Tochten naar fusilladeplaatsen en naar de Erebegraafplaats A ros A Stille tochten en kransleggingen in omgeving van Haarlem Uw Kunstgebit Luilakoriëntatierit door Haarlem op 16 mei met talrijke verrassingen Route van Muggenronde leidt dit jaar door Zuid-Nederland V oorbereidingen in volle gang 5 DODENHERDENKING IN EN OM HAARLEM Burgerlijke Stand van Haarlem BONBONS J udokampioenschappen HERDENKING VAN GEVALLENEN Gemeente zal afgangen naar strand schoonhouden Sportuitwisseling ZOEKT U 'N DRUKKER Accordeonorkest „Haar lem-Noord" gaf uitvoering Kinderboerderij in Groenendaal Ploeg van De Kampioen in Olympia's Tour DINSDAG 5 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VOORAFGAANDE aan de twee minuten stilte, die gisteravond in het gehele land in acht werden genomen ter nagedachtenis van de gevallenen uit oorlog en bezettingstijd, werden in Haarlem en omgeving vele stille tochten en herdenkin gen gehouden. Zeer velen trokken naar de Erebegraafplaats in Overveen, nadat eerst in het gebouw van Publieke Werken aan de Zeeweg een herdenking was gehouden. In Haarlem-Centrum trok de grote stoet naar het monument op de Dreef. Hieraan voorafgaande werd in de Grote Kerk een korte herdenkingsdienst gehouden, waar de heer R. Prosée, rector van het Karei van Manderlyceum, een rede uitsprak. De heer Prosée merkte op, dat de her denking met het jaar moeilijker wordt, omdat zoveel jaren ons van de oorlogs- en bezettingstijd scheiden. „Toch kan ons de ze herdenkingsdag meer waard zijn dan het feestgedruis van morgen," aldus de spreker. Vooral ten aanzien van de jeugd hebben de ouderen een dure plicht de vrij heid hoog te houden en goed te gebruiken. De heer Prosée waarschuwde ten slotte voor een gevoel van zelfvoldoening, om dat ook in onze dagen en in de vrije we reld nog terreur en discriminatie van ras sen zijn. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zong enige liederen, waarna alle aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus zongen en de heer Klaas Bolt op het orgel improviseerde. Daarna schaarden allen zich achter de fakkeldrager, die het door leden van de bromfietsvereniging „De Spaarnebrom- mers" van de Waalbrug in Nijmegen mee gebrachte bevrijdingsvuur naar het mo nument op de Dreef droeg. Erebegraafplaats Zeer velen, nabestaanden van de geval lenen uit alle delen des lands en andere belangstellenden, naar schatting onge veer 1500 personen (verleden jaar 1300) waren naar Overveen gekomen, teneinde daar eerst om zes uur de herdenkingsbij eenkomst in een der gebouwen van Pu blieke Wei-ken aan de Brouwerskolkweg in Overveen bij te wonen en vervolgens de Stille Tocht via de Zeeweg naar de Erebegraafplaats mee te maken. Na het gemeenschappelijk zingen van „Wilt he den nu treden" heeft mejuffi-ouw dr. M. E. Nolte als voorzitster van de Commis sie Nationale Herdenking Bloemendaal de nabestaanden van de gevallenen en de inwoners van Bloemendaal, waai-onder tal van autoriteiten allei-eerst toegesproken. Mejuffrouw Nolte wees er onder meer op, dat het woord offer een vergeten woord dreigt te worden. Daarna was het woord aan mgr. B. J. A. Haanen uit Bloemen daal, die enige ontroei-ende fragmenten uit een bundel vei-zamelde brieven van terdoodveroordeelden uit het Europees verzet voox-las. Tenslotte zei mgr. Haa nen, dat allen bij elkaar behoren en voor elkaar verantwoordelijkheid dragen. Na dat het dubbelmannenkwartet „Harmo nie" onder leiding van de heer Henk J. Arisz op indrukwekkende wijze enige lie deren ten gehore had gebracht, hield ds. D. Ringnalda van Overveen een herden kingsrede. Hij stelde dat menigeen zich anno 1959 de waarachtige offers van 1940- 1945 niet waard toont. Het samen opgaan naar de graven daar hoog in het lieflijk duingebied gelegen, is geen kijkspel, al dus ds. Ringnalda, doch een eenparige ge tuigenis, dat wij niet vergeten. Tot slot bad ds. Ringnalda het Onze Vader-. Na het gemeenschappelijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus stel den allen, die aan de Stille Tocht deelna men, zich op de Brouwerskolkweg op en in alle stilte vertrok de zwijgende stoet naar de Erebegraafplaats. Daar legden de nabestaanden en overige belangstel lenden bloemen op de graven, waarbij rood en geel de overheersende kleuren waren. Precies om acht uur hield het klok- Advertentie [Heren wat 'wij het eerst •moeten hebben..' V Vlees hóórt erbij ELKE DAG! HAARLEM, 4 mei 1959. BEVALLEN van een zoon: 29 april: C. C. Wesselink-Slobbé; 2 mei: A. P. Ba tenburg-Abdala; J. H. Willemse-Stroo; J. E. J. Visser-Geurts; A. M. Veldhuis-Bx-en- ninkmeyer; 3 mei: G. Siertsema-de Vries; J. C. van Boekel-Scheffer; M. L. G. Beek van der Bijl; C. M. Breems-Hetem. BEVALLEN van een dochter: 2 mei: H. L. C. Scholte-Rockland; J. T. Hoes- Halberstadt; M. J. Tjeertjes-Heemskerk; J. van Stralen-Fallentin; 3 mei: H. de Jong-Seeuwen; F. M. Prenen-Splinter; H. M. van Geldorp-van Bentem; M. D. Zuide- ma-van der Wijk; A. J. Smoorenburg- Klumper; E. Vellinga-Willemse (2 drs); L. Knol-Blauw; J. M. Wessels-Commandeur; 4 mei: P. C. Kok-van Meurs; C. H. van Aken-van der Aar. OVERLEDEN: 1 mei: D. Geerlings- Geerevliet, 84 j., Schotersingel; S. Post humus, 54 j., Kampei-laan; A. J. Spèijker, 79 j., Oi-anjeplein; 2 mei: G. van der Vel- de-Houweling, 79 j., Oosterhoutlaan; A. de Vries-Meeuwenoord, 54 j., Gasthuisvest; G. van den Berg, 72 j., Rozenprieelstraat; S. P. v. d. Klugt-v. d. Putten, 69 j., Bere- steijnstraat; J. F. Geeris, 56 j., Spaanse- vaartstraat; A. Trommelen, 80 j., Zomer- vaart; C. Duits, 65 j., Bisschop Callier- stx-aat; W. H. A. M. Lammers, 67 j., Kam perlaan; J. A. Eldering, 88 j., Zijl weg; H. Boogaard, 73 j., van 't Hofstraat. ONDERTROUWD: 4 mei: J. H. F. So- mers en M. A. M. Willemse; J. H. Smit en E. M. G. van der Lof. gelui op en kondigde het hoornsignaal van een padvinder het tijdstip aan, waarop door allen twee minuten stilte in acht ge nomen werd. W estergracht Ongeveer duizend schoolkinderen heb ben 's middags een stille tocht naar de fusilladeplaats aan de Westei-gracht ge maakt. Hier zong de Kathedi-ale Kooi-- school onder leiding van Albert de Klerk drie liederen: Jesu, Salvator Mundi van Menegali, Adoramus Te van O. de Las- sus en het Agnus Dei uit de Missa sine nernine van Casciolini. „Aan de gevalle nen hebben wij het te danken dat we mox-gen kunnen feestvieren. Daarom moet herdenken aan feestvieren voorafgaan," zei de heer N. Dirkse, secretaris van de sectie west van het comité „Nationale Herdenking". Nadat de kinderen een minuut stilte in acht hadden genomen, zongen zij twee coupletten van het Wilhelmus. Enkele kin deren droegen een gx-oot bloemstuk aan, waarna de jongens en meisjes in dichte drommen langs het monument defileerden en er hun bosjes bloemen neerlegden. Tegen acht uur arriveerden de deelne mers aan de stille tochten, die op ver scheidene verzamelpunten in Haarlem- West begonnen, bij het monument aan de Westergracht. Na de twee minuten stilte sprak eerst de voorzitter van he-; Haarlems comité „Nationale Herdenking", sectie West, de heer F. Vink. Hij herdacht de gevallenen en wekte de ouders op hun kinderen te le- x-en, dat de vrijheid het hoogste recht is. De heer M. Philipson, leraar van de Ne derlandse Israëlitische Gemeente, zei, dat men thans mensen herdacht, wier grote fout het was, dat zij geen onrecht kon den verdragen. Tirannen en dwingelan den hebben succes en worden verafgood in een korte periode; duurzamer is de macht van de schijnbaar zwakke mens, die tegen onrecht en geweld in opstand durft te komen, de zwakke mens, gesterkt door goddelijke inspiratie of gedragen door zijn geweten. De heer Philipson waarschuwde ten slotte tegen de langza me gewenning aan de beknotting der vrij heid en deed een beroep op de jeugd te waken voor de vrijheid van alle mensen. Pater Bex-thold de la Haye, O.F.M., zei, dat de liefde voor de ander en voor het vaderland de gevallenen de dood heeft in gedreven. Zij waren er ten volle van ovex-- tuigd, dat hun dood land en volk ten goede zou komen. Deze overtuiging heeft voor hen de dood verdraaglijk gemaakt en ver zacht. Twee kinderen legden een krans na mens alle bewoners van Haarlem-West bij het monument. Na het gezamenlijk zin gen van twee coupletten van het Wilhel mus besloten de honderden aanwezigen, onder wie vele kinderen, de plechtigheid met een défilé. Voor de muzikale omlijs ting zorgden de zangbrigade van het Le ger des Heils Haarlem-Centrum en het muziekkorps van het Leger des Heils. Be halve dit korps hadden de r.k. harmonie „De Spaarnebazuin" en de C..J.M.V.-Band een aandeel in de diverse stille tochten naar de fusilladeplaats. Tijdens de plechtigheid moest de EHBO herhaaldelijk in actie komen voor mensen, die ten gevolge van het langdurige staan in de kou onwel werden. Van de erewacht van militairen vielen zeker drie leden flauw. Ook een lid van een der muziek- korpsen werd niet goed en onder het publiek werden eveneens mensen door de kou bevangen. Sommige kinderen gaven over en de EHBO bracht hen buiten de menigte om hen verder te behandelen. Haarlem-Noord De deelname van de schooljeugd aan de herdenking bij het verzetsmonument op de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord was ditmaal aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Ongeveer vijfhonderd leerlingen van een tiental lagere scholen verzamelden zich tegen vijf uur met hun onderwijzers op het parkeerplein van het „Haarlem"- terrein. De heer E. J. Lodewijks, gemeen telijk inspecteur van het lager onderwijs, hield een korte toespraak waarin hij de betekenis van het offer van hen, die in de oorlog vielen en de zin van de jaarlijkse dodenherdenking belichtte. „Zij gaven ons met hun lijden en sterven de boodschap om te blijven geloven in de kracht, die hen dreef in hun strijd voor vrijheid en recht. Dat nooit het laatste woord kan zijn onderdrukking, honger, gaskamers, concentratiekampen en haat, maar naas tenliefde. Laten wij proberen die bood schap te begrijpen en verder te dragen", aldus de heer Lodewijks. Na het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus trok de lange stoet kinderen langs het monument waar intussen militairen en leden van de voor malige B.S. en van de illegaliteit de wacht hadden betrokken. Stil en ernstig legden de meisjes en jongens hun bloemen voor het gedenkteken neer. De halfstok gehesen nationale driekleur bewoog zacht in de frisse wind op deze zonnige middag. Ook des avonds was de belangstelling voor de herdenkingssamenkomst bij de Jan Gijzenbrug zeer groot. Kort voor ach ten waren de trommelkorpsen van de gymnastiekvereniging Bato, van de pad vinders en van Ci'escendo-Haarlem met stille trom naar het monument opgemar cheerd. Na de twee minuten stilte om acht uur sprak de voorzitter van de sec tie Noord van het Haarlems Comité Na tionale Herdenking, de heer A. C. Wijk- huyzen, een inleidend woord. Vervolgens hield dr. P. H. Schroder een korte her- denkingsi'ede, waarin hij opriep tot saam horigheid en om hen die voor onze vrij heid hun leven gaven niet te vergeten. „Een volk dat zich zijn doden herinnert en zijn monumenten eert heeft recht op zijn vrijheid". Nadat Hai-monie Crescendo de Elegie van Janssen ten gehore had gebracht was er gelegenheid tot het leggen van kransen en bloemen bij het gedenkteken. Plechtig klonk hierna het Requiem van Cornelius, gezongen door het mannenkoor „Electrisch Materieel N.S." door de avondlijke stil te. Na het gezamenlijk zingen van het eer ste couplet van het Wilhelmus werd deze sobere maar indrukwekkende herdenking besloten met een massaal défilé langs het verzetsmonument. Heemstede In Heemstede heeft de jaarlijkse doden- hex-denking eveneens een bijna gewijde traditie verkregen, welke dit gebeuren tel kens tot een indrukwekkende plechtigheid maakt. Ook het aantal deelnemers aan de stille tocht blijft in deze gemeente onver minderd groot. Na afloop van de in drie kerken gehouden wijdingsdiensten verza melden de honderden deelnemers zich op de Heemsteedse Dreef bij de Zandvaart- kade, waarna de lange stoet zich onder klokgelui in beweging zette. In de Jacob van Campenstraat passeei-de men de ge denksteen, waar enige bloemstukken wa ren neergelegd en twee padvinders met brandende fakkels als erewacht fungeer den. Op de Vrijheidsdreef werd de stoet opgewacht door een dubbele haag pad- vindsters, padvindei's, verkenners en wel pen, eveneens met brandende fakkels ln de hand, waar de deelnemers zich tussen door naar het vrijheidsbeeld begaven. Het monument was verlicht met strijklicht en de erewacht werd hier betrokken door twee leden van het Heemsteeds politie korps. Aan de voet van het beeld werden door vele deelnemers bloemen neergelegd. Vervolgens zwegen de kerkklokken en werden twee minuten stilte in acht geno men. Hierna zong een gemengd koor, on der leiding van Evert Haak het „Wilt he den nu treden", waarna deze indrukwek- kende plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk gezongen „Wilhelmus". Advertentie BONBONS Pistache: amandelpate met «xquise Franse likeuren verfijnd. Othello: moccatoffee met gesnipperde noten. Café Kirsch: fijne Zwitserse Kirsch met crème de café. Zo zijn er 18 heerlijkbeden in de sortering Per 100 gram f 1.10 De Haarlemse Muggenronde viert dit jaar het eerste lustrum en dit wie- Ierfestijn voor jongens van veertien en vijftien jaar draagt hierdoor een feestelijk karakter. Er zal, zoals wij geruime tijd geleden reeds meldden, op maandag 20 juli gestart worden bij het parkeerterrein voor het „Haar- lem"-veld aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord en dan begint voor zestig Haarlemse jongens de zeshon derd kilometer lange tocht door een groot deel van Nederland, waarbij men vooral de zuidelijke provincies zal bezoeken. Op de eerste dag gaat de tocht door Haarlem naar Heemstede en dan via de bollenstreek, Oegstgeest, Leiden, Voor schoten, Voorburg, Delft, Overschie, Rot terdam, (Maastunnel), Dordrecht, Moer- dijkbruggen, naar Oosterhout in Noord brabant. In Oosterhout zal de jongens een feeste lijk onthaal worden bereid en na een goed diner zal een ploeg van de Haar lemse jongens voetballen tegen een elftal van de Oosterhoutse jeugd. De tweede dag gaat het varf'Oosterhout via Dongen naar Eindhoven waar een be zoek zal worden gebracht aan de DAF- autofabrieken waar de jongens de aan maak van nieuwe auto's kunnen bewon deren. Na deze excursie gaat men weer verdex'. Weert is het einde van deze etappe. Op de derde dag leidt de ronde van Weert via Grat- jc r g X hem, Thorn, naar Wessem, waar de Maas wordt over gestoken. Langs de oostelijke Maas oever gaat men dan zuidwaarts naar Maastricht, waar een bezoek zal wox'den ge bracht aan een rubberfabriek. Na dit bezoek wordt er weer gestart en de jon gens rijden het Zuidlimburgse heuvelland in op weg naar het etappe-eindpunt Wijlre in het schilderachtige Geuldal. Hier wordt overnacht on historische grond, want vol- Advertentie houdt het haar van dames èn heren keurig in model en verleent het een fraaie glans. Vijftig deelnemers streden om de kam pioenstitel van de Judovereniging Haarlem in de judohal van de Sportacademie Nau- welaerts de Agé. De resultaten waren: Juniox-enkampioen: R. Kenselaar; gele bandenkampioen: J. de Vries; oranje ban den: J. Boon; groene banden: W. Rusman; blauwe banden: W. Kooien; bruine ban den: W. Groot; bij de zwarte banden werd kampioen H. Hoogeveen. Deze judoka werd tevens algemeen kampioen. De heren J. Lopez Cardozo en H. Hoogeveen ont vingen de gouden erespeld van de Sport academie wegens tien jaar actief lidmaat schap. gens de geschiedenis zouden de Romeinen op deze plaats een legex'kamp hebben gehad. De vierde etappe gaat via Schin op Geul, Valkenburg, naar Hoensbroek, Roermond door de Peel naar Deurne. In Deurne zal er ook weer een sportieve ontmoeting zijn tegen de jeugd van deze plaats. Van Deurne gaat het de volgende dag verder in noordelijke richting naar Grave. Door het Land van Maas en Waal fietsen de Muggenjongens naar Druten, over de brug naar.Rhenen en dan westwaarts in de richting Bilthoven. In Bilthoven zal de jongens een bonte avond worden aange boden, waaraan zullen medewerken de be kende Haarlemse artiesten Truxini en Ger ry en Ferry, die ook tijdens de ronde de jongens aangenaam bezig zullen houden. Voorts worden er besprekingen gevoerd met een bekende Haai-lemse muziekkapel om op deze bonte avond enige marsen ten beste te geven. De laatste dag, zaterdag, fietst men van Bilthoven naar Utrecht, Zuilen, Loenen, Abcoude, Amstelveen naar Haarlem. Aankomst te Haarlem aan de Richard Holkade waar duizenden Haarlemmers de komst van „hun" Muggenronde zullen af wachten. Als sluitstuk van de Muggenronde volgt dan een tocht door de binnenstad van Haarlem, die geldt als het hoogtepunt van de gehele ronde. De zestig jongens, die verdeeld zijn in ploegen van zes jongens, die allen een be paalde buurt vertegenwoordigen, zullen evenals vorige jaren overnachten in grote tenten, die door een speciale kwartier- makersgroep worden opgezet en afge broken. Voorheen sliepen de jongens en de lei ders op strozakken, maar dit keer is men overgegaan tot de aanschaffing van schuimplasticmatrassen. Hiermee is uiter- aai-d een groot bedrag aan geld gemoeid geweest en om aan dit geld te komen wor den er op het ogenblik door de jongens, die aan de ronde zullen deelnemen, steun- bonnen verkocht van een dubbeltje en een kwartje. De Haarlemse Muggenjongens hebben trouwens toch een drukke tiid voor de boeg. want behalve de gebruikelijke trai- ningsritten zullen zij als controleurs deel nemen aan de luilakoriëntatierit op 16 mei. Toerleider Huug van Hulst heeft echter gemeend, dat „zijn" jongens hun zwakkere leeftijdgenoten moeten helpen. Daarom zullen de jongens tijdens hun tocht door Nederland een kindersanatorium of kin derherstellingsoord aandoen om aan de daar vei'blijvende patiëntjes geschenken uit te reiken en tenslotte zullen de Haar- lemmertjes ook dit jaar weer deelnemen aan de verkoop van ballonnen en aan de collecte van het Prinses Beatrix Poliofonds. Nog nimmer hebben aan de herdenking in Zandvoort zoveel mensen deelgenomen als maandagavond het geval was. De grote zaal van „Monopole" bleek te klein om alle deelnemers een plaats te bieden. Er waren ondermeer schoolkinderen onder leiding van het onderwijzend personeel. Geopend werd met. het gezamenlijk zin gen van het „Wilt heden nu treden", waar na het hervormd kinderkoor onder leiding van de heer A. J. Potter zong. Wethouder G. Tates sprak een korte herdenkingsrede. Hij meende dat het goed is de doden te gedenken. Juist in deze tijd mag men niet vergeten, hoe duur onze vrijheid werd betaald en wat het kost deze te blijven beschermen. Wat heden nog een kostbaar bezit is, kan morgen verloren gaan, aldus de heer Tates. Mevrouw H. Petrovic-Nijman zong, aan de vleugel begeleid door de heer A. A. Hoopenbrouwer, twee liederen van Schu bert. Nadat twee coupletten van het Wil helmus waren gezongen, begon de stille tocht naar het monument in het Vijverpark. Vele bloemstukken werden hier aangedra gen. Het Zandvoorts Mannenkoor en het r.-k. Kerkkoor onder leiding van de heer J. Bijlvelt, besloten de plechtigheid met het zingen van „Het geuzenvendel op de thuis- mars". In Hillegom Onder tromgeroffel van het tamboer korps der Hillegomse Harmoniekapel for meerde zich in Hillegom op het Hof een stille tocht naar het monument in het Molenduin. Aan het hoofd van de stoet liep een detachement van de rijkspolitie, ge volgd door B. en W., raadsleden en geeste lijken. Vele afgevaardigden van verenigin gen sloten zich bij de stoet aan en droegen kransen en bloemen mee. Via Hoofdstraat Van den Endelaan bereikte men het monument, waar leden van de rijkspolitie de erewacht hadden betrokken. Namens het gemeentebestuur legde burgemeester mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den een krans met linten in de Hillegomse kleuren. Nadat twee minuten volkomen stilte in acht waren genomen, werd de nationale driekleur gehesen, waarna het défilé langs het monument volgde. Lisse In Lisse ging een lange stoet vanaf het H.B.G.-plein. voorafgegaan door „Canita Tuba", onder klokgelui door de straten naar het bevrijdingsmonument. De burge meester, mr. M. Th. J. de Graaf, en de voorzitter van het Oranjecomité, de heer J. W. A. Lefeber, legden een krans. Nadat „Canita Tuba" een gedeelte van het Wil helmus had gespeeld, volgde in de her vormde kerk een dienst, geleid door ds. G. Pettinga. Deze sprak naar aanleiding van Ezechiël 36 vers 22, waarin de nood van het volk van Israël wordt besproken. De spreker herinnerde eraan hoe velen in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen. Aan het einde van de dienst werd een collecte gehouden voor de internationale hulpver lening. Bennebroek Velen hebben in Bennebroek aan de her denking deelgenomen. Om kwart voor acht trok een stille stoet van de voormalige trambrug naar het vrijheidsbeeld in de Bennebroekerlaan, voorafgegaan door het fanfarekoi-ps „Kunst na arbeid". De klok ken luidden en toen deze om acht uur zwegen gaf een trompetsignaal het begin van twee minuten stilte aan. Het fanfarekorps speelde „Blijf bij ons, Heer", waarna afgevaardigden van de buurtvereniging „Wilhelmina" en het oranjecomité bloemstukken legden. Nadat „Kunst na Arbeid" koraalmuziek van Bach had gespeeld, zei de burgemeester, de heer D. van der Hoop van Slochteren, dat het goed is hen te gedenken, die zich voor de vrijheid hebben opgeofferd. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Hoofddorp In Hoofddorp trok men van het Markt plein naar de Algemene Begraafplaats, waar een eresaluut aan de gevallenen werd gebracht. Na een stilte droegen welpen een krans en verscheidene bloemstukken aan. Hierna vertrok de stoet naar het raadhuis, waar om half negen pater J. Huigens O.F.M. een toespx-aak hield. „Het gaat er niet alleen om de doden met kransen en muziek te gedenken. Men zal de stilte moeten zoeken, want de zinvolle diepte in het leven ontstaat door stilte. Veertien jaren zijn te kort om de gevallenen te vergeten. Zij die nu niet aan de doden denken, beseffen niet wat vrijheid is. Wij moeten het voorbeeld navolgen en voor de vrijheid blijven vechten", aldus pater Huigens. De heer Z. Hooyberg sprak een kort dankwoord, waarna Hoofddorps mannen koor „Zang en Vriendschap" enkele liede ren zong. Met twee coupletten van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Nieuw-Vennep Tot en met de laatste plaats was het kerkgebouw van de Nederlands hervormde kerk in Nieuw-Vennep bezet, waar een ge zamenlijke dienst werd gehouden. Ds. Bronsgeest sprak een openingswoord, waarna het dubbelmannenkwartet O.K.G. onder leiding van de heer G. van 't Hof zong „Zie, hoe de rechtvaardige mens sterft". In een herdenkingsrede zei ds. C. W. Thijs dat het Licht zal zijn voor hen die in de wapenrusting tot het einde heb ben volhard. Pastoor D. de Wit bad het Onze Vader. Nadat het dubbelmannen kwartet nog enkele liederen ten gehore had gebraciit, zong men tot besluit twee coupletten van het Wilhelmus. Zandvoort Advertentie voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder 's mor gens een weiniq op de plaat qestrooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een gevoel van zeker heid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Ver- krijgbaarin discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Zoals bekend worden er jaarlijks in Haarlem als onderdeel van de jeugdbal- dadigheidsbestrijding enkele jeugdevene- menten gehouden, die aangeduid worden met „Luilakoriëntatierit" en „Haarlemse Muggenronde". De luilakoriëntatierit wordt dit jaar opnieuw gehouden op de zaterdagmorgen voor Pinksteren en de deelneming staat open voor jongens en meisjes; wandelaars en fietsers in de leef tijd van tien tot en met veertien jaar. Daar dit jaar het eerste lustrum van de luilak oriëntatierit wordt gevierd heeft de orga nisator, de heer H. C. van Hulst, gemeend er een feestelijk tintje aan te geven. De deelnemers worden deze keer namelijk bij de verschillende posten, die door de gehe le stad verspreid zijn, onthaald op lek kernijen en kleine geschenken. In deze oriëntatierit zijn voor de wiel rijders enkele puzzelritten opgenomen en voor de wandelaars én de wielrijders een speurtocht door oud Haarlem. Voor hen die de gehele tocht goed uitrijden of uitlo pen en dus alle achttien posten aandoen om hun deelnemersformulier te laten af stempelen, alle puzzelritten tot een goed einde brengen en de verkeersvragen goed beantwooi-den, zijn er talrijke mooie prij- nen. zen beschikbaar, zoals horloges, fototoe stellen, rolschaatsen, sportax-tikelen en rijwiellampen. Tevens wordt aan diegene, die in de klasse wielrijders of voetgangers de meeste punten heeft verzameld nog een grote wisselbeker uitgereikt. De start van de tocht heeft plaats op'za terdagmorgen 16 mei om vier uur, terwijl de formulieren voor zeven uur moeten'zijn ingeleverd in de grote bussen die staan op de Grote Houtbrug. De prijsuitreiking heeft plaats om tien uur in de Stadsdoe- len in de Gasthuisstraat. De posten zullen worden uitgezet in de volgende straten: Prins Bernardla'an, Tal- mastraat, Gen. Spoorlaan, Goudsmits- pleintje, Anna van Burenlaan, Noorman- nestraat, Teslastraat, Christiaan Huij- gensplein, van Zeggelenplein, Prinsenhof, Leidseplein, Elzenplein, Marnixstraat, Tetterodestraat, Dutrijstraat, Rijklof van Goensplein, Diezestraat, Constantijn Huij- gensstraat. In tegenstelling tot andere jaren, zijn de deelnemersfoi-mulieren nu verkrijgbaar van vrijdagochtend 10 uur af bij alle politie bureaus, wijkagenten, maar ook bij de beheex-dei-s van alle Haarlemse speeltui- B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden J. W. Gosen (A.R.) en W. van den Werff (C.H.U.) op hun onlangs aan dit college gerichte brief inzake het schoonhouden van de strandafgangen be richt, dat besloten is de verplichting tot het zandvrij houden van de strandafgangen door de strandhuurders niet in het nieuwe huurcontract, dat 1 januari van kracht werd, op te nemen. In het oude contract, toen er van verhoging der strandhuren nog geen sprake was en dat dateert van oktober 1957, kwam deze bepaling name lijk wel voor. In hun toelichting zeggen B. en W. dat de strandexploitanten nu voortaan niet van de Dienst Publieke Werken mogen verlangen, dat bijvoorbeeld na een storm reeds de volgende dag alle strandafgangen weer zandvrij zullen zijn. Verwacht wordt dat in zulke gevallen de strandpachters, evenals voorheen, geheel vrijwillig zelf een handje zullen helpen. Evenmin kan ver langd worden, dat deze afgangen voor de officiële opening van het strandseizoen, op 1 april, schoon zullen zijn. Indien de strandhuurders voor genoemde datum willen openen, is daartegen van de zijde van het college geen bezwaar, doch dan zullen zij zelf voor het schoonhouden van hun strandafgangen moeten zorgdragen. Na vorig jaar de gast te zijn geweest in Caterham (Engeland) zijn thans de elftallen van de Haarlemmermeer, samengesteld voor de return-ontmoetingen. Op 23 en 24 mei komen de elftallen van de Haarlem mermeer tegen Caterham in het veld. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel. 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 In de Kroonzaal van restaurant Brink- mann in Haarlem gaf het accordeon-orkest „Haarlem-Noord" dezer dagen een leer lingenuitvoering. Een groot aantal aan wezigen kon zich overtuigen van de vorde ringen, die de in het algemeen jeugdige uitvoerenden in het afgelopen seizoen heb ben gemaakt. Onder leiding van fhun dirigent Jan Doornbosch hebben dé leerlingen in een A- en een B-orkest ondergebracht, een omvangrijk programma ten gehore ge bracht. De zaal reageerde op de diverse nummers telkens met veel bijval. Bijwijlen traden de orkestleden naar voren voor het leveren van een solistische bijdrage. De hoogtenummers van het bijprogram ma waren wel het Do-Valo-Verdi-trio met Zuidamerikaanse klanken en het show- en amusementsorkest The Thornwood Players met zang van Nelly Balk en The Thorn wood Sisters. Bijzonder aardig was ook het eerste optreden van Hilda Schilpzand. Veel applaus kreeg de Hawaiian-muziek uitge voerd door de Blue Birds. Tot twee uur werd gedanst op muziek van het Trio Cor Rackwitsz. De Heemsteedse kinderboerderij in het wandelbos „Groenendaal", wordt woens dag 6 mei des middags om halftwee en in aanwezigheid van wethouder E. J. van Lent weer voor het publiek opengesteld. De kinderboerderij is dagelijks ook zondags geopend van tien tot twaalf uur en van halftwee tot vijf uur. Advertentie FOTOKOPI'EËN - Nieuwste procédé Lichtdrukkerij de Rooij, Schagchelstr. 14 De ploeg van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", die aan de van 26 tot en met 31 mei te houden „Tour door Neder land" van „Olympia" zal deelnemen, is thans definitief samengesteld en bestaat uit de onafhankelijken Piet Steenvoorden (Heemstede) en Tonny Peters (Haarlem), de amateurs Aad Straver, Loek Vaars (bei den Haarlem), Henk Buis (Vijfhuizen), Dik Enthoven (Grote IJpolder) en Mik Snijder (Halfweg). De Haarlemmer Cees Piers is reserve. Enthoven en Snijder zijn gast- renners. In afwachting van de aankomst der voorlaatste etappe (zaterdag 30 mei) in het „Van der Aartsportpark" in Haarlem, wordt er door „De Kampioen" een club ontmoeting gehouden met het Halfwegse „De Bataaf".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9