Weg en wiel Nieuw Guinea-expeditie wacht op aanvoer met hefschroefviiegtuigen Instrumentarium is niet compleet, verkenningen zijn al begonnen Stukadoor bleef van zijn werk weg EERST HELIPORTS „HAKKEN" ANDER MODEL VOLKSWAGEN? VAKANTIEREIS PER AUTO GOED VOORBEREIDEN! NAAIMACHINES 9 Karei de Grote-prijs voor generaal George Marshall In Rotterdam geen trekhonden meer Kerkelijk Nieuws DINSDAG 5 MEI 1959 De „Frankfurter Algemeine Zeitungweet te vertellen, dat waarschijnlijk nog dit jaar het. model van de Volkswagen veranderd zal worden. Sinds Hitier opdracht gaf deze thans populaire auto te ontwerpen is het model, op een paar kleinigheden na, onveranderd gebleven, maar desondanks heeft het tot dusverre de concurrentie glansrijk weten te weerstaan. Maar omdat dit waarschijnlijk niet altijd zo zal blijven, nu ook andere Duitse autofabrieken hun typen moderniseren, denkt de Volkswagen-directie ernstig aan 'n verandering in het uiterlijk van haar produkten. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. U. W. H. Stheeman, behan delde een kort geding tussen een stuka- doorsbedrijf te Bussum en een stuka door, die na in maart een snipperdag te hebben genomen niet meer op zijn werk was verschenen en in Duitsland was gaan werken, waar hij meer kon verdienen. Aan een aanmaning van zijn patroon om terug te keren had hij geen gevolg gege ven en achteraf had het Arbeidsbureau ook geen ontslagvergunning aan de stuka door verleend. De president werd ge vraagd de stukadoor te veroordelen tot werkhervatting op straffe van een dwang som van 25 gulden per dag. De gemachtigde van de stukadoor, mej. L. de Groot, erkende dat de stukadoor zich ten aanzien van de procedure voor een ontslag niet gehouden heeft aan de spelregels. Maar zijn patroon heeft geen wezenlijk belang bij een voorziening in kort geding. De arbeidsmarkt voor stuka doors is thans beslist niet overspannen en er is voldoende aanbod van geschoolde arbeidskrachten. De patroon heeft al dus de gemachtigde bovendien in de zelfde periode dat de stukadoor wegbleef zelf vrijwillig ontslag verleend aan enke le stukadoors wegens vermindering van werk. Het argument van de patroon dat zijn bedrijf stagneert door het wegblijven van de stukadoor ging dan ook volgens mej. De Groot niet op. Zij was van oordeel dat als de dienstbetrekking verbroken is, rechtmatig of niet, er geen dienstverband meer is. De patroon kan met een actie tot schadeloosstelling bij de kantonrechter het door hem gewenste doel: het stellen van een voorbeeld, bereiken. Zij gaf daar aan de voorkeur en verzocht tenslotte de president de gevraagde vordering niet toe te wijzen. De raadsman van de patroon, mr. H. J. C. Vlug, betoogde dat het een vaste stelregel is van het Arbeidsbureau, dat als een werknemer wegblijft en daarna pas ontslag aanvraagt, dit niet in behan deling wordt genomen. De patroon wil de stukadoor graag houden. Het is zijns in ziens een feitelijke verbreking van het dienstverband. De president vond het „geen manier van doen" zoals de stukadoor had gehan deld. Hij zei echter dat de nog uit de be zettingstijd stammende bepalingen niet erg gelukkig waren. „Aangenomen dat de man meer kan verdienen, dan moet men hem die vrijheid laten" merkte hij op. De stukadoor verklaarde, dat hij ver geefs vele keren ontslag aan zijn patroon gevraagd had. De president zal op 12 mei uitspraak doen. WASHINGTON (UPI) De medaille van de Karei de Grote-prijs van de stad Aken is gisteren aangeboden aan generaal George C. Marshall, als erkenning voor zijn bijdrage aan het herstel van West- Europa door middel van het Marshall-plan. Mevrouw Marshall en generaal-majoor Heaton, hoofd van het Walter Reed leger- hospitaal, namen de onderscheiding in ont vangst namens Marshall die in het hospi taal wordt verpleegd. BASISKAMP SIBIL, 21 april Het is niet zo eenvoudig om van Hollandia uit ons basiskamp te bereiken. De deelnemers uit Nederland probeerden het op 10 april, maar toen was de regenval te Sibil te groot geweest en de Twin Pioneer vertrok niet van het vliegveld Sentani. Op 11 april vertrok het vliegtuig wel, maar vlak voor de waterscheiding in het centrale bergland werd het weer te slecht en men keerde naar Hollandia terug. Op zondag 12 april werd niet gevlogen en op maandag was de Twin nodig voor de bevoorrading van de Baliemvallei. Zo duurde het tot 14 april voordat de Nederlandse deelnemers en de gouvernements arts Romijn te Sibil aankwamen. Sedertdien hebben wij geen Twin meer gezien, wan het weer speelde ons parten. Op dagen dat er niet gevlogen wordt, is het weer er juist geschikt voor en tegen dat wij weer aan de beurt zijn gaat het weer mis. Dat is nu eenmaal de gewone gang van zaken, als er over het bergland moet worden gevlogen. Zondag 19 april hadden wij hier de eerste zomerse dag. Het bleef de gehele dag stralende zonneschijn en er wordt beweerd, dat de tempera tuur (enigszins in de zon) tot 32 graden celsius steeg. Van zaterdagmorgen tot zondagmorgen viel er dan ook maar 1 mm neerslag. Vandaag waren wij weer tot normale regenval (26 mm) teruggekeerd. Het is weer de tijd dat menige automobilist aan een vakantiereis in het buiten land gaat denken. Maar niet iedereen is het gegeven, zelf zo'n reis te projecteren en met fantasie en improvisatietalent zó uit te voeren, dat alles goed verloopt. Een reis op stapel zetten vergt voorbereiding. Maar die voorstudie is op zichzelf bij zonder prettig. Leerzaam eveneens, mits men zorgt voor een goede documentatie. Dat behoeven heus niet allemaal kostbare boeken te zijn. Bij de toeristenbonden van de meeste landen is dikwijls (gratis of voor weinig geld) een schat aan toeris tische documentatie te krijgen. Ook moet men eens gaan neuzen op de boeken markt. Vroegere heel dure reisboeken zijn er voor een prikje te krijgen. Ver ouderd natuurlijk, maar de omgeving, de natuurlijke historie, de artistieke ken merken en zoveel andere details blijven in wezen onveranderd, of men een stad nu Bolzano noemt of Bozen. En de karakteristieken van de bergen, waardoor toen de Dolomitenstrasse liep en nu de Strada del Dolomiti, zijn ook al niet veranderd. Voor de up to date documentatie kan men terecht bij de ANWB of de KNAC, die u weibeslagen uw reis doen beginnen en u ook nauwkeurig op de hoogte brengen van de formaliteiten bij de grenzen, de benzinebonnen (om goedkoop uit te zijn) en nog veel meer, zoals de in het buitenland vaak afwijkende verkeers regels. Bij uw autoclub of -bond kunt u natuurlijk ook allerlei brochures, boeken, kaarten en gidsen inkijken, kortom de grondslagen leggen voor uw toeristische documentatie, die de basis zal zijn van het reissucces. Zo zult u dan over enkele weken, als de auto in goede staat, is gebracht, de grote trek gaan beginnen. Het is plezierig en leerzaam, met de ogen wijd open het vreemde land in te trekken, vooral indien u dus in grote trekken op de hoogte bent van hetgeen u te zien zult krijgen. Zo zult u veel meer zien en heel wat meer genieten. U zult door een critische keuze zelfs midden in het drukke seizoen wegen weten te vinden, die niet overvol zijn, in plaatsen overnachten, waar u niet hebt besproken. Bij het voorbereiden van uw reis moet u er van meet af aan rekening mee houden, dat langs de uitgestippelde route links en rechts stellig ook andere liggen, die mogelijk door kleinere stadjes en dorpjes voeren. Routes, waarheen u het stuur kunt wenden als het op de hoofdroute te druk blijkt te zijn. Kiest u de Duitse auto banen om snel een heel eind weg te komen, vergeet dan de nadelen niet: het verkeer is er druk en rommelig. Meestal is het geen vakantiegenot, vele honderden kilometers aan één stuk over die snelwegen te jagen, waar u soms langzamer voor uitkomt, dan u zoudt denken. Wie naar Bazel wil, bereikt meestal geen tijdwinst via de autobaan. Hij zal veel meer genieten en bijna even snel vooruitkomen over de veelal vrijwel verlaten liggen Franse Routes Nationales in het oosten, waar dan bovendien zulke prachtkansen zijn voor kleine excursies in het Vogezenland. Op de autobanen komen nogal veel ongelukken voor. Ook sneuvelen er veel automobielmotoren. Want een auto, die het gehele jaar in eigen land op korte trajecten prima loopt, krijgt het zwaar te verantwoorden als hij uren achter elkaar op de autobaan volgas moet draaien. En ook banden, die voor „huis-tuin-en- keukengebruik" nog „best goed zijn", gaan op een geiorceerde vakantiereis even vervelend doen als de passagiers, indien u het kilometerrantsoen te groot maakt. Een andere reisfout is het te late vertrek. Hoe aangenaam het ook is, laat op te staan (we zijn immers uit), de late start is niet aanbevelenswaardig, evenmin trouwens als een te zware lunch, die de oogleden in de middag zwaar maakt. Sterk af te raden zijn dan verder de avondkilometers: u moet proberen niet te laat te arriveren in uw eerste pleisterplaats. Indachtig aan het feit, dat vreemd geld nog gemakkelijker uw zak uitvliegt dan guldens, is het dikwijls van groot belang om tegen het einde van de reisdag uit te kijken naar kleine pensions. In de bergen zijn vele gelegenheden te vinden, waar men kamers verhuurt en waar men soms bovendien redelijk goed en niet duur kan eten. Vaak zijn die kamers voorzien van uitstekende bedden en stromend water. Andere mogelijkheden om goedkoop te reizen zijn op kampeergebied te vinden, maar dat is een onderwerp op zichzelf. Een grote schat van reisgegevens, speciaal voor automobilisten, is te vinden in de „Auto-Hogeschool", een uitgave die in elke boekhandel verkrijgbaar is. Daarin worden ook alle geheimen van het rijden in bergterrein on* huid. Maar hoe dan ook: néém de tijd voor een deugdelijke voorbereiding. Daarvan hangt een be langrijk deel van het welslagen van uw vakantiereis af. Ja, het is verleidelijk, om in zijn vakantie flinke stukken van de Duitse autohanen te verslinden. Het is een feit, dat men zo per dag enorme af standen kan afleggen, maar of het dan óók nog een vakantiedag blijft is een andere kwestie. Het verkeer is er druk en opvallend rommelig. De autobaankoorts heeft de meesten te pakken: men jaagt en jaagt en jaagtom misschien de motor over zijn toeren te jagen. Vervelend en tijdrovend zijn diktvijls de lange files. Het heeft dan geen zin, om in te halen. Voor alle personenauto's (PKW Personen- KraftWagen) en motorrijwielen (ook scooters) geldt 100 km per uur als maximum. De controle is scherp en de boete hoog. Vele kettingbotsingen komen er op de autobanen voor. Op de grote foto ziet u bovenaan een haastige wagen (met wit dak), die een voorligger het recht misgunt, om op „zijn" baan te rijden. En de onderste foto van de combinatie toont, dat de „opjager", als hij nu eindelijk zijn zin heeft, toch nog een geweldige file voor zich heeft. Het is dit jachten, dat het rijden op de autobanen erg ongezellig en soms ook gevaarlijk maakt! In Rotterdam zijn de trekhonden uit het stadsbeeld verdwenen. In 1938 waren er nog 226, in 1947 54. Volgens het Trek- hondenbesluit van 1911 moesten dergelij ke honden ieder jaar gekeurd worden. Enige jaren geleden is dit besluit inge trokken, maar de keuring bleef gehand haafd. Dezer dagen werd weer de jaar lijkse keuring in de Maasstad gehouden. Twee honden werden daarvoor aangebo den. Beide werden afgekeurd. Rotterdam heeft dus geen trekhonden meer. Beroepen te 's-Gravenhage (wijkgemeen- te 21) A. J. Jörg te Delden; te Boven-Har- dinxveld A. J. Timmer te Huizen (N.H.); te Klazienaveen (toez.) P. Klap te Lemele. Aangenomen naar Schagen J. S. Krol te Sappemeer. Geref. Kerken Beroepen te Garijp A. van Egmond te Oosterbeek. Aangenomen naar Zutphen (vac. dr. J. van den Berg) A. J. Dondorp te Domburg- Westkapelle. Tweetal te Huizum B. Petersen te Oude- mirdum en H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Bedankt voor Beverwijk (2de pred.pl.) K. Ubels te Zwartebroek; voor Oegstgeest A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelharnis K. de Gier te 's-Gravenhage; voor Sint Catrincs A. Ver- gunst te Rotterdam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Sliedrecht L. W. G. Blok huis te Zevenbe?:gen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtslr. 181,. Tel. 14446 Advertentie (door dr. L. D. BRONGERSMA, wetenschappelijk* leider) Het wachten is nog steeds: op de'heli kopters. Uit Tanah Merah horen wij, dat zij vliegen en dat zij de geologische groep van dr. Ch. B. Bar bevoorraden. Voor zij ook hier kunnen komen, moeten er langs de route op afstanden van vijf kilometer open plekken in het bos worden gekapt, die als landingsplaatsen dienst kunnen doen. Ten dele zijn dit uitwijkhavens, ten dele moeten de helikopters daar kunnen landen om exploratiegroepen te bevoor raden en verzamelingen op te halen. De groep-Bar is nu een dag of veertien op mars en zij was eergisteren gevorderd tot de kloof, waardoor de Oost-Digoel van 't gebergte uit het laagland instroomt. Het terrein is zeer moeilijk en men kan dus maar langzaam vooruit komen. In enigs zins zwaar bos is het ook niet eenvoudig qm een open plek te kappen met een straal van dertig meter. Bovendien moet daarin nog een platform van zes bij zes meter worden gemaakt, waarop de helikopter moet kunnen landen zonder zijn drijvers te beschadigen. Tussen het begin van de kloof en Katern (aan de samenvloeiing van de Ok Iwoer en de Oost-Digoel) moeten nu nog tien van die open plekken worden gekapt. Tussen Katern en Sibil nog eens vijf of zes open stukken. Om het werk te bespoedigen zonden wij eergisteren een politiepatrouille uit onder commando van de heer R. Kroon, de commandant van het detachement mobiele politie te Sibil. Met hem gingen mee vier Papoea-politieagen ten, een marinier, zes moejoes en zestien dragers uit de Sibilvallei. Als zij flink op schieten, gaan zij van Katern nog een eindje langs de Oost-Digoel om daar ook nog open plekken te kappen. De verbin ding door middel van helikopters komt dan spoedig tot stand. Nu er geen helikopterverbinding is, hebben wij nog lang niet de gehele uitrus ting ontvangen voor het wetenschappe lijke werk. Niettemin is er al heel wat ge daan. De anthropoloog dr. A. G. de Wilde neemt van de Sibillers vinger- en hand- palmafdrukken. Dat gebeurt voor een deel hier in het kamp als aan het einde van de dag de lonen worden uitbetaald. Dit heeft het voordeel, dat de namen en de woon plaatsen bekend zijn en dat later dezelfde mensen gemeten kunnen worden als de uitrusting er is. De botanici zijn evenals de zoölogen ijverig aan het verzamelen. In het begin leverde het drogen van de ver zamelingen moeilijkheden op, maar thans is daarin voorzien. Het kan hier 's avonds behoorlijk koud zijn en men heeft daarom van een lege drum een kachel gemaakt (lie in het onderzoekersbivak staat. Niet alleen is het daar nu 's avonds behaaglijk, maar de warmte komt goed te pas voor 't drogen van planten en insecten. Zo staan er alweer enige blikken en pakken voor verzending gereed. De fysische geograaf dr. Th. Verstappen en de agrogeoloog ir. J. Reynders bestuderen de terrassen van de Sibilvallei. De taalkundige dr. J. Anceaux en de ethnoloog dr. J. Pouwer laten zich, voorlopig nog met behulp van de Moejoe-tolk Kotanon, voorlichten over de taal en gebruiken van de Sibilbevol- king. Zij zijn nu naar de kampong Kigon- mediep om daar een dag of vijf een studie van gewoonten en de verwantschappen te maken. Morgen gaan ir. J. Reynders, dr. Th. Verstappen en de zoöloog dr. W. Ver voort een tocht van een dag of vijf maken naar het dal van de Ok Tsjob, ten noor den van ons kamp. Zo is dus iedereen bezig met in de om geving van het basiskamp het terrein te verkennen. Een aantal kampongs is daarbij al bezocht, zoals Kigonmediep en Toelo aan de zuidzijde van het dal, Koèkding, Beta- bip en Woldingaan de noordzijde., van het dal. Al deze 'kampongs liggen vrij hoog tegen de helling van het gebergte, gemak kelijk te bereiken zijn zij niet. De paden zijn steil en hier en daar spekglad. De kampongs zijn over het algemeen klein, in het midden is een cirkelvormig pleintje, dat omgeven is door een lage omheining van horizontaal gelegde boomstammetjes. Binnen deze omheining staat aan de ene kant het iwool (het sacrale huis), waarin alleen de mannen mogen komen. Ons werd het echter niet vergund om er een kijkje in te nemen. Builen de omheining staan dan nog vier of vijf gezinswoningen. Deze woningen zijn tegen de omheining ge- Van kust tot Sterrengebergte: de totale opmarsweg van de Nederlandse wetenschappelijke expeditie op Nieuw- Guinea. Het basiskamp Sibil, de op slagplaats Tanah Merah aan de Digoel- rivier en Kawakit, tvaar de motorboten niet verder kunnen en prauwen het werk doen, zijn thans centra van bedrijvigheid. plaatst en aan de pleinzijde is een vier kante opening, waardoor de mannen ln en uitgaan. Aan de achterzijde is een grotere opening met een loopplank, waardoor de vrouwen gaan. De vrouwen mogen alleen op het plein komen als er een dansfeest is. Zij mogen slechts op een bepaalde plaats over de omheining komen en nooit door de ingang voor de mannen gaan. Soms staat er binnen de omheining nog een speciaal keukenhuis. In elk huis is een stookplaats, waar kladiknollen en bataten worden ge roosterd. De bevolking is, zoals gebruikelijk in dit land, slechts schaars gekleed. De mannen dragen een kokervormig stuk kalebas, dat met een stukje touw om het middel is be vestigd. Om de buik is dan nog een smalle, gevlochten, zwarte band gewonden. Soms' wordt een ketting van varkenstanden om de hals gedragen. Het schijnt dat de lieden, die een dergelijke ketting van varkens tanden dragen belangrijke personen zijn. Enkele mannen dragen een versiering van casuarisveren of van veren van de wimpel drager (een soort paradijsvogel) op het hoofd. Bij de meesten is het neustussen- schot doorboord en daarin wordt een cy- lindervormig stuk steen, een varkensstand, of een stukje bamboe gedragen. Hier laat de beschaving haar invloed gelden en er zijn mannen, die een lege jodiumstift of een leeg buisje van vuursteentjes door de neus dragen. Merkwaardig is de versiering, die ver ticaal in de neusvleugels wordt gestoken. Soms zijn dit twee dunne staafjes, een centimeter uit elkaar en ter weerszijden van de neusrug geplaatst. Een van de man nen heeft op de staafjes de kop van een neushoornkever met een zeer lange, ge bogen hoorn gezet. Een andere draagt er twee vogelveertjes in. Bij veel mannen is de oorlel doorboord en uitgerekt. Oor spronkelijk hoort daar een schijf bamboe in gedragen te worden, maar nu hebben leukoplastrolletjes veel aftrek. De vrouwen en meisjes dragen schort jes, gemaakt van 'n soort riet. Elk schort je bestaat uit verschillende lagen boven elkaar. Het zijn niet de elegante, golvende, lange grasrokjes die men in de omgeving van Tanah Merah aan de Digocl ziet, maar korte, stugge gevallen. Tot de uitrusting van man, vrouw of kind behoort het grote draagnet, waarin allerlei bezittingen wor den meegedragen. Het net hangt aan een lange band, die over het voorhoofd wordt gedragen. Soms wordt het ook als schep net gebruikt voor het vangen van kikker visjes, die rauw worden gegeten. De taal zijn wij nog steeds niet machtig. Wel hebben wij enkele korte zinnetjes ge leerd, maar dan leveren de antwoorden weer moeilijkheden op. Om de bevolking duidelijk te maken wat wij doen, heeft het bestuur namen voor ons ingevoerd. Zo ben ik toean Kolson Awotson, ofwel de heer van de kikkers en hagedissen. Langzamer hand begint het door te dringen, dat ik koper van deze dieren ben en er komt al een enkele keer een jongen met een uit zijn mond gespaarde kikker of hagedis om die te ruilen tegen een felgekleurde knoop. De ouderen vinden dat nog verkwisting. Toen ik met een heel klein hagedisje in mijn hand liep, mompelde een oude man „namnam", hetgeen „eten" schijnt te be tekenen. Er zijn ook gebruiken, waarvan wij de bedoeling nog niet kunnen doorgronden. Enkelen van ons kregen ergens aan een riviertje van een man een paar pisangs. Die werden niet rechtstreeks overhandigd, maar eerst in het water gegooid, en er weer uitgevist en toen aan de Europeanen gegeven. Het is geen gewoonte iemand te vragen hoe hij heet, dat doet men aan de man, die naast hem staat. Dit gebruik raakt er wel een beetje uit, nu er voor de werkzaamheden in het kamp Sibillers worden aangenomen en er dus een soort loonadministratie moet worden bijgehou den Als zij hun loon komen halen, zijn zij meestal wel bereid om hun naam te zeg gen. Bij het werk zijn belangrijke per sonen, die niet de moeite doen om zelf stenen uit de rivier te halen. Zij gaan op het vliegveld zitten en krijgen dan van de anderen wel zo nu en dan een steen. Als zon' vrachtje bij elkaar is, brengen zij het naar het kamp om toch hun loon in ont vangst te kunnen nemen. In het begin gaven wij Sibilse bezoekers aan onze huizen nog wel eens een sigaret, maar dat is afgelopen, want zij komen er nu om vragen. Te royaal zijn is verkeerd, want dan komt er een devaluatie in de ruilartikelen. Enkele Sibillers hebben een broek gekregen, maar dat is meestal geen succes, omdat zij er geen idee van hebben, dat zo'n broek ook wel eens moet worden gewassen. Bovendien is het een vreemd gezicht om iemand met een broek te zien rondlopen, waaruit óók nog de gebruike lijke kalebas steekt Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13