In Vijfhuizense eendenkooi wordt een eeuwenoude traditie voortgezet Bp8%1SÖ5- HET TOPMERK halïzware Aantal gymnastiekzalen in Haarlem is vijfentwintig beneden normaal Vogels worden in val gelokt Ouders geven voorkeur aan school met lichamelijke opvoeding op lesrooster WOENSDAG 29 APRIL 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Vogels zaaien bos Pullen-rijm se8"et- Feestavond Bloemendaalse Hartenlustschool Geheimzinnige waas Afhankelijk van weer Ds. M. Ros 25 jaar geref. predikant Tentoonstelling van „Jong Haarlem,.vooruit!" Examen-zwemmen van de Bloemendaalse redding brigade Kwart eeuw bij P.E.N. De competitie bij VHS Propaganda-avond van Heemsteedse Redding brigade Kinderfeesten aan de „Glip" Reddingbrigade heeft de beschikking over vier boten Aula van begraafplaats Bergweg wordt vergroot Leraren voetballen tegen leerlingen Hoe houdt IJ dat uit! Er zullen in de wijde omtrek van Haarlem maar weinig plekjes zijn, waar het ene landschapsttjpe zo snel en abrupt in het andere ovrgaat als in de eeuwenoude eendenkooi aan de Spieringweg bij Vijfhuizen. De kooi ligt midden in het weide landschap, waarvan het al lange gras (want we hebben een uitstekend gras seizoen dit jaar) zich in golvende glinsterbanen buigt en strekt. Zachtlila pinkster bloemen wiebelen op hun ranke stelen heen en weer. De kievit maakt er zijn acrobatische duikvluchten en de grutto scheert pijlsnel en luid roepend over het weiland. Tussen het gras huppelt een grote haas, die op de achterpoten zittendl de omgeving verkent, dan over een sloot springt om zijn tocht een eindje te vervolgen over het asfaltdek van de Spieringweg en tenslotte weer op het land terugkomt. In de lucht fladderen de tierelierende leeuwerikken bij tientallen. Nauwelijks een meter verder, juist over de sloot die de eendenkooi van het omliggende weiland scheidt, waant men zich in de buurt van het Brouwersklokje of in een buitenplaats langs de Heren weg. Er vliegen daar bontgekleurde Vlaamse gaaien, die men elders in het vlakke polderland van de Haarlemmer meer tevergeefs zoekt. In de struikken klinken de pinkelgeluidjes van een ver liefd koolmezenpaar en het weemoedige alarmfluitje van een gekraagde rood staart. Winterkoning en vink schateren hun hoogste voorjaarslied uit en daar tussendoor klinkt het ietwat sentimentele gezang van een fitis, een vogeltje dat verre van algemeen is in deze omgeving. Ook de plantengroei vertoont verrassin gen: de bomen zijn omwoeld met klim opranken en overal beginnen de rose koekoeksbloemen te kleuren. De gebroeders Stokman, de eigenaars van de kooi die in Vijfhuizen bekend staan als „de kooiboeren", zijn zuinig op hun bezit. Het feit dat men in staat wordt ge steld dit oord te bezoeken, is iets bijzon ders, want het is een streng bewaakt do mein. Op verre afstand van het kooibos ziet men langs de wegen de waarschu wingsborden, welke volgens het kooirecht mogen worden geplaatst. Het is een grote kunst wanneer men in de tijd, waarin de jacht gesloten is en ook de eendenvangst is verboden, het kooigebied mag betreden. Wanneer er „gevangen wordt", zoals dat heet, wordt natuurlijk elke vreemde be zoeker geweerd. Want wilde eenden zijn uitermate schuwe dieren, die zeer schrik achtig van aard zijn. Een bijna onmerk bare beweging en een klein alarmerend geluidje zijn voldoende om ze op de wie ken te drijven. En dan heeft de kooiker zijn vangst voor het nakijken. Hoe lang de eigenaars van de Vijfhuizen- se eendenkooi in het bezit zijn geweest van het kooirecht, zou alleen in de oude archie ven zijn na te gaan. Deze eendenkooi heeft namelijk een respectabele leeftijd en komt op vijf eeuwen oude kaarten reeds voor. -Destijds toen de polder nog water was lag de kooi op een smalle landtong, die zich als een schiereiland in het Haarlem mer Meer uitstrekte. Toen de plas werd drooggemaakt, werd dit gebied met de kooi bij de nieuwe polder getrokken door de ringvaart er achterom te graven. Het kooirecht wordt officieel verleend door de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. In het verleden moest dit telkenjare worden verlengd, maar sedert 1957 is het blijvend verleend. Sedert mensenheugenis is de eenden kooi de slaapplaats voor duizenden en bruikt. De eenden vliegen dan naar het oosten weg, dus steeds dieper de vangpijp in. Ook de grootte van de vangst hang van de windrichting af. De Vijfhuizense kooi kers geven de voorkeur aan wind uit het westen of het zuidwesten, want dan schij nen veel eenden de kooi aan de Spiering weg te bezoeken. Zo zetten de gebroeders Stokman door hun kooikersberoep op een historische plaats een aloude vaktraditie voort. Want howcl vele beroepen in deze tijd geme chaniseerd en getechniseerd zijn de kooiker oefent heden ten dage zijn werk nog op dezelfde wijze uit als in 1400, toen deze kooi de eendvogels van het Haarlem mer, het Spiering- en het Leidse Meer naar de beboste vijver lokte. Advertentie Vlaggen uit! feestgeluid vreugd ten top feestneus op schenk altijd gezelligheid 'n Pul plezier: Amstel Bier! pullBR- Maandagavond werd in gebouw „St. Ba- vo" in Haarlem de jaarlijkse traditionele feestavond van de Hartenlustschool uit Bloemendaal gehouden. Het programma werd geopend met het optreden van het volledig schoolorkest on der leiding van de heer B. Elskamp. Ver volgens werd er een zeer gevarieerd pro gramma gebracht, waaraan alle klassen deelnamen; de meisjes van de eerste klasse met zang; de hogere klassen onder meer met springoefeningen en grondgymnastiek onder leiding van mejuffrouw G. Selle en de heer W. Overliese, een nummer dat wel het hoogtepunt van deze avond vormde. Ook de komische noot ontbrak niet in dit programma; daarvan getuigde „Land- liche Konzertprobe" van Fr. von Suppé, ten tonele gevoerd door het vx-ouwelijke onderwijzend personeel en de echtgenoten van de onderwijzers. Actueel was voorts een schoolrevuetje van de heer C. Afman. Individuele prestaties kwamen aan bod met voordrachten, pianospel en goochelen. Na de pauze leidde Han Hardebol een demonstratie van lichte muziek door een zestal uit leerlingen samengestelde com bo's, gevolgd door het traditionele Harten- lust-familiebal. Deze feestavond wordt vandaag herhaald. in de trektijd zelfs voor miljoenen spreeuwen die van heinde en ver naar Vijfhuizen komen vliegen om daar de nacht door te brengen. Vooral in de herfst leven deze vogels voornamelijk van bes vruchten, die zij overdag opscharrelen. De harde pitten van deze vruchten worden niet in het vogellichaam verteerd. De za den hebben, wanneer zij de vogel hebben verlaten, hun normale kiemkracht behou den. Het gevolg hiervan is, dat de spreeu wen in de kooi tientallen boompjes hebben „gezaaid", die nu min of meer hoog zijn opgeschoten. Men vindt er bij voorbeeld talrijke lijsterbesstruiken en vlierbomen. Er staat zelfs een enkele meters hoge appelboom, waarvan nu de rode bloem knoppen kleurig afsteken tegen het zach te voorjaarsgroen in de omgeving. Door de slaapplaatsen van de vogels komen de pitten soms heel vreemd te recht. Zo zijn er verschillende knotwilgen in de kooi, die „inwoning" hebben van een lijsterbes of een vlier. Boven in de „kop" van zo'n wilg ligt altijd wel molm of vergane bladresten, waarin de „kost ganger" snel opschiet en in lengte wed ijvert met de „huisbaas". De grote omzichtigheid waarmee de kooikers hun bezit omringen, is er de oor zaak van, dat er altijd een waas van ge heimzinnigheid om het kooibos hangt. Er zijn dan ook maar weinig Vijfhuizenaars, die er meer van hebben gezien dan een bos van bomen en struiken, oprijzend in de vlakke weilanden van de polder, waar tussen hier en daar een glimpje is waar te nemen van rietmatten. De bomen, die men vanaf de Spiering weg of de Vijfhuizerdijk ziet, vormen eigenlijk slechts de omlijsting. In het mid den van het bos ligt een flinke vijver, rond om begroeid met knotwilgen en dicht, laag hout en omgeven door rietmatten. Vanaf de vijver lopen vier „vangpijpen" in elke windrichting één. Deze pijpen zijn te vergelijken met smalle sloten, die steeds nauwer en nauwer worden. Ze zijn overdekt met gaas en tenslotte komen ze uit in een soort kippenren, eveneens van gaas en aan de vijverkant voorzien van een valluik. Aan het uiteinde van de ren is een opening. Langs de vangpijpen zijn rietmatten opgesteld, die echter geen aan eengesloten geheel vormen. Ze staan op enige afstand van elkaar min of meer schuin op de lengterichting van de pijp en laten dus openingen vrij, waardoor de kooiker het uitzicht heeft op de vangpijp. Het „kooien" is toegestaan in de perio de welke de jacht op eenden „open is", dus van juli tot en met 31 januari. In de vijver bevinden zich dan wilde eenden, talingen en andere soorten, die 's avonds en 's nachts in de poldersloten op voedsel uitgaan, maar in de beschutting van de kooivijver de dag doorbrengen. Tussen deze gasten van buitenaf zwem men echter de zogenaamde „lokeenden". Dit zijn halfwilde vogels, dus kruisingen tussen wilde eenden en huisdieren. Er wordt lokvoer gestrooid en langzaam zwemmen de lokeenden in de richting van de vangpijpen. De wilde vogels volgen hen voorzichtig en gezamenlijk begeven zij zich steeds verder de pijp in. De kooiker slaat dit nauwlettend gade door openingen in de afsluiting en tussen de rietmatten door. Zijn de vogels ver genoeg, dan komt hij plotseling voor de dag. Natuurlijk ont staat er bij de dieren een geweldige con sternatie. De lokeenden, die dit kunstje kennen, trekken er zich niets van aan. Zij vliegen langs de kooiker terug naar de vij ver. Maar de wilde vogels proberen zich van de man af uit de voeten te ma ken. Daardoor vluchten zij steeds dieper de vangpijp in, totdat door een ruk aan een touw het valhek achter hen dicht slaat. Ze komen zo vanzelf terecht in een net, dat aan het open uiteinde van de „ren" is opgesteld en zijn gevangen. Er zijn rondom de vijver vier van der gelijke vangpijpen, die worden gebruikt al naar gelang de windrichting. De eenden hebben namelijk de gewoonte om tegen de wind in uit het water op te vliegen en weg te vluchten. Daarom wordt bij voor beeld bij oostenwind de oostelijke pijp ge- Hier begint bij de kooivijver één der met gaas overdekte vangpijpen. Het einde van de vangpijp is een soort „kippenren". Vóór de opening wordt een net gespannen, in welke de eenden worden gevangen. Op woensdag 6 mei zal het 25 jaar gele den zijn dat ds. M. Ros uit Hoofddorp werd bevestigd als predikant in de gereformeer de kerken in Nederland. Ds. Ros, die op 31 mei 1905 in Rotterdam is geboren, studeer de ondermeer aan de theologische hoge school in Kampen, waar hij in 1933 zijn kandidaatsexamen deed.Nadat hij in juni 1933 door de classis Rotterdam beroepbaar was gesteld in de gereformeerde kerken, werd hij op 6 mei in 1934 in Krabbendijke in de classis Tholen in het ambt bevestigd. Hier heeft ds. Ros veel werk gedaan voor de geestelijke verzorging van werklozen. In 1945 vertrok de jubilaris naar Sleeu- wijk, waar hij tevens geestelijk verzorger was van de politieke delinquenten in het fort Altena. Van 10 april 1949 af dient ds. Ros de gereformeerde kerk van Hoofddorp. De jubilaris heeft in de loop der jaren verscheidene bestuursfuncties en depu- taatschappen vervuld. Hij werd bij her haling afgevaardigd naar de particuliere synodes van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, alsmede naar die van Noordhol land. Tijdens zijn ambtsbediening in Sleeu- wijk was de jubilaris ondermeer voorzitter van de deputaten voor de evangelisatie in Noord-Brabant en Limburg en mederedac teur van het kerkblad van de gereformeer de kerken in Noord-Brabant en Limburg. Thans is hij deputaat voor de zending en eindredacteur van „De Meerklok", het kerkblad van de classis Hoofddorp, lid van de oecumenische kring van predikanten in Haarlemmermeer. Als zodanig heeft hij veel gedaan om een goede samenwerking tussen hervormden en gereformeerden te bevorderen. Ds. Ros heeft ondermeer het initiatief genomen tot de oprichting van een afdeling Haarlemmermeer van de NOVIB. Zaterdagmiddag zal de jubilaris van drie tot vijf uur in ,,'t Verscholen nest" in Hoofddorp recipiëren. Woensdagavond 6 mei zal de predikant in „De Landbouw" met zijn gemeente zijn zilveren ambtsjubi leum vieren. Op zaterdag 2 mei en zondag 3 mei zal in de aula van het stedelijk gymnasium te Haarlem, des middags van 15 tot 17 uur en des avonds van 19.30 tot 21.30 uur een tentoonstelling gehouden worden van door cursisten van „Jong Haarlem,., vooruit!" vervaardigde voorwerpen op de cursussen handenarbeid, vrije expressie, costuumknippen, fototechniek en hand- schriftverbeteren. Advertentie Door de Bloemendaalse Reddings brigade werd in Stoop's Bad in Over veen wederom gelegenheid gegeven tot het afleggen van examen tot het behalen van een diploma voor geoefend redder. Door een flink aantal jeugdleden werd aan het examen deelgenomen. Onder het al ziend oog van de heren G. Schuitemaker Fr. Lodder, N. Oudshoorn en H. de Re delijkheid werden de proeven afgelegd en na afloop van het examen kon het jeugd brevet I worden uitgereikt aan: Mieke Fi ring, Elisabeth Moraaz Imans; Joke Hoo gendoorn, Edith van Wijk; Marijke Bood Edward Vriends, Robert Moraaz Imans en Hans Groen. Het jeugdbrevet II was voor Donald Kreuger. Het jeugdbrevet III voor Conny Bos, Joke v. d. Broek, Theo Iking, Frank Schuitemaker; John van Berloo, Engel Krab en Peter Offenberg. Donderdag zal het vijfentwintig jaar ge leden zijn dat de heer P. H. Ruinard in Hoofddorp in dienst trad bij het P.E.N. De heer Ruinard, werkzaam als commies a. op het bijkantoor van het P.E.N. in Hoofd dorp, zal dit jubileum woensdag vieren. De directie van het P.E.N. zal hem die dag op het hoofdkantoor in Bloemendaal hul digen. Bij VHS in gebouw „Cultura" in Haar lem zijn weer een aantal partijen gespeeld voor de onderlinge competitie. Dat fel om de punten is gestreden bewijzen de vele afgebroken partijen in de eerste groep. De uitslagen van de gespeelde partijen luiden Groep 1: G. B. v. d. VeldeJ. Blokker afgebr., R. van DijkF. A. Spinhoven 01 J. NijmanP. Brommer afgebr., ir. A. M SchneidersP. Bommer afgebr., mr. G Snoeck HenkemansH. A. v. d. Bogaardt remise. Groep 2: J. J. H. BauerP. Koeze 01 J. A. v. d. SteegS. W. v. d. Peijl 10, W J. SaeijsP. Bottelier remise, J. A. A JonckbloedtP. C. Jorissen remise, W Krijnen—P. J. Fris 1—0, H. P. Bruggink—I Marinus remise, J. HaanJ. C. Andersen afgebr. Groep 3: K. NederkoornH. I. van Es 10, J. SchaapF. E. Hijmans 10, J JanzenG. J. A. Wijdoogen 10, F. J. van TongerenJ. van Teunenbroek afgebr. Groep 4: W. Geuzebroek jr.F. C. Olie 01, ReymerinkH. D. G. Sleuters 10 Fr. HoekJ. Leenheer afgebr. Onder het devies: „Zo lang niet iedere Nederlander kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden", werd maan dag in de tuinzaal van het „cafétaria-res- taurant" aan de Binnenweg een propagan da-avond gehouden, welke door de Heem- steedse Reddingbrigade was georgani seerd. Het propagandistische gedeelte werd verzorgd door de heer Joh. M. Schmidt uit Haarlem, wiens achtenze- ventigjarige leeftijd allerminst een be zwaar bleek om een vurig en met grote aandacht beluisterd pleidooi te kunnen houden voor het zwemmend redden. De heer Schmidt verklaarde hierbij, dat het sportzwemmen ongetwijfeld een grote propagandistische betekenis heeft, maar in zijn ogen toch minder belangrijk is dan het zwemmend redden. Voor geoefende zwemmers is het red den van drenkelingen eenvoudiger dan men misschien zou denken, mits zij hierin bij een reddingsbrigade een opleiding hebben gevolgd. De rest van deze propaganda-avond werd ingenomen door het vertonen van enkele films, die door de heer Schmidt van een duidelijke toelichting werd voorzien. Deze propaganda-avond werd ingeleid door de heer R. Abrahams, die als waar nemend voorzitter moest optreden, om dat de heer H. Hessels wegens familie omstandigheden genoodzaakt was als voorzitter te bedanken. Tijdens de eerst volgende ledenvergadering zal men dus in deze vakature moeten voorzien. Verder werd door de heer Abrahams nog medegedeeld, dat met ingang van maandag 11 mei de oefeningen in de Heemsteedse zwemvijvers zullen worden hervat. De lesuren zijn vastgesteld op iedere maandag van 7 tot 9 uur waar van het eerste uur speciaal voor de jeug dige leden is bestemd en iedere vrijdag van 8 tot 9 uur. De heer Abrahams kon hier nog aan toevoegen, dat men inmid dels de heren Beurling en De Redelijk heid uit Haarlem bereid heeft gevonden bij deze oefeningen als instructeur op te treden. De buurt- en speeltuinvereniging „De Glip" houdt op koninginnedag des mor gens kinderfeesten die op het onbebouwde gedeelte van de Thorbeckelaan zullen wor den gehouden, 's Avonds om kwart over zeven zal er voor de kinderen een lam pionoptocht zijn. Tot en met woensdagavond kan men kinderen laten inschrijven voor de spelen bij het bestuur. ER IS IN HAARLEM op het stuk van lichamelijke opvoeding een flinke achter stand in te halen. De enorme groei van het onderwas heeft de vraag naar gymnas tieklokalen sterk doen toenemen. Men zou zelfs kunnen spreken van een achterstand die eerder toe- dan afneemt. Lichamelijke oefening op school wordt steeds meer als een onlosmakelijk deel van het totale schoolplan beschouwd. Er zijn zelfs tal van ouders die hun kind niet naar een school wensen te sturen waar, door het ont breken van een gymzaal, lichamelijke oefening niet op het lesrooster staat. Haarlem heeft momenteel vijfentwintig gymnastiekzalen tekort om aan een normale vraag ie kunnen voldoen. Een kleine verlichting van de nood zullen de vier gymnastiek lokalen zyn die op het ogenblik in aanbouw zijn, te weten die by de Van Zeggelen- school in Haarlem-Oost, de twee lokalen by het Coornhertlyceum en de gymnastiek zaal van de Louise de Colignyschool in Delftwyk. Verder zyn er plannen voor een gymzaal aan de Rijnstraat in Oud-Schoten, een voor het Karei van Manderiyceum in de Oosterhout, een gymlokaal ten behoeve van het middelbaar onderwijs op een nog nader te bepalen plaats in de binnenstad en een tweede gymnastiekzaal voor het Christelijk Lyceum aan de Zuider Emmakade. Dit vertelde ons de heer S. Heyers jr., de gemeentelijke inspecteur voor de lichame lijke opvoeding in Haarlem. De heer Heyers toonde zich over de huidige mate riële voorziening wat gymnastieklokalen betreft niet helemaal ontevreden. In aan merking genomen dan wat er op dit terrein tot voor kort verwacht mocht worden. „De bestedingsbeperking heeft ook hier heel wat stagnatie veroorzaakt", zegt hij. „Maar gelukkig worden de remmen weer wat los ser. Het gaat ons natuurlijk niet hard ge noeg, dat begrijpt u, want het tekort aan gymzalen wreekt zich met de dag meer". En daarbij heeft de heer Heyers bijzonder het oog op de toestand in Haarlem-Noord. „De daar aanwezige gymnastieklokalen zijn zo beperkt in aantal dat een groot aan tal scholen veel kostbare schooltijd ver liezen wanneer zij regelmatig van deze zalen gebruik willen maken. Dit tijdsver- lies is dan ook de reden waarom nog zo veel kinderen gymnastiekonderwijs moeten missen". Niet rooskleurig Het kan dan ook niet anders of dé heer Heyers ziet de toekomst met betrekking tot de lichamelijke opvoeding van het school gaande kind niet rooskleurig. „Zelfs in gloednieuwe wijken als Delftwijk en Sinne- velt openbaart zich nu al een tekort aan gymnastieklokalen. Men moet vrezen dat iets dergelijks zich straks ook in Parkwijk en Schalkwijk zal gaan voltrekken". Niet alleen in onderwijskringen is de waardering voor de lichamelijke oefening sterk gegroeid. Vele ouders beschouwen dit onderdeel van het schoolplan even nood zakelijk als ieder ander leervak. „U moet ze maar eens op mijn spreekuux horen", zegt de heer Heyers. „Sommigen vallen zowat met de deur in huis en dat is dan het feit dat hun kind geen gymnastiek op school krijgt. Het besluit van de ouders om hun kind naar een andere school te sturen waar lichamelijke oefening wel op het lesrooster staat is dikwijls het gevolg van zo'n gesprek". De bouw van nieuwe gymnastieklokalen is uiteraard ook van belang voor de ont wikkeling van de buitenschoolse activitei ten. Haarlem heeft nog steeds geen vol doende zaalsportaccommodatie. Dat be tekent een rem op de totstandkoming en ontplooiing van allerlei sportverenigingen. Geen zaal betekent meestal geen vereni ging. Vooral de bouw van oefenhallen voor zaalsporten, waarin ruimte is voor een be scheiden publieke belangstelling, achtte de heer Heyers belangrijk. Vijf a zes van dit soort zalen met daarnaast een grote wed strijdhal in Haarlem zouden voor de zaal- sportbeoefening een geweldige stimulans betekenen. „De practijk leert ons dit her haaldelijk. Zodra een nieuw gymnastiek lokaal totstand is gekomen rijzen de gym nastiek- en andere sportverenigingen als paddestoelen uit de grond en is de zaal in een minimum van tijd vele malen over bezet. Tal van verenigingen hebben danook noodgedwongen een ledenstop moeten in voeren. De behoefte aan sportbeoefening is dus groot genoeg. Kijkt u maar eens naar Tijdens de voorjaarsvergadering van de Bloemendaalse Reddingbrigade, maandag avond in „Bloemenheuvel" gehouden, heeft de voorzitter, de heer G. Schuitemaker, medegedeeld dat de beveiliging van de baders en zwemmers langs de Noordzee kust in de toekomst het best kan gebeuren door gemotoriseerde bewaking op zee. De haspellijn en de reddingsflotteurs hebben hun langste tijd gehad, aldus de voorzitter. Van mei af zal het Bloemendaalse strand worden beveiligd met vier boten: twee ge motoriseerde plastic vletten, een houten vlet en een flotteur. Nu de subsidie van de gemeente is verhoogd, kan meer materieel worden aangeschaft. Een van de vlets komt bij „Parnassia" te liggen, zodat die post ook regelmatig zal zijn bezet. De secretaris, de heer B. J. Iking, maakte in zijn jaarverslag gewag van de activi teiten in het afgelopen jaar. Ook de pen ningmeester, de heer L. Oostinga, kon een optimistisch geluid horen. De voorzitter van de technische commissie, de heer J. van der Pol, gaf een overzicht van het werk in het winterseizoen. Verscheidene leden werden met succes voor de diverse diploma's qpgeleid. Zondag zal in Stoop's bad om kwart over twaalf een demonstra tie redden met een autocabine worden ge geven. Het zomerseizoen begint op zondag 17 mei bij „de Kentering". Er zal in drie ploe gen worden gewerkt onder leiding van de commandanten J. van der Pol, T. Hollander en H. Hoeben. In het zomerseizoen wordt weer een loterij gehouden, waarbij drie duizend loten worden verkocht. De trek king is in het najaar. De eventueel te slui ten verzekering tegen ongevallen voor leden die stranddienst hebben, zal het be stuur nader bezien. Het college van B. en W. van Bloemen daal is, behoudens goedkeuring van de raad, voornemens de bestaande aulaop de begraafplaats aan de Bergweg in Bloe mendaal te vergroten. Herhaaldelijk is namelijk bij sommige begrafenissen ge bleken, dat de bestaande aula niet vol doende ruimte biedt. Bovendien zullen nog enige andere voorzieningen aan de aula moeten worden getroffen. B. en W. hebben aan de architect B.N.A. de heer J. A. van Asdonk uit Bloemendaal opdracht verstrekt hiervoor een voorlopig plan te ontwerpen. Een elftal samengesteld uit het onder wijzend personeel van de Bloemendaalse U.L.O.- en L.O.-scholen zal op Koningin nedag des middags om half één op het veld aan de Brederodelaan een voetbal match spelen tegen een elftal, samenge steld uit leerlingen van de U.L.O.-scholen in Bloemendaal. Advertentie Neem 2 of 3 VALDISPERT dragées en U wordt weer rus tig, opgeruimd en kalm. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natanr- produkt zonder reuk of smaak. Ook nerveuze kinderen nemen het graag in en verdragen het goed. Het klopt al weer: Vraag L ie apotheker of drogist. de sportvelden die week in week uit vai 's morgens tot 's avonds in gebruik zijn zeg maar gerust stukgespeeld worden". Op onze vraag of er in de naaste toe komst een uitbreiding van het aantal sport terreinen te verwachten is, zegt de heer Heyers: „We blijven natuurlijk er attent op of hier of daar een stuk grond voor sportterrein geschikt kan worden gemaakt zoals dat met het sportveld aan het Van Zeggelenplein is gebeurd. Een flinke stoot in de goede richting zal echter de uitvoe ring van de plannen betreffende de aanleg van sportterreinen bij de Orionweg, aan de Schiphohveg, in Parkwijk en straks in Zuid-Schalkwijk betekenen. Daar houden we het dus maar voorlopig op."

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9