DE VRIES N V. Zwetsloot's Supermarkt! Zoals... DEMONSTRATIE VIENNA HOORTOESTELLEN Haarlemse Jazz Club bestaat in augustus tien jaar Het B.B.C. Concertorkest is naar Nederland vertrokken Strijd om de opvolging van dr. Adenauer voortijdig ontbrand SALON HOFFMANN DONDERDAG SENSATIEPRIJZEN in Kantoorruimte te huur RUIT STUK? 4 Produktschap voor Zuivel wijst ministerieel verzoek af Blankenhorn veroordeeld, Hallstein vrijgesproken Enige wijzigingen in feestprogramma Kees Hana sprak over Noordwest Spanje FLN stelde twee Belgische légionnairs in vrijheid Minister Etzel tegenkandidaat van minister Erhard Prins Bernhard keert morgen uit de V.S. terug Alléén donderdag en vrijdag Dames met dun haar een beschaafde verkoopster en leerling-verkoopster MAGAZIJNBEDIENDE jonge administratieve kracht R.K. JONGSTE BEDIENDE Gen. Cronjéstraat 150-152 FOTO EDDY LINC0L SILICONEN WAS In dit dagblad KEIP-OPTIEK WUENSDAü 22 APRIL, 1959 HAARLEMS DAGBLAD UPKEGH1 E HAARLEMSCHE COURANT Een grote tentoonstelling in de Vleeshal in Haarlem, een „street parade", een „ri- verboat cruise", een filmconcertavond en een jazzball. Ziedaar in beknopte vorm het feestprogramma van de Haarlemse Jazz Club, die in augustus van dit jaar zijn tienjarig bestaan gaat vieren. Een gebeur tenis, waaraan in totaal vijftien orkesten zullen deelnemen en, dat bestemd is voor zowel de leden van de Jazz Club zelf als voor de gehele Haarlemse burgerij. De Haarlemse Jazz Club, opgericht op 21 augustus 1949 betoogt zo zeggen de statuten het het stimuleren van alle fa cetten van de jazzmuziek, hetgeen dan dient te geschieden op niet-commerciële basis. Men tracht dit te bereiken door het houden van muziekavonden, waarvan er niet minder dan negen per seizoen wor den georganiseerd en waarop, in tegen stelling tot de bijeenkomsten van jazz clubs in andere steden, bepaald niet mag worden gedanst. Het gaat om hrt luiste ren. Luisteren naar grammofoonplaten, luisteren naar Haarlemse huisorkesten, luisteren naar gastspelers uit het binnen- en buitenland en luisteren naar deskundi ge sprekers, die lezingen houden over het ontstaan en de ontwikkeling van de jazz muziek. Voorts houdt de H.J.C. filmavon den (in het Minerva Theater) en verder belegt men op geregelde tijden „come out- sessions", waarbij onervaren, en meestal jonge musici, onder leiding van meer ge routineerde spelers in de gelegenheid wor- Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft besloten geen medewerking te verlenen aan een verzoek van de minister van Landbouw, vorderingen van de staat op enkele boeren te verhalen door ver rekening met de melkprijstoeslag. Het Produktschap voelt er niets voor op deze wijze betrokken te worden in een geschil tussen de staat en een aantal boeren. Landbouwers, die in 1954 of 1956 be drijfsschade tengevolge van wateroverlast hadden, konden bij plaatselijke boeren leenbanken kredieten opnemen onder borg tocht van de staat. In enkele gevallen heb ben boeren deze kredieten niet afgelost, zodat de betrokken banken de staat heb ben aangesproken. Het ligt voor de hand, dat de staat dit geld op de betrokken boer verhalen, maar dit is vaak niet gemakke lijk. Een mogelijkheid tot snel verhaal meende de minister te zien in het inhouden van 't verschuldigde op het van regerings wege aan de boer uit te betalen melkprijs- toeslag. Daartoe is echter de medewerking van het Produktschap nodig, dat voor de afwikkeling van deze toeslagen zorgdraagt. Het Produktschap is van mening, dat de minister voor het innen van de vorderin gen de normale weg moet bewandelen. Bovendien acht het verrekening met de melktoeslag in de praktijk zeer moeilijk, daar de uitkering van deze toeslagen via de melkfabrieken loopt. BONN (Reuter) Herbert Blankenhorn, West-Duitslands ambassadeur in Parijs, is vandaag tot vier maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens laster en valselijke beschuldiging. Professor Hallstein, tegen wie een soortgelijke beschuldiging was in gebracht, is vrijgesproken. Beiden was ten laste gelegd, dat zij ten laste van een ambtenaar van het mini sterie van Economische Zaken beweringen over omkoperij hebben doorverteld. Hallstein is voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G. den gesteld ervaring op het podium, in de orkesten, op te doen. Verder gaat men op gezette tijden op ex cursie, meestal naar jazzconcerten in Den Haag of Amsterdam en tenslotte be legt men contact-avonden bij de bestuurs leden thuis, waar kleine groepjes belang stellenden kunnen discussiëren over mu ziek. Jazzmuziek uiteraard. Al met al dus een bijzonder gevarieerd programma, waaraan het bestuur elk jaar weer de handen vol heeft. Toch heeft men dit jaar tijd en gelegen heid gevonden om een groots feestpro gramma in elkaar te zetten, dat voorziet in het verlangen van de leden om de jazz muziek in alle facetten van nabij mee te beleven. Daarbij heeft men tevens begre pen, dat men de gelegenheid nu direct moest aanpakken om de jazzmuziek iets dichter bij de niet-kenners te brengen en daarom heeft men een deel van de festivi teiten zo georganiseerd, dat de gehele bur gerij er van kan meegenieten. De herdenking van het tweede lustrum van de H.J.C. begint op 21 augustus wan neer in de Vleeshal in Haarlem in samen werking met de stichting Haarlems Bloei een tentoonstelling wordt gehouden, waar in men een groot aantal facetten, die sa menhangen met de jazzmuziek wil uit beelden. Zo kan men 'n indruk krijgen van de jazzlitteratuur, van de jazz in de beel dende kunst, waarbij men de hulp heeft in geroepen van enkele directies van musea. Verder zal een gedeelte van de Vleeshal ingericht worden als expositieruimte voor foto's van bekende jazzmusici en voorts zal er een stand zijn waarin de vervaardi ging van grammofoonplaten uit de doe ken wordt gedaan. Vervolgens kan men in de Vleeshal een stand aantreffen waarin de geschiedenis van de H.J.C. wordt verteld en tenslotte zal een deel van deze tentoonstelling ge wijd zijn aan de vervaardiging van gram mofoonplatenhoezen. Deze tentoonstelling zal geopend blijven tot 5 september en men heeft het plan er internationale bekendheid aan te geven. De tweede manifestatie ter gelegenheid van de tweede lustrumviering zal bestaan uit een „street parade", waarbij drie oude jazz spelende orkesten al musice rend op antieke automobielen en begeleid door reklamewagens een grote rondrit door Haarlem zullen maken. Deze gebeur tenis heeft plaats op zaterdagmiddag 29 augustus. De route door de stad luidt als volgt: Dreef, Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat, Parklaan, Kruisstraat, Krocht, Zijlstraat, Grote Markt, Spaarne, Turfmarkt. Bij de Turfmarkt ligt vervolgens een groot, versierd passagiersschip, dat plaats biedt, aan 300 gasten en waarmee de leden van de Haarlems Jazz Club een tien uur durende „riverboat cruise" gaan maken. Aan boord zijn vijf jazzorkesten terwijl voorts een groot aantal vooraanstaande Nederlandse jazzmusici zijn uitgenodigd, di.^ aan boord „gelegenheidsensembles" zullen vormen. De „cruise" gaat via Spaarndam naar Amsterdam, het Merwedekanaal en de Zaanstreek en omstreeks middernacht hoopt men in Spaarndam terug te zijn, waarna het feest op de Mooie Nel wordt voortgezet. Het volgende punt van het uitgebreide feestprogramma ife een film-concërtavond in het Minerva Theater op woensdag 2 september en de lustrumviering wordt be sloten op 5 september met een jazzball in de Kennemer Golf Club waaraan vijf or kesten medewerken en waarbij de gasten dienen te verschijnen in de kledij van om streeks 1910. En daarmee wordt het feestprogramma dan besloten hetgeen overigens niet bete kent, dat men dan bij de pakken gaat neer zitten. Reeds nu vertelde men ons, dat men zal blijven ijveren voor een verrui ming van de belangstelling voor dê zui vere jazzmuziek. Men zou daarbij, zo deelde men mee, graag de (financiële) hulp van de gemeente hebben, De Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Bentinck, heeft dinsdagavond het BBC concertorkest, dat van 24 tot 28 april een tournee gaat maken naar Nederland, voor zyn vertrek toegesproken. Baron Bentinck zeide verheugd te zyn dat de eerste Europese reis van het orkest naar Nederland gaat, omdat in de oorlog een innige band is gesmeed tussen de BBC en ons land. In Nederland wordt veel geluisterd naar de vaste programma's van het concert orkest, dat men thans in levende lijve zal kunnen aanschouwen. De ambassadeur sprak tenslotte de hoop uit dat deze tour nee, welke met zoveel belangstelling wordt Doreen Hume, de solo-sopraan van het B.B.C.-Concertorkest. tegemoet gezien, een succes zal worden. Vandaag komt de voorhoede van het or kest, met de dirigent Vilem Tausky, per vliegtuig in ons land. De overigen volgen donderdag met de Zeelandboot. Het optreden begint vrijdag 24 april. Frank Phillips zal de Bloemenkoningin interviewen tijdens het bezoek aan de Keukenhof. Dit interview en een herhaling van de „Bloemenwals" zullen dezelfde avond door de BBC worden uitgezonden. Na het concert van vrijdag zal de Britse ambassadeur in Den Haag, sir Paul Mason, de orkestleden en de BBC-functionarissen een souper aanbieden. De muziek, welke gespeeld en gezongen zal worden tijdens de tournee, is afkomstig van verschillende operettes, namelijk „The yeoman of the guard", „Die Fledermaus", „South Pacific". „Oklahoma", „Showboat", „Porgy and Bess", „The Lisbon story", „Hit the deck", „Bless the bride", „The song of norway", „The king and I". Voorts staat als eerste uitvoering op het vasteland op het programma muziek uit de musical „My fair lady". Bennebroek Op de vergadering welke het Benne- broekse Oranje-comité dinsdagavond in „De Oude Geleerde Man" in Bennebroek hield, werd de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen tot een grootse viering van de koninginnedag. In grote trekken werd het programma vastgesteld, zoals dat onlangs gepubliceerd werd. De ringrijderij voor auto's moet op een vroeger tijdstip worden gesteld, namelijk om twee uur. Dit houdt verband met het feit dat op ko ninginnedag inhaalwedstrijden voor elf tallen van BSM moeten worden gehouden, zodat het voetbalveld waarop de beide gymnastiekverenigingen demonstraties zul len geven, niet eerder dan om ongeveer vier uur beschikbaar is. Daarom zullen deze demonstraties dan ook niet om twee uur, maar om ongeveer vier uur worden gehouden. Verder bestaat de mogelijkheid dat in de rust van de laatste voetbalwed strijd een judo-demonstratie gegeven zal worden. Als gevolg van deze verschuivin gen zal de prijsuitreiking pas om ongeveer zes uur op het terras van „De Oude Ge leerde Man" geschieden door de burge meester van Bennebroek in zijn kwaliteit van ere-voorzitter van het Oranjecomité. In de overige feestelijkheden zijn geen wijzigingen aangebracht. De dag wordt be sloten met een groot vuurwerk dat om half tien wordt afgestoken. Dinsdagavond heeft de publicist Kees Hana uit Heemstede in hotel „Rusthoek" in Bloemendaal voor een vrij talrijk aan tal leden van de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde gesproken over zijn verleden jaar in augustus gemaakte reis naar het noord westelijk deel van Spanje. Tezamen met een vriend is hij het Cantabrisch gebergte ingetrokken. Hoog in het woeste bergmas- sief hebben zij bloemen en vlinders van on voorstelbare schoonheid aangetroffen, waarvan de beide bergbeklimmers met behulp van telelenzen bijzonder geslaag de kleurendia's hebben gemaakt. Ezels gingen als lastdieren mee de ber gen in. Het gebergte dat werd bezocht en waarvan de bergrug langs de Golf van Bis kaje ligt, heeft een zacht zeeklimaat. Er schijnen in dit gebergte nog beren voor te komen en op humoristische wijze ver telde spreker van de pogingen, die zij had den aangewend om die te zien te krijgen, helaas echter zonder resultaat. De Span jaard, die hen met zijn ossenwagen naar boven bracht en daarvoor vele urenlang zijn werk op het land in de steek liet, wil de daarvoor slechts 3.50 aannemen en vooral geen fooi, een typisch voorbeeld van de fiere houding, die de Spanjaarden kenmerkt. Er werden plaatjes vertoond van muurhagedissen, Sint Jansvlinders, allerlei soorten bloemen zoals erica's en leeuwebekken, die zich daar hoog in het gebergte in het zonnetje koesteren. Ver der waren er dia's van bijna middel eeuws aandoende dorpen en stadjes. Ham sters komen er in dit bergland veelvul dig voor en verder vingerhoedskruid, roest bruin van kleur, gipskruid en campanu la's, die in de bergspleten groeien. De voorzitter, mr. E. J. W. Top, heeft Kees Hana na afloop namens alle aanwe zigen hartelijk dank gebracht voor al het genotene en tevens medegedeeld dat dit de laatste avond in dit seizoen was. In mei zullen er twee avondexcursies naar de fir ma Tubbergen en naar de tuin van het Provinciaal Ziekenhuis gemaakt wor den. De traditionele zomerexcursie zal op donderdag 25 juni gehouden worden, waar schijnlijk naar het Westland. (Van onze correspondent in Brussel) De Algerijnse rebellen van de F.L.N.-or ganisatie hebben twee Belgische legioen soldaten vrij gelaten. Zij zijn via Marokko en Lissabon naar Brussel teruggekeerd. Het zijn René Nevs uit Bierbeek bij Leu ven en Jean Ruar uit Aubange in Bel gisch Luxemburg. Neys had een vrachtwa gen gestolen van zijn baas en had hiermee een ongeval veroorzaakt. Toen hij dit in een café vertelde, en zich afvroeg hoe hij eruit: zou knijpen, werd hij aangesproken door een onbekende, die hem het adres gaf van het-Franse Vreemdelingenlegioen in Rijssel. Onder de naam René Brugge werd hij naar Oran gestuurd en kreeg later in Sidi Bel Abbes zijn opleiding. Ruar had zich te Metz bij het legioen gemeld in een kwade bui. Beide jongemannen verklaarden slecht te zijn behandeld. Het eten was afschu welijk en hun soldij bedroeg honderd gul den per maand. Zij vertelden, dat de Alge rijnse rebellen voortreffelijk zijn georga niseerd. Dagelijks werden strooibiljetten in de kwartieren van de legioensoldaten uitgestrooid, hen aanzettend tot desertie met de belofte dat zij zouden worden gere patrieerd. Franse officieren van het le gioen deinzen, naar hun zeggen, er niet voor terug een gesneuvelde legioensol daat te onthoofden om te laten zien wat de Algerijnse rebellen met de legioen deserteurs doen. In drie dagen vluchtten de beide Belgen en een Nederlandse vriend, wiens naam zij niet noemden, naar Ma rokko, waar zij door een comité van het Algerijnse rebellenleger werden ontvangen. Onderweg werden zij door vliegtuigen van het legioen beschoten. De Belgische consul in Marokko zorgde voor hun repatriëring. De beide Belgen worden door de politie vastgehouden daar het Belgisch gerecht moet beoordelen in hoeverre zij nog ter verantwoording die nen te worden geroepen. De Belgische pers eist eensgezind strenge bestraffing van de „mooi geklede heren", die in de Belgische steden jongemannen voor het Vreemde lingenlegioen ronselen. (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland is de strijd om de op volging van bondskanselier Adenauer, wanneer deze op 1 juli tot bondspresident wordt gekozen, toch voortijdig ontbrand, hoewel men in de regeringspartij, de C.D.U. alles heeft geprobeerd om de kwes tie tot na 1 juli in de ijskast te houden. De minister van Financiën Etzel heeft gis teren namelijk op twee manieren laten blijken dat hij voor het bondskanselier schap in aanmerking wenst te komen. Daarvoor was het bericht verspreid dat Etzel, in een gesprek met de minister van Economische Zaken, Erhard, had mede gedeeld dat hij afzag van zijn mogelijke aanspraken op het bondskanselierschap, maar gistermiddag werd van de zijde van het ministerie van Financiën vernomen, dat daarvan geen sprake was .Uitdrukke lijk werden de berichten tegengesproken dat er een afspraak tussen Etzel en Er hard zou zijn. Minister Etzel verklaarde in een inter view met het Hamburgse bla „Die Welt" dat hij bereid is het ambt te aanvaarden wanneer men hem daartoe zou roepen. Overigens zei Etzel ook dat hij in geen geval „in de rij" zou gaan staan. Wie Ade nauer zal opvolgen, zei hij, legt zich een strop om de hals. Anderzijds legde Etzel er de nadruk op dat zijn gezondheidstoe stand voortreffelijk is.. Voorstanders van een kandidatuur-Erhard hadden medege deeld dat Etzels lichamelijke gesteldheid niet zo goed was. Etzel verklaarde dat hij van zijn ziekte volledig genezen is. Ook zei hij dat er over de opvolging van Ade nauer geen strijd zal ontstaan. Wanneer men besluit Erhard te kiezen, zou hij, Et- •zcl, loyaal in de regering verder werken, het liefst als minister van Financiën. Erhard favoriet Men krijgt de indruk dat er in de C.D.U. een machtige, maar numeriek kleine groep, waaronder Adenauer zelf, is. die de voorkeur geeft aan Etzel. Deze wordt ge roemd om zijn administratieve kwalitei ten en zou minder impulsief en een be tere onderhandelaar dan Erhard zijn. Voorts zou Etzel beter dan Erhard in staat zijn de Westduits-Franse vriendschap ie handhaven en ook, dank zij zijn vroegere functie als vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Europese politiek van Bonn beter kunnen voortzetten. Maar de steun, waarop Erhard kan rekenen, is wel bijzonder groot. Uit een opinieonder zoek is gebleken dat de bevolking Erhard de eerste kandidaat acht voor de opvolging van Adenauer. Hij wordt beschouwd als het symbool van de huidige welvaart, zijn populariteit is groter dan van welke poli ticus ook in de bondsrepubliek, buiten Ade nauer zelf. Voor de verkiezingen in 1961 is hij voor zijn partij waarschijnlijk onontbeerlijk. Daarbij geniet hij ook in het buitenland vertrouwen en is hij in staat de economie te handhaven, zelfs indien hij geen minis ter van Economische Zaken meer zou zijn. Dit alles spreekt in Erhards voordeel, maar van bepaalde zijde legt men er te Bonn de nadruk op dat de strijd nog aan de gang is en dat Etzel zeker redelijke kansen heeft. Prins Bernhard zal donderdagavond in een straaltransportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht uit de V.S. naar Ne derland vertrekken. Het vliegtuig zal van de luchtbasis Andrews nabij Washington opstijgen en in Soesterberg landen. De Prins zal worden vergezeld door generaal Curtis E. Lemay, de voormalige chef van het strategische luchtcommando. De Prins heeft bezoeken gebracht ..an de westkust en Texas. Oersterke, gelakte Mooie plastic beuken Theebeurs zaal- of keuken- in leuke frisse stoel dessins Metalen fruitschaal in moderne vorm Porceleinen rüstkom met lepel met origineel rijst korrelmotief RAAKPRIJS: 8.95 RAAKPRIJS: 3.75 RAAKPRIJS: 1.25 RAAKPRIJS: 1.50 GEN. CRONJéSTRAAT 136 - TEL. 51680 SMEDESTRAAT 1 naast de HEMA - TEL. 13216 vraagt vrijblijvende offerte over ons beslist onzichtbaar te dragen HAARWERK. Ook aan huis te ontbieden. Middenweg 126 Tel. 52373 DE KNOOPENWINKEL Warmoesstraat 14 - Telefoon 10727 - vraagt GROOTHANDEL BAAN heeft plaats voor een van pl.m. 16 jaar. Aanm. Spaarne 29 te Haarlem tussen 8—12 of 14—17 uur. GEVRAAGD op klein groothandelskantoor Sollicitaties met opgave van verlangd salaris onder no. 658. Op uitgeverskantoor te Haarlem wordt gevraagd leeftijd 1617 jaar. voor lichte adm. werkzaamheden en buitenwerk. Brieven onder no. 659 bureau v. d. blad of telef. 19666. VETTE EDAMMER KAAS 500 gr. van 125 voor 98 EIEREN; 6 grote, verpakt in gratis doos 59 HARINGFILETS in verschillende sauzen groot blik van 75 voor 49 UNOX LEVERPASTEI 2 grote blikken 89 ERWTEN MET WORTELTJES, literblik 45 BLOEDWORST met veel spek 150 gram 25 GROTE GEKOOKTE WORST, pl.m. 400 gram van 100 voor 89 PINDAKAAS, goudmerk, per pot van 79 voor 59 VERSE BISKWIE per 400 gram 49 KINNEBAKSLAPPEN 500 gram 69 DOORREGEN VARKENSLAPPEN 500 gram 129 SAUCIJSJES, heerlijk gekruid, 500 gram 140 1000 gram 260 SPINAZIE 3 pond 25 SLA 3 krop 25 RABARBER grote bos M15 Grote BLOEMKOOL 60 op 1ste stand nabij station Haarlem, per 1 mei a.s. leeg te aanvaarden. Huurprijs 1152.per jaar. t Te bevragen: Makelaars kantoor Franken, Bloemen daal, lid N.B.M., Tel. 51315 PASFOTO'S goed en vlug 6 stuks 1.50 Zijlstr. 41a t/o het Post kantoor. De zaak met die mooie Prints van 18 ct. Bel op 14809 Fa. GEBRS. VAN BEEM Glas - Verf AMSTERDAT.ISTRAAT 25 Ralston-dealer Wie kwaliteit weet te waarderen zal zeker begeren. H. STAM, Telef. 14214 men de man aan «Ijn kleren kent, kent men de saak aan het blad, waarin zij adverteert. ie uw advertentie ontdeed met het <M degbled van do allernieuwste Nu geen snoeren en batterij-kosten meer •k Gewicht 15 gram Kan aan iedere bril worden bevestigd. DONDERDAG 23 APRIL van 10—18 uur in onze showroom op de le etage GROTE HOUTSTRAAT 13T TEL. 11640 GRATIS SPAARZEGELS bij alle artikelen en EXTRA zegels bij koffie, thee, cacao, margarine, jam, wasmiddelen en nog veel meert Voor 50 zegels al een gulden, «oor een vol spaarboekje TIEN GULDEN TERUGt HAARLEMAmsterdamstraat 50 - Barteljorisstraat 25 Rijksstr.weg 10 HEEMSTEDE: Raadhuisstraat 49

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6