisaties de heer M. A. Snelders van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties (N.U.S.O.) en de heer F. E. Gustenhoven van de r.-k. Vereniging voor het Gezin, onlangs een bezoek ge bracht aan speeltuinen in resp. Wenen en Rijssel (Noord-Frankrijk). Donderdag brachten zij voor de sectie speeltuinen van de Haarlemse Raad voor de Jeugd over hun bevindingen verslag uit. De heer Snelders lichtte zijn in Wenen op gedane ervaringen met een aantal fraaie kleurendia's toe. Besloten speeltuinen waaraan een lidmaatschap verbonden is, Advertentie en betimmer uw bad- amer. douchecel, keuken Vij leveren het u in mo- ierne pasteltinten. op naat gezaagd met bijpas- ende plastic verbindings lij sten. Ga eens kijken naar de vele toepassingsmogelijk heden bij: de pasklaar specialist' JULIANAPARK 44 - TEL 55530 HAARLEM, 16 april 1959 BEVALLEN van een zoon: 15 april: F. "an der Horst-van Dijk; M. van der Meu- len-Bonsel; 16 april: II. Smits-Steenber gen. BEVALLEN van een dochter: 15 a'Til: J. M. van den Bergh-Mulder; 16 april: T. Hogervorst-van Tol; J. M. Vork van de Sande; E. J. van Langen-Bont.ie. OVERLEDEN: 14 april: M. C. Fikkert- Goosens. 11 j„ Wagenweg; A. Bogaard, 67 i. Hazepaterslaan; 15 april: E. C. Lied- meier-Beke, 78 j., Kamperlaan; C. J. J. Reijnders, 89 j„ Assendelverstraat; K. T. Trautwein. 65 j., Bakenessergracht. ONDERTROUWD: 16 aprli: J. de Korte en M. C. M. Leijs. GETROUWD: 16 april: W. G. J. Verzij den en G. J.' M. Lemmink; J. F. Westerbur- gèr en A. J. Kooij; H. A. Bannink en M. M. E. H. van den Eijnde; B. Beverwijk en J. E. Zoet; J. H. Hoogendijk en C. Warmer dam; H. Anker en G. M. Groen. kent men in de Oostenrijkse hoofdstad niet. Elk kind mag daar van de openbare speel- gelegenheden gebruik maken. Een van gemeentewege aangestelde opzichter houdt een oogje in het zeil. De kinderen bij hun spel leiden behoort echter niet tot zijn taak. De speelgrond bestaat overwegend uit een soort van gravel. Een grasveld ontbreekt, maar dat is geen gemis omdat Wenen tal van parken telt, waar de jeugd met een zekere restrictie naar hartelust een balspel kan beoefenen. Veel speeltoestellen zijn vooruitstrevend van vorm. Ze zijn meestal in beton uitgevoerd, maar ook hout en staal worden veel toegepast. Zo zagen wij reus achtige betonnen olifanten, die zowel als klimtoestel als glijbaan dienen. Verder zijn er grote betonnen kogels en kegels met kruip- en kijkgaten, mogelijk geïnspireerd op de ruimtevaart. Omvangrijke houten tonnen bieden de kinderen bij een plotse ling opkomend regenbuitje een genoege- lijke schuilplaats. Schommels en wippen ziet men in de Weense speelgelegenheden slechts zeer sporadisch. Romantiek In Rijssel, waar de heer Gustenhoven zijn licht opstak, heeft men de speeltuinen opgenomen in uitgestrekte openbare par ken met speelvijvers, speelweiden en zelfs dierentuinen. De heer Gustenhoven illu streerde dit met tal van foto's. Bij de opzet van de Rijsselse speelgelegenheden; is aan de romantiek een grote rol toebedeeld. Zo •zijn er hele indianendorpen met wigwams, totempalen e.d. Bi.ina levensgrote galjoenen bieden de jeugd een ideale gelegenheid tot het beoefenen van het zeeroversspel. Ver der zijn er oude auto's en vliegtuigen van boomstammen, waar de kinderen uren achtereen mee bezig kunnen zijn. Grillig gevormde boomstronken werden „be toverd" in vervaarlijke draken. Het is dui delijk dat de Rijsselse jeugd zich in een dergelijke avoniuurlijke omgeving niet gauw zal vervelen. Bij de gedachtenwisseling welke op de inleidingen van de heren Snelders en Gus tenhoven volgden, was men het er over eens dat een vergelijking tussen het buiten land en Nederland .vooral met betrekking tot de grote steden, wel in het voordeel van het buitenland moet uitvallen, omdat de ruimtelijke situatie daar minder problema tisch is dan in ons land. Bovendien zullen de betrekkelijk hoge aanschaffingskost.en van moderne speel plastieken vooralsnog voor de meeste ge meenten, laat staan speeltuinverenigingen, een onoverkomelijk bezwaar vormen. Niet temin zijn er al fabrieken die zich op de vervaardiging van deze nieuwe speeltoe stellen toeleggen. Meer opdrachten zullen uit de aard der zaak de prijs gunstig be ïnvloeden. Men kwam tot de slotsom dat de besturen van speeltuinorganisaties in Haarlem een open oog hebben voor een modernisering van het speeltoestel en dat men deze ontwikkeling ook wenselijk acht.. De financiële consequenties van de zaak zijn echter van dien aard dat van een ver werkelijking van de plannen en wensen voorlopig niet veel zal kunnen komen. Donderdagmiddag om tien over half- twee is een 54-jarige Haarlemse magazijn arbeider bij zijn werk op de zolder van een Haarlemse chocoladefabriek van vier meter hoogte gevallen en gewond. De man was bezig met het verplaatsen van dozen. Vermoedelijk is hij met een doos tegen een stapel van deze voorwer pen opgelopen. Hij verloor het evenwicht en viel ruggelings over een afscheiding van kettingen op een vier meter lager ge legen betonnen vloer. Met een gebroken linkerbovenbeen werd het slachtoffer in het St. Joannes de Deoziekenhuis opgeno- Ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van koningin Juliana houdt de Bavo-commissie der hervormde gemeen te Haarlem op 29 april des avonds om acht uur ln de Grote Kerk een feestelijke samenkomst. De sprekers zijn dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en dr. G. Snijders, hervormd predikant te Haarlem. Voorts wordt er aan deze avond meege werkt door de koninklijke liedertafel ..Zang en Vriendschap" met als dirigent Jack P. Loorij, de alt Roos Boelsma en de organist Piet van Egmond. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft besloten dit jaar de toeristen te gaan tellen. Het rekent hierbij op de medewer king van de inwoners. Voor een gezonde ontwikkeling van het toerisme acht men het wenselijk een nauwkeuriger inzicht te krijgen in de omvang van het bezoek. Ook wil men gegevens verzamelen over de tijd dat de gasten in de badplaats verblijven, de grootte van de gezinnen, de wensen van de badgasten enz. De voorbereidingen voor de tellingen zijn inmiddels getroffen. Alle logiesverstrek- kende bedrijven en particuliere kamerver huurders zijn geregistreerd. De gemeen te zal telkaarten verstrekken, waarop men aantekening van het aantal badgas ten kan houden. Deze gegevens zullen uit sluitend voor statistische doeleinden .wor den gebruikt, zodat andere dan gemeen telijke ambtenaren de gegevens niet onder ogen krijgen. Advertentie (en met een prachtig resultaat) *r it TIX verf voor ieder doel HARDOLIN TIX hoogglans voor hout en board; ook in tubes, handig voor kleine karweitjes HARDOSILK TIX zijdeglans voor hout, board en behang HARDOMUR TIX de volmaakte muurverf, morsvrij, vochtabsor- berend afwasbaar HARDOFILLER TIX plamuren met de kwast voor de kwasten: HARDOBRUSHCLEANER voor buitenwerk aanbevolen TEOLACQ GEMAK VVAGEMAKEBS BREDA Van zaterdagmirldag af zal het wandel bos „Groenendaal" in Heemstede weer een attractie rijker zijn. Namelijk het moder ne paviljoen „De Boom", dat sinds fe bruari van dit jaar in de onmiddellijke nabijheid van de kinderboerderij en de speeltuin is verrezen. Voor de bouw hier van had de gemeenteraad van Heemstede reeds in 1957 zijn goedkeuring verleend en de hiervoor benodigde gelden beschikbaar gesteld, doch in verband met de beste dingsbeperking hebben Gedeputeerde Staten aanvankelijk hun fiat aan deze plannen onthouden. Nu de financiën echter kennelijk weer iets gemakkelijker vloeien heeft men, me de op aandringen van de directeur van Openbare Werken, ir. Th. J. Mebius, in het begin van dit jaar de gewenste goedkeu ring van Gedeputeerde Staten verkregen, waarna het object reeds binnen veertien dagen was aanbesteed en gegund aan de firma G. Westerman uit Hoofddorp. Er kon onmiddellijk met. de bouw wor den begonnen, want het ontwerpplan van hoofdopzichter D. Plat was uiteraard reeds in 1957 gereed. Dit is overigens de laatste nieuwe bouw welke de heer Plat voor de gemeente Heemstede heeft uitge voerd, want per 1 juli gaat hij de dienst Openbare Werken verlaten om zich dan te vestigen als zelfstandig architect. Dc heer Plat heeft voor dit paviljoen weer een vorm gevonden, die met veel smaak aan het omringende natuurschoon is aan gepast. Het gebouw heeft in totaal een op pervlakte van 210 vierkante meter-, waar van uiteraard het grootste gedeelte voor de bezoekers is bestemd. In de voorgevel is veel glas verwerkt. Daarvoor bevindt zich het terras met moderne en gemakke lijke zitjes, dat bij slechte weersomstan digheden geheel kan worden overdekt. In het rechtergedeelte werden buffet en kan toor geprojecteerd; het eerste modern en uiterst efficiënt van opzet. Doorgeefkas- ten, afwasmachine en een dubbel opberg systeem maken het mogelijk, dat het buf fet desnoods door één man kan worden bediend. Het is opmerkelijk, dat men dit gedeelte om een boom heen heeft gebouwd, zodat het lijkt alsof deze door het dak is ge groeid. Dit gebeurde niet omdat de heer Plat het Amerikaanse paviljoen van de Expo wilde imiteren, maar eenvoudig doordat hij gebonden was aan het voor schrift, dat het rooien van bomen in „Groe nendaal" voor nieuwe bouw verbiedt. Dit was voor hem dus de enige oplossing, waaraan het paviljoen tevens zijn naam kon ontlenen. Met de opening van dit nieuwe pavil joen met een capaciteit van ruim dui zend bezoekers kan nu een ieder het gewenste comfort worden geboden, terwijl de kinderen zich amuseren met de vele Advertentie bezorgen SPAARNWOUDERSTR. Telefoon 21560 overal 75 Zandvoort se automobilist zou voet Hangers gehinderd hebben „Ik vind de boete die de kantonrechter deze verdachte heeft opgelegd veel te laag. De mentaliteit die verdachte als automobilist aan de dag heeft gelegd kan niet geduld worden." Dit zei de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank donderdagmiddag in zijn requisitoir tegen een 19-jarige confcctie-volontair uit Zand voort die voor een verkeersovertreding in hoger beroep terechtstond. De Haarlemse kantonrechter had de Zandvoorter veroor deeld tot een boete van 15 en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Ver dachte vond dit een te zware straf. De of ficier van Justitie eiste thans 100 boete en een jaar intrekking van het rijbewijs. Verdachte zou op 14 juni van het vorig jaar met zijn auto in de toen zeer drukke Kerkstraat in Zandvoort zo onvoorzichtig hebben gemanoeuvreerd dat een Haar lemse inwoonster, die daar met haar man en kinderen liep te wandelen zich slechts met een wilde sprong in veiligheid kon brengen. Toen haar man de Zandvoorter op het verkeerde van zijn daad wees zou de laatste hebben gezegd; „Voetgangers horen niet op de weg. Als ze niet op zij gaan rij ik ze tegen de vlakte." Verdach te kon zich deze opmerking niet meer her inneren. Hij had het Kerkdwarspad wil len inbuigen maar het drukke voetgan gersverkeer had hem dit belemmerd. Zijn raadsman, mi-, J. C. Smithuijsen, was van mening dat zijn cliënt niet als een weg- piraat beschouwd moet worden. Misschien was hij doordat de voetgangers hem geen gelegenheid gaven zijn weg te vervolgen wat ongeduldig geworden. De jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid achtte de ver dediger een onevenredig zware straf voor een betrekkelijk geringe verkeersovertre ding. De uitspraak volgt op woensdag 29 april des middags om kwart voor twee. aanwezige speelwerktuigen. Deze laatste zijn eveneens van een aantal nieuwe aan winsten voorzien, zoals de grote glijbaan, draaimolen en raketbaan, alles in vrolijke tinten geschilderd. Een fraai voorbeeld van moderne speelplasliek is deze fantastische in beton uitgevoerde drakekop. In de kop is (links op de foto) een glijbaan geconstrueerd. Verder biedt het ont werp vele spelmogelijkheden. De Am sterdamse architect B. B. Westerhuxs is er de ontwerper van. De kop van de draak is van de hand van de beeld houwer L. van Leeuwen. Beton blokken en rioolbuizen vormen de rest van het drakelichaam. j v> Naar wij vernemen wordt door archi tect J. Brouwer uit Aerdenhout een flat gebouw ontworpen, dat op de hoek van het Valkenburger plein en de Torenlaan in Heemstede zal worden gebouwd. De ste debouwkundig adviseur van de gemeen te Heemstede heeft de maximum hoogte van het gebouw op vier verdiepingen met een souterrain vastgesteld. Er zijn voor deze onbebouwde hoek van het Valkenburgerplein de laatste jaren al meer plannen gemaakt, uiteenlopende van een aantal ééngezinshuizen tot een zeer hoog flatgebouw. Geen dezer projecten kon verwezenlijkt worden. Het nieuwe plan dat de bouw van zestien comfortabele flats de lift zal niet ontbreken vol gens het galerijprincipe behelst, lijkt ech ter veel kans van slagen te hebben. Omstreeks 1950 werd reeds een flat aan het Valkenburgerplein gebouwd naar een ontwerp van de enige tijd geleden ver scheiden Haarlemse architect H. Tuninga. Advertentie EVEN VERPOZEN IN DE „LINIO BAR" Gezellige sfeer in het betere genre Billijke prijzen. Stella Artois Bier (het beste Belgische bier) PIANIST - GOOCHELAAR AB. LANG - Gasthuisstraat 26 - Tel. 21875 Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Haarlem van de Koninklij ke maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft dezer dagen in het Krelage- huis haar laatste vergadering van dit sei zoen gehouden. Dr. W. Kruyt heeft een uiteenzetting gegeven over de bouw van insecten, de voortplanting, de wijze waar op de insecten zich oriënteren en over de middelen, waarmee zij aan vervolgers kunnen ontkomen. Interessant waren de mededelingen van dr. Kruyt over de hormonenafscheiding bij de rups, die de overgang in het popstadium beïnvloedt. Het hormoon heeft men ge analyseerd. Door injecties heeft men het popstadium kunnen vervroegen. Vermoe delijk ligt hier een nieuwe weg tot het be strijden van schadelijke insecten, nu men met. de chemische middelen steeds voor groter moeilijkheden komt te staan. Met kleurendia's lichtte spreker toe, hoe onder andere de beerevlinder en de pauw oogpijlstaart bij bedreiging door vogels een houding aannemen, die de vijand af schrikt. Rupsjes lijken in hun „verstarde" houding op takjes, waardoor zij aan hun vervolgers kunnen ontsnappen. Andere hebben afschrikwekkende kleuren. De vo gels weten bij ervaring dat het consume ren van dergelijke rupsen hun slecht zal bekomen. Uitvoerig schetste dr. Kruyt het oriën tatievermogen van de bijen, die voorna melijk door de geur worden geleid. Van de vlucht terugkerende bijen geven door het uitvoeren van bepaalde bewegingen aan in welke richting ten opzichte van het zonlicht de nectar gezocht moet worden. Meegedeeld werd dat voor de excursie van de afdeling naar Lelystad het maxi mum aantal deelnemers is ingeschreven. Voor de vriendschappelijke bijeenkomst van de maatschappij op 2 juli in Den Bosch kunnen zich nog enige deelnemers opgeven. Zaterdag 18 april des middags om vier uur zal op het HFC-terrein aan de Span jaardslaan in Haarlem voor de tiende keel de voetbalwedstrijd tussen Haarlemse ad vocaten en artsen worden gehouden. De opbrengst van deze wedstrijd is bestemd voor de stichting Nationaal Reumafonds. De opstelling van de elftallen luidt: Advocaten: doel: mr. K. van Giffen; achter: mr. J. G. A. M. van Son en mr. J. D. Viskil; midden: mr. C. F. M. van Kop pen, mr. K. Heimig en mr. J. G. Bettink; voor: mr. O. H. van Wijk, mr. A. W. Lui- kinga, mr. D. van Leijden, mr. J. F. M. Brons en mr. F. M. Oberman. Reserve: mr. J. W. Rutgers. Artsen: doel: D. Rijnders; achter: J. Ph. Zeepvat en E. G. Duurtsma; midden: C. Eenhoorn, P. A. Roorda en J. van Mans- velt.; voor J. Lems, P. M. van der Gugten, W. H. Brouwer, R. G. Colombijn en M. A. de Ruiter. Reserves: J. J. H. Vrijdaghs en W. G. Loggers. De jaarlijkse Emmabloemcollecte. de in zameling ten bate van de vereniging tot bestrijding van de tuberculose zal in Haar lem. Bloemendaal en Overveen plaats heb ben op woensdag 22 april, In Heemstede wordt gecollecteerd van 20 tot 25 april. Men kan deze inzameling ook steunen door het overschrijven van bedragen ineens op girorekening 119600 ten bate van de Haarlemse vereniging. RECTIFICATIE. In het bericht over de voortzeting van de polio-inentingen in Haarlem, die van 20 tot en met 25 april gegeven zullen wor den, vermeldden wij ondermeer dat deze polio-prikken bestemd waren voor kinde ren geboren in 1949. Dit jaartal moet ech ter 1958 zijn. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn teleurgesteld over de inhoud van het wetsontwerp betreffende de opheffing van de gemeente. Zi,j menen, dat bij de opstelling van dit ontwerp in geen enkel geval rekening is gehouden met de vele bezwaren van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en van een minder heid van dc raad van Haarlemmermeer. Van een weerlegging van deze bezwaren zou niets zijn gebleken. B. en W. stellen voor aan Gedeputeerde Staten mee te de len, dat op grond van het in 1958 uitge brachte advies inzake de voorgenomen opheffing reeds beprekingen met Haar lem hebben plaatsgehad over de moge lijkheid voor Haarlem woningbouw tot stand te brengen in Zuid Schalkwijk, zon der dat directe grenswijziging noodzake lijk zou zijn. Deze onderhandelingen zijn reeds zover gevorderd, dat binnenkort een ontwerp-bijeenkomst aan de raad zal wor den voorgelegd. Het wetsontwerp wijkt in twee geval len af van het oorspronkelijke vooront werp. Zo wordt thans voorgesteld de ge hele oostelijke oever tot en met de weg langs Mooie Nel en de Liede bij de ge meente Haarlem te voegen, zodat de ge hele Lagedijk en een gedeelte van de Lie- deweg bij Haarlem komen. Een zestal boerderijen ten oosten van de Lagedijk in de gemeente Haarlemmermeer krijgen daardoor hun uitpad in Haarlem, terwijl vier boerderijen, die op Haarlems gebied komen te liggen, hun landerijen in de Haarlemmermeer krijgen. Volgens de berekeningen van B. en W. gaan 743 hectare met 866 inwoners naar de gemeente Haarlem en 2725 hectare met 3511 inwoners naar de gemeente Haar lemmermeer. Het bezwaar van Haarlemmerliede bij de bekendmaking van het voorontwerp ge uit, dat de voorgestelde grensregeling plaatselijke gemeenschappen zou door snijden, geldt thans in nog sterkere mate, aldus B. en W. Voorts maakte het college bezwaar te gen de omstandigheid, dat het nieuwe ont werp geen mogelijkheden openlaat voor de ingezetenen van de op te heffen ge meente Haarlemmerliede hun stem in de gemeenteraden tot aan het begin van de Op zesenzeventigjarige leeftijd is te Bloemendaal overleden de heer C. J. de Groot, oud-gemeentesecretaris van Bloe mendaal. Op 23 oktober 1906 is hij in dienst der gemeente getreden en in 1938 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris. Om ge zondheidsredenen werd hem met ingang van 1 mei 1946 eervol ontslag verleend. In de donderdagmiddag gehouden verga dering van de gemeenteraad heeft de bur gemeester het overlijden gememoreerd. Zaterdagmorgen omstreeks half tien zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden verast. volgende zittingsperiode (september 1962) te doen horen. De belangen van deze be woners zullen door voor hen geheel vreem de raden moeten worden behartigd. De bewoners vrezen, dat zij in een vergeten hoek zullen geraken. Indien de bezwaren tegen het achterwe ge laten van de verkiezingen niet worden aanvaard, wensen B en W. van Haarlem merliede in ieder geval de termijn, gedu rende welke de gemeentelijke voorschrif ten van Haarlemmerliede en Spaarnwou de hun rechtskracht behouden, van twee jaar op drie jaar te brengen. In dit geval zullen de nieuw-verkozen raden, waarin mogelijk vertegenwoordigers van de ge annexeerde gebieden zijn opgenomen, hierover nog een oordeel kunnen uitspre ken. B. en W. stellen voor genoemde pun ten ter kennis te brengen van Gedepu teerde Staten. Advertentie reeds een minimale hoeveelheid maakt het kapsel van dames èn heren luchtig en glanzend. Advertentie FOTOKOPPEËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 De uitslag van de donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden verkoop van huizen luidt: Oranjestraat 69, C. Keur qq voor 4675; Adriaan de Jongestraat 42, N.N. 6230; Tugelastraa.t 76, H. I. van Goor qq, 3060. Voor gerechtshof Voor het Gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag een 51-jarige Aalsmeerse kweker wegens het medeschuldig zijn aan een verkeersongeluk met dodelijke afloop 200 boete tegen zich horen eisen. Voor de Haarlemse rechtbank was hij in okto ber van het vorig jaar tot een maand ge vangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar ver oordeeld. De procureur-generaal was van mening dat de schuld van de kweker niet zo groot is geweest, dat hiervoor een gevangenis straf zou moeten worden opgelegd. Het on geluk, dat in december 1957 is gebeurd, was voor een belangrijk deel te wijten aan de onvoorzichtigheid van de bij het onge luk overleden motorrijder die weliswaar op een voorrangsweg, de Aalsmeerderweg reed, maar de daar maximaal toegestane snelheid van 50 km. per uur aanzienlijk had overschreden. Verdachte was bij het naderen van het kruispunt voor de streep gestopt én lang zaam naar het kruispunt gereden. Op dat moment had hij een passerende kennis ge groet, waardoor hij even zou zijn afgeleid. De verdediger betoogde dat dit groeten nauwelijks van invloed geweest kon zijn op het reactievermogen van de kweker. De motorrijder daarentegen stond in zijn woonplaats bekend als een roekeloze rij der, aldus pleiter, die meende dat de schuld van verdachte nog geringer was dan de procureur-generaal in zijn requi sitoir had laten uitkomen. Hij vroeg vrij spraak. Het hof zal op 29 april uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7