Nieuw kabinet met dertien ministers CITROEN Fleurig „bloemenparadijs" trekt door bollenstreek OPEL OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OPEN DAKEN HET WEER Huren, lonen en de melksubsidie Man van vermoorde vrouw bekent OPEL K.V.P. 6, V.V.D. 3, A.R. 3, C.H.U. 1 Verklaring van arbeiders uit Sluiskil heeft hem door de mand doen vallen Karige concessies PROF. DE QUAY WAARSCHIJNLIJK GESLAAGD De zaak-Schmidt D juanda beschuldigt ontslagen Suprapto Officiële cijfers over de ramp op Madagascar Veel wind MORRIS before ijou êmj! Beraad voor Genève VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL S.E.R.-advies volgende week openbaar AXELSE MOORDZAAK OPGELOST Blankenhorn's beroep komt in de herfst aan de orde Gebr. H. en F. KIMMAN Josephine Baker met haar Indiaantje op Schiphol v. L E N T 's Autobedrijven Het woord is aan 73e JAARGANG No 242 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 25 APRIL 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 90 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. De Quay, scheen hedenmorgen de laatste moeilijkheden, die de vorming van een kabinet nog in de weg stonden, te hebben opgelost, doordat mr. J. W. van Gelder, secretaris van de G.H.U. bereid bleek de portefeuille van Binnenlandse Zaken te aanvaarden. Het nieuwe kabinet zou dan als volgt zijn samengesteld Minister-president: prof. dr. J. E. de Quay (57 jaar, K.V.P.) Buitenlandse Zaken: Mr. J. M. A. H. Luns (48 jaar, K.V.P.) Economische Zaken: mr. Ph. G. M. van Campen (48 jaar, K.V.P.) Justitie: prof. mr. W. C. L. van der Grinten (46 jaar, K.V.P.) Onderwijs, Kunsten en Wetensch.: mr. J. M. L. Th. Cals (44 jaar K.V.P.) Maatsch. Werk en Volksgez.Mej. dr. M. A. M. Klompé (46 jaar, K.V.P.) Financiën: prof. dr. H. J. Witteveen (37 jaar, V.V.D.) Defensie. Sidney J. van den Bergh (60 jaar V.V.D.) Verkeer en Waterstaat: drs H. A. Korthals (48 jaar, V.V.D.) Sociale Zakendrs G. P. Hazenbosch (37 jaar, A.R.) Landbouw: A.W. Biewinga (57 jaar, A.R.) Volkshuisvesting: mr. J. van Aartsen (49 jaar, A.R.) Binnenlandse Zaken: mr. J. W. van Gelder (48 jaar, C.H.U.). Het aantal ministers bedraagt dertien, van wie zes van de K.V.P., drie van de V.V.D., drie van de A.R. en één van de C.H.U.. De minister-president is tevens minister van Algemene Zaken, Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming. DJAKARTA (AFP) De Indonesische premier, ir Djuanda, heeft in het parle ment verklaard, dat het optreden van de (thans ontslagen) procureur-generaal Su prapto, bij de vrijlating en uitwijzing van de heer Schmidt een „flagrante schending van de hiërarchieke orde ten opzichte van de Indonesische regering was. De premier legde een verklaring af over het onder zoek dat een commissie instelt naar de vrijlating van Schmidt en de rol van Su prapto daarbij. Hij zei, dat de vrijlating en repatriëring was georganiseerd een week voordat het hooggerechtshof in Djakarta besloot de levenslange gevangenisstraf te wijzigen in vijf jaar gevangenisstraf. Voorts deelde hij mee dat uit het onderzoek bleek dat een Nederlander, die werkzaam was bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Djakarta, verscheidene dagen voor de uitspraak, dikwijls gezien was bij de bureaus van het hooggerechtshof en Suprapto. De Nederlander, die werd ge- identificeerd als Ravenstein, had het hoofd van de immigratiedienst een wenk gege ven over de mogelijkheid van vrijlating en had zelfs passage voor Singapore en Lon den geboekt voor Schmidt als „koerier". De premier zei, dat het onderzoek nog voortduurt in deze zaak, die sterke reac ties bij de Indonesische bevolking heeft opgeroepen. PARIJS (Reuter) De wervelwinden en overstromingen van het begin van de ze maand hebben op Madagascar 305 men senlevens geëist. Er worden bovendien nog 23 mensen vermist. Dit is vrijdag offi cieel te Parijs bekendgemaakt. Het aan tal gewonden was 144 en het aantal dak lozen 83.230. De Belgische regering heeft besloten 200.000 frank (15.000 gulden) beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de wa tersnood op Madagascar. Het gironummer van de Commission Wallonne in Rotterdam, die hier te lande gelden inzamelt voor de getroffenen van de ramp, is 356346. Advertentie N.V. Carrosseriefabr. Christiaanse Lange Herenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later opkla ringen, maar ook enkele lokale buien. Matige tot krachtige, tij delijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ In een telefonisch gesprek met prof. De Quay had dr. Tilanus (C.H.U.) vanmorgen één naam van een kandidaat-minister uit de kring van de C.H.U. opgegeven, van wie dr. Tilanus met zekerheid aannam dat hij een portefeuille zal aanvaarden. De forma teur had echter twee namen gevraagd, maar voor het slagen van de kabinets formatie was het gunstig dat dr. Tilanus slechts één naam had opgegeven, want hierdoor ontstond de mogelijkheid dat mr. J. van Aartsen (A.R.) de portefeuille van Volkshuisvesting zou krijgen als derde A.R.-minister. Drie portefeuilles zouden voor de A.R. een vergoeding zijn voor het verlies van prof. Zijlstra in tiet kabinet. Deze oplossing is vanmorgen besproken in een conferentie, die prof. De Quay in het Kurhaus te Scheveningen had belegd met allen, die zich in principe bereid hadden verklaard in een kabinet zitting te nemen. Het waren mej. Klompé en de heren Luns, Cals, v. d. Grinten, Van Campen, Hazen bosch, Biewenga, Korthals, Van den Bergh en Witteveen. Hierbij bleek dat de heer Biewenga (A.R.), die gisteren een bereid verklaring nog in beraad hield, positief heeft gereageerd. De bespreking in het Kurhaus ging verder over een aantal spe ciale punten van het door de formateur opgestelde program. Indien dr. Tilanus twee namen zou heb- Advertentie BARTElJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 SUèDE DAMES - HERENJASJES LONDEN (Reuter) De Amerikaanse, Britse, Franse en Westduitse ambtenaren die te Londen voorbereidende besprekin gen hebben gehouden over de aanstaande conferentie van ministers van Oost en West te Genève hebben hun werkzaamheden afgesloten met het opstellen van een rap port dat in het weekeind naar de regerin gen van de vier landen zal worden gezon den. In ambtelijke kringen te Parijs werd vernomen dat de westelijke mogendheden het vrijwel eens zijn over een algemeen plan voor Genève. Van officiële zijde kon men daarentegen horen dat de westelijke mogendheden nog lang geen algemene overeenstemming hebben bereikt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei dat de vier landen te Londen volledige overeen stemming hebben bereikt over alle be langrijke kwesties. Het schijnt dat de vier mogendheden het er niet zonder enige moeite over eens zijn geworden dat zij moeten weigei-en met de Russen te spre ken over een nieuw statuut voor Berlijn. Advertentie 2 CV. vanaf 3.987.- (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard 9.375.- ID-19 Luxe10.250.- DS-19 ƒ13.250.- Hoofdagent voor Haarlem en omg Korte Kleverlaan 30—40 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen. Prof. dr. J. E. de Quay ben opgegeven, respectievelijk voor Bin nenlandse Zaken en voor Volkshuisvesting, zou de A.R. bezwaar hebben gemaakt tegen het verdwijnen van mr. Van Aartsen uit het kabinet en zou de heer Biewenga de portefeuille van Landbouw niet hebben aanvaard. De Sociaal-Economische Raad heeft gis teren in een vrijwel voltallige zitting be raadslaagd over het advies, dat aan de regering zal worden uitgebracht over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economi sche beleid. Dit advies is in september door de regering gevraagd. In de middag is de raad met het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van de onderdelen van het advies, die onder meer betrek king hebben op de huurpolitiek, de consu mentensubsidie op melk en eventuele loon maatregelen, gereed gekomen. De discus sies werden gevoerd aan de hand van een pre-advies, uitgebracht door de commissie Ontwikkeling Nationale Economie. Deze commissie stond onder voorzitterschap van de heer T. J. Twijnstra, die dezer dagen is overleden. Het voorzitterschap van de commissie werd thans waargeno men door prof. dr. J. Tinbergen. Het advies is vandaag aan de regering aangeboden. Verwacht mag worden, dat de inhoud binnen enkele dagen openbaar gemaakt zal worden. (Van onze correspondent in Brussel Xa een 40-urige ondervraging heeft de echtgenoot van de 39-jarige Julia Schitse uit Blaasveld, de 38-jarige Xavier de B., bekend, dat hij zijn vrouw van het leven heeft beroofd en haar lichaam in de polder bij Axel in brand heeft gesto ken na het met benzine overgoten te hebben. De resultaten van een onderzoek in Sluiskil hebben De B. tenslotte door de mand doen vallen. Rechercheurs onder vroegen gisteren namelijk talrijke arbeiders van het stikstofbindingsbedrijf te Sluis kil, Een deel van deze arbeiders woont te Kloosterzande en Vogelwaarde en wordt iedere dag met een autobus naar het werk gebracht. Deze arbeiders herinnerden zich, dat zij op de avond van de 6de april om streeks 9 uur 's avonds op de plaats, waar het stoffelijk overschot van Julia Schitse werd gevonden, een vreemde ontmoeting hebben gehad. Een Belgische auto was op de provinciale weg tussen Zaanslag en Stoppelsdijk weggezakt in de berm. De wagen kon niet meer op eigen kracht ver der. De chauffeur van de autobus stopte en de arbeiders uit de bus hebben toen ge holpen om de wagen weer op de weg te krijgen. Van de automobilist kreeg ieder een sigaar Bij de ondervraging van deze arbeiders is thans gebleken, dat het De B. geweest moest zijn. Men vraagt zich echter af waar om deze arbeiders niet eerder de politie hebben ingelicht over deze ontmoeting. De zaak zou dan eerder tot een oplossing zijn gebracht. Tegenover de politie heeft De B., na deze getuigenissen, moeten toegeven dat hij op 6 april om 9 uur 's avonds in de Catharinapolder bij Axel is geweest. Hij gaf verder toe dat zijn echtgenote, toen zij uit Blaasveld vertrok, een bedrag van vijftienduizend franc bij zich had. Het geld bevond zich in haar handtas. Deze tas, waarin tevens baar Belgische identi teitskaart zat, werd niet bij het stoffelijk overschot teruggevonden. De B. blijft zeer verward in zijn ver klaringen met betrekking tot de drijfveer van de moord VANDAAG beleeft de bollenstreek het hoogtepunt van de seizoendrukte. Na een koortsachtige voorbereiding is het jaar lijkse bollencorso gehouden. In een stoet van ruim dertig wagens bewoog het bloe- menparadijs zich in een decor van mozaie- ken en kleurrijke velden in zuidelijke rich ting tussen de dorpen Bennebroek en Sas- senheim, bewonderd door duizenden men sen. Uit alle delen van het land waren belangstellenden naar deze omgeving ge komen om te genieten van het schouwspel. Ook waren er velen van over de grenzen. Vol trots toonde de bollenstreek werk stukken, die op bijzondere wijze waren ontworpen en met vakbekwaamheid en liefde waren uitgevoerd. Spanning was aan het corso voorafge gaan, want tot diep in de nacht was men in de veilinghallen te Lisse in de weer geweest om de laatste hand aan de wagens te leggen. Meisjes en mannen regen slin gers en staken met snelle handen hyacin ten op het stro van de praalwagens. Grote hoeveelheden bloemen zijn de laatste dagen aangevoerd om rose of witte kleurvakken te vullen. In de veilinghallen stonden de wagens dicht bij elkaar opgesteld. Terwijl de werkers de kale bekleding met bloemen bedekten, nam een grote stroom mensen een kijkje in „Lisse's corsokeuken", waar men tot laat in de nacht bloemen in de wagens stak. Sommige van de nijvere meisjes, die vrij dag bloem na bloem nog zaten op te steken, vertoonden zich vanmorgen in een andere gedaante. Enkele uren lang werden zij door het publiek toegejuicht, Mien en Riet, die gisteren nog gezellig zaten te rijgen, heb ben hun troon in de praalwagens bestegen, als de godin, koningin, jonkvrouw of sprookjesprinses. Door een lieve lach heb ben zij de gunst van het publiek verwor ven. Voor deze koninginnen duurde het sprookje slechts enkele uren. De meisjes werden omringd door mannen in histori sche costuums of op andere wijze uitge doste beschermers. Niet alleen werden de praalwagens door figuren uit verschillende eeuwen bemand, maar er reden voor het eerst ook enkele ruiters mee, ter begelei ding van de wagen, die de tienjarige „Keukenhof" vertegenwoordigde. Negentien muziekkorpsen trachtten de aantrekkelijkheid van de corsostoet aan de kleur en geur van de optocht vrolijke mu ziek toe te voegen. Met dit bloemenparadijs heeft zich de heer Jos van Driel een kunstig en vinding rijk man getoond, die zijn fantasiën in sierlijke ontwerpen heeft uitgewerkt. De praalwagens maakten door hun lijnenspel en kleurschakeringen een uitstekende in druk. Nieuwigheden waren er niet te zien. Een moeilijkheid is geweest, dat sommige kleuren hyacinten slechts in beperkte mate beschikbaar waren, doordat de bloei van de bollen zo snel is verlopen. Soms over woog mede hierdoor donkerblauw wel zeer sterk. Daarenboven is het zeer moeilijk geweest de bloemen vers te houden. Vele wagens waren met toeven tulpen verwerkt ter vervanging van hyacinten, die een uit stekende decoratie vormden. Opmerkelijk waren de vele bladmotieven op de diverse wagens in bloemen of tule uitgewerkt. Hoogtepunten van dit corso vormden ..Fantasia", een stijlvolle wagen, waarin vele gele en roze heesters waren verwerkt en „De Koningin van Sheba", die boven een prachtig bloementapijt troonde, omringd door klassieke strijders. „King of the blues" werd ook terecht bewonderd. Drie grote zwanen gingen vooraf aan een wagen met speelse vlinders. De godin Flora zag neer op vliegende vogels. De grote wagen van „Keukenhof" met natuurlijk Jacoba van Beieren op haar troon ge zeten, het atoomschip „Nautilus" en fel ge kleurde vissen en een wagen, waarop de narcis sterk overheerste, trokken eveneens veel aandacht Zo trok het bloemensprookje begunstigd door prachtig weer door een stralende en juichende bollenstreek. Bekroond werden onder meer met een eerste prijs: „De Ko ningin van Sheba", de Queen of the Pinks", „Zwarte Zwanen", „The King of the blues". „Nautilus", „Vlinders", „Lente melodieën", „De Vogels", „The Queen of the Whites", „Prince of colours", „Eek hoorn" en „Pauweogen". KARLSRUHE (Reuter/UPI) Het be roep van de Westduitse ambassadeur te Parijs, Herbert Blankenhorn, tegen het dezer dagen wegens laster uitgesproken vonnis zal op zijn vroegst in de eerste helft van september worden behandeld, zo wordt van bevoegde zijde in Karlsruhe vernomen. De werkzaamheden van Blan kenhorn zullen, gedurende zijn afwezig heid, in de Parijse ambassade worden waargenomen door Helmuth Jansen, de gezant. Advertentie Haarlem Telefoon 13850 Doodmoe na een lange vliegreis en daar door slecht gehumeurd stapte Josephine Baker vrijdagnacht op Schiphol uit de KL.M.-machine, die haar uit Caracas naar Europa had gebracht. In haar ar men droeg de Franse revuester het één jarige Indiaanse jongetje Mara uit Vene zuela, het tiende kind uit de kleine „UNO" die zij op haar landgoed nabij Lyon ver zameld heeft. Ook was er de 2'/2-jarige Marianne, het Franse pleegkind van Josephine Baker, dat de vermoeiende reis meegemaakt had om een „broertje" te kiezen. Josephine Baker vertelde van de moei lijkheden, die zij in Venezuela had onder vonden. „Eerst had ik een ander jongetje uitgezocht, maar er waren tegenstanders van mijn ideaal om kinderen van alle ras sen en nationaliteiten met elkaar te laten opgroeien. Er waren drie mannen en een vrouw, die per auto een reis van 100 km. door de wildernis ondernamen om aller lei slechte dingen over mij aan de moeder te vertellen. Ik zou de kinderen in Europa weer verkopen. Zelfs zeiden zij, dat ik de kinderen om het leven bracht. Toen kreeg ik dat kind niet meer mee." Daarna had Josephine Baker talloze an dere aanbiedingen van kinderen gekre gen. Mara, die door zijn grootouders en ouders van ver uit de bergen werd ge bracht, voldeed aan mijn wensen. Hij is de kleinzoon van het opperhoofd van de stam der Goajira's." Voordat zij naar Amsterdam vertrok zei Josephine nog: „Ik ben tevreden. Nu heb ik alle kleuren bij elkaar: blank, bruin, geel en rood". Hedenmorgen is zij per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Advertentie Heemstede, tel. 38810 Zandvoort Aan de vooravond van het grote hollencorso was men in de veiling hallen van Lisse vrijdagavond druk bezig met het leggen van de laatste hand aan de praalwagens, die van middag door de bollenstreek trekken. Franklin D. Roosevelt: Een zekere weg tot vaststelling van het maatschappelijke geweten ener re gering is: te onderzoeken hoe de be lastingen worden verkregen en hoe zij worden besteed. STRAATSBURG, vrijdagavond Bij zijn tienjarig bestaan heeft de Raad van Europa deze week enige verjaardags geschenken van zijn Comité van Ministers gekregen, geschenken die met nogal veel ophef werden aangekondigd, maar die in feite toch nauwelijks meer waren dan de bekende „kleine cadeautjes die de vriend schap in stand houden" Eén van die geschenken was „het uit oefenen van de competentie der West- Europese Unie op sociaal en cultureel ge bied", een competentie waarvan de W.E.U. nooit gebruik heeft gemaakt en die dus eigenlijk alleen een verpakking zonder in houd was. Een ander cadeau was de be lofte van het Ministerscomité een nieuwe stimulans te geven aan het Europese een- heidsstreven waarbij de Raad van Europa het algemene kader van de Europese poli tiek zou moeten vormen; dit had misschien een waardevol geschenk kunnen zijn, als het Comité maar had gezegd hoe het zich die actie in de praktijk voorstelde. Gift nummer drie was alweer een belofte: te zullen helpen bij de rationalisatie van de Europese instellingen. Maar het vierde en laatste geschenk toonde tegelijk, dat het Comité bij het vervullen van deze belofte bepaald niet overijld te werk denkt te gaan. Want de enige concessie waartoe het bereid was inzake de oude wens van de Raad van Europa, een fusie aan te gaan met de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, komt hierop neer dat Zwitserse en Portugese parlementsle den voortaan zullen worden uitgenodigd, informeel deel te nemen aan enkele debat ten van de Raad. (Zwitserland en Portugal zijn de enige leden-landen van de O.E.E.S. die niet tevens lid van de Raad van Euro pa zijn.) Nog magerder kon het moeilijk. Ge schenk nummer één is een lege doos en de waarde van het tweede en derde geschenk wordt eigenlijk te niet gedaan door het vierde, waarmee het Minïsterscomité heeft getoond het eenheidsstreven en de rationa lisatie slechts het absolute minimum aan steun te willen geven. Toch zou het de ministers weinig hebben gekost, de Raad van Europa verder tege moet te komen en bijvoorbeeld nauwkeu rige richtlijnen bekend te maken volgens welke de Raad en de O.E.E.S na her ziening van de verdragen der beide instel lingen samen één Europees orgaan zouden kunnen gaan vormen. Daarmee zou zowel de Europese eenheidsgedachte ge diend zijn als de rationalisatie der Euro pese instellingen, die het Ministerscomité zegt na te streven. Het Comité kan zulk een plan weliswaar niet zelf verwezenlij ken, maar de ministers van Buitenlandse Zaken uit wie dat Comité bestaat zouden zich dan tot taak moeten stellen, hun eigen regeringen te bewegen tot het bijeen roepen van een intergouvernementele con ferentie waarop in de eerste plaats om trent genoemde fusie en voorts omtrent verdere middelen tot rationalisatie van de thans zo weinig efficiënte Europese sa menwerking overeenstemming kon worden bereikt. Tevoren zou men zich dienen te verge wissen van de bereidheid van Portugal en Zwitserland om hun lidmaatschap van de O.E.E.S. tot de daarmee samen te smelten Raad van Europa uit te breiden. De Raad heeft zijn eigen principiële bezwaar tot toelating van het dictatoriaal geregeerde Portugal al laten vallen en er zijn aanwij zingen dat Zwitserland, reeds jaren een goed lid van de O.E.E.S., het misschien ook wel met zijn neutraliteit overeen zal kun nen brengen zich aan te sluiten bij de Raad van Europa, die immers al drie an dere neutralen (Zweden, Oostenrijk en Ier land) onder zijn leden telt. En zelfs als er met Portugal en Zwitserland géén ak koord kon worden bereikt, zouden er nog wel methodes te vinden zijn om een voor de andere vijftien landen bevredigende op lossing te vinden. De weg daarheen is meer dan twee jaar geleden al gewezen door de secretarissen- generaal van de beide organisaties. De concessie, die het Ministerscomité nu heeft gedaan, is gebaseerd op alleen het eerste punt van een plan van zeven punten, dat toen is ingediend. Als de ministers over de andere zes punten even lang doen, zal het dus nog ruim twaalf jaar duren voor de fusie haar beslag krijgt. Het is zeer te ho pen, dat het Comité zich in werkelijkheid de rationalisatie der Europese instellingen niet in deze slakkengang voorstelt! De nieuwe president van de Raad van Europa, John Edwards, gaat binnenkort alle vijftien hoofdsteden van de aangeslo ten landen bezoeken om de fusie bij de regeringen te bepleiten. Het is nu aan de leden der nationale parlementen om er voor te zorgen dat hij bij die regeringen een willig oor vindt. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1