Uitstekende vooruitzichten voor Grote Prijs van Nederland 1959 Ferrari moet het opnemen tegen BRM, Cooper, Lotus en Aston Martin Sport op Hemelvaartsdag KIEKEN Echt genieten, vrank en vrij... Zuidafrikaanse ploeg definitief op derde plaats in Amstelveen VITELLA Bolides op 31 mei op Zandvoorts circuit Na nederlaag van 4-0 tegen Engeland instant pudding 15 Canjels midvoor in het Nederlands elftal Bloesemtijd: geknipt om te Nolten beste Nederlander in de tweede etappe Degradatie van Animo Ready staat vast De tenniscompctitie ÏIET WERELDIIOCKEYTOERNOOI BerlijnPraagWarschau WOENSDAG 6 MEI 1959 De Grand Prix-racery wordt in 1961 veranderd. De sportcommsisie van de Fédé- ration Internationale de I'Automobile wil dat zo. De formule I-wagens zullen straks kleinere motoren moeten hebben ten hoogste 1500 cc. tegen 2,5 liter thans by een behoorlijk gewicht, van 750 kg tenminste. Toen de internationale sportcommissie, met het oog op de veiligheid, tot deze nieuwe formule besloot, kwam er harde critiek los. In het bijzonder van. fabrieken, die2,5 liter wagens bouwen. De aardigheid zou eraf zijn. En in elk geval zouden de raceseizoenen van 1959 en 1960 kleurloze vertoningen worden, omdat de fabrieken voor een verdwijnende formule toch weinig interesse konden overhouden. Maar deze laatste voorspelling gaat voor 1959 al niet meer op. Diezelfde fabrieken hebben intussen de beste voorwaarden voor een uiter mate boeiend raceseizoen 1959 geschapen. De strijd om het wereldkampioenschap der coureurs zal dit jaar veel scherper worden uitgevochten dan in 1958. Toen op tweede pinksterdag van het vorig jaar in Zandvoort zeventien super boliden aan de startlijn hun strijd inzetten, stonden er drie Vanwalls op de eerste rij. De Vanwall van Stirling Moss drong na het-vallen van de vlag onweerstaanbaar naar de kop en joeg ruim twee uur lang onbedreigd voor het hele veld uit. Op de tweede en derde plaats kwamen in die weinig spectaculaire Grote Prijs van Nederland 1958 de B.R.M.'s. De Fer rari's speelden een secundaire rol en ook al wei-den er met deze kleine wagens buitengewoon knappe dingen gedaan de Coopers en de Lo tussen. In de loop van het jaar drongen de Ferrari's naar voren; Mike Haw thorn, alle tweede en lagere plaatsen bij elkaar schrapend, veroverde er zelfs het wereldkampioen schap mee. Wellicht, zo was de gedachte, kan het raceseizoen 1959 in elk geval in teressante strijd tus sen Ferrari en Van wall geven. Maar Mike Hawthorn verongelukte en Tony Vandervell gaf de racerij eraan, op dok tersadvies. De groene Vanwalls zouden niet meer op de circuits verschijnen, zo liet hij weten. Daarbij kwam nog de beslissing van de internationale sportcommissie en het leek buiten twijfel dat de Grand Prix- competitie in 1959 bijzonder vervelend zou worden. Vrij plotseling echter is dit beeld volko men veranderd. Dat blijkt wanneer we hier een overzicht geven van wat er dit seizoen aan de markt zal zijn. Na ken nisneming ervan kan de conclusie geen andere zijn, dan dat de perspectieven voor de Grote Prijs van Nederland 1959 zondag 31 mei op het Zandvoortse cir cuit aanzienlijk gunstiger liggen dan vo rig jaar. Het wordt de tweede Grand Prix van dit seizoen. De eerste is op 10 mei in Mo naco. Op Zandvoort zullen dus dc krachts verhoudingen tussen de verschillende mer ken zich beginnen af te tekenen. Waar schijnlijk zullen de Ferrari's daarbij zeer sterk naar voren treden. Maar men kan bepaald niet zeggen, dat deze wagens, na 't verdwijnen van de Vanwall-concurren- tie, geen concurrentie zullen vinden. Want de B.R.M.'s, aanvankelijk vooral ppval- lend door hun bereidheid om halverwege een race stuk te gaan, hebben vorig jaar goede dingen te zien gegeven en zijn de afgelopen winter nog aanzienlijk verbe terd. Ze zijn sneller en betrouwbaarder gemaakt. Vlak na de paasdagen heeft Stirling Mos op het circuit van Goodwood met een nieu we B.R.M. al een prestatie geleverd, die Enzo Ferrari te denken kan geven. Hij draaide daar een ronde van 1 min. 26.2 (160.36 km/u) kwam zodoende belangrijk onder zijn eigen officiële ronderecord (1 min. 28,8 155,68 km/u) en doorbrak als eerste op dit circuit de honderd mijl-grens. Nieuwe wagen Dan zijn er de gloednieuwe Aston Mar tin-racewagens, die voor verrassingen kunnen zorgen. Wij zouden niet graag be weren, dat Aston Martin, voor het eerst in zijn geschiedenis met formule 1-wagens uitkomend, direct volwaardige concur rentie kan leveren ten opzichte van Fer rari en B.R.M. Maar aan de andere kant mag niet vergeten worden, dat Aston Mar tin een uitstekende reputatie heeft (en ook te verliezen heeft), terwijl het merk over een uitgebreide ervaring in de bouw van sportwagens beschikt. Bovendien komt men met een zeer volwassen for mule I-wagen uit, van 2,5 liter cilinder inhoud, met het prototype waarvan Stir ling Moss, Tony Brooks en Roy Salvadori afgelopen winter op Goodwood en Silver- stone knappe resultaten hebben bereikt. De eerste race, waarvan de G.P.-wagens van Aston Martin deelnemen, is de Inter national Trophy race, 2 mei op Silversto- ne. In dc namiddag van die dag zullen we dus iets mécr weten over de kansen van Aston Martin in het komende race- seizoen. De Coopers en Lotussen hebben vorig iaar uitstekende prestaties geleverd, gezien het feit dat ze met 2,2 en 1,8 liter-motoren waren uitgerust, tegenover de 2,5 liter van Ferrari, Vanwall en B.R.M. Maar tenslot te bleven ze toch op het tweede plan, een voudig omdat ze vermogen te kort kwa men. Dit is nu anders geworden. De Lotus sen gaan het raceseizoen in met nieuwe 2.5 liter Coventry Climax-motoren en de Coopers zullen rijden met twee verschil lende soorten motoren, allebei van 2,5 li ter cilinderinhoud. Dat betekent uitermate gevaarlijke con currentie voor de Ferrari's en de B.R.M.'s. Want de Lotussen en de Coopers 'din wendbaarder dan de Ferrari's en de B.R.M.'s, gaan gemakkelijker door de bochten en zullen bij gelijke cilinderin houd en geringer gewicht zeker niet minder snel hoéven zijn dan die andere wagens. Om 't nog even over die Coopers te heb ben: Er zullen er rijden met de nieuwe 2,5 liter Coventry Climax-motor, uitgerust door de Cooper Car Company zelf. Daar naast komen aan de start Coopers van (Rob) Walker's Racing Team met 2,5 li ter Coventry Climax-motoren. Wat die waard zijn, heeft Stirling Moss tweede paasdag al laten zien op Goodwood. Met een wagen van Rob Walker won hij daar zonder veel moeite een Formule I-race (bovendien werd Jack Brabham tweede in net zo'n wagen). En tenslotte is er nu ook een Cooper met 2,5 liter B.R.M.-motor uit gebracht. Spannende strijd Vergeleken met vorig jaar gaan we het raceseizoen dus in met veel meer wagens, die elkaar bitter weinig toegeven. Wat dat betreft, kan de strijd om het wereldkam pioenschap uitermate spannend worden. Zullen alle genoemde wagens zondag 31 mei op Zandvoort rijden en wie zullen er aan het stuur zitten? Vragen, waarop nog geen behoorlijk antwoord kan worden ge geven. Want de financiële waarborgen, no dig om de Nederlandse Grote Prijs 1959 door te kunnen laten gaan, zijn pas kort geleden verkregen. En de K.N.A.C. is zo doende nog maar kort in onderhandeling met de verschillende fabrieken. De con tracten zijn nog niet afgesloten. Wel wordt uiteraard alles in het werk gesteld om al die genoemde, kanshebbende wagens, mèt de beste rijders, naar Zandvoort te krijgen. En in elk geval is het buiten twijfel, dat Stirling Moss van de partij zal zijn. Op welke wagen hij zal rijden, staat echter nog niet vast. Dat kan een B.R.M. wor den, een Cooper (en dan waarschijnlijk een Cooper met B.R.M.-motor) en er is ook nog een kansje dat hij.... op een Vanwall start. Vandervell is weliswaar ge stopt met racen, maar er bestaat een goe de mogelijkheid, dat er nog één Vanwall voor het raceseizoen 1959 geprepareerd wordt, indien Moss bereid is de wagen te rijden. Tegen de Turken Van der Linden ging naar de linksbinnenplaats Het Nederlands elftal dat zondag 10 mei in Istanbocl tegen Turkije zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna), Van der Kart (Fortuna) en Klaassens (VVV). Voor: Van der Kuil (Ajax), Rijvers (Feyenoord), Canjels (NAC), Van der Lin den (DOS) en Moulijn (Feijenoord). In vergelijking met het elftal, dat zondag 19 april tegen België speelde, is het team slechts op één plaats gewijzigd. Zoals eer der werd gemeld moest Abe Lenstra zijn plaats afstaan, deze wordt ingenomen door Tonny van der Linden, die tegen België middenvoor was. Leo Canjels, die tegen de Belgen niet kon worden opgesteld wegens een blessure, debuteert als mid voor. VOETBAL Op Hemelvaartsdag is er nog een vrij uitgebreid voetbalprogramma vastge steld. Uit Kennemerland spelen Stormvo gels, Haarlem, RCH en EDO. De dag van morgen kan voor Stormvo gels beslissend zijn: wordt dan van GVAV in Groningen verloren, dan bete kent dat, dat de vyogels voor de derde achtereenvolgende keer in het gezicht van de (ere-divisie-)haven gestrand zijn. Zou de zege in deze ontmoeting echter voor de blauw-witten zijn weggelegd, dan is nog van all,es mogelijk, vooral wanneer het aangehouden, na de wedstrijd tegen RCH ingediende, protest alsnog zou wor den toegewezen. Het behoeft geen nader betoog, dat de strijd tegen GVAV voor de Stormvogels een uitzonderlijk zware wordt: De Gro ningers staan er inderdaad gunstig voor. Maar de blauwhemden hebben dit seizoen wel meer voor hete vuren gestaan en daarbij het bewijs geleverd, dat zij in staat waren die moeilijkheden te over winnen. In dit verband denken we aan hun nog grote achterstand bij de aanvang van dit jaar en de daarop volgende reeks van overwinningen. De wedstrijden tegen Ex celsior cn De Volewijckers waren even minder succesvol en het verloop ervan deed aan een inzinking denken, hetgeen in verband met het onder een voortduren de hoogspanning moeten spelen zeker niet te verwonderen zou zijn. Wanneer de Vo gels evenwel in staat zouden zijn deze te overwinnen en hun voorhoede zij 't dan helaas zonder Janssen Jr. haar oude produktiviteit zou hebben hervonden, dan bestaat er een behoorlijke kans, dat de blauwhemden nog een stem in het kapit tel blijven behouden. De opstelling van Stormvogels voor mor gen is: De Graaf; Van den Oever en Jans sen sr.; Luppens, Snoeks en Tol; Van der e (vooral in kleur) Meer, Van der Lugt, Groot sr., Groot jr. en Doorneveld. In de eerste divisie B speelt voorts RCH thuis tegen KFC en de Racing zou er het beste aan doen door tenminste een punt te behalen, zodat volledige zekerheid be staat over het behoud van het eersteklas serschap. Er is namelijk nog een protest gaande uit de wedstrijd tegen Stormvo gels en wordt dat protest aan de IJmui- denaren toegewezen (waardoor RCH een punt minder zou krijgen) dan kan Roda Sport nog gelijk komen. In de eerste divisie A speelt het reeds gedegradeerde Haarlem uit tegen DFC. Eerste divisie A Eerste divisie B Volendam Leeuwarden AG OVV Limburgia Alkmaar SVV Eindhoven DFC BW Helmond 29—46 29—42 29—36 29—33 29—33 29—32 29—31 29—29 29—29 29—28 Fortuna (VI.) 29—24 Z F C 29—22 Graafschap 2921 V S V 29—21 Wageningen 2920 Haarlem 2917 GVAV Sittardia Stormvogels H VC HD VS KFC Heracles RBC Excelsior Vitesse Volewijckers Helmondia RCH Rigtersbleek Roda Sport 26—39 26—37 26—36 26—35 27—30 25—25 26—24 26—24 26—24 27—24 26—22 27—19 26—17 26—14 EDO heeft voor de tweede divisie A een thuiswedstrijd tegen UVS, maar veel staat er niet meer op het spel. Toch zou het wel eens spannend kunnen wórden. Tweede divisie A LONG A 25—24 't Gooi 26—39 Xerxes 24—23 DHC 25—36 De Baronie 26—22 EB OH 25—33 EDO 24—20 Hilversum 25—32 Zeist 25—17 Velox 25—29 Wilhelmina 23—15 UVS 24—28 ON A 23—13 De Valk 24—25 DOSKO 24—12 AM ATEURVOETBAL Voor de tweede ronde van de KNVB- beker heeft TYBB een uitwedstrijd tegen het pas naar de eredivisie gepromoveer de Volendam en wij vermoeden zo dat de Haarlemmers niet veel kans zullen krij gen. In de tweede klasse A speelt HBC uit tegen Watergraafsmeer. In de vierde klas se worden o.m. gespeeld: DIOVDO (Bloemendaal-terrein), FokkeETO, Ani moOnze Gezellen, DVAVEHS en Con cordia (H)Geel Wit. KORFBAL Op Hemelvaartsdag wordt op het „Ro- da"-veld in Westzaan het 3-bondenkorfbal- toernooi gespeeld, waaraan deelnemen de Haarlemse, Leidse en Noordhollandse korfbalbond. De vertegenwoordigende re gionale bondstwaalftallen alsmede de KNKB-jeugdploegen spelen tegen elkaar. Om 10 uur is de eerste wedstrijd vastge steld; de laatste wordt van 4.15-5.30 uur gespeeld. WIELRENNEN De Halfwegse wielerclub „De Bataaf" houdt morgen op een 16 kilometer lang parkoers in de Haarlemmermeer zijn clubkampioenschap lange afstand. Start (één uur) en finish zijn op de Oude Kruis weg, de af te leggen afstand bedraagt 116 kilometer. Onder de deelnemers bevinden Om korfbalcompetitie Daar de vereniging Aurora weinig kans op succes inzake het protest van de wed strijd VogelAurora ziet, heeft zij dat protest niet schriftelijk herhaald. Door deze beslissing staat de degradatie van Animo Ready naar de derde klasse vast. De nagekomen tennisuitslagen waren: Tweede klasse: Noordwijk SV 2Leidse Studenten 2 33. Derde klasse: Roomburg 2—Katwijk LTV 1—7; Leidse Hout 2— Leidse LTC 3 35. Vierde klasse: Uitgeest Helderse TC 2 3—2; Houtrust 7—Cl. te Werve 5 80. Vijfde klasse: DEM 4Be verwijk 2 15; Teijlingen 2Unicum 2 35; Unicum 3Leidse Studenten 6 62; Bergen aan ZeeVelserbeek 2 43. TENNIS- De ontmoeting BelgiëItalië voor de tweede ronde van de Davis Cup (Europese zone) zal op 16,-17 en 18 mei ge speeld worden in Brussel. Voor deze wed strijd zijn aan de Belgische zijde aange wezen Brichant, Washer, Froment en Bru- loot. De Italiaanse ploeg is samengesteld uit Merlo, Pietrangeli, Sirola en Tacchini. VOETBAL. De Engelse eerste divisie club West Ham United heeft dinsdagavond in het Maurits-stadion in Geleen met 3-2 gewonnen van Fortuna. De ruststand van de wedstrijd, die door 12.000 toeschouwers werd bijgewoond, was 3-0. VOETBAL. Het kampioenselftal van de voetbalclub Volendam maakt al op zondag 10 mei zij het vriendschappelijk zijn debuut in de eredivisie. Het speelt dan om 7 uur in een avondwedstrijd in het Rotterdamse stadion tegen Feyenoord. i* M CT A KI TC l/Vif AIITCIT Het door blessures verzwakte Argen tijnse elftal verloor gisteren in Amstel veen zijn laatste wedstrijd van het wc- reldhockeytoernooi voor dames tegen Schotland met 2-0 en belandde definitief op de twaalfde plaats in de eindrangschik king. Zowel de spil als de midvoor hadden zich respectievelijk wegens een pols- cn voetblessure moeten laten vervangen en werden danig gemist. Schotland was nu over alle linies veel sterker en slecnts dankzij het uitstekende verdedigen van rechtsback Cigliano en keepster Kava- nagh wist Argentinië tot de rust de stand op 0-0 te houden. Kavanagh had echter voortdurend moeite met het wegwerken van de bal en dit werd haar in de 39ste minuut noodlottig. Toen profiteerde de Schotse rechtsbinnen Stuart hiervan en bracht de stand op 1-0. Drie minuten la ter scoorde middenvoor Sutherland het tweede Schotse doelpunt uit een scrim mage. In poule E won Frankrijk met 2-0 van Zwitserland, ruststand 1-0. De blonde linksbinnen Claudie Bunge was de ster in de Franse voorhoede. Frankrijk was voortdurend sterker. De meeste aanval len werden geleid via de rechtervleugel Marie Louise BrasChristiana Busch. Toch kwam het eerste doelpunt van de andere vleugel. Uit een door Claudie Bun- ge opgezette aanval schoot Busch tegen de keepster aan.; De .bal werd onvoldoen de weggewerkt en toen had de snel naar binnen gezwenkte Bunge weinig moeite om met een zacht tikje Frankrijk aan een voorsprong te helpen (1-0). Ook in de tweede helft kon de zwakke Zwitserse aanval ternauwernood tot de rand van de cirkel komen. Frankrijk drong zo sterk op dat linksback M. J. Eugène in de 41ste minuut de eindstand op 2-0 kon brengen. Het veel sterkere Duitse elftal heeft ver diend met 2-0 van België gewonnen. Rust stand 2-0. Het was een zeer harde, vaak te harde wedstrijd met vele botsingen en onreglementaire tackles. Vooral in snel heid en combinatievermogen waren de Duitse dames superieur met de beide vleugelspeelster Ingeborg Herich en Har ten en linksbinnen mevr. Fülles als uit blinksters. Wales bevocht een verrassend 0-0 ge lijkspel tegen de sterker geachte Ameri- fa 38 ct per pakje zich o.a. titelhouder Wim Bogers uit Nieuw Vennep, de Badhoevedorpers Ab Sluis en Piet Zantman, Mik Snijder en' Gerard Wesseling uit Halfweg, de semi-prof Frans Braat uit Aalsmeer, Dik Enthoven uit de Grote IJpolder, Joop en Gep Cuvelier uit Nieuw Vennep en verscheidene jongere renners. VOLLEYBAL Op Hemelvaartsdag houdt de ClOS-club de cursisten vereniging van het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders in Over- veen, op „Duinlust" aan de Duinlustweg in Overveen zijn jaarlijks volleybaltoer nooi. De belangstelling is weer groot, vijfenveertig deelnemende teams met representatieve deelname in de A-afdeling met het Antwerpse Antigoon, de sterke hoofdklasser Sportcentrum (Hilversum), Cito (Zeist), Forto (Amsterdam) en HVS en Die Raeckse uit Haarlem. Bij de dames treffen we in de hoogste afdeling de Haarlemse verenigingen Die Raeckse, MHBS en AVC en het Belgische Antifoon en het Voorburgse Hofwijck. Voorts nemen uit de afdeling Haarlem aan dit toernooi deel: HBC, Santpoort, OSS, CIOS, OVRA, Eclecta, De Blinkert, Velox en Gios. De wedstrijden beginnen 's morgens om half elf en zullen voortdu ren tot zes uur. HANDBAL Op de terreinen van EDO In Haarlem- Noord houdt de s.v. De Blinkert Hemel vaartsdag een groot handbaljeugdtoernooi waaraan door bijna vijftig ploegen wordt deelgenomen. 'iï «r 14 e A O i kaanse ploeg, wier goalgetsters aan ban den werden gelegd door spil Enid Bufton, en rechtshalf Jane Davies. In de tweede helft kreeg Georgina Jones (Wales) twee prachtige kansen uit passes van de rech tervleugel, maar beide malen faalde zij. De wedstrijd EngelandZuid-Afrika is geëindigd in een 4-0 zege voor de Engel sen, die bij de rust met 1-0 de leiding hadden. Het Engelse binnentrio heeft te gen Zuid-Afrika opnieuw zijn proouxtivi- teit gedemonstreerd. Met razendsnelle combinaties hebben de dames Chapman, Vincent en Hassall na een geraffineerd openingsoffensief hun tegenstanders vol komen overspeeld met een 4-0 overwin ning tot resultaat. De populaire Zuidafrikaantjes hadden een voortreffelijke start. Uit het midden veld werden door het goede werk van de dames Richardson en Fairbairn talrijke aanvallen opgebouwd. Maar in het cen trum van de aanval mankeerde het te veel aan stick-techniek om de geroutineer de Engelse defensie te kunnen passeren. Vooral linksbinnen Higgs speelde een zwakke partij. Toen Engeland na een kwartier het centrum had veroverd werd een vloed golf van aanvallen in de richting van de Zuidafrikaanse cirkel ontketend. In zeer hoog tempo en met sluitend samenspel bleef de Engelse voorhoede aan bod en na 21 minuten scoorde rechtsbinnen Hass all uit een- snelle actie, nadat de Zuid afrikaanse doelverdedigster Martin een push van Vera Chapman uit een strai- corner onvoldoende had weggewerkt. Na rust werden de uitvallen van de Zuidafrikaanse meisjes steeds zeldza mer. Na 9 minuten ging de Engelse mid denvoor Vincent er alleen van door en het was 2-0. In de 16e minuut werkte linksbuiten Hickey op prachtige wijze een door Vera Chapman ingeslagen strafcor- ner af (3-0). Zeven minuten later kwam het mooiste doelpunt van de wedstrijd uit een onstuit bare solo-rush van deze Qnovertrefbare linksbinnen. Uit een pass kreeg Vera Chapman de bal op de middenlijn tc pakken en op hetzelfde ogenblik was zij in volle snelheid. Doelvrouwe Martin kon niets anders doen dan uitlopen, maar pre cies op het goede moment schoot de lan ge Engelse gymnastieklerares de bal met een flick-stroke in de hoek (4-0). Zuid-Afrika ging nog éen keer in de aanval, maar elke poging om de achter stand te verkleinen was vergeefs. De ploeg van Zuid-Afrika is thans definitief derde in het toernooi. Na twee wedstrijden is de stand in de verschillende finalspoules als volgt: Poule A: 1. Engeland1 1 0 0 2 4—0 2. Australië1 1 0 0 2 2—0 3. Zuid-Afrika 2 0 0 2 0 0—6 Poule B: 1. Nederland 2. V. S 3. Y/ales Poule C: 1. Duitsland 2. België 3. Ierland Poule D: 1. Nieuw-Zeeland 2. Schotland 3. Argentinië Poule E: 1. Canada 2. Frankrijk 3. Zwitserland 110 0 2 1—0 10 10 1 0—0 2 0 111 0—1 110 0 2 2—0 2 10 12 2—3 10 0 10 1—2 110 0 2 2—0 2 0 0 2 0 0—4 110 0 2 1—0 2 10 12 2—1 10 0 10 0—2 De Ronde van België De tweede etappe van de Ronde van België, van Charleroi naar Bouillon over 219 kilometer, is gewonnen door de Belg Camile Buysse in 6 uur 04 min. 56 sec. (met bonificatie 6.04.26). De uitslag was verder: 2. Jean van Gompel (België) 6.04.56 (met bonificatie 6.04.41) 3. Victor Wartel (België) z.t., 4. Eddy Pauwels (België) z.t., 5. Raymond Vrancken (Bel gië) 6.05.00. De beste Nederlander was Jan Nolten, die in 6.10.01 de tiende plaats bezette. Ge rard Vergoossen werd in dezelfde tijd élfde, Piet van Brekel 14de in 6.11.02., Westdorp 18de in 6.11.29 en Kool 19de in de zelfde tijd. De tijd van het peloton, waarin zich van onze landgenoten Gramser en Lahaye bevonden, was 6.15.31. Bergmans eindigde als 59de in 6.15.59. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Vanderplaetsen (België) 11.57.07., 2. Armand Desmet (België) z.t., 3. Martin van Geneugden (België) 12.01.27., 4. Joseph Schils (België) 12.02.43., 5. Ivo Molenaers (België) 12.03.52., 6. Piet van den Brekel (Ned.) 12.03.59. De overige Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 17. Bergmans 08.56, 22. Nolten 12.12.30., 27. Kool 12.13.34., 28. Westdorp z.t., 30. Vergoossen 12.14.08., 37. Gramser 12.16.26., 56. Lahaye 12.19.53. In de eerste 70 km. van de tweede etap pe werd weinig ,strijd geleverd. Daarna vonden verschillende ontsnappingspogin gen plaats, met als resultaat, dat zich bij Couvin (na 108 km.) een kopgroep van 7 renners had gevormd, waarbij zich van de Nederlanders alleen Jan Nolten bevond. Na 139 km., toen de voorsprong van de leiders reeds 7 minuten bedroeg, werd in het peloton een tegenaanval gelanceerd. Er vormde zich een tweede kopgroep. Met onder meer de Belgen Van Tieghem en Ivo Molenaers, die ex aequo de eerste plaats in het algemeen klassement bezet ten, verder hun landgenoten Vannitsen, Armand Desmet en Van Geneugden en de Nederlanders Van den Brekel, Vergoos sen, Bergmans en Westdorp. Na 176 km. had deze groep de achter stand op de leiders reeds gereduceerd tot een kleine vijf minuten, terwijl het peloton op 6 minuut 40 lag. Het hoge tempo eiste inmiddels zijn slachtoffers. Zo moesten Nolten en de Belg Luyten de kopgroep la ten gaan, waardoor deze werd terugge bracht tot vijf renners, namelijk Buysse, Vrancken, Pauwels, Wartel en Van Gom pel, die ten slotte met een voorsprong van 3L minuut op hun achtervolgers in Bouil lon aankwamen, waar Buysse de sprint won. De Italiaan Romeo Venturelli heeft dins dag de eerste halve etappe van Berlijn— Praag—Warschau gewonnen, een tijdrit over 40 kilometer van Leipzig naar Halle. Zijn tijd was 56 min. 33 sec. Tweede werd Geldermans (Ned.) in 57 min. 42 sec., derde Schur (O.-Did.) 57 min. 44 sec., vierde Van der Veken (B.) 58 min. 20 sec., vijfde Trape (It.) 58 min. 54 sec., zesde Christore (Buig.) 58 min. 58 sec., zevende Paulissen (B.) 58 min. 59 sec. en achtste Tonacci (It.) 59 min. 4 sec. Balvert werd 16de in 1.00.02, Pauw 17de in 1.00.05, Van der Ven 40ste in 1.01.32, en Swaneveld 90ste in 1.05.44. De tweede halve etappe leverde eeïi zege op voor de Italiaan Bampi, die de 143 km van Halle naar Karlmarxstadt aflegde in 3 uur 46 min. 18 seconden. Tweede werd Vandervecken (België) in 3.46.53 en derde Tonucci (Italië) in dezelfde tijd. De uitslag luidde verder: 4. Alexandrow (Bulgarije) 3.46.53; 5. Vitetta (Monaco) z.t.; 6. Moiceanu (Roemenië) 3.47.22; 7. Schober (Oost-Duitsland), 8. Paulissen (België), 9. De Wolf (België), 10. Bebenin (Rusland), 11. Vindevogel (België), 12. Schur (Oost-Duits land), allen in dezelfde tijd als Moiceanu. Op de dertiende plaats eindigde, eveneens in 3.47.22, een peloton van 60 renners.waar- in zich de Nederlanders Geldermans, Pauw, en Van der Ven bevonden. Swanefeld werd 75ste in 3.48.15 en Balvert 84ste in 3.59.34. Het algemeen klassement na het tweede gedeelte van de vierde etappe luidt: 1. Venturelli (It.) 15.35.38, 2. Vander vecken (Belg.) 15.37.12, 3. Geldermans (Ned.) 15.37.37, 4, Schur (Oost-Duitsland) 15.38.09, 5. Zorzi (It.) 15.38.41, 6 en 7. Chris- tov (Bulgarije) en Eckstein (Oost-Duitsl.) 15.39.23, 8. Schober (Oost-Duitsl.) 15.40.12. Stirling Moss Advertentie Advertentie rmmmsmmmmsmetm JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: 26—22 Advertentie CABALLER0 hoort er bij CONSTANTE KWALITEIT Advertentie 1 1 0 0 2 2—0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17