Panda en de Gouden Bijl Grote levendigheid in de fondsenhandel; de aandelen blijven stijgen Effecten -en Geldmarkt Hogere winst Amstel Brouwerij Houthandel Pont Wereldnieuws J Nog weinig verandering Belastingverlaging beter dan loonsverhoging TANDPASTA Draion kan overal tegen! h Gaat u met vakantie? Bevredigende ontwikkeling bij Simon de Wit n.v. Nederlandse delegatie naar walvisvaartgesprek Van dar WERFF i HUBREGHT Optimisme bij General Tire Dividendvoorstellen Verlaagde conversiekoers AKU 284 percent Russische scheepsorder voor Howaldtwerke Jaarvergadering Braat Asselbergs' had moeilijk jaar Chamotte Unie in 1958 I VRIJDAG 15 MEI 1959 (Van onze financiële medewerker) DE PRESIDENT van het grote Amerikaanse textielconcern Du Pont de Nemours moet in verband met de koersstijging op de Newyorkse beurs eens hebben gezegd dat als men met de aankoop van aandelen Du Pont meer kan verdienen dan de maat schappij met haar bedrijf, het signaal op onveilig staat. In hoeverre dit ten aanzien van de aandelen Du Pont het geval is, kan in het midden worden gelaten, maar wel kan worden geconstateerd dat er in deze tijd met aandelen veel wordt „verdiend". Zowel in de V. S. als in de meeste Europese landen hebben de aandelenmarkten nog altijd een neiging tot stijgen en voor Amsterdam is deze week het algemeen index cijfer voor de aandelen tot zijn hoogste stand van dit jaar gestegen, namelijk tot 290 tegen ongeveer 255 op het einde van 1958. Het zou nog hoger zijn geweest als de Scheepvaart het niet had laten zitten, want hier ging het indexcijfer van 151 tot 145 terug, onder de invloed van de nog altijd onbevredigende situatie op de vrachtenmarkt en de merendeels lagere dividenden, welke door de scheepvaartmaatschappijen zijn aangekondigd of betaald. Overigens hebben de Nederlandse industriële en de bank aandelen de gangmakers, dat zijn de internationale fondsen, gevolgd, hetgeen met een opmerkelijke uitbreiding van de beursaffaires gepaard gaat. Zo heeft de omzet op de aandelen markt te Amsterdam in april f 85Vs mil joen bedragen tegen f 32 miljoen in die maand van 1958 en voor de eerste vier maanden van het jaar is een recordcij fer van f3333 miljoen bereikt, in verge lijking met die periode van 1958 een stij ging van meer dan f 200 miljoen. Ook de obligatiemarkt heeft trouwens een zeer levendig verloop gehad, zoals blijkt uit een omzet van f 91 miljoen in april en va,n f346 miljoen in vier maanden tegen respectievelijk f51 miljoen en f219 mil joen in die periode van het voorgaande jaar. Aandelenrendement Hoewel de dividenduitkeringen over het jaar 1958, algemeen gesproken, niet tegenvallen en sommige ondernemingen het dividend zelfs nog hebben verhoogd, betekent de voortgaande koersstijging niettemin een geleidelijke daling van het rendement. In West-Duitsland, België, Frankrijk en de V.S. is dit aandelenren dement reeds enige tijd beneden dat van de obligaties gedaald, ten onzent mag het gemiddelde nog op ongeveer 5 per cent worden aangenomen, terwijl het ren dement van de zogenaamde goudgerande obligaties zich op een niveau van 4 a 4>/s percent bevindt. In zoverre kan dus wor den gezegd dat de hier bedoelde verhou ding in ons land nog gunstig afsteekt te gen die in de andere landen, want welke verklaring men ook voor de sterk ver hoogde aandelenkoersen moge geven, een aandelenrendement, dat lager ligt dan dat van de obligaties, zal toch als een abnormaal verschijnsel moeten wor den beschouwd. Terecht wordt dan ook in een Engels blad de opmerking ge maakt dat vroeg of laat het aandelen rendement weer zal moeten stijgen, dan wel het obligatierendement zal moeten dalen, omdat het aandelenrendement niet voor het geïnvesteerde kapitaal, maar ook een premie voor het kapitaalrisico behoort te bevatten, welke bij obligaties normaliter kan worden uitgesloten. Vrees voor inflatie Een laag aandelenrendement kan ver klaard en geheel of ten dele gemotiveerd worden door de vrees voor inflatie welke met name in de V.S. aan de voor liefde van de belegger en vooral van de grote institutionele beleggers voor de aandelenmarkt, vermoedelijk niet vreemd is. Men heeft geconstateerd dat de V.S. in 1958 voor ongeveer 2 miljard aan goud hebben moeten afstaan en dat de Amerikaanse goudvoorraad ook sinds en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Het exploitatiesaldo van Simon de Wit n.v. is toegenomen van f 1.160.696 in 1957 tot 1.590.397 in 1958. Na afschrijvingen ad 499.325 488.963), interestbetaling ad f 115.985 168.379) en gratificaties perso neel ad 111.874 66.857), resteert een saldo winst van 888.617 445.588). Voor belastingvoorziening wordt in mindering gebracht 284.000. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van acht op negen percent. Het kapitaal werd verhoogd tot 2,6 miljoen. De toenemende omzetten hebben de daling van de winstmarges ruimschoots gecompenseerd. Verdere kostenstijgingen konden worden voorkomen. Eind 1958 ex ploiteerde het bedrijf 147 winkels, waarvan 49 zelfbedieningswinkels. Hoewel zij met voldoening op de resultaten van 1958 terug ziet en de ontwikkeling in de eerste maan den van 1959 niet onbevredigend is, meent de directie zich te moeten onthouden van voorspellingen over de resultaten van dit jaar. De omzet ontwikkelt zich bevredi gend, mede door opening van nieuwe fi lialen. Daarentegen wordt op de winst marge bij voortduring een druk uitge oefend door de zeer felle concurrentie. Een uit vier personen bestaande Neder landse delegatie zal deelnemen aan de be sprekingen over de walvisvaart, die maan dag 18 mei in Tokio beginnen. Voor de Nederlandse regering zal in de delegatie zitting hebben ir. G. J. Linesch, directeur der visserijen, en voor de walvisvaart industrie drie directeuren van de firma Vinke en Co. te Amsterdam, welke firma de directie voert over de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart. het begin van dit jaar weer met enkele honderden miljoenen dollars is vermin derd. Met een voorraad van nog 2014 miljard maakt men zich daarover in be voegde kringen nog wel geen zorgen, om dat zij met. een verhoogde industriële ac tiviteit gepaard gaat, maar de recente verhogingen van het disconto wijzen er toch wel op dat de Federale Reserve Raad de vinger aan de pols houdt en een nieu we inflatoire beweging zo veel mogelijk tracht te voorkomen. Staalstaking De dreigende slaking in de staalin dustrie, waaraan voor een deel de grote levendigheid in deze bedrijfssector en de stijgende staalvoorraden bij de verbrui kers moeten worden toegeschreven, vormt in dit verband een wezenlijk ge vaar. Het is ons gedurende de laatste tijd wel van alle kanten duidelijk gemaakt ook de werknemersbonden betwisten het immers niet dat nieuwe loonsverho gingen alleen zonder gevaar voor infla tie kunnen worden verkregen, als zij ge paard gaan met een dienovereenkomsti ge verhoging van de arbeidsproduktivi- teit. Dat deze, ook in de V.S., aanwezig is. zal niet kunnen worden ontkend, maar in hoeverre zij op dit moment een nieu we loonsverhoging wettigt, is een twist punt tussen de president van de grote U.S. Steel Corp. en de president van de grote staalwerkersbond, waarover men het wel niet eens zal worden. Maar ook al zou de laatste gelijk heb ben en de staalindustrie zich een nog ho ger loon dan ongeveer 3 per uur kunnen veroorloven, zonder de noodzakelijke ren tabiliteit van het bedrijf aan te tasten, dan zal er toch rekening mee moeten worden gehouden dat een loonsverhoging in de staalindustrie zich naar andere be drijven voortplant, waar zij mogelijk niet door een verhoogde produktiviteit wordt gedekt en een nieuwe inflatie is dan onaf wendbaar. Dit is dan ook vermoedelijk de reden, waarom de New Yorkse beurs zich niet door een dreigende staking in de staalnij- verheid laat afschrikken en men bereid blijft voor de aandelen in het algemeen hogere koersen te betalen ;n zich van obligaties blijft afwenden, "laar dit is dan ontegenzeglijk een ongezond ver schijnsel, omdat het een voortgaande waardevermindering van het geld signa leert, welke, zoals de president van de Nederlandsche Bank het heeft geformu- leert, aan het verhoogde loon zijn inhoud ontneemt en de bevolkingsgroepen met een vast inkomen van een deel daarvan berooft. Een andere overweging, welke men kan aanvoeren als een verklaring van de aanhoudende kooplust voor aandelen is de verwachting dat, als gevolg van de sinds de laatste jaren groeiende interna tionale samenwerking en de voortgang van de economische wetenschap, econo mische crises, zoals we die vroeger heb ben gekend, zullen kunnen worden voor komen. Het feit dat zowel in 1952 als in 1957/58 de economische recessie niet door zette, maar vroegtijdig in haar loop kon worden gestuit, wordt hier en daar als een zekere waarborg beschouwd dat ook in de toekomst de wereldeconomie voor een ineenstorting zal kunnen worden be hoed. Hoezeer ook in onze tijd van inge bouwde stabilisatoren kan worden ge sproken, een dergelijk optimisme is ze ker niet zonder gevaar, omdat de ont wikkeling van het economisch leven van zoveel factoren afhangt, dat voorspellin gen daaromtrent nauwelijks waarde heb ben. Men zal zich moeten blijven realiseren dat geld eerst moet zijn verdiend, alvo rens het mag worden uitgegeven en slechts bij voldoende kapitaalvorming en een gunstige gang van zaken in de onder neming een loonsverhoging economisch en sociaal verantwoord is, zoals ir. Keus in zijn jongste lezing („Heroriëntering") nog eens heeft geaccentueerd. Ook voor ons land geldt uiteraard deze waarheid en nu men in het buitenland Duits land, Engeland en zoals men deze week heeft kunnen lezen, ook in Frankrijk de kapitaalvorming bij bedrijven en par ticulieren stimuleert door een verlaging van de belastingen, zal men ook ten on zent tot de overtuiging moeten komen dat. hieraan verre de voorkeur moet worden gegeven boven een verhoging van lonen en salarissen omdat een belastingverla ging voor de gehele bevolking een voor deel betekent, maar van een loonsverho ging slechts een deel profiteert. De kans blijft echter dat. dit profijt ten slotte niet meer dan schijn zal blijken te zijn. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 233 is verschenen •FOKKER Advertentie DE BESTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct The General Tire and Rubber Company Holland n.v. te Amsterdam heeft de interne saneringsperiode nu achter de rug en ziet uit naar betere resultaten. Met deze worden werd de jaarvergadering door de voorzitter gesloten. Eerder had de Ameri kaanse directeur over de gang van zaken medegedeeld dat de maatschappij in de eerste zes maanden van het boekjaar 1957/58 bijna 1 miljoen verloren had. In het tweede gedeelte van het jaar werd enige maanden met winst gewerkt. Deze tendentie heeft zich in het lopende boek jaar, dat per 1 december 1958 begon, voort gezet. Nog steeds werkt het bedrijf op volle capaciteit. In de binnenkort te houden vergadering van aandeelhouders van de Aanneming- maatschappij De Kondor n.v. zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958 12 per cent dividend uit te keren (v.j. 6 percent). Commissarissen van Geveke en Co zul len aandeelhouders voorstellen over het jaar 1958 een dividend van 18 percent uit te keren (v.j. 20 percent). Commissarissen van tie n.v. Houthandel voorheen Bontekoning en Aukes te Am sterdam zullen aandeelhouders voorstellen een onveranderd dividend van 9 percent over het boekjaar 1958 uil te keren. In de op woensdag 17 juni 1959 te hou den algemene vergadering van aandeel houders der Koninklijke Demka Staalfa brieken n.v. in Utrecht zal worden voor gesteld het dividend over 1958 vast te stellen op 10 percenu Commissarissen der Verenigde Machine Fabrieken n.v. (Stork-Werkspoor) hebben besloten aan aandelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 10 percent in con tanten uit te keren (v.j. 10 percent in aan delen). Aan aandeelhouders der IJzer-, Metaal- en Tempergieterij voorheen B. Ubbink en Co. n.v. te Doesburg zal worden voorge steld om, mede gebruik makend van de beschikbare dividendreserve, evenals vorig jaar een dividend van 10 percent uit te keren. De raad van beheer der n.v. Mijnmaat- schappij Curagao zal aandeelhouders voor stellen een zodanige uitkering over het boekjaar 1958 aan de beide trustmaat schappijen te doen, waardoor zij in staat gesteld worden 210,(inclusief het inte rimdividend ad 60,per bewijs van 10 certificaten uit te keren. Naar de Algemene Kunstzijde Unie n.v. meedeelt, zal de verlaagde conversiekoers van de op 1 juni aflosbaar gestelde nomi naal 2.940.000 4 percent converteerbare obligaties 284 percent bedragen. Op 1 juni moest van de 4 percent con verteerbare obligatielening nominaal 1.470.000 worden afgelost. Het bestuur be sloot echter bovendien nogmaals eenzelf de bedrag af te lossen, in totaal dus f 2.940.000. Voorts werd besloten voor alle per 1 juni af te lossen obligaties een la gere conversiekoers vast te stellen dan in de trustacte is vermeld. Overeenkomstig de aankondiging is vandaag de verlaagde conversiekoers bekend gemaakt. De Amstel Brouwerij n.v. te Amsterdam heeft, blijkens het verslag, over 1958 een brutowinst behaald van 8.533.863 (v.j. 8.271.874). Afschrijvingen vergen 5.212.996 (f 4.857.807) en belastingen 1.456.867 1.616.227). Als netto-winst resteert 1.864.000 1.797.840). Voorge steld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van 12 percent, waarvan reeds zes percent als interim werd betaald. Het kapitaal bleef 7.440.000. In 1959 zijn de omzetten wat hoger dan in de overeen komstige periode van 1958 en indien de Nederlandse zomer niet al te slecht uitvalt kan een gunstig omzetjaar worden ver wacht. De gestegen omzet weerspiegelde zich, ondanks hogere grondstoffonprijzen, in oen hoger bruto resultaat. De Surinaamse Brouwerij n.v. te Paramaribo ontwikkelt zich uitstekend. Zij keerde over 1957-1958 11 percent dividend uit. De brouwerij van Jordan Brewery Ltd. te Amman, waarin de maatschappij een klein belang heeft, werd in oktober 1958 in bedrijf gesteld. De Antilliaanse Brouwerij n.v. te Willemstad sloot met een publieke emissie van aan delen het voorbereidende stadium af. Met de bouw van dit bedrijf wordt goede voort gang gemaakt en het laat zich aanzien dal in de loop van dit najaar met de produktie kan worden begonnen. Evenals bij de brouwerij in Amman geschiedt de bouw naar plannen van de Amstel Brouwerij en zal de laatste ook de produktie leiden. De Poviet Producten n.v., de in de farma ceutische sector werkzame dochtermaat schappij, had met onderbezetting te kampen en leed verlies. De scheepsbouwmaatschappij Howaldt werke in Kiel, eigendom van de Westduit- se Bondsrepubliek, heeft bekend gemaakt van Rusland een order ter waarde van dm 40 miljoen te hebben gekregen, voor de bouw van speciale schepen. Onderhan delingen zijn nog gaande over orders tot een bedrag van 250 tot 300 miljoen mark, aldus goedingelichte kringen. Aandeelhouders in de constructiewerk plaatsen en Machinefabriek Braat n.v. te Rotterdam kunnen moeilijk verwachten dat de resultaten over 1959 in dezelfde lijn zullen liggen als die over 1958, aldus werd medegedeeld in de jaarvergadering. Vorig jaar kwamen n.l. enige langlopende orders gereed, hetgeen in de resultaten tol uitdrukking kwam. Dit zal in 1959 niet het geval zijn. Een en ander wil nog niet zeg gen dat ook het dividend minder bevredi gend zal zijn. Er is geen enkele reden tot ongerustheid, aldus het bestuur. De geldomzet by Asselbergs' IJzerindus- trie en Handelmaatschappij n.v. te Bergen om Zoom daalde in vergelijking tot 1957 met 28 percent en het exploitatiesaldo met 48 percent. Dat het exploitatiesaldo sterker gedaald is dan de omzet, valt onder andere toe te schrijven aan de stijging van de kosten per eenheid produkt ten gevolge van de onderbezetting. Het saldo exploitatierekening heeft f 536.991 1.035.586) bedragen. Aan inte resten en dividenden werd ontvangen 68.916 53.757). De diverse balen be droegen 3.676 3.250). Na afschrijvingen ad 311.132 326.503) en diverse lasten ad 27.707 30.263), bedraagt het saldo winst 270.744 735.827). Voorgesteld wordt een dividend van 7 percent (9 pet). De directie acht het verantwoord ter verruiming van de dividendmogelijkheid een bedrag van 40.000 te onttrekken aan dividendreserve, die daarna nog 80.000 zal bedragen. De omzet van het eerste kwartaal 1959 is hoger dan in de overeenkomstige periode van 1958. De orderportefeuille, hoewel nog dun bezet, neemt langzaam toe. 30. Met een bootlengte voorsprong op ko lonel Pulver bereikte Panda de oever. Iiij greep de gouden bijl en sprong haastig aan land. „Halt! Stop! Wacht!", schreeuwde de kolonel. „Geef hier die bijl! Ik wil hem hebben!" „Nee!", antwoordde Panda, de oever op snellend. „U krijgt hem niet. Die bijl is niet van u!" „Brutale rekel!", loeide de kolonel. „Hoe durf je me tegen te spreken?! Ik zal je leren!" Zo verdwenen zij rennend en roepend in het oerwoud, zonder te denken aan de gevaren, die hen daar konden bedreigen. Die gevaren lieten niet lang op zich wachten. Achter hen doken woeste wilden op; een van hen richtte reeds zijn boog. „Vreemdelingen", bromde hij vechtlustig, „doodmaken! Oef!" Maar een andere wilde weerhield hem. „Wacht!", siste hij. „Opperhoofd Ammezole altijd boos, als hij pret mist. Wij vreemde lingen vangen en naar kamp brengen. Daar pret hebben. Oef!" „Oef!", zei ook Joris, die intussen naar de oever was ge- zwomm,en. „Hoewel de temperatuur van het water meevalt, kan ik deze onderdom peling niet waarderen. „Justitia luctor et emergo!", riepen reeds de ouden, wanneer men hen in modderwater smeet, hetgeen er op duidt, dat ook zij dan met wraakge voelens boven kwamen. De tijd is gekomen, om fermer op te treden. Het is uit met mijn geduld!" De bedrtffsrekeningen over 1958 van de Chamotte Unie n.v. te Geldermalsen shii- ten met een voordelig saldo van 7.070.965 8.112.193). De exploitatiekosten, inclu sief belastingen beliepen 6.382.149 7.224.187). Na afschrijvingen ad 167.777 168.716) bedraagt het saldo winst 521.465 724.645). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 12 percent. De dochtermaatschappij, n.v. Handel Maatschappij Keramidon droeg behoorlijk tot het totale winstcijfer bij. Er werd deel genomen in de Plasticlining n.v. Deze deel neming opent goede perspectieven. Hoewel er over het gehele bedrijf een lichte achter uitgang is geweest in het resultaat, aldus de directie, niet onbevredigend. Over de huidige gang van zaken wordt medege deeld, dat de afdeling vuurvast een groot aantal orders in portefeuille heeft: en vol met werk is bezet. Het aantal binnen komende orders is gunstig. De afdeling ovenbouw heeft een aantal grote opdrach ten uit te voeren en in totaal is de order positie gunstig. Voor dc n.v. Houthandel v.h. William Pont te Zaandam is het marktverloop in 1958, blijkens het verslag, nog teleurstel lender geweest dan verwacht werd. Het saldo exploitatierekening daalde van 303.065 tot 56.381. de uitkering op deel nemingen in „andere ondernemingen" van 1.363.200 tol 950.300, de uitkering op deelnemingen in „rederijen" van 150.000 lot 52.000. de rentevergoeding door deel nemingen van 869.161 tot 750.667 en de opbrengst effecten van 68.158 tot 57.798. Op vaste goederen en bedrijfsmateriaal wordt afgeschreven 67.071 82.584). Aan de reserve diverse belangen wordt niets 750.000) toegevoegd. Diverse voor zieningen (incl. belastingen) vergen 511.075 842.000). Op de houtvoorraad werd een verlies van 210.000 geleden, welk bedrag op de verlies- en winstreke ning wordt opgevoerd. Er resteert een onveranderd winstsaldo van 1.079.000. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een on veranderd dividend van 12 percent op de gewone aandelen. Wanneer zich geen teleurstellende econo mische of politieke ontwikkelingen voor doen meent de directie dat de uitkomsten voor 1959 een verbetering zullen tonen, die de achtergebleven resultaten over 1958 wederom enigermate zal compenseren. De modernisering van het opslagbedrijf zal medio 1959 gereed komen. Voor de kosten zal de bouwreserve ruim toereikend zijn. Advertentie Vlekken? Verdwijnen voor wa ter en zeepVouw? Blijft er al tijd messcherp in - geen persen meer! En oersterk! Keerzijde. De Beierse munt heeft een gouden medaille geslagen ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Westduitse bondsrepubliek. De medail le vertoont aan de ene zijde een por tret van Adenauer, aan de andere kant een Duitse adelaar. Ongewenst. De Hongaarse gezantschaps- raad in Londen is uitgewezen omdat hij getracht zou hebben, een Hongaarse vluchteling door middel van bedreigin gen te bewegen tot werk voor de Hon gaarse geheime dienst. Als represaille heeft de Hongaarse regering daarop de ze week de eerste handelssecretaris van de Britse legatie te Boedapest tot ongewenst persoon verklaard. Operatic. Generaal Nathan Twining, de voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, is wegens long kanker geopereerd. Men verwacht dat de generaal, die 61 'jaar is, over een maand uit het ziekenhuis kan worden ontslagen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat er geen verandering is geko men in de toestand van ex-minister Dulles. Overleden. De hertogin van Parma, moeder van prins Felix van Luxem burg, is in het kasteel van Berg in Luxemburg overleden. Zij is 96 jaar geworden. Epidemie. In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, zijn mobiele groepen van de gezondheidszorg begonnen met de inenting van bijna een kwart miljoen kinderen tegen kinderverlamming. De ziekte begint epidemische vormen aan te nemen. Knipmessen. De vervaardiging, invoer en verkoop van grote knipmessen is in Groot-Brittannië wettelijk verbo den nadat uit statistieken was gebleken dat bijna de helft van de misdaden in Groot-Brittannië de laatste jaren door niet-volwassenen is gepleegd, en dat bij een groot aantal hiervan knipmes sen worden gebruikt. In Zweden wordt een soortgelijke maatregel overwogen. Verdienste. Aan- de Duitse luchtvaartpio nier professor Claudius Dornier, is ter gelegenheid van zijn 75-ste verjaardag de Westduitse orde van verdienste met ster verleend. Verongelukt. Te Lakehurst in de Ameri kaanse staat New Jersey is een obser vatieluchtschip van de Amerikaanse ma rine op een hangar neergestort toen het in dichte mist zou landen. Alle achttien bemanningsleden werden gewond. Een der gewonden overleed later. In Lake hurst verongelukte in 1937 de Duitse Zeppelin Hindenburg. Toen kwamen 36 mensen om het leven. Uit de lucht gegrepen. Volgens een woord voerder van Rolls-Royce zijn de be richten dat bij de brand in de fabriek in Mountsorrel bij Leicester geheime straalmotoren verloren zijn gegaan, vol ledig uit de lucht gegrepen. Belasting. In het tijdschrift „Militaire Studies" van de Westduitse „Vereni ging voor militaire studies" wordt ge opperd dat een speciale belasting zal worden opgelegd aan die Westduitse burgers die geen militaire dienst ver richten. De belasting zou ook moeten gelden voor principiële dienstweige raars. Lente. Bij de Ilongot-stam op de Philippijnen is het huwelijksseizoen begonnen. Trouwlustige jongeman nen trekken er dan op uit om een hoofd te bemachtigen dat zij bij het huis van hun geliefde kunnen plaatsen als bewijs dat zij een vrouw kunnen be schermen. Hun jachtterrein zijn de christendorpen in de omgeving. Drie christelijke boeren zijn deze week door Ilongots onthoofd. Voorzichtig. Amerikaanse deskundigen zijn van plan in 1961 bij de aanleg van een haven in Kotzebue Sound (Noord- west-Alaska) vijf grote kernbommen te gebruiken. Er zullen echter specia le maatregelen worden genomen om te voorkomen dat door deze explosies in Siberië op 350 kilometer afstand rui ten springen of anderszins schade wordt aangericht. Geen olie. De proefboringen naar olie die de Deens-Amerikaanse Prospecting Company gedurende 21 jaar in Dene marken heeft uitgevoerd en die een honderd miljoen kronen hebben gekost zijn beëindigd. Het is gebleken dat er maar enkele olie-adertjes aanwezig zijn in de Deense bodem. Verdronken. In de rivier de Tolten in Chi li zijn vijftien mensen verdronken door het omslaan van een boot. Vijf inzit tenden konden zich zwemmend redden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven Midden-Europa in de bovenlucht aanwe zige storing heeft zich vooral over Italië en de Adriatische Zee uitgebreid. Het buiige weer, dat zij gisteren in grote de len van Duitsland veroorzaakte, bereik te aan het einde van de middag ook Lim burg. Daarbij kwam onweer en hagel voor. Op het vliegveld Zuid-Limburg werd 16 mm afgetapt. Over Spitsbergen trekt een diepe de pressie in de richting van Nova Zembla. Deze wordt gevolgd door sterke stijgin gen van de luchtdruk. Hierdoor ver plaatst het zwaartepunt van het hoge- drukgebied, dat ons weer beheerst, zich in noordelijke richting. Daar boven Noor wegen en Zweden de barometer nog kleine dalingen vertoont, zal de wind morgen in hoofdzaak uit noordoost tot noord blijven waaien en komt er in het temperatuurverloop niet veel verande ring. Opnieuw zullen perioden met zonne- Zaterdag 16 mei Zon op 4.46 uur, onder 20.27 uur. Maan op 12.44 uur, onder 1.46 uur. Maanstanden 15 mei 21.09 uur eerste kwartier. 22 mei 13.56 uur volle maan. 29 mei 9.13 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 mei Hoog water 8.27 en 21.01 uur. Laag water 3.49 en 16.12 uur. Zaterdag 16 mei Hoog water 9.30 en 22.07 uur. Laag water 4.40 en 17.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. schijn voorkomen. De kans bestaat ech ter, dat aan de kust mist en lage wol ken, die zich nu op het midden van de Noordzee bevinden, komen binnendrij ven. WEERRAPPORTEN Temperaturen en iperaturen Duiten- binnenland heden»- gen 7 uur. Neerslag! ó3 Den Hólder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno "Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Algiers uur |jfj onbewolkt ono 13 0,1 onbewolkt no 12 0 onbewolkt no 12 0 onbewolkt no 10 0 onbewolkt n 8 0,1 onbewolkt no 11 0 onbewolkt nno 10 0 onbewolkt nno 8 16 zwaar bew. ono 18 0 regen n 13 0,1 half bew. windst. 14 0 zwaar bew. nno 11 0 mist ozo 8 0 licht bew. n 10 0 licht bew. no 12 0 onbewolkt, nno 9 0 half bew. nno 7 1 geheel bew. n 9 0 mist windst. 11 0 regenbui zzw 9 0,1 onbewolkt n 15 1 zwaar bew no 11 9 half bew. no 9 1 regen zw 6 26 geheel bew. n 8 19 zwaar bew. windst. 9 0 zwaar bew. windst. 10 0 onbewolkt nnw 9 0 regen windst. 7 5 half bew. windst. 13 0 licht bew. ono 11 20 zwaar bew. windst. 15 1 onbewolkt windst. 12 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2