Sukarno legt zijn conceptie aan de constituante voor De hoofdstad zoekt expansie op andermans grondgebied OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Hart's behang T. J. TWIJNSTRA OVERLEDEN 0 MORRIS beforeijoit êmj/ ZEKERHEID „Leiding-met-raadpleging" Nationale Raad en Volkscongres rijzen achter het parlement op Tienduizenden Amsterdammers zijn reeds naar elders „geëxporteerd" De kabinetsformatie Nog steeds besprekingen over zetelruil koopt U bij Sprenger de beste polisbrenger. Hans Culeman was verdwenen Het woord is aan Axelse moordzaak Belgische vrouw (39) is waarschijnlijk door haar man vermoord Britten waarschijnlijk in de herfst naar de stembus Zonnig Russische ambassadeur in India vervangen Plan voor doortrekking van Lorentzkade naar de Leidsevaart Twee doden in het verkeer NIEUW ONZE BEHANGSPIEGEL Haitink leidt in Engeland Concertgebouworkest IÉÉI 4 4- W- Nederlandse letteren studeren aan de uni versiteit te Amsterdam en geschiedenis en staatswetenschappen aan de Rijksuniver siteit te Leiden. Hij moest deze studie 73e JAARGANG No 239 WOENSDAG 22 APRIL 1 959 304e JAARGANG No 87 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 TT 1 I 11 1 UftgaVe Bedri)'Ven Damiatej N'V" (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I i AV AV V I /"\W> fl I I /"V |r% I ^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f 1 f 1 I P |T| X J f 1 ffj J I M M Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 XA XA A W 1 I AO A-A VA M A VA VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 et. Postgnro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. BANDUNG (UPI) President Sukarno heeft woensdag zijn plan voor een geleide democratie formeel voorgelegd aan de constituante van Indonesië, waarbij hij aandrong op aanneming van een volko men nieuwe regeringsvorm, welke hem bijna onbeperkte volmachten geeft. In wat hij een van zijn belangrijkste redevoe ringen in zijn carrière als lei r van de op vijf na grootste natie van de wereld noem de, zeide Sukarno tot de 527 aanwezige le den van de assemblee, dat de voorlopige grondwet moet worden opgeheven. Hij zeide, dat de revolutionaire grond wet van 1945 naar wezen en geest opnieuw van kracht moet worden, om het land in staat te stellen nieuwe stabiliteit te krij gen. Teveel werd afgeweken van princi pes der revolutie en gevolgen hiervan wa ren afwijkingen op bijna elk terrein, het regeringsvlak en in de sociale ontwikke ling, in de politiek, op militair terrein, en zovoort. In zijn lange redevoering ontvouwde Su karno een volledig plan, samen met pro cedures voor de toepassing van zijn „kon- sepsie", waarmee hij ruim twee jaar ge- Advertentie BARTELJORISSTR." HAARLEM: TEL. 13439 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur heeft vanmorgen gezamenlijk de ministers Klompé (K.V.P.) en Zijlstra (A.R.), alsmede drs. H. A. Kort hals (V.V.D.) ontvangen voor de bespreking van een oplos 'ng om tegemoet te komen aan de bezwaren van de C.H.U. tegen de aan deze partij toegedachte ministerzetels. Tevoren had hij een half uur gesproken met minister Staf C.H.U. Het antwoord van drs. Korthals aan de formateur over de bereidheid van de V.V.D. zetels te ruilen met de C.H.U., was afwij zend geweest, maar de mogelijkheid be hoeft niet uitgesloten te zijn, dat de V.V.D. bereid is tot enige tegemoetkoming, als deze ook van de zijde van de K.V.P. wordt betoond. Prof. De Quay pleegt geen overleg meer met de fractieleiders om te doen uitkomen dat er geen binding zal bestaan tussen de partijen en het kabinet. De ministers Klompé en Zijlstra moeten dus worden beschouwd als vertrouwensmensen van de formateur in de kringen van K.V.P. en A.R. Drs. Korthals is voor de formateur de ver trouwensman van de V.V.D. leden voor de dag kwam als een middel om de stabiliteit te herstellen. Hij herhaalde zijn stelling, dat de Wes terse parlementaire democratie volkomen ongeschikt voor Indonesië is en zeide dat er een dringende behoefte is aan demo cratie, gekoppeld aan leiding. De president legde er de nadruk op dat geleide democratie geen dictatuur is. Het wezen er van is leiding-met-raadpleging, zo betoogde hij, maar hij voegde hier aan toe, dat de president met meer gezag be kleed moet worden en dat de macht der politieke partijen scherp beknot moet worden om een stabiele regering te waar borgen. Over de politieke partijen zeide Sukarno: „Onder het systeem van de geleide democratie is het niet natuurlijk een oppositie te hebben in die zin, dat een groep voortdurend en zonder onderscheid te maken zich zowel in het parlement als daarbuiten tegenover de regering stelt". Sukarno zeide dat krachtens zijn voor stel de president niet verantwoordelijk zou zijn aan het parlement, maar aan het op perste volkscongres, dat is samengesteld uit „functionele" vertegenwoordigers, die door de president benoemd worden. In het kort komen de voorstellen van Sukarno hierop neer: 1: het parlement keure met spoed de terugkeer goed naar de grondwet van 1945 zonder enigerlei wijziging, 2: president, parlement en constituante komen samen om, na aanneming door het parlement, het „handvest van Bandung" te ondertekenen dat de grondwet van 1945 weer formeel van kracht maakt, 3: het kabinet geeft zijn mandaat terug en de president benoemt een nieuw kabinet onmiddellijk na onder tekening van het Handvest van Bandung, waarschijnlijk medio komende zomer, 4: het tegenwoordig parlement blijft aan tot verkiezingen worden gehouden, welke te gen september 1960 zijn vastgesteld en welke dienen om een nieuw parlement te kiezen, dat bestaat uit vertegenwoordigers van politieke partijen en uit functionale vertegenwoordigers, 5: er worden een na tionale consultatieve raad en een consul tatief volkscongres opgericht, bestaande uit functionele vertegenwoordigers, die door de president benoemd worden met hulp van een nieuw „Nationaal front", dat vóór de verkiezingen moet worden opge richt om functionele groepen te coördine- Prinses Irene was één van de achttien amazones, die gisteren in Utrecht de stoet van reünisten van de Utrechtse Vrouwelijke Studenten Vereniging van het station naar de Domkerk be geleidden, waar een bijeenkomst ter gelegenheid van het twaalfde lustrum van de U.V.S.V. werd gehouden. In het oerwoud van Sumatra ver schuilen zich grote eenheden rebellen, die de strijd tegen Djakarta's suppre- matie onvermoeid voortzetten. Een opname van een r eb elleneenheid, die blijkbaar goed gedisciplineerd en bewapend is. ren, 6: er moeten wetten worden vastge steld, die de politieke partijen vereenvou digen en reguleren. (De president wees er op, dat de politieke partijen niet ontbon den zouden worden), 7: verkiezing van de president en vice-president door het nieu we volkscongres (Sukarno gaf hierbij de toelichting „de regering is van mening, dat ik ditmaal de functie van president zou moeten behouden"), 8: er moeten 35 zetels in het parlement worden gereser veerd voor de militaire diensten. Sukarno zal ook deze vertegenwoordigers benoe men. Krachtens zijn voorstellen zal de presi dent al grote volmachten hebben wat de keuze van de leden van het parlement be treft zowel de politieke als de functione le vertegenwoordigers maar wat de na tionale raad en het volkscongres betreft, zal hij bijna absolute bevoegdheid hebben de leden zelf te kiezen. Op de valreep (Reuter) Men verwacht, dat Sukarno een meerderheid van tweederde zal ver krijgen voor de grote wijzigingen, die hij heeft voorgesteld, juist een dag voor het begin van zijn wereldreis van twee maan den. De grondwetgevende vergadering is drie jaar bijeen geweest zonder overeen stemming over een definitieve grondwet te bereiken. Naar men verwacht zal het plan de steun krijgen van alle grote partijen met uitzondering van de Masjumi. Teïpfabn 1-3-8-6-8 Vannacht kwam de acteur Hans Culeman wat later dan gewoonlijk in zijn Amsterdamse woning aan, om dat hij dacht een vrije avond te hebben. Zijn agenda wees dat immers uit. Het bleek echter onjuist. Van half acht af heeft een volle Koninklijke Schouw burg in Den Haag en het volledig ge zelschap van „Theater", geschminkt en wel op hem gewacht. De voorstelling, waaraan Culeman zou deelnemen, „De geschiedenis van Vasco", werd tenslotte om negen uur afgelast. Met een bezoek aan zijn moeder en enkele bezoeken in de hoofdstad wilde Culeman zich de vrije" avond ten nutte maken. Telefonisch is theater directeur Robert de Vries nog aan het speuren geweest. De wegenwacht en rijkspolitie zochten wegen tussen Bus- sum, Amsterdam en Den Haag af. Culeman bleef onvindbaar, tot hij ten slotte, ver na het middernachtelijk uur, gewoon thuis kwam. Anonymus Hoe groter de verleiding, des te kleiner de zonde. (Van onze correspondent in Londen) De algemene opinie in politieke kringen was dinsdag dat premier Macmillan be sloten zou hebben niet voor de herfst al gemene verkiezingen te houden. De rege ring kan uiterlijk tot de zomer van 1960 aanblijven, maar doorgaans wacht geen enkele regering met aftreden tot het ein de van de grondwettelijke termijn van vijf jaar en kiest zij het gunstigste tijdstip voor het vragen van een nieuw mandaat san de kiezers. Op het ogenblik hebben de conservatieven de wind mee, hoewel het niet zeker is dat zij met een even royale meerderheid als waai-over zij thans be schikken, in het Lagerhuis zullen terug keren, indien thans verkiezingen zouden worden gehouden. De werkloosheid, wel ke op talrijke plaatsen een grimmig ka rakter draagt al is het algemeen ge middelde dan ook laag zou een grote Tory-meerderheid in gevaar brengen. Het kan zijn dat de kansen in het najaar min der goed zijn dan thans, maar Macmillan heeft het te druk met de komende con ferenties met de Russen om zich ook nog met verkiezingen bezig te houden. De ver wachting dat de Britten niet in mei of juni, maar in oktober naar de stembus zul len gaan, is gegrond op de omvang van 't dinsdag ingediende ontwerp dat de begro ting wetskracht moet geven en dat de ge bruikelijke lengte heeft. Verwachting tot morgenavond: De Belgische justitie meent het myste rie rond de op 9 april te Axel gepleegde moord vrijwel geheel tot klaarheid te heb ben gebracht. Het verbrande lichaam is geïdentificeerd als dat van de 39-jarige Julia Schitse, een doofstomme en wat achterlijke vrouw, afkomstig uit het dorp je Blaasveld bij Antwerpen. Vrijwel ongemerkt heeft de export" van Amsterdammers de laatste jaren grote vormen aangenomen. Tienduizenden Am sterdammers hebben huizen betrokken in Amstelveen, Diemen, Zaandam, Lands meer, Purmerend en zelfs Hoorn. Het vroeger zo landelijke dorpje Landsmeer heeft in korte tijd zijn inwonertal zien verdubbelen. Purmerend, dat thans 7.000 inwoners telt, zal na de totstandkoming van het uitbreidingsplan ruim 20.000 in woners krijgen. De Zaanse Kalverpolder biedt straks plaats aan 15.000 mensen. Binnenskamers wordt druk geconfereerd over de vraag in hoeverre annexatie van buurgemeenten de hoofdstad in het groei proces tegemoet kan komen. Tevens wordt de mogelijkheid onderzocht van een over koepelend bestuursorgaan voor „Groot- Amsterdam", waarin de randgemeenten toch nog baas op eigen terrein kunnen blijven. Wil Amsterdam alle huisvestingsmoei lijkheden onder de knie krijgen dan zal he- nodig zijn binnen twintig jaar meer dan 100.000 woningen te bouwen. Immers, op het programma staan een aantal sane ringen in de oude wijken van de stad. En wanneer die saneringen zijn uitgevoerd, zal blijken, dat er slechts een vierde deel van de huidige bewoners in die nieuwge bouwde, ruime wijken zal kunnen worden ondergebracht. Droog weer met in de nacht en ochtend weinig wind en plaatse lijk mist. Morgen overdag over wegend zonnig en opnieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S MOSKOU (AFP) De Russische am bassadeur in India, Ponomarenko, is van zijn functie ontheven, aldus heeft Tass dinsdag gemeld. Hij is vervangen door Benediktov. Volgens Tass zal Ponoma renko een andere functie krijgen. Er is niet meegedeeld welke. Het is voor de tweede maal dat Bene diktov ambassadeur in India zal zijn. Hij was het korte tijd in 1953. (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam groeit uit zijn jas. Enige jaren geleden heeft men moeten besluiten industrieterreinen aan te leggen op grond gebied van de gemeente Ouder-Amstel Zonder dat er veel ruchtbaarheid aan wordt gegeven is men thans bezig met de aankopen van 33 boerderijen in de 600 ha. grote Bijlmermeerpolder, welke behoort tot de gemeente Weesperkarspel. De be doeling is duidelijk: Amsterdam zoekt expansie voor zijn woongebied. De hoofd stad raakt volgebouwd. In het westen zijn de tuinsteden Slotermeer, Geuzenveld, Slotervaart en Osdorp opgedrongen tot aan de grenzen van de gemeente Haar lemmermeer. In het zuidwesten zal de in aanbouw zijnde tuinstad Buitenveldert straks slechts door een kleine groenstrook van het tot Nieuwer-Amstel behorende Amstelveen gescheiden zijn en in het zuid oosten roepen Ouder-Amstel en Diemen de uitbreidingen een halt toe. In noord, aan de overzijde van het IJ, is het uitbrei dingsplan van beperkte omvang, omdat 't landelijke gebied van Waterland voor recreatie is bestemd. Amsterdam zal binnen afzienbare tijd een miljoen inwoners tellen Zoals de gren zen thans liggen, zal het onmogelijk zijn dal miljoen „in eigen huis" onder te bren gen Mogelijk zal bij een eventuele ophef fing van de gemeente Weesperkarspel de Bijlmermeerpolder aan Amsterdam wor den toegevoegd. De besprekingen hierover zijn nog gaande. Daarnaast echter zal het nodig blijven, dat vele hoofdstedelingen ir. naburige gemeenten worden onderge bracht. Naar wy vernemen is by het bedrijf van Openbare Werken een plan in voorberei ding tot doortrekking van de Lorentzkade langs de westelijke randweg naar de Leidsevaart. Door deze aansluiting van de Lorentz kade op de Leidsevaart zal het zuidweste lijk deel van Haarlem uit zijn isolement worden verlost en zullen de vele forensen in die omgeving geen omwegen meer be hoeven te maken via Aerdenhout of de Pijlslaan om de spoorweghalte in Heem stede te bereiken. Vooral nadat de spoor wegen, in hun zorg om het aantal onbe waakte overwegen te verminderen, de overgang in de Munterslaan hadden afge sloten, werd Haarlem-zuidwest voor het uit zuidelijke richting komende verkeer bijna geïsoleerd. De aanleg van de weste lijke randweg betekende voor de fietsers en voetgangers geen uitkomst, omdat deze verbinding uitsluitend voor autoverkeer werd opengesteld. Wel werden in het spoorwegviaduct doorgangen voor lokaal verkeer opgenomen, maar de bijbehorende wegen werden nog niet aangelegd. Er heeft zich bij de ophoging van de spoorweg trouwens een merkwaardig verzuim voor gedaan. Het gemeentebestuur van Haarlem en de directie van de Nederlandse spoor wegen waren tot overeenstemming ge komen over de bouw van een tunneltje voor fietsers en voetgangers ter hoogte van de Faradaystraat, waardoor aan de verlangens van de bewoners van de na- tuurkundigenbuurt naar een rechtstreekse verbinding met de stopplaats Heemstede- Aerdenhout zou worden tegemoet geko men. Dit tunneltje staat ook op het uit breidingsplan voor die omgeving. Men zou van de ophoging van de spoorbaan gebruik maken om die onderdoorgang tegelijkertijd te bouwen. Door onverklaarbare oorzaken is dit echter achterwege gebleven. Volgens het thans door Openbare Werken gemaakte plan krijgt de westelijke randweg als het ware een parallelweg voor lokaal verkeer, welke wordt gevormd door de ver lengde Lorentzkade. Uiteraard dient wel grote zorg te worden besteed aan de uit monding op de Leidsevaart. Als vermoedelijke dader heeft de politie haar echtgenoot, X. de B., gearresteerd. De man was werkzaam als huisknecht bij een rijke familie in Brussel. Hij is gister avond laat van zijn bed gelicht en voor het gerechtelijk onderzoek naar Gent overgebracht. Naar verluidt, zou hij een volledige be kentenis hebben afgelegd. Omtrent het motief voor de moord tast de politie nog in het duister. Bij het verhoor was ook de rechter van instructie bij de Middel burgse rechtbank aanwezig. Schitse is de meisjesnaam van het slachtoffer. Zij was sinds 1948 gehuwd met de verdachte, X. de B. In 1954 heeft het echtpaar zich gevestigd te Blaasveld. Het slachtoffer is geïdentificeerd, nadat haar moeder de overblijfselen van japon en mantel had herkend. In de woning van de verdachte is een huiszoeking gehouden. Over het resultaat daarvan kon de politie nog geen medede lingen doen. De man heeft al eens een poging gedaan zijn vrouw te vergiftigen, waarvoor hij met de justitie in aanraking is geweest. Voorts is hij al eens veroordeeld wegens mishandeling van zijn schoonmoeder en wegens autodiefstal. Het echtpaar woonde niet samen. Iedere week ging De B. zijn vrouw opzoeken te Blaasveld. Hij bezat een auto, die hij zich in 1953 had aange schaft. Voordat hij huisknecht werd in Brussel was hij in Nederland vertegen woordiger van een sigarettenfirma. Tij dens zijn ondervraging verklaarde De B. dat hij wel de door de dagbladen over de moord te Axel gepubliceerde berichten had gelezen, maar dat hij hierin geen en kel verband met de verdwijning van zijn vrouw had gevonden. Hij zou pas vorige week donderdag deze verdwijning aan de politie hebben medegedeeld. De 24-jarige motorrijder R. van der Zee uit Heiloo, die in de nacht van donderdag op vrijdag 27 maart in de Velser tunnel een ongeluk heeft gehad en ernstig werd gewond, is dinsdag in het Welhelmina- gasthuis in Amsterdam overleden. Het 4-jarig dochtertje van de familie Krullaart in de Zon en Maanstraat te Hilversum werd gistermiddag door een auto aangereden en zwaar gewond. Het kind stak onverwachts de weg over. Het is aan de bekomen verwondingen over leden. Advertentie Advertentie Bij het kiezen van behang stelt u zich de vraag: hoe zou dit nu aan de gehele wand zijn Hel antwoord geven wij u door middel van welke is opgesteld in onze zaak Gen. Cronjéstraat 60 Indien u zelf behangt, maak dan gebruik van onze afrand- en plaktafelservice. RALSTON VERF Gen. Cronjéstraat 60 Telefoon 50582 Kleine Houtstraat 49 Telefoon 11279 Naar wij vernemen, zal Bernard Hai tink, tweede dirigent van het Concert gebouworkest, tijdens de Engelse tournee van het Concertgebouworkest als dirigent optreden op de concerten in Leeds (3 mei) en Huddersfield (5 mei). Ook het concert voor de B.B.C., dat in de studio's in Leeds op platen wordt opgenomen, wordt door Haitink gedirigeerd. onderbreken toen zijn vader in 1915 plot seling overleed; de toen 25-jarige Tjeerd Jacob Twijnstra werd in dat jaar direc teur van U. Twijnstra's Oliefabrieken te Akkrum. Veel later heeft de heer Twijn stra het doctoraal examen in de geschiede nis en de staatswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden behaald. In 1922 werd onder zijn leiding een tweede fabriek van het bedrijf gesticht te Maarssen. Van 1920 tot 1955 was hij, met enige onder brekingen, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Oliefabrikanten en voor zitter van het Bedrijfschap Margarine, Vetten en Oliën. In 1956 werd de heer Twijnstra bevor derd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De heer T. J. Twynstra, voorzitter van hei Verhond van Nederlandse Werkgevers, plaatsvervangend voorzitter van de Sociaal-Economische Raad en onder andere voorzitter van de Commissie Ontwikkeling Nationale Economie van die raad, is van morgen overleden in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam. Tjeerd Jacob Twijn- ■W stra werd op 17 É^lÉll fPÉ augustus 1890 ge- r#| boren te Akkrum, Hk jP|| waar zijn vader fa- lliirak iffiS brikant was van 'TC'llllfs plantaardige oliën en gC x veevoeder. Hij ging

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1