Henry Hudson: een zeevaarder om wie drie landen vochten Tentenshow SioJtteJUieK f &e.2pt Hint imLoJL In september 1609 voer hij met de Halve Maen de „groote rivier" op WÊÊm: MAANDAG 4 MEI 1 959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herdenking van gevallenen door B.O.I.W.-Bloemendaal Expositie van „Jong Haarlem.vooruit" Cees Piers winnaar in „v. d. Aartsportpark" „Salomonkwartet" opgericht Vijftig jaar getrouwd Blijspel voor leden van Ned. Reis Vereniging „Mutua Amicitia" ontvangt de eerste prijs Nico Rost op lezingen tournee door Polen Levensverzekeringen in maart Betere straatverlichting buiten bebouwde kom Zorgen over de gezondheid van bondspresident Heuss Gemeente verkoopt brandweergebouw Nationale herdenking Herdenkingsdienst in gereformeerde kerk Kinderspelen gingen door Schoolkorfbal in Zandvoort Directiekeet uitgebrand Zandvoort-reserves gaan promoveren Internationaal schaaktoer nooi in Zandvoort Kinderbloemencorso trok door Lisse Succesvolle actie voor kankerbestrijding In een sobere, maar indrukwekkende bijeenkomst in de Hervormde kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal hebben de Bloemendalers zaterdagavond de gevalle nen herdacht. Het kerkgebouw was op eenvoudige wijze met vlaggedoeken ver sierd. Tal van autoriteiten uit het maat schappelijk en geestelijk leven van Bloe mendaal woonden de plechtigheid bij. De avond was wederom georganiseerd door de Vereniging Oud Illegale Werkers Bloemendaal. In zijn openingswoord zei de heer A. P. W. van den Ham wegens verhindering van de voorzitter, de heer W. C. Bier verheugd te zijn, dat er zo vele jongeren aanwezig waren. Hij merk te voorts op, dat het aller plicht is voor het behoud van de verworven vrijheid zorg te dragen, door een ieder in zijn eigen kring. Na het openingswoord voer de het dubbelmannenkwartet „Harmonie" onder leiding van de heer Henk Arisz drie werken uit: Beati Mortui" van F. Mcn- delssohn-Bartholdy; „Popule meus" van C. P. da Palestrina en „Gedenk aan mij, O machtig God", van J. Vintel. Vervolgens heeft luitenant-kolonel J. J. F. Borghouts, in de illegaliteit bekend als Peter Zuid, nog eens herinnerd aan de be zettingstijd, het gevolg van een voor ons land voordien niet gekende agressie. „Op deze avond herdenken wij hen, die vielen met het wapen in de vuist of voor het exe cutiepeloton. Zij hebben recht, vrijheid, democratie en religie met hun leven ver dedigd," aldus overste Borghouts, die ver der als zijn oordeel uitsprak, dat men nooit te vroeg stelling kan nemen tegen de bedreiging van de vrijheid. De strijd is nog niet uitgestreden, omdat nog steeds restanten van het nationaal-socialisme de kop opsteken, de mensen niets geleerd hebben en het communisme naar de we reldmacht grijpt. Over enkele dagen is het veertien jaar geleden, dat de tyrannie kapituleerde voor de vrijheid en eens in de vijf jaar zullen wij het feest vieren, dat echter overschaduwd wordt door de angst voor het communisme en de atoom bom. Doch er is iets ergers dan de dood, namelijk het leven als slaaf. „Wij moeten ons bewust worden van de waarden, die wij bezitten. Wij moeten geloof in en lief de voor die vrijheid tonen en onze hoop vestigen op de toekomst. Door ons te la ten inspireren door de idealen van de ge vallenen kunnen wij ouderen de jeugd op voeden tot geestelijke weerbaarheid," al dus besloot luitenant-kolonel Borghouts zijn toespraak. Nadat het dubbelmannenkwartet nog een drietal liederen ten gehore had ge bracht en de organist Piet Halsema „Jesu joy of man's desiring" van J. S. Bach had gespeeld, zongen allen tezamen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Advertentie SPORTHUIS TEN NUYL (verkoop) R. DOZEMAN (Bondstentenverhuur) Dinsdag 5 mei tot en met zaterdag 9 mei van 1021 uur. zaterdag 17 uur. OPENING VAN ONZE SHOW aan de SPAARNDAMSEWEG 86 bij klapbrug Holland Nautic Zaterdagmiddag heeft de vice-voorzit- ter van de stichting „Jong Haarlem vooruit", de heer N. C. Schouten, in de aula van het stedelijk gymnasium in Haarlem de jaarlijkse expositie van werk stukken van cursisten van „Jong Haar lemvooruit" geopend. De heer Schouten noemde in zijn ope ningswoord de Haarlemse stichting uniek voor Nederland. „Het cursussenwerk be tekent meer dan het geven van een aan tal lesjes: het is een belangrijk stuk vor ming voor tal van mensen", aldus de heer Schouten. Van het tentoongestelde, dat zaterdag middag en -avond te bezichtigen was, viel vooral het werk op het gebied van de handenarbeid, fotografie en vrije expres sie op: fraaie maskers, figuurtjes, kop- plastieken en opmerkelijke foto's. Ook het kostuumknippen was met enige mooie werkstukken vertegenwoordigd. Staaltjes van handschriftverbetering vormden het sluitstuk van deze expositie, die op overzichtelijke wijze een goede in druk gaf van het werk, dat op enige der belangrijkste cursussen van „Jong Haar lem.... vooruit" in het afgelopen jaar werd verricht. De Haarlemse wielerclub ..De Kampioen" liet zondag in het „Van der Aartsportpark" een clubwedstrijd verrijden, welke bij de A- en B-klassers werd gewonnen door Cees Piers. Samen met Thijs Bouma had hij een volle ronde voorsprong veroverd op het peloton. De uitslag luidde: 1. Piers, de 55 kilo meter in 1 uur 35 min. en 4 sec.; 2. Bouma, 3. op één ronde, Fennis, 4. Konings, 5. C. v. d. Aar, 6. H. Peters, 7. Hendriks. 8. P. de Jong, 9. Buis. Bij de C-klassers, die 25 kilometer reden, zegevierde Van Steyn vóór Van der Horst, Kaam en Croes. Tijd van de winnaar: 44 min. en 8 sec. De Nederlandse violist Herman Salo mon heeft met Ernö Steier, Ervin en Györ- gy Schiffer een nieuw strijkkwartet ge vormd onder de naam „Salomonkwartet". Ernö Steier, tweede viool, Ervin Schif fer, altviool en Gyorgy Schiffer, cello, ver lieten in 1956 Hongarije en vestigden zich in Nederland. Het „Salomonkwartet" is van plan een zo breed mogelijk repertoire op te bou wen, waarbij veel aandacht aan de heden daagse muziek zal worden geschonken. Het eerste openbare optreden is vastge steld in het Amsterdamse Concertgebouw op donderdag 28 mei. Dit concert wordt georganiseerd door het Nederlands Bar- tók Genootschap. Morgen zijn de heer en mevrouw Van Bockhooven vijftig jaar getrouwd. Vijftig jaar wonen ze nu al samen in de woning achter hun winkel aan de Spaarnwouder- straat 43 in Haarlem. De heer Van Bock hooven is er zelfs geboren. Ze kennen el kaar al van heel vroeger, toen mevrouw Van Bockhooven aan de overkant van de winkel woonde en ze samen altijd spelle tjes deden. Later is Johanna Regina ech ter met haar ouders mee naar Afrika ge gaan, waar haar vader een belangrijke functie kreeg. Toen ze elf was heeft haar moeder haar en haar zusje echter weer naar Holland gebracht, naar een Frans internaat in Groenlo. Daar hebben ze een heerlijke tijd gehad, ze leerden vloeiend Frans spreken, hadden mooie kleren en werden aan tafel bediend. Mevrouw Van Bockhooven is heel opgewekt als ze ons dit allemaal vertelt. Ze zit in de grote keu kenkamer die direct achter de winkel ligt. Het is er een beetje donker, maar dat merkt ze niet eens meer. Want zij houdt van deze kamer, waar ze als heel klein meisje al speelde en waar ze later haar eigen kinderen Willem, Jenny en Simon zag opgroeien. Mevrouw Van Bockhooven wil ons veel liever alles van nu vertellen, maar wij vragen haar nog even naar het verleden terug te gaan. En dat doet ze dan. Ze is even later weer in het Franse internaat. Maar als ze dan verder gaat vertellen, betrekt opeens haar vriendelij ke gezicht en worden haar hei-blauwe ogen wat donkerder. Er brak toen mevrouw Van Bockhooven pas veertien jaar was een he le nare tijd aan. Het geld, dat haar ouders vanuit Afrika naar het internaat in Groen lo stuurden kon namelijk er was daar toen een oorlog niet meer overgemaakt worden. Daardoor werden Johanna Regi na kortweg Jo en haar zusje over geplaatst naar een opvoedingsgesticht in Lochem. En daar hebben ze het akelig, heel akelig gehad. Hóe akelig vertelt me vrouw Van Bockhooven ons wel, maar ze heeft liever niet, dat het in de krant komt, dus we slaan dat gewoon maar over. We beginnen dan weer als mevrouw Van Boekhoven uit het gesticht gevlucht is en in Enschedé een betrekking heeft ge kregen. Ze werkte er echter niet lang, want inmiddels waren haar ouders naar Holland gekomen om haar te halen. En dan gaan ze allemaal naar Haarlem. En dan ontmoet Jo, haar vroegere vriendje Simon van Bockhooven weer. En sinds die zaterdag zijn ze niet meer uit elkaar ge gaan, want ze werden meteen „weer" ver liefd en trouwden kort daarna. Al die tijd hebben ze dus aan de Spaarnwouderstraat gewoond, waar de heer Van Bockhooven de lood- en zinkwinkel van zijn ouders overnam. Nu staat zijn zoon, Willem weer achter de toonbank. Maar morgen zal hij er niet staan, dan zal hij met de overige familieleden fijn feest gaan vieren, om dat zijn ouders vijftig jaar getrouwd zijn. Vóór de amusementsavond, zaterdag in hotel „De Leeuwerik", verzorgd dooi en voor de leden van de Haarlemse af deling van de Nederlandse Reisvereni- ging, had men dit keer de keuze bepaald op een eenvoudig blijspelletje van Han van Teylingen, namelijk „Een vrouw op zicht". Eén van de vele speciaal voor het amateurtoneel geschreven stukjes, die nu niet direct excelleren door een originele intrige of een spitse dialoog, maar waar van de traditionele verwikkelingen een goedlachs publiek toch altijd weer het verlangde amusement kunnen verschaf fen. Zo ook in dit blijspel, waar de „ren tenierende" vrijgezel Hendrik van Dalen zijn toekomst met enige zorg tegemoet ziet, omdat een bij hem inwonend nichtje trouwplannen koestert en hij aldus vreest alleen in zijn grote huis te zullen achter blijven. Een van zijn vrienden, die ken nelijk geen tegenstander is van een grap je ten koste van een ander, komt op het idee ervoor te zorgen dat enige trouwlus tige dames zich bij Hendrik komen pre senteren. Een opvoering, waarbij de bedoelingen niet verder gaan dan het oproepen van vrolijke reacties, dient uiteraard met de nodige welwillendheid te worden beke ken. J. Dassen voldeed dan als Hendrik van Dalen en An Kemp als verliefde huis houdster. Eveneens moeten de drie ener gieke en volhardende huwelijkskandida ten de dames Eef Vos, Ina Dassen-Addink en A. Dreyer-Bouman genoemd worden. Ook mevrouw Dreyer, die tevens de regie op zich had genomen, verdient een com pliment. Na afloop van het stuk werd na melijk onthuld, dat zij de rol van de voort varende Hongaarse pas de vorige dag van een ziek geworden medespeelster had moeten overnemen. A mateurtoneelvereni gingen: Niet alle toneelverenigingen zijn door drongen van het belang van een goede Nederlandse toneelschijfkunst. Het is diep beschamend, dat de Nederlandse stukken er bij het beroepstoneel vrijwel niet aan te pas komen. En de amateur- toneelverenigingen volgen helaas maar al te vaak dat beroepstoneel. Dit is de mening van de jury, die dit jaar in opdracht van de contactcommis sie amateurtoneel een oordeel heeft uit gesproken over de toneelwedstrijd van de bij de landelijke organisaties aange sloten verenigingen. De jury was niet erg enthousiast over de deelneming. Van de meer dan 1.300 aangesloten verenigingen gaven zich maar tien clubs op, die met een Neder lands stuk aan de wedstrijd wilden mee doen. Twee lieten echter wegens ziekte van hoofdrolspelers verstek gaan. „Mutua Amicitia" uit Rotterdam heeft dit jaar met „prima en bezielend spel" beslag gelegd op de eerste prijs en de wisselbeker. De jury had grote bewonde ring voor het boeiende probleemstuk „Het eeuwige toeval" van A. Defresne. dat dit ensemble op het repertoire had genomen. De heer Defresne werd hiervoor met een speciale prijs onderscheiden. De tweede prijs werd toegekend aan de Amsterdamse amateurtoneelvereni ging „De Clieck" voor de opvoering van „Het spoor langs de hoeve" van W. Bischot. De derde prijs was voor de to neelvereniging „Falkland" uit Heiloo voor „De weg naar huis" van Chr. van der Heuvel en Kees Spierings. De Am sterdamse toneelvereniging „Kunst naar gave" ontving de vierde prijs, eveneens voor „Het spoor langs de hoeve". Acht amateurtoneelverenigingen hebben aan de wedstrijd deelgenomen. Advertentie RIJWIELEN MOTOREN MOTO GUZZI SCOOTER 200 cc 1850.- Zandvoortselaan 158 - Telefoon 40905 De letterkundige Nico Rost is dezer da gen naar Polen vertrokken, waar hij le zingen zal houden aan een aantal univer siteiten onder andere in Warschau, Krakau, Wroclaw en Poznan. Deze lezingen houden verband met de herdenking van het feit dat Bettina von Arnim, uit de Duitse lit teratuurgeschiedenis vooral bekend als vriendin van Goethe, honderd jaar geleden is gestorven. De uitnodiging aan Nico Rost, die zich veel bezig heefT gehouden met de studie van het leven en de betekenis van Bettina von Arnim, is uitgegaan van de Poolse universiteiten. Zijn reis is georganiseerd door de kuituurafdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Warschau. In maart is voor een bedrag van 366.3 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waarvan 153.8 miljoen ka pitaal-, 188.0 miljoen rente- en 24.5 mil joen volksverzekering, aldus het C.B.S. In de eerste drie maanden van 1959 werd voor 478.6 miljoen aan kapitaal-, 502.5 mil joen rente- en 67.0 miljoen volksverzeke ring afgesloten, in totaal dus 1048.1 mil joen. In dezelfde periode van 1958 beliepen deze cijfers respectievelijk 440.3 miljoen, 422.3 miljoen, 68.8 miljoen en 931.4 miljoen. De straatverlichting buiten de bebouw de kom van Halfweg zal verbeterd en gemoderniseerd worden. Volgens een door het. P.E.N. overgelegde kostenbere kening zal de uitvoering van het plan de jaarlijkse vergoeding van de gemeente aan de provincie met ongeveer f 9485.— doen stijgen, terwijl de kosten ineens op f 1225.-- worden geraamd. Hoewel de genoemde bedragen niet on aanzienlijk zijn menen B. en W. dat de huidige toestand beslist onbevredigend is. Zij stellen de raad voor het benodigde krediet beschikbaar te stellen. (Van onze correspondent in New York) In september herdenkt men in het noordoosten van de Verenigde Staten de tocht, die Henry Hudson 350 jaar geleden gemaakt heeft op de rivier, die later zijn naam zou dragen. Henry Hudson was een Engelsman en op het eerste gezicht zal het mis schien vreemd lijken, dat de Nederlandse Prinses Beatrix naar Amerika oversteekt om feesten te zijner ere bij te wonen. Maar deze Hudson was in 1609 op reis in op dracht van de Amsterdamse kamer der Oost-Indische Compagnie en zijn ontdekking van de diepe, prachtige rivier waar later New York en Albany aan zouden verrijzen, was het begin van de vestiging van Nederlanders in dit dal: het begin van Nieuw Nederland en Nieuw Amsterdam. Niet langer dan een halve eeuw is deze streek onder Nederlands gezag geweest, maar de herinnering aan de Hollanders leeft er voort. Vele Nederlandse namen vindt men nog in dit gebied, oude Nederlandse kerkjes, over leveringen, sagen. Met trots vertelt menigeen daar, dat hij afstamt van die eerste Nederlandse kolonisten, die in de nieuwe wereld, evengoed als thuis, Goudse pijpen rookten, jenever dronken, beschuit met muisjes aten en Sinterklaasavond vierden. Welke gezant of ambassadeur heeft in deze tijd nog gelegenheid voor een gron dige studie in de plaats, waar hij zijn land vertegenwoordigt? Honderd jaar geleden was dat anders. Toen was H. C. Murphy gezant van de Verenigde Staten te 's-Gra- venhage en deze intellectueel dook daar onder in Nederlandse bibliotheken en ar chieven om na te gaan, wat de aanleiding en het doel waren geweest van die scheeps reis, die geleid heeft tot de ontdekking van de rivier de Hudson. Murphy's boekje, al leen voor zijn vrienden gedrukt, verscheen in 1859. Het heette „Henry Hud^qn in Hol-, land". Heden ten dage zou een prrtpaganda-ap- paraat'zóTn boekje op grote Schaal hebben verspreid, maar Murphy was alleen maar oprecht geïnteresseerd in Hudson en hij was er kennelijk niet op uit om reclame te maken. Zijn boekje is vrij zeldzaam ge worden en net was goed, dat Wouter Nij- hoff in 1909, bij het derde eeuwfeest van Hudsons tocht een herdruk met extra do cumenten uitgaf. Hudson is een van de grote zeevaarders geweest uit het begin van de zeventiende eeuw. Hendrik de Vierde van Frankrijk probeerde hem, via zijn gezant in Den Haag, van Amsterdam af te troggelen en toen Hudson, na de ontdekking van „zijn" rivier, in een Engelse haven was terug gekeerd, belette Engeland hem om terug te gaan naar Nederland. De volgende reis moest hij weer in Engelse dienst maken. Het is wel merkwaardig, dat er van deze internationaal befaamde kapitein geen en kel portret is overgeleverd. Zelfs zijn dag boek over de tocht op de Hudson is ver loren gegaan. Historici uit zijn tijd hebben weliswaar gebruik gemaakt van Hudsons eigen aantekeningen, maar helaas is het reisjournaal nooit teruggevonden. Dit dag boek zou wellicht wat meer kijk geven op Hudsons karakter. Maar ook het weinige wat er over deze man bekend is, geeft toch wel een indruk van zijn aard. Hij moet met hart en ziel een ontdek kingsreiziger zijn geweest. Leest men er het contract op na, dat hij heeft aange gaan met de Amsterdamse kamer van de Oost-Indische Compagnie, dan blijkt daar uit, dat hij de opdracht had om ten noor den langs Nova Zembla te zeilen en te trachten langs deze weg het Verre Oosten te bereiken. Hij kreeg achthonderd gulden voor deze reis en de kamer beloofde om nog tweehonderd gulden uit te keren aan Hudsons vrouw, indien haar echtgenoot („daar Godt voor sij") binnen een jaar niet zou terugkeren. Toen Hudson in de buurt van Nova Zem bla door het ijs verhinderd werd verder te varen, had hij met goed fatsoen naar Am sterdam terug kunnen keren, maar hij zag kans zij het niet zonder moeite de bemanning van zijn „Halve Maen" te over reden om van Nova Zembla naar. Ame rika te varen en te trachten om daar (via het westen dus) een doorgang te vinden naar „de Oost". In Hudsons contract stond niets, dat hem de vrijheid gaf tot zoveel eigen initiatief en als de tocht een volledig fiasco geworden was, had men hem de escapade misschien wel hevig verweten. De ontdekking van de uitstekend bevaarbare Amerikaanse ri vier, langs welke oevers veel te „halen" was (vooral bever- en ottervellen), heeft Hudson echter wel van blaam gezuiverd. De ondernemende kapitein bereikte ech ter niet wat hij wilde: een doorgang naar de Oost. Toen hij, voor het begin van zijn tocht, in Nederland was, had hij met de geograaf Plancius van gedachten gewisseld over doorvaartmogelijkheden in het noord westen. Het was bekend, dat men in de buurt van de Chesepeake-baai (Virginia) beweerde, dat er in het noordwesten een „zee" was. Waarschijnlijk had men hier iets gehoord over die watervlakten, die we thans kennen als Amerika's „grote meren". Dit gesprek met Plancius en de kaarten, die hij bij hem te zien kreeg, moeten Hud son nieuwe hoop hebben gegeven en toen hij bij Nova Zembla op ijs stuitte, zag hij ineens zijn kans schoon om het niet in noordoostelijke, maar in noordwestelijke richting te zoeken! Daarom zette hij koers naar Amerika en ging hij de kust verken nen .n de hoop ergens een brede toegang te vinden. Zo vond hij de rivier, die de Engelsen later de Hudson zouden noemen, maar die de Nederlandse kolonisten ook betiteld hebben als de „groote rivier", de Manhattan, de Noordtrivier en vooral als de Mauritus of de Mauritsrivier. Welk een genoegen is het, om die zeven tiende eeuwse verhalen te lezen, die Van Meteren, Hessel Gerritz en De Laet over de tocht van de Halve Maen op de Hudson hebben geschreven! Wie de prachtige, bos rijke en heuvelachtige oevers van de Hud son kent, zal het volkomen eens zijn met de volgende zin uit De Laets „Nieuwe We- relt": „Hendrick Hudson, die dese rieviere eerst heeft ontdeckt, ende alle die naerder- hant daer hebben gheweest, weten wonder te segghen van de schoone boomen, die hier wassen". De Indianen (de „swarten") zouden „vriendelijck volck" zijn geweest, maar „seer gheneghen tot stelen, ende subtiel om wegh te halen alles t'gheene haer aen- staet". Gastvrij waren de Indianen echter wél. Toen Hudson aan land ging: terstond slachtten zij, om hem te onthalen, „eenen vetten hondt". Toen hij 's nachts niet bij hen wilde blijven, dachten zij, dat hij bang was voor hun wapens. Om te tonen, dat zij geen kwaad in de zin hadden, braken zij hun pijlen in stukken en gooiden die in het vuur. Hudson was tè nuttig voor Nederland en daarom legden de Engelsen, zo gauw zij konden, weer beslag op hem. Hessel Gerritz schrijft heel laconiek, dat de grote zee vaarder op zijn volgende reis, voor de En gelsen, „merckelijck meerder voorspoed ende minder geluck" heeft gehad. Op die reis, in 1610, drong hij door in wat thans de Hudsonbaai heet, maar hij kreeg hier zulk een ruzie met zijn bemanning, dat de muitende schepelingen hem en enige an deren in een klein bootje in de baai lieten dobberen en zelf de steven wendden naar Engeland. Nooit heeft men meer iets over Hudson gehoord. Advertentie RALSTON en VERVETAt Dealer voor Heemstede en omgeving Fa. H. REE Binnenweg 89-89a - Heemstede - Tel 28681 VERF - BEHANG - GLAS etc. (Van onze correspondent in Bonn) Duizenden Westduitsers hebben het af gelopen weekeinde blijk gegeven van hun bezorgdheid over de gezondheid van hun 75-jarige bondspresident professor Heuss daarmee betuigende welk een vooraan staande en geliefde plaats deze in het openbare leven van de bondsrepubliek in neemt. Professor Heuss, die hoge koorts heeft en aan een zware griep lijdt, wordt sinds vrijdag in een ziekenhuis te Bonn verpleegd. Hij maakte het gisteren al heel wat beter. Vrijdagavond eiste professor Martini, een hoogleraar-internist, dat hij zich in een ziekenhuis zou laten opnemen. De telefonische vragen naar Heuss' ge zondheid uit alle streken van West-Duits- land waren niet van de lucht. Heuss zal zich, aldus een medisch communiqué, ge durende enige tijd moeten ontzien. In elk geval blijft de president nog een paar da gen in het ziekenhuis. Professor Martini heeft twee jaar gele den, toen Heuss eveneens aan een kwaad aardige griep leed, verzocht zijn patiënt te sparen. Martini zei destijds: Volwassen volken moeten eindelijk leren, dat de staatslieden er niet zijn om als toneelspe lers op te treden. Zij moeten veeleer zui nig zijn met hun krachten, omdat zij ge schiedenis moeten maken. Heuss, die tot 12 september president blijft, zal dan tien jaar hoofd van de Westduitse staat ge weest zijn. Volgens de grondwet kan de president niet meer dan een maal herko zen worden en dat geschiedde met Heuss in 1954. Binnenkort plannen voor nieuw br anclwee rge bouw B. en W. van Haarlcmmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor aan de heer M. Pollé te Halfweg te verkopen het brandweergebouw aan de Schoolstraat in Halfweg. Het ligt in de bedoeling om na sloping van de opstallen op dit en op het aangrenzende terrein ter plaatse een toon zaal, een autoherstelplaats en twee bo venwoningen te bouwen. De koopprijs van 20.000 die de heer Pollé bereid is aan de gemeente te betalen achten B. en W. alleszins billijk. Binnenkort zullen aan de raad plannen worden voorgelegd voor de stichting van een nieuw brandweergebouw. Vanavond zullen de gevallenen in Zwa- n'enburg-Halfwcg weer worden herdacht. Om halfacht begint in de Schoolstraat de stille tocht, in drie groepen naar het kerkhof in Zwanenburg (graven Engelse vliegers), naar het gedenkteken op het Kastanjeplein en naar het monument bij het Dr. Baumannplein. Om acht uur zal de sirene van de sui kerfabriek het ingaan van de twee minu ten stilte aankondigen. Na de stille tocht worden de deelne- mers(sters) in de gereformeerde kerk in Halfweg verwacht, waar om halfncgen een korte herdenkingsdienst wordt gehou den. Ds. A. J. Kromhout en kapelaan I-I. A. Stam houden een toespraak. Vocale medewerking verleent de chr. gemengde zangvereniging „Kunst na Arbeid". Ten besluite van deze dienst zingt men geza menlijk twee coupletten van het Wilhel mus. Zondagmorgen werd in de gerefor meerde kerk in Vijfhuizen een herden kingsdienst gehouden. Na het gezamenlijk zingen van „O Heer die daar" en „O God, Die droeg ons voorgeslacht" werd een kanselbood- schap voorgelezen, welke oproept tot ge bed en bezinning, mede met het oog op de komende conferentie der grote mo gendheden. Deze boodschap ging uit van de gezamenlijke kerken in Nederland. Hierna sprak ds. Rang over een gedeel te uit het bijbelboek Jeremia, hoofdstuk 1. Ds. Rang wees erop dat we nu de veer tiende jaargang vieren van de bevrijding. In die donkere tijd zijn veel beloften ge daan. maar nu vragen de nabestaanden der gevallenen zich af of de offers niet tevergeefs zijn gebracht. En hoe God oor delen zou over ons gebruik van de vrij heid? De dienst werd besloten met het geza menlijk zingen van het Wilhelmus. Voor én na de dienst was er orgelspel van Valeriusliederen. Bennebroek Zaterdagmiddag werden in Bennebroek de kinderspelen die op koninginnedag we gens het slechte weer geen doorgang von den, op de speelweide gehouden. De spe len hadden een zeer vlot. verloop en reeds om ruim drie uur kon de burgemeester, de heer D. van der Hoop van Slochteren op het terras van „De Oude Geleerde Man" de prijzen uitreiken. De resultaten zijn: Jongens 6 jaar: Stui ters grabbelen: 1. Paul v. Baarsen, Jon gens 7 jaar: Blokken-race: 1. Daan v. Baarsen. Jongens 8 jaar: Bal-kruisen: 1. Hein Leenen, Jongens 9 jaar: Zaklopen: 1. Wim Granneman, Jongens 10-11 jaar. Spijker slaan: 1. Wim v. d. Peet, Jongens 12-13 jaar: Doelschieten: 1. Dirk Verzaal Meisjes 6 jaar: Stuiters grabbelen: 1. Hen- neke Ruder, Meisjes 7 jaar: Vlag steken: 1. Trees Versteege, Meisjes 8 jaar: Bal gooien: 1. G. van Horrick, Meisjes 9 jaar: Zaklopen: 1. Marianne v. d. Hoorn, Meis jes 10-11 jaar: Bal rollen: 1. Elsje Brou wer. Meisjes 12-13 jaar: Bal kruien: 1. r^-via Wennekes. Op dinsdag i9 mei zullen voor de eerste maal in Zandvoort schoolkorfbalwejstrij den worden gehouden op het. sportterrein „Duintjesveld". 1-Iet initiatief hiertoe .s uitgegaan van de Zandvoortse korfbalclub. Burgemeester en wethouders van Zand voort hebben zich bereid verklaard in het comité van aanbeveling zitting te nempn. Tijdens een vergadering met de diverse Zandvoortse schoolhoofden werd 'n werk comité samengesteld, bestaande uit de heren P. de Cock, A. van Breukelen en B. S. Abelman van de Z.K.C. en de heer De Boer, leraar Lichamelijke Opvoeding. De organiserende vereniging stelde haar terreinen voor de training beschikbaar. Alle scholen bleken direct voor het plan enthousiast en schreven met een twaalftal in De volgende indeling werd gemaakt: Groep A: Chr. U.L.O.-school, Openbare U L.O.-school en Karei Doormanschool (V.G.L.O.). Groep B (lagere scholen): Mariaschool. Julianaschool, Wilhelminaschool, Hannie Schaftschool, Karei Doormanschool en Dr Albert Plesmanschool. Aan deze wedstrijden zal worden deel genomen door ongeveer 108 jeugd-korf- ballers en korfbalstors. De scholen spelen een halve competitie. Het bestuur van de Zandvoortse Korf balclub heeft voor de winnende ploeg een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld. In de houten directiekeet van een bouw bedrijf aan de De Ruyterstraat in Zand voort is zondagavond om half elf een brand uitgebroken. Na een half uur blussen nam de brandweer aan, het vuur meester te zijn. Om half een werd echter opnieuw alarm gegeven. De brand bleek niet be dwongen en was weer opgelaaid. De keet is uitgebrand. De schade wordt geraamd op tienduizend gulden. Ongeveer een jaar ge leden is in de keet ook brand uitgebroken. Hockey in Zandvoort Het tweede herenelftal van de Zand voortse hockeyclub heeft de drie promotie wedstrijden met succes geëindigd. Het elftal zal promoveren van de derde naar de tweede klasse in welke afdeling in het seizoen 1959-1960 ook heren 1 zal uitko men, dat uit de promotieklasse degra deerde. Nadat uit met een-nul van SCIIC V was gewonnen en de vorige week met twee-één thuis van Alliance werd verloren, behaal de het elftal zondag in en tegen Schaer- weyde 11 een overwinning met één-nul. In de halve competitie werden daarmee uit drie wedstrijden vier punten behaald en dit was voldoende om te kunnen pro moveren. Met Zandvoort II promoveert Alliance III. SCHC V boekt eveneens dit succes en Schaerweyde blijft derde klas- ser. In de Albatros vierde het zo succesvol le elftal het promotiefeest zondagavond in het bijzijn van de voorzitter van de Zandvoortse hockeyclub de heer J. A. B. van Pagee. Jeugdtoernooi .jongens Onder leiding van T. Allebes en de he ren Kelder en Van Vessem werd zondag op Duintjesveld een jeugdtoernooi van de Zandvoortse hockeyclub voor jongenself tallen gehouden. De meisjes komen op Hemelvaartsdag aan de beurt. Er werd gespeeld in twee poules van elk vijf elftallen. Poulewinnaars werden Eechtrop (8 pnt.) en HIC (7 pnt.). In de finale tussen deze beide elftallen zegevier de HIC en won daarmee de plaquette, die als eerste prijs voor dit toernooi beschik baar was. Eechtrop ging met een medaille voor de tweede prijs naar huis. De num mers twee van beide poules, Zandvoort en HBS, streden om de derde plaats en deze eer kwam toe aan een elftal van de orga niserende vereniging. Voorzitter J. A. B. van Pagee sprak in het clubhuis op Duintjesveld een slot woord waarin hij dank bracht aan de or ganisatoren van dit zo uitstekend geslaag de jeugdtoernooi. Aan het toernooi werd deelgenomen door elftallen van de organi serende vereniging en van Alliance, AMVJ, Eechtrop, HBS, HIC, Rood Wit en Strawberries. In het Gemeenschapshuis in Zandvoort heeft de Zandvoortse Schaakclub zaterdag en zondag een internationaal schaaktoer nooi gehouden, waaraan werd deelgeno men door de schaakvereniging van de Ford Werke uit Keulen, „Sazo" uit Ham burg, „Het Oude Slot" uit Heemstede en de Zandvoortse schaakvereniging. Onder grote belangstelling heette de heer Th. Slijkerman de aanwezigen zaterdag avond welkom, in 't bijzonder burgemees ter en mevrouw Van Fenema. Mevrouw Van Fenema kreeg bloemen. De drie bezoekende verenigingen ontvingen een wandtegeltje van Zandvoort. Daarna verzocht de heer Slijkerman de burge meester het toernooi te willen openen. Mr. Van Fenema verklaarde zich hiertoe gaarne bereid en sprak de aanwezigen in het Duits toe. Hij wees er op dat Europese samenwerking en vriendschap niet door regeringen, maar door de volken onderling kunnen worden bevorderd. Daarom achtte spreker gebeurtenissen als deze van de grootste betekenis. De heer Scheidweiler van de schaakver eniging uit Hamburg dankte de burge meester voor diens woorden en bood hem namens zijn vereniging een schilderijtje van Hamburg aan. Namens de schaakver eniging uit Keulen dankte de heer Mtiller voor de gastvrije ontvangst. Vervolgens deden burgemeester en me vrouw Van Fenema aan twee tafels de eerste zet, waarmee het toernooi geopend was. De einduitslag van dit geslaagde toernooi luidt: 1. Keulen, 6 punten; 2. Hamburg, 4 punten; 3. Heemstede 2 pun- 'tn en 4. Zandvoort 0 punten. Nadat een week tevoren het bloemen corso van de „grote mensen" door de bol lenstreek was getrokken wat het zaterdag middag de beurt van de kinderen van Lisse om hun praalwagens te laten zien. Hoewel het aantal deelnemers een stuk beneden het aantal aanmeldingen bleef, was het gebodene alleszins het aanzien waard. De belangstelling langs de route was groot. Nadat de jury de diverse wagens op het parkeerterrein van de HoBalIo critisch had bekeken en de prijzen had toegekend presenteerde de fleurige stoet voorafge gaan door de drumband van Canite Tuba en Trou Moet Blijcken zich aan het Lisser publiek. Sommige deelncmertjes hadden van hun wagen bijzonder veel werk ge maakt. Zo zagen wij een keurig verzorgde wagen van de Bescherming Bevolking, een vliegende schotel, de onderzeeboot Nauti lus en zelfs een noodwoning. Menige wa gen ontlokte een bewonderend applausje aan de toeschouwers. De prijswinnaars waren in groep A: 1. Koos van Leeuwen; 2. J. Clement en K. de Graaf; 3. Verdegaal; 4. S. Nieuwenhuis; 5. Marliesje Hoek; 6. Koos de Vroomen. In groep B: 1. Nellie Kerkvliet; 2. Lex Reuring; 3. A. Hoog kamer; 4. Wassenaar, 5. H. Ruigrok; 6. C. v. d. Linden. Ter gelegenheid van het tienjarige be staan van hef Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding zette een aantal dames in Zwanenburg/Halfweg een leden werfactie in. Het resultaat is, dat het le dental in Zwanenburg kon worden opge voerd van honderd vijf tig tot ongeveer tweehonderd. Het aantal contribuanten steeg van 450 tot pl.m. 550. Bovendien kwamen nog 55 giften binnen, zodat een totaalbedrag van 614,werd ontvangen En dat buiten de contributies om, wan' die worden rechtstreeks geïnd door hel Koningin Wilhelminafonds (in totaal 580). In Halfweg kon het aantal leden worden opgevoerd met vijf en het aantal contri buanten met tien, zodat de aantallen nu respectievelijk 72 en 105 bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10