Weer levende vis aangetroffen in de Hollandse IJsel BRYLCREEM Sterke zon en droge wind kunnen bollenoogst schade doen Verbouwde rijkspont 5 maakt geslaagde proefvaart Economischer woningbouw mogelijk met standaardtypen Koele meimaand is voor groei van bloembollen het beste NAAIMACHINES Krachtige doorstroming verdunt de vergiftigde binnenwateren in Zuid-Holland Obrf de electrische installatie RIJKSPONT V werd verzorgd door Groenpol VRIJDAG 15 MEI 1959 11 Internationaal congres van artsen-automobilisten Geen olieboortoren in de Noordzee Vroeg op het verkeerde pad Nieuwe dirigent bij Zuid- Nederlandse Opera KUKT' u OOK Bff DE BURE.V? EEN FLESJE BOLPOOTjf Beter geoutilleerd en economischer BRYLCREEM voor mooi gezond haar! Amerikaan na zes maanden gijzeling vrijgelaten Kerkelijk Nieuws DE HOUTWERFN. V. IR. H. VAN DEN BROEK: Centrale Remweg aan landelijk net verbonden Garantieregeling voor tarwe vastgesteld Kinderwagen te water, baby verdronken Geen overheidsregeling voor het aanbestedingswezen Vier meter hoge verkeers borden bij Ridderkerk (Va.n onze medewerker voor bloembollencultuur) Niet iedereen luistert met genoegen naar de weerberichten. Zeker niet de bloembollenkwekers, die mooi weer wel aardig vinden, als het niet te lang duurt. De zonneschijn en de sterk drogende oostenwind kunnen een gevaar voor de oogst worden. De gewassen verdampen enorme htoeveelheden vocht in deze dagen. Raakt de grond wat droog, dan gaan de loofbladeren de strijd om het bestaan te vroeg opgeven. Dat betekent dat de bollen ook niet voldoende door groeien en de oogst dan minder groot wordt. De oogst scheen enorm gunstig te wor den in april. De bollen hebben in het prachtige wintertje geen last gehad van regen of dooiende sneeuw, de wortels zijn geheel naar wens gegroeid, de bloei is vrij normaal verlopen en in april is er een gunstige hoeveelheid water gevallen. Men maakte zich reeds zorgen over de groei, want deze kon op overschotten gaan wij zen. De exporteurs werden voorzichtig met het inkopen. Ze zouden namelijk bij een grote oogst gemakkelijk te duur inko pen. De handel werd dus zeer tam. Bovendien is het systeem om in het voorjaar in te kopen bijzonder gevaarlijk. Het is gebruikelijk om „geschatte op brengsten" te kopen. Men weet het aan tal bedden, weet wel ongeveer hoe de be paalde rassen kunnen groeien en schat, dat een bepaald aantal bollen van die bed den komt. Men blijft meestal vanzelf sprekend aan de voorzichtige kant. Maar bloembollen plegen niet altijd ge heel volgens de schattingen te groeien. Zoals dit voorjaar. Er dreigden er veel te veel te komen. Oogst een kweker meer dan de'schatting is dan stuurt hij toch alle bollen. Zo doen zijn collega's ook, zo dat er een stroom van bloembollen over de exporteurs wordt uitgestort. Deze moe ten hiervoor de in het voorjaar bedongen prijs per honderd betalen en als er een overvloed is dan kunnen zij die bollen, die ze te veel hebben gekregen meestal nog niet eens tegen de vastgestelde minimum prijs verkopen. Zoiets kan een flinke strop zijn. Vandaar de voorzichtigheid. Nu begint men al weer om te slaan naar de mening, dat de „kop al van de oogst af is", met an dere woorden: de beste oogst zal wel een goede worden. Met Argusogen kijkt men naar de gewassen op de velden en beoor deelt deze al naar men dat voor de eigen portemonnaie het best acht. Zij die een niet te grote oogst het aan genaamste vinden, lopen met nadruk te wijzen op het ras Mme. Lefeber en enke le andere vroege rassen. De loofbladeren hiervan beginnen inderdaad de gevreesde dorre kleur te krijgen. Zij beweren triom fantelijk, dat het gewas wel vreselijk hard achteruit gaat. Anderen, die meer van een grote oogst verwachten, wijzen op de hyacinten, die nog geen blaadje laten zakken en op al die rassen die zo „groen als prei" staan. Zij zien ook een groot voordeel in de ontwik keling van de nieuwe bloem in de bollen. „Het wordt een best broei jaar" van de winter. Artsen, tandartsen en dierenartsen uit Denemarken, Frankrijk, Oostenrijk, West-Duitsland en Nederland, vertegen woordigers van de medische faculteit van de rijksuniversiteit in Utrecht, de rech terlijke macht, rijks- en gemeentepolitie, artsenmaatschappijen, de Kon. Nederl. Automobiel Club, het Verbond voor Vei lig Verkeer en inspecteurs van de ge neeskundige diensten van de land-, zee- en luchtmacht en het Ned. Roode Kruis, hebben in Utrecht de opening van het in ternationale congres van artsen-automo bilisten bijgewoond. De president van de Internationale Unie van Verenigingen van Artsen-automobi listen, jhr. dr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, deelde mee, dat Prins Bern- hard het beschermheerschap van het con gres heeft aanvaard. De internationale unie bestaat momen teel bijna 26 jaar. Dr. L. H. Capette uit Parijs, oud-voor zitter van de unie, hield een inleiding, over het verband tussen leeftijd en de ge schiktheid voor het besturen van een auto. Oudere mensen, die al lang rijden en die zich lichamelijk nog goed voelen, veroor zaken niet meer ongelukken dan de jon gere chauffeurs. Dr. Capette was dan ook geen voorstander van het invoeren van een maximumleeftijd, waarop het besturen van een auto verboden zou moe ten worden. Dr. F. H. Glastra van Loon betoogde, dat artsen een levendige belangstelling moeten hebben voor het automobilisme. Artsen-automobilisten kunnen bijdragen aan de verbetering van de gevaarlijke toestand op de weg door een systemati sche studie van die gevallen, waarbij een psychische of fysieke onbekwaamheid oorzaak van een ongeluk is geweest. Hij achtte het zeer wenselijk, dat de arts in de toekomst nader wordt betrokken bij de bestudering en de bestrijding van de onveiligheid op de weg. Vandaag en morgen spreken Duitse, Oostenrijkse, Franse en Deense deskun digen over het thema „Arts en verkeers veiligheid". Het is gebleken, dat de verplaatsbare ^lieboortoren niet zo tijdig beschikbaar zal zijn, dat hiermede vóór de versleping naai de Perzische Golf nog een experimentele boring op de Noordzee kan worden ver richt. Deze boring, die de n.v. Nederlandse Aardolie Mij. deze zomer voor de Zuid- Hollandse kust hoopte te kunnen verrich ten, gaat dus niet door. De boortoren zal namelijk zo spoedig mogelijk naar de Perzische Golf worden versleept in verband met de weersomstan digheden ter plaatse. In feite doet dit warme weer natuurlijk wel schade. Op afwijkende gronden waar het grondwater niet snel genoeg omhoog kan komen, zal de reservevoorraad aan water in de grond door de enorme behoef te van het gewas aan vocht en de uitdro gende wind aan de oppervlakte opraken. Daar zal de oogst wel kleiner kunnen wor den als de droogte een poosje aanhoudt. De planten moeten daarom op het ogen blik grote prestaties leveren om de „spijs vertering" gaande te houden. Het ligt er helemaal aan hoe lang dit duurt, want bol len zijn net als mensen: het leveren van topprestaties kan nooit lang duren. De bloembollenkwekers zien daarom maar het liefst een koele meimaand, waarin de bollen zich zonder al te veel schokken kunnen ontwikkelen. Ze zijn en blijven „landman". Hun bestaan hangt af van het wel en wee van het gewas en het gewas hangt af van het weer in het voor jaar. Ondanks alle mooie en wetenschap pelijk uitgekiende schuren en bewarings- methodën. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 De Haagse politie heeft zich ontfermd over een 13-jarig jongetje, dat nog al wat aspiraties had, maar wie het aan geld ontbrak. Om zich wat „bedrijfskapitaal" te verschaffen, nam het ventje een fles melk weg, welke hij leegdronk en daarna bij een melkboer inleverde, die hem daarvoor 20 cent statiegeld gaf. Hij kocht toen een per ronkaartje en stapte in de trein naar Rot terdam. In de Maasstad wist hij onopge merkt het station te verlaten en ging zijn geluk met zakkenrollerij proberen. Hij had echter geen succes en keerde als lifter naar Den Haag terug. De volgende dag begaf hij zich voor het andere dubbeltje op dezelfde wijze naar Rotterdam, waar hij probeerde in een warenhuis zijn slag te slaan. Het geluk was niet met hem en hij werd gegrepen. De Haagse politie heeft vroeger twee keer met hem te doen gehad wegens zakkenrollerij. Bij de Zuid Nederlandse Opera is be noemd tot dirigent de heer Ger Terwiel uit Amsterdam. De nieuwe dirigent is ver leden jaar reeds enige keren opgetreden als gastdirigent bij de Zuid Nederlandse Opera. Hij was jarenlang verbonden aan de Nederlandse Opera in Amsterdam en vier jaar bij de Koninklijke Opera in Gent. Voorts was hij dirigent van het Amster dams Kamerorkest. Advertentie BRENGT U Ï>AVEENS IETV AARDIGS MEE VOORDE CASmOUW..g ^^WEMEMLj^LlpSTlCKBDLPOOnOlLfflffliïï'W0^^^ Donderdagmorgen heeft in het Noordzeekanaal de geslaagde proefvaart van de bij de n.v. machinefabriek „IJmuiden" tot motorpont omgebouwde rijkspont nummer vijf plaats gehad. Het ligt in de bedoeling van Rijkswaterstaat om geleidelijk aan alle ponten in het Noordzeekanaal te laten verbouwen. Een motorpont is heel wat economischer, niet alleen wat het brandstofverbruik betreft, maar ook wat de per soneelssterkte aangaat. De vermindering van de personeelssterkte wordt opgevangen door pensionering. In vier tot vijf jaar kan men de kosten van verbouwing van een pont er uit hebben. Tijdens de proefvaart bleek dat de motorpont bijzonder wendbaar is en overigens op elke manoeuvre bliksemsnel reageert. Niet alleen de autoriteiten van Rijks waterstaat, waaronder de hoofddirecteur van het arrondissement Noordzeekanaal, ir. S. H. Ringma, de hoofddirecteur van de directie Noordholland, de heer Heyblom en de technisch hoofdambtenaar eerste klas en hoofd van de veerdiensten, de heer J. L. Berger, maar ook het pontpersoneel waren bijzonder te spreken over de goede kwali teiten van de vernieuwde pont. Uitwendig is de pont in zoverre veran derd dat de lange zwarte pijp, die zo karak teristiek is voor de stoomponten, thans is vervangen door een moderne gedrongen grijze. De machinekamer heeft echter een drastische wijziging ondergaan. Daar treft men thans een viertakt, zes. cylinder scheepsdieselmotor aan, die bij 75Ö omwen- teingen per minuut een copaciteit van 375 pk ontwikkelt. De hoofdmotor is gekoppeld met twee vloeistof- en twee oliedrukkeer- koppelingen. Verder staan in de machine kamer, die voorzien is van een warmte- en geluidsabsorberende isolatielaag tegen huid en hek, twee viertact drie cylinder statio- Advertentie Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roos vorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strektI Kloeke lube van 1.85 met daarbij speciaal verpakt een alleraardig- ste „juniorpot"geheel GRATIS! Vraag uw winkelier! öeecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq.Mot N.V.-Amsterdam De Amerikaanse zakenman Mclane is ontslagen uit het Huis van Bewaring in Den Haag, waar hij ongeveer zes maanden in gijzeling heeft doorgebracht. Zoals reeds werd bericht, werd Mclane op vordering van een Nederlands bedrijf gegijzeld wegens het niet betalen van een schuld var. 50.000 dollar aan dit bedrijf. Mclane heeft thans een schikking getroffen met zijn crediteur, die tot de conclusie is ge komen dat het gehele bedrag toch niet be taald zou worden. De Amerikaanse am bassade interesseerde zich in deze kwestie en achtte de gijzeling van deze Ameri kaanse staatsburger onrechtmatig op grond van het in 1957 tussen de V.S. en Neder land gesloten vriendschapsverdrag. Een gijzeling van een dergelijk lange duur komt in Nederland slechts zelden voor, aangezien aan deze toestand door 't faillissement van de gegijzelde meestal vrij spoedig een einde wordt gemaakt. In deze kwestie speelden echter de moeilijkheden verbonden aan het faillietverklaren van een buitenlander een rol. Geref. Kerken Beroepen te Numansdorp P. C. L. de Jager te Raamsdonk; te Wormerveer (2de maal) A. Prins te Winsum (Fr.). Beroepen te Wommels P. M. Brouwer te Schild- wolde; te Warns K. B. Schop, kand. te Rotterdam; te Sint Pancras L. C. Riet veld, kand. te 's-Gravenhage. Beroepen te Belleville (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) J. E. F. Dresselhuis te Lobitn, tevens verbonden aan het schip perscentrum „Gelderland"; te Midsland op Terschelling K. Bisschop, kand. te Zeist. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen (vac. J. C. Kool schijn) A. J. de Jong te Scheveningen; te Vreeswijk (toez.) J. Smit te Groot- Ammers. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Arnhem dr. H. J. Hak, emeritus predikant aldaar. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Barendrecht H. van Leeuwen te Arnhem. Tweetal te 's-Graven- deel G. de Vries te Zeist en S. van Zwoll te Kampen. Beroepen te Harlingen C. van der Zaal, hulpprediker aldaar, die dit be roep ook aannam. naire dieselmotoren, elk met een vermogen van 45 pk opgesteld. Deze motoren dienen voor de aandrijving van de dynamo's en de compressoren. Bovendien treft men er vier elektrisch aangedreven pompen aan. Nieuw is ook de verbeterde dekverlich- ting door t.l.-buizen. De machinekamer wordt verlicht door t.l.-buizen, die een prettig aandoend diffuus licht verspreiden, waardoor zo goed als geen schaduw kan ontstaan. Hydraulisch Machinekamer, stuurhutten en verblijven zijn voorzien van centrale verwarming. De elektrische installatie is geheel nieuw en wordt bediend door middel van een cen traal schakelbord. De bediening van de stuurinrichting en van de landingskleppen geschiedt hydraulisch, hetgeen ook een hele vooruitgang betekent. De heer A. J. Oversier, chefmachinist van de veerdiensten, die toezicht voor Rijkswaterstaat op de verbouwing heeft géhouden en de heer Groenweg, chef monteur van de machinefabriek„IJmuiden' hebben een groot aandeel gehad in het vele werk dat bij de verbouwing kwam kijken Nog steeds is de aard van de vergifti ging van een groot deel der Zuidhollandse binnenwateren niet definitief vastgesteld. Wel is met zekerheid komen vast te staan dat het hier niet gaat om een besmetting van radio-actieve aard. Vrij zeker moet de oorzaak gezocht worden in de storting van chemisch vergiftigd afval in de Hol landse IJsel bij Gouda, waar op dat mo ment en geruime tijd nadien veel water werd ingelaten in de Rijnlandse boezem. Het onderzoek naar de oorzaak duurt voort. Vele gemeenten hebben het zwem men in buitenwater verboden. De krachti ge doorstroming van water door Rijnland en het uitmalen van water uit Rijnland's boezem maken ook het zwemmen in de directe omgeving van het uitwateringska naal te Katwijk aan Zee en in zee in de directe omgeving van deze uitwatering ge vaarlijk. Dit werd gistermiddag verklaard tijdens een persconferentie, welke in Alphen aan de Rijn werd gehouden na een bespreking tussen vertegenwoordigers van zeer vele bij deze vergiftigingsaffaire betrokken in stanties. De heer M. J. N. Schuursma, far maceutisch inspecteur van de volksgezond heid te Den Haag, verklaarde dat door verschillende omstandigheden de vergifti ging zich sterk heeft verspreid voordat af doende maatregelen konden worden ge nomen. Bij de storting van vuil in de Hollandse IJsel heeft inderdaad een rijks controleur zeer giftig afval van een che mische fabriek aangetroffen. Hij heeft de verdere storting verboden, doch verzuimd het Hoogheemraadschap Rijnland te waarschuwen. Er is thans een waarschu wingsmaatregel getroffen, die dergelijke ongelukken moet voorkomen. Dat bij het inlaten van dat water door Rijnland dode vissen werden waargeno men, was geen reden tot voorzichtigheid. Vooral bij warm weer komt dit regelma tig voor. Zuurstofgebrek is hiervan de oor zaak. Men meende dat dit ook nu het ge val was. Bij het inlaten worden voortaan regelmatig watermonsters genomen en be proefd in aquaria. De vergiftigingsverschijnselen hebben zich thans zover uitgestrekt, dat ongeveer duizend hectare binnenwater is aangetast. Het ergste schijnt thans echter voorbij te zijn, daar het vergif steeds meer wordt verdund door de doorstroming. Voorzich tigheid blijft echter geboden. Het gebrui ken van buitenwater, b.v. voor besproeiing van tuinen wordt afgeraden. De storting van alle afval in de Holland se IJsel blijft verboden, totdat definitief de oorzaak en herkomst van het vergif zijn vastgesteld. Er wordt reeds tien jaar lang afval gestort op de vuilstortplaats bij Gouderak, doch er hebben zich nooit moei lijkheden voorgedaan. De afvalstoffen, die daar enige dagen geleden werden gestort waren afkomstig van een bedrijf dat sinds kort insectendodende middelen vervaar digt. In het aanvankelijk besmette water van de Hollandse IJsel is thans weer levende vis aangetoffen, zodat gehoopt mag wor den, dat het thans alleen nog maar gaat om wegwerken van het besmette water. Het gaat echter om enige tientallen mil joenen kubieke meters water, die eerst door vrijwel het gehele hoogheemraad schap van Rijnland gestuwd moeten wor den. De hoop bestaat, dat de verdunning daarbij zo sterk zal worden, dat de uit werking op de visstand in het thans nog niet vergiftigde gebied aanzienlijk min der zal zijn. Ook in België Ook in België doet zich een geval van watervergiftiging voor na het storten van afval. In de plassen bij Vossem drijven duizenden dode vissen. Hengelaars en na- tuurbonden hebben protesten bij de over heid ingediend. Advertentie BRUYNZEEL KEUKENS en KASTEN De plasticbekledingsplaat Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Advertentie electrotechnische fabriek n.v. AMSHfDAM «OTTMOAM WOfMflVH* GiONINGtN SIJTA O Ir. H. van den Broek, die verbonden is aan de dienst Volkshuisvesting te Rotter dam, heeft in Vlaardingen, in een ver gadering van de Provinciale Contactcom missie Zuid-Holland inzake het Woon- ruimtevraagstuk, gepleit voor het bouwen van een standaard-type eengezinswonin gen. Het bouwen van dit type woningen zou goedkoper zijn dan het bouwen van etagewoningen. Ir. Van den Broek zei dat Nederland, wat de stijging van de bouw kosten betreft, zeer ongunstig afsteekt bij andere landen. Van 1953 tot 1958 stegen de bouwkosten in Nederland met 39 pet, in België met 7 pet, in Denemarken met 12 pet, in Frankrijk met 27 pet, in Italië met 10 pet, in Zweden met 9 pet, in Zwit serland met 14 pet en in West-Duitsland met 17 pet. In Nederland uit de woning nood zich het sterkst in de vraag naar woningen met. lagere huren, waaruit blijkt, dat de stijging van de welvaart is achter gebleven bij de verhoging van de bouw kosten. Amsterdams grootste elektriciteitscen trale is officieel aangesloten op bet lande lijke 150 kv-koppelnet, waarmee de ener gieuitwisseling tussen de hoofdstad en de overige landelijke centrales een feit is ge worden. De koppeling geschiedt via een 150kv-station, dat volgend jaar geheel in gebruik zal zijn genomen. De kosten van het nieuwe station inclusief de kabelver bindingen, ondermeer onder het Noordzee kanaal op een diepte van 17.5 meter, be dragen 20 miljoen gulden. In de vergadering van het Produkt- schap voor granen, zaden en peulvruchten is de tarweregeling voor het oogstjaar 1959/'60 ter sprake gebracht. De garantie prijs is vastgesteld op 30,95 per 100 kg. of 1,75 hoger dan in 1958. Ook ditmaal is een „staffelregeling" op gesteld om de gemiddelde prijs te kunnen nastreven. In augustus zal de prijs 29,55 zijn, met 35 cent per maand oplopend tot 32,35 in april 1960. Op 23 augustus zal de verplichte bijmen ging van inlandse tarwe in brood van 25 tot 35 percent worden verhoogd. Bij het vaststellen van invoerheffingen en uitvoer-restituties voor brouwgerst wordt ernaar gestreefd een brouwgerstprijs van 28,20 per 100 kg. aan te houden. Het ver schil tussen de minimum- en maximum prijzen bedraagt 3.- ofwel f 1,50 boven of beneden f 28,20. Met het heffings- en restitutiebeleid zal worden gestreefd naar een telersprijs op de binnenlandse markt van ƒ26,70 tot ƒ29,70. Ir. Van den Broek zette uiteen dat er grote verschillen bestaan tussen de pro- duktie van normale gebruiksartikelen en de produktie van woningen. In het eerste geval wordt het gehele produktieproces in één hand gehouden, terwijl dit bij de pro duktie van woningen niet het geval is. Dit laatste geschiedt in verschillende fasen. In de eerste fase maakt een stedebouw- kundige een plan. De eisen welke de pro duktie van woningen zou kunnen stellen, dringen veelal tot hem niet door. In de tweede fase ontwerpt de architect de wo ningen. Ook deze ontwerper heeft slechts zijdelings te maken met de problemen van de produktie. In de derde fase komt de aannemer, die vaak aan de hand van sum miere tekeningen en binnen zeer korte tijd prijs moet opgeven voor een produkt, waarop zijn bedrijf misschien juist niet is ingesteld. Ir. Van den Broek betoogde voorts, dat bij de woningproduktie veel te veel de nadruk op de vormgeving wordt gelegd en te weinig op de mogelijkheden van een economische produktie. De gemeente Rotterdam heeft daarom bouwteams in het leven geroepen. Bij deze bouwteams komen alle partijen, die bij het produktieproces betrokken zijn, in ge zamenlijk overleg tot een bepaald bouw plan. Ir Van den Broek noemde de resultaten die met deze bouwteams bereikt zijn zeer bevredigend. De voorbereidingstijden van teamplannen en niet-teamplannen waren gemiddeld 9 en 25 maanden. Ingewikkelde constructies werden voorkomen, tijd schema's werden niet meer overschreden. Berekeningen hebben uitgewezen, dat met hetzelfde arbeidspotentieel ongeveer 15 percent meer woningen konden worden gebouwd. De bouwkosten konden in het algemeen gunstig worden beïnvloed. Hij bepleitte het vaststellen van standaard woningtypen, die in betrekkelijk grote aantallen kunnen worden gebouwd. Een van de nieuwe steden in Engeland is geheel volgebouwd met slechts vijf typen woningen. Door het gebruik van verschil lende steensoorten en verschillende kleu ren verf is eenvormigheid vermeden. In Schiedam liet een meisje even een kinderwagen, waarin haar kleine neefje van negen maanden lag, onbeheerd staan. Vermoedelijk door de wind kwam de wagen in beweging en reed het water in. Ofschoon direct enige personen in het water sprongen slaagden zij er niet in de wagen, die terstond gezonken was, te vin den. Pas na zeven minuten kon een agent van politie met een dreg de wagen, waar in het kind zich nog bevond, boven water halen. De baby bleek reeds te zijn overle den. In een te Enschede gehouden congres van de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond heeft de voorzitter, de heer H. H. Stamhuis, mede- gedeeeld, dat de regering voorshands geen aanleiding ziet medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een regeling voor het aanbestedingswezen, zoals in het rapport van de staatscommissie voor het aanbestedingswezen was aanbevolen. De regering is van oordeel, dat de voordelen van het door de staatscommissie aanbe volen systeem kleiner zijn dan de nadelen ervan. Zij is met name niet overtuigd van de mogelijkheid, elk vooroverleg tussen aannemers uit te sluiten. De verscheidene thans in praktijk ge brachte regelingen zullen met rust worden gelaten, zolang er geen klachten worden ontvangen. De heer Stamhuis verklaarde, dat de bond dit standpunt ten zeerste betreurt. Het werk van de staatscommissie wordt hierdoor op zij gezet. Getracht zal thans worden zonder medewerking van de over heid tol een regeling van het aanbeste dingswezen te komen. Om de ingewikkelde situatie op het verkeersknooppunt bij Ridderkerk te verduidelijken heeft de ANWB er tien voorrangsborden geplaatst, waarbij twee van drie bij vier meter, de groot ste welke de ANWB ooit heeft ge plaatst, voorts twee borden van 2.65 bij 3.70 meter en een zestal kleinere.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11