Zwanezang van minister Staf in de Eerste Kamer Teams uit Kennemerland zijn goed gestart in promotiecompetitie Snelle Springbokken versloegen versterkt BDHC met ruim verschil Santpoort begon de promotiestrijd met vrij zekere zege op Schaaklust Wereldtoernooi voor dames begint zaterdag 25 april Alle wedstrijden zijn in Amstelveen In derde klasse werden alle kampioenen bekend tntet enéa ...toffees moeten van vein Melle zijn! ilil Zandvoort leed nederlaag tegen Kijk Uit-reserves Defensiebijdrage aan de NAVO moet eerder vermeerderd dan verminderd worden WOENSDAG 22 APRIL 1959 13 Vijftien spelers voor de trip naar Lissabon Belangstelling voor int. schermtoernooi in Amsterdam De tafeltenniscompelitie Wielrennen Van Looy winnaar van Grote Prijs van Vilvoorde HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Nederlandse boksploeg voor Brussel samengesteld Koersen m Hilversum Geen oplossing in geschil tussen zwemsters en trainer Washer in Davis Cup match tegen Nederland De tennisuitslagen Kunstmest schakelde Arsenal-spelers uit Zes jaar geëist tegen Duitse jongen Nederlander doodgeschoten bij straatrelletjes in Heerlen Vader en zoon verdronken De „Willem Barendsz" terug „Europak" geopend Zaterdag aanstaande begint in Am stelveen het wereldhockeytoernooi voor dames, dat jaren van voorbereiding heeft gekost. Vooral mevrouw Streefkerk- gchuitema, lid van het bondsbestuur van de KNHB, heeft daarvan veel werk voor haar rekening genomen. Behalve op de openingsdag zal er gespeeld worden op zondag 26 april, dinsdag 28 april, Ko ninginnedag donderdag 30 april, zaterdag 2 mei, zondag 3 mei, Bevrijdingsdag dins dag 5 mei en Hemelvaartsdag donderdag 7 mei, op welke laatste dag het toernooi tevens wordt besloten. Op de openings- en sluitingsdag wordt een grote parade gehouden. De veertien buitenlandse elftallen, die aan het toernooi deelnemen, zijn (in alfa betische volgorde): Argentinië, Australië. België, Canada, West-Duitsland, Enge land, Frankrijk, Ierland, Nieuw-Zeeland, Schotland, U.S.A., Wales, Zuid-Afrika en Zwitserland. Elk team bestaat uit vijf tien speelsters, wier leeftijd tussen de achttien en dertig jaar ligt. Op Koninginnedag zal er van negen uur des avonds tot twee uur des nachts een bal worden gehouden in Bellevus in Amsterdam. Nederlandse verenigingen zullen op dit bal een buitenlands elftal adopteren. Zij zorgen voor vijftien heren. Het hockeytoernooi gaat uit van de IFWHA, de International Federation of Women Hockey Associations. India, dat oorspronkelijk ook van de partij zou zijn, heeft zich later teruggetrokken. De indeling Er wordt gespeeld in drie poules van vijf elftallen, waarna vijf nieuwe poules van ieder drie teams gevormd zullen wor den van de nummers een, twee, enz. De eindstrijd-poule omvat dus de drie sterk ste elftallen. Elk elftal moet zes wed strijden spelen. In elke poule zijn drie Europese elftallen ingedeeld en twee ploe gen van overzee. In poule A zijn ingedeeld: Engeland, Ver. Staten, Argentinië, West-Duitsland en Zwitserland; in poule B: Canada, Australië, Ierland, Schotland en Neder land; in poule C: Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, België, Frankrijk en Wales. De meeste elftallen hebben op haar tocht naar Nederland gemiddeld nog twee wedstrij den per week gespeeld. Er zijn eenentwintig scheidsrechtsters aangewezen; daarvan zijn vijf Nederland- Vijftien spelers zijn aangewezen voor de wedstrijd, die het Nederlands militair elf tal zaterdag 25 april in Lissabon tegen Por tugal zal spelen. Het zijn: Van Pelt (Feyenoord), Villerius (Sparta), Ter Horst (Enschedese Boys), Van Wijk (De Volewijckers), Renders (PSV), Muller (Ajax), Teunisse (Vitesse), Alma (Leeu warden), Janssen (Stormvogels), Loo (Rapid), Geraeds (NAC), Lagarde (Emma), De Kreek (Feyenoord), De Jong (DWS-A), en Swart (Ajax). De ploeg vertrekt donderdag per vlieg tuig naar de Portugese hoofdstad. Het team zal voor deze wedstrijd, die telt voor groep B van het internationaal militair voetbaltoernooi, vandaag op Houtrust in Den Haag onder leiding van Elek Schwartz voor het laatst trainen. se, te weten de dames D. van Baasbank- Roos, F. Brandenberg, N. Roosjen, C. Na gel en I. de Fouw-Niekerk. De wedstrijden De belangrijkste wedstrijden zijn op zaterdag 25 april: NederlandIerland (drie uur) en EngelandVer. Staten (kwart over vier); op zondag 26 april: Ierland Australië (twee uur) en BelgiëZuid- Afrika (kwart over drie); op dinsdag 28 mei: West-DuitslandEngeland (twee uur) en NederlandSchotland (half vier); op Koninginnedag: Zuid-AfrikaFrank rijk (twaalf uur) en Nieuw-Zeeland—Wa les (half drie); op zaterdag 2 mei: Zwit serlandVer. Staten (twee uur) en Neder landAustralië (kwart over drie). Al deze wedstrijden worden gespeeld op het hoofdveld in het Wagener stadion in Amstelveen. De overige wedstrijden (op alle genoemde dagen zijn er zes) vinden plaats op de bijvelden. Op 3, 5 en 7 mei, respectievelijk van twee uur, half twee en elf uur af worden de nog nader vast te stellen wedstrijden voor het eindklasse ment gespeeld. Voor het tweedaagse internationale schermtoernooi, dat zaterdag 25 en zondag 26 april in het beursgebouw te Amsterdam wordt gehouden, bestaat zowel van buiten landse als van Nederlandse zijde grote be langstelling. Niet minder dan zestig bui tenlandse schermsters en schermers heb ben zich voor deelneming aangemeld en een even groot aantal Nederlanders zal op de lopers verschijnen. De wereldkampioen op degen, Hoskyns, de bekende florettist Jay en de sabreur Cooperman maken deel uit van de Engel se ploeg, terwijl voorts de Belg Delhem (floret) de Duitser Zimmermann (degen), de Fransman Dreyfus (degen) en de Hon gaar Nagy (degen), die zijn land heeft ver laten, van de partij zullen zijn, evenals de Nederlandse schermers, die trainen voor de Olympische Spelen. Voor de dameswedstrijden hebben zich o.a. Mary Durme, mej. Taylor (beiden Engeland) de sterke Duitse schermster mej. Schmidt en onze landgenoten Nina Kleyweg en Danie van Rossem gemeld. Zaterdag worden de equipewedstrijden de ploegen bestaan uit een. florettist(e), een degenschermer en een sabreur ge houden en zondag strijdt men op alle wa pens individueel. Voor de tweede keer in drie dagen speel den de Springbokken, het dameshockey team van Zuid-Afrika, een wedstrijd op het terrein van BMHC in Bloemendaal. De tegenpartij was het met enkele inval sters aangevulde eerste elftal van lands kampioene BDHC. De gasten wonnen met drie-één. De thuisclub moest zich in het begin aanpassen aan het zeer snelle spel van de Springbokken. De Bloemendaalse verdedi ging met mej. R. Vermaat als goede rechts achter, had het dan ook zwaar te verdu ren. Het Zuid-Afrikaanse elftal speelde, op twee uitzonderingen na, in dezelfde op stelling als zondag tegen Nederland B. Mej. L. Higgs, de goede technische en tac tische binnenspeelsier van de Springbok ken, die zondag ook reeds opviel, maakte dinsdag het eerste doelpunt. Aanvoerster mej. B. Duncker, de snelle linksbuiten, profiteerde van een fout van doelverdedig- ster Marjolein Dekker, en vergrootte de voorsprong tot twee-nul. Al in de eerste minuten van de tweede helft werd het drie-nul. Marjolein Dekker liep uit tot aan de cirkel en midvoor Jane Mc Neughton schoot de vrij gespeelde bal in. Pas in de achtentwintigste minuut van deze tweede helft slaagde Liekje Moolen- burgh er in de eer van BDHC te redden. Dit was de enige keer dat de doelverdedig- ster mej. T. Martin van Zuid-Afrika haar zeer goed verdedigen niet beloond zag. Zij De Grote Prijs van Vilvoorde, een weg wedstrijd voor professionals, is dinsdag gewonnen door de Belg Van Looy. De winnaar legde de 179 km af in 4 uur 25 minuten. Van Looy won de sprint van een groepje van vijf renners, waarvan de Nederlanders Gerrit Voorting, De Roo en De Groot respectievelijk derde, vierde en vijfde werden. Van de overige Nederlan ders eindigde Wim van Est al§ twaalfde met een achterstand van 25 seconden. Frans Mahn plaatste zich ex aequo als 21- ste in dezelfde tijd als Van Est. moest verschillende aanvallen afslaan, waar tegenover de gasten enkele gevaar lijke uitvallen plaatsten. Op de rechts buitenplaats viel bij de Springbokken Shirley Gx-ace op door haar snelheid. De wedstrijd werd geleid door de dames E. Hai-tmann, manager van de Springbok ken, en F. Brandenburg. Dinsdagmorgen genoten de hockeysters van een bezoek aan de Linnaeushof. Van daag, woensdag, biedt BDHC haar gasten een excursie naar Arnhem aan. Donder dagmorgen vertrekken de Springbokken uit Bloemendaal. De Kennemerland-teams, die deelnemen aan de tafeltennispromotiecompetitie, heb ben zich in de eerste wedstrijden uitste kend geweerd. Togido, dat in de hoofdklas se hoopt te komen, trok naar Emmercom- pascum, en versloeg daar Olympia met de fraaie cijfers acht-twee. Hotac, dat evenals Togido 2 promotiewedstrijden naar de overgangsklasse speelt, ontving UTTC uit Utrecht en bedwong zijn gasten met tien-nul! Togido 2 tenslotte ging naar Gouda en versloeg daar Donk met zeven drie. In de afdelingscompetitie werden diver se kampioenen bekend. In 2B sloot VTC een zeer goed seizoen met het kampioen schap af. In de derde klasse werden alle kampioenen bekend: in A was het Rapidi ty, in B Hotac 3, in C Oranje Zwart 3 en in 3D Geel Wit. Vooral van dit laatste team was dit een fraaie prestatie. In de laatste weken wist men een flinke achter stand op Hotac 2 teniet te doen. In heren 4B ging de titel naar het re serveteam van DSB en in 4C verkreeg het jonge Shot uit Zandvoort de hoogste plaats. Bij de dames werd Rapidity kampioen in de tweede klasse en mag dus deelnemen aan de strijd om de landstitel. In 3B werd VGZ de gelukkige en in 4B legde Bloemen daal definitief beslag op de eerste plaats. Togido speelde een voortreffelijke wed strijd en de fraaie zege kwam dan ook geen moment in gevaar. Guus Pliester en Cees Schoof wonnen beiden al hun wed strijden en boekten samen ook nog winst in 't dubbelspel. Bert van Eijk zoi-gde voor een punt en versloeg A. Abeln. Togido 2 deed voor zijn eerste team wei nig onder en bedwong Donk in Gouda met zeven-drie. Gijs Boers, die in de competi tie niet het sterkste van dit trio had ge speeld, was nu prachtig in vorm en ver- Advertentie Kunc U mij een lift geven? Waar mott U heen? Naar 't postkantoor om te sparen." 11. —..li Advertentie i In de competitie van de Noordholland- sche Schaakbond werd weer een aantal belangrijke uitslagen genoteerd. In de overgangsklasse werd Kijk Uit, na een beroep tegen de einduitslag zowel van Pat Mat als Kijk Uit, nu definitief kampioen. In de eerste klasse begon Santpoort de promotiewedstrijden tegen Schaaklust met een vrij zekere overwinning. Bij de tweedeklassers slaagde Edam erin dc pro motiewedstrijden met succes te bekronen. Een succes, waaraan ook Kijk Uit 2 in de duels met Zandvoort druk doende is. De oorspronkelijke 5Vii-4'A zege van Kijk Uit op Pat Mat in de beslissingswedstrijd voor de ovei'gangsklasse heeft nog aan een zijden draad gehangen. Pat Mat had beroep aangetekend tegen de uitslag van een gearbitreerde partij en kreeg in hoger beroep gelijk. Inmiddels had ook Kijk Uit het zekere voor het onzekere genomen en was eveneens tegen een gearbitreerde par tij in beroep gegaan. Daar ook de IJmui- denaren in het gelijk werden gesteld, ver anderde de eindstand niet. In een poging de KNSB binnen te gaan zal Kijk Uit op 25 april in IJmuiden de eerste promotie wedstrijd tegen ASC 2 (A'dam) spelen. In dien noodzakelijk zal later nog een ont moeting plaats vinden met Bussum 2. In de eei-ste klasse betwisten de beide afdelingskampioenen Santpoort en Schaaklust elkaar een plaats in de over gangsklasse. In de Wüstelaan vond 't eer ste treffen tussen beide verenigingen plaats. Na een voorlopige 2-0 voorsprong te hebben bereikt, verwachten de Sant- poortse schakers uit de afgebroken par tijen nog 5'/2 punt te halen. Hetgeen der halve een 7'/2-2'/2 zege tengevolge zou heb ben. De volledige uitslag van dit belangrij ke treffen was: SantpoortSchaaklust: G. KrooneW. Gutter 1-0, K. SteijnB. v. d. Braber (remise), C. PelsJ. Dekker (1-0), J. WoltersP. Bootsman (1-0), J. BlansjaarS. de Vries (0-1), J. P. J. v. d. BerghN. v. d. Stal (1-0), H. Haanap pelJ. Vriend (remise), R. J. W. Tuning K. Schenk (remise), M. H. BusselmanD. Dijkstra (1-0), P. Sterk—C. W. Schraa 1-0. Totaal 2-0 voorlopig. De tussen haakjes vermelde uitslagen zijn de afgebroken partijen, waarbij de uitslag is vermeld zo als men deze in Santpoort uiteindelijk voor ziet. Deze week trekken Kroone c.s. naar Andijk voor de returnontmoeting. In de tweede klasse heeft Edam een aangetekend beroep tegen de 4,/a-5I/2 ne derlaag inzake de wedstrijd EdamSaen- de gewonnen. De uitslag werd gewijzigd in 5-5. Daar de tweede ontmoeting reeds met de voorlopige cijfers 3Vi-5'/2 door Edam is gewonnen, staat pi-omotie voor de Edammers naar de eerste klasse vast. Een goede kans eveneens naar de eer ste klasse te promoveren maakt het twee de tiental van Kijk Uit, dat in de eerste promotiewedstrijd tegen Zandvoort met duidelijke cijfers (6,/«-3I/s) de meerdere bleef. Zandvoort zal deze week in elk ge val de tweede ontmoeting in eigen huis moeten winnen om een kans op promotie te behouden. In de defde klasse B zagen de schaak club De Pion en Lasker kans opnieuw twee partijen af te breken, waardoor de be slissing aangaande promotie nog steeds niet is gevallen. Lasker leidt met 3V2-4'/2. De N.B.B. heeft nogal moeilijkheden ondervonden bij het samenstellen van de Nederlandse amateurploeg, die zaterdag 25 april in Brussel een landenwedstrijd tegen België bokst. Diverse boksers wa ren wegens werkzaamheden of reeds el ders aangegane verplichtingen niet be schikbaar. Bovendien is aan de zes bok sers, die geselecteerd zijn voor de Euro pese kampioenschappen (bantam: Wil brink, lichtgewicht: Gerlach, welterge- wicht: Schregardus, zwaarweltei'gewicht: Hillenga, halfzwaargewicht: Gillis van dei- Velden, zwaargewicht: Huisstede) een startverbod opgelegd. Deze zes boksers zullen zaterdag waai'schijnlijk in Amster dam met een speciale training beginnen. De ploeg voor Brussel ziet er nu als volgt uit: vlieggewicht: Wijnolds (Almelo); bantamgewicht: Zwaan (Amsterdam); ve dergewicht: De Rooy (Amsterdam); licht gewicht: Huijsmans (Breda); lichtwelter- gewicht: Boom (Amsterdam); welterge- wicht: Bender (Nijmegen); zwaarwelter- gewicht: Van Duivcnbode (Amsterdam); middengewicht: Bouhuizen (De Lier); half zwaargewicht: Verkade (Den Haag). De zwaargewicht moet nog aangewezen worden. Als insti-ucteui-s zullen de hei-en K. Bisschop (Amsterdam) en P. Bot (Rot terdam) de ploeg vergezellen. Scheids- i-echter-jurylid is de heer O. Speekman (Gi'oningen). De uitslagen van de dinsdagavond te Hilversum gehouden draverijen luiden: Willemstad-prijs (2000 meter): 1. Mieke Hollandia 1 min. 30,2 sec.; 2. Wilco Maii-e; 3. Winni Hollandia. Win. 2,10, PI. 1,20, 1,20 1,40, Gek. 9.80. Cov. 7,60. Waterman-prijs (2000 meter): Eei'ste serie: 1. Viva the Saint 1.29,1; 2. Upper Ten; 3. Sunshine. Win. 11,20, PI. 2.80, 6,40, 3,10, Gek. 16,40, Cov. 14,70; Tweede serie: 1. Vlaamse Gaai S 1.25,7; 2. V Paula's Zoon; 3. Wordly Hanover. Win. 6,20, PI. 2,10, 3,50, 1,90, Gek. 10,70, Cov. 11,40. Sibajak-prijs (2900 meter): 1. Uranie 1.25; 2. Simone; 3. Sandra. Win. 2,90, PI. 1,50, 1,40, 1,70, Gek. 3,90, Cov. 5,60. Grote Beer-prfjs (2000 meter): 1. Ty phoon 1.23,2; 2. Enterprise; 3. Fan Fan. Win. 3,40, PI. 1,10, 1,10, Gek. 2,10, Cov. 3,10. Zuiderkruis-prjjs (2000 meter): 1. Uranus Koff 1.25,1; 2. Robert Taylor; 3. Sir Spen cer. Win. 6,70, PI. 2,30, 2,40, 1,70, Gek. 16,10, Cov. 9,30. Finale Waterman-prijs: 1. V Paula's zoon, 1.27,1, 2. Upper Ten; 3. Sunshine. Win. 4,70, PI. 1,40, 2,40, 3,50, Gek. 15,40, Cov. 6,50. Totale omzet f 87.558,50. VOETBAL. De uitslagen van de dinsdag voor de Engelse league gespeelde wedstrij den luiden: Tweede divisie: Bristol City Lincoln City 1-0, Grimsby TownLey ton Orient 4-1. Het is de Hilversumse zwemvereniging „de Robben" niet gelukt de interne moei lijkheden, die tussen vier wedstrijd/.wem- sters en de tx-ainer Jan Stender zijn ont staan, op te lossen. Het bestuur van de vereniging heeft zich nu tot de leidende figuren van de de Koninklijke Nederlandse Zwembond, onder wie vooi'zitter Jan de Vries, gewend, om het geschil tot een op lossing te brengen. De vier zwemsters, Greetje Kraan, Atie Voorbij, Leni en Ju dith de Nijs, blijven erbij dat zij Stender om pedagogische en morele gronden niet meer als ti-ainer wensen te erkenen. Een belangrijke groep van Robben-leden heeft zich achter de vier zwemsters geschaard Het ziet er echter niet naar uit, dat de ontevreden zwemsters naar andere clubs in het Gooi zullen overgaan, aangezien zij zich tot dusverre op dat punt in het geheel niet enthousiast hebben getoond. Philippe Washer zal samen met Jacky Brichant het Belgische dubbel vormen in de Davis-Cup ontmoeting tegen Nederland, die op 1, 2 en 3 mei in Bx-ussel wordt ge speeld. Op aandringen van de Belgische Lawn- tennisbond heeft Washer besloten nog één maal terug te kei-en in de wedstrijd-sport. Hij nam aan het einde van het vorige jaar afscheid van het tennis om zich geheel te wijden aan golf. Wellicht heeft Washer zich weer beschikbaar gesteld, omdat bij dé wedstrijd voor de Koning Gustaafbe- ker, die door Nedex-land met 3-2 gewon nen werd, het dubbelspel beslissend was. De uitslagen van de zondag gespeelde tenniswedstrijden van de teams die bij de Haarlemse verenigingen zijn ingedeeld luidden als volgt: Overgangsklasse A: Park Marlot 2-Thor RW 2 2-7, De Aemstelspelex-s-Lucky Stro ke 5-4. Overgangsklasse B: Inside-Retuxm 6-2, Joy 2-TOZ (Amsterdam) 3-5, Lucky Sti'o- ke 2-Thor RW 7 3-5. Tweede klasse: Helderse TC-KZTV 2-6, Dash 4-DDV 5 8-0, Ready '28 2-Paraat 2-6, Leidse Studenten 2-Leidse LTC 0-8. Derde klasse: Inside 5-Joy 5 5-3, Leidse LTC 2-Leidse Studenten 3 8-0, Leidse LTC 4-Roomburg 0-8. Vierde klasse: TC Egmond aan Zee-Hel- derse TC 3 5-3, Unicum-Roomburg 3 7-1, Teijlingen-Excelsior 5-3, Leidse Studenten 4-De Leidse Hout 3 6-2, Leidse LTC 5-Kat- wijkse LTV 2 1-7, Cl. te Werve 5-Thor RW 14 0-8, Cl. te Werve 3-Lucky Stroke 6 8-0, DDV 9-Amteno 2 5-3. Vijfde klasse: TC Bakkum 3-TC Bever wijk 2-6, DEM 4-TC Bergen aan Zee 2-6, Roomburg 4-LHTC 8-0. Nagekomen uitslagen district Haarlem: Gooiland 2-HLTC 3 5-3. HLTC 4-Leidse Studenten 7 1-7, DEM-Velserbeek 6-2 en TC Bevei'wijk 2-Velserbeek 2 4-4. sloeg al zijn tegenstanders, vaak met flink verschil. Gerrit Boot en Jan Karei Luining de den weinig voor hem onder en zorgden elk voor twee punten. Zij verloren beiden van C. Boef. Ook het dubbelspel moest men nog aan de tegenstanders laten. Hotac maakte tegen UTTC een bijzon der goede indruk. Fer de Loor zorgde voor drie overwinningen in straight games en Joop Weenink en Dik Kuipers behoefden beiden niet meer dan een game af te staan. Toen ook het dubbel nog werd gewonnen, was de zege volledig en had Hotac met tien-nul gewonnen. In de eerste klasse zijn alle beslissingen gevallen en is dus de spanning geheel ge weken. GTTC 2 boekte een opvallende overwinning en versloeg een verzwakt TOG 2 met zes-vier. Hetzelfde TOG-team had in het geheel geen moeite met HBC 3 en won met negen-een. TOG 1 bedwong Johez met zeven-drie. In 2A versloeg leider Togido 4 CSV met klinkende cijfers: acht-twee. Deze week zal dit team dus kampioen worden. CTTC legde definitief beslag op de tweede plaats door Oi-anje-Zwart 2 met groot gemak te kloppen. VGZ en Rapidity 2 deelden de punten, hetgeen vooral voor de thuisploeg belangrijk was. In 2B werd VTC kampioen door een bescheiden zes-vier overwinning op HBC 4. Met slechts twee nederlagen konden de Velsenaren dus én kampioen én eex-steklasser worden. Oranje-Zwart be hield een promotiekansje door van TYBB 2 te winnen; de papieren van DSB stegen aanmerkelijk door een forse zege op Togi do 5. Hoewel de kampioenen in de derde klas sen bekend zijn, is de spanning voor de andere promotieplaatsen nog lang niet ver dwenen. Onderstaande ranglijsten tonen aan, dat er nog fel om de punten gestre den wordt. In de dames tweede klasse ging de titel naar Rapidity. Het Beverwijkse team heeft een uitstekend seizoen gehad en heeft verdiend de titel behaald. Slechts De Londense eerste divisieclub Arsenal is er nu achter gekomen waarom zoveel spelers steenpuisten en zweren aan de on derbenen kregen: de oorzaak van de infec ties ligt in de soort kunstmest, die gebruikt wordt voor de grasmat van Arsenal. Verschillende topspelers hebben weken lang niet kunnen spelen, tengevolge van infecties die zij op de velden van Arsenal hadden opgelopen. Arsenal zal nu enkele voox-aanstaande chemici opdracht geven een tegenmiddel te zoeken. eenmaal moesten deze meisjes een neder laag incasseren. Derde kl. A: Rapid. 4 17-33 DHC 4 16—26 CSV 2 17—25 Geel W. 2 17—21 Heemsk. 1619 Togido 7 17—16 HBC 5 17—10 Te Zaan.2 17—10 TYBB 4 16- 6 Doko 17— 2 Derde kl. B: Hotac 3 17—32 VTC 3 16—24 RKTVU 17—24 Winfr. 2 16-21 Togido 9 18—17 GTTC 5 17—15 TOG 4 16-14 DHC 2 17— 8 Johez 3 17- 7 Velsen 2 176 Derde kl. C: Or.Zw.3 15—28 TOG 3 15—24 DHC 3 16-21 Rapid. 5 15—20 Prow. 3 16—11 Togido 8 15-10 H'kerk 2 15—10 Columb. 15— 8 GTTC 7 14— 4 Derde kl. D: GeelWit 16—29 DHC 5 15-17 Johez 2 16—11 Hotac 2 15—26 VTC 2 15—16 GTTC 6 15— 1 Velsen 15—23 Togido 6 16—16 Sp.web 15- 1 De uitslagen waren: le kl.: HBC 3—Hotac 3—7, GTTC 2—TOG 2 6—4, TOG 2—HBC 3 9—1. 2e kl. A: CTTC—Oranje Zwart 2 7-3, VGZ—Rapidity 2 5-5, GTTC 4—TYBB 3 5—5, Togido 4—CSV 3—2, Te Zaanen—Prowano 2 3—7. 2e kl. B: Togido 5-DSB 2—8. TYBB 2- Oranje Zwart 3—7. HBC 4-VTC 4—6, GTTC 3— Rapidity 3 1—9. 3e kl. A: Rapidity 4DHC 4 7—3, Togido 7—HBC 5 6 4. CSV 2—Heemskerk 6—4, Doko—Te Zaanen 2 2-8. TYBB 4—Geel Wit 2 4—6. 3e kl. B: Togido 9—RKTVU 4—6. Velsen 2— DHC 2 6—4. Johez 3-Winfried 2 2—8, CTTC 5— Hotac 3 2-8. 3e kl. C: TOG 3—Columbia 7—3, Heemskerk 2—Togido 8 2—8, DHC 3-Prowano 3 5—5. 3e kl. D: VTC 2—DHC 5 7-3, Velsen—GTTC 6 9—1, Hotac 2—Togido 6 5—5, Geel Wit—Johez 2 73. 4e kl. A: ColumbiaTYBB 5 73, DSB 4— Togido 11 5—5. TOG 6—Shot 2 4-6. 4e kl. B: VTC 4—CSV 3 1—9, CTTC 2—Oranje Zwart 4 6—4, Heemskerk 2Prowano 4 5—5, CSV 5—VTC 6 6—4, Hotac 5—DSB 2 3—7. 4e kl. C: Bloemendaal 2— Ready 2 5—5 DHC 6— DSB 3 7-3, Corodex—Te Zaanen 3 8—2, Kriemhilde—TOG 5 4—6. 4e kl. D: CTTC 3—VTC 5 10—0, Rapidity 6—Doko 2 9-1, Heemskerk 4 CSV 4 64, CSV 6VGZ 2 19. 4e kl. E: Shot 3—Bloemendaal 3 7—3, Ready-To- gido 10 10—0, HBC 6—TZB 5-5. Dames: 2e kl. DHC—Rapidity 2—8, Johez—To gido 4 6. Oranje Zwart—HBC 7—3. 3e kl. A: Jo hez 2—Winfried 7 -3, DHC 2—Spinneweb 3—7, TOG—Readv 6—4, VTC 2—Doko 6—4. 3e kl. D: RKTVU GTTC 9-1, DSB—VTC 2—8, VGZ- CTTC 7—3. CSV—Te Zaanen 4—6. 4e kl. A: Togi do 2Winfried 2 64, Prowano—VGZ 2 82, Ready 2—CSV 2 2-8, Oranje Zwart 3-CTTC 2 3 7. 4ekl.B: Bloemendaal—Kriemhilde 73, Co lumbia—Shot 2 7 3. Te Zaanen 2—Geel Wit 5—5. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer behandelde gisteren de begrotingen van Oorlog en van Mari ne. Tegenover de meningen van de heren De Gou (K.V.P.) en De Dreu (P.v.d.A.), dat. de omvang van de vloot onze finan ciële draagkracht te boven gaat en dat het leger op te-fo-fflé jteëst Is geschoeid .en kleiner moét worcléh, '""voerde "minister Staf aan, dat we het minimum van de noodzakelijke defensie nog nauwelijks heb ben bereikt en dat ons financiële aandeel door de NAVO is bepaald overeenkom stig de economische mogelijkheden. We moeten onze defensie-inspanning niet op Voor de rechtbank te Maastricht heeft een 19-jarige Duitse arbeider uit Ubach- Balenberg terechtgestaan wegens doodslag op de 32-jarige A. J. A., die hij met een revolverschot om het leven heeft gebracht tijdens een schermutseling in Heerlen tus sen een groep Duitse en Nederlandse jon gelui. In deze zaak werd als getuige-des- kundige een geweermaker uit Maastricht gehoord, die verklaarde dat het wapen een alarmpistool was, dat door bepaalde be werkingen in een schietwapen was ver anderd, waarmee van korte afstand zeer zeker een dodelijk schot kon worden gelost. In deze zaak werden vijf getuigen ge hoord, jongelui die in de nieuwjaarsnacht bij de straatx-elletjes betrokken zijn ge weest. Enkele knapen uit Heerlen hadden de twee Duitsers in de stad ontmoet. Er ontstond daar een woordenwisseling, waar bij de verdachte het pistool had getoond en daarmede de Nederlanders had ge dreigd. Later kwamen de Nedexdandse en Duitse jongens elkaar opnieuw tegen. Daar bij was de 32-jarige A. zeer agressief op getreden, zoals uit de verklaringen van de Nederlandse jongens bleek. Deze A. had de verdachte herhaaldelijk aangevallen, waarschijnlijk om zich van diens wapen meester te maken. Toen de Duitser na het lossen van een waarschuwingsschot weg liep was A. hem nagelopen. Toen heeft de Duitser het noodlottige schot gelost. Hij werd enkele uren later aan de Nederlands- Duitse grens aangehouden. De officier van Justitie achtte doodslag bewezen, evenals de opzet daartoe. Hij eiste zes jaar gevangenissti'af. De verdediger, mr. J. Vencken uit Sittard. wees op de mogelijkheid van noodweer of noodweer-exces omdat uit de agressieve houding van de Nederlanders een angst- toestand bij verdachte zou zijn ontstaan ten gevolge waarvan hij het noodlottige schot zou hebben gelost. Hij concludeerde dan ook ten aanzien van de tenlastegelegde doodslag vrijspraak en vroeg een clement vonnis wegens mishandeling met dodelijk gevolg. De rechtbank zal 4 mei uitspraak doen. Enkele honderden meters voorbij de Ne derlandse doorlaatpost Sas van Gent, op Belgisch grondgebied, zijn een vierjarig kind en zijn 35-jarige vader om het leven gekomen. De Belgische schipper Courtois, die met zijn schip in de richting Zelzaete voer, zag plotseling zijn vierjarig zoontje in het water vallen. Hij sprong het kind onmiddellijk na en zag kans de kleine te grijpen. Op een afstand van enkele meters van de wal verdwenen beiden plotseling in de diepte. Reddingspogingen hadden geen resultaat. zichzelf beschouwen, maar in het kader van de NAVO Daarin kan ook een klein land heel veel doen. Naarmate het zwaard (de atoombom) afschrikwekkender wordt, gaat het schild (de strijdmacht op de grond) meer bete kenis krijgen. Als men weet de atoombom niet meer. te kunnen gebruiken omdat men er zelf ook totaal door vernietigd zal wor den, mogen de „ouderwetse" wapens niet worden verwaarloosd. Kleinere, bewege lijke eenheden zullen veel vuurkracht moeten hebben en zeer effectieve wapens. De uitrusting zal daarom zeer kostbaar zijn. De oefening zal langere tijd vergen. Het vex-bindingssysteem zal door de snel le verplaatsing veel ingewikkelder wor den. Ónze krijgsmacht wordt internatio naal hoog gewaardeerd, terwijl achter die van landen, die bezuinigen, een min-teken wordt gezet. „Ik vind een oorlog afschuwelijk", zei minister Staf verder, „maar juist daarom moeten we alles doen en ons financiële of fers getroosten om een oorlog te voorko men. Laten we daarom voorzichtig zijn met het verminderen van onze bijdrage aan de NAVO, want dan voorkomen we de oox-log niet. We mogen geen argumen ten zoeken om minder te doen, maar naar middelen zoeken om meer te doen. Tenslotte zei minister Staf dat de veilig heid van Nieuw-Guinea verzekerd is, na de maatx-egelen die thans genomen zijn. Het was gisteren de laatste keer dat hij de begroting van Defensie verdedigde. „We hebben nu een goede krijgsmacht op gebouwd", zei hij, „en ik ben dankbaar dit werk te hebben mogen doen, dat ik met een zekere weemoed in de steek laat". De Eerste Kamer behandelde gisteren ook de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Verkorting van de ar beidsduur is economisch alleen mogelijk als de produktie niet vermindert. Als er per uur meei wordt geproduceerd als de produktiviteit dus toeneemt, heeft men de keus tussen hoger loon of verkorting van de werktijd. Om die reden noemde prof. Witteveen (V.V.D.) het een voordeel van de vrijere loonvorming per bedrijfs tak, dat dan kan blijken waaraan de voor keur wordt gegeven. Hij had de indruk dat de arbeiders voorlopig nog wel de voor keur geven aan hoger loon. Een grotere produktie is echter in het belang van een grotere welvaart in het algemeen ook wen selijk Er werd bij de behandeling van de be groting van Sociale Zaken voorts in ver schillende zin ook gesproken over de mo gelijkheid van een algemene loonronde en over opheffing van de eventuele restanten van de bestedingsbeperking. Maar over al deze onderwerpen kon minister Beel niets positiefs zeggen, omdat eerst het advies van de S.E.R. moet worden, afgewacht. In de Rotterdamse Waalhaven is van nacht aangekomen de Nederlandse walvis vaarder „Willem Barendsz". Vorig jaar oktober vertrok het schip van Axnster- dam uit naar het vangstgebied in liet Zuidpoolgebied. De „Willem Barendsz" aanvaardde op 27 maart de thuisreis van Kaapstad naar Rotterdam. De minister van Economische Zaken, px-Qf. dr. J. Zijlstra, heeft in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de vijfde interna tionale verpakkingsbeurs „Europak 1959" geopend. Op deze vakbeurs, die onder auspiciën staat van het Nederlands Ver pakkingscentrum, zijn achttien landen waarvan vijftien Europese met inzen dingen vertegenwoordigd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3