Moskou waarschuwt Bonn tegen kernbewapening Verkoudheid? Senaat bekrachtigt Herter's benoeming zonder tegenstem en Westduitsers zien Russische nota als een poging om hen te isoleren WOENSDAG 22 APRIL 1959 11 Ook Macmillan schreef een brief aan Kroesjtsjev Fanya Kaplan, die op Lenin schoot, werd in 1918 terechtgesteld Oslo reageert afwijzend op Russische waarschuwing Margot Fonteyn ontslagen uit Panamese gevangen schap Raad van Europa Europese commissie van goede diensten geopperd voor familietwisten T.V. EN RADIO Griekse reder procedeert tegen Nederlandse scheepsbouwers Vragen over vluchten naar Berlijn van Morse Noren poogden koning en premier te ontvoeren Paus ontving prinses Margaret en haar moeder Bespreking over Neder lands-Duitse kwesties hervat Haven metvisafslag in Colijnsplaat Maalderij en pakhuis in Geesteren afgebrand Hoofdpijn Italiaans bezoek aan het rampgebied (Van onze correspondent in Bonn) In een nota aan Bonn heeft de Russi sche regeling geprotesteerd tegen de kernbewapening van het Westduitse leger. De Sovjet-Unie behoudt zich het recht voor, zo wordt in de nota gezegd, hieruit overeenkomstige conclusies be treffende West-Duitsland te trekken. Men acht het te Bonn opvallend dat de Russen, drie weken voor de ministers conferentie te Genève, plotseling in een nieuwe nota weer eens van leer trekken tegen de Bondsrepubliek. Opmerkelijk is daarbij vooral dat de Sovjet-Unie zegt dat de Westduitse kernbewapening (waarvan in feite nog geen sprake is) de kans op Duitse hereniging ondergraaft. In de nota wordt voorts gezegd dat de bewapening met kern- en raketwapens in strijd is met de voorwaarden die na de Duitse capitulatie door de geallieer den werden uitgewerkt. Maar de nadruk valt toch op de verbinding, die er vol gens de Russen bestaat tussen kernbewa pening en hereniging van Oost- met West-Duitsland. „De sprong in de maalstroom van een kernbewapening, zou de bodem voor een toenadering tussen de beide Duitse staten en voor het herstel van de nationale een heid steeds rrteer vernietigen," heet het, taalkundig niet waterdicht, in de nota. De Russen beweren voorts dat achter de maatregelen voor de kernbewapening van het Westduitse leger de bedoeling voorzit de deelnemers aan de aanstaande grote vier conferenties voor voldongen feiten te stellen en om de mogelijkheden voor een overeenkomst tot een minimum te beper ken. De Russen verwijten Bonn dat er niets gedaan wordt om de algemene ont spanning in de wereld te bevorderen. Drei gend wordt tenslotte gezegd dat de Bonds republiek in geval van een oorlog in Euro pa door kernwapens en raketten in een bijzonder gevaarlijke en militair hopelo ze situatie zal komen te verkeren. En juist door de kernbewapening van het Westduit se leger zal het gevaar van een militaire botsing aanzienlijk worden vergroot. Advertentie LIGA! Let op de échte! (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft een persoon lijke brief aan zijn Russische collega Kroesjtsjev gezonden in een poging om de impasse in de besprekingen van Genève over het verbod van bomproeven te door breken. Macmillans brief heeft een soort gelijke inhoud als die van president Eisen hower. De Britse premier steunt het Ame rikaanse voorstel tot een vereenvoudigd controlesysteem voor kernproeven in de atmosfeer tot een maximum hoogte van vijftien kilometer. Een eventuele beperk te overeenkomst zou reeds een stap voor waarts zijn indien de tijd nog niet rijp is voor een meeromvattende regeling, aldus Macmillan in zijn brief. GENèVE (UPI) De conferentie te Genève heeft dinsdag de brief van Eisen hower en Macmillan aan Kroesjtsjev in de notulen opgenomen. Verder werd een ontwerp-artikel van ondergeschikt belang', al maanden geleden voorgesteld door de Britse delegatie, aanvaard en bij de overige tien gevoegd. MOSKOU (UPI) Een Russische krant heeft onthuld dat Fanya Kaplan, die in 1918 een moordaanslag pleegde op Lenin, vier dagen later terechtgesteld werd. Jaren lang heeft men in Rusland geloofd dat de vrouw gestorven was als bibliothecaresse in een gevangenenkamp in Siberië, lange tijd na de aanslag. In een recensie op de memoires van Peter Malkov, commandant van 't Kremlin in 1918, in het blad Sovjet- vloot, wordt gezegd dat Malkov op 3 sep tember 1918 aan de executie van Fanya Kaplan deelnam. Volgens de gangbare overlevering had Lenin het leven van Fanya Kaplan willen sparen om haar de triomf van de revolutie te doen beleven. Lenin werd bij de aanslag zeer ernstig gewond, doch leefde tot 1924, in welk jaar hij aan een beroerte overleed. Volgens de dokters zou zijn dood het gevolg kunnen zijn geweest van een sluimerende ziekte .ongunstig beïnvloed door het schot van Fanya Kaplan. Op deze wijze, met waarschuwingen en dreigementen, kennelijk met het doel de Westduitse bevolking angst aan te jagen en haar op te zetten tegen de bewapenings plannen van de bondsregering, tracht de Sovjet-Unie invloed op het gebeuren in de Bondsrepubliek uit te oefenen. De actie om juist Bonn voor te stellen als het zwarte schaap in de westelijke wereld, wordt daarbij voortgezet. Reeds geruime tijd heeft men in West-Duitsland Russische po gingen waargenomen om de Westduitse regering te isoleren, zowel in eigen land, door te wijzen op een dreigende oorlog ten gevolge van de plannen voor een kernbe wapening, als in het geheel der westelijke eenheid, door te wijzen op Adenauers on verzettelijkheid tegen westelijke conces sies aan de Sovjet-Unie. De nieuwe nota bevestigt nog eens zo zegt men te Bonn, de Westduitse mening dat men te Genève op de ministersconferentie beter met pes simisme dan met optimisme gewapend met de Russen moet praten omdat de Rus sische methoden en doeleinden nog pre cies dezelfde zijn als voorheen. Tactisch vervoer WASHINGTON (Reuter) De West duitse minister van Defensie, Strauss, die op het ogenblik een bezoek aan de Vere nigde Staten brengt, heeft in antwoord op de vraag, of de Westduitse strijdkrachten ook de beschikking over kernwapens zou den krijgen, verklaard: Wij zullen in staat zijn tactische kernwapens in de kiloton- klasse (een kiloton is duizend ton T.N.T.) te vervoeren, doch de zeggenschap over de kernladingen (bijvoorbeeld in de kop van raketten) zal in Amerikaanse handen blijven. De opperbevelhebber der NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Nor- stad, behoudt het recht van beslissing over een eventueel gebruik van deze wapens. De minister voegde hieraan toe dat er geen plannen bestaan voor de vervaardi ging van raketkoppen met kernladingen in West-Duitsland. OSLO (Reuter) Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een docu ment gepubliceerd met de „voorbereide aantekeningen" voor de verklaring die de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange, heeft afgelegd ten overstaan van de Russische ambassadeur in Oslo, Griba- nov. Het Noorse document werd gepubli ceerd nadat Tass melding had gemaakt van een Russische nota, waarin Noor wegen wordt gewaarschuwd voor de „ge vaarlijke gevolgen" van het toestaan van de aanleg van NAVO-bases in Noorwegen. In het Noorse document wordt gezegd dat de Noorse regering altijd van oordcel is geweest dat Noorwegens lidmaatschap van de NAVO geen belemmering zal en mag zijn voor het bestaan van betrek kingen van goede nabuurschap tusSen de twee landen, gebaseerd op wederzijdse eerbied. Het wordt in Noorwegen diep betreurd, aldus het document, dat de Sovjet-Unie thans, nu Noorwegen al tien jaar lid van de NAVO is, nog altijd zegt dat de Noorse politiek op dit punt andere doelen heeft dan die welke door regering en parlement zijn genoemd. NEW YORK (Reuter) De Britse bal letdanseres Margot Fonteyn is vanochtend vroeg, na interventie van de Britse ambas sade, door de Panamese autoriteiten vrij gelaten na een gevangenschap van een dag in de stad Panama. Zij zou aanzeg ging hebben gekregen het land per vlieg tuig te verlaten, aldus te New York ont vangen berichten. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken deelde la ter mee, dat de danseres vandaag per vliegtuig naar Londen zou vertrekken. Margot Fonteyn een Dame (vrouwe lijke equivalent van Knight) van het Brit se imperium was aangehouden omdat zij betrokken zou zijn in een geval van wa pensmokkel en actie ten nadele van de Pa namese regering waarbij haar echtgenoot, dr. Roberto Arias, een rol zou hebben ge speeld. Volgens kringen uit de omgeving van de Britse ambassade had Margot toe gestemd het huis in Balbao in de Ameri kaanse zone van Panama te verlaten voor een ondervraging. Zij was daarheen ge gaan in de overtuiging dat zij niet zou worden gearresteerd. Twaalf tegenstan ders van de Panamese president zijn in arrest gesteld, onder wie Anibal Iliueca, de broer van de Panamese UNO-vertegen- woordiger. In zijn huis zouden geweren en kogels zijn aangetroffen. LONDEN (AFP) De aanhouding van Margot Fonteyn heeft veel opzien gebaard in Londen waar haar aankomst begin mei werd verwacht. Zij is de prima ballerina van het Britse nationale ballet dat in Co- vent Garden zetelt. Margot huwde in 1955 met Arias, die toen Panamees ambassa deur in Londen was. Zij danst sedert 1934. In 1956 werd zij door koningin Elizabeth in de adelstand vei'heven. Zij is van af komst Braziliaanse. Haar grootvader was een in Groot-Brittannië gevestigde Brazi liaanse katoenhandelaar die Fontes heet te. Margot werd in China en daarna in de Verenigde Staten opgevoed. Naar de me- ing van 't Foreign Office is Margot Fon teyn, ondanks haar huwelijk met Arias, Britse gebleven. Margot Fonteyns moeder, mevrouw Hil da Hookham, heeft, volgens onze corres pondent in Londen verklaard dat dit de tweede of derde maal is dat Margot van deelneming aan een samenzwering wordt beschuldigd. De kwestie is, aldus me vrouw Hookham, dat in Panama de naam Arias altijd met revoluties wordt verbon den. De kern van de zaak is volgens haar dat president De la Guardia de Arias-fa- milie niet erg mag. STRAATSBURG (ANP) Het Neder landse Kamerlid J. J. Fens (K.V.P.) heeft in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg als inlei der van het debat over de algemene poli tiek, verklaard, dat de Vergadering zich met een resolutie achter het christelijk standpunt ten aanzien van Berlijn en Duitsland moet stellen. Als rapporteur van de politieke commissie verklaarde hij, dat de Vergadering moet vaststellen dat de gemeenschappen van de zes (E.E.G., E.G.K.S., en Euratoom) niet in het ge drang mogen komen bij de verdere ont wikkeling in Europa. Sprekende over fa milietwisten deelde de heer Fens mede dat in de politieke commissie de gedachte is geopperd, dat men voor dergelijke kwes ties Europese commissies van goede diens ten zou kunnen vormen. De Europese con ventie voor vreedzame regeling van ge schillen is immers pas door drie landen (Nederland, Noorwegen en Zweden) gera tificeerd en kan bij deze geschillen nog geen dienst doen. De nieuwe voorzitter van de Vergade ring, de Brit Edwards deelde op een pers conferentie mede, dat hij van plan is in de komende zomermaanden een reis langs de Europese hoofdsteden te maken. Hij wil nagaan hoe men denkt over een fusie van de Raad van Europa en de O.E.E.S. en de mogelijkheden van een verdere ra tionalisatie en concentratie van de Euro pese instellingen. Advertentie flristona Subliem samenspel van technische perfectie, exclusief fraaie vormgeving en een maximum aan service rechtvaardigen Uw onbeperkt vertrouwen in ARISTONA. TELEVISIE- RADIO-GRAMMOFOONS- RECORDERS Voor de rechtbank te Rotterdam is de schriftelijke behandeling begonnen van een proces, dat de Griekse reder Carras aanhangig heeft gemaakt tegen de Neder landse Scheepsbouw Export Centrale (Nesec) over gebreken die zouden zijn ge bleken aan een viertal schepen, die voor de Griekse reder zijn gebouwd bij ..De Schelde" te Vlissingen. De eis lot schade vergoeding beloopt bijna 12 miljoen gul den. De Nesec is gedagvaard, omdat deze het contract voor de bij „De Schelde" te bouwen schepen heeft afgesloten met Carras. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se senaat heeft dinsdag op zeer snelle wij ze de benoeming van Christian A. Herter tot minister van Buitenlandse Zaken goedgekeurd. Dit gebeurde vier uur nadat de commissie voor buitenlandse betrekkin gen haar goedkeuring gegeven had. De nieuwe minister kreeg de steun van De mocraten zowel als Republikeinen. De fractievoorzitter der Democraten, Lyn don B. Johnson, zei dat de wereld dient te weten, dat Amerika vereend achter I-Ierter staat en de vooraanstaande De mocraat Fulbright zei dat het land geluk kig is iemand voor de ministerspost ter beschikking te hebben die terzake kundig is. Met algemene stemmen (93 tegen nul) werd Herter's benoeming bevestigd. (Reuter) Met uitzondering van sena tor Wayne Morse zagen de commissiele den af van hun recht Herter vragen te stellen over de buitenlandse politiek, die hij zich voorstelt te zullen voeren. In een meningsuitwisseling over het door Ameri kaanse vliegtuigen op grote hoogte vlie gen in de luchtweg naar Berlijn vroeg se nator' Mor-be; „Zouden de Verenigde Sta- .ten het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig door een schietgrage Russische vlieger als een oorlogsdaad beschouwen?" Herter antwoordde: „Niet noodzakelijk. Wij moeten altijd rekening houden met de factor van een handelwijze die veroorzaakt werd door een misrekening of een ver keerd beoordelen van de toestand door een of meer vertegenwoordigers van een der beide partijen. Ik meen, dat hier van een zo ernstige zaak sprake is, dat kleine incidenten nimmer mogen leiden tot een algemene slachting". Hij voegde hieraan toe: „Indien Russi- OSLO (UPI) Twee oud-sergeanten van het Noorse leger hebben dinsdag een rechtbank in Oslo doen schateren van het lachen door te bekennen, dat zij van plan zijn geweest koning Olav V en premier Gerhardsen te ontvoeren en voor hen los gelden te vragen van respectievelijk een miljoen en een half miljoen kronen. Elke Noor beschouwt zoiets als onvoorstelbaar, hoewel het waarschijnlijk niet zo moeilijk zou zijn koning en premier, die haast geen bescherming hebben, te overmeesteren. De voorzitter van het hof verklaarde, dat dit ontvoeringsplan niet zal worden opgenomen in de aanklacht tegen de twee jongelui. De beschuldigingen blijven ove rigens nog ernstig genoeg: spionage en po ging tot moord op twee politie-agenten. De twee ex-sergeanten, Karstcn Gunne- stad en Erik Ivaas, belden 22 jaar, hebben zeventien documenten gestolen uit een bureau van de Noorse defensiestaf en er mee gevent langs communistische ambas sades. Eerst schreven zij een brief aan de militaire attaché van de Tsjechische am bassade in Oslo, niet wetend dat er hier geen militaire attaché is. Daarna probeer den zij in contact te komen met de Russi sche militaire attaché. Deze bleek geen prijs te stellen op samenwerking met de jongelui. Vorige herfst werden de aspirant-spion nen gesnapt bij een doodgewone autodief stal. Gunnestad schoot toen een agent neer. die hierdoor invalide werd. De twee hadden elkaar leren kennen tijdens de militaire dienst. Gunnestad kwam zeer onder de indruk van de theo rieën over misdadigheid van Ivaas en zij besloten samen deze theorieën in praktijk te brengen. Volgens de openbare aankla ger waren hun plannen grootscheeps van opvatting: spionage, bankroof en ontvoe ring van de groten des lands. Maandag is een proces tegen hen be gonnen. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Joan nes heeft vanochtend de Britse koningin moeder Elizabeth en prinses Margaret in particuliere audiëntie ontvangen. Voor de prinses was het de tweede maal, dat zij het Vat-icaan bezocht. Tijdens een vakantie in Italië tien jaar geleden werd zij door Paus Pius XII ontvangen. sche jagers een op grote hoogte in de luchtweg naar Berlijn vliegend Ameri kaans vliegtuig opzettelijk zouden neer schieten, zou ik dit als een openlijke oor logsdaad beschouwen". Hij zei verder te menen dat het niet ge rechtvaardigd zou zijn, indien de Verenig de Staten in de eerste stadia van vijande lijkheden, die mogelijk als gevolg van de Berlijnse crisis zouden uitbreken atoom en of waterstofbommen zouden gebruiken. Indien het echter duidelijk zou worden dat de Russen in een dergelijke situatie zouden aansturen op een totale oorlog, zouden wij onze positie zeer ernstig moeten overwe gen, aldus Herter. Na een langdurige onderbreking zijn vandaag in het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn de Ne derlands-Duitse onderhandelingen over de schadevergoeding aan nazi-slachtoffers, de Eems-Dollarkwestie, de Auslandsbonds en de grenscorrecties, alsmede over de ermee verband houdende politieke kwesties her vat. De Westduitse delegatie staat onde.» leiding van dr. R. Lahr, de Nederlandse onder leiding van dr. J. van I-Iouten. di recteur van de afdeling politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. Binnenkort zal een rapport verschijnen, waarin voorstellen zijn vervat om de vis sers van Veere en Arnemuiden te helpen. Waarschijnlijk zal voorgesteld worden door het rijk een haven met visafslag bij Co lijnsplaat te doen aanleggen, welke oplos sing echter als tijdelijk beschouwd moet worden, omdat de Oosterschelde uiterlijk in 1978 afgesloten zal zijn. Deze zaak is urgent, omdat de afsluiting van het Veerse Gat spoedig zal geschieden. Het onderzoek naar de aanleg,van een proefbekken voor schelpdieren-cultures in het Veerse Gat heeft uitgewezen dat het maken van zulk een bekken technisch wel mogelijk zal zijn. De vraag rijst echter of het economisch verantwoord is. Het onderzoek is nog niet afgesloten. De kosten zullen vermoedelijk 6 of 7 miljoen gulden bedragen. Dit landelijke tafereel herinnert niet aan Nederlands grootste stad en toch is het een Amsterdams plekje, dat hier is afgebeeld. De bewoners van Slotermeer kunnen ofschoon zij Amsterdammer zijn genieten van de natuur zonder ver van huis te gaan. Een hevige brand heeft een gedeelte verwoest van een maalderij en een graan- en kunstmestpakhuis aan de Vriezenveen- sewèg te Geesteren. gemeente Tubber- gen. Het grote pakhuis, dat pas één jaar in gebruik was en waarin onder andere trufstrooisel, sojabonen, veevoeder, stik stof en andere kunstmest lagen opgeslagen, ging geheel in vlammen op. De andere gebouwen werden licht beschadigd. De oorzaak van de brand, die met een grote rookontwikkeling gepaard ging en na twee uren door de brandweren uit Alme lo en Tubbergen geblust werd, is onbe kend. De schade, mede aangericht door grote hoeveelheden bluswater, wordt ge raamd op enige honderdduizenden gul dens. In Sevenum is een boerderij grotendeels afgebrand. Enige koeien en een varken kwamen in de vlammen om. Ook gingen werktuigen en oogstprodukten verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. Advertentie Destijds heeft het Italiaanse volk 200 miljoen lire bijeengebracht voor de slacht offers van de watersnood, die in 1953 Ne derland trof. Het Italiaanse Rode Kruis maakte toen dit bedrag over aan de Ne derlandse zustervereniging met de be paling, dat aan deze geiden een besteding van blijvende waarde moest worden ge geven. Besloten werd 35 wijkgebouwen op te richten in de getroffen gebieden, die ten dienste zouden staan van de ter plaatse werkende kruisverenigingen (Groene- en Wit-Gele Kruis). De uitvoering van dit plan nadert thans haar voltooiing. In veie plaatsen is het kruisgebouw reeds in gebruik genomen. In verband hiermee heeft het Neder landse Rode Kruis een afvaardiging van de gevers uitgenodigd om het resultaat te komen bezichtigen. Vertegenwoox-digers van de Italiaanse regering en van het Italiaanse Rode Kruis zullen op Hemel vaartsdag in Nederland aankomen. Het Nederlandse hoofdbestuur biedt dan des avonds een maaltijd aan in het Maurits- huis te 's-Gravenhage. De volgende dagen zullen de Italiaanse gasten kruishuizen bezoeken te Dinteloord, Bergen op Zoom en Oude Tonge. In het tijdens de ramp zo zwaar getroffen Oude Tonge zal de dele gatieleider van het Italiaanse Rode Kruis op het kerkhof een krans leggen ter na gedachtenis aan de vele honderden, die in de nacht van 31 januari op 1 februax'i 1953 hun leven lieten ten gevolge van het wa tergeweld. 1 Neushoorn overleden. In Artis is de neushoorn Jani na een ernstige infectie ziekte, waartegen zelfs de modernste ge neesmiddelen niet waren opgewassen, overleden, omstreeks 25 jaar oud. Hij kwam in 1936 op anderhalfjarige leeftijd in Artis. Uniek jubileum. In de Zwart Janstraat te Rottex-dam viert de 83-jarige kapper W. H. F. Breton een uniek jubileum: het is zestig jaar geleden dat hij er zijn kappers zaak begon. De kapsalon is nog precies de zelfde als zestig jaar geleden, toen scheren nog vijf cent en knippen een dubbeltje kostte. Er hangen dezelfde spiegels en er staan dezelfde stoelen. Kapper Breton heeft alleen nog bejaarde klanten. Zijn oudste klant is 90 jaar, zijn trouwste de 76-jarige heer F. J. Groenendaal, die zestig jaar onafgebroken de kapsalon aan de Zwart Janstraat heeft bezocht. Uit het ziekenhuis. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeex-, die enige tijd geleden met een maagaandoening werd opgenomen in het Naax-dense Diakonessenhuis, is in zijn wo ning teruggekeex-d. Hij zal nog geruime tijd moeten rusten voordat hij zijn werk zaamheden kan hervatten. Oud-minister J. van der Kieft, die een operatie heeft ondergaan in een Bussums ziekenhuis is eveneens in zijn woning teruggekeerd. „Knal". Veertien Hengelose jongens en meisjes zijn als vertegenwoordigers van de vele kinderen die eind vorig jaar tijdens een zogenaamde „knal-actie" hun voor vuurwex-k gekregen zakgeld hebben ge spaard om een geleidehond voor een blin de te kunnen kopen, per politieauto naar Amsterdam geweest om een hond uit te zoeken. Het bijeengebrachte geld werd aan het Koninklijk Nederlands Geleide hondenfonds overgedragen, waarna de kinderen een herdershond uitkozen, die ..Knal" gedoopt werd. De directeur van de gelexdehondenschool zal een baas voor „Knal" zoeken. Polioto. Utrecht krijgt de primeur voor Nederland van het inwerkingstellen van een „polioto-circuit" van het Prinses Beatrix Poliofonds. Het polioto-circuit is een maquette van zeventien bij zeven me ter en is ingericht als een miniatuur-auto baan, met achttien autootjes. Iedereen kan via een afstandsbediening de autotjes besturen tegen een entree-prijs, die be stemd is voor het poliofonds. De polioto komt te staan in een paviljoen op het Vree burg te Utrecht. Toelageregeling. Er is een regeling getroffen voor de beloning aan de hoofden en onderwijzers van lagere scholen en de hoofdleidsters en leidsters van kleuterscho len, die belast zijn met de praktische oefe ning van toekomstige onderwijzers en kleuterleidsters. Voorts is een regeling ge troffen voor een beloning aan het onder wijzend personeel van lagex-e scholen en kleuterscholen, betrokken bij de vorming van leerlingen van de derde leei-kring van kweekscholen voor onderwijzers. Hoogleraar. Directeuren van de Vrije Univex-siteit hebben dx\ A. L. Janse de Jon ge te Amsterdam benoemd tot hoogleraar in de faculteit der geneeskunde voor het ondex-wijs in de klinische psychologie en px-opaedeutische psychiatx-ie. Dx\ Janse de Jonge is sinds 1954 als lector aan de Vrije Univex-siteit verbonden. A. Graafland overleden. In Apeldoorn is op bijna 62-jarige leeftijd overleden de heer A. Graafland, oud-voorzitter van de Nederlandse Christelijke Handelsreizigers vereniging. De heer Graafland bekleedde 30 jaar het voorzitterschap van de N.C.H.V. en had een gx-oot aandeel in de totstandkoming van de landelijke loonre geling voor de handelsx-eizigex-s en van de landelijke stichting vakopleiding voor han delsreizigers. Hij had zitting in de ver bondsraad van het C.N.V. Veelbelovende knaap. Een 13-jarige Amstex-damse jongen, die zondag van huis was weggelopen, is ontdekt in een club gebouw aan de Haax-lemmex-weg, waar hij lag te slapen. De knaap had zondag inge broken in een houten noodkerk en ruim zeshondex-d gulden aan collectegelden buitgemaakt. Daarna ging hij op stap. Bij zijn aanhouding vertelde hij dex-tig gulden te hebben opgemaakt. De i-est van het geld had hij vex-stopt op een terx-ein in de Troelstralaan. De politie heeft het daar gevonden. Te vroeg buitengezet. De Sittardse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de binnenstad 77 gevulde vuil nisemmers opgehaald, die daar in strijd met de gemeentelijke vex-ordening wa ren klaargezet om de volgende morgen te worden geleegd in de vuilnisauto van de gemeente. Volgens de verordening mag men de emmers pas 's moi-gens gereed zet ten. De eigenaren konden hun vuilnis emmer gevuld en wel op het politiebureau terughalen. Belgische onderscheiding. De heer H. H. Wemmers, dix-ecteur-voorzitter van de staatsmijnen in Limbui-g, is door koning Boudewijn van België benoemd tot commandeur in de Kroonox-de van België, wegens de belangrijke diensten, die hij bij zijn werk binnen de ox-ganen van West- europese samenwerking aan België heeft bewezen. Bekentenis. De 34-jarige operateur D. C. S„ die in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 apx-il in zijn woning te Vlaardingen zijn 30-jarige echtgenote van het leven heeft beroofd, heeft thans tegen over de politie een volledige bekentenis afgelegd. Het motief voor zijn daad zou zijn geweest de steeds slechter wordende verhouding in het huwelijk. Hulp aan Uruguay. De Nederlandse regering heeft 10.000 geschonken ter leniging van de nood in Uruguay, dat de vorige week is getroffen door zware over stromingen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7