Belangrijke nieuws Middeleeuwse tapijtkunst in Frans Halsmuseum Bestuur „Sint Bavo" kant zich tegen pre-advies van B. en W. Godsdienst op openbare scholen s Bejaardencentrum op „Overbos" Bebouwing niet in strijd met het rechtsgeldige uitbreidingsplan Lees dit voor Uw vliegvakantie! Haarlemse werkplaats tot herstel van antieke textiel kreeg eervolle opdracht Benoeming onderwijzer aan Bronsteeschool Behendigheidswedstrijden voor motorrijders Koninklijke onderscheiding .voor mejuffrouw C. Berbée Burgerlijke Stand van Haarlem Fiestatulp „Rotterdam" met champagne gedoopt Brandje op dak van Koudenhornkazerne Jaarvergadering Neder landse Genealogische Vereniging Medewerking van I.K.O.S. De competitie bij VHS Stationschef 40 jaar bij Spoorwegen Marinehospitaal blijft in Overveen Kort nieuws WOENSDAG 2 2 APRIL 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPREGHTE HAAKLEMSCHE (JUURAM In het Frans Halsmuseum in Haarlem is op het ogenblik een zeldzaam en waarde vol wandtapijt te bezichtigen. Het 3,90 bij 10,25 meter metende geheel wollen tapijt stelt een levendig middeleeuws jachttafe reel voor. Met drie andere jachttaferelen behoort het tot een serie, die omstreeks 1450 in Doornik werd geweven. Aan het eind der negentiende eeuw werden deze wandtapijten, die een grote historische waarde hebben, in repen gesneden en vastgespijkerd tussen de ramen van de Long Gallery in Iiardwick House in Midden-Engeland aangetroffen. Hoewel zij toen enigermate en met gebrekkige mid delen gerestaureerd zijn, raakten de ta pijten steeds meer in verval. Totdat het Vic toria en Albert Museum in Londen waar de tapijten tentoongesteld waren aan de Haarlemse stichting „Werkplaats tot her stel van antieke textiel" opdracht gaf een van deze tapijten zijn oude luister te her geven. Na ruim 18.000 uren van moeizame restauratie-arbeid, waarbij twaalf per sonen in twee ploegen werkten, is dit inderdaad gelukt. Binnenkort zal het ta pijt teruggaan naar de opdrachtgevers in Engeland waar het als historisch monu ment en voorbeeld van verfijnde oude tapijtkunst, maar ook als bewijs van vak manschap van een groepje Haarlemse tapijtrestaurateurs zijn ereplaats in het Brits kunstbezit zal innemen. Het onderhavige tapijt, dat bijkans een gehele wand van de expositiezaal beslaat, stelt een beren- en zwijnenjacht voor. Eeuwenlang maakte het deel uit van het bezit van de hertogen van Devonshire maar in 1950 werd het tapijt eigendom van de Engelse Staat. De gehele serie werd in 1957 aan het Victoria en Albert Museum toegewezen. Een van deze ta pijten voorstellende een herten- en valkenjacht is tijdens de tentoonstel ling „Bourgondische Pracht" in het Rijks museum in Amsterdam te zien geweest. Het thans gerestaureerde jachttafereel kwam in het voorjaar van 1958 naar Haar lem, zodat de werkplaats tot herstel van antiek textiel er ruim een jaar aan bezig is geweest. Het gehele tapijt is druk be volkt met personen, paarden, honden er. te jagen dieren. Een bloemenweide vormt de voorgrond en op de achtergrond zijn bossen en de contouren van gebouwen te onderscheiden. De kleding van enkele per sonen wijst er op dat edelen bedoeld zijn. Sommige gezichten doen denken aan leden van het huis van Bourgondië. De tapijten worden in verband gebracht met Mar guerite d'Anjou, gemalin van koning Hen drik de Zesde van Engeland. De jacht taferelen zelf zijn duidelijk verwant met de bekende Franse jachtmanuscripten, zo als de „livre de la chas.se" van Gaston Phoebus. Tijdens de avondopenstelling van het Frans Halsmuseum maakt het enorme wandtapijt in het licht der schijnwerpers een even bekoorlijke als fascinerende indruk. Een bezoekster van het Frans Hals museum bewondert het middeleeuws wandtapijt dat in de Haarlemse werk plaats tot herstel van antiek textiel zijn oude luister terugkreeg. De afmetingen van het tapijt komen op deze foto goed tot hun recht. In de vergadering van donderdag zal de Heemsteedse raad een onderwijzer benoe men aan de Bronsteeschool in Heemste de ter vervulling van de vacature W. H. Dekker. Als eerste op de voordracht staat de heer W. Vermeulen, onderwijzer aan de ulo-af deling van het instituut Gooiland in Bus- sum. Nummer twee en drie zijn respectie velijk de heer H. J. van Ek, onderwijzer aan de A.E. Dudok van Heelschool voor vglo in Utrecht en mejuffrouw D. M. Brinkhuis, onderwijzeres aan een openba re ulo-school in Schiedam. Op koninginnedag (30 april) houdt de motorclub „Haarlem" behendigheidswed strijden voor motoren. De wedstrijden worden gehouden op de Orionweg in Haarlem om twee uur. De bekende wegrenner Henk Koning uit Haarlem zal staaltjes van zijn kunnen vertonen. Motorliefhebbers die hieraan wensen deel te nemen, kunnen zich op geven bij het secretariaat, Zaanenlaan 31, Haarlem. Daar het aantal deelnemers be perkt moet blijven, gelieve men zich vóór 27 april op te geven. Vertrek in optocht om ongeveer half twee van het Frans Hals Theater. Deel neming is kosteloos. Iedere deelnemer ontvangt een herinneringsmedaille en de best geklasseerden krijgen een mooie prijs. Mejuffrouw C. Berbée, chef-boekhoud ster en procuratiehoudster bij de uitge versmaatschappij Focus n.v. in Haarlem, is wegens het feit, dat zij veertig jaar ge leden in dienst trad, onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de or de van Oranje Nassau. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers heeft de jubilaresse dinsdagmorgen de on derscheiding uitgereikt. Mejuffrouw Ber bée begon bij de maatschappij als adres- senschrijfster en werkte zich door voor beeldige trouw en grote ijver op tot haar huidige positie. BEVALLEN van een zoon: 20 april: C. C. M. Raaijen-Schouten, A. Geldorp- Waning; 21 april: P. H. van der Wiel-Kieft, A. Koks-Rudzik, P. Bottelier-Steur, A. Goedhart-Plooij. BEVALLEN van een dochter: 18 april A. de Lange-Sijmons; 19 april: J. A. Ton- Meijer; 20 april: W. J. Meirmans-Jonker, W. M. Geutskens-Meijer, A. C. van Hulst- Sluiter: 21 april: P. A. van Offeren-Eeltjes. OVERLEDEN: 19 april: M. E. Verwoerd- Moll, 80 j„ Westerhoutpark. ONDERTROUWD: 21 april: L. A. Win- nubst en C. J. C. Toeset, A. Langereis en M. G. L. Thueré. R Wit en G. M. Blom, J. A. Herman en W. van Riessen, J. Schui temaker en C. M. Kooij. GETROUWD: C. H. M. van Wattingen en R. M. den Braber, J. Hoetmer en J. H. Mentjox. „Ik doop u Rotterdam'". Met deze woor den eindigde dinsdagmiddag de in de stand var de Vereniging Nederlands Fabrikaat op de Jaarbeurs te Utrecht gehouden plechtigheid, waarbij de echtgenote van de directeur van de Holland-Amerikalijn, mevrouw De Monchy, een nieuwe tulp doopte. Deze tulp, een kweekcreatie van de heer D. W. Lefeber uit Lisse, is opge dragen aan het nieuwe vlaggeschip van de H.A.L., de „Rotterdam", die in september zijn transatlantische maidentrip maakt. Mevrouw De Monchy goot een bokaal champagne over de oranjekleurige bloem, die het resultaat is van een periode van twaalf jaar experimenteren. Bij een be zoek aan Rusland in 1947 kreeg de kweker enige bollen van een exotische grote tulp. die alleen in Zuid-Rusland voorkomt. Hi.j kruiste die diverse malen met de Hol landse Darwin-tulp. Hieruit resulteerde de fiestatulp „Rotterdam"', een combinatie van oosterse schoonheid en Hollandse kwaliteit. De tulp is bijzonder groot, en heeft opvallende gespikkelde bladeren. Het zal nog vier jaar duren, voor men er dui zend tegelijk van kan kweken en pas tien jaar daarna zal men ze bij miljoenen tege lijk kunnen telen. Men heeft reeds zoveel bollen in cultuur, dat bij de officiële recepties in Amerika aan het eind van de maidentrip van de „Rotterdam"' boeketten var de fiesta-Rotterdam aan de autori teiten aldaar kunnen worden aangeboden. Omstreeks drie uur dinsdagmiddag is er brand ontstaan op het dak van de Kouden hornkazerne in Haarlem. Een Haarlemse loodgieter was in de goot bezig mastiek te verwarmen met een propaanbrander. Toen de man zich even verwijderde en de brander in werking liet raakte het hout van de goot oververhit en ontstond er rook. De brandweer verwijderde twee vierkante meter pannen en enkele panlat ten Aanvankelijk meende men, dat de onder 't dak gelegen wapenkamer in brand stond. De brandweer forceerde de toe gangsdeur, doch in deze kamer was niets aan de hand. Tegen de loodgieter is pro ces-verbaal opgemaakt. Zaterdag 25 april houdt de Nederlandse Genealogische Vereniging haar jaarlijkse algemene vergadering in een der zalen van het Haarlemse stadhuis. De afdeling Haarlem der vereniging treedt op als gastvrouw. De gemeentesecretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff, houdt een voordracht over 't historische stadhuis en leidt het gezelschap rond door de belangrijkste zalen en ver trekken. De gemeentearchivaris, mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, stelt enkele oude handschrif ten en gravures uit het Haarlemse ge meentearchief ter bezichtiging. Des avonds staat een bezoek aan het met kaarsen ver lichte Frans Halsmuseum op het pro gramma. Het regentencollege van de stich ting „Huize St. Bavo" in Heemstede heeft zich met een brief tot de ge meenteraad gericht, waarin het col lege stelling neemt tegen het voorstel van de meerderheid van B. en W. om geen medewerking te verlenen aan de bouw van een r.-k. bejaardencen trum op het zgn. „Overbos" aan de Herenweg. „Bij herhaling verzoeken wij U met nog meer klem aan ons plan mee te werken". Het is het regen tencollege opgevallen dat B. en W. in hun pre-advies aan de raad enkele toelichtingen van de zijde van „Sint Bavo" niet hebben opgenomen. Bij deze stukken behoort ondermeer een toelichting op het bouwplan van de architecten professor ir. M. J. Grand- pré Molière en F. Froger, alsmede een rapport van de tuinarchitect Mien Ruys. Deze deskundigen achten een bebouwing van het betreffende ge bied verantwoord. In zijn brief stelt het regentencollege voorts dat het geen contact heeft gehad met een „hoofdambtenaar der provincie", zoals B. en W. schrijven, maar met de se cretaris van de Commissie voor de ge meentelijke plannen der Provinciale Pla nologische Dienst. Verder contact zou, zonder dat de gemeente haar standpunt ten opzichte van de bebouwing had be paald, niets opleveren. Eerst uit het pre-advies is gebleken dat voor het terrein „Overbos" geldt een uit- breidingsplan-in-onderdelen van 1930. Dit plan staat echter een intensieve bebou wing van het betreffende gebied toe, aldus de brief aan de raad. Thans dient het for mele bezwaar tegen de bebouwing te wor den weggenomen, meent het regentencol lege. In een toelichting op deze brief heeft het bestuur van de stichting „Huize Sint Bavo" verklaard thans pas van het bestaan van het uitbreidingsplan-in-onderdelen 1930 te hebben vernomen. Steeds is uit me dedelingen van gemeentelijke functiona rissen gebleken dat voor „Overbos" geen uitbreidingsplan-in-onderdelen geldt. De burgemeester zou hebben verklaard, dat voor dit terrein het uitbreidingsplan-in- hoofdzaak, goedgekeurd in 1954, van toe passing is. Achteraf blijkt thans dat het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak ten aanzien van „Overbos" niets regelt. Uiteindelijk heeft men dus alleen met het uitbreidingsplan-in-onderdclen van 1930 te maken. Ook bij navraag bij de ge meentelijke dienst voor Openbare Werken in Heemstede is dit plan nooit ter tafel geweest, aldus stelt het regentencollege. Thans rust op „Overbos" een zgn. mel dingsplicht, waarbij een geprojecteerde bebouwing moet worden aangekondigd. In laatste instantie kan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zijn veto hierover uitspreken. Verkeerde procedure Naar het oordeel van het regentencolle ge zijn B. en W. steeds van een verkeerd standpunt uitgegaan. De door B. en W. voorgestelde procedure acht men namelijk geheel afwijkend van de normale gang van zaken. Het regentencollege heeft na melijk allereerst alleen met gemeentelij ke instanties te maken. Op gemeentelijk vlak moet eerst een beslissing vallen, van zelfsprekend op grond van het thans rechtsgeldige plan. B. en W. hebben er in hun voorstel aan de raad aan herinnerd dat in 1955 de me dewerking werd geweigerd aan de bouw van particuliere bungalows. Deze weige ring zou dus zijn ingegaan tegen 't rechts geldige uitbreidingsplan, dat wel een be bouwing van „Overbos" toestaat. Het regentencollege heeft erop gewezen dat volgens het plan van de architecten Grandpré Molière en Froger het natuur schoon zo weinig mogelijk wordt aange tast. Gebouwd zouden ondermeer worden een verzorgingshuis, dat zo ver mogelijk van de Herenweg af komt te liggen, een Een nieuwe samenwer king van de KLM met de erkende Nederlandse reis bureaus brengt deze zomer een vliegvakantie binnen ieders bereik. In sommige gevallen is nu zelfs de vliegreis plus het volledige verblijf in het buitenland niet duurder dan normaal het vliegen alleen! Toch bent U bij deze „alles-inbegrepen" vlieg reizen niet gebonden aan een groep. U bent een individuele passagier op de normale lijndiensten van de KLM, met alle hoffelijke service die daarbij hoort. Ook in Uw hotel of pension bent U een individuele gast. ledereen kan van deze belangrijke besparing op een zorgeloze vliegvakantie profiteren. Elk erkend reisbureau zal U gaarne inlichten en Uw reis en verblijf voor U regelen. Vliegen verlengt Uw vakantie (Van een bijzondere medewerker) Tot de instellingen die gaandeweg aan betekenis en invloed toenemen, behoort stellig ook het Interkerkelijk Overleg in Schoolzaken. In 1945 tot stand gekomen door samenwerking van een zestal protes tantse kerken streeft deze instelling o.a. naar bevordering van de mogelijkheid op de Openbare scholen bijbel- en godsdienst kennis, waar gewenst, goed tot hun recht doen komen. Krachtens artikel 26 van de Wet op het Lager Onderwijs mag op de openbare school bijbelonderwijs gegeven worden, indien de ouders van de kinderen daartoe het verlangen of de toestemming te ken nen geven. Indien een tot dat onderwijs bevoegde leerkracht voorzien wordt van een kerkelijke opdracht, zal iet gemeente bestuur zeker toestemming geven tot het plaatsen van die lessen op het schoolroos ter. Dit alles ademt geheel de geest van de wet op het lager onderwijs en biedt te vens de mogelijkheid ook het stuk van de godsdienstige vorming op de openbare school naar keuze van de ouders te hande len. Zoals dat bij elke vorm van onderwijs eerste vereiste is, dient een groter deel van de daar werkende leerkrachten be- behoorliik onderlegd zijn in het te geven onderricht. Daartoe heeft het I.K.O.S. de mogelijkheid geopend door de studie voor en het afleggen van een exarien in het be zit te komen van een godsdienstdiploma. Dit geeft de bezitter (ster) het recht op de bovengenoemde voorwaarden het bij bels onderricht te geven. Gisteren werd voor de vierde keer sinds 1955 aan de Rijkskweekschool te Haarlem het I.K.O.S. diploma-examen afgelegd, deze keer onder medewerking en toezicht van twee bestuursleden van het Interker kelijk Overleg, de heren Ds. O. V. Henkel uit Den Haag en Ds F. Oberman uit Rot terdam. Het getal der geheel door vrijwillige aanmelding ingeschreven kandidaten van genoemde school is steeds groeiende. Het recreatiegebouw, een kapel en kleine hui zen voor alleenwonende bejaarden. Deze huizen zouden ongeveer 25 m. van de He renweg komen te liggen. Het rond de be bouwing liggende terrein zou als wandel park geheel voor het publiek worden open gesteld. Met de mening van de tuinarchitecte Mien Ruys hebben de architecten bij de uitwerking van hun plan ernstig rekening gehouden. De tuinarchitecte acht de ge projecteerde bebouwing niet bezwaarlijk daar het waardevolle gedeelte van het be staande bos kan worden gehandhaafd. Zij bedroeg dit jaar 18, waaronder 8 a.s. on derwijzeressen. De godsdienstleraar voor de hoogste klassen der Rijkskweekschool Dr. A. van Biemen, smaakte het genoe gen, dat 17 jongelui het begeerde diploma uit de handen van Ds. Henkel en de direc teur konden ontvangen en wel: 'e dames Roelie Bruinsma uit Zandvoort, Betty van der Wal uit Halfweg, Ietje Martens uit Amsterdam, Jopie Volkers uit Heemste de, Joke van der Stoep, Clasien Rienstra Joke Wessels en Chilie den Hartog uit Haarlem. Van de heren slaagden: Fred Schwak en Hans de Wolf uit Beverwijk Jaap Boxhoorn, Hans ,v-d. Made, Bob de Graaf en Puck Siezen uit Heemstede Bert Mulder uit Driehuis, Hans Planje en Jan van Wijk uit Haarlem. Reeds meer dan 600 uitgereikte I.K.O.S diploma's geven in den lande aan de leer krachten de bevoegdheid hun bijzondere taak in de openbare school te verrichten sinds september 1958 werden 175 diplo ma's toegekend, dus ongeveer een tiende deel in Haarlem. De partijen, die de afgelopen week in gebouw „Cultura" in Haarlem voor de VHS-schaakcompetitie werden gespeeld, hebben weer enkele onvoorziene uitslagen opgeleverd. In de tweede groep namelijk werden twee spelers voor de eerste maal verslagen tijdens deze competitie. I. Mari- nus en W. Krijnen, beiden met wit spelend, moesten in hun treffen met resp. J. J. H. Bauer en mej. N. Bijster de eer aan de tegenstander(ster) laten. Vooral de wijze waarop mej. Bijster met een bord vol stukken de tegenstander mat zette, was fraai. Groep 1: G. B. v .d. VeldeF. W. Meu- lenbeld remise, G. B. v. d. Veldemr. G. Snoeck Henkemans 1-0. Groep 2: P. C. JorissenJ. A. A. Jonck- bloedt afgebr. J. HaanJ. A. v. d. Steeg 0-1, I. MarinusJ. J. H. Bauer 0-1, W'. Krijnenmej. N. Bijster 0-1, S. W. v. d. PeijlW. J. Saeijs 1-0. Groep 3: J. WagenerG. J. A. Wijdoogen 1-0, H. I. van Es—J. Janzen 1-0, N. W. Hille E. Hundepool afgebr. F. W. BarthelF. J. van Tongeren rem. K. NederkoornJ. H. J. Twisk 1-0, J. van TeunenbroekW. J. van Doorn 0-1. J. WagenerF. J. van Tongeren remise. Groep 4: H. SlentersBruinsma 1-0, J. LeenherReymerink afgebroken. Dinsdagavond 21 april wordt de com petitie voortgezet. Dinsdag 28 april zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer Chr. A. Alders, stationschef in Zandvoort, in dienst trad bij de Nederlandse Spoorwegen. De heer Alders werd op 29 juni 1900 in Hillegom geboren en ontving eerst een opleiding voor de bloembollenhandel. Hij voelde zich echter meer aangetrokken tot het werk bij de Nederlandse Spoorwegen en werd op 28 april 1919 als leerling-assis tent van de stationsdienst geplatst in Vo gelenzang. Een leven van reizen en trek ken lag toen voor hem, want na examen te hebben gedaan voor stations-assistent vertrok hij in oktober 1920 naar Obdam. enige maanden later naar Bobbeldijk- Berkhout en op 1 oktober 1921 naar Scha- gen, waar hij tot 1 februari 1922 bleef. Daarna werd hij overgeplaatst naar Hille gom. Begin 1923 kwam hij opnieuw in Vogelenzang, trad daar in het huwelijk en werd na het examen stations-ambte naar te hebben afgelegd, op 1 oktober 1928 opnieuw overgeplaatst, thans naar Amsterdam-Rietlanden en een jaar latei- naar het Centraal Station aldaar. Op 1 oktober 1935 vertrok de jubilaris naar Haarlem, werd op 15 december 1948 benoemd tot adjunct-commies en kreeg op dezelfde datum een aanstelling als stationschef 4de klasse in Ravesteijn. Op 1 januari 1955 volgde zijn benoeming tot stationschef 3de klasse in Wierden bij Almelo, waarna hij tenslotte in dezelfde functie op 1 mei 1957 naar Zandvoort vertrok. Een vertegenwoordiger van de directie der N.S. zal de heer Alders dinsdag om elf uur namens de maatschappij komen gelukwensen. Des middags is er in zijn woning aan het Stationsplein 6 in Zand voort een receptie. Vrijdag zal het nieuwe orgel van de Nederlands hervormde kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal worden in gewijd. Het instrument is gebouwd door de orgelbouwer Willem van Leeuwen Gzn. uit Leiderdorp. Bij de bouw is het eeuwenoude mechanische sleepladensysteem toegepast. Het orgel heeft zestien registers en twee ma nualen. Met de bouw ervan werd in 1957 begonnen. Het instrument heeft ruim veertigduizend gulden gekost. De foto geeft een vooraanzicht van het nieuwe orgel in de oude kerk. acht het met de architecten van be lang dat de bebouwing van de terreinen „Overbos", „Kennemeroord" en „Kenne- merduin" gezien wordt als één geheel. „Het onbebouwde maar te kleine natuurreser vaat „Overbos" zou als recreatieterrein nimmer voldoen," aldus de landschaps- deskundige". Door verantwoorde bebou wing ontstaat vlak bij de dopskern een boeiende wandelgelegenheid voor de be jaarden als voor de overige dorpsbewo ners, vooral boeiend door het samenspel tussen natuurlijk bos en architectuur," meent mevrouw Ruys. een verantwoorde bebouwing van het ter- De architecten zijn van mening dat bij rein en de openstelling van het resterende bos voor het publiek de gemeente „meer vreugde van „Overbos" beleeft dan van een sterk besnoeid en daardoor kunstma tig natuurreservaat of een min of meer steriel parkje". In zijn vergadering van donderdagavond zal de gemeenteraad deze kwestie behandelen. Een minderheid van B. en W. wil wel aan de bouwplannen van „Sint Bavo" op het betreffende terrein meewerken. Deze foto van een maquette geeft een indruk van het geprojecteerde be jaardencentrum van „Sint Bavo" op het terrein „Overbos" aan de Heren weg in Heemstede. De verhouding van de bebouwing tot de omringende bomengroepen komt uiteraard niet duidelijk tot haar recht. Op de naast ..Overbos" gelegen terreinen zijn een hervormd en een gereformeerd bejaardencentrum ontworpen. Het Marinehospitaal zal in Overveen ge vestigd blijven. Terzijde van het bestaan de gebouw op Haarlems grondgebied zal een gedeelte worden bijgebouwd. Dit deel de de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, vanmorgen mee tijdens de jaarlijkse excursie van de ge meenteraad. Het rooms-katholieke be jaardencentrum, dat vroeger in het gebouw van het Marinehospitaal was ge vestigd, zal een terrein aan de Domp- vloedslaan toegewezen krijgen, waarop in de toekomst gebouwd zal kunnen worden. Met deze ontwikkeling zouden de plan nen, volgens welke het Marinehospitaal naar „Eikenrode", hoek PrinsenlaanHe renweg in Heemstede, zou worden overge bracht, niet doorgaan. Van de zijde van het Marinehospitaal kon men ons over deze kwestie niet in lichten. Sint Jorisdag. Donderdag 23 april is het voor de padvinders Sint Jorisdag. Dey morgens om zeven uur heeft op de Grotl Markt in Haarlem de vlaggenparade plaats. Hopman ir. J. Pool houdt een toe spraak. Om half zeven is er voor de leden van de NPV een dienst in de Grote Kerk, voor de r.k. verkenners een heilige mis in de St. Josefskerk. 1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9