Haagse Comedie protesteert tegen salarisbeleid Feest geprikkeld Toneelgroep Ensemblebevoordeeld ^Praatótoel ^"Hoe is het ontstaan?^ WOENSDAG 29 APRIL 1959 3 Britse bommen op Knechtsand? Het bezoek van de Sjah van Iran ft Nieuwe voorschriften voor woningbouw Parijs zal Spaans verzoek om toelating tot NAVO steunen CREATION 1946 Nederlandse fietsers in België een gevaar Zeventienjarige Amerikaan schoot op negerjongens Toneelgroep „Puck" in het tiende seizoen Kerkelijk Nieuws Dit woord: GELAAT Terwijl zijn bruid, Prinses Mitsjiko Sjoda toekijkt, geeft kroonprins Akihito van Japan worteltjes aan zijn lieve lingspaard, de spierwitte Hatsoesjimo, tijdens zijn bezoek aan de heilige stal van de grote schrijn van de Ise in de prefectuur Mie in Centraal Japan. Het was voor het eerst na vijf jaar, dat- Prins Akihito de 23 jaar oude volbloed, waarop hij paardrijden leerde, terug zag. Het dier is wegens zijn hoge ouderdom heilig verklaard en heeft een plaats gekregen in de heilige stal. Het jonge paar bezocht de schrijn om. mededeling van zijn huwelijk te doen aan de zonnegodin en de keizerlijke voorouders. Bonn (AFP) Burgemeester Max Brauer van Hamburg heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat alleen de Britten het luchtbombardement op de zandbank Knechtsand in de omgeving van Cuxha- ven kunnen hebben uitgevoerd. Vorige week dinsdag vielen veertig bommen op deze zandplaat die vroeger door de Brit ten als doel voor oefenbombardementen werd gebruikt. Men heeft nog niet kunnen ontdekken, wie de bommen heeft laten vallen. In het programma van het bezoek, dat de Sjah van Iran van 20 tot 23 mei aan de Koningin en Prins Bernhard zal brengen, is ten aanzien van het bezoek aan Rotter dam op 22 mei een wijziging aangebracht. De Sjah, de Koningin en de Prins zullen op 22 mei 's morgens in Rotterdam aanko men en na een korte rit door de stad op het stadhuis door het gemeentebestuur ont vangen worden. Het gemeentebestuur biedt daar een noenmaal aan. De aange kondigde rondvaart door de havens ver valt. Na de lunch begeven de Sjah, de Koning in en de Prins zich naar het clubhuis van de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas", vanwaar zij met de „Erasihus" zullen varen naar de scheepswerf van Verolme op Rozenburg. Op verzoek van de Sjah zal de doop en de tewaterlating van de „Mohamed Reza Shah" geschieden door Prinses Margriet. Daarna vaart het gezelschap naar Maassluis, waar de auto's wachten voor de terugrit naar Am sterdam. Op zaterdagmorgen 23 mei zal de Sjah in het paleis op de Dam afscheid nemen van de burgemeester en de militaire auto riteiten van Amsterdam. Per vliegtuig zal de Sjah ons land verlaten. De Koningin en de Prins zullen de Sjah uitgeleiddedoen op Schiphol. De directie van de Haagse Comedie heeft aan het bestuur van de Haagse kunst stichting medegedeeld, dat zij, in afwachting van de verdere ontwikkeling op het gebied van toneel en televisie, na beëindiging van het thans lopende speelseizoen, zich slechts voor één seizoen kan verbinden om haar functie te blijven vervullen. De aanleiding tot dit besluit van de directie wordt volgens een communiqué van de gemeentelijke voorlichtingsdienst als volgt omschreven: Het college van Rijksbemiddelaars heeft bij zijn brief van 31 maart mededeling ge daan van de salarisregeling, die voor het seizoen 19591960 zal gelden voor het zuidelijk toneel „Ensemble". Volgens deze regeling zal dit gezelschap in het ko mende seizoen een gecombineerde taak hebben. De acteurs van „Ensemble" zullen, naast enige televisierollen, een aantal to neelvoorstellingen verzorgen. Wat het to neel betreft, zullen deze acteurs slechts voor de helft van het werk verrichten, waartoe hun collega's, verbonden aan een gezelschap dat uitsluitend toneel speelt, verplicht zijn. Zij zullen echter het vol ledige acteurssalaris volgens de nieuwe schalen ontvangen en daarenboven een belangrijk percentage van het jaarsalaris voor hun optreden ten behoeve van de televisie, aldus het communiqué, dat ver strekt is op verzoek van de Haagse kunst stichting. Het bestuur van de Haagse Comedie betreurt het, dat op hetzelfde ogenblik, waarop de nieuwe salarisregeling voor toneelspelers van kracht'wordt, welke de directie van De Haagse Comedie bindt aan vastomlijnde voorschriften, een uitzonde- rin wordt gemaakt voor een der gezel schappen, aangesloten bij de vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen. Hierdoor is een grote onbillijkheid ontstaan ten opzichte van de leden van De Haagse Comedie, die tezamen met de directie het toneelspelen als de enige taak van het gezelschap als zodanig beschouwen en menen, dat het subsidie hiervoor wordt verstrekt. In de situatie, zoals die thans is ontstaan Met ingang van 1 juli worden de „voor schriften en wenken voor het ontwerpen van woningen 1951", die voor de gesub sidieerde woningbouw gelden, gewijzigd. De wijziging heeft betrekking op de bruto hoogten van de woon- en slaapverdiepin gen en op het aantal treden van een ge meenschappelijke trap. Deze worden ge standaardiseerd om de produktiviteit in de woningbouw door prefabricage en door een efficiënter bouwwijze te bevorderen. Binnenkort zal hierover een beschikking van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de Staatscourant ver schijnen. Daarin wordt tevens bepaald, dat de totale oppervlakte van de kamers in te subsidiëren woningen twee vierkan te meter groter dient te zijn dan thans als vereiste wordt aangegeven. De wijzigin gen zullen niet gelden voor aanvragen voor subsidie volgens de Woningwet en de premieregeling, die vóór 1 juli bij de ge meenten zijn ingediend. De gemeentelijke bouwverordeningen mogen voor een algemene toepassing van de beoogde standaardisatie geen beletsel vormen. Daarom worden eveneens met in gang van 1 juli de landelijke uniforme bouwvoorschriften, die op alle woning bouw van toepassing zijn, aangevuld met enige nieuwe bepalingen. Deze betreffen de nettohoogten van woon- en slaapverdie pingen, de oppervlakte van de ramen in vertrekken en de breedte van een ge meenschappelijke trap. In het staatsblad nr. 136 van dinsdag is een algemene maat regel van bestuur opgenomen, waarin de nieuwe bepalingen zijn vervat. en die reeds nu haar gevolgen doet ge voelen, ziet het bestuur een ernstig gevaar voor de toekomst van het gezelschap. Het heeft een dringend beroep op de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gedaan, om te bevorderen, dat er voor het seizoen 19601961 een zodanige regeling wordt getroffen, dat De Haagse Comedie haar taak ten behoeve van het Nederlandse en in het bijzonder het Haagse toneelleven onverzwakt kan blijven vervullen. PARIJS (AFP) De Franse regering heeft besloten een eventueel verzoek van Spanje om toelating tot de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie te steunen, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben onlangs op hun conferentie te Washington over de mogelijkheid van Spanjes toetreding gesproken. Advertentie Koperen Jubileum van Gouden T abak Golden Fiction Nederlandse wielrijders zijn in België veelal een gevaar op de weg. Uit de rap porten van de Belgische verkeerspolitie blijkt, dat de Nederlanders, die per fiets het buurland intrekken, niet of nauwelijks op de hoogte zijn van de daar geldende verkeersregels. Het is in België verboden binnen de bebouwde kom met twee of meer personen naast elkaar te fietsen. Ook bij de nadering van een motorvoertuig of een bespannen wagen mogen de wielrij ders niet naast elkaar rijden. Het mede voeren van een persoon is uitsluitend toe gestaan als het rijwiel hiervoor speciaal is ingericht. De „amazonezit" is voor de duopassagier verboden: men mag alleen schrijlings achter op de fiets zitten. RICHMOND (AFP) Zes jonge negers zijn zondag te Richmond, in de Ameri kaanse staat Virginia, vanuit twee auto's door blanke jongelui beschoten. Twee ne gers, die buikschoten kregen, werden ern stig gewond. De politie is er thans in ge slaagd de daders eveneens zes in getal, te arresteren. Gebleken is, dat de schoten door de zeventienjarige Gerald Kennedy uit een jachtgeweer werden gelost. Kenne dy is gevangen gezet. De vijf anderen, zijn tegen betaling van een borgstelling van 2.500 dollar per persoon, in afwachting van de behandeling van hun zaak door de rechter, op vrije voeten gesteld. Voor het komende seizoen zullen de ac trices Nell Koppen (thans bij Ensemble), Benny Orri (thans bij Het Rotterdams To neel) en de acteur Wim van den Brink (thans bij Ensemble) deel uitmaken van de toneelgroep Puck. De heer Thorvald Dudok van Heel, thans assistent van de regisseurs bij de Nederlandse Comedie, zal in het komende seizoen de zakelijke belangen van Puck behartigen. De auteur Paul Rodenko, daartoe in staat gesteld door een opdracht van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, zal vooi de groep een blij spel schrijven. Het seizoen der openbare vermakelijkheden is zeer dui delijk ingegaan, gezien de be- 4 drijvigheid van donkerhuidige mannen in morsige tricothem den, die met balken en vreemdgevormde toestellen sjouwen om tenslotte datgene te scheppen, wat kermis heet. Trouwens dat er feest in de lucht zit zag ik deze morgen reeds, toen een volgeladen touringcar voorbij ronkte, voor welker raampjes zich mis troostige hoofden verdrongen, die getooid waren met het top punt van vreugde, namelijk helgekleurde papieren hoofd deksels. Het was een merk waardig contrast, die mistroos tigheid en die mutsen, maar zelfs in een vrolijk gestemde autobus valt wel eens een mo ment van bezinning en dan denkt niemand eraan, meteen haastig de feestmuts af te zetten. Het kan zelfs gebeuren dat in zo'n gemotoriseerde Jan Pleizier een inzittende enigs zins onwel wordt. Dan stopt men en laat de ongelukkige langs de berm van de weg frisse lucht invoeren. Het is voor de argeloze buitenstaan der een vreemd gezicht, op de graswal een gezette dame met groene gelaatskleur en bibbe rende blauwe lippen te zien zitten, wier kapsel bekroond wordt door een onooglijk klein clownshoedje in geel en rood, terwijl een kudde medelijden de busgenoten om haar heen staat als om een ineengezakte slagroomtaart. En allen een gierende feesthoed boven hun ontstelde gezichten. Niettemin, we gaan een vro lijke tijd tegemoet. Een blik in diverse feestprogramma's, door oorspronkelijke geesten ge componeerd, leert dat men op het gebied der volksvermaken een roerende trouw aan de traditie betoont: de beproefde recepten zijn gelukkig nauw keurig aangehouden. Wie vrezen mocht dat de be volking zich op de nationale feestdag niet uit de legerste den zou verheffen en het et maal slapend zou doorbrengen, zal met voldoening vernemen dat zelfs de reveilles allerwege voor het nodige rumoer zullen zorgen in de prille ochtend uren. De aubades zijn ook in flinke hoeveelheid van de par tij. Duizenden schoolkinderen zullen hun feestdag moeten beginnen met het zingen van goedrijmende liederen uit va derlandse bundels tegen de gevels van diverse gemeente huizen aan. Na dit kleine offer te heb ben gebracht, wordt de jeugd naar de verschillende oorden van vreugde gevoerd, waar zij zal worden gezet aan nood zakelijke bezigheden van oran jekleurig karakter: men loopt er zak, trekt er touw, kruipt er ton en schaatst er rol en soms zelfs kist men er zeep, doch dat behoort tot de uit zonderingen aangezien er ook nog een Bevrijdingsdag ge vierd dient te worden en men dan de jeugd niet werkeloos wil doen toezien. Ach ja die jeugd. Soms vrees ik wel eens (maar wel licht ben ik te zeer geneigd tot het beschouwen van de details) dat onze kirideren geen echte vreugde beleven aan de din gen die wij hun bereiden in het massale verband. Zo valt mij steeds weer op, dat de jaarlijkse Sinterklaas intocht een bron van kinder leed is. En de jaarlijkse natio nale vieringen mogen er van de buitenkant dan wel uitzien alsof iedereen zich in een roes van opperste blijdschap be vindt intensief beschouwd brengen zij teleurstelling en narigheid aan menig jong broekje (of jurkje), dat zich vol verwachting en met geloof aan de schoonschijnende belof ten naar het feestterrein be geeft. Er zijn altijd veel minder prijzen dan deelnemertjes. Er zijn steeds jonge mensjes die slechts halverwege de gladde paal kunnen klimmen, in welks top zich de verpakte heerlijkheden bevinden. Er zijn altijd kinderen die niets kun nen zien omdat driedubbele rijen volwassenen zich voor hen hebben geplant. Er zijn al tijd kinderen die hun dubbeltje verliezen. Er worden altijd kinderen ziek van teveel olie bollen. Steeds weer ziet men op de plaats van vreugde een in het zand gevallen ijsje, een vertrapte snuisterij, een hui lend kind. Het kan sentimenteel wezen maar kleine mensen zijn opgebouwd uit sentimenten: In elk massafeest vallen lucht kastelen tot gruizels. Wij kun nen het misschien niet helpen dat die kleinen er zich zoveel van voorstellen maar het massale volksvermaak ziet ër inderdaad bij het gloren van de ochtendzon veelbelovender uit dan het bij het vallen van de avond blijkt te hebben ge schonken. Doch komaan, laat u niets gelegen liggen aan sombere overwegingen van zwartgal lige lieden tenslotte zijn dat de mensen die een saaie geest dragen in een naar eenzaam heid neigende persoonlijkheid. Hef de oranjevlag, slaat de trommel en laat u meevoeren op muzikale wandelingen. Als het leven niet feestelijk ge noeg is zonder straatversierin gen en vuurwerk, dan doen de comités een menslievend en edel werk. Niemand zal iemand kwalijk kunnen nemen, dat hij zich pas feestelijk voelt wan neer hij zich samengeklonterd weet met duizenden anderen op een omheinde plek, waar het schalt en wappert. Mochten er Onder u zijn die straks, als de laatste vonk van het festijn is uitgedoofd en de laatste klank van de muziek vervlogen is, niet bevredigd zijn in hun verlangen naar het echte, hartverheffende, brui sende feestgevoel dan weet ik dat deze lieden ééns en ér- gens dat gevoel echt hebben gekend en het nooit meer kun nen vergeten. Het duizelingwekkende feest van één moment of één uur: zomaar plompverloren midden in het leven, zonder kalender of comité losgebroken voor hén alleen: Het feest van een jonge va der, bijvoorbeeld, die zijn eer steling van anderhalf in de kinderstoel plotseling resoluut hoort zeggen: pappa is gek. Het feest van de moege werkte fabrieksman, bijvoor beeld, die in zijn tuintje van drie bij vier het groene scheut je ziet verschijnen uit het zaadje dat hij zelf heeft ge plant. Het feest van de vereen zaamde en gedesillusioneerde, die onverhoeds de warme handdruk voelt van een hef tige en onvoorwaardelijke ge negenheid. 1-Iet feest van een streep rood zonlicht op een kalme zee van een stuk werk dat gewrocht is en goed bevon den van een dagtaak die vervuld is en een gebaar dat is geapprecieerd. Het feest van de omarming door het leven zelf. dat zich plotseling vol tederheid en be lofte omkeert nadat het onver schillig leek voorbij te gaan. Een feest dat begint met de reveille van over de horizon en eindigt met het onverander lijke afscheid: pappa is gek, dat zegt de kleine man nóóit meer en hij zal spoedig even groot en even gek als zijn va der zijn. En in het tuintje zul len de planten verwelken als de winter komt. De warme ge negenheid zal niet eeuwig kunnen duren, want in haar onverwachte komst ligt haar afscheid verborgen. De omarming van het leven zal ontsloten worden als de tijd gekomen is doch misschien zal men, wie weet, in eeuwig heid toch haar knelling blijven voelen. Net, alsof men voelt waar het elastiekje van de feestmuts heeft gezeten. J.L. s"Op de Mijn geliefde! Ofschoon je mij gisteren, nadat ik met blijde tred nietsvermoedend naar je toe was gekomen, het hart gebroken hebt met de mededeling dat onze liefde geëindigd was door eenzijdige opzegging van jouw kant, noem ik je toch nog mijn geliefde. Want met tranen in het hart moet ik je doen weten, dat ik eeuwig van je houden zal. Ik zit te mijmeren en te lijden in een kleine herberg die uitziet op de duinen. Alles is stil om mij heen, doch ik hoor jouw stem en het is m.e alsof je bij me bent. Ik kan me nog niet indenken dat ik je verloren heb het is alsof ik je beel tenis zie in het glas wijn, dat ik voor me heb en nu op jouw welzijn ledig. Het leven heeft voor mij alle schoon heid verloren. Ik zal het treurend ten einde brengen, doch ik verwijt je niets. Ik zie je gelukkige lach in het glas wijn, het tweede, dat ik in één teug naar binnen giet om de schrijnende pijn in mijn ziel te blussen. Een derde glas staat nu voor me en nu is het leeg. Ik bedenk, dat je wel op zeer korte termijn tot het inzicht bent ge komen van je liefde voor een ander. Had je me niet eerder kunnen vertellen dat je genoeg van me had, liefste? Het doet er ook niet toe. Alles is nu uit mijn vierde glas wijn kan mij die schrij nende waarheid niet doen vergeten. Ove rigens is het prima wijn. Na dit vijfde glas schiet me te binnen, dat je me ook had kunnen opbellen. Dan was ik niet vier gulden twintig voor de reis kwijt geweest. Eigenlijk ben je een egocentrisch persoontje, lieveling. Of lievelingZo lief ben je nu ook weer niet. Je moet niet denken dat je de enige vrouw op aarde bent. Eigenlijk ben je een verdraaid ingebeeld geval, nu ik er eens over nadenk. Ik snap niet waarom ik het zolang met je uitgehouden heb, want wat heb jij dat andere vrouwen niet hebben? Bovendien proost, het zesde is het leven zonder jou ook nog wel de moeite waard. En van je hela hola houdter de moed-maarerin, en dat me toffe dinges tjonge tjonge wat ben je een naar wezen als ik dat es effe nagaa tralabomtiedjee dit is zevenguldeneksklusief maar ik neem er nogeen punt valin mekaarwat is hedleefen moi. Ikjijognee je kan me wat en ikzit hier maar een beetje te kloddere santee kwrtkmtx. Iksaksoksik- suksekstet en nog wat R. Agteran Ned. Herv. Kerk Aangenomen de ben. tot bijstand in het pastoraat te Arnhem dr. H. J. Hak, em. pred. aldaar. - naar Borger H. E. K. Vegter te Uiwierda. - naar Mensingerweer- Tinaallinge G. J. Droppert, legerpredikant te Schoonhoven. Beroepen te Lekkerkerk J. R. Meijer te Olst. - te Klundert (toez.) G. van Estrik té Nieuwland. Benoemd tot ziekenhuispredikant te Groningen ds. C. M. Luteyn, emeritus pre dikant aldaar. Kandidaat J. Ley, vicaris te Hilversum, zal als 7de predikant van de Hervormde Zeemansraad worden beroepen met stand plaats Londen. Geref. Kerken Beroepen te Hoek (Z.) A. J. Verbeek, kand. te 's-Gravenhage. - te Borne A. E. van der Woude, kand. te Amsterdam. - te Oude Pekela F. J. van der Wal te Erica (Dr.), (verbeterd bericht). Aangenomen naar Velp A. Trapman te Stad aan 't Haringvliet. Bedankt voor Andijk (vac. J. Vegh) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Steenwijk A. H. Schippers te Hillegom. Tweetal te Haamstede-Kerkwerve D. Slagboom te 's-Gravenzande en C. van der Weele te Leiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Rhenen C. Hegeman te Ge- nemuiden. Bedankt voor Paterson (U.S.A.) K. de Gier te 's-Gravenhage. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Giesendam B. Toes te Kin derdijk. Advertentie Geen wonder als U steeds maar pijn hebt. Elke minuut pijn is één-minuut-te-lang pijn. Direct een "Akkertje" nemen en niet wachten. Schitterend werkt zo'n "Akkertje". Snelle, zekere, veilige hulp op lastige pijndagen. Merkwaardig is dat het woord gelaat dat hetzelfde betekent als gezicht, geen meervoud en geen verkleiningsvorm heeft. Dit is wel te verklaren. Het oude werkwoord hem (zich) gelaten een samenstelling van laten betekende: zich gedragen. Het gelaat is dus eigen lijk: de wijze waarop iemand zich ge draagt, zijn manier van doen en van daar: zijn voorkomen. In de oude Bij bel verhaling wordt gesproken van: het gelaet des aengesichts voor: de uitdruk king van de gelaatstrekken. Oorspronkelijk is het woord gelaat dus in abstracte zin gebruikt en van daar dat het in het pieervoud niet wordt gebezigd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5