GENEEFSE MINISTERSCONFERENTIE REEDS VOOR HAAR BEGIN IN EEN IMPASSE Tien doden in het verkeer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER üW M 0 R RIS "êefore ipu Snif! Bemiddelt Hammarskjoeld in Algerijnse tragedie? Russen eisen deelneming der Duitsers, wat het Westen vastbesloten weigert BECKERING Ernstig Zonnig en warm Elegant Verzoenend Nederland strijdvaardig inzake Europese integratie Reizigers signaleerden Russen in Tibet Per zié ongerust Russische troepen in huurland Afghanistan Nederlands-Duits overleg in Den Haag hervat Wolkbreuk zette straten blank in Rotterdam en Vlaardingen Het woord is aan De kabinetsformatie Mr. V. Marijnen minister van Landbouw? Rivierboot op de Nijl gedeeltelijk gelicht Reeds 53 doden geborgen meer dan 100 vermist Puzzel no. 25 73e JAARGANG No 253 MAANDAG 11 MEI 1959 304e JAARGANG No 101 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur) GENEVE, 11 mei. De confe rentie van de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier, die hedenmiddag om half vier in het Palais des Nations moest beginnen, is reeds voor haar aanvang op ernstige moeilijkheden gestuit. De Russische delegatie heeft gisteren, in weerwil van een eerdergemaakte afspraak, dat de twee Duitse delegaties slechts als waarnemers en adviseurs zouden optreden, plotseling geëist, dat de Oostduitse delegatie van Lothar Bolz (en daarmee automatisch ook de Westduitsers) terstond reeds als deelnemers aan de conferentietafel zouden aanzitten. Hij is daarbij op krachtig westelijk verzet gestuit. Het conflict kreeg symbolische vorm, toen men erover ging twisten of men aan een ronde of een vierkante tafel zou confereren. Het Westen wenste een vierkante, als symbool van de verantwoordelijkheid der vier bezet tingsmachten over Duitsland. De Rus sen begeerden een ronde tafel waar men in kan schikken om de Duitse en mogelijk later de Poolse, Tsjechische en nog andere delegaties een plaatsje te geven. Het Westen was wel bereid desnoods toe te geven in de tafelkwes tie, maar geenszins om de Duitsers als deelnemers toe te laten. Ondanks een bijna twee uur lang overleg tussen Gromyko en Selwyn Lloyd, die van daag de eerste zitting zou presideren, kwam kwam men gisteren niet tot een akkoord. Misschien was het een vorm van westelijk diplomatieke druk, maar in de kringen van de Franse, de Amerikaanse en zelfs de Britse delegaties kon men afgelopen nacht vernemen, dat de hele confe rentie misschien niet zal door gaan, of terstond na de openingszitting al uiteen zou spatten. Men gaf te kennen, dat het Westen ook vandaag catego risch zal weigeren toe te geven, zo wel tijdens het vooroverleg vanoch tend, wanneer de Fransman Couve de Murville Gromyko ontmoet, als op de openingszitting vanmiddag. Voorshands weigerde men in Genève nog te geloven, dat de conferentie wer kelijk op deze kwestie al zou afspringen. Men heeft hier meer van deze prelimi naire impasses meegemaakt. Maar de hevige partij touwtrekken is er wel een voorproefje van welke moeilijkheden er liggen op de weg van deze conferentie die inzake de kwestie-Berlijn en het Duit se probleem het pad moet effenen naar een topconferentie, waarop de regerings leiders zelf tot zaken moeten zien te ko men om in laatste instantie de wereld vrede te bewaren. Een volgende moei lijkheid zal zeker rijzen bij een Russisch voorstel om de Polen en Tsjechen naar Genève te halen. Het Westen is ook in dat geval slechts bereid hun een waar- nemersrol toe te kennen en zal dan bo vendien zelf ook nieuwe partners eisen. Er was enige twijfel gerezen of Italië presentabel was, omdat zijn rol als ge allieerde er een van het allerlaatste be drijf van de wereldoorlog was. De Italiaan se minister van Buitenlandse Zaken, Pel- la, die hier gisteren met zijn westelijke collegae overleg pleegde, dementeerde echter nadrukkelijk het uit Franse koker afkomstige bericht dat Nederland en-of België eerder dan, of in plaats van, Ita lië uitgenodigd zouden worden. Zo de vervulling van de bijrollen voor de Geneefse conferentie nog niet vast staat, de zes hoofdrolspelers zijn er het afgelopen weekeinde gearriveerd. Lothar Bolz kwam het eerst en maakte op het Geneefse station zaterdagochtend wat glimlachende propaganda voor zijn Oost duitse „vredesstaat", die zijn tiende ver jaardag viert. Een paar uur later kwam een gierende Iljoesjin turboprop uit Mos kou Andrei Gromyko afzetten, vergezeld van een delegatie met ernstige gezichten, vierkante schouders en te lange regen jassen. Gromyko met diepe kringen on der de ogen plaatste zich voor de batte rijen van telelenzen en microfoons en las een in het Engels gestelde verklaring Verwachting tot morgenavond: Zonnig, droog en warm weer, maar vanavond nog hier en daar een onweersbui. Matige, over dag tijdelijk krachtige oostelijke wind. Volledige weerrappovten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S voor, die behelsde dat het bezettingsre gime in Berlijn geliquideerd moet worden en dat er „een vredesverdrag met Duits land" gesloten dient te worden, een enigs zins opvallende verklaring omdat men zich kan afvragen met welk Duitsland. Gromyko sprak zijn hoop uit op ernstige onderhandelingen, op een spoedige top conferentie en op een duurzame vrede en werd daarop door Chinezen en Oostduit sers van rode anjers voorzien. Na de ernstige man uit Moskou kwam een elegante diplomaat uit Parijs, Frank- rijks Couve de Murville. Maar hij sprak, voor de gehandschoende vuist weg, een paar harde woorden: „Nog nooit is een conferentie onder zulke dramatische om standigheden begonnen. De Sovjet-Unie heeft met een dreiging van unilaterale maatregelen een ernstige crisis uitge lokt. Maar Frankrijk is eensgezind in zichzelf en met zijn geallieerden. Wij zijn bereid tot onderhandelen maar we zullen geen concessies doen aan onze principes en aan onze fundamentele posities. Niets zou erger zijn dan een mislukking van deze conferentie, maar ook niets zou er ger zijn dan concessies, die nieuwe eisen van de Sovjet-Unie zouden provoceren". Couve de Murville maakte indruk, meer indruk dan de Amerikaan Christian Her ter die bij zijn aankomst zei dat hij Ge nève een mooie stad vond, waarin hij als jong diplomaat een plezierige tijd had ge had, verklaarde dat de Verenigde Staten oprecht positieve resultaten begeren en dat de weg geplaveid kan worden voor een uiteindelijke regeling, die al lang over tijd is. Von Brentano kwam met zijn tachtig man sterke delegatie gisterochtend per trein, verklaarde zich verheugd over het mooie weer, zei gematigd optimist te we zen en verdween toen in de stad, waar hij wekenlang voor de taak zal staan zijn Oostduitse collega Bolz te mijden. Als laatste arriveerde gisteren de Brit Lloyd, die op het vliegveld de Britse visie op de taak der onderhandelaars gaf: over eenkomst bereiken waar mogelijk, me ningsverschillen verkleinen, constructieve voorstellen doen voor de topconferentie. Maar omdat de kloof tussen de partijen nogal breed is, zou hij het al een hele prestatie vinden, wanneer een van die ta ken vervuld zou kunnen worden. Daarna reed Lloyd naar de Rothschild-villa „Le Barakat" (Arabisch woord voor veine), waar Couve de Murville, zijn ambtgenoten Herter, Lloyd, Brentano en Pella aan de lunch had gevraagd voor een voorlaatste oppoetsen van de westelijke conferentie wapens. Dat was maar een van de voor besprekingen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, die officieel niet aan het overleg deelneemt, confereerde Duidelijke verklaring te Brussel (Van onze correspondent in Brussel Men hecht in Europese kringen in Brus sel grote betekenis aan de rede, welke de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Europese Gemeenschap pen zaterdag heeft uitgesproken voor de Nederlandse Kamer van Koophandel te Brussel. Dr. Linthorst Homan heeft dui delijk de Nederlandse opvatting over de Europese economische integratie belicht. Ten eerste: geen nationalisme der zes landen, dat ons van de rest van Europa zou vervreemden; ten tweede: de Ne derlandse regering zal het verdrag van Rome naar de letter en geest uitvoeren, maar in Nederland groeit thans de on lust over het feit dat de onderhandelin gen over de totstandkoming van de vrij handelszone nog niet zijn hervat; ten der de: essentieel in het Nederlandse stand punt is het feit, dat Nederland geen cen tralistische hegemonie in een gesloten ge meenschap kan aanvaarden. Het is voornamelijk deze laatste ver klaring, welke sterk de aandacht trok. Zij betekent dat Den Haag het vormen van een as Parijs - Bonn in de Europese gemeenschap der zes landen ten zeerste wantrouwt en voor de Europese idee niet bevorderlijk acht. Zouden wij ons opslui ten in een gemeenschap der zes landen en tegenover de rest van de wereld een protectionistische politiek gaan voeren, dan zou zeker een Frans-Duitse over heersing in die gemeenschap onvermijde lijk worden. Tegen het einde van deze maand moet de Europese Commissie, zoals in maart te Brussel door de zes ministers van Bui tenlandse Zaken werd afgesproken, klaar komen met een voorstel voor een gemeen schappelijk standpunt der zes landen be treffende de Vrijhandelszone, of, zoals die thans wordt genoemd, de Europese eco nomische associatie. Advertentie BARTÊÜÖRISSÏR" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRMT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 223596 ITALIAANSE MOHAIR VESTEN 49.50 eerst met Gromyko en toen met Herter en men kan zich hier moeilijk aan de indruk onttrekken, dat Hammarskjoeld achter de coulissen beschikbaar wil blijven. Pel la repeteerde met Couve de Murville en Herter zijn rol voor het geval, dat hij moet bijspringen. Gromyko overhoorde in zijn residentie, die de „Villa van de vrede" wordt genoemd, nog eens het les je van zijn Oostduitse discipelen en tegen het einde van de middag kwam dan die eerste moeilijke Oost-West-confrontatie: Lloyd als afgezant van het Westen ont moette om vijf uur Gromyko voor een be spreking over de rol der Duitse delega ties, die naderhand volledig improduk- tief werd genoemd. Vandaag worden de verzoeningspogingen voortgezet. Waar het Westen voet bij stuk moet houden om dat een Oostduitse deelncmersrol weel een verdere erkenning van het Oostduitse regime en daarmee van de verdeling van Duitsland zou zijn, valt slechts te ho pen dat de Russen, die naar men weet ten zeerste op een topconferentie gebrand zijn, hun eisen niet zullen doordrukken. (Van. onze reisredacteur) GENèVE Dag Hammarskjoeld, de se cretaris-generaal van de UNO, heeft gis teren, naast al zijn besprekingen met Je deelnemers aan de ministersconferentie, ook nog kans gezien urenlang met de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken dr. Fawzi te confereren. Waarover? De Zweed bewaarde het stilzwijgen, maar naar verluidt zal er bij de Algerijnse op standelingen bereidheid bestaan tot on derhandelingen over een wapenstilstand via bemiddeling van Hammarskjoeld. Men zou dit bericht in verband kunnen bren gen met de recente uitlating van De Gaulle, dat de dag in zicht is, waarop in Algerije de vrede hersteld zal worden. CALCUTTA (UPI) Volgens een In dische reiziger bevinden zich thans ook Sovjet-troepen in Tibet. De man, die on langs uit Tibet terugkeerde, zeide twee weken geleden in Gyantse een konvooi van ongeveer 250 Russen te hebben gezien. Zij zouden op 22 april in deze stad zijn aangekomen en inmiddels zijn door gereisd naar Phari en Yatung, bij de grens met India. Gyantse, Phari en Yatung zijn de be langrijkste handelscentra van Tibet. Er wonen talrijke Indische en Nepalese han delaars. Het leger van de Pantsjen Lama naar verluidt onder Chinese officieren zou de hulp van Sovjettroepen hebben in geroepen nadat bij Gopshe een groep Chi nezen in een hinderlaag was gevallen. Overigens zijn de opstandige Khamba's thans de bergen in gedreven. De Chinese communisten schieten met machinegeweren op Tibetanen op de ont snappingsroute naar India, zo is door over levenden verteld. Tibetanen zijn de grens van Assam overgekomen met gapende, onbehandelde wonden. Aan de Indische autoriteiten werd door de overlevenden verteld dat de Chinezen meedogenloos zijn in hun pogingen de vluchtelingen stroom naar India tegen te houden. Ongeveer 10.000 Tibetanen zijn India reeds binnengekomen. Ongeveer de helft daarvan behoort tot de Khamba-stam. De rebellen worden ontwapend wanneer zij India betreden. DJOELLOENDOER (Reuter) De gro te politieke partijen in India hebben be sloten de Indische regering te verzoeken de kwestie-Tibet aan de UNO voor te leg gen. Dit is een plaatje van de zeilwed strijden in het water van de Amster damse Bosbaan, doch het is tegelijk een symbolische illustratie van een warme zondag: de ene helft van de wereld scheen te bestaan uit zee, de andere uit heet zand. En op de scheidingslijn daarvan was het Neder landse volk zuchtend bezigzich te verwonderen over een zo uitzonderlijke mei. De bekende Britse diplomatieke jour nalist, Ian Colvin, die zich als speciale cor respondent van de „Daily Telegraph" in Teheran bevindt, meldt in een artikel, dat met vertraging in Londen is ontvangen, dat Russische troepenafdelingen Afgha nistan hebben betreden en posities heb ben ingenomen in de stad Herat, welke ligt op de hoofdweg tussen Perzië en de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Westelijke agenten hebben op verschil lende plaatsen in Afghanistan vooruitge schoven Russische militaire depots ont dekt. De aanwezigheid van de Russen was het eerst gemeld door Perzische agenten en is sindsdien door westelijke waarne mers bevestigd. De Russische strijdmacht is klein en laat het verkeer en de plaatselijke bevolking ongemoeid. Maar de aankomst van de Russen op dit knooppunt, met goedvinden van de Afghaanse regering, wekte grote bezorgdheid bij de Sjah en zijn ministers reeds vóórdat hij naar Londen vertrok. Het ij daarom van grote betekenis, dat de Sjah zondag Macmillan op zijn landgoed Chequers heeft bezocht voor een bespre king over de toestand in het Nabije Oos ten. Sir Anthony Eden, die Perzisch spreekt en een groot kenner is van Perzië, was daarbij aanwezig. Hierbij is waar schijnlijk ook ter sprake gekomen de moeilijke kwestie van eventuele Britse wapenleveranties aan Irak. Over het ver zoek van Irak aan Engeland om wapen materiaal te zenden, zal de regering he denmiddag in het Lagerhuis worden onder vraagd en het is waarschijnlijk dat zij een officiële verklaring hierover zal afleggen. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den -Haag zijn vanmorgen de Ne derlands-Duitse besprekingen over alle tussen beide landen hangende problemen hervat. De Duitse delegatie staat onder leiding van dr. R. Lahr, de Nederlandse onder dr. H. R. van Houten, directeur-ge neraal van Politieke Zaken. De kwestie van de schadeloosstelling aan de nazi-slachtoffers staat nog steeds bo venaan de lijst van de Nederlandse dele gatie, maar ook de Auslandbonds, de uit Nederland weggevoerde effecten, de grenscorrecties en het Eems-Dollartpro- bleem zullen opnieuw ter tafel komen. In Den Haag verwacht men, dat de bespre kingen- drie dagen in beslag zullen nemen. Te Brummen is bij een motorongeluk de 20-jarige mejuffrouw Eyckelhof uit Bi'um- men, die op de duo van een motor zat, om het leven gekomen. Haar verloofde, de 22- jarige A. Bosveld, verklaarde te hebben moeten afremmen voor een groepje men sen, dat op de vrij smalle weg had staan praten. Door het plotseling remmen slipte de motor en daaruoor viel de duorijdster met het hoofd op het wegdek. Zij overleed korte tijd later. De motorrijder liep geen letsel op. Op de Apeldoornseweg te Vaassen kwam zondagnacht een auto met vier Franse studenten, die een stilstaande autobus pas seerde, in botsing met een tegemoetkomen de motorrijder. De motorrijder en zijn duo passagier, de 29-jarige H. Th. H. Gerritsen, beiden uit Vaassen, werden tegen de grond geslingerd. De duopassagier is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Apeldoorn overleden. In Someren is een Duitse personenauto in volle vaart bij het pontveer de Zuid- willemsvaart ingereden. De bestuurder was de 52-jarige H. C. Menckhoff, een fabri kant uit Mönchen-Gladbach, die op weg was naar Arnhem. Hij is na een kwartier door een passerende schipper uit de auto gehaald, maar de levensgeesten waren al geweken. In Stadskanaal stak de 65-jarige M. Roosjen op zijn bromfiets onoplettend een drukke rijweg over. Hij -verd aangereden door een auto en zwaar gewond. In een Gronings ziekenhuis is hij later overleden. Een dergelijk ongeluk Gebeurde te Wij- chen. Daar werd de 59-jarige opperman P. A. van den Broek op een kruispunt op zijn bromfiets aangereden door een per sonenauto. De bromfietser werd zwaar ge wond en is later in een ziekenhuis te Nij megen overleden. Op de Harderwijkerweg tussen Otterloo en Arnhem reed een scooter bij een in haalmanoeuvre in de berm. Het voertuig slipte en sloeg tegen de grond, de duo- passagiere, de 23-jarige mejuffrouw J. H. Helmes uit Arnhem, werd zo zwaar ge wond, dat zij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. Op de rijksweg van Diepenheim naar Lochem werd een linksafslaande personen auto, bestuurd door de 39-jarige landbou wer G. Straalman uit Markelo, door een achterop komende personenauto in de flank aangereden en tegen een boom ge drukt. De heer S. werd hierbij levensge vaarlijk gewond. In de loop van de avond overleed hij in het ziekenhuis te Lochem. In Schoonoord (Dr.) wilde de zestigjarige landbouwer H. Wilms de weg voor zijn woning oversteken. Hij werd aangereden door een motorfiets en zwaar gewond. In het ziekenhuis te Emmen is hij later over leden. De motorrijder kreeg een hersen schudding en werd naar een ziekenhuis te Assen gebracht. Bij de boerderij van de familie Nijmeijer te Nijeveen (Dr.) zat zaterdagmiddag de bijna 2-jarige Jan Nijmeijer aan een touw aan de schuur vastgebonden om niet te kunnen weglopen. Een vrachtauto reed het erf op en wilde daarna achteruit de schuur inrijden. De chauffeur zag echter de kleine jongen niet. De kleine werd aan gereden en ernstig gewond. Tijden? het vervoer naar een ziekenhuis te Meppel is het kind overleden. In Udenhout is de vijfjarige Adriana van Iersel op een onbewaakte overweg door een trein aangereden en op slag ge dood. Het meisje was per fiets op weg naar school. Zondagavond omstreeks zes uur ontlastte zich boven Vlaardingen en een deel van Rotterdam een wolkbreuk, waardoor in korte tijd alle straten blank kwamen te staan. Een uur lang duurde de stortbui afgewisseld door hagelbuien met stenen van een centimeter doorsnede. De riolen konden het water niet meer verzwelgen, zodat het in tal van straten zo hoog kwam te staan, dat het de woonhui zen binnenstroomde. De brandweer was een groot deel van de avond in touw de'kelders leeg te pom pen. Ook de verkeerstunnel nabij het sta tion Vlaardingen-Oost stond spoedig blank waardoor- het drukke verkeer van en naar Hoek van Holland moest worden omgeleid via de Koningin Wilhelminahaven. Hier en daar veroorzaakte de overstro ming grote gaten in de bestrating. Men vreesde daarom voor een breuk in gas- en andere leidingen, zodat de politie waar schuwde voor gebruik van lucifers of aan stekers op straat. Later op de avond is het water overal in de stad gaan zakken. Jacques Normand: De mens wordt pas oud-, als hij niets meer verwacht. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel heeft vanmiddag mr. V G. M. Marijnen ontvangen, algemeen secretaris var de Katholieke Werkgevers Vereniging. Mr. Marijnen zou de nieuwe minister van Landbouw worden. Hij is vroeger hoofd ambtenaar bij het ministerie van Land bouw geweest. Later in de middag heeft prof. Beel nog gesproken met mejuffrouw Klompé, die minister van Maatschappelijk Werk blijft, over de bezetting van de zetel van Sociale Zaken door een lid van de K.V.P. Officieel heeft prof. Beel vanmor gen laten meedelen, dat hij vandaag of morgen contact denkt op te nemen met prof. dr. J. E. de Quay, die minister president zou worden. Advertentie handschoen past trekt hem aan. HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG KALIUB (UPI) Tot zondagmiddag zijn de stoffelijke resten geborgen van 53 personen, die vrijdag opikwamen bij het zinken van de rivierboot Danderah bij Kalioeb op de Nijl. Ruim honderd men sen worden nog vermist. Men neemt aan dat zij omgekomen zijn. De reddingsploe gen zijn er met drijvende kranen in ge slaagd het gezonken schip gedeeltelijk te lichten. Volgens het landbouwsyndicaat, dat de tocht met de boot organiseerde, zijn 177 opvarenden zeker gered. Hoeveel er zich op het schip bevonden staat nog steeds niet precies vast. Men schat tussen 300 en 350. Het schip kapseisde, toen de opvarenden allemaal naar één kant lie pen, na een ketelontploffing. President Nasser van de V.A.R. heeft 100.000 gulden beschikbaar laten stellen voor de gezinnen, die een kostwinner heb ben verloren. In onze puzzel no. 25 is een onregel matigheid geslopen: op de vierde regel van boven is het negentiende figuurtje van links volgens de code een B. Het moet echter een N zijn. Advertentie In de week van de Fotografie Is onze actie: Inspectie en controle van uw camera Instructie door grammofoonplaat en boekjes Inruil van oude camera's Fotohandel HEUPERS EN LOHR Zandvoortselaan 163 Heemstede-Aerdenhout - Tel. 40702 De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de heer K. R. van Staal, voorzitter van het uitvoerend comité van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, waren zaterdagmiddag op de Erebegraafplaats in Overveen aanwezig, toen mr. G. Ch. Aalders van het hoofdbestuur van de Vereniging een krans bij het monument legde.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1