Z MPanda en de Gouden Saldo schatkist f 252 min gedaald Wereldnieuws „Three Roses" Depressie in aantocht Coöperatieve Centrale Boeren leenbank had een topjaar Drastische maatregelen tegen de kerk in Polen och het zo J 2 Funke's Roggebrood F U N K E DE WEEKSTAAT Ruime geldmarkt Dividendvoorstellen Haagsche van 1805 De AKU en Novivlas Ned. Credietverzekering Maatschappi j in 1958 Lagere winst A.I.M.E. door gedaalde prijzen Ncderland-Indonesië Steenkolen Handelmij. Gomoelka draait belastingschroef ongehoord aan Aan schatkistpromessen f 82,4 milioen toegewezen 10 r~ BERG Spectaculair begin van krotopruiming in Zwolle BADPAKKEN SPORTHUIS SCHOLTE WOENSDAG 29 APRIL 1959 BLIJKENS HET JAARVERSLAG over 1958 van de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven heeft het spaarsaldo bij de boerenleenbanken in 1958 het bedrag van 1 miljard overschreden; het bedroeg per 31 december inclusief bijge schreven rente 1.159 miljoen. De reserves per ultimo 1958 bedragen in totaal 15,5 miljoen 14,2 miljoen). De bijboeking op de reserves ingevolge de voorgestelde winstverdeling 1958 zal het totaalbedrag der reserves op 16 miljoen brengen. Het totale eigen vermogen van de centrale bank, waaronder wordt begrepen het kapitaal, het aansprakelijkheidsfonds en de reserves tezamen beloopt 46,4 miljoen (onv.). De rentewinst steeg van 4.977.865 tot 6.012.693. De provisiebaten gaven een toeneming te zien van 706.870 tot 764.292. Andere baten bedroegen 10.703 9.584). De bedrijfskosten beliepen 2.733.037 2.231.912). Na volledige afschrijving van de voorzieningen van gebouwen en inrichtingen ad 311.000 370.000), storting van 500.000 400.000) in de bouwreserve, toevoeging van 300.000 250.000) aan de voorziening voor bedrijfsrisico's en van 300.000 aan de effectenreserve, resulteert een netto winstsaldo van 593.860 468.694). De toeneming der spaarsaldi hield ook aan toen midden 1958 de rente voor dade lijk opvraagbare spaargelden werd ver hoogd tot drie percent. De in vorige jaren aan de krediet- en voorschotverlening der boerenleenbanken aangelegde beperkingen konden praktisch geheel worden opge heven. Een verruiming daarvan werd mo gelijk gemaakt in de sector van de parti culiere woningbouw. In totaal werd tot heden voor de woningbouwfinanciering in de particuliere sector verleend 3.065.000. De totale voorschotverlening beliep in 1958 113 miljoen tegen 92 miljoen in 1957. Het spaarsaldo bij de aangesloten boeren leenbanken beliep zonder rentebijschrij ving 156 miljoen 85 miljoen). De procentuele toeneming van het spaartegoed met 16,1 percent was hoger dan bij andere spaarbankinstellingen. De creditsaldi in de lopende rekening stegen van 130 miljoen tot 156 miljoen. In totaal namen de aan aangesloten boerenleenbanken toever trouwde gelden toe van 1.097 miljoen tot. 1.315 miljoen, dit is met 20 percent (12 percent). De debetsaldi op de door aange sloten boerenleenbanken verleende kredie ten en voorschotten gaven een stijging te zien met 63 miljoen tot 508 miljoen of wel met 14 percent (19 percent). Het totaal bedrag der nieuw verstrekte voorschotten beliep" 113 miljoen 92 miljoen). De tegoeden van de banken bij de cen- Advertentie Sinds 1334 en nog steeds stukken beter. Hofleverancier Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 27 april blijkt duidelijk de grote omvang der verplichtingen, welke de staat in de afgelopen week heeft moeten hono reren. Zaterdag verviel de kwartaaluitke- rïng aan de gemeenten, welke ongeveer f 300 miljoen vorderde. Daarenboven bleef steeds belangstelling bestaan voor schat kistbiljetten, zodat de staat uit dien hoof de een belangrijk bedrag ontving. Aange zien verder geen inkomsten van enige om vang aanwezig waren, daalde het saldo van de schatkist van 880 miljoen tot 628 miljoen, of wel met 252 miljoen. De uitkering van de staat aan de ge meenten kwam vrijwel direct aan de markt ten goede, juist op het moment, dat de ultimo-opvragingen aanvingen. Deze waren al direct zeer omvangrijk hetgeen blijkt uit de stijging der in omloop zijnde bankbiljetten. Deze stegen namelijk van 4132 miljoen tot 4288 miljoen, derhalve met 156 miljoen. Ook gisteren en van daag kwam nog een aanzienlijk bedrag in circulatie. De deviezenpositie toont een vermindering aan van 14 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f 4402 miljoen. De totale goud- en deviezenvoor raad bedraagt thans, volgens de bereke ning van de Nederlandsche Bank, 5503 miljoen. Ook naar de rekening andere in gezetenen moesten de banken een bedrag overboeken. Deze rekening steeg met 9 miljoen van 157 tot 166 miljoen. Op de rekening voorschotten werd 1 miljoen af gelost, waardoor deze thans nog 18.6 mil joen bedraagt. Het resultaat -an deze mu taties op het saldo der banken was een stijging van 75 miljoen, waardoor de banken met 696 miljoen 621 miljoen) op de balans van de Nederlandsche Bank paraisseren. Dit saldo geeft een waarborg voor het verloop van deze kasreservepe- riode. Het verplichte gemiddelde taxeert men op ruim 600 miljoen. Het hoge sal do der banken weerspiegelt de ruimte wel ke op de geldmarkt ontstaan is. Waar schijnlijk in verband met de inschrijving op schatkistpromessen is de daggeldrente nog niet verlaagd en bedraagt VA percent. In de commissarisvergadering van de Nederlandse Optische Industrie E.N.O.T. te Amsterdam, is besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1958 een dividend uit te keren van 12 percent (onv.). Aan aandeelhouders van Calvé-Delft n.v. te Delft zal worden voorgesteld het dividend der gewone aandeelen te bepa len op 16.5 percent en het dividend der 6°/o cumulatief preferente aandelen op 7.05 percent In het jaarverslag 1958 der Assurantie Compagnie Haagsche van 1805 wordt ge wezen op een verdere krachtige ontwik keling en uitbreiding van zaken. De pre mie-ontvangst steeg met f 236.608,tot f 2.835.572,waarvan f 709.433,aan herverzekeraars werd doorbetaald. De schaden voor eigen rekening bedroegen f 619.839,De premiereserve steeg tot f 1.088.943,terwijl de extra-reserves werden verhoogd tot f 1.259.274, Tezamen met het gestort maatschappelijk kapitaal belopen de extra waarborgen ruim 2 miljoen gulden. De belegging in effecten, hypo theken en vastgoed bedroeg f 2.326.702, Aan dividend over het verplicht gestort maatschappelijk kapitaal ad f 625.000,is beschikbaar f 75.000,— (1957: f 48.000,—) of f 75,(1957: f 48,per aandeel. trale bank stegen met inbegrip van bijge schreven rente met 143 miljoen 37 miljoen) tot 762 miljoen 619 miljoen). In totaal stegen de creditsaldi bij de cen trale bank van 648 miljoen tot 801 mil joen. Daartegenover geven de uitzettingen op korte termijn de krachtigste stijging te zien en wel van 111 miljoen tot 191 miljoen, gevolgd door een toeneming van de effectenportefeuille van 169 miljoen tot 222 miljoen. De uitzettingen in de vorm van onderhandse leningen aan pro vincies en gemeenten enzovoorts bleven met 240 miljoen nagenoeg onveranderd. De bedrijfsdebiteuren gaven een lichte stijging te zien van 120 miljoen tot 127 miljoen. De geleidelijke verbetering van het rendement der uitzettingen van de cen trale bank en de krachtige toeneming van de toevertrouwde middelen leverden betere bedrijfsresultaten op, ondanks de hogere gemiddelde rente, die werd vergoed en de verdere stijging van bedrijfskosten. Uit een enquête is gebleken, dat 55.5 per cent van de spaarders bij de aangesloten boerenleenbanken niet tot de agrarische stand behoort en dat deze gezamenlijk 47,1 percent van de tegoeden bij de banken bezitten. Binnenkort zal wellicht algehele over eenstemming worden bereikt tussen de Algemene Kunstzijde Unie (AKU) en de belanghebbenden bij Novivlas n.v. te Delft betreffende de samenwerking op het gebied van de vlasverwerking. Novivlas heeft in haar proefbedrijf te Delft een methode ontwikkeld voor het houtvrij ma ken van vlas zonder dat eerst wordt „ge root". Thans wordt uitvoerig onderzocht, of de nieuwe methode ook economisch een succes kan worden. Daarvoor zal de AKU uit. haar speurwerkbudget in de loop van twee jaar een bedrag van een miljoen gulden ter be schikking van Novivlas stellen. Wanneer het ontwikkelingswerk tot een gunstig resultaat leidt, zal de AKU de belangen van diegenen die thans bij Novivlas zijn geïnteresseerd, overnemen tegen een zo danig bedrag, dat de aanvankelijk beschik baar gestelde gelden met een redelijk- rendement kunnen worden terugbetaald. De AKU heeft toegezegd, vóór 1 januari 1961 een beslissing hiervoor te zullen nemen. Wanneer de AKU een bedrijf op commerciële schaal zal stichten, zal het eerste bedrijf in ieder geval in Nederland worden gevestigd. De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij te Amsterdam heeft over 1958. blijkens het verslag, een saldo winst behaald van 172.372 (v.j. 285.237). Het resultaat van de directe en indirecte teke ning in kredietverzekeringszaken was ne gatief. De schadereserve moest uit hoofde van dreigende schaden worden versterkt. Door uitbreiding van het personeel onder gingen de algemene onkosten wederom een stijging. De exploitatie sloot dan ook, on danks het bevredigende resultaat uit her verzekering in andere branches dan cre dietverzekering. met verlies. Dit verlies werd echter door de interestbaten van de beleggingen ruimschoots overtroffen Op de beleggingen werd een aanzienlijke koers winst geboekt, die aan de reserve voor beleggings- en valutarisico's werd toege voegd. Dit maakte een aanmerkelijke verster king der reserves mogelijk, waardoor aan de positie der vennootschap niet te kort wordt gedaan, indien de reserves niet in dezelfde mate uit de beschikbare winst werden versterkt als in vorige jaren. Der halve wordt, ondanks het later winstsaldo, voorgesteld een onveranderd dividend van 7 percent over het gestorte en 2 percent over het niet-gestorte kapitaal uit te keren. Het premie-inkomen van direct door het bedrijf verzekerde zaken onderging door incidentele oorzaken een scherpe daling vergeleken bij 1957, namelijk met ongeveer 22V2 percent. Deze achteruitgang zou nog groter geweest zijn. indien niet de premie inkomsten uit verzekering van kortlopende exporttransacties met betrekking tot con sumptiegoederen en grondstoffen aanzien lijk waren toegenomen. De totale baten van de n.v. Algemene Industriële Mineraal- en Ertsmaatschappij A.I.M.E.-Amslerdam hebben in 1958, blij kens het verslag, in totaal 783.617 be lopen. De bruto winst ertsen en chemische produkten bedroeg 389.108 776.490), de winst uit deelnemingen 224.919 150.295) en bijzondere baten 169.590 39.095). Na aftrek van algemene kosten ad 164.291 149.263). afschrijvingen ad 34.066 (f 50.166) en belastingen ad 165.000 274 122) resteert als winst 420.260 (ƒ492.329). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 15 percent over het door de herkapitalisatie van 1 tot f 1.25 miljoen verhoogde kapitaal. De prijsdaling van mangaanertsen voor me tallurgische doeleinden zette zich in 1958 voort. Oorzaak hiervan waren de vermin derde ijzer- en staalproduktie en de aan wezigheid van grote voorraden bij het merendeel der verbruikers. De omzet van de maatschappij in deze sector vertoonde hierdoor een daling, die eveneens in de winst tot uitdrukking kwam. De vraag naar de overige verhandelde ertsen was bevredigend. Zowel op aflading als door aflevering uit voorraden konden niet on belangrijke verkopen tot stand worden ge bracht. De baten uit de dochtermaat schappijen waren zeer bevredigend. De directie streeft er naar ook in 1959 de marktpositie te handhaven en 7.0 moge lijk uit te breiden. In een dalende markt zal dit gepaard gaan met kleinere winst marges. Over de resultaten van de eerste maanden is zij niet ontevreden. Het bestuur van de Nederland-Indonesië Steenkolen Handel-Maatschappij te Am sterdam heeft in de jaarvergadering aan deelhouders toegezegd dat er dit jaar een positieve beslissing zal genomen worden over de toekomstplannen der maatschap pij- Nog steeds 'probeert de Indonesische vertegenwoordiger met de autoriteiten al daar in het reine te komen. Daarom ook wil de directie het amendement van een der aandeelhouders op het directievoor stel tot terugbetaling van 25 percent (tweede terugbetaling) op het aandelen kapitaal, niet aanvaarden. De aandeelhou der meende dat er best 35 percent terug betaald kon worden. Er zou dan nog 40 percent van het kapitaal resteren, hetgeen zijns inziens voldoende is voor eventuele extra uitgaven. De directie wilde echter dit jaar afwachten alvorens een beslissing te nemen. Een nieuwe ierugbetaling zou daarna best mogelijk zijn, zo zei de direc tie. De vervangingswaardë van de veer tien in dienst zijnde schepen beloopt 5 a f 6 miljoen. Verdere uitgaven ten behoe ve van Indonesië zullen nodig zijn zoals voor verzekering der sleepboten, die in Nederland geschiedt. De reserve diverse belangen is vrij. Het terugbetalingsvoor- stel kon niet in behandeling worden geno men omdat het vereiste quorum ontbrak. De leerlingen van de Zweedse middel bare scholen hebben een stemming gehouden over de vraag of zij in het vervolg slechts v\jf dagen per week naar school zouden gaan, of, zoals tot op heden, zes dagen. De voorstanders afgetrokken! ■van de zes dagen per iveek hebben een overtuigende overwinning behaald. Dit klinkt erg braaf en leergierig, maar men dient, er aan toe te voegen, dat al die zesde dagen van de week anders van de vakanties zouden zijn (Van onze correspondent in Wenen) In de laatste tijd gaat de Poolse rege ring gestadig voort met het ondermijnen van de schikking, die zij indertijd met de kerkelijke autoriteiten heeft getroffen. In 1956 deed premier Gomoelka bepaalde concessies aan de rooms-katholieke kerk om daarvoor in de plaats haar steun te krijgen tijdens de verkiezingscampagne tegen de stalinisten. De kerk heeft de be loofde steun gegeven, maar nu Gomoelka zich sterk genoeg voelt, is hij met een ac tie begonnen, die men nog geen formele kerkvervolging lean noemen, maar die niet minder funest is, omdat zij de mate riële existentie van de kerk bedreigt. Het Het ministerie van Financiën deelt mede dat van de bedragen waarvoor op 28 april 1959 is ingeschreven op schatkistpromessen wordt toegewezen een bedrag van f 26.1 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van zes maanden, vervallende 2 november 1959, tegen een disconto van 1% percent per jaar; een bedrag van f 56,3 miljoen aan schatkistpromessen mei een looptijd van twaalf maanden, ver vallende 1 mei 1960, tegen een disconto van 1 percent per jaar. ,,DE oudsten van Gebal en hare wijzen waren in it, verbeterende uw breuken; alle schepen der zeelieden waren in u. om ouderlingen handel met. u te drijven". Al dus sprak zes eeuwen vöör Christus de profeet Ezechiël tot de inwoners van de stad Tyrus (Ezech. 27:9). De stad die de Joden met de naam Gebal aanduidden, was ten tijde van Ezechiël reeds oeroud, want lang vöör 3000 voor Christus was zij het belangrijkste handels- en scheepvaartcentrum van de hele Syrische kust. De stad lag 30 km ten noorden van het tegenwoordige Beiroet, rüak bij het tegenwoordige plaatsje Djouni, waar het aan zee tegen de hellingen van de Libanon was gebouwd. De oorspronkelijke naam was „Gabloe", waarvan, de Joden Gebal maakten. De na bije heuvels worden thans met de Ara bische naam Dzjebel Sannin aangeduid, waarbij het geen moeite kost de klank overeenkomst te horen tussen de oude naam Gebal en het tegenwoordig gebruik te Dzjebel. De Grieken maakten van de naam Gabloe Wéér iets anders, namelijk Boebloe. En nu zijn we door naamsver anderingen van het méér dan vijfduizend jaar oude stadje Gabloe eindelijk beland toaar we zijn wilden, namelijk bij de bijbel. Want Gabloe was niet alleen een welvarend scheepvaartcentrum, waar de Grieken hun papyrus van de Egyptenaren kochten, maar het was tevens een middel punt van cultuur. Er bestond een nauw contact, tussen het oude Egypte en Ga bloe. Deze culturele en mercantiele be trekkingen duurden voort, ook tijdens het Nieuwe Rijk, hetgeen blijkt uit een groot aantal El-Amarna-brieven, welke uit Ga bloe afkomstig zijn. Bovendien heeft in Gabloe een grote Egyptische nederzetting bestaan en een reusachtig paleis. Wat deze hoge culturele bloei, en nauwe betrek kingen met Egypte betekenden, kunnen we wel raden: papyrusrollen! Op deze papy rusrollen werden onder andere de boeken van het Oude Testament geschreven, want de langste boeken konden juist, op een rol van handelsformaat. Dit betekent, dat er evenveel rollen waren als bijbelboeken We zeiden reeds, dat de Grieken de stad Gabloe met Boebloe betitel den, later geschreven Bi- bloes. of Bybloes. Het papy rus dat de Grieken hier van de Egyptenaren kochten noem,den zij eveneens Bi/bloes (zoals wij bijvoorbeeld perka ment naar de stad Pergamum hebben genoemd). Een pa pyrusrol kreeg daardoor op den duur de naam biblion, in de betekenis van ge schrift of manuscript. En de verzameling papyrusrollen, waarop het Oude Testa ment was geschreven, kreeg de naam bi- blia, waaruit weer ons woord bijbel is ge groeid, niet in de betekenis van boeken als zodanig, maar xrnn verzameling ge schriften. Het is begrijpelijk dat. toen de geschriften ook werkelijk de boekvorm kregen, het woord biblion ter aanduiding van „boek" gehandhaafd bleef. Als zo danig heeft biblion. dat in zijn oervorm „berg" betekende, het eerste werkelijke boek de codex (oorspronkelijk de naam voor boomstam of hout) verdrongen! Over verdringen gesproken, een lezeres vraagt ons, waarom we zo goed als niets meer horen over het chlorophyl, waarover enige jaren geleden zo'n geweldige tam tam werd gemaakt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 18. „We hebben de gouden bijl van Am- mezole niet, kolonel", zei Panda. „We „Waarom praten jullie er dan over?!", viel kolonel Pulver hem driftig in de rede. „Klets niet over dingen, die je niet hebt. Praat liever helemaal niet. Jullie storen me!" En met een boze blik achterom, liet hij zich weer op zijn plaats neervallen. Joris had met enige ergernis toegeluisterd. „Wie is die zure snorbaard?", vroeg hij Panda, „je schijnt hem te kennen". „Ja, ik ken hem goed", beaamde Panda, „hij is iemand voor wie je moet oppassen". „Hoe zo?", vroeg Joris, „is hij wellicht niet eer lijk?" Panda aarzelde even, want hij wilde geen kwaad spreken achter iem.ands rug. „Och, oneerlijk zou ik hem niet willen noemen", zei hij tenslotte. „Maar als hij iets wil hebben, schrikt hij voor niets terug. Dan spaart hij kosten noch moeite". Dit laatste wekte Joris' bijzondere belangstel ling. „Zo, zomompelde hij, „dan spaart hij geen kosten hè? En uit zijn woorden heb ik opgemaakt, dat hij de gou den bijl graag zou willen hebben.... Dat is het overwegen waard middel hiervoor is een nieuwe belastingpo- litiek. De belastingfaciliteiten die in 1957 aan de kerk werden verleend, zijn bij een re geringsdecreet ingetrokken. Voor het geld, dat de kerkbesturen van de centrale ker kelijke administratie ontvangen en voor alle bedragen die zij aan de kerkelijke overheid afdragen, moet een hoge belas ting wqrden betaald. Aan deze belasting zijn alle bedragen onderworpen die voor sociale en weldadige doeleinden, alsmede voor de bouw van kerken en van eigen scholen worden besteed. Alle collectes langs de huizen voor de bouw van nieuwe kerken worden in beslag genomen, terwijl voor de bedragen, welke in de kerken worden gecollecteerd, zestig percent aan belasting moet worden betaald. Ook de belasting op de salarissen van de geeste lijken is drastisch verhoogd. Onder deze actie hebben vooral manne lijke en vrouwelijke kloosterorden te lij den, die zich belast hebben met de zorg voor de jeugd, die lagere en middelbare scholen, ziekenhuizen en instellingen van hoger onderwijs hebben gebouwd en deze verzorgen. Niet alleen het geld, maar ook de geschenken in natura welke deze orden voor hun werk uit het buitenland voor namelijk uit Amerika ontvangen, zijn aan een zo zware belasting onderworpen, dat zij dit werk nauwelijks kunnen voort zetten. De regering heeft het vooral ge munt op de orde van de Jezuïeten, die in Polen zeer sterk is, en er een groot aan tal scholen en gymnasia bezit. De rege ring weet maar al te goed, dat zij niet. met een openlijke kerkvervolging kan begin nen. omdat de gehele bevolking hiertegen desnoods met geweld in verzet zou komen. Daarom kiest, zij de ondergrondse methode waardoor de levensadem wordt afgesneden en de kerk op den duur ge dwongen wordt haar activiteit op charita tief en onderwijsterrein stop te zetten. Bo vendien komt de staat dan automatisch in het bezit van scholen en tehuizen. Drie krotten gingen gisteravond in Zwol le door brand verloren, maar te zelf der tijd kreeg de stad er tien nieuwe woningen bij. Dit lijkt een raadseltje, doch de oplossing is vrij eenvoudig als men weet, dat in de Gverijselse hoofdstad gisteravond offici eel de actie krotopruiming is begonnen. In een fonds kan iedereen geld storten, dat gebruikt zal worden voor de bouw van een voudige woningen ter vervanging van de vele krotten, die de stad telt. Om een spectaculair begin voor deze actie te krij gen, werden drie krotten in brand gesto ken. In de stadsschouwburg werden ver tegenwoordigers van bedrijven en instel lingen in de gelegenheid gesteld hun eerste giften te schenken. Er kwam bijna 35.000 gulden bijeen, genoeg om (met hypo theek) tien nieuwe huizen ter vervanging van krotten te laten bouwen. Er zijn echter 500 krotten in Zwolle, vandaar dat de ac tie tot december zal duren, waarbij men hoopt een miljoen gulden bijeen te bren gen. Opbouwend. De Joegoslavische commu nistische paftij heeft de communisti sche partij van de Sovjet-Unie een op bouwende kameraadschappelijke be spreking voorgesteld. In een telegram, een reactie op de gelukwens van de Russische partij met haar veertigjarig bestaan, zegt het Joegoslavische par tijbestuur dat toenadering op basis van het marxisme-leninisme in het belang is van beide volken en van de interna tionale arbeidersbeweging in het alge meen. Ontdekking. De Parijse politie gaf dins dag op speurtocht in Montmartre, op een gegeven ogenblik drie inzittenden van een taxi bevel uit de wagen te ko men. De drie inzittenden Algerijnen gaven gevolg aan dit bevel, waarna een politieman een kijkje in de taxi nam. In de wagen lag het lijk van een Algerijn, die gewurgd bleek te zijn. Reservaat. Met bijdragen uit een door de Zweedse financier Axel Wenner-Gren gesticht fonds is op het eiland Capri bij de Italiaanse westkust een reservaat voor trekvogels ingericht waar niet meer gejaagd kan worden. Het afge paalde gebied, dat in de buurt van de Zweedse San Michele-stichting voor schrijvers en artiesten ligt, is ook rijk aan zeldzame planten. Mis. Op de basis kaap Canaveral is dins dag een poging om een intercontinen tale raket van het type Titan te lance ren mislukt. Tengevolge van een defect bleef het wapen op de grond. Geen bezwaar. Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft de burgemeester van San Francisco laten weten, dat hij geen bezwaar heeft tegen een topconfe rentie in deze stad. De burgemeester had de Russische leider uitgenodigd het topoverleg in zijn stad te houden, na dat premier Macmillan had verklaard voorstander van het houden van de con ferentie in San Francisco te zijn. Voorarrest. Een rechtbank in Neurenberg heeft geweigerd de voormalige concen tratiekampcommandant August Kolb vrij te laten na het storten van een borgstelling van tienduizend mark. Kolb. die al vier jaar in de gevangenis zat, blijft in voorarrest op beschuldi ging van het neerschieten van 25 ge vangenen, het laten doodbijten door honden van een Pools meisje, experi menten met vergiftigde munitie en soortgelijke wreedheden. Misbruik De Pravda het officiële dagblad der Russische communistische partij, heeft critiek geoefend op het partijwerk in Kazakstan, een der Sovjet republie ken. In Aziatisch Rusland waar in 1958 een onderzoek is ingesteld naar mis bruik van staatsgelden door ambtena ren. Er is gebleken dat fondsen, die be stemd waren voor de ontwikkeling van de zware industrie, waren gebruikt voor de aanleg van zwembaden en honden kennels, alsmede uitkeringen aan amb tenaren. Later werd gemeld, dat enkele verantwoordelijke ambtenaren streng zijn gestraft. Trap. De Amerikaanse Senaat heeft met 79 tegen 11 stemmen de benoeming van mevrouw Clare Booth Luce tot ambas sadeur in Brazilië bekrachtigd. Haar echtgenoot Henry Luce, hoofdredacteur van Time-Life, heeft zijn vrouw aange raden ontslag te nemen wegens de cri tiek die senator Wayne Morse tegen haar heeft geuit. Na de stemming zei me vrouw Luce: mijn moeilijkheden zijn enkele jaren geleden begonnen toen senator Morse een trap van een paard tegen zijn hoofd kreeg. Verscheidene se nators zeiden na deze verklaring dat als zij nog eens zouden kunnen stem men, zij zich tegen haar benoeming zouden uitspreken. Senator Morse ver klaarde: Ik zal elke avond bidden dat zij in haar werk beter bij haar positie ven zal zijn dan toen zij die verklaring aflegde. Advertentie Exclusieve modellen. Verkoop uitsluitend: GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 Tijdens de passage van een zwakke rug van hoge luchtdruk nam de bewolking de afgelopen nacht sterk af, waardoor de temperatuur plaatselijk tot dicht bij hel vriespunt kon dalen. Deze rug lag tussen twee lagedrukgebieden. De ene lag op het noordelijk deel van de Noordzee, de ande re boven het zuiden van Frankrijk. De laatste verplaatste zich in noordelijke rich ting en diepte zich daarbij wat uit. Het ziet er naar uit dat zij dicht langs Neder land zal trekken. Dit zal met regen en eni ge tijd wellicht met vrij veel wind ge paard kunnen gaan. Later zal de storing zich weer langzaam van ons land verwij deren, zodat er dan ook opklaringen mo gelijk zijn. De temperaturen zullen daar bij echter wat lager zijn dan vandaag. WEERRAPPORTEN Donderdag 30 april Zon op 5.14 uur, onde- 20.01 uur. Maan op 2.11 uur, onder 12.30 uur. Vrijdag 1 mei Zon op 5.12 uur, onder 20.03 uur. Maan op 2.40 uur, onder 23.28 uur. Maanstanden 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 april Hoog water 8.18 en 20.57 uur. Laag water 3.51 en 16.17 uur. Donderdag 30 april Hoog water 9.27 en 22.08 uur. Laag water 4.42 en 17.19 uur. Het hoog en la. g water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen outten- 80 en binnenland heden 3d morgen 7 uur Neerslag: o3 eg laatste 24 uur f 1 tl 6 Sa ES Den Helder licht bew. z 6 6 Ypenburg licht bew. zo 6 3 Vlissingen licht bew. zzo 7 6 Eelde licht bew. z 5 3 De Bilt half bew. windst. 4 2 Twente half bew. zo 5 0,3 Eindhoven licht bew. windst. 3 1 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zo 7 5 Helsinki onbewolkt zo 10 0 Stockholm zwaar bew. zo 10 1 Oslo regen zzo 10 13 Kopenhagen regen zo 8 12 Aberdeen zwaar bew w 5 3 Londen zwaar bew. n 3 0 Amsterdam zwaar bew. zo 6 1 Brussel zwaar bew. O 6 1 Luxemburg mist ono 4 4 Parijs regen no 8 3 Bordeaux zwaar bew. windst. 11 13 Grenoble regen ono 11 2 Nice regen nnw 12 10 Berlijn regen z 11 1 Frankfort geheel bew zw 10 4 München licht bew. zzo 8 1 Garmisch P. licht bew. zzw 5 2 Zürich zwaar bew. nnw 6 3 Genève regen nnw 8 3 Locarno regen windst. 9 8 Wenen zwaar bew. ozo 11 0 Innsbruck licht bew. w 6 0 Rome zwaar bew. z 15 7 Ajaccio zwaar bew. ono 12 0 Madrid half bew. zw 10 0 Algiers zwaar bew. wzw 14 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2