Kerkconcert door het Bennebroeks Christelijk Gemengd Koor Ds. G. J. Waardenburg sluit veelzijdig pastoraat af „REINO" Verrassing voor bloemenmeisjes: alles klopt in Parijs Organisatie van Amerikaanse Staten helpt Panama PERRY Afscheid met harde noten over gebrek aan kerkelijk medeleven WOENSDAG 29 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 nieo van schagen Haarlemmers ontvingen koninklijke onderschei dingen P. Zwaanswijk J. G. Hogenbirk overleden Vijftig gulden boete voor Delftse studenten Wraakneming op schrijver van een artikel in Propria Cures Overvener krijgt twee jaar voor verduistering Warschau-landen steunen de Russische voorstellen Zorgen over criminaliteit der Amerikaanse jeugd Bijna 2 miljoen jongens met een strafregister UIT STAD EN STREEK NAPOLITAINS Invallers zijn niet bereid de strijd te staken Explosie op Noorse tanker; acht doden Over Zweedse muziek is minder bekend dan over toonkunst uit andere Europese landen. Gedreven door het verlangen naar programmavernieuwing - al is het dan niet muziek in een beproefde stijl - heeft men nu echter ook in Zweden ontdek kingen gedaan in oude bibliotheken. Daar vond men onder andere muziek van Jo- han Helmich Roman, een componist, die een groot aantal werken op zijn naam heeft staan. Van deze kunstenaar werd door het Bennebroekse Christelijk Ge mengd Koor dinsdagavond in de kerk van de stichting „Vogelenzang" een geestelij ke compositie uitgevoerd. De muziek hier van schreef Roman op de tekst van Psalm 46. Als in alle Europese landen was de Zweedse muziek in de achttiende eeuw volkomen internationaal georiënteerd. Ook Roman, die een tijdgenoot van Bach was, ondervond daarvan de krachtige in vloed. De gezongen psalm gaf daarvoor een onbetwistbaar getuigenis. Het gehele werk spreekt in de werking van de koren en door het karakter van de solistische fragmenten van de muzikale integratie, die in Europa de nivellering tot stand bracht, die slechts door geniale figuren als Bach en Handel met een persoonlijk accent doorbroken kon worden. De inzet van de psalm verliep wat stroef en onwennig, maar gaandeweg wist de dirigent Richard Heidema het koor te be zielen tot vaster en welluidender zang. In verhouding tot de sopranen en de alten is het aantal zangers van het koor beslist te klein. Met vijf tenoren en zes bassen was het heus geen eenvoudige zaak om het gewenste klankevenwicht te verkrijgen. In de koralen uit de cyclus „Het Kerke lijke jaar", dat door Richard Heidema met betreffende vocale muziek en een paar koraalvoorspelen voor orgel was samen gesteld, was deze moeilijkheid echter vrij behoorlijk op te vangen. De koor klank kon over het algemeen gewaardeerd wor den, in het bijzonder voor „O, Haupt voll Blut", „Du Lebensfürst" en „Allein Gott in der Höhe sei Ehr". Een verhoging van het peil van de zang zou bereikt kunnen worden door een bezielder toonvorming. gegrond op een bewust besef van het woord. Een ongetwijfeld zeer zelden gezongen werk van Georg Friedrich Handel, de trouwzang „Sing unto God" voor koor en solisten, vormde het slot van het concert. Het koor kreeg bij de uitvoering de be langrijke taak het begin- en het slotkoor te zingen, fraaie muziek, levendig en stra lend, typerend voor de grote componist van „The Messiah". De zangeressen en zangers konden in de vertolking ervan hun beste vermogen tonen- De koorklank was bijzonder fris en gaf zelfs de indruk van een sonore massazang. Zowel in Romans Psalm 46, de cyclus „Het Kerkelijke jaar" en de trouwzang hadden de vocale solisten, de sopraan Li ze Schoo, de alt Nina Wind, de tenor Johan Kramer en de bas Hans van der Leeuw een aandeel gekregen en met be grip en veelal ook met goede toonvorming volvoerden zij hun belangrijke taak- Een bijzondere opdracht had Lize Schoo nog te vervullen met het zingen van het „Salve Regina" van Handel; waarbij zij werd begeleid door een strijktrio van twee violen en een violoncel en door het orgel, dat bespeeld werd door Cor Kool. De samenwerking tüssen de uitvoeren-, den was nogal ongelijk, onritmisch en on- Ad.verte.ntie Zo n moderne LOCOSTAR-FIETS (van Locomotief) ƒ149.25 mèt lamp, jasbeschermer en slot. Extra, alleen bij van Schagen, service-boekje voor 100% rijgenot 't Is fijn kopen bij: GIERSTRAAT 40-44 - HAARLEM De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft vanmorgen aan acht inwoners van Haarlem de onderschei dingen uitgereikt, die deze Haarlemmers ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana mochten ontvangen. Zijn eerste bezoek gold de heer H. J. A. Boers- ma, directeur van de British-American To bacco Company (Holland) Ltd., wonende aan de Wagenweg en vervolgens begaf mr. Cremers zich naar mevrouw C. Aafjes- Gerzon, chef bij Gebr. Gerzon's Modema gazijnen n.v. te Haarlem. In de regentenkamer van 't Grote Gast huis reikte de burgemeester vervolgens de versierselen uit aan de heer P. A. Heeres, geneesheer-directeur van het Grote Gast huis, die benoemd is tot officier in de or de van Oranje-Nassau. In aanwezigheid van enkele regenten schetste mr. Cremers de verdiensten van de heer Heeres, spe ciaal als leidinggevende figuur van 't zie kenhuis en vervolgens begaf hij zich naar de heer P. J. Vlasveld in de Eindcnhout- straat., oud-administrateur van het Bureau examen MULO te Haarlem, die benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nas sau. Dr. O. H. Dijkstra, patholoog-anatoom, die benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau, ontving de versierselen in het gebouw van de g.g.d. en daarna begaf de burgemeester zich naar de heer C. J. W. van Snippenburg, wonende aan de Muiderslotweg, die de zilveren eremedail le verbonden aan de orde van Oranje-Nas sau ontving. Het zevende bezoek van mr. f- -mors gold de heer P. Wit, dirigent van de Harmonie „Kunstkring Apollo" en ten- slofte bezocht de burgemeester in het Dia- oonessenhuis de heer J. Wijnands, die be- nur-md is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De onderscheidingen, die aan P.T.T.- personeel waren toegekend werden van morgen in een feestelijke bijeenkomst in het hoofdpostkantoor uitgereikt door de districtsdirecteur de heer P. Waale. rustig van dynamiek, maar niettemin had de sopraan gelegenheid om haar heldere stem bij de meest geslaagde fragmenten mooi te doen klinken en ook aan de eigen expressiviteit van het werk aandacht te besteden. Vermeld dient verder nog, dat Cor Kool ook de andere orgelbegeleidingen verzorgde en bovendien de Koraalvoor spelen van de cyclus op het orgel ver tolkte. Advertentie REINIGT REIN SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSERIJ Telefoon 16254 Op eenenzeventigjarige leeftijd is te Bloemendaal overleden de heer j. G. Ho- genbirk, oud-directeur van de firma Hel dring en Pierson, gevestigd aan de Zijl straat te Haarlem en bestuurslid van ver scheidene verenigingen. De thans overledene, die op 25 januari 1888 te Haarlem is geboren, trad op twin tigjarige leeftijd in dienst van de firma Brinkmann, commissionnair in effecten te Haarlem. In 1928 werd hij benoemd tot procuratie houder en toen in 1932 de firma omge zet werd in een naamloze vennootschap werd de heer Hogenbirk directeur. In 1941 ging de n.v. Brinkman over in de fir ma Heldring en Pierson en tot 1956, toen de heer Hogenbirk om gezondheidsrede nen moest aftreden, is hij directeur ge weest. In bankkringen was hij een geziene figuur en door zijn langdurige arbeid in het kantoor aan de Zijlstraat heeft hij zich vele vrienden verworven. Ook buiten bankkringen heeft de heer Hogenbirk veel werk verzet en onder meer voor de Gereformeerde Kerk te Haarlem. Hij diende deze kerk vele jaren als diaken, was voorzitter van de Commissie van be heer en heeft een aantal jaren 't penning meesterschap vervuld. Toen hij zich in Bloemendaal vestigde heeft hij zijn func ties bij de Gereformeerde kerk te Haar lem neergelegd. Verder heeft de heer Hogenbirk zitting gehad in het bestuur van het Christelijk Lyceum te Haarlem en de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken, welke vereniging in di verse delen van het land inrichtingen heeft. In 1946 trad hij toe tot het bestuur van de Stichting „Vogelenzang" te Benne- broek en in 1953 werd hij benoemd tot penningmeester van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken waarbij „Vogelenzang" was aangesloten. Toen zijn gezondheidstoe stand in 1956 minder gunstig werd zag hij zich genoodzaakt deze functie neer te leggen. Zaterdagmiddag om twee uur zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats aan de Bergweg te Bloemen daal worden ter aarde besteld. De rechtbank te 's Gravenhage heeft drie Delftse studenten ieder veroordeeld tot een boete.van vijftig gulden. Hun was ten laste gelegd de Amsterdamse student H. A. H. L. op 24 oktober wederrechtelijk van zijn vrijheid beroofd en beledigd te hebben. De Amsterdamse student had de woede van de Delftse studenten opgewekt met een anti-katholiek artikel in het stu dentenblad „Propria Cures". Acht Delftse studenten reden in een busje naar Amster dam, lokten de Amsterdammer uit zijn huis, duwden hem in het busje en reden naar Delft. Daar sleurden de studenten hem in een kelder waar zij hem in een schandblok klemden en hem een tonsuur op het hoofd knipten. De rechtbank was van oordeel dat niet van een wederrechtelijke vrijheidsbero ving gesproken kan worden. Van ouds be staan er namelijk onder studenten gebrui ken die strikt genomen gepaard gaan met vrijheidsberoving zonder dat dit als een maatschappelijke onbetamelijkheid wordt beschouwd. Ook ten aanzien van de ont voering en het klemmen in een schandblok acht de rechtbank de normen niet over schreden daar ook dit onder leden van een studentenvereniging wel meer gebeurt. De grenzen der betamelijkheid zijn even wel overschreden door het aanbrengen van een tonsuur en de rechtbank is van oordeel dat hier sprake is van medeplich tigheid aan eenvoudige belediging. De in houd van het betreffende artikel in „Pro pria Cures" was volgens de rechtbank wel iswaar beschamend, doch de belediging van de een kan de belediging van de ander nimmer rechtvaardigen. De Indonesische president Sukarno is hier in Istanboel tijdens een vier daags bezoek aan Turkije. (Van een onzer redacteuren) TWINTIG Haarlemse bloemenmeisjes bevinden zich sinds dinsdagavond temid den van vier miljoen Paryzenaars. Onze „bouquetières" zijn zich daarvan best be wust, maar de inwoners van de Franse hoofdstad blyken door deze gebeurtenis nog nauwclyks geschokt. Maar dat kan natuurlyk nog veranderen als vandaag de Parysc politie op de Place de l'Opéra met de meegebrachte tulpen wordt geatta queerd. De ontdekking, dat de Figaro dins dagochtend het fleurige bezoek op de op één na laatste pagina bescheiden aankon digde en dat de zender Europe nr. 1 het zelfde deed tussen twee aanbevelingen voor scheerzeep en poetspommade in, be tekende voor Haarlem Bloei's directeur W. van Willige en zyn assistente een even grote opluchting als de begroeting door de landbouwattaché mr. II. Frank en de direc teur van de voorlichtingsdienst van de Ne derlandse ambassade, de heer Sadi de Gorter, in de hal van de Salie Gaveau. De Haarlems Bloei-delegatie was name lijk een tikje ongerust geworden, toen er van het bezoek aan Parijs, alle telefonische en andere contacten ten spijt, maar niets op papier werd vastgelegd dan misverstan den. Sinds gisteravond weten we echter, dat men in Parijs de zaken toch zó au sé- rieux heeft genomen, dat het programma zelfs wat overladen afmetingen is gaan aannemen. De heer Van Willige overigens heeft meer werk aan zijn bloemen dan aan zijn meisjes. Die houden zich, de vijfhon derd kilometer lange rit naar de Franse hoofdstad ten spijt, wel flink, niet weinig gesterkt door de vele vleiende opmerkin gen van vooral geüniformeerd manvolk. De douanier bij de Franse grens heeft zijn vele stempels met een kus beloond gezien. De voor de meesten eerste kennismaking met Parijs heeft de kleine ongemakken en de vermoeidheden van de reis snel ver jaagd. En voor zover dat niet het geval was heeft het voortreffelijke recital van Aafje Heynis in de Salie Gaveau het ove rige gedaan. In de pauze hebben de bloe- Het gerechtshof in Amsterdam heeft vanochtend een 31-jarige inwoner van Overveen wegens verduistering in dienst betrekking van vele duizenden guldens veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, waarbij van het totale voor arrest drie maanden in mindering worden gebracht. Geëist was bevestiging van het Haarlemse rechtbankvonnis van twee jaar met aftrek van het hele voorarrest. De man hééft door knoeierijen met kassabonnen bij een Haarlems warenhuis, waar hij als verkoper in dienst was, in d° jaren 1953 tot 1958 na gr schatting 15.000 gulden verduisterd. Hij had eerst hard nekkig beweerd, dat de bekentenis hem door een politieman was afgeperst, maar bij de behandeling voor het hof gaf hij alles toe. menmeisjes als een pittoreske omheining om de zaal gestaan, het publiek voorna melijk in Parijs vertoevende Nederlanders van een tulp voorzien en na afloop van het concert hebben drie van hen de zan geres, die door het enthousiaste gehoor tot twee toegiften werd genoopt, een boeket aangeboden. Wethouder D. J. A. Geluk, die om half zes de vergadering van B. en W. in het Haarlemse stadhuis verliet, kon dank zij het vliegtuig orn negen uur zijn plaats in de Salie Gaveau innemen, waar hij de zangeres met haar succes heeft ge- complimenteeerd. Weex-gekeerd in hel hotel na een korte tocht door de lichtstad eiste de welstand der bloemen alle aandacht op. Vijfduizend tulpen werden in de zit en voetbaden van het hotel geplaatst, opdat de groet, welke vandaag en morgen aan de Parijzenaars zal worden gebracht even fris zal zijn als de gelaatskleur van zijn bekoorlijke geefsters. WARSCHAU (AFP) De acht landen van het Pact van Warschau hebben een stemmig hun steun betuigd aan de Rus sische voorstellen voor een vredesverdrag met Duitsland en de beëindiging van ..het bezettingsbewind in West-Berlijn". Dit wordt gezegd in een communiqué, dat aan het einde van de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der aan gesloten landen in de Poolse hoofdstad werd uitgegeven. Het overleg werd bij gewoond door een onderminister van Buitenlandse Zaken van communistisch China. De ministers veroordelen de aanwezig heid van Amerikaanse atoom- en raket bases in Europese NAVO-landen en de plannen om aan de Westduitse strijdkrach ten raketten en kernwapens te verstrekken en Westduitse wapendepots in de naburige landen te vestigen. Zij verklaren zich voorts tegenstander van de opvatting, dat de regeling van de „dringende vraagstuk ken" betreffende een vredesverdrag moet worden verbonden aan een hereniging van de twee delen van Duitsland. Deze kwes tie wordt een vraagstuk van binnenlandse aard genoemd, dat slechts door een toe nadering tussen de Oost- en Westduitsers kan worden opgelost. Ook willen de Oost- europese ministers niet. dat de vraag stukken van het vredesverdrag en de kwestie-Berlijn worden gekoppeld aan het probleem van de Europese veiligheid, daar deze vraagstukken op zichzelf al gecom pliceerd genoeg zijn. Tenslotte zijn de ministers van oordeel, dat Polen en Tsjechoslowakije zowel aan de ministersconferentie, die op 11 mei te Genève begint, als aan de topconferentie moeten deelnemen, gezien het feit dat deze landen de eerste slachtoffers van Hitiers agressie waren en wegens hun aandeel bij het ten val brengen van het derde riik. Aan de conferentie te Genève moeten huns inziens ook de twee delen van Duitsland de plaats innemen welke hun toekomt. WASHINGTON (UPI) Naar schat ting een vijfde deel van de Amerikaanse mannelijke jeugd tussen tien en zeventien jaar is met de justitie in aanraking ge weest. Van jongens en meisjes samen heeft twaalf percent zich aan misdaden schuldig gemaakt. Er zijn in Amerika nu 1,7 miljoen jongens met een strafregister. In een niet ver verwijderde toekomst zul len het er waarschijnlijk meer dan twee miljoen zijn. Dit zijn bevindingen van een commissie van de Amerikaanse Senaat die een onder zoek heeft ingesteld naar de jeugdcrimi naliteit. Met nadruk voegt de commissie eraan toe, dat deze cijfers een nog te roos kleurig beeld van de toestand geven, om dat veel jeugdige delinquenten zich aan de justitie onttrekken. Broedplaatsen van criminaliteit, zo heeft de commissie ontdekt, zijn de scho len. De commissie is nu bezig aan het op stellen van een wetsontwerp om speciale kredieten beschikbaar te stellen voor het snel opsporen van potentiële delinquenten en 't uitvoeren van plannen om de misda digheid te voorkomen en te genezen. In het rapport van de commissie zijn vex-schillende voorbeelden van jeugdcri minaliteit opgenomen. De onderzoekingen waren geconcentreerd op New York, waar de toestand het ergst is. De jeugd- x-echtbanken daar zijn volgens de commis sie niet in staat het kwaad te keren van wege het gebrek aan middelen om de jeugdigen in verzekerde bewaring te hou den. Een schooljongen uit Brooklyn bijvoor beeld, die gevangen wex-d genomen op het ogenblik dat hij een medescholier, die hij als president van een eigen rechtbank ter dood had veroordeeld, de strop om de hals deed, kwam binnen een week op zijn school terug, hoewel hij een duidelijk ge val van onevenwichtigheid was en waar schijnlijk seksuele afwijkingen had. In een ander geval werd een ernstig geestelijke gestoorde scholier door een inx-ichting voor geesteszieken afgewezen wegens plaatsgebrek, waarop hij in school bleef rondhangen, waai iedereen bang was, dat hij zelfmoord zou plegen of ande ren zou aanvallen. Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER GAZELLE - MAGNEET - HMW enz Ged. Oude Gracht J02 - Tel. 14361 Nieuws in het kort Weekmarkt. De donderdagse week markt in de Floresstraat in Haarlem-Noord zal morgen op koninginnedag ook door gaan. Expositie in „Bloemenheuvel". Zatex-- dag 16 mei zal in het Bloemendaalse Open luchttheater weer een tentoonstelling van werken van in Bloemendaal wonende beel dende kunstenaars worden gehouden. Deze expositie zal vijftien dagen duren. Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde dozen k i 1.80 en f 3.- Los: f 1.- per 100 gram. De nestor van de hervormde predikanten in Haarlem, ds. G. J. Waardenburg, die na een drukke en veelzijdige pastorale werkzaamheid van ruim dertig jaar alleen in Haarlem, met ingang van 1 mei met emeritaat gaat, heeft ons in een uitvoerig onderhoud zijn bevindingen medegedeeld. Dat deze hem voor wat betreft het Haarlemse gedeelte van zijn loopbaan niet onverdeeld dankbaar stemmen heeft de vertrekkende px-edikant onverbloemd doen uitkomen. Hij schetste een duidelijke tegenstelling tussen de openheid, het enthousiasme en het onderling respect in de Zeelandse gemeenten Hansweert en Zierikzee, die hij respectievelijk van 1920'24 en van 1924'28 gediend heeft en de geslotenheid, het gebrek aan belangstelling en het gebrek aan respect, dat hem zoals hij zeide van het begin af in Haarlem heeft getroffen en zijn werk en dat van vele van zijn collegae heeft geremd en bemoeilijkt. Ds. Waardenburg stelde er prijs op, voordat hij naar de achtergrond verdwijnt „de dingen bij de naam te noemen", waar in hij de aandacht vestigde op de sfeer van onkerkelijkheid in deze stad (waar de hervormde kerk»n des zondags alle teza- mengenomen door tweeduizend mensen worden bezocht) het individualisme, dat zich volgens hem uit doordat men met een onmiddellijk geveld oordeel op een afstand blijft staan, de rauwe taal, die gemakkelijk in een ruzietoon overslaat en een pijnlijk gebrek aan humor. „Men verdiept zich alleen in zijn eigen zaken en wil men daar eens uit zijn. dan maakt men het zich gezellig in alle mogelijke clubjes.. Maar interesse voor zaken van hoger orde is hen vreemd. Tegen die van nature pas sieve en sceptische houding moet men telkens iets bijzonders in het geweer roe pen om zich van enige belangstelling te verzekeren. IJver en trouw worden niet beloond, alleen het exceptionele en de schittering van het toevallige talent" De nredikant constateerde voorts, dat het be sef van gezagsverhoudingen zeer zwak is. dat men zich „zonder aarzeling op één lijn stelt met de hoogstgeplaatsten", een ge lijkschakeling die hij niet in overeenstem ming achtte met de beginselen der ge meenschap. Ideaal was: studie Ds. Waardenburg heeft zich na zijn studie tweemaal geheel om moeten scha kelen. gedwongen door de omstandigheden. Hij wilde zich aanvankelijk na zijn studie aan de universiteit van Groningen, Leiden en Giessen (in de Duitse staat Hessen) ge heel aan de wetenschap wijden en studeer de vier jaar semietische letteren om die- oer te kunnen doordringen in de kennis der semietische wereld in haar samenhang met de oudtestamentische geschiedenis. WASHINGTON (Reuter) - De raad van de Organisa tie van Ameri kaanse Staten (OAS) heeft een stemmig besloten Panama te helpen bij het tot staan brengen van de groep uit Cuba die het afgelopen weekeinde in het land is geland. Pa nama had om hulp verzocht op grond van het verdrag voor wederzijdse bijstand. De orga nisatie heeft een stemmig besloten een commissie van ondex-zoek naai Panama te zenden De Amerikaanse regering heeft, op Panamees verzoek, reeds lichte wapens schikking gesteld. Twee Cubaanse officieren, afgevaardigd door hun regei-ing, zullen trachten de in vallers te bewegen zich over te geven. Zij zi.jn in een vaartuig van de Panamese re gering uit Colon in het door de opstande lingen bezette Nombre de Dios aangeko men. Eén van de twee officieren die met de gelande gx-oep hebben gesproken, ver klaarde tegenover de pers. dat het mex-en- deel van de groep vastbesloten is de strijd voort te zetten. In Washington heeft de Democratische senator Smathers de revolte communis tisch geïnspireex-d genoemd. Hij heeft het Witte Huis verzocht twee torpedoboot- jagers en militaire vliegtuigen ter beschik king van de Organisatie van Amerikaanse Staten te stellen om Panama te helpen. President De la Guardia van Panama heeft hem telefonisch gezegd dat de opstand ..bijzonder ernstig" was. De Cubaanse vice-px-emier, Augusto Martinez Sanchez, heeft verklaard dat zijn i-egering alles in het werk stelt om te zor gen, dat Cuba niet het uitgangspunt woi-dt van expedities naar andere landen. De organisatie van Panamese studenten juicht de actie van de invallei's toe. Zij dringt in een resolutie aan op ontwapening der nationale garde, het altreden van de minister van Onderwijs, een landhervor ming en nationalistaie van de openbare diensten. De secretaris van de organisatie werd kort na de publikatie van de resolutie gearresteerd. Afgewezen Het Panamese parlement heeft met al gemene stemmen een verzoek van de rech- tex-lijke autox-iteiten afgewezen om de par lementaire onschendbaai-heid van twee op positieleden op te heffen, die door de re gering worden beschuldigd van het ver bergen van „booswichten" en hulpver lening aan dr. Arias bij het verkrijgen van asiel op de Braziliaanse ambassade. Ruben Miro, die tezamen mei dr. Ai'ias aan het hoofd zou staan van de opstandige be weging in Panama, heeft te Havanna ver klaard dat de dagen van president De la Guardia zijn geteld. Volgens geruchten die te Havana de ronde doen, is er een nieuwe groep van 300 tot 400 ï'evolutionairen van Cuba op weg naar Panama. PERTH (UPI) Het 11.000 ton metende Noorse tankschip Farmand heeft heden ochtend voor de westkust van Australië noodseinen uitgezonden, waarin gemeld werd dat zich aan booi'd van de tanker in de machinekamer ëen explosie heeft voor gedaan. Na de explosie is brand uitgebro ken maar de bemanning heeft die bedwon gen. De Farmand vroeg medische hulp. Het Italiaanse passagiersschip Australia, van de Lloyd Triestino, ving in de nabij heid van de Farmand het. noodsein op, en heeft koers gezet naar de positie van de Farmand. Te Perth is later een bericht van de Fx-amand opgevangen waarin gemeld wordt, dat door de explosie acht doden en vijf gewonden te betreuren zijn. De Australia kan tegen de nacht de positie van de tanker bereikt hebben. Maar de N.C.S.V., waarvan hij jarenlang voorzitter was, had het voornemen hem tot secretaris van deze ox'ganisatie te be noemen met een bijzondere binding aan de Leidse universiteit, een figuur, die over eenkwam met de huidige functie van stu dentenpredikant. Dat gaf zijn studie een andere richting: hij ging zich meer toeleg gen op de geestelijke ontwikkeling der laatste eeuwen in Europa met een bijzon dere nadruk op de filosofie en de bestu dering van het Nieuwe Testament. Tijds omstandigheden verhinderden echter de uitvoering van dit voornemen. Zijn intrede in het pastoraat in 1920 leidde ertoe dat hij ook zijn nieuwere studierichting niet kon voltooien. Aan zijn predikantschap in Hansweert en Zierikzee dankt hij echter, zoals reeds is weergegeven onvergetelijke herinneringen. Door de reeds geschetste omstandigheden in Haarlem werd zijn predikantschap in Haarlem een aaneenschakeling van moei zame arbeid op vele terreinen, waarvan hij echter toch ook tal van resultaten heeft mogen zien. In het begin der derti ger jaren bedankte hij voor een beroep naar Rotterdam. Initiatieven Naast zijn predikantstaken, die ds. Waar denburg steeds de voorrang heeft gegeven, ontplooide deze pastor zoveel activiteiten en initiatieven, dat men bij het weergeven ervan moeilijk aan een opsomming kan ontkomen. Zij leidden allereerst tot de tot standkoming van het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht in 1934, dat als ver gadergelegenheid in nog steeds toenemen de mate in trek is. Bijna een hoofdstuk apart is zijn godsdienstonderwijs op open bare scholen (lagere, ulo, middelbare en voorbereidend hogere), waarbij hij lange tijd alleen al achttien uur per week les gaf. De zorg, welke hij hieraan besteedde, had tot reden, dat hij aldus hoopte de jeugd toch te kunnen bereiken ondanks het schaarse cathechisatie- en verenigingsbe- zoek. Dit werk heeft na de oorlog een or ganisatorische aanpak gekregen door het I.K.O.S. (voor hbs en gymnasia) en de Haarlemse Vereniging tot verspreiding van bijbelkennis op de openbare scholen (voor l.o. en u.l.o.) waarin een voor ons land unieke samenwerking tot stand is geko men. Sinds 1937 is ds. Waardenburg ook als leraar voor de godsdienstvakken aan het Christelijk Lyceum aan de Emmakade verbonden. Reeds 13 jaar is hij voorzitter van de Provinciale Kerkvergadering van Noordholland (vroeger Provinciaal Kerk bestuur geheten). Ook het jeugdwerk had veel aandacht van hem, met name de Jonge Kerk, de H.J.M.V.. waar hij enige jaren directeur van was. de padvinderij en de korfbal vereniging. de Kinderkerk en het zondags schoolwerk en vooral ook na de oorlog sterk gegroeide open jeugdwerk in het ge bouw aan de Gedempte Oude Gracht. Vele jaren was hij voorts voorzitter van de Diaconessenwijkarbeid te Haarlem en bestuurslid en vice-vo.orzit.ter van „Meer en Bosch" en „Sarepta". Zijn binding met Meer en Bosch leidde in de bezettingstijd nog tot zijn gevangenschap na de weige ring van het bestuur om twee nazi's onder de verplegers, die waren ontslagen. teruS te nemen en de volkomen ontruiming van de inrichting. Hii gaf cursussen over de „in- en uitwendige zending", was jaren lang bestuurslid van de Vereniging voor Volkenbond en Vrede, gaf opleidingscur sussen voor het behalen van diploma's voor kerkelijk werk, cursussen voor de Volks universiteit. hield lezingen over filoso fische en letterkundige onderwerpen, is nog altijd voorzitter van het Haarlems Pa oh ensemble. Voorts richtte hii de Adviesraad op. die bedoeld is als ontmoetingscentrum voor 'cerkeliike en niet-kerkelüke mensen ter besnreking van vraagstukken waar ook -io kerk mee te maken heeft. Ds. Waardenhurg werkte voorts mee aan de totstandkoming van de nieuwe kerk orde in 1951. waarvan hij een warm voor stander van zeide te zijn. ook al zi.in er naast het vele goede er In ook wel na delen. nnder meer de ..verkerkeJijking van de vroegere vrije verenigingen". Terug naar studir Op onze vraag, wat hij thans gedurende zijn emeritaat denkt te gaan doen, ver telde de predikant dat hij een zijner afge-1 broken studies weer hoopt op te nemen en verder het persoonlijk contact met tal van gemeenteleden wil verniexiwen. Niet zonder trots maakte hij ook nog gewag van de vele activiteiten van zijn echtge note, mevrouw ir. M. Waardenburg-Lin- deijer, die ook al lange tijd lerares wis kunde is aan de HBS voor Meisjes en van het werk van zijn drie kind ex-en: zijn oud ste zoon maakt een studie van de Islam aan de Sorbonne in Parijs en heeft zojuist een vererende opdracht van de UNESCO gekregen voor een ondex-zoek in enige lan den van het Nabije Oosten, zijn dochter studeei-t klassieke letteren en zijn jongste zoon wis- en natuurkunde aan de Leidse Univex-siteit.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7