Van Weert asu iö het zo Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Wat meer bewolking Kon. Ned. Reedersvereeniging wil lagere belastingdruk Ik POLYESTER Peek* Gunstig resultaat Ned. Kabel Panda en de Gomden J DONDERDAG 14 MEI 1959 2 Verzet tegen Amerikaanse v lagd is cri mi natie Voor Hogere winst Molyn en Co. Frankrijk vereenvoudigt verkoop van deviezen Scherpe aanval van Omer Becu op goedkope vlaggen Premielening Amsterdam De walvisvaartconferentie te Tokio Deelnemingen Enot Het onderzoek naar de schrootfraude Dividendvoorstellen KALENDER FOUTEN de wonderdas die de wereld verovert! terlenka trevira terylene terital OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN. Jaarvergadering AIME Groei van de „Utrecht" De Amerikaanse scheepvaartpolitiek is van zeer grote betekenis met het oog op de belemmeringen voor onder meer de Nederlandse acquisitie en voorts in verband met de zeer verreikende invloed van de Amerikaanse houding op andere landen. Dit is een van de conclusies, welke de aftredende voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging, jhr. H. van Lennep, woensdag trok in zijn rede voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Het constante grondpatroon in de scheep vaart, aldus de heer Van Lennep, wordt steeds ongunstiger, al is het een tijdlang aan het oog onttrokken geweest door de zeer variabele faktor van de hoogconjunctuur in deze branche, welke mede een gevolg was van de Suez-crisis. Zelfs indien een nieuwe vloedperiode in de wereldhandel zou optreden, een conjuncturele stijging welke de structurele problemen onzichtbaar maakt maar niet opheft, moet worden gevreesd dat de zogenaamde nationalistische (gesubsidieerde of onder goedkope vlag varende) vloten nog sterker zullen uitgroeien. De positie van de traditionele mari tieme landen met een geliberaliseerd scheepvaartverkeer, waaronder Nederland, zal dan nog slechter zijn dan thans het geval is. In verband met de volgende maand in Washington te houden scheepvaartconfe rentie tussen vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering en van de rege ringen der Westeuropese maritieme lan den bracht de heer Van Lennep enkele bezwaren tegen de huidige Amerikaanse politiek op dit terrein naar voren. Hij kantte zich vooral tegen de subsidies, welke in de V.S. worden gebruikt om de snelheid der schepen abnormaal hoog op te voeren en waarmee men het aantal Amerikaanse lijndiensten uitbreidt in reeds door een of meer van dergelijke ondernemingen bestreken gebieden. Zeer bedenkelijk achtte de spreker bo vendien de vijftig percent clausule ten aanzien van hulpladingen. Maar nog er ger is het wanneer alle ladingen, waar bij de Amerikaanse schatkist min of meer is betrokken, voor de Amerikaanse vlag worden gereserveerd. „Dit is vlagdiscri- minatie en tegen deze politiek dient krach tig stelling te worden genomen", aldus de heer Van Lennep, die dit vooral on derstreepte, omdat de hulp der Verenig de Staten bij het tegengaan van dit euvel op scheepvaartgebied van de grootste be tekenis is. Ook een herziening van de Amerikaan se houding tegenover de goedkope vlag beschouwde de voorzitter van de reders organisatie als essentieel voor een oplos sing van alle bekende problemen, temeer daar het voor de vrije wereld een levens belang is dat niet alleen Amerika, maar ook West-Europa een krachtige koop vaardijvloot blijft behouden. Als steun bij het zoeken naar een uit weg uit de huidige ernstige moeilijkhe den zag jhr. Van Lennep het eigen uit houdingsvermogen en de versterking van de concurrentiekracht. Maar deze voorwaarden kunnen zijns inziens slechts worden vervuld in het kader van moder ne schepen, lage kosten en krachtige re- Advertentie ttacVu ANEGANG 46 HAARLEM Concessie van Nederlandse Antillen voor bouw van nieuwe fabriek De Koninklijke Lak-, Vernis- en Verf- fabriek Molyn en Co n.v. te Rotterdam heeft over 1958, blijkens het verslag, een voordelig saldo exploitatierekening (na re servering voor belastingen) behaald van 706.656 (v.j. 631.482). Andere baten be liepen 54.346 38.415). Na afschrijvingen ad 346.593 320.500) resteert als voor delig saldo 414.409 349.397). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 20 percent (waarvan 10 percent naar keuze in aandelen respectievelijk onderdelen) over het in 1958 door herkapitalisatie van 574.000 tot f 861.000 verhoogde kapitaal. Óver 1957 werd 15 percent uitgekeerd, als mede 12!/2 percent in verband met de her kapitalisatie. De totale omzet verschilde naar volume en bedrag slechts weinig van die over 1957. Geoordeeld naar de samenstelling, was zij beter. De vennootschap wist evenwel haar positie volledig te handhaven. Een conces sie om samen met een andere Nederlandse verffabriek in de Nederlandse Antillen een verffabriek op te richten, bij welke onderneming ook de belangrijkste handels huizen ter plaatse werden betrokken, werd dezer dagen door de Antilliaanse overheid verleend. Verwacht mag worden, dat deze gemeenschappelijke plannen in 1959 vol ledig tot uitvoering zullen komen. Met enige buitenlandse fabrieken is in principe overeengekomen dat zij bepaalde produkten van Molyn en Co in licentie zullen gaan vervaardigen. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk heeft een nieuwe stap gezet op de weg naar een vrij wisselverkeer tus sen Frans en buitenlands geld. Fransen en vreemdelingen kunnen van vandaag af namelijk alle buitenlandse deviezen op iedere bank tegen Frans geld inwisselen, zonder dat zij in tegenstelling met vroe ger enige verklaring over de herkomst hoeven af te leggen. De vrije aankoop van buitenlands geld blijft voorlopig nog aan zekere formaliteiten gebonden. De rege ring heeft echter goede hoop dat binnen niet al te lange tijd ook die obstakels op de weg naar de volledige convertibiliteit zullen kunnen worden opgeruimd. Een ander optimistisch geluid heeft gis teren het Franse ministerie van Finan ciën nog doen horen met de aankondiging dat het tekort op de nationale handelsba lans over april drie keer kleiner was dan vorig jaar over diezelfde maand. Sinds 1955 werd zo vorige maand tevens een re cord geslagen doordat de invoer voor 97 percent door de uitvoer kon worden ge dekt. In vergelijking met vorig jaar was in 1959 het verlies over de vier eerste maanden van 200 tot 60 miljard franc ge reduceerd, bij welke cijfers rekening met de devaluatie van einde 1958 is gehouden. serves, waarbij in het geval van de laat ste twee factoren het overheidsbeleid van primair belang is, met name de loon- en prijspolitiek en het fiscale klimaat. Van rederszijde wordt dan ook vertrouwd dat bij de herziening van de belastingwetge ving de bepaling van de belastbare winst „meer in overeenstemming zal worden gebracht met economische principes". De secretaris van de Internationale Fe deratie van Transportarbeiders (I.T.W.F.), Omer Becu, heeft zich scherp uitgelaten over eigenaren van schepen, die onder „goedkope" vlaggen varen. Hij noemde hen „piraten, die al het mogelijke doen om zo snel mogelijk rijk te worden ten koste van de zeevarenden en de gemeenschap in haar geheel". Hij zei dit op de conferentie van de Na tional Union of Seamen in Londen. Vol gens Becu is naar schatting 42 percent van de 8.800 schepen die onder goedkope vlag varen eigendom van Amerikaanse rede rijen. (UPI). Bij de gehouden eerste kwartaal trekking van de in maart uitgegeven 2' 2 percent premielening der gemeente Amsterdam is de premie van f 100.000 ge vallen op nummer 2 van serie 5741. De pre mie van ƒ50.000 viel op nummer 5 van se rie 10211, die van 20.000 op no 3 van serie 5741, die van 10.000 op no. 1 van serie 12433 en die van 5.000 op no. 3 van serie 646. Voorts werden de volgende vijf obligaties uitgeloot met een premie van 1.000 elk: NO. 5 van serie 3782, no. 5 van serie 3970, no. 7 van serie 3970. no. 3 van serie 8456 en no 10 van serie 8456. De bezitters van de volgende vijf obligaties zagen zich een premie van ƒ500 toevallen: no. 5 van serie 1260, no. 9 van serie 5741, no. 10 van serie 10211, no. 10 van serie 10802 en no. 2 van serie 10924. Tenslotte werden 105 niet hierboven genoemde obli gaties uitgeloot met ƒ125. Tussen vertegenwoordigers van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en de directie van de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvis vaart zijn besprekingen gaande over het standpunt, dat Nederland op de walvis conferentie te Tokio zal innemen. Van re geringszijde is de heer G. J. Lienesch, di recteur Visserijen als afgevaardigde aan gewezen. In Tokio zullen allen bij de walvisvaart betrokken maatschappijen onderhandelen over de verdeling van de vangstlimiet, die voor het volgende seizoen op 15.000 walvissen is gesteld. De Nederlandse mij. voor de Walvisvaart, ziet deze walviscon ferentie als een strikt zakelijke afspraak, die alleen de maatschappijen en niet de regeringen aangaat. De directeur, ir. L. de Waal, verzekerde ons dat de besprekin gen met de regering zeer prettig verlo pen. Ook de regering meent dat de maat schappij te Tokio vertegenwoordigd dient te zijn. In de jaarvergadering van de Neder landse Optische Industrie Enot deelde de directie mede, dat het bedrijf uitsluitend brilleglazen geheel zelf produceert. Daar naast treedt het op als importeur en groot handelaar voor een grote reeks andere ar tikelen. In 1958 werd bemerkt, dat de concurren tie op de binnenlandse markt iets scherper werd gespeeld. Van de totale briloptiek heeft de maatschappij echter altijd nog een groot percentage in handen. Zij is evenwel voornemens ook meer aandacht aan het buitenland te gaan schenken en wel spe ciaal aan de dichterbij gelegen landen. In verband hiermede werden meerderheids belangen genomen in een kleine slijperij in Duitsland en een grossierderij in Denemar ken. De vice-voorzitter van de Hoge Autori teit, D. Spierenburg, heeft woensdag in het Europese Parlement in antwoord op een door de Nederlandse socialist Nederhorst gestelde vraag geantwoord, dat het onder zoek inzake de schrootaffaire tot de bodem zal worden voortgezet. Op het ogenblik wenst de heer Spierenburg echter nog geen nadere bijzonderheden bekend te maken, teneinde het onderzoek niet te schaden. Hij verwacht, dat het onderzoek aan het einde van deze zomer zal kunnen worden afge sloten en de kwestie tijdens de herfstzit- ting van het Europese Parlement zal kun nen worden besproken. Ook ten aanzien van het Vereveningsfonds is een onderzoek gaande, dat voor het cgenblik nog grote geheimhouding vraagt. Aan de komende algemene vergadering van aandeelhouders van Van Nievelt, Gou- driaan en Co's Stoomvaart Maatschappij n.v. zal worden voorgesteld een dividend uit te keren van 7 percen', waarvan in con tanten 2 percent en in aandelen ten laste van de agioreserve 5 percent. V. EEN JAAR heeft 365 dagen en een schrikkeljaar 366. Dat is een wijsheid van alle dag. Maar eenvoudig is het deson danks niet. We weten, dat een jaar de tijdsduur is, waarin de aarde haar loop om de zon volbrengt, dat is in 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en bijna 46 seconden. De dag is de tijd die de aarde nodig heeft om éénmaal om haar as te wentelen. Tus sen de omwenteling van de aarde en haar loop om de zon bestaat geen chronologisch verband, of met andere woor- men, er is geen verband, tussen jaar en dag. Had men dit jaar aangevangen op 1 januari, 0 uur, dan eindigd het 1 ja nuari 1960 om 11 minuten en 14 seconden vóór 6. Daar is natuurlijk geen beginnen aan en daarom heeft, men het jaar op het hele aantal dagen gesteld en wat er te veel is, omgerekend en over een aan tal jaren omgeslagen. Deze vertwijfelde pogingen van de mens om toch enig ver band te brengen tussen dagen en jaren is oorzaak van de ka lender-moeilijkheden bij alle volken en in alle tijden. Het christelijke jaar is eigenlijk niet christe lijk, maar Romeins. We zullen ons niet verdiepen in de oudste Romeinse tijden, toen met 10 maanden werd geteld, maar direct een flinke stap doen midden in de eeuwen die aan de keizertijd vooraf gingen. Toen telde het Romeinse jaar aanvangende met 1 maart 355 dagen, verdeeld over twaalf maanden. Het jaar kwam dus ruim 10 dagen te kort. Evenals wij de fout van ons te korte kalenderjaar trachten te herstellen door op geregelde tijden een schrikkeldag in te voeren, zo poogden ook de Romeinen de fout van hun kalender ongedaan te maken door om het andere jaar een extra maand vermoede- lijk mercedonius geheten in te lassen. Deze schrikkelmaand kreeg niet alleen de dagen, welke men in twee jaar was achter geraakt, maar bovendien nog 5 dagen van februari. In een jaar met een schrikkel maand eindigde februari dus op de 23st.e, en op die dag. op dit Eindfeest of Termi- nalia, begon de schrikkelmaand. Het is bekend, dat Julius Caesar de nieuwe ka lender invoerde, met een jaar van 365 dagen, waarbij om de vier jaar een schrikkeldag xoerd ingevbegd. Behoudens de door Paus Gre- gorius XIII in 1582 aange brachte wijziging, die de eeuwjaren (dat zijn de op 00 eindigende jaren) geen schrik keldagen toekende, tenzij zij door 400 deelbaar zijn, ge bruiken we het Romeinse systeem nog. Het is begrijpelijk en billijk, dat februari, aanvankelijk de laatste maand van het jaar, de schrikkeldag kreeg toegewezen. Minder logisch mag het heten, dat deze schrikkeldag oorspronkelijk niet 29 februari, maar 24 februari was. Deze dag heette bij de Romeinen de zesde dag vóór 1 maart (zij tellen namelijk zowel de begin- als de einddatum mee). In een schrikkeljaar kwam er dus een tweede zes de dag vöör 1 maart, in het Latijn ge noemd: ante diem bis-sextum Kalendas Martias. De restanten van deze op 24 fe bruari vallende schrikkeldag kunnen we nog terugvinden in de Franse benaming voor schrikkeljaar: l'année bissextile. Door de tegenwoordige regeling der schrikkeljaren is ons gemiddelde jaar vrij nauwkeurig, maar de Maya's overtroffen ons in dit opzicht verrel Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Advertentie kleurecht, wasbaar, kreukvrij. De winst- en verliesrekening over 1958 van de n.v. Nederlandse Kabclfabriekcn te Delft wijst een exploitatiesaldo aan van 18.137.327 14.927.820). De rente op ef fecten bedroeg 80.879 (f 80.967) cn de ex ploitatie vaste eigendommen was 164.169 138.978). Na aftrek van afschrijvingen op fabrieksgebouwen en terreinen etc., ad 1.730.882 4.397.702), reserve voor ver nieuwingen ad 6.750.000 2.75Ö.000), een reserve stamkapitaal voor tijdelijke on dersteuningen ad 243.352 (nihil) is 't saldo winst 9.658.142 7.621.747). Vorig jaar werd nog afgeschreven op deelnemingen 378.317. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 14 percent (onv.) over hel tot ƒ41.715.000 33.181.000) verhoogde kapitaal. Gedurende het laatste halfjaar kon van een meer bevredigende bezetting worden gesproken, zij het ook, dat de stijging van. de bezetting in de afdeling voor telecom- municatie-kabels minder groot was dan in die voor sterkstroomkabels. De afdelingen koperwalserij en koperdraadtrekkerij wa ren het gehele jaar door zeer goed bezet. Advertentie Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 AUTO CLEANER Hoewel het bestuur van de n.v. Alge mene Industriële, Mineraal- en Ertsmaat schappij AIME-Amsterdam niet zeker weet hoe vraag en aanbod zich in 1959 zullen ontwikkelen, zijn er zoveel mogelijkheden tot zaken doen in de naaste toekomst, dat aandeelhouders niet bevreesd behoeven te zijn voor een ernstige achteruitgang in de resultaten. Aldus werd in de jaarvergade ring meegedeeld. De handel in mangaan- ertsen, het hoofdbedrijf van de maatschap pij, wordt gedeeltelijk ondersteund door de deelnemingen. Voor deze zijn de vooruit zichten goed en er bestaat hoop dat de in komsten daaruit, voor zover thans valt te overzien, niet bij die van 1958 zullen ach terblijven en een belangrijke bijdrage tot de totale inkomsten zullen leveren. De chemische produkten dragen slechts in ge ringe mate tot de winst bij. In de eerste vier maanden van 1959 zijn de winstmarges onveranderd gebleven bij 1958, mede dankzij de toegepaste herwaar dering op de voorraden. De prijsdaling is nog niet tot staan gekomen en het valt moeilijk te zeggen wanneer dit het geval zal zijn. De tantièmevrije reserve zal tot op zekere hoogte gebruikt worden om indien nodig een continuïteit in het di vidend te bewerkstelligen. Mocht, deze re serve voor een andere bestemming worden aangewend, dan zal het bestuur eerst aan deelhouders hier in kennen. fur- r - <0 29. Joris bemerkte de aanwezigheid van kolonel Pulver pas, toen deze met volle kracht zijn kano ramde. Als een mes sneed het motorbootje van de kolonel door Joris' vaartuigje heen. Een kreet, een plons, en daar spartelde Joris verontwaardigd in de rivier. Het was weer een erg bruut en ruw optreden van de kolonel, vooral, omdat hij het expres had gedaan. Zonder zich verder om Joris te bekommerde keerde hij zijn bootje en stoof nu in volle vaart op Panda af. „Geef hier die bijl!", schreeuwde hij, „of ik vaar jou ook doormidden!" Panda begreep, dat hij op de rivier nooit aan dat snelle motorbootje zou kunnen ontkomen. Maar gelukkig was hij niet ver van de oever af, dus peddelde hij zo snel hij kon naar de kant. „Zie maar, dat je hem krijgt!", riep hij over zijn schouder. Maar Panda had te vroeg gejuicht. Want al ont kwam hij aan het gevaar op het water, op het land dreigde weer een ander soort narigheid. Verscholen achter de struiken loerden woeste vjilden naar het naderende bootje De export werd vergeleken bij die van het vorige jaar vergroot, niettegenstaande scherpe concurrentie. Van het staatsbedrijf der P.T.T. werden belangrijke opdrachten ontvangen. De gang van zaken van de be drijven in Alblasserdam was beter. De produktie was iets groter dan die van het vorige jaar. De gang van zaken in het be drijf te Port Elisabeth, Zuid-Afrika, was niettegenstaande de toegenomen concur rentie van dien aard, dat een gelijke uit kering als het vorig jaar kon worden ver kregen. In verband met de omstandigheid, dat in het grote verbruikscentrum Johannesburg en omstreken een goede markt voor draad met kunststof-isolatie is ontstaan, werd een meerderheidsbelang genomen in de reeds enige jaren bestaande fabriek Aijcliffe te Edenvale op korte afstand van Johannesburg en tevens in een kleine fabriek van dezelfde naam te Salisbury (Rhodesia). Over de vooruitzichten voor 1959 wordt medegedeeld, dat gedurende de eerste vier maanden de bedrijfsbezetting gunstig is geweest en dat het. saldo onuitgevoerde orders vrijwel constant is gebleven. Indien, aldus de directie, de vraag naar de produk ten in dezelfde mate zou aanhouden en van overheidswege de teugels van de beste dingsbeperking enigszins zouden worden gevierd, dan zou de gang van zaken voor 1959 met enig optimisme tegemoet kunnen worden gezien. „Wij moeten er evenwel rekening mee houden, dat de omstandig heden op internationaal'terrein ook voor onze bedrijven van grote betekenis kunnen zijn", aldus de directie. De n.v. Levensverzekering Maatschappij Utrecht heeft in 1958 blykens het jaar verslag voor 318.421.955 (v.j. 294.015.867) aan nieuwe verzekeringen afgesloten. De netto vooruitgang van het verzekerd kapi taal bedroeg 197.773.047 (f 180.059.120), waardoor het totaal verzekerd bedrag ul timo december 1958 2.561.093.802 (v.j. 2.363.320.755) bedroeg. De gemiddelde ge kweekte interest steeg tot 4,59 °/i> (4,46), de wiskundige reserve is weer berekend tegen een gemiddelde interest van 3,02 percent. Aan premie werd ontvangen 64.365.415 (61.326.1211, aan koopsommen 4.666.016 4.423.585). De verlies- en winstrekening meldt een saldo van f 8.477.501 (v.j. 10.829.209), waar van 500.000 (v.j. 1.000.000) wordt aange wend ter voorziening voor belastingen, f 2.765.134 (4.874.759) wordt toegevoegd aan de extra reserve, 3.232.367 (2.974.450) is bestemd voor winstaandeel aan verzeker den. 1.140.000 (onv.) als winstaandeel voor bestuur, personeel en agenten en 840.000 (onv.) voor uitkering van divi dend. Pas op. Voor de vila van de Russische delegatie in Genève is een bord ver schenen met het opschrift: „Pas op voor de hond". Voorbijgangers hebben tot nu toe echter nog geen hond gezien of gehoord. De enige „waakhonden" die de journalisten tussen het struikgewas zagen, waren leden van de veiligheids dienst. Verslag. Sir Winston Churchill, die zon dag van een bezoek aan Washington in Londen is teruggekeerd, heeft woens dag aan een lunch met premier Mac- millan verslag uitgebracht over de be sprekingen die hij met president Eisen hower heeft gevoerd. Tyfus. In Johannesburg (Zuid-Afrika) is tyfus uitgebroken. Er zijn al vijf men sen aan de ziekte overleden. Een gevolg van de epidemie is dat 1.100 gevangenen in '1 fort van Johannesburg die woens dag vrijgelaten zouden worden, voorlo pig nog worden vastgehouden. Neergelegd. Een Indische panter, die uit de dierentuin van Spa ontsnapte en een paniek veroorzaakte onder de bevolking van Zuidoost-België is gisteravond na een klopjacht neergelegd. Botsing. Bij oefeningen in de Amerikaan se staat Zuid-Carolina zijn woensdag drie straaljagers met elkaar in botsing gekomen en in zee gestort. De drie pi loten kwamen om het leven. Rolls-Royce. Een hevige brand heeft woensdag de Rolls-Roycefabriek te Loughborough bij Leicester, waar straalmotoren worden gemaakt, geteis terd. De schade wordt geschat op tien miljoen gulden. Naar verluidt, zijn en kele geheime straalmotoren die Rolls Rovce voor'de Verenigde Staten maakte verloren gegaan. In de fabriek, een fi liaal van de grote Rolls-Roycefabriek te Derby, werken ongeveer duizend men sen. Verworpen. Het Deense pai'lement heeft een wetsontwerp verworpen dat beoogde de maximumsnelheid in bebouwde kom men tot vijftig kilometer per uur te be perken. De stemverhouding was 84 te gen, 80 voor. Gevonden. De Deense politie heeft een postzak met 469.000 kronen, die tien da gen geleden uit het centrale postkantoor van Kopenhagen verdween, teruggevon den op een geheime plek in het post kantoor, die tijdens de oorlog gebruikt werd om post te verbergen voor de Duitse bezetters. De politie zoekt nog door naar de dader(s). Terecht. Opnieuw is een deel terechtge komen van de kostbare partij postzegels die op 9 mei „verdwenen" was bij de postzegelveiling Shanahan in Dublin. Van de totale waarde van de „vermis te" zegels van 350.000 pond is voor een waarde van 69.000 pond gevonden. Vernietigd. De artsenvereniging te Rome heeft de zaak tegen Galeazzi-Lisi, lijf arts van wijlen paus Pius XII opnieuw in behandeling genomen nadat de raad van beroep van het ministerie van So ciale Zaken het vonnis, waarbij de dok ter uit de medische vereniging gestoten werd. had vernietigd omdat de overwe gingen, die er de grondslag van vorm den, niet voldoende omschreven waren. Men twijfelt er niet aan of Galeazzi-Lisi zal opnieuw uitgestoten worden. Naar huis. Zevenhonderd man personeel van de Cadbury Candy Factory te bournville mochten gisteren vroeg naar huis. Het werk kon niet worden voort gezet omdat de chocolade wegens de warmte niet wilde stollen. Eersteling. De man die de eerste Ameri kaanse auto ontwierp en bouwde, Ed gar Landon Apperson, is in Phoenix (Arizona) op 89-jarige leeftijd gestorven. De eerste auto maakte haar proefrit op 4 juli 1894. Corrupt. Het gerechtshof van Warschau heeft tien hoge functionarissen wegens corruptie en verduistering veroordeeld tot straffen variërend van een tot tien jaar gevangenisstraf. Bezoek. Keizer Haile Selassie van Ethio pië zal eind juni een bezoek aan Mos kou brengen, zo is officieel te Addis Abeba bekendgemaakt. Nieuwerwets. Het stadsbestuur van Mos kou heeft besloten, dat er voortaan geen bakstenen meer zullen worden ge bruikt bij de bouw van huizen. Voor taan zal uitsluitend met tevoren ver vaardigde platen en bijbehorende ver bindingsstukken worden gewerkt, al dus radio-Moskou. Kwaliteit. In Zagreb, de tweede stad van Joegoslavië, hebben maandag driedui zend studenten een protestbetoging ge houden tegen de kwaliteit van de aan hen verstrekte maaltijden. Verschei dene demonstranten zouden zijn aan gehouden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hoge- drukgebied, dat al dagenlang het weer in ons land bepaalt, heeft zich iets naar het westen verplaatst. Het centrum is boven het noordelijk deel van de noordzee ge komen. Tegelijkertijd breidde de' invloed van een boven Polen en Tsjechoslowa- kije in de bovenlucht aanwezige storing zich naar het westen uit. In West-Duits- land is het daardoor zwaar bewolkt ge worden en er valt plaatselijk regen. De rand van het gebied met veel bewolking bereikte vanmorgen Twente. De drukver- deling zal het eerstkomende etmaal waar schijnlijk weinig verandering ondergaan. Dit houdt in dat: ook morgen de wind over wegend noordelijk zal zijn, waardoor er in het temperatuurverloop weinig ver andering zal komen. Tengevolge van de toegenomen vochtigheid zal er in het al gemeen iets meer bewolking zijn dan van daag. Flinke zonnige perioden zullen ech ter ook voorkomen. WEERRAPPORTEN Vrijdag 15 mei Zon op 4.48 uur, onder 20.26 uur. Maan op 11.34 uur, onder 1.16 uur. Maanstanden 15 mei 21.09 uur eerste kwartier. 22 mei 13.56 uur volle maan. 29 mei 9.13 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 mei Hoog water 7.34 en 20.04 uur. Laag water 3.08 en 15.29 uur. Vrijdag 15 mei Hoog water 8.27 en 21.01 uur. Laag water 3.49 en 16.12 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- en binnenland heden 00 morgen 7 uur Neerslagl «3 A s a laatste 24 uur j 32 ÏG Ss Den Helder onbewolkt n 12 0 Ypenburg onbewolkt n 13 0 Vlissingen onbewolkt nno 12 0 Eelde licht bew. nw 10 0 Twente licht bew. nw 6 0 De Bilt onbewolkt nnw 11 0 Eindhoven onbewolkt n 10 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt n 9 0 Helsinki zwaar bew. no 14 0 Stockholm zwaar bew. windst. 10 0 Oslo onbewolkt windst. 14 0 Kopenhagen zwaar bew. ono 11 0,1 Aberdeen half bew. windst. 9 0 Londen onbewolkt n 10 0 Amsterdam onbewolkt nnw 11 0 Brussel onbewolkt n 9 0 Luxemburg onbewolkt n 11 0 Parijs onbewolkt n 12 0 Bordeaux geheel bew. w 14 0,1 Grenoble onbewolkt windst. 9 0 Nice half bew. n 15 9 0,1 Berlijn regen n 1 Frankfort half bew. nnw 11 0 Miinchen regen zw 8 05 Zürich zwaar bew. windst. 7 0 Genève onbewolkt windst. 8 0 Locarno onbewolkt windst. 10 0 Wenen zwaar bew. nw 10 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 6 0 Rome onbewolkt no 13 10 Ajaccio onweer ono 14 0 Madrid onbewolkt windst. 13 0 Mallorca licht bew. windst. 13 0 Algiers onbewolkt windst. 13 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2