ONDERSCHEIDINGEN IN ONS DISTRICT N.Ph.O. speelde Beethoven Chefarine 4 E KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Fa. B. ENGELENBERG De Voorjaarstentoonstelling van Arti et Amicitiae (VERVOLG VAN PAGINA 13) 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! 15 Sociale Zaken en V olksgezondheid Maatschappelijk werk Zaken Overzee OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kapitein voer uit met onzeewaardig schip Wellicht justitiële vervol ging van adviseurs Hoboist Van Emmerik overleden Jan Out treedt af als dirigent ANEGANG 46 HAARLEM Kunstmaand Amsterdam van 19 mei tot 12 juni Restauratie Rotterdamse Schouwburg WOENSDAG 29 APRIL 1959 reau; ir. J. A. Eshuis te Arnhem, directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij; C. D. Grijns te Utrecht, secretaris van de vereniging „Het Grondbezit"; ir. C. S. Knottnerus te Steenbergen, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Co- mité; ir. D. J. Maltha te 's-Gravenhage, hoofd van de hoofdafdeling Documentatie en Publikaties van de Directie van de Landbouw ;C. G. A. Mertens te Hout Ble- rick, voorzitter van de Kath. Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (K.N.B.T.B.); dr. J. W. Pette te Bennekom, hoofddirecteur van het Nederlands Instituut voor Zuivel- onderzoek; F. W. van de Ven te Rotter dam, directeur van Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken N.V.; dr. A. D. Voute te Arnhem, directeur van het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Natuur (I.T.B.O.N.); ir. W. A. G. Weststrate te Amsterdam, directeur van de N.V. Vuil afvoermaatschappij „V.A.M." cn van de Stichting Compost. Tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: P. Mak te Schiedam,'voorzitter van de Vereniging van Fabrikanten van Zwak- alcoholhoudende en Alcoholvrije Dranken; J. E. Veenman te Wageningen, directeur van de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaat schappij H. Veenman en Zonen; A. Zwaan te Voorburg, directeur van het zaadteelt- selectiebedrijf N.V. A. R. Zwaan en Zoon, en van het kwekerij bedrijf N.V. Zwanesse. Tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd: F. Bezemer te 's-Gravenhage, medisch adviseur bij de Arbeidsinspectie; ir. F. Groeneveld te 's-Gravenhage, scheikundig adviseur bij de Arbeidsinspectie. Tot officier in de orde van Oranjc- Nassau: D. G. Landweer te Haren (Gr.), president-commissaris van het Verkoop kantoor Fabrieksturf n.v., te Assen; dr. H. A. Vogelenzang te Leeuwarden, medisch adviseur van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor te Amsterdam en hoofd van de medische dienst van de Bedrijfs vereniging voor het Agrarisch Bedrijf te 's-Gravenhage; J. M. van Schuppen te Wageningen, directeur van de Schimmel- penninck Sigarenfabrieken n.v., aldaar; Ch. F. J. M. van Spaendonck te Tilburg, directeur van de André van Spaendonck en Zn n.v., Wollenstoffenfabrieken; dr. C. Dijkstra, Breda, geneesheer-directeur van het sanatorium „De Klokkenberg", aldaar; dr. G. H. W. Jordans te Eindhoven, inter nist aan het St. Joseph-Ziekenhuis, aldaar; dr. A. J. Westerman Holstijn, zenuwarts, te Amsterdam; J. H. Pannekoek, wonende te Deventer, geneesheer-directeur van het St. Geertruiden Gasthuis; prof. P. H. Buis man te Utrecht; dr. C. W. du Boeuff te Amersfoort, geneesheer-directeur van de Psychiatrische Inrichting „Zon en Schild", aldaar; dr. C. G. Ramselaar, geneesheer directeur van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil; mr. W. van Elden te 's-Graven hage, voorzitter van de Stichting Overleg Personeelfondsen; J. Fokkema te Hilver sum, medisch adviseur bij de Ziekenfonds raad te Amsterdam; dr. J. H. Bekker te Utrecht, hoofd van het bacteriologisch- serologisch laboratorium van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid; mr. J. H. Vergragt, administx-ateur bij het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: Mejuffrouw A. C. Emous te Lun- teren, erelid van de Vereniging tot Be vordering der Belangen voor Slecht horenden; A. van Santen te Amsterdam, voorzitter van de Vereniging „De Joodse Invalide"; Mevrouw A. S. Hesselink-van der Hoop te 's-Gravenhage, secretaresse van de Vereniging Kinderverzorging en Opvoeding; mejuffrouw H. M. Roelants te Eindhoven, leidster van het Philips-De Jongh Ontspanningsfonds bij de n.v. Phi lips Gloeilampenfabrieken, aldaar; W. J. Heikens te Amsterdam, chef van de af deling Personeels- en Sociale Zaken bij de n.v. Nederl. Ford Automobiel Fabriek, aldaar; W. A. van het Schip te Bilthoven, voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in het Transportbedrijf; J. van Soelen te Rotterdam, tweede voor zitter-secretaris van de Nederlandse Cen trale Bond van Christelijke Arbeiders (sters) in de Bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen; Th. Smeding te Rotter dam, tweede voorzitter van de Nederland se Bond van Vervoerspersoneel. Tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau zijn benoemd: drs. G. A. F. A. Bouri- cius, oud-Raad voor Sociale Aangelegen heden in Indonesië, te 's-Gravenhage. Tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: A. M. Bergers, bestuurder van diverse instellingen, te Rotterdam; G. J. Hendrik- sen, bestuurder van diverse instellingen, te Zwolle; P. F. van Hootegem. burgemees ter-secretaris der gemeente Sluis; Jr. Chr. van Oeveren, chef van de onderafdeling Grepatrieerden in contactpensions bij het Departement van Maatschappelijk Werk, te 's-Gravenhage; L. A. M. Raaijmaakers, voorzitter van de Burgerlijke Instelling voor Sociale Zorg en bestuurder van di verse andere instellingen, te Roosendaal c.a.; mevrouw J. W. SandersHuiskamp, bestuurslid van diverse instellingen, te Eerbeek; mevrouw W. M. A. Sanders Lansink, bestuurslid van diverse instellin gen, te Enschede; mevrouw de weduwe M. W. M. SchaepmanVemer, besturslid van diverse instellingen, te Nijmegen; E. A. W. Weiman, pastoor van de r.-k. parochie van de Heilige Joseph, te Utrecht; H. Samuel, bestuurder van diverse instellingen, te Breda; mevrouw de weduwe M. A. Gelder manFuhrken, oud- bestuurslid van de afdeling Oldenzaal van het Centraal Ge- nootscnap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies, te Oldenzaal. Tot ridder in de orde van de Nederland se Leeuw is benoemd: mgr. J. M. Hol ter man, bisschop van Willemstad (Curacao). Tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau: J. S. P. Kraag, voorzitter van de Sta ten van Suriname; J. Lachmon, lid van de Staten van Suriname; dr. H. C. van Om meren, gepensioneerd gouvernementsge neesheer in Suriname; J. A. Pengel, E. F. Pierau en H. S. Radhakishun, leden van de Staten van Suriname; Ch. Winkel, G. Z.Zn., commissaris van de N.V. „G.A. Winkel Sr.", te Willemstad, Curagao; H. da Costa Gomez, koopman, te Willemstad, lid van de Raad van Advies van de Nederlandse Antillen; L. C. M. Kerstens, secretaris van het Eilandgebied Aruba; mr. F. P. de Vries, secretaris van de Raad van Ministers en algemeen secretaris van de Nederland se Antillen; A. van Waveren, gewezen hoofd van de Lands Accountantsdienst van de Nederlandse Antillen; L. A. L. Weeber, president van het Hof van Justitie van de Nederlandse Antillen; H. L. Braam, P. van der Hoeven, Ch. E. W. Voges, I. C. Debrot en R. J. Isa, leden van de Staten van de Nederlandse Antillen; dr. R. Brink, gewe zen leider van de Nederlandse Missie voor het Tienjarenplan Suriname; dr. J. Rus- coni, administrateur bij het Ministerie van Zaken Overzee. Tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: R. Abbenhuis, onderwijzer te Para maribo; S. J. Bueno de Mesquita, hoofd van de Lepradienst in Suriname; J. H. R. Chin A Paw, havenmeester te Paramaribo; mejuffrouw A. M. van Doorn, verpleegster te Paramaribo; mejuffrouw M. C. A. J. Geilman, lerares te Paramarbo; ir. H. G. J. A. de Geus, directeur van de Lands Tele graaf- en Telefoondienst in Suriname; P. N. M. van Iiest, leraar te Paramaribo; me vrouw J. W. CurrieMay, bestuurslid van de vereniging „Liefdewerk", te Paramari bo; G. G. Maynard, hoofd van de St. Al- fonsusschool te Nieuw Nickerie (Surina me); L. B. Sitalsing, hoofd van het Lands- opvoedingsgeslicht voor meisjes te Para maribo; mejuffrouw A. Wulms, verpleeg ster in de leprozerie „Gerhardus Majella", te Paramaribo; A. van Zutphen, directeur van de Surinaamse Waterleiding Maat schappij; C. R. Arends, chef van de Lands- radiodienst op Aruba; W. G. Buncamper, waarnemend gezaghebber van de Boven windse Eilanden, te St. Maarten; F. D. van Grieken, griffier van de Staten van de Ne derlandse Antillen; O. L. Labega, chef van de afdeling exploitatie van de Landsradio- dienst op Curagao; C. W. Wathey, koopman op St. Maarten; E. H. Mehlbaum, admi nistrateur bij het hoofdbestuur van het be drijf der Posterijen. Telegrafie en Telefo nie in Nederlands-Nieuw-Guinea; M. Ch. E. Coreelmont, inspecteur van onderwijs, hoofd van de afdeling Bevolkingsonderwijs van de Dienst van Culturele Zaken in Ne derlands-Nieuw-Guinea: W. J. van Soelen, hoofdbodemkundig ambtenaar bij het Bo- demkundig Bureau van de afdeling Agra risch Proefstation van de Dienst van Eco nomische Zaken in Nederlands-Nieuw- Guinea; F. H. N. Razoux Schultz, hoofd bodemkundig ambtenaar bij het Bodem- kundig Bureau van de afdeling Agrarisch Proefstation van de Dienst van Economi sche Zaken in Nederlands-Nieuw-Guinea; J. C. Smits, luchthavenmeester 1ste klasse te Biak; M. de Vries, leider van het sub ressort Japen/Waropen van de Landbouw- voorlichtingsdienst in Nederlands-Nieuw- Guinea; F. T. B. Simons, gewezen leider van de werkplaatsen te Sorong van de Ne derlandse Nieuw-Guinee Petroleum Maat schappij; J. A. Pieters, hoofd van de sectie bevoorrading en administratie van de Geo logische afdeling van de Nederlandse Nieuw-Guinee Petroleum Maatschappij; W. Jansse, lid van het hoofdbestuur van de Vereniging tot medische hulp aan tropen- land „SIMAVI", te Rotterdam; J. A. C. Laurens, hoofdcommies bij het Ministerie van Zaken Overzee. Advertentie Doolstraat 39 Haarlem - Tel. 15232 „SPEEDY" VERFSPUITEN compleet 335.- De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het m.s. „Flevo", L. J. K. te Groningen vrijgesproken van schuld aan de stranding van zijn schip nabij Clodgy Point (Cornwall) op 8 februari. Alleen de stuurman J. S. uit Groningen, heeft de raad deswege gestraft met een berisping. Wel werd de kapitein wegens het onderne men van een reis met een onzeewaardig schip gestraft met een berisping. De kapi tein was de reis begonnen na advies van de expert van de Verenigde Zeevaart, die overleg had gepleegd met het bestuur dei- vereniging en mét de reder. De raad wilde er bij het bepalen der straf rekening mee houden, dat de zeer jonge en weinig er varen kapitein zich volkomen heeft laten overheersen door de veel oudere expert en door zijn reder. De raad achtte ook de reder en indien het bestuur der Vereniging Zeevaart heeft geadviseerd zoals de expert ter zitting ver klaarde ook dat bestuur schuldig aan uitlokking tot misdrijf. De raad besloot de stukken op deze uit spraak betrekking hebbende in handen te stellen van de officier van Justitie te Gro ningen, opdat deze 'eventueel een strafver volging kan instellen tegen de expert dei- Vereniging Zeevaart, tegen de reder en tegen de leden van het bestuur der vereni ging. die hebben verklaard dat zij er geen bezwaar tegen hadden, dat het m.s. „Flevo" zonder certificaat van zeewaardigheid ver trok, waardoor zij opzettelijk hebben uit gelokt dat de kapitein de reis heeft onder nomen. Naar pas thans bekend wordt is op 19 april in North Ridge, Califomië, op drie- enzeventigjarigeleeftijd aan een hart kwaal overleden de te Den Haag geboren hoboïst D. P. W. van Emmerik. De heer Van Emmerik is onder meer eerste ho boïst geweest van het Residentie Orkest en leraar aan het Koninklijk Conservato rium. Hoewel sommige van zijn leerlin gen, onder wie Jaap Stotijn meer bekend zijn geworden, wordt hij door velen be schouwd als de stichter van wat men de Nederlandse hoboïstenschool zou kunnen noemen. Jan Out treedt af als dirigent van het Gelderse Orkest in Arnhem en wordt op gevolgd door de Hongaarse musicus Carl Garaguly. De heer Out dirigeerde in het afgelopen weekend voor het laatst het concert van HGO in Nijmegen. Dit feit was aanleiding voor een enthousiaste huldiging door honderden muziekliefheb bers in Nijmegen. Het Gelderse Orkest vertolkte in samenwerking met toonkunst- koor en solisten voor een uitverkochte concertzaal van de vereniging onder meer de negende symphonie van Beethoven. Burgemeester mr. Ch. Hustinx nuldigde aan het slot van de avond namens ge meentebestuur Jan Out voor de wijze waarop hij het muzikale en culturele le ven heeft aangemoedigd. Hij bood hem namens Nijmegen een geschenk aan. Dx-. J. G. M. Moormann, voorzitter van toonkunst en van het „Stadsconcert" ver eerde hem met een lauwerkrans. Mr. J. Hamei-slag, secretaris van de raad van bestuur van het concertgebouw bood hem bloemen aan. Jan Out, verklaarde geen afscheid te nemen. In september dirigeert hij in Nij megen op de herdenkingsavond de re quiem van Verdi. De Voorjaarstentoonstelling van Arti et Amicitiae, die tot 25 mei in Amsterdam te zien is, komt me voor als de beste van deze vereniging sinds de oorlog. Voorheen was op iedere wand altijd wel iets lelijks aan te wijzen, hetgeen ik overigens liever na liet, maar nu kan de linkerwand in de gro te zaal in zijn geheel ruimschoots voldoen de van kwaliteit genoemd worden. En ook aan de aangrenzende en tegenoverliggen de wanden is veel verheugends. Links be ginnend valt op de zijwand direct al op het portret dat Bart Peizel van zijn schoon zuster Lizzy Ansingh schilderde. Het is mooi van kleur en al is het minder bril- lant geschilderd dan veel ander werk hier, het valt niet uit de toon. Henk Broer por tretteerde zijn collega Ton Meyer. In dit olieverfschilderij werkte- hij moeizamer dan in zijn bekende zo directe tekeningen, maar toch ook weer vrijer dan Peizel. Vlot als een Opsomer, maar dieper rei kend is Cor Dik in het portret van de dich ter A. Roland Holst. Midden op de wat be treft het geëxposeerde beste wand domi neert een groot stilleven van mevrouw Bauer-Stumpff, in een grotendeels rijke manier geschilderd evenals mevrouw Westendorp-Osiecks stilleventje, dat zij geschenk noemde. Kuijpers interieur, dat door vensters ook het exterieur vertoont mocht ik al eens roemen om de geslaagde samenspraak van de dingen in een huis dat bovendien openstaat naar buiten. Van Guliks landschap heeft iets onduidelijks, maar is toch een bijzonder aangenaam doek om naar te kijken. Langeweg, altijd het beste in tekeningen, weet thans toch ook met een prachtig schilderijtje van een volksoploop te overtuigen. Kurt Lobs kin derportret betekent een winst in zijn schil- Hieronder volgen de namen van inwoners uit Haarlem en omgeving, die ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Juliana een onderscheiding hebben ontvan gen. (De namen zijn geplaatst in de volg orde, waarin zij in de Buitengewone Staats, courant zijn opgenomen.) Ridder ir» de orde van de Nederlandse Leeuw: mr. J. H. H. Hülsmann, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te 's Gravenhage, vroeger rechter te Haarlem; P. J. Kapteijn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Aerdenhout; J. de Kadt lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Heemstede; prof. ir. J. F. Berghoef, architect B.N.A., te Aalsmeer. Officier in de orde van Oranje-Nassau: T. J. H. van 't Lam, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding, te Overveen; W. Ch. van Gelderen te Heemstede, architect B.N.A.; J. van Ginkel te Heemstede, in specteur voor bijzondere diensten der P.T.T. met de persoonlijke titel van adjunct directeur; F. Bloemendaal te Heemstede, secretaris van de Vereniging van Neder landse Papierfabrikanten en van het Ver bond van Papier-, Strokarton- en Papier- verwerkende industrieën; H. J. A. Boerma te Haarlem, directeur van de British- American Tobacco Company (Holland) Ltd te Amsterdam; H. Weidema te Overveen, hoofddirecteur van G. H. Bührmann's Papiergroothandel n.v. te Amsterdam; dr. O. H. Dijkstra, patholoog-anatoom, te Haarlem; P. A. Heeres, geneesheer-direc teur van het Sint Elisabeth Gasthuis te Haarlem. Ridder in dc orde van Oran.je-Nassau: J. H. G. Hansson te Heemstede, voormalig consul der Nederlanden te Accra; A. F. J. Goossens, pastoor te Santpoort; P. J. Vlas veld, oud-administrateur van het Bureau examen MULO te Haarlem; J. G. J. Bos man te Aerdenhout. directeur van de Ne derlandse Bioscoopbond; H. H. van der Horst te Vogelenzang, filmregisseur; J. S. M. Vrijland te Overveen; ir. W. Barentsen te Haarlem, waterbouwkundige van de Rijkswaterstaat; S. H. A. Bovenkamp te Haarlem, inspecteur bij de n.v. Nederland se Spoorwegen; L. J. Nienhuis te Bloemen daal, oud-administrateur bij de n.v. Stoom vaart Maatschappij Nederland: S. Eys te Driehuis, gezagvoerder bij de n.v. Verenig de Nederlandse Scheepvaart Maatschappij; H. Prins te Velsen, gezagvoerder bij de Koninklijke Java China Paketvaartmaat- schappij; J. Wijnands te Haarlem, hoofd werktuigkundige bij de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij; J. W. A. Lefeber te Lisse, voorzitter en bestuurslid van organisaties op het gebied van de bloembollenteelt en handel. Gouden eremedaille verbonden aan de L. Silvis, zilveren eremedaille J. Th. van 't Lam, officier in de orde van Oranje-Nassau. orde van Oranje-Nassau: C. Baartse te Beverwijk, hoofd van de gereformeerde zondagsschool; T. Romeijn, hoofdboekhou der A bij het gemeentelijk gasbedrijf, te Beverwijk; B. Spijker te Haarlem, werk meester bij de n.v. Nederlandse Spoor wegen: C. Schippers te IJmuiden, hoofd opzichter der P.T.T.; B. P. J. de Soet te Haarlem, hoofdemployé eerste klasse der P.T.T.; H. Hermans te Zandvoort, voorheen adjunct-secretaris van de Nederlandse Bond van Horeca- en Aanverwante bedrij ven te Amsterdam: mejuffrouw M. A. S. D. van den Bergh, bestuurslid van diverse instellingen te Beverwijk; M. Schnitger, commies bij het departement van Maat schappelijk Werk. te Aerdenhout; mevrouw W. J. van Zeijl-Van Eeke, geestelijk en materieel verzorgster van in Nederland verblijvende Chinezen, te Zandvoort. Zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: P. J. J. Haanen, secretaris-penningmeester van het kerkbe stuur van de St. Ag'athaparochie te Bever wijk; H. Poppink. werkmeester bij de ar beid bij het huis van bewaring te Haarlem; A. Rooze, adjunct-commies eerste klasse ter gemeentesecretaris te Velsen; W. Braak, opzichter b bij de bedrijven voor gas en water der gemeente Velsen; C. de Vries, brigadier der gemeentepolitie te Velsen; J. Bekker te Heemskerk; C. Baars, commies A ter gemeentesecretarie te Beverwijk; A. Berkhouwer, commies A ter gemeente secretarie te Beverwijk; G. Beentjes te Beverwijk, technisch opzichter B bij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordhol land; P. Wit, dirigent van de Harmonie „Kunstkring Apollo" te Haarlem; D. Baardse, bestuurslid van de Aalsmeerste Harmonie te Aalsmeer; L. Silvis, te Haar lem, oud-ploegbaas bij de n.v. Nederlandse Spoorwegen; F.'Borger te Haarlem, oud baas bij de n.v. Nederlandse Spoorwegen; G. Stam te IJmuiden, schipper motor- strandreddingboot; J. C. Klinkenberg te Haarlem, hoofdemployé der P.T.T.; me vrouw C. Aafjes-Koopman, chef bij Gebr. Gerzon's Modemagazijnen n.v. te Haarlem; W. van Dijk te Haarlem, correspondent bij de n.v. Schleicher en Van de Wetering te Amsterdam; C. J. W. van Snippenburg te Haarlem, voorheen vertegenwoordiger bij de n.v. Koninklijke Pharmaceutische Fa brieken voorheen Brocades Stheeman Pharmacia; Th. J. Wassenaar te Lisse, cul tuurchef bij de n.v. Gebroeders Driehuizen, bloembollenkwekerij en exportbedrijf. Bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: A. van Duijn, hoofdfitter bij de gemeentelijke bedrijven voor gas en water te Velsen; P. Chr. Bergh, oud-voorman-hulpvakman bij het gemeen tevervoerbedrijf van Amsterdam, wonende te Zandvoort; C. Zwemmer, elektricien bij de gemeentedienst van publieke werken te Zandvoort; L. Roest te Heemstede, oud- machinepoetser-olieman eerste klasse bij de gemeentewaterleidingen te Amsterdam: J. J. Jansen te Hillegom, oud-portier A bij de gemeentewaterleidingen van Amster dam; J. H. Raspoort te Velsen, chef-straat maker bij het bedrijf van Openbare Wer ken; P. Jongkind, lid van de Aalsmeerse Harmonie te Aalsmeer; C. F. W. Blötevogel te Velsen, chef-gezagvoerder van de Rijks waterstaat; J. Verhey te Driehuis, machi nist C van de Rijkswaterstaat; B. C. Schol ten te IJmuiden, onderhavenmeester A van de Rijkswaterstaat; F. A. Weijers te Haar lem, hoofdbesteller bij de n.v. Algemene Transport en Expeditie Onderneming Van Gend Loos; L. J. Bouwens te Haarlem, oud-portier bij de n.v. Nederlandse Spoor wegen; J. C. H. A. van Graas te Haarlem, expediteur der P.T.T.; mejuffrouw E. M. Möllenkamp te Haarlem, employé tweede klasse der P.T.T.; A. L. van Noorloos te Vijfhuizen, landarbeider op het landbouw bedrijf van P. G. Ran; D. Kamerman, auto monteur bij de firma Van Kalmthout en Van Niel te Hoofddorp; A. A. Vork te Zandvoort. deren. Stork, altijd een goed schilder, toont meer en meer een eigen accent. Door de herinnering aan veel moois ver geeft men Germ de Jong gaarne zijn bloemstuk, dat zeker niet lelijk, doch het minst sterke schilderij van genoemde wand is. Een weer goed en nu ook dieper doorwerkt stilleven van Kouwer Boom- kens sluit deze wand af, waarop nog een door mij al eerder gewaardeerd schilde rij van Sjollema prijkt. MAKS BEHEERST de zaal met een Spaanse dansscène. Rik van der Mey's portret houdt het goed naast Maks' werk uit en dat betekent iets. Dit portret bete kent ook voor deze schilder, die zich steeds meer tot de natuur keerde, een winst. Te genover mevrouw Bauers stilleven is het „Figuur in atelier" van Otto B. de Kat het middelpunt. Gezien alles, wat ik nu noemde, begint het er op te lijken dat ook door Arti het bestaan van een toch belang rijke richting in de beeldende kunst weer duidelijker wordt. Ik bedoel dat streven, dat men in België het „Animisme" doop te en dat in Frankrijk wel het „Humanis me" of soms „Neo-humanisme" genoemd wordt. Het gaat hier om uitingen van beel dende kunstenaars, die zich voldoende toetsen aan de winsten van een ontwikke ling, geïnspireerd op de verschillende be kende „ismen", en zich met deze erva ringen weer richtten op de mens en zijn directe omgeving als bron van inspiratie tot een echt menselijke kunst, die zeker geen tendenskunst mocht zijn en eigenlijk non-conformistisch is. In die zin passen bij de genoemden nog verscheidene ande ren der hier vertegenwoordigden. Jan Wiegers, die de kleine zaal belangrijkheid geeft, is mij eigenlijk altijd het liefst, wan neer hij het dichtst bij deze natuurlijkheid van doen komt. Hij behoort echter ook tot hen, die zekere winsten door een bepaald gericht streven voor de anderen bewerk stelligde. VAN WIEGERS naar Erfmann is een hele stap terug, wat betreft kwaliteit. Maar het moet gezegd worden dat deze fi guur er goed aan deed nu ook in zijn schil deren zo gewoon te doen als in zijn teke ningen. Tegen Wiegers op te boksen is wel heel moeilijk. Toch lukt het Van de Kerke door de grote ernst, die achter zijn streven staat. J. Sluijters Jr. redt het door de vaart, waarmee hij zijn bloemstuk voor droeg. Wat verspreid ontmoet men nog enige figuren, die bij wat ik dus een groep zou willen noemen behoren. Dat is Roy- aards met zijn portret van de kunsthan delaar Huinck. Dat is Swagemakers met een mooi bloemstuk en ook Hazeveld met eenzelfde onderwerp. Het eerste schilde rijtje, dat me op deze tentoonstelling trof was het kleine landschapje van Röling, die de richting, die ik zie, al eerder koos. Die richting is ook een bescheiden voort zetten van een traditie, die bestaat voor onze Boot en waaruit de Haarlemmer Da- mave verder ging. De expressionist Fiedler past door zijn zo menselijke instelling goed in dit mi lieu. Van Tongeren herinnert aan een an dere instelling in de ontwikkeling van de Arivprfpvfip In het Minerva Theater heeft het Noord hollands Philharmonisch Ox-kest in samen werking met de Heemsteedse Kunstkring zijn derde abonnementsconcert gegeven, dat geheel gewijd was aan Beethoven. De avond werd door Henri Arends ge opend met een bijzonder markante uitvoe ring van de Fidelio-ouvertui-e. Reeds hier kon men constateren hoe de vooruitgang die het orkest in het afgelopen seizoen ge boekt. heeft, vooral ten goede komt aan de ï-epertoire-stukken. Arends vei-staat bij uitstek de eerste taak van de orkestleider, zijn mensen warm te maken voor de mu ziek. de sleur van de routine te besti-ijden en aldus de musici verre te houden van de dreiging dat zij verzanden als notenarbei- ders die hun maandelijks kwantum orkest- pai-tijen er door jagen vanwege loonzakje en A.O.W. Men kreeg bijvoorbeeld in de uitvoering van de tweede symfonie sterk de indruk dat de dirigent hier zijn musici had weten te doordringen van het besef dat een partituur een oi'ganisme is, dat. ieder onderdeel zijn functie heeft en tevens moment is van het geheel waarvan het om zo te zeggen moet „vollopen". Alleen zó kan een uitvoering aan zijn doel be antwoorden: een poort te zijn die toegang geeft tot de rijkdom van het werk. Dit blijkt vooral uit de aandacht waarmee de nevenstemmen tekening krijgen en hiex-in is het orkest deze avond zeer gelukkig ge weest. Zelfs schijnbaar onbeduidende ele menten als gerepeteerde achtsten in een tussenstem, opvullende trillerfiguren, om spelende arabesken, kregen zin en beteke nis en aldus ontstond een levendig en af wisselingsrijk patroon. Bezoekers van de komende Beethovencyclus in HaaiTem x*aad ik aan, vooral aan deze eigenschappen van het samenspel enige opmerkzaamheid te wijden. Men hóórt zo'n stuk dan ook weer eens anders dan van: „Ha, dat fijne zangthema!" naar „Ach, die sombere pauk". Ook het feit dat in het tweede deel de verschillende frasen elkaar werkelijk beantwoordden, dat voor- en nazin als het ware een expressieve „pas de deux" op- voerden, dat de melodieën niet als flarden in de ruimte bleven hangen, spreekt voor het toenemende besef van wat musiceren is bij het orkest. De spanning bleef tot het eind toe behouden en aldus klonk Beet hoven in de gestemdheid waai'in hij ver tolkt moet worden, omdat deze (au fond) de zijne was: enthousiasme. Na de pauze heeft de jonge pianiste Tru- delies Leonhardt zich laten hoi-en in het eerste pianoconcert. Zij heeft dit gedaan met een fijn afgewogen toucher en een uit gesproken gevoel voor nuance in de voor- dracht. Zij is een musicienne bij wie geen noot verloren gaat en dit bedoel ik niet alleen in pianotechnische zin. Zij bi-acht het werk als een vorm van kamermuziek, een opvatting die het orkest wellicht nog wat meer had kunnen delen. Uitex-aard kwam vooral het intieme tweede deel zeer tot zijn recht. Het publiek toonde zijn in stemming met een langdurig en hartelijk applaus, Sas Bange Cursisten van de Bakkersvakschool in Zwolle hebben een „Abraham" ge bakken, die zaterdag aan H.M. de Ko ningin zal worden aangeboden ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag. NedeiTandse schilderkunst, die van de ma gische realisten. Dit alleen door zijn aan dacht voor het fijn detailleren, dat bij hem door bepei'king in de kleur een toch gaaf stilleven opriep. Heeft de beeldhouwster ChaiTotte van Pallandt de gunstige ont wikkeling bij Arti gezien? Haar toetreden tot dit genootschap is een geschenk voor Arti. Zij onderstreept nog eens de geest, die lijkt te groeien in dit gezelschap. Haar collega Van Lith weet dat het plezierig exposeren is naast Theresia v.d. Pant, die weer een mooie dierplastiek instuurde, en Sterenberg, van wie we een fijn portret ontmoeten. Een aanwinst is ten slotte ook de graficus J. R. Mensinga, die in staat is misschien andere grafici van enig formaat aan te trekken als Arti, dat helaas een le denstop aannam, dat aandurft. Er moet dit keer nogal sti-eng geselecteei-d zijn voor Arti's doen. En tei-echt, naar het blijkt. Bob Buys Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. De Kunstmaand Amstei'dam 19 mei- 12 juni wordt dit jaar voor de negende keer gehouden. Aan de concertprogram ma's werken mede, het gezelschap Alma Musica, het Kunstmaandorkest, het Am sterdams Kamermuziekgezelschap, het Hollands Strijkkwartet en het Rogerikwar- tet. In elk der drie concertpx-ogramma's zijn ter gelegenheid van het Haydn-jaar twee symfonieën van deze componist op genomen en voorts een Nederlands werk van Henri C. van Praag, Lex van Delden, en Géza Frid. In de Stadsschouwbui-g geeft de toneel- gi'oep „Test" onder leiding van Kees van Iei'sel twee opvoei-ingen van „Ping pong" van Adamow in de vertaling van Remco Campert. Op 1 juni wox-dt een extra avond gegeven van muzikale kolder „Van Bach tot Bartok", waarop Het Dei-de Branden- burgse Concert van Bach in een nieuwe pasgevonden toonzetting naar de ideeën van Theo Olof zal woi-den uitgevoei-d. Kunstmaandorganisator Jan Huckriede hoopt dat de geldmiddelen het zullen toe laten om in 1960 ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Kunstmaand een musical te laten schrijven. De restauratie van de Rotterdamse schouwburg gaat in ieder geval door, slechts de verbouwing moet nog wachten op de rijksgoedkeuring. Onmiddellijk na afloop van het Rotterdamse aandeel in het Holland Festival een aandeel, dat tien manifestaties omvat, met een geheel eigen bijdrage in de Ahoyhal, namelijk de Tweede Symfonie van Mahler door het Rotterdamsch Filharmoniscn Orkest zal begonnen worden met de binnenrestau- ratie. De entreehal wordt gewijzigd, de zaalvloer zal vijfenzeventig cm hoger gaan oplopen, er komt splinternieuw meubilair en een nieuwe indeling, zodat er met 1050 plaatsen een hondei-dtal minder zal zijn dan tot nu toe, en er worden akoestische obstakels weggewerkt. In afwachting van de rijksgoedkeuring voor het bijbouwen van een repetitiezaal voor Het Rotterdams Toneel en van een grote foyer boven de ingang, zullen er alvast in de zogenaamde blauwe en gele foyer die ook een ander aanzien zullen krijgen wenteltrappen worden geplaatst, bedoeld om eerlang ver binding te geven met de nieuwe boven- foyer. De beschildering van de zaal zal ook minder kleurloos worden, zodat als op 18 september Het Rotterdams Toneel met een première het nieuwe seizoen inluidt, het aanzien geheel verandex-d zal zijn. De restauratie staat onder leiding van de heer C. H. Goebertus, gemeentelijk binnen huisarchitect, in samenwerking met de decor- en kostuumontwerper Nico Wijn berg.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17