Op zoek naar nieuwe CH-figuren 0pRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op zoek naar olie onder de golven Koninklijk bezoek aan „Keukenhof' hoogtepunt van lustrumviering HET WEER AMBASSADEUR BLANKENHORN, OP EIGEN VERZOEK, MET VERLOF Noorwegen, Engeland en Japan zouden ons land uit de walvisvaart willen wegkopen M Duits-Nederlands overleg in een nieuw Mr. Beerman weigert Binnenlandse Zaken, het Kamerlid Biewenga aangezocht voor Landbouw Lagere temperaturen Regering te Bonn houdt hem de hand boven 't hoofd Subsidie gevraagd voor de Stichting Internationaal Vlamonderzoek Het woord is aan Nieuwe geruchten inzake de Willem Barendsz Zuidkoreaanse veerboot vergaan, 33 vermisten Nehroe bij Dalai Lama Prins Bernhard terug in Nederland WATERPROOF HORLOGES STUURMALS. COHEN Monument voor Lord Byron in Rome onthuld Zoeken naar retourcabine bij Spitsbergen gestaakt 73e JAARGANG No 241 VRIJDAG 24 APRIL 1959 394e JAARGANG No 89 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 |j jjg 1 pj II 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. "fl^ 1 1 B B ^"NT Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B ff ff ff ff ff B I B ff ff ff ff ff ff 1 ff ff t 3 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 AAA M 1 A VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnLuniL nnnxvuDiYiounii ouunmv i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wie over enige tijd op het strand bij Scheveningen staat, zal een boortoren zien die zich op een afstand van 5 km. uit de kust in zee ter hoogte van Kijkduin be vindt. Met deze toren gaat men onderzoe ken of er eventueel olie aanwezig is onder de Noordzee voor de Nederlandse kust. Waar men met enige kans op succes zulk een proefboring kan wagen is een vraag, voor de beantwoording waarvan ve le wetenschappelijke onderzoekers en technici nu reeds veel arbeid verzetten. Zij staan in dienst van de n.v. Nederland se Aardolie Maatschappij. Sedert enige tijd zijn deze onderzoekin gen aan de gang. Zij hebben ten doel een beeld te krijgen van de scheidingsvlakken van de verschillende gesteentelagen onder de zeebodem. Men laat op een diepte van enige meters onder het zeeoppervlak een lading springstof ontploffen. Hierdoor ont staan trillingen, die door scheidingsvlak ken der gesteentelagen worden weer kaatst. Zij worden door seismometers op genomen en op fotografisch papier gere gistreerd. Voor het onderzoek zijn drie schepen no dig: een meetschip, een schietschip en een veiligheidsschip. Het meetschip sleept achter zich aan een ongeveer 1100 m. lan ge kabel, waarin zich op gelijke afstanden 24 seismometers bevinden, die via de ka bel zijn verbonden met de registratie-ap- paratuur op het meetschip. De schietboot vaart op een bepaalde afstand parallel aan het meetschip. Het schietschip werpt om de 400 m. een lading springstof in het water en deze wordt tot ontploffing ge bracht, hetgeen een hoge waterzuil veroor zaakt. De trillingen van de explosie wor den bij de terugkaatsing opgevangen door de seismometers en omgezet in elektrische stroomstoten. De apparatuur op het meet schip legt dan de toestand der aardlagen onder de zeebodem op lange stroken foto grafisch papier vast in lijnen, punten en strepen, waaruit alleen deskundigen wijs kunnen worden. Onder ideale weersomstandigheden heeft de Koningin donderdagmiddag een bezoek aan „Keukenhof" in Lisse ge bracht en ongeveer een uur door de overdadig bloeiende bloemenhof gewan deld. Door een zo soepel mogelijke regeling konden de honderden bezoekers, vooral dames, de Koningin van dichtbij op haar wandeling volgen. Het bleek dat dit koninklijk bezoek voor velen een reden te meer was de bloementuin te komen bewonderen. Op deze Nederland dag hoorde men allerlei dialecten, alsof de vele bezoekers uit de verschillende provincies het initiatief tot deze natio nale dag wilden rechtvaardigen. Door het mooie weer moesten overigens de nauwkeurig uitgestippelde plannen van het bestuur worden gewijzigd. Want de Koningin stelde er prijs op niet in het pa viljoen de thee te gebruiken, maar op het nabij gelegen terras, waar zij zich uitvoe rig over de bloemenhof liet inlichten. Hier sprak Hare Majesteit met de tuinarchi tect, de heer W. van der Lee, die over de beplanting het een en ander vertelde. De waarnemend voorzitter van het stichtings bestuur, de heer Th. R. de Vroomen, noemde het bezoek van de Koningin het hoogtepunt van de lustrumviering. Hij herdacht het overlijden van de voorzitter, de heer T. H. M. van Waveren, en zei dat het bestuur zal trachten op het inspireren de werk van de thans overleden voorzitter voort te bouwen. Bij de aankomst op „Keukenhof" werd Hare Majesteit begroet door haar com missaris in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, en de heer De Vroomen. De twaalfjarige Joyce Tegelaar bood haar hier een boeket tulpen, parkiet fantasie, aan. Bij het terras in het „smalle bos" liet de Koningin de bestuursleden van „Keu kenhof" en hun echtgenoten aan haar voorstellen, waarna zij zich onderhield Advertentie BARTEUORISSTR STURKA TENNISKLEDING Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later echter toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Tot ma tig of krachtig toenemende zui delijke wind. Over het algemeen lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S met haar Commissarissen van de pro vincies Friesland, Noordholland, Gronin gen, Drente, Overijssel, Gelderland en Utrecht. Afwezig waren de Commissaris sen der Koningin uit Zeeland, Limburg en Noord-Brabant, de laatste vanwege de kabinetsformatie. Op het „Koningsplein" speelde de Ko ninklijke militaire kapel ondei leiding van kapitein Rocus van Yperen, terwijl ver tegenwoordigers van de provincies, gesto ken in folkloristische klederdrachten, de provincievlaggen hesen. Bij het hijsen van de nationale driekleur speelde de kapel het Wilhelmus. Ongeveer een uur wandelde Hare Ma jesteit langs de tulpen, hyacinten, nar cissen en allerlei andere bloeiende gewas sen. De Koningin liet niet na van haar be wondering blijk te geven. Intussen speel de de militaire kapel, gestoken in cere monieel tenue, aan de oever van de vij ver, met als „toehoorders" ondermeer witte en zwarte zwanen die haast roer loos in het water lagen. Voordat Hare Majesteit de bloementuin bezocht, heeft zij in Hillegom de kippen farm „Leglust" van de gehandicapte Wim Ciggaar bezichtigd. Ruim een kwartier verbleef zij bij het gezin Ciggaar. Toen zij vertrok werd haar een doosje met eieren aangeboden, versierd met de freesia Prin ses Marijke. De Koningin werd verzocht dit doosje voor Prinses Marijke mee te nemen. (Van onze correspondenten) De Westduitse ambassadeur te Parijs Blankenhorn, die eergisteren in het pro- ces-Strack te Bonn voorwaardelijk tot vier maanden gevangenisstraf is veroordeeld, heeft, op verzoek, voorlopig verlof gekre gen. Dit is officieel in de Westduitse hoofdstad meegedeeld, nadat het kabinet zich uitvoerig met de uitspraak in het proces-Strack had beziggehouden. Het kabinet stelt zich op het standpunt, dat de uitspraak nog niet rechtsgeldig is, omdat het vonnis in een nieuw stadium is getre den ten gevolge van het verzoek om revi sie van Blankenhorn. Voordat er beslui ten kunnen worden genomen over de ver dere ambtelijke status van Blankenhorn wil het kabinet afwachten wat het hoger beroep van de ambassadeur zal opleve ren. Opmerkelijk was dat op de persconferen tie, waarop dit alles werd meegedeeld, duidelijk werd dat het kabinet ten aanzien van Blankenhorn op zijn oude standpunt blijft staan. In november van het vorige jaar had het kabinet volkomen onver wacht, en volgens velen ook volstrekt on juist, laten verklaren, dat Blankenhorn zich in de zaak-Strack volgens zijn plich ten had gedragen en dat het hier ging om een ambtelijke, niet om een rechterlijke affaire, waaruit werd opgemaakt dat Blan kenhorn misschien wel in strijd met de wet, maar niet met zijn plicht had gehan deld. Het debat, dat hierover vlak voor het begin van het proces ontstond, leidde ertoe, dat men de regering-Adenauer ver weet de man de hand boven het hoofd te houden, die moest terecht staan. Mede hierdoor ook kreeg het proces-Strack een politiek accent. Gisteren zei een rege ringswoordvoerder dat het kabinet geen reden heeft om zijn oude verklaring te her zien. Wat Hallstein betreft werd van rege ringszijde gewezen op een verklaring van de Europese Economische Gemeenschap te Brussel, waarin ondermeer werd onder streept, dat Hallstein zijn werk bij de E.E.G. had hervat. Voorts heeft de Com missie van de E.E.G., waarvan Hallstein president is, haar onverminderd vertrou wen in hem uitgesproken. De leden van de commissie hebben Hallstein met zijn vrij spraak gefeliciteerd. In het algemeen wordt er te Bonn op aangedrongen, dat het kabinet Blanken horn zal ontheffen van zijn ambassadeur schap te Parijs. Het is volgens velen tegen over de Franse regering niet te verant woorden, dat de Westduitse ambassade in de Franse hoofdstad zonder topfiguur blijft, omdat deze op revisie wacht na een veroordeling. Inmiddels vraag men zich te Bonn af, wie de kosten van het proces zal moeten betalen. Hallstein behoeft vol gens de uitspraak alleen de kosten van zijn advucaat te betalen, maar Blankenhorn zal, indien dit hoger beroep niet tot zijn vrijspraak leidt, de helft van de proces kosten moeten betalen en dat is waar schijnlijk de helft van honderdduizend mark. Van regeringszijde is duidelijk ge maakt, dat Blankenhorn niet behoeft te re kenen op regeringssteun en dus zelf voor deze kosten moet opdraaien. In Parijs verwacht men dat Blanken horn zijn post te Parijs wel definitief zal hebben verlaten. Ook te Parijs vraagt men Toen in het propvolle rechtzaaltje te Bonn uitspraak in het proces tegen Hallstein en Blankenhorn werd ge daan, stonden de gezichten van ver dachten en verdedigers strak en gespannen. Van links naar rechts op de foto: Herbert Blankenhorn, de advocaat Rösen en professor Walter Hallstein. LUXEMBURG (AFP) De Hoge Auto riteit van de E.G.K.S. heeft besloten aan de raad van ministers en het raadgevend comité machtiging te vragen voor het ver lenen van een subsidie van 250.000 dollar aan de in IJmuiden gevestigde Stichting Internationaal Vlamonderzoek. Leden van deze stichting zijn Nederland, Groot-Brit- atnnië, België, de Verenigde Staten, Frank rijk, Zweden en een aantal industriële ondernemingen. In 1955 heeft de Hoge Autoriteit een subsidie van 105.000 dollar aan de stichting verstrekt. zich in diplomatieke kringen al of een ambassadeur in zijn omstandigheden nog over het prestige kan blijven beschikken, dat nodig is om in de tegenwoordige poli tieke verhoudingen West-Duitsland in Pa rijs te representeren. De ambassadeur moet onlangs zelf tegen vrienden hebben gezegd, zich uit de diplomatieke dienst te rug te zullen trekken indien hij door de justitie niet van alle blaam gezuiverd zou worden. Hij zou een positie in de Duitse industrie ambieren. Ook in Parijs is de vraag van zijn opvolger al aan de orde gesteld. Men weet te vertellen dat de chef van de voor lichtingsdienst te Bonn, Von Eckhardt, voor de eer zijn land in Parijs te vertegen woordigen, bedankt zou hebben. Waar schijnlijk zal de hoogstbelangrijke post van Westduits ambassadeur in Parijs voor onbepaalde tijd door een hoge ambas sade-functionaris worden waargenomen. Anonymus: Wie een slechte naam heeft, staat met één voet op het schavot. (Van onze correspondent in Bonn) Gedurende drie dagen zijn te Bonn on derhandelingen gevoerd over de diverse Duits-Nederlandse problemen. Deze onder handelingen zullen, zo werd gisteren van officiële Duitse zijde meegedeeld, zonder vertraging worden voortgezet. Het overleg heeft thans het stadium van het beraad door deskundigen bereikt. Van Nederlandse zijde waren de afge lopen drie dagen te Bonn ondermeer aan wezig dr. R. H. van Houten .directeur- generaal Politieke Zaken van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, en dr. H. J. Levelt, directeur van de afdeling Europa van dit ministerie. Zij namen het reeds geruime tijd lopende overleg met dr. R. Lahr, ambassadeur in buitengewone dienst en hoofd van de Duitse delegatie voor de onderhandelingen met ons land weer, op. Voorts was er overleg over financiële kwesties, waaraan jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, deelnam. Het deskundigenoverleg zal op korte ter mijn beginnen. Nu er een principiële over eenstemming is bereikt over de Duitse schadevergoeding aan Nederlandse slacht offers van het nazi-regiem, komen proble men als Elten en de Zelfkant, de Auslands- bonds, de Eems-Dollart-kwestie en derge lijke weer ter tafel. Men meent algemeen, dat daarover nu wel binnen een redelijke periode overeenstemming kan worden be reikt. Advertentie de verf voor het schilderfeest Te Oslo is een Japanse delegatie aange komen voor het voeren van geheime be sprekingen over de toekomst van de wal visvaart in het Zuidpoolgebied. Er is ook een Engelse delegatie uitgenodigd. Mede in verband hiermee lopen thans in scbeep- vaartkringen te Oslo geruchten dat de kwestie van de aankoop van het Neder landse fabrieksschip „Willem Barendsz"' een belangrijke rol zal spelen by het Noors-Japans-Engels gesprek. In kringen van de Noorse walvisvaart bestaat er geen twijfel aan dat het vast houden van Nederland aan 8 percent van de toegestane totaalvangst van 15.009 eenheden blauwe walvis het voornaamste struikelblok is voor een overeenkomst tus sen Noorwegen, Japan en Engeland over de verdeling van de 12.000 eenheden wal vis die resteren nadat de Sovjet-Unie zijn deel van de 15.000 eenheden heeft opge ëist. De leider van de Japanse delegatie, Hokelsu, heeft vandaag een informele ontmoeting met Frithjof Bettum, de leider van de Noorse delegatie, die voorzitter is var. de Noorse Walvisvaardersassociatie. Donderdagmiddag heeft Koningin Juliana een bezoek aan de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" gebracht. De Koningin tijdens de rond gang over het terrein. Naast haar de waarnemend voorzitter van Keuken hof'de heer Th. R. de Vroomen De kabinetsformateur heeft het Tweede-Kamerlid de heer A. W. Biewenga, die tot de Anti-Revolutionaire partij behoort, aangezocht voor de ministerspost van Landbouw. De heer Biewenga heeft dit aanzoek in overweging genomen. Mr. A. C. W. Beerman (C.H.U.) heeft bedankt voor de hem aangeboden porte feuille van Binnenlandse Zaken. De formateur heeft nu aan dr. Tilanus (C.H.U.) verzocht, nieuwe figuren aan te wijzen, die mogelijk voor een ministerszetel in aanmerking zouden kunnen komen. De formateur zoekt namelijk nog kandidaten voor Binnenlandse Zaken en voor Volkshuisvesting, nu Landbouw de heer Biewenga is aangeboden. Een opgave van de door de heei Tilanus te noemen figuren verwacht de formateur nog vandaag te zullen ontvangen. Hedenochtend heeft prof. De Quay met enige vermoedelijke aanstaande ministers een gezamenlijke bespreking gehad over enige punten van het pro gram, dat de formateur thans schijnt te hebben ontworpen. Aan deze bespreking namen deel prof. Witteveen (V.V.D.), de heren Korthals (V.V.D.), Hazenboscti (A.R.), Cals (K.V.P.) en mr. Van Campen (K.V.P.). Gisteravond laat heeft prof. De Quay nog twee nieuwe namen uit C.H.U.-kring ge kregen, maar zij worden niet als ernstige kandidaten beschouwd. Men gelooft in Den Haag niet meer aan deelneming van de C.H.U. Maar men wacht nog af, wat het resultaat zal zijn van het verzoek van prof. De Quay aan dr. Tilanus, hem nieuwe kan didaten voor het ministerschap te noemen. Het bedanken van mr. Beerman (C.H.U.) voor de hem aangeboden portefeuille van Binnenlandse Zaken, nadat prof. De Quay met grote moeite gedaan had gekregen dat deze door de C.H.U. begeerde zetel kon worden vrijgemaakt, wekte in Haagse poli tieke kringen grote verbazing, zo meldt onze parlementaire redacteur. Hoewel prof. De Quay nog een laatste poging doet de C.H.U. mee te krijgen en aldus te slagen met zijn formatiepoging, wordt reeds de theorie verkondigd dat een kabinet zal worden gevormd op basis van de K.V.P., V.V.D. en A.R. en dat prof. Zijlstra dan als formateur zal optreden. Prof. De Quay zou dan toch minister-president kunnen wor den. Een nieuwe formateur zou namelijk volkomen vrij staan ten aanzien van door prof. De Quay gemaakte afspraken. Hij heeft dan meer kans van slagen. Het schijnt zeer moeilijk te zijn thans in de kring van de C.H.U. nieuwe kandidaat- ministers te vinden. Een belangrijk deel van de C.H U. vreest kiezers te verliezen bij deelneming aan een kabinet zonder socialisten. De partij is innerlijk verdeeld. Men verwijt minister Staf dat hij aan prof. De Quay heeft meegedeeld dat de C.H.U. tevreden zou zijn met slechts één C.H.U. - minister in het kabinet. Dat heeft ook in de kring van de A.R. ontstemming gewekt omdat dan de protestants-christelijke groe pering niet vier, doch drie zetels in het kabinet zouden krijgen. SEOEL (AFP) Bij de zuidwestkust van Zuid-Korea is een veerboot vergaan, die de dienst tussen een aantal eilanden onderhield. Van de 38 opvarenden werden er vijf gered. Waarschijnlijk zijn de overige om het leven gekomen. MOESSOORIE (Reuter) De Indische premier Nehroe is in het verblijf van de Dalai Lama aangekomen. Hij zal er naar verwachting een uur of drie vertoeven. Tevoren had de premier gezegd, dat er geen communiqué over het onderhoud zal worden uitgegeven. „Als er een verklaring af te leggen valt", zei hij, „zal ik dat op de gebruikelijke wijze in het parlement doen". Volgens gezaghebbende zegslieden is, na de Noox-s-Japanse besprekingen die kort geleden in Tokio zijn gehouden, in de in ternationale walvisvaart 'n geheel nieuwe situatie geschapen. Men weigert daar verder op in te gaan, maar er zijn tekenen die erop wijzen dat deze „nieuwe situatie" verband houdt met de „Willem Barendsz". Er zijn geruchten over een nieuw bod aan Nederland. Een zegsman te Oslo merkte hierover op dat van een nieuwe aanbie ding strikt gesproken geen sprake is, en dat men het „misschien beter kan be schouwen als een nieuwe versie van de oude aanbieding". In kringen van Engelse reders die zich bezighouden met de walvisvaart is ver nomen dat Engelse, Japanse en Noorse walvisrederijen het plan hebben opgevat de Nederlandse walvisbelangen „uit te kopen". Het plan is het Nederlandse fabrieksschip en de vangstrechten van de Nederlandse maatschappij voor de wal visvaart, in één koop gezamenlijk over te nemen. Daarmee zou dan het probleem van de verdeling der vangstquota zijn opge heven. (UPI) Een woordvoerder van de Nederlandse Walvisvaart Maatschappij verklaarde ons desgevraagd, dat het vrijwel zeker is dat Nederland bij de onderhandelingen te Oslo 8 percent van de totale quotering zal ver krijgen. De positie van Nederland bij deze onderhandelingen wordt te Oslo bijzonder sterk genoemd. Prins Bernhard is om 12.15 uur heden morgen op Soestdijk teruggekeerd van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. De Prins maakte de reis in een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht in gezelschap van generaal Curtis le May, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS ROME (UPI) Koningin-moeder Eliza beth van Groot-Brittannië heeft in het pai'k van de villa Borghese te Rome een gedenkteken onthuld ter ere van de ne gentiende eeuwse Bi'itse dichter Lord By ron. Voor een geslaagde, Italiaans neo realistische inleiding van de televisie-uit zending over deze plechtigheid zorgde een straatveger, die vlak voor de komst der koningin-moeder de voor haar uitgelegde loper nog even een beurt gaf. Het camera oog volgde nauwkeurig, hoe hij bedrijvig tussen de ernstig toekijkende diplomaten in streepjesbroek door de lange loper af werkte. OSLO (Reuter) Het zoeken naar de retourcabine van de Amerikaanse kunst maan „Discovei-er II" in het gebied van Spitsbergen is woensdag gestaakt. Er is niets gevonden. Verscheidene Amerikaan se vliegtuigen en Noorse hefschroefvlieg- tuigen hebben aan het zoeken deelgeno-

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1