Hoofdstad gaat met stedemaagd feestvieren Winnaars Lexington Prijsvraag naar Parijs ^"Hoe is het ontstaand wèg die pijn Van dag tot dag Sukarno U doet toch ook mee raatótoel 3 heStt alles mee Zes maanden en f 6000 boete geëist tegen accountant AMSTERDAMS ALLERLEI Kort nieuws Architect deed de fiscus tekort LEXINGTON De acht winnaars van de maand maart in de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexing- ton-vliegtuig naar Parys. U ziet ze hier voor het vlieg tuig, vóór het vertrek van Schiphol. Kaap St. Vincents historische herinnerin NAVO-oefening tegen radioactieve straling Dit woord: LUIAARD J WOENSDAG 22 APRIL 1959 Voor wie nauwkeurig acht geeft op de intenties van president Sukarno van In donesië, kan er geen twijfel bestaan aan diens ambities in de richting van het staatsabsolutisme. Zijn nieuwste plan tot hervorming van het politieke apparaat houdt onmiskenbaar dictatoriale bevoegd heden in en de indiening van dit plan die gepaard gaat met een duidelijke ver wijzing naar het feit dat de president ge steund wordt door het leger verraadt een ernstig dreigement, waardoor de thans nog enigszins tot opponeren in staat zijnde politieke partijen weinig keus overblijft. Zo is Sukarno na jaren teruggekeerd tot het principe, dat de basis van zijn leider schap was van de eerste dag der revolutie af. Hij heeft het experiment der namaak- westerse democratie toegelaten en met voldoening zien mislukken, evenals hij de oorspronkelijke federatieve staat en de procedure van verbondenheid met het ge wezen moederland heeft laten stuklopen. Als hij betoogt dat Indonesië in alle op zichten omhooggevaren is en geen uitweg meer heeft, is hij niet ver bezijden de waarheid. Doch de mislukking van de ge leidelijke toepassing der liberale demo cratische beginselen is niet zozeer aan deze beginselen zelf dan wel aan de wijze van doorvoering te wijten. De Indonesische revolutie heeft nooit tot doel gehad, een geleidelijke en voorzich tige overgang te bewerkstelligen van kolo niaal bewind naar autonomie, doch wel een volkomen liquidatie van alles wat aan dat koloniale bewind herinnerde. De feiten hebben voortdurend voor zich- zich gesproken. Zelfs een directe kwetsuur van nationale krachten heeft Sukarno niet weerhouden van rigoureuze rancune- en represaillemaatregelen tegen alles wat Nederlands was of een Nederlandse oor sprong had. De voorbije jaren heeft In donesië doorgebracht met afbraak en wraak een verhitte beeldenstorm heeft de Indonesische nationale potentie in beslaggenomen en men heeft zich niet willen realiseren dat men daarbij waarden stukbrak, die onmisbaar waren voor de ontwikkeling der Indonesische onafhanke lijkheid op velerlei gebied. Nu heet het, dat de westerse politieke denkbeelden niet passen voor Indonesië. Merkwaardig, dat zij wel uitstekend ge past hebben in India, Pakistan, de Philip- pijnen, Brazilië en andere overzeese ge bieden, waar men een overgang moest be werkstelligen naar zelfstandigheid en waar men eveneens te worstelen had met leemten in het nationale staatsapparaat. Sukarno heeft niet gezocht naar een synthese zelfs niet naar een tijdelijke tussen westerse instituten op het gebied der politieke en economische huishouding en oosterse zin voor zelfregering. Hij heeft nu eenmaal zijn eigen dromen van macht en grootheid macht en grootheid die onverbrekelijk met zijn eigen persoon ver bonden zijn en wil gaarne fungeren als de uitvinder van een geheel nieuw be stuursproces, dat de onmacht van het Westen moet aantonen tegenover de poli tieke oorspronkelijkheid van het Oosten. Of hij daarbij vergeet, dat die Oosterse oorspronkelijkheid neigt naar elementen welke het Westen in eigen boezem met veel leed en schade overwonnen heeft, is niet geheel duidelijk. Doch dat hij wel de economische wereldsynchronisatie over het hoofd ziet en ten onrechte meent dat absolute onafhankelijkheid op de wereld nog mogelijk is, mag men wel aannemen. Zo voert hij Indonesië nu, met het leger achter zich, naar het zoveelste experiment. De krachten der oppositie zijn verlamd en de Indonesische reactie op het gevaar van de dictatuur herinnert levendig aan het Duitsland van 1930. Verder mag men de vergelijking echter niet doorvoeren. De réveil in voormalige koloniën kan immers niet steunen op eeuwenoude groei naar democratische ontwikkelingen, zoals dat in Europa het geval is geweest, doch gaat vaak over een wankele hangbrug boven een afgrond, waarin de resten van een ge haat regime zijn weggeworpen. Hoe meer rancune, hoe groter de leegte. Het is te betreuren, dat Indonesië een fi guur tot leider heeft verheven die zijn strijdbaar nationalisme samenvat in de naam „Sukarno", en niet in „Indonesië". Advertentie I Voor de Alkmaarse rechtbank stond te recht de 46-jarige accountant B. van S. wegens het doen van een onjuiste aangifte voor de inkomsten- en vermogensbelas ting. Ook was hem fraude ten laste ge legd. De officier van Justitie eiste een gevan genisstraf van zes maanden en een boete van f 6.000,—. Uit het onderzoek was ge bleken, dat Van S. f 4.895 te weinig belas ting had betaald. De officier nam aan, dat er opzet in het spel was geweest en wees erop, dat de verdachte ook ten behoeve van derden had geknoeid. Hij achtte dit niet in overeenstemming met de vertrou wens itie, die verdachte bekleedde. Op 13 mei zal de rechtbank uitsoraak doen. VOLGENDE WEEK ZONDAG zal uit een groot aantal meisjes de Amsterdamse Stedemaagd worden gekozen. Dat zal een mooi meisje zyn, maar ook iemand, die goed op de hoogte is van de hoofdstedelijke geschiedenis. Het zal dan overigens nog een paar dagen duren, eer zij in de openbaarheid zal treden. Op Koninginnedag zal zij namelijk haar „blijde incomste" houden bij de Schreierstoren, waar zij uit een sloep en in een glazen koets zal stappen. Zij zal deelnemen aan verscheidene festiviteiten, die ter ere van de verjaardag van de vorstin worden georganiseerd. Amsterdam viert niet zo dikwijls feest, maar als dat gebeurt, duurt het verscheidene dagen. Men stelt zich voor de pret tot 10 mei voort te zetten. De tweede mei is uitgeroepen tot de „Dag der Amsterdamse Lieverdjes" en op 5 mei zal de Stedemaagd na een reusachtig openluchtbal op het Leidseplein haar stenen plaatsvervangster in het Vondelpark een nieuwe hand aanbieden. Deze is zij namelijk reeds 25 jaar kwijt. Er zal onge twijfeld nog veel meer gebeuren, Dat zullen de Amsterdammers zelf kunnen bepalen, want op zes plaatsen in de stad zijn bussen opgesteld, waarin men ideeën kan depo neren. De beste pretontwerper wordt met een pry's beloond. Het Amsterdamse rondvaartbedrijf is een lucratief bedrijf. Niet alleen voor de ondernemers, maar ook voor de gemeen te, die jaarlijks zo'n 350.000 gulden aan vermakelijkheidsbelasting int. De reders vinden dat wel een beetje veel en omdat de bedrijfskosten de laatste jaren zijn ge stegen zonder dat evenwel de prijzen mochten worden verhoogd, hebben zij ge tracht de twintig percent vermakelijk heidsbelasting omlaag te krijgen. Deze poging is mislukt, want de Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de reder:; te gen het raadsbesluit tot belastingheffing verworpen. En daarmee blijven de zaken dus zoals ze zijn. Een van de reders zei: „Het is ons een raadsel, waarom wij jaar lijks drie en een halve ton moeten beta len aan de stad, die verder niets voor ons doet. De gemeente heeft destijds wel een „Gemeentelijke Rondvaartcommissie" in gesteld, maar afgezien van het feit, dat de commissieleden absoluut niet met het rondvaartbedrijf op de hoogte zijn, heeft die commissie nog nooit iets constructiefs verricht". Maar dat is met meer commis sies het geval. Waarschuwing Het Bureau Voorkoming Misdrijven van de hoofdstedelijke politie heeft zich nu ge richt op de voorkoming van zedenmisdrij ven. De meeste misdrijven komen, veel al door schaamtegevoel, niet aan het licht, maar in 1958 zijn in Amsterdam toch 958 slachtoffers van een zedendelict als getui ge verhoord, van wie 807 minderjarigen. Onder het motto „bescherm hun levensge luk" is de politie begonnen met vrouwbla- den en kleine tentoonstellingen de ouders te waarschuwen. „Laat een kind alleen met een volwassene omgaan, als deze per soon u goed bekend is", aldus de politie. Dit verbod kan de kinderen alleen duide lijk en begrijpelijk worden gemaakt door voldoende voorlichting. Komt het kind hierbij met vragen dan mag men het in geen geval teleurstellen, berispen of be straffen. Het kind zou dan het vertrouwen in de ouders verliezen en elders antwoord op die vragen gaan zoeken. De vrouwbla den geven tal van nuttige wenken en ad viezen en waarschuwen voor de meneer, die snoepjes uitdeelt of die zo vriendelijk een ritje in zijn auto aanbiedt. Maar deze „lieve ooms" zijn niet alleen in Amster dam te vinden. Daarom verdient deze ac tie ook elders grote aandacht. V erwijt Ieder die een lelijk woord zegt over een oud huis in Amsterdam, krijgt het aan de stok met Ton Koot, secretaris van de Bond Heemschut. Deze man, die onder al le omstandigheden in de bres staat voor restauratie en behoud van het oude stads- schoon, heeft echter een opmerkelijke uit lating gedaan in een Amsterdamse krant. Hij heeft gezegd: „De beurs van Berlage doet mij niets. Ik zou er geen traan om laten als zij verdween". Hij redeneert, dat voor de tien miljoen gulden, die de restau ratie van de beurs mogelijk zou kosten, 400 oude grachtenhuizen zouden kunnen worden opgeknapt. En hij herinnert eraan, dat er in Amsterdam sinds de oorlog al duizend monumenten zijn gesloopt, die wel degelijk de moeite waard waren om te be houden. Ton Koot heeft met deze uitlatin gen opzien gebaard. Men verwijt hem dat hij alleen maar het Amsterdam uit de 17de eeuw wil erkennen. Er zijn in die tijd vele mooie, maar ook lelijke huizen gebouwd. Maar hij wil ze als het mogelijk is alle behouden. Toegegeven, de Beurs is niet mooi en vele andere bouwsels uit het eind van de vorige en het begin van deze eeuw zijn niet mooi- Maar zij behoren tot de historie van Amsterdam en als zodanig zijn bepaalde bouwwerken de moeite waard ze voor het nageslacht te bewaren. In de tuinsteden van nieuw-west in Am sterdam zijn de laatste jaren 35 scholen verrezen. Bij 24 van deze scholen is, van wege een rijksverordening, geen gymnas tiekzaal gebouwd. Dat betekent, dat hoe wel ieder lesrooster drie kwartier licha melijke oefening per week voorschrijft, op de meeste scholen geen gymnastieklessen kunnen worden gegeven. Het verbod van de bouw van gymnastieklokalen geldt niet alleen voor Amsterdam. Elders echter kan men veelal gebruik maken van een be staande zaal in de omgeving of anders zijn toevlucht zoeken in een verenigingszaal. In Nieuw-West kan dat niet, want de bouwstop voor gymnastiekzalen geldt voor een zeer wijde omgeving. En de vereni gingszalen zijn er nog niet verder dan het stadium van de bouwtekening. Sinds lan ge tijd probeert Amsterdam de houding van de regering in deze kwestie te wijzi gen. Het ziet er echter naar uit, dat vele honderden kinderen straks de scholen zul len verlaten zonder ooit gymnastieklessen te hebben gehad. Vijf. In Breukelen heeft een geit vijf jongen geworpen. Dit grote aantal is zeld zaam bij geiten. Vorig jaar wierp de geit vier jongen. Advertentie Het is niet „allemaal-één-pot-nat" die pijnstillers. Vertrouw liever op de goede, snelle en veilige werking van "Akkertjes" met geneeskrachtig micropoeder. Een 52-jarige architect uit Noordwijk is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, omdat hij opzettelijk de inkomstenbelasting had ontdoken. De offi cier van Justitie had een boete van 10.000 geëist. De verdachte had over 1951 en 1952 totaal 20.000 te weinig inkom stenbelasting betaald. Nadat dit aan het licht gekomen was, kreeg de architect een navordering voor het te weinig betaalde, verhoogd met 100 percent. De verdediger, mr. W. Hugenholz uit Leiden, wees erop dat zijn cliënt al zeer zwaar gestraft is, omdat hij zeven jaar lang in angst heeft gezeten over deze zaak. Op het ogenblik verkeert hij in zulke moeilijke financiële omstandigheden, dat hij onmogelijk in staat is de 20.000 navordering of de 10.000 boete te betalen. Advertentie De prijswinnaars v.l.n.r. P. H. Blekendaal, Amsterdam J. BijleveldGroningen; L. H. Wolters, Enschede P. Gouwswaard, Den Haag H. Bosch, Wierden P. Th. Ceelen, Amsterdam; Mevr. A. W. van Stempfoort- Boers, Arnhem; A. H. F. Smit, Soest. from America's Best Tobaccos Schiphol, 21 april i De acht winnaars van april gaan twee dagen naar Kopen hagen! Vraag een afdruk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag „Naar Cabo S. Vicente", zegt de hotelhouder in Sagres, „kunt u het best gaan bij avond. Dan kunt u zich ver beelden hoe de zon sissend in de oceaan zinkt". Hij herhaalt wat een Arabische schrijver, overweldigd door de indruk van eenzaamheid en groots heid op dit uiterste zuidweste lijke puntje van Europa, eens heeft opgemerkt. „Bovendien trekt tegen die tijd meestal de blauwige nevel wat op. Als u geluk hebt, is Cadiz bijna te zien". Zijn advies is deugdelijk ge noeg, maar een beetje onuit voerbaar: op welke manier kom ik laat in de avond van Kaap St. Vincent terug? Ge lukkig doet zich een compro mis voor. Ernesto Martin moet met zijn muildier en wagen naar de vuurtoren wachter om diens voorraad wijn en levensmiddelen aan te vullen. Het is maar zes kilo meter en hij staat me ge nadiglijk toe met hem mee te hobbelen. Hij heeft ook de tijd een uurtje vroeger of later thuis doet hem niets. De zon staat nog hoog aan de hemel als we vertrekken. Het is warm en af en toe kijk ik verlangend naar de be schutte reepjes strand tussen de fantastische rotsen van dit deel van Algarve's kust. Roestrood en verweerd door de eeuwige aanvallen van de oceaan staan de bizarre steen- brokken door elkaar in een kilometerslange Ordeloze mas sa. Hier en daar heeft de na tuur een stukje vlak zand en kiezel uitgespaard, reikend tot de zee. In de schaduw van de rotsen zal het vrij wat koeler zijn dan vlak achter het dam pende en zwoegende muil dier. De weg slingert zicH langs Op het uiterste zuidwestelijke puntje van Europa staan twee monumenten, die elk hun eigen betekenis hebben. De vuur toren van Cabo S. Vicente is een baken, waarnaar de scheep vaart in dit deel van de Atlantische Oceaan zich richt. De ruïne van het verblijf van Hend.nk de Zeevaarder vertelt een stuk grootse en bewogen geschiedenis. de kust, tussen twee hagen boeiende geraniums door. Bij de witte huisjes, vaak over groeid met bloemen, staan en kele amandelboompjes, die echter hun zoet geurend kleed achteloos hebben afgegooid. De bloesem ligt op de grond te vergelen. De laatste paar honderd meter zijn kale macadam- straat. Vijfhonderd jaar ge leden liep hier een ruiterpad naar de oudste zeevaartschool van de wereld, gesticht door een zoon van de eerste Portu gese koning uit het geslacht Aviz, Joao I. Die zoon heette Enrique en de geschiedenis heeft zijn grote verdienste voor de maritieme wetenschap erkend door aan zijn naam O Navegador toe te voegen. Wij kennen hem als Hendrik de Zeevaarder. Op deze kaap heeft men een van de machtigste vuur torens van Europa gebouwd, 's Avonds en 's nachts zwiept zijn licht over het water, zichtbaar tot ver in de Atlan tische Oceaan. Maar hoe in teressant ook, dit bewonde renswaardig brok techniek heeft mij niet hierheen ge trokken. Ik moet het tot in alle hoekjes en gaatjes be zichtigen, want Francisco Vi- lar de Carnalho, de vuur torenwachter, is trots op zijn reusachtige baken en hij kent de regels van de Portugese gastvrijheid. Dus wordt uit de buikige mandfles wijn meteen een flas afgetapt en ik moet zowel met hem als met Er nesto klinken. Dan laat hij mij even gaan en, alleen nu, sta ik ontroerd voor de ruïne van de vorste lijke hermitage, waar Hendrik de Zeevaarder zich zo doel bewust aan zijn nautische liefhebberij wijdde. Zorgzaam wordt nog steeds het onkruid verwijderd tussen de kiezel steentjes, waarmee hij een ruw kompas op de grond heeft uitgelegd. Een vreemd leven, dat van Enrique O Navegador. Zelf heeft hij nooit gevaren, hoe zeer hij de zee ook liefhad. Door zijn bemoeienissen ech ter leerden de stuurlieden uit Portugal, Spanje en Italië de grondbeginselen van de navi gatie. Door de oprichting van zijn zeevaartschool legde hij de basis tot de ontdekking van de wereld. Toen hij in 1460 in de nederzetting bij zijn school, thans het stadje Sagres, stierf, was hij slechts zesenzestig jaar oud. Nog tijdens zijn leven waren de landkaarten evenwel, vooral naar het zui den, uitgebreid. Steunend op de in zijn school opgedane er varingen waagden zeelieden zich op de oceaan, vonden Ma deira en de Azoren, bereikten Rio de Oro en drongen in 1445 tot Senegal door. Aan het ein de van de elfde eeuw was het kompas van China naar Euro pa overgebracht; gedurende de dertiende eeuw werd de stuurinrichting van de sche pen gemoderniseerd. En toen Regiomontanus in 1450 een in strument uitvond, met behulp waarvan men zijn positie aan de stand van de sterren kon bepalen, werd het mogelijk het moederland steeds verder achter zich te laten. De hele nautische weten schap van die tijd was in Sa gres verzameld en toen prins Hendrik de Zeevaarder de ogen voorgoed sloot, had hij het zijn landgenoten mogelijk gemaakt verder in het on bekende door te dringen. De eerste wetten der navigatie, berustend op de studie van zeekaarten en sterren, waren vastgelegd. Op zijn bevel liepen niet minder dan 1418 schepen de nog primitieve havens van Portugal uit. Al in 1441 had den zij, terugkerend van de Goudkust, slaven en stofgoud meegebracht. Daardoor kregen de expedities een economische betekenis voor het Portugese koninklijk, waardoor in de volgende decennia steeds nieuwe pogingen werden ge daan. In 1487 ontdekte Bar- tholomeus Dias de Kaap de Goede Hoop, tien jaar later vond Vasco da Gama de weg om de zuidpunt van Afrika naar Indië en de eeuw werd glorieus afgesloten door de landing van Pedro Alvarez Cabral als eerste Europeaan in Brazilië. De Portugese suc cessen werden bekroond (hoe wel niet beëindigd) door Fer- nao de Magalhaes, die in wes telijke richting de aardbol om zeilde. Het is nog altijd twij felachtig of de stoutste ver wachtingen van de moderne ruimtevaart zullen opwegen tegen de betekenis van deze ontdekkingsreizen yoor de toenmalige werelcL Er brak een nieuwe tijd aan en Portugal groeide tot een wereldmacht, die slechts in Spanje een tegenstrever vond. Met de rug naar de bergen en de oceaan voor zich waren de Portugezen geboren zeevaar ders. Het gevolg was, dat het rijk aan het begin van de zes tiende eeuw een bloei be leefde, die het nooit meer heeft kunnen evenaren. De eeuwen zijn vervlogen en Kaap St. Vincent heeft alle stormen hooghartig langs zich heen laten gaan. De verdedi gingswerken, die prins Enri que' heeft aangelegd, zijn na dat Sir Francis Drake ze ver woestte, allang vervallen. Maar de enkele muurresten en de rudimentaire windroos in het zand vertellen nog een ontroerend verhaal een verhaal van dood en strijd en rampen, doch ook van glorie rijke successen. Ernesto roept hij heeft een lege mandfles en allerlei pakjes in zijn wagen geladen. Nog een kwartier, bedel ik. De zon is al een grote klomp vurig goud. De nevel heeft zich inderdaad opgelost en ik kan me met enige fantasie verbeelden in de richting van Spanje de kustlijn van Cadiz te zien. Rondom mij zingen de krekels de avond in. De rus tige oceaan met zijn breed spoor van goudspetten slaat eentonig tegen de rotsen. De zon is steeds verder wegge zakt; het laatste stuk is nu omgeven door een geweldige boog oranje: dat moet de in gang van de hemel zijn. Nie mand zal me ooit uit mijn hoofd kunnen praten, dat ik boven het gemurmel van de golven uit een sissend geluid heb gehoord. ©/3 de Vrouwenvereniging Mijn vrouw heeft soms de verklaarbare neiging om 's morgens, wanneer de dag zich met een grijs hoofd vol sigarenas boven de vensterbank verheft, te ver klaren dat haar benen haar die dag niet zullen dragen, omdat zij ziek is. Vandaar ook, dat de keuken onlangs een berg ruimte was geworden van vuile theekopjes en bordjes vol beschuitkruimels, want tegenstribbelen heb ik allang afgeleerd. Nu zijn wij in het bezit van een radio met luisterv er gunning met serieletter E (van Eduard) die nooit staat ingescha keld, omdat wij het huiselijk lawaai alleen zélf willen produceren, maar tijdens die kortstondige ziekte werd van deze gulden regel afgeweken. We hoorden alles, dagen lang! Ziekenpr o gramma's, waterstanden, ochtendwijdingen, de meest uiteenlopende vitaminen, de „kleutertje luister 's" en de vrouwenprogramma's, die me heel vroeger al aandoeningen van hooikoorts en netel- roos bezorgden. Nü ook, maar het mocht niet uit. Werkeloos in haar stede verblijvende, kreeg mijn vrouw een vreemde flonkering in de anders zo heldere ogen, zodra de radiodame het begon te hebben over de kruisbelzwammetjes, een kostelijk gerecht voor vleesloze dagen, het luiertruitje met één armsgat, een onwerkelijk kledingstuk van een soort planeetbewoners, én over de vrouw, die ondanks emancipatie een achtergebleven gebied is. Aanvankelijk lachten we er hartelijk om, maar al spoe dig merkte ik dat de frons op mijn vrouws zieke voorhoofd dieper werd naarmate mijn gebulder aan volume won. Ik be greep pas waarom, toen een vriendin, die de beschuitbordjes kwam reinigen, de op dracht kreeg kruisbelzwammetjes te ma ken voor het avondmaal. Dat was pas het begin. Tijdens het praatje van de vrouwenarts moest ik mijn voeten ontbloten om mijn vrouw te tonen dat mijn tenen niet getooid gingen met likdoorns en de verschrikkelijke prakkel- purmen. De radio mocht alleen nog maar aan als de Hilversumse microfoon voor een revolutionaire vrouwenmond zwaaide. Dat bezorgde mijn zieke echtgenote een schuldig gevoel, aangezien zij slechts een lui lid is van de dierenbescherming en van niets anders. Zij beval mij dan ook de volgende morgen haar als werkend wat drommel lid op te geven van de plaatse lijke vrouwenvereniging, omdat mevrouw Q. Z. U. (die mensen hebben nu eenmaal zulke gekke voorletters) Verschie-Brande- nou van Laaghweerde haar radiofonisch een weeklang had verteld, dat een vrouw pas waarlijk is wanneer zij lid wordt van de Vrouwenvereniging. Er was niet aan te tornen ik moest het direct doen, per telefoon nog wel! Niet veel later was mijn vrouw weer beter, maar tocher was iets. Na nog één vrouwenprogramma wist ik wat: zij begon zich, jazeker dames, bewust te wor den van haar vrouwzijn! Dat ging gepaard met een irriterende hoeveelheid activi teiten. Vijf avondenlang adressen schrij ven voor een opruiend maandblad, één maal per week een vergadering en af en toe een forum. De overige gevolgen draag ik. Mijn vrouw maakte op één dag ruzie met alle buurtleveranciers, die haar, zo zegt hét maandblad, met' hef gewicht en anderszins beduvelen, zodat ik dagelijks met een boodschappenmand door weer en wind naar het andere deel van de stad fiets. In onze keuken staat een brommel- penpan aangeprezen door het maand blad waarin men zowel hutspot kan wassen, sokken roosteren als brood koken. Zij is gelukkig nu weer beter. De énige, die m ij echter nog kan redden is een zen deling of een missionaris, die weer hele maal van voren af aan begint en haar weer broekjes laat breien Flans Keiler Advertentie official dealer: J. Ft Remming N V. AMSTERD RIJTUIG MIJ Houtplein 21 - Tel. 10338 Haarlem Op 25 en 26 april zal er in Engeland een oefening worden gehouden door de daar bestaande en op de Nederlandse B.B. ge lijkende organisatie, waarbij veronder steld wordt dat men te maken krijgt met radio-actieve straling. Het is een van de oefeningen die in Engeland geregeld twee keer per jaar worden gehouden. Voor het eerst echter zijn bij zulk een oefening ook dc NAVO-landen, Nederland. Denemar ken, België en Frankrijk betrokken. Het voornaamste doel van de oefening zal zijn het beproeven van de methoden om radio-actieve straling, afkomstig van nucleaire wapens die tegen de geallieer den gebruikt zijn, te ontdekken en om in lichtingen uit te wisselen tussen geallieer de landen over een dergelijke bedreiging. Men is geneigd te denken dat een lui aard een luie, een lafaard een laffe, een wreedaard een wrede en een gierigaard een gierige aard heeft. In feite is dit ook wel zo, maar etymologisch hebben wij met een heel ander woord dan het zelfstandig naamwoord aard: karakter te maken. Hoe zouden wij anders met een woord als grijsaard aan moeten? Een grijsaard heeft toch geen grijze aard? Uitgangspunt is het bijvoeglijk naam woord hard: sterk, dat veelvuldig voor komt in Germaanse eigennamen als Bernard (zo sterk als een beer), Ever- ard (zo sterk als een ever), Allard (sterk in adel) enz. Dit achtervoeg sel is verzwakt in betekenis èn in klank. Het duidt aan: (een eigenschap) bezit tend: wreedaard, maar ook: rijkaard, en is veelvuldig verzwakt tot erd, bij voorbeeld in lomperd, knapperd, leu kerd, stouterd, engerd enzovoorts.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5