REISINDRUKKEN UIT ISRAEL BB Eerste lamer heeft de begroting van Onderwijs goedgekeurd Eerste parlementaire seizoen der vijfde republiek begonnen De gebruikelijke enveloppe 't Silver Stoepke 17 Leidekker stortte van dak van Kloppersingelkerk Russisch protest in Rome ÉMiMM T uimelaar Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zeventig jaar Ontstemming over de opheffing van de Savo P.S.P.-Kamerleden vragen naar vliegongelukken Meisje veroordeeld wegens medeplichtigheid Andrew Haley: „Russen gaan ons vóór in ruimte" Links protest tegen beknotting van de functies Bij uitzondering subsidie voor torenhuizen HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK l^-^l U 'hieet WOENSDAG2 9 APRIL 1959 (Van onze parinentaire redacteur) De Eerste Kam/ heeft gisteravond de begroting van Oncrwijs, Kunsten en We tenschappen aangaomen. In antwoord op critiek van de he: Van Hulst (C.H.U.) op de „mammoetwet voor het voortgezet on derwijs, verklaare minister Cals met eni ge verontwaardipg, dat het beslist on juist is dat hij .«aatsscholen wil en geen vrije scholen west. Er zijn wel moeilijk heden met de rammoctwet gaf de mi nister toe, maar ijdens de kabinetsforma tie is hij er in en gesprek met een aan tal fractievoorziters uitgekomen. Tegen over de klacht 'an de her De Koos (P.v.d.A.) dat denieuwe sclolen niet vol doende nevenrumten hebb-n, stelde de minister dat me: uitzondemg van de in dustriebouw alle overige touw aan regels is gebonden omdat het touwvolume be perkt is. Hij was het er nee eens dat de scholenbouw gelijke tredaoet houden met de woningbouw. Met de heer Gielen (IV.P.) was minis ter Cals van mening ct het aantal stu diebeurzen te gering isMaar tot heden is het niet voorgekomen it aan een student een rijksstudietoelage» geweigerd omdat er geen geld voor wa Elk jaar is het to tale bedrag voor be'zen verhoogd. Er zijn geen financiële°elemmeringen. Op een bezorgde vraag'3" prof. Schermer- horn (P.v.d.A.) antoordde de minister dat een subcommisë van de beide rijks commissies voor h' technisch hoger on derwijs de mogelijieid onderzoekt aan de T.H.S. te Eindhovt doctorale examens af te nemen in wis-13tuur- en scheikunde. Daarvoor zal echt' een wetswijziging no dig zijn, zodat va de Kamer te zijner tijd eventueel goedk"'i"g daarvoor wordt verlangd. Staatssecretar Höppener verklaarde de teleurstelling3" de heer Van Hulst te begrijpen dat c sportnota nog niet is in gediend. Aan c samenstelling wordt ech ter hard gewékt. De moeilijkheden zijn groter dan in "me kring wordt gemeend. Zij hangen saen met de verzameling van gegevens die 3n derden (gemeenten en sportorganisées) moeten worden verkre gen. Die gegevens stromen thans echter binnen. Tot een vast toneelgezelschap voor de televisie is men gekomen als de beste oplossing in de huidige omstandigheden. Het is een proef voor een jaar. Wellicht leidt de ervaring tot het vinden van een beter systeem. De begroting is tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Dinsdagmorgen om half twaalf is de 60- .iarige leidekker H. C. Langeveld uit de Padangstraat te Haarlem van een ladder, staande tegen het dak van de gereformeer de kerk aan de Kloppersingel te Haarlem, van een hoogte van zeventien meter ge vallen. Hij was direct dood en ziin stoffe lijk overschot is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Bij zijn werk werd de man terzijde ge staan door een veertienjarige jongen, die ook van de ladder viel maar op een vijf meter lager plaf'e bleef liegen. H" liep Schramm'- en builen on. De ladder stond on een negen meter van de grond ge legen olatie on een vlonder. Door het los schieten van een dwarsbalk sphoof de lad der weg waardoor beiden vielen. MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie heeft in een nota bij Italië geprotesteerd tegen het sluiten van een akkoord met de Ver enigde Staten over de installatie van Amerikaanse raketbases. De Italiaanse regering neemt hiermee een zeer zware verantwoordelijkheid op zich wegens d gevolgen die een dergelijke daad zou kun nen hebben. De Sovjet-Unie zal alle nodige maatregelen nemen om haar eigen veilig heid te verzekeren. De gehele bevolking van Italië zou het kind van de rekening worden indien Italiaanse raketbases voor agressieve doelen zouden worden gebruikt, aldus de nota. Een eenzame tuimelaar in de oneindig heid is de mens, wanneer hij ergens in de ionosfeer met een schietstoel uit de X-15 wordt geschoten het eerste bemande ruimtevaartuig van Amerika. Een B-52 neemt dit experimentele toestel straks onder zijn vleugel en laat het op grote hoogte los waarna een raketmotor het de ruimte in moet wippen. Voor de hitte bij de terugkeer in de dampkring heeft de piloot een aluminiumpak van vijf lagen aan. Men ziet hier de beproeving van het schietstoelsysteem, waarvoor men voorshands maar een pop heeft aangewend. Morgen donderdag wordt dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, president-cura tor van de Leidse Universiteit, oud-Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland en oud-burgemeester van de gemeenten Zwolle en Haarlem zeventig jaar. Baron de Vos van Steenwijk werd op 30 april 1889 in Zwolle geboren. Zijn Haar lemse burgemeesterschap duurde van no vember 1937 tot hij in maart 1941 door de Duitsers werd ontslagen. Bij de bevrijding trad baron de Vos van Steenwijk als waar nemend Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland op. Op 16 septem ber 1945 volgde zijn definitieve benoeming. Vele provinciale problemen hebben de aan dacht gehad van baron de Vos van Steen wijk: de ontwikkeling van de streekplan nen, de toenemende samenwerking van gemeenten, het vraagstuk van de overbe volking in het dichtbevolkte westen des lands en de oeververbindingen, waarvoor onder meer de Velser tunnel werd ge bouwd. In juli 1954 legde baron de Vos van Steenwijk zijn taak neer in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na die tijd is de thans zeventig jarige actief gebleven als voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Weten schappen en als president-curator van de Leidse universiteit. Nog vers in het ge heugen ligt de ere-promotie van baron de Vos van Steenwijk aan deze universiteit op 21 januari van dit jaar, waarbij prof. mr. C. li. F. Polak in een indrukwekkende rede de verdiensten van de „jonge eredoc tor" schetste. De Leidse universiteit zal haar presi dent-curator ter gelegenheid van diens ze ventigste verjaardag huldigen door het aanbieden van een borstbeeld van de ja rige vervaardigd door de Rotterdamse beeldhouwer W. Verbon. De aanbieding is vastgesteld op 22 mei. Baron de Vos van Steenwijk zal namelijk op zijn verjaardag wegens een verblijf buitenslands afwezig zijn. Schoenmakers uit de provincies Gro ningen, Friesland en Drente hebben in Groningen een protestvergadering bijge woond, die was belegd door het departe ment Groningen van de Nederlandse Bond van Schoenmakerspatroons, de af deling Groningen van deze bond en de in kooporganisatie Het Noorden. Tijdens deze vergadering werd een mo tie aangenomen, waarin de schoenherstel lers hun „misnoegen en afschuw" uit spreken over de boycot door de Neder landse lederhandelaren, looiers en impor teurs tegen de Vereniging van Schoenma kerspatroons en Rayongrossiers de SAVO. Deze boycot heeft op 13 april een gedwon gen opheffing van de SAVO tengevolge gehad. Vragen in de Kamer Het Tweede-Kamerlid Peschar heeft aan de minister van Economische Zaken naar aanleiding van de opheffing van de SAVO gevraagd of de minister bereid is om de wenselijkheid en de mogelijkheden van economische samenwerking in het schoenherstellersbedrijf nader te doen on derzoeken en of de minister bereid is om, na zo'n onderzoek, de maatregelen te ne men, welke zullen verhinderen, dat gezon de vormen van economische samenwer king op een voor het algemeen belang moeilijk te aanvaarden wijze worden te gengegaan- De Tweede-Kemerleden Lankhorst en N. van der Veen hebben aan de minister van oorlog schriftelijke vragen gesteld, waarvan de eerste luidt: „Is het de mi nister bekend, dat onlangs cijfers gepubli ceerd zijn over de vei'liezen aan mensen levens en materieel, ontstaan door onge lukken met militaire vliegtuigen in de Ver enigde Staten van Amerika en dat in deze (niet officiële) publikaties voor het jaar 1957 een getal van 3106 neergestorte vlieg tuigen genoemd werd, waarbij meer dan 6000 manschappen zouden zijn gedood en 11.000 gewond? Is de minister in het bezit van gegevens, die de juistheid van deze cijfers in grote lijnen kunnen bevestigen? Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 24-jarig meisje uit Dordrecht veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de vorig jaar gepleegde fraude bij de Sociale Verzeke ringsbank te Amsterdam. Twee ambtena ren van deze instelling hadden haar ver valste betalingsbewijzen verstrekt en op 7 en 8 juli van het vorig jaar had zij bij 22 postkantoren in Amsterdam en 8 in de om geving van Haarlem, met een vervalst rij bewijs als legitimatie, dertig vervalste kennisgevingen van betaling aangeboden en daarop ongeveer 22.000 gld geïncasseerd. Voor haar medewerking kreeg zij 10 pet. van de opbrengst, waarvoor zij een scooter had gekocht. Het hof achtte bewezen dat zij opzettelijk gebruik had gemaakt van vervalste geschriften. Er was tegen haar zes maanden waarvan twee voorwaar delijk met aftrek van het gehele voor arrest en een boete van 500 geëist. Het hof veroordeelde haar tot zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en een boete van 200. Daar het voorarrest wordt afgetrokken behoeft zij thans geen gevan genisstraf meer te ondergaan. „Binnen achttien maanden zullen de Rus sische ruimtevaartdeskundigen erin zijn geslaagd een bemande satelliet in een baan om de aarde te brengen. De mens, die in deze kunstmaan mee omhoog gaat, zal op aarde terugkeren", aldus verklaarde An drew G. Haley, president van de Inter nationale Federatie voor Ruimtevaart, toen hij uit het K.L.M.-vliegtuig, dat hem voor de eei'ste etappe van een wereldreis van New York naar Amstei'dam had gebracht, op het platform van Schiphol stapte. De Amerikaanse jurist, die zich specialiseert in het ruimterecht, is op het congres van de Internationale Astronautische Fede ratie, dat vorig jaar te Amsterdam werd gehouden, tot president herkozen en thans maakt hij in die functie een reis van anderhalve maand, welke hem naar War schau, Moskou, Stuttgart, Frankfort, Pa rijs, Praag, Belgrado, Wenen, Athene, Cairo, Khartoem, Nairobi, Johannesburg, Rome, Barcelona, Madrid en Lissabon voert. „Uit de gesprekken, die ik met de presi dent van de Russische academie voor wetenschappen A. N. Nesmeyanov heb ge had en gezien de tot nu toe behaalde resultaten met Russische kunstmanen ben ik tot de conclusie gekomen, dat de kans groot is, dat Russische geleerden de wed loop met de Amerikanen wie als eerste een bemande satelliet de ruimte in zal zenden met redelijke kans op terugkeer op aarde, zullen winnen", zo ging de heer Halev verder. „Natuurlijk hebben de Rus sen niet met alles de leiding. (door dr. E. van Raalte) Een hernieuwd verblijf, thans voor de ierde keer, ^an enige weken in Israel pelt mij aaileiding tot een bonte reeks ^n op ziclv.elf louter korte notities om- lent uiteeilopende indrukken. Daarbij vergelijk il ten dele waarnemingen van nu met dievan vier jaar geleden. Zij be rusten in ïoofdzaak op veel van wat ik zag, niet rinder van wat ik hoorde in ge sprekken net Israëliërs uit allerlei kring. Ook had k ontmoetingen met niet-Israe- liërs, zoss onze ambassadeur in Jeruza lem, de ertegenwoordiger van de K.L.M. te Tel Aiv, terwijl ik, wat nog mijn Is raëlisch zegslieden betreft, onder meer het geU had gesprekken te kunnen voe ren mede president, van de Bank van Is rael, c heer Horrowitz, en met een der topfig.'en van Buitenlandse Zaken, de di- rectergeneraal Eytan. Dor de meeslen met wie ik in contact kwar werd mij de vraag voorgelegd, wat ik e deze keer wel van vond. En dan blee menigmaal bij voorbaat de ver- wacting gericht te zijn op onbeperkte lof- tui"gen wegens de in de jongste vier jaar be'ikte vooruitgang. Iets dergelijks bjiigt nu eenmaal de nationale trots van h. jonge oude-volk met zich mee. Soms jeft, zo stip ik meteen aan, die trots tot jvolg, dat het allemaal zo mooi heet te jn. Eén typisch voorbeeld uit meer. De emaakte vorderingen inzake het spoor- vegwezen hoorde ik hier en daar critiek- ioos roemen, terwijl mij datzelfde opviel in documentatie rijkelijk heb ik ook uit tal van documentatiebronnen kunnen put ten omtrent de ontwikkeling van het spoorwegverkeer. Die loftuitingen werden dan, aldus mijn indruk, voor een deel be heerst niet door wat er al is doch door wat men beraamt. Nu zijn er inderdaad mede op het hier genoemde gebied vorderingen gemaakt. Daartoe behoort bijvoorbeeld de verbinding tussen Tel Aviv en Jeruzalem en voorts de doortrekking van de lijn van Haifa via Tel Aviv naar de zuidelijk ge legen woestijnstad Beersheba. Jammer ge noeg moest ik echter in de trein van Tel Aviv naar Jeruzalem vaststellen, dat alle wagens in die expressetrein wel uiterma te povertjes waren en niet in de schaduw konden staan van de Dieseleenheden waarvan men er in dit land ook wel enige heeft. Kortom, in dit opzicht is er zeker nog plaats voor verbetering. Ditzelfde geldt in het algemeen met be trekicing tot het verkeerswezen. Op mijn vele autotochten viel mij op, dat er aan de wegaanduidingen vrij vaak meer ont breekt dan wenselijk te achten valt. Daar om kan er misschien gewaagd worden van enige onevenredigheid tussen de toene ming van het aantal aangelegde autowe gen en een deel van hun uitrusting. Ten aanzien van een ander „verkeersmiddel" dat van de telefoon, heeft er zeker een niet onbetekenende vooruitgang plaats ge vonden. Maar ook hier bestaat toch nog bepaald een onloochenbare achterstand. In hoeverre zo nu en dan gelden, aange wend voor andere dan verkeersdoeleinden economisch bezien mogelijk eerder daar voor aangewend hadden kunnen worden, vermag ik niet te beoordelen. Wel kreeg ik in het algemeen de indruk, dat niet steeds gezonde, uitsluitend zakelijke over wegingen beslissend zijn bij de keuze van prioriteiten. Misschien valt het daardoor zo nu en dan op, dat er zich wel eens bevreemden de tegenstellingen voordoen. Milde schen kers uit den vreemde, wier naamsvermel ding uit dankbaarheid voor wat zij deden allerminst verborgen pleegt te blijven, hebben bij voorbeeld het Technion te Hai fa, centrum voor ingenieursopleiding en tevens voor technisch onderzoekingswerk, van prachtige gebouwen op de Karmel voorzien. Onderwijl zit het Technion ech ter met het zware probleem van bekosti ging van onderhoud en, niet te vergeten, van doelmatig gebruik van een en ander. In één adem met de hier vermelde schit terende uitrusting kan ik het Weizmann- Instituut in Rechovoth roemen, waar in het bijzonder hetgeen er bestaat en gedaan wordt op het gebied van nucleaire en atoomwetenschap tot het beste in de we reld behoort, wat ook zeker aan Israel zelf in tal van opzichten ten goede zal komen. En dan is -er voorts, niet te vergeten, op het terrein van onderwijs en wetenschap het indrukwekkende gebouwencomplex van de Hebreeuwse Universiteit, gelegen aan de buitenkant van Jeruzalem. Heden ten dage draagt de staat voor ongeveer de helft in de kosten van de universiteit bij en dat moet ook wel, want zelfs met de rijke giften uit het buitenland kan men er niet komen. De kost gaat voor de baat uit, is ook in dit geval de leuze, die het richtsnoer uitmaakt voor de leiding van de universiteit. „Wij dienen ons waarlijk niet slechts op het heden, doch tevens op de toekomst in te stellen". Deze gedachte overheerst hier vrijwel op elk gebied. Wat onderwijs en opvoeding aangaat, zo zij te vens opgemerkt, getuigt er heel wat van bewonderenswaardig inzicht en beleid, zelfs al zijn er schaduwzijden aanwezig tengevolge van m.i. soms te ver gaande politieke en godsdienstige, ietwat tirannie ke, bemoeiingen. t Zeldzaam is al wat men er presteert met het oog op een zo goed mogelijke opne ming in de samenleving van de vele tien duizenden immigranten uit landen waar het ontwikkelingspeil aanmerkelijk ten achter is bij dat van de uit Europa afkom stige bevolkingsbestanddelen. Op sociaal, sociologisch, hygiënisch en opvoedkundig terrein spannen zich speciaal hiervoor op geleide krachten in, de moeilijkheden in zake die integratie te helpen overwinnen. Reeds blijken in menig opzicht de van de ze arbeid geplukte vruchten niet gering te zijn. Van groot belang met het oog op de opneming van al die immigranten is na tuurlijk de schepping van economisch nut tige nederzettingen en daarmee verbon den uitbreiding van vruchtbaar areaal als ook ontwikkeling van de industrie, terwijl met een en ander opvoering van woning bouw een eerste vereiste is. Zelfs met het blote oog kan men constateren, dat er in slechts een paar jaar tijd ook op deze ge bieden vorderingen van betekenis ge maakt zijn. Ik kon daarvan heel wat aanschouwen tijdens een van Tel Aviv via Beersheba, waar ook alweer een industrieel centrum in opkomst is, door de Negev-woestijn on dernomen autobustocht van zes uur naar het zuidelijkste puntje van het land, naar Eilath. De van Beersheba naar Eilath mid den door de woestijn aangelegde weg van 237 kilometer getuigt van hetgeen de Is raëliërs ook inzake wegenbouw, zelfs on der de zwaarst denkbare omstandigheden, weten tot stand te brengen. Die verbinding zal op de duur voor de industrie en daar mee tevens voor exportmogelijkheden naar mate van de toeneming der reeds aangevangen ontginning van minerale bo demschatten in de Negev, van het aller grootste belang worden. De waarde van de pioniersarbeid, welke deze wegaanleg mogelijk heeft gemaakt, valt niet hoog ge noeg te schatten. En als de verschillende plannen inzake verdere winning der bo demschatten ook aan de Dode Zee eenmaal verwezenlijkt zullen worden, zal de haven aan de Rode Zee, het nu nog kleine Eilath, voor Israels buitenlandse handel en scheepvaart uitzonderlijke bete kenis gaan krijgen. Op het ogenblik is dit stadje van 5000 inwoners en is ook het ha- venverkeer nog nauwelijks meer dan een begin van een begin. Toen we een spele- vaartuitstapje op de Rode Zee onderna men, waarbij onder water koraalrotsen en fraaie vissoorten te bewonderen vielen, be vond zich in de haven geen enkel handels vaartuig en lagen er alleen een tweetal Is raëlische oorlogsbodems op de rede, die er, zo vlak bij de niet-bevriende buurlan den Jordanië, Saoedi-Arabië en Egyp te, waarvan men de grenzen daar kan zien de bewaking verzorgden. De energieke, te gelijkertijd rustig-bescheiden burgemees ter Nenner, van huis uit Nederlander, was de eerste om ronduit te erkennen, dat pas de toekomst Eilath tot een stad van wer kelijke betekenis zal kunnen gaan maken. Dat het daartoe zal komen was zijn rots vaste overtuiging. Ook hem beheerst ten volle, wat eveneens het geval is met de overige daar levende en werkende pio niers, een krachtig vertrouwen in wat eens kan en volgens hen ook zal komen. Nenner, die er, met een brede blik voor de toekomst, werk van niet geringe waar de verricht, is niet de enige uit ons land afkomstige Israëliër met een uitstekende roep in Tsrael. Opnieuw kon ik, op verschil lende wijzen, ondervinden welk een bij zonder aanzien Nederland in dit land ge niet. Dit door veel wat Israeliër-geworden Nederlanders op allerlei gebied verrich ten, terwijl ongetwijfeld mede aan de naam van ons land ten goede komt dat het door onze ambassadeur Jhr. Bas Backer op voortreffelijke wijze diplomatiek verte genwoordigd wordt. Hij en zijn vrouw kwijten zich vol toewijding van hun taak en duidelijk kon ik ook de in Israëlische regeringskring gekoesterde waardering bemerken voor hun levendige belangstel ling, activiteit en begrip voor land en volk. Van Nederlandse activiteit reppende, denk ik voorts meteen aan de K.L.M. Zel den heb ik een zo geslaagde veelomvatten de reclame door enige luchtvaartonderne ming in de vreemde zien ontwikkelen als ik hier alom van de zijde van de K.L.M. kon waarnemen. Nu is dat, zoals haar ver tegenwoordiger in Tel Aviv, de heer Post humus, mij nader toelichtte, bepaald ook niet overbodig. Groot toch is de concurren tie speciaal in de jongste tijd ondervonden van de Israëlische „zuster"-onderneming „El Al" en daarnaast van verschillende buitenlandse maatschappijen. Intussen be let die concurrentie toch niet, dat de K.L.M. in Israel een prima naam heeft. En evenmin, dat de resultaten, bovenal dankzij het passagiersvervoer ondanks al lerlei mededingingsfactoren in belangrij ke mate bevredigend kunnen heten. Dit niet in de laatste plaats ook tengevolge van de voortdurende toeneming van het toeris me naar Israel. Aangezien het toerisme zeker een aan zienlijke bron van inkomsten oplevert, zou het m.i. van wijs beleid getuigen, wan neer daarvoor nog wat meer werd gedaan dan het geval is. Het ontbreekt er niet aan enige, uiterlijk en tevens nog in andere opzichten mooie hotels. De prijzen zijn echter schreeuwend hoog en meermalen laten óf de bediening óf hetgeen de pot ver schaft soms beide! wat aantrekke lijkheid betreft nog wel een en ander te wensen over. Datzelfde geldt hier en daar insgelijks ten opzichte van het onderhoud van autowegen. „Wij zijn nog maar jong. Onze staat is slechts elf jaar oud en er valt zo ontzaglijk veel te doen, dat 't voor de hand ligt, als wij voor allerlei nog over veel te weinig geldmiddelen beschikken" zo hoorde ik mij menigmaal toevoegen, wanneer ik op sommige punten enige cri tiek uitoefende. Op zichzelf schuilt in een dergelijk „verweer" ontegenzeglijk veel waars. Intussen meende ik zo nu en dan wel te bespeuren, dat bij de behartiging van bepaalde zaken niet in de eerste plaats zakelijke doch eerder binnenlandse poli tieke overwegingen en tegenstellingen een niet onbedenkelijke rol kunnen spelen. Heel sterk doet zich namelijk in dit land het verschijnsel van politieke verzuiling voor. Zie ik het wel, dan is er te dien aan zien. vergeleken bij vroeger, nog geen vooruitgang van enige betekenis bereikt. Advertentie van de Directie. En van het gezamenlijke personeel een PENDULETTE (en nog wel zo'n mooie van 'T SILVER STOEPKE). BIJ JUBILEA.... 'N CADEAU VAN HET HUIS MET HET CARILLON GROTE HOUTSTRAAT 49 - TELEFOON 20049 - HAARLEM (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren zijn gelijktijdig de Nationale Vergadering en de Senaat van de vijfde Franse republiek voor het eerst in werk zitting bijeen gekomen. Het Palais Bourbon had voor die gelegenheid van binnen en van buiten een extra verf beurt gekregen en voor het eerst in de parlementaire ge schiedenis van Frankrijk, was de televisie bovendien toestemming gegeven het pu bliek, door middel van een rechtstreekse uitzending, een blik te gunnen in deze keuken der hoge politiek. De risico's van deze pottekijkerij waren overigens gering. Deze eerste dag van het parlementaire seizoen bleek de regering, of beter presi dent De Gaulle, de politici al wel stevig aan banden te hebben gelegd. Premier Michel Debré had tevoren overvloedig van zijn constitutionele recht gebruik ge maakt door, uit naam van de regering, de agenda van de Nationale Vergadering voor de eerstkomende weken samen te stellen. Het parlement van de vijfde repu bliek zal dus nagenoeg alleen mogen spreken over onderwerpen, die het dooi de regering zijn voorgelegd of gedicteerd en explosieve kwesties, als Algerijë of de economische politiek, komen voorlopig, tenminste bij de debatten, niet op tafel. In geen geval zal er over de Algerijnse politiek van De Gaulle worden gestemd. Bij de talrijke rondetafel-conferenties met de partijleiders blijkt premier Debré er dus wel in geslaagd te zijn, de rangen van zijn regeringsmeerderheid weer te sluiten. En het gevaar van een motie van censuur, het enige wapen dat de kamer leden hebben om een regering ten val te brengen lijkt al even klein, nadat generaal De Gaulle gedreigd heeft in zo'n geval ook onmiddellijk het parlement te zullen ontbinden. Alleen de socialisten en de communisten, die bij elkaar nog maar een smal strookje van het totaal der banken bezetten, hebben, bij monde van hun fractieleiders, openlijk geprotesteerd tegen de bescheiden rol die het parlement nog maar spelen mag. Op de agenda stond gisteren als hoofdschotel een uiteenzetting van de minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, die overigens weinig nieuwe gezichtspunten ontvouwde. Tezelfdertijd werd in de Se naat de radicaal Monnerville uit Frans Guyana, na twaalf jaren trouwe dienst, opnieuw tot voorzitter gekozen, in welke functie hij nu tevens, in geval van ziekte, tot plaatsvervanger van het staatshoofd De Gaulle, is gepromoveerd. Protest (Reuter) De communistische fractie heeft dinsdag na afloop van de bijeen komst van de Nationale Vergadering ge protesteerd tegen het feit, dat communis tische voorstellen betreffende de sociale voorzieningen en de woningbouw buiten de orde waren verklaard. De fractie ver klaart dat de Nationale Vergadering die in november werd gekozen, „niet het land vertegenwoordigt" en alleen maar tot taak heeft „de wensen van de uitvoe rende macht op te tekenen". De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is in principe bereid bij wijze van hoge uitzondering subsidie te verlenen voor een viertal hoge woongebou wen te Enschede. De minister staat in het algemeen af wijzend tegenover hoogbouw in de woning wetsector, omdat de in hoogbouw nood zakelijke extra voorzieningen extra kosten veroorzaken, waardoor het totaal van de vaste lasten te hoog wordt voor die be volkingsgroepen, waarvoor de betrokken woningen bestemd zijn. In dit geval heeft de minister van zijn standpunt willen af wijken, omdat over het project reeds veel vuldig overleg met het ministerie is ge pleegd geruime tijd voordat de minister zijn afwijzend standpunt ten opzichte van hoogbouw in de woningwetsector kenbaar had gemaakt. Advertentie Waarom stak U zo gevaarlijk over? Oh - eh - agent, ik moet naar het postkantoor om te sparen. Die verzuilingsdrang pleegt zelfs meerma len tot gevolg te hebben, dat binnen het coalitie-kabinet, geleid door Ben Gurion over allerlei kwesties beslissingen bij meerderheid van stemmen worden gepo- men. Het zou mij te ver voeren hierop nader in te gaan. Tekenend voor het Is raëlische verzuilingsverschijnsel is, dat dit zich ook al te veelvuldig doet gevoelen in de kleine kring van commissies ter ver tegenwoordiging van werknemers in on dernemingen. Van alleszins betrouwbare zijde kreeg ik staaltjes voorgelegd van het kleinzielige gedoe, dat meermalen in de dagelijkse praktijk bij het optreden van die commissies of raden een beslissend element met betrekking tot alle mogelij ke kwesties inzake arbeidsverhoudingen kan uitmaken en zulks dan bovenal onder invloed van politieke sympathieën en anti pathieën. Intussen zou ik de waarheid geweld aan doen, als ik niet meteen opmerkte dat er, in grote lijn genomen, vergeleken bij het verleden bepaald vooruitgang aanwezig is wat de gedragingen betreft van de alles omvattende vakvereniging van werkne mers, de Histadroeth. In haar midden voert de Mapai (socialistische partij) die ook verreweg de sterkste partij in de Knesseth (de volksvertegenwoordiging) is de boventoon en nemen de andere partijen slechts een ondergeschikte plaats in. Wat nu bedoelde vooruitgang aangaat stip ik aan dat figuren, wier dagelijkse taak hen plaatst voor de zware financiële en econo mische problemen waarmee Israel nu een maal door een reeks van factoren te kam pen heeft, mij konden verzekeren dat de Histadroeth voor die problemen tegen woordig heel wat meer begi-ip aan de dag legt dan vroeger. Dit komt, zo kreeg ik te horen, zonder twijfel onder meer aan een grotere stabiliteit van de munt alsook aan een bezadigder optreden inzake looneisen en dergelijke ten goede. Tal van objectie ve gegevens bevestigden mij de juistheid van de hier kort samengevatte constate ringen van deskundigen op financieel-eco- nomisch terrein. Hierboven noemde ik heel even Ben Gu rion, de Grand Old Man aan wie Israel naar wel niemand zal kunnen ontkennen ontzaglijk veel te danken heeft. Hem is echter de neiging niet vreemd, zijn haan wat al te zeer koning te willen laten kraaien. „B.G. begeert zelf niet koning van Israel te worden, want dan zou hij na Koning David van het oude Israel „slechts" David de Tweede zijn," zo wil een veelzeggend grapje. Het komt me in tussen voor, dat er geleidelijk-aan iets te bespeuren valt van een stroming die het, ook binnen de Mapai, niet in alle opzich ten met B.G. eens is. Enige vernieuwing, tevens verjonging, schijnt er in de gelede ren van de socialistische partij aan het opkomen te zijn. Wellicht zal, naar ik hier en daar hoorde voorspellen, de Mapai bij de in de herfst te houden algemene ver kiezing voor de Knesseth nog wel enig, schoon slechts weinig, verlies leiden. Maar vrijwel zeker achten de meesten het, dat zij ook straks aanmerkelijk sterker zal blijven dan enige van de andere partijen: een coalitie, waarin de Mapai niet een zeer voorname plaats zou innemen, is daarom gerust ondenkbaar te noemen. In het voorgaande liet ik een enkele keer uitkomen, dat in sommige opzichten na tionale trots van de Israëliërs wel eens de schaduwzijden laat zien van overdreven nationalisme, om niet te zeggen chauvi nisme. Gelukkig is dit zeker niet het ge val met de door de overgrote meerderheid in Israël gekoesterde denkbeelden op het stuk van de buitenlandse politiek. In dat opzicht bestaat er slechts één verlangen. Te weten het doen voeren van een beleid, dat alleen maar tot verbetering van de relaties met andere landen en dan in het bijzonder ook met de Arabische naburen zou kunnen strekken. „Wie zich even nuch ter rekenschap geeft, zowel van de beslis sende economische als politieke factoren zal gemakkelijk kunnen inzien, dat Israel waarlijk geen uitbreiding van grondgebied behoeft om in staat te zijn mettertijd niet minder dan het tweevoud van zijn tegen woordige bevolking een alleszins redelijk bestaan te verzekeren. Ja, dat Israel zich alleen maar een ondragelijke last op de schouders zou halen, als het ten koste van welk van zijn buurlanden ook vergroting van zijn territoir zou wensen. Indien er dus wel eens gemeend wordt, dat een in de kring der Arabische staten hier en daar beweerde beduchtheid voor mogelijke Is raëlische expansieverlangens of -nood zaak, op zichzelf niet geheel en al onver klaarbaar is, kan zulk een zienswijze slechts voortvloeien uit volslagen gebrek aan kennis van zaken!" aldus vatte een vooraanstaand Israëlisch deskundige op het gebied van internationale politiek zijn antwoord samen, toen ik, naar aanleiding van elders wel opgevangen geluiden, het punt in kwestie aansneed. Laat ik hieraan toevoegen, dat die deskundige onmisken baar weergaf wat in bijkans alle kringen van de Israëlische samenleving in dit op zicht gemeengoed blijkt te zijn. De balans opmakende van mijn jongste waarnemingen en indrukken in Israel kom ik, ondanks het feit dat ongetwijfeld lang niet alles er zo fraai is als zekere chau vinisten het wel willen doen voorkomen, tot de slotsom, dat het positieve het nega tieve verre overtreft en dat de Westelijke samenleving zich niet voldoende kan rea liseren, van welk een waarde in het Mid den-Oosten het bestaan van deze hoog-ont wikkelde demokratische gemeenschap is.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21