v-, 7 „felle" vonk BOSCH ArosA GOUDEN FEEST SOCCER SUKKELT Indrukwekkende Handelherdenking door Koor Katholiek Haarlem BONBONS Bloemendaalse Brandweer herdenkt vijfendertig jarig bestaan Prinses Eloïse ONJUIST ZWERVERS s i E E 1 i: 1 J 6 E Burgemeester reikt eretekenen uit aan twintig jubilarissen ^Brieuen aan cle redactie VRIJDAG 15 MEI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BOUGIES voor iedere motor Burgerlijke Stand van Haarlem Marinehospitaal voetbalde tegen gemeentepersoneel Politie roept getuigen van verkeersongeval op Niet zwemmen in buitenwater ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM TC Twee soldaten ernstig gewond flé Rooij GEBOORTE KAARTJES Veiling van huizen Het koor Katholiek Haarlem heeft, met het concert, dat donderdagavond in de gemeentelijke concertzaal wera gegcyvi. en dat geheel gewijd was aan werken van de componist Georg Friedrich Han del, ook een aandeel genomen in de vele herdenkingen, waarmede men dit jaar de geniale meester, die tweehonderd jaar geleden, op de veertiende april 1759, te Londen overleed, heeft willen eren. Het zeer hoge niveau, waarop de uitvoeringen door de dirigent Albert de Klerk gebracht werden, maakten dit concert tot een der meest overtuigende, verheven en muzika le herdenkingsmanifestaties gedurende het Handel-jaar. Het concert werd ingezet met de ver tolking van de „Ode on St. Cecilia's Day", een cantate, waarin de muziek en de instrumenten worden bezongen met van dankbaarheid getuigende blijdschap en waarin de verering voor de heilige Caecilia, de patrones der muziek, tot uit drukking wordt gebracht. Op de naam dag van Caecilia. 22 november, werd Handels ode na de eerste uitvoering in 173,9, als een nieuwe traditie gezongen met terzijdestelling van de tot nu toe ge bruikte muziek van Purcell voor het feest van Caecilia. De ouverture van de ode werd in de klankschone en muzikaal ge laden vertolking door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Albert de Klerk een voortreffelijke inzet van de cantate. Ook bij de hierop volgen de begeleidingen van solisten en het koor zou het orkest met enkele solisten uit zijn midden een uitnemende steun blijken. Bij het uitvoeren van de koor fragmenten onderscheiden de zangeres sen en zangers van het Koor Katholiek Haarlem zich door fraaie, indrukwekken de zang. De sopraan Annette de la Bije vertolk te haar aandeel in het werk met schone, heldere, vaak stralende klank. De tenor Tom Brand toonde een uitstekend begrip voor het expressieve karakter van de aria's. Zijn klankvorming was sonoor en gaaf, wanneer de zanger daarvoor be wust de technische beheersing kon in schakelen. Maar er waren soms ook to nen, die aan die beheersing ontsnapten of dreigden te ontsnappen, hetgeen de oorzaak kan worden van wisselende in drukken. Een omvangrijke taak kreeg het koor met de uitvoering van het „Laudate pueri Do- minum". En naar verhouding namen ook de technische eisen, waaraan voldaan moest worden, belangrijk in betekenis toe. Het koor bleek evenwel uitstekend tegen de moeilijkheden die de overwegend vijf stemmig gehouden muziek bood, opgewas sen. Bijzonder fraai klonk „Quis sicut Do- minus" met zijn „Messiah"-allure. Hel der werd de klank gehouden voor ,,A solis ortu" en het slotkoor trof door een hymni sche extase. Bewondering dwong Annette de la Bije af met haar virtuoze en bewogen voor dracht van de zeer veeleisende voor de so praansoliste bestemde gedeelten. Zij ver vulde haar belangrijke opdracht met gro te technische beheersong en de straling van haar stem harmonieerde prachtig met de geestdriftige lofprijzing of met de inni ge dankbaarheid en het vertrouwen, die spraken uit „Suscitans a terra" en „Qui habitane facit". De twee vocale werken werden afgewisseld door de instrumenta le muziek van Handels Concerto grosso in d, welke onder directie van Albert de Klerk door het strijkorkest van het N.Ph.O. werd gespeeld. De uitvoering van deze evenwichtige, prachtige muziek werd gekenmerkt door een voortreffelijke mu zikale verstandhouding tussen dirigent en orkest, een wederzijds begrip, dat leidde tot een kernachtig, ritmisch en innerlijk bewogen musiceren, tot een hechte opbouw van de muzikale elementen tot een fraaie eenheid. En voor deze constructieve ar beid werd de samenwerking van het „con certino" gevormd door de violisten Jan Hesmerg en Leendert de Graaf en de vio loncellist Eduard Biele, niet de „ripienis- ten" (de overige orkestleden) van bete kenis. Advertentie Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 HAARLEM, 14 mei 1959. BEVALLEN van een zoon: 13 mei: J. Bouwens-Hendriks; 14 mei: C. van Dijk- Schippers; H. G. J. van MarisTvan dei- Mee; E. Roelofsen-de Vos. BEVALLEN van eendochter: 12 mei: C. B. M. van Ommeren-de Graauw; 13 mei: E. Haan-Knol; E. Junge-de Koning; M. E. Sanders-Calff; 14 mei: T. Witsel-van Voorthuysen. OVERLEDEN: 12 mei: N. Verdel, 75 j„ P. C. Boutensstraat. GETROUWD: 14 mei: N. van de Molen ?n M. J. van Galen; L. Sax en S. M. de Eugt; T. van de Gevel en J. W. van Thie- ner,; G. D. van Voorthuysen en G. van der Weijde; H. J. van Slooten en P. M. van Baar; J. P. Voogt en A. C. van der Schriek; A. A. Mantje en M. H. Arxhoek; R. B. Griffioen en L. Coene; J. F. Wierth en A. van den Hoogen; J. Broek en G. J. Par don; E. Beider en R. Bron; J. D. Obdam en I. N. H. Heijnen; J. J. M. Halstein en E. Wijma; W. van der Horst en R. Ver steeg; J. B Nieuwbuurt en J. Zeijlemaker; A. Veldhuis en B. Filius; W. A. A. Brands en E. Arndts. Deze Handel-herdenking, die in geen en kele uitvoering een inzinking kende en die voortdurend een hoge vlucht nam, werd door de toehoorders warm gewaardeerd. Zij dankten met geestdriftige bijval alle uitvoerenden, de solisten, het koor, het or kest en de organist Aat Broersen, die aan het orgel uitstekend voldeed. In het bij zonder werd Albert de Klerk gehuldigd, die dit Handelconcert tot een gedenkwaar dige gebeurtenis heeft gemaakt. P. Zwaanswijk Advertentie BONBONS Andaluse: Gianduja met kere hazelnoot. :n lek- Pompadour: een pate met bij zonder fijne krokant. Ananas: Ananas en Kirsch-crème, onvergetelijk! Zo zijn er 18 heerlijkheden in de sortering Ver 100 gram f 1.10 Advertentie een ft/em Cooymans-product Op het sportterrein aan de Zeeweg in "Overveen heeft een voetbalelftal bestaan de uit leden van het gemeentepersoneel donderdagavond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen een elftal van het Marinehospitaal. Aanvankelijk leken de Marinemannen over meer uithoudings vermogen te beschikken. Bovendien had den zij voor het merendeel hun jeugd en een betere training voor. Langzamerhand echter kwamen de Bloemendalers beter op dreef en kwamen zij steeds meer in de aanval. De wedstrijd eindigde met een 7-2 overwinning voor Blocmendaal. De Burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, en de commandant van het Marinehospitaal, kapitein ter zee arts Tj. A. de Haan woonden de wedstrijd bij. Op het Prinsen Bolwerk in Haarlem heeft zich donderdagmorgen om kwart over acht een verkeersongeluk voorge daan, tengevolge waarvan een 20-jarige gezinsverzorgster met een hersenschud ding in het diaconessenhuis moest wor den opgenomen. De gezinsverzorgster passeerde op het Bolwerk met haar fiets een andere wielrijdster, die juist voorbij een geparkeerde auto reed. Op dat mo ment haald een militaire vrachtwagen de beide wielrijdsters in. Er ontstond een aanrijding waarbij de gezinsverzorgster op straat werd geworpen. De chauffeur van de vrachtwagen stopte even en reed vervolgens door. In samenwerking met de koninklijke marechaussee kon de Haarlemse politie deze chauffeur echter later opsporen. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbin ding te stellen. Met het oog op de vergiftiging van het boezemwater van de polder Rijnland heeft de burgemeester van Hillegom gewezen op het gevaar van het zwemmen in water dat met het boezemwater van Rijnland in verbinding staat. Gewezen wordt daarom op de algemene politieveroruening, die het zwemmen buiten de gemeentelijke zwem inrichting verbiedt. Op bijzonder feestelijke wijze heeft de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal don derdagavond in café-restaurant „Roozcn- daal" in Overveen haar vijfentwintigja rig bestaan herdacht. Na de bijzondere algemene ledenvergadering had een hul diging plaats van niet minder dan twin tig jubilarissen, die uit handen van de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, respectievelijk de gesp (voor 35 en 30 jaar) het zilveren kruis (voor 25 jaar) en het bronzen kruis voor I2V2 jaar trouwe dienst ontvingen. Voor ieder van hen had de burgemeester een persoonlijk woord,' toen hij hen ae versierselen op de borst speldde. De jubilarissen waren: brandmeester le klasse H. van Oorschot Sr. (35 j.)J. W. Buschman, brandmeester 35 jaar; x G. van Wijk, onder-brandmeester 30 jaar; J. P. Verduin, onder-brandmeester, H. G. Scholte, brandmeester en N. den Otter, hoofdbrandweer, alle drie 25 jaar. Voorts nog veertien brandweerlieden, die hun ko peren jubileum bij de Bloemendaalse Brandweer herdachten, te weten: onder brandmeester H. van Oorschot Jr. hoofd brandweer P. Veen, de brandweerman nen eerste klasse: J. A. van Eerden, A. van Baak, J. E. van der Boon, A. H. van Schooten. A. J. Lammers, J. R. van der Boon, G. Joustra, D. R. Houtgraaf, C. J. van Oorschot, Th. S Apswoude, H. Wil son en tenslotte H. J. Scholte Jr. brand weer tweede klasse. Namens de kring Noordholland van de Nederlandse Ver eniging van Brandweercommandanten, waar genoemde onderscheidingen van af komstig zijn, woonde de commandant van de Vrijwillige Brandweer in Velsen, de heer P. J. de Klerk, de plechtigheid bij. De districtsinspecteur voor het Brand weerwezen, de heer M. K. Fehres, was tot zijn spijt verhinderd aanwezig te zijn. Nadat de commandant van de jubileren de vereniging, de heer IJ. E. Dijkstra, al len welkom had geheten en in het bijzon der de burgemeester, gaf hij het woord aan dr. Peereboom Voller, die erop wees dat de sfeer in deze vereniging nu al vijf endertig jaar lang zeer goed is. De ver eniging wordt gekenmerkt door een grote deskundigheid en goede teamgeest, boven dien door een goed begrip voor elkanders taak. „Want," zo zeide de burgemeester, „Als je niet als brandweerman geboren bent, word je het nooit. Dit instituut is voor de Bloemendaalse bevolking een rijk bezit en daarom verdienen deze brand weermannen de dank en de bewondering van de gemeente." De burgemeester gaf zich gaarne als donateur op en hoopte in de toekomst aan redelijke wensen van dit korps te kunnen voldoen. De burgemees ter sprak verder de hoop uit, dat het korps in de toekomst ook wat meer aan wed strijden zal gaan deelnemen, omdat hij deze wedstrijden zo nuttig achtte voor de onderlinge samenwerking. Na deze toespraak ging dr. Peereboom Voller tot de uitreiking van de onderschei dingen over. Ook de ereleden van het korps, de heren P. Houtgraaf en A. J. van Schooten sr., waren bij deze uitreiking aan wezig. De jubilarissen waren afkomstig uit de vier rayons van de gemeente, namelijk Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang. De heren H. J. Scholte en J. R. van der Boon waren door ziekte ver hinderd de onderscheiding persoonlijk van de burgemeester in ontvangst te nemen. Ook aan de commandant, de heer IJ. E. Dijkstra, werd het bronzen kruis uit gereikt, omdat hij gedurende twaalfeneen- half jaar commandant was. De comman dant heeft vervolgens de jubilarissen zeer waarderend toegesproken waarbij hij de wens uitsprak, dat vele leden cur sussen zouden gaan volgen om in rang verhoogd te worden. Biet korps kan zeker nog nieuwe leden gebruiken, mits in Bloemendaal woonachtig, omdat zij dan te allen tijde beter te bereiken zijn. Van de drie jubilarissen nam de commandant tevens afscheid, te weten de heren H. van Oorschot Sr. (70 jaar), die uit een echt brandweermilieu voortkomt, de heer H. J. Scholte en de heer J. W. Busch man, brandmeester van het rayon Voge lenzang. Na het officiële gedeelte van de avond heeft de secretaris van het korps, de heer J. M. Bartelsman, door middel van de epidiascoop een groot aantal plaatsjes vertoond uit de roemrijke historie van het jubilerende korps. Tot besluit van de avond vertoonde de heer N. van Beem, voorzitter van het bestuur, nog een smal- filmpje, dat indertijd bij het vijfentwin tigjarig bestaan van de Bloemendaalse Brandweer door de heer Voorwalt was gemaakt. Concours. De Haarlemse Klavarskribo Accordeonclub zal op tweede pinksterdag met haar vier orkesten naar een concours in Lienden gaan. Ze ontmoetten elkaar in de Grote Houtstraat, toen ze op een warme zondag liepen te wandelen. Daarna zijn Ze nog heel heel vaak gaan wandelen en nu doen ze het nog. Alleen nu niet meer in de Grote Houtstraat, maar in de rustige omgeving van het grote bejaardencentrum „De Blinkert", aan de Blin- kertlaan, waar de heer en mevrouw H. Rellergert sinds drieënhalf jaar wonen, in 'n prachtig nieuw huisje, waar ze dolgelukkig mee zijn. Vooral mevrouw Rellergert, die niet meer zo goed trap pen kan lopen, omdat ze een aantal jaren geleden haar been brak. Dit is nu geen bezwaar meer, want in dit huisje, dat omgeven is door een prachtig verzorgd tuin tje, zijn geen trappen Op 19 mei nu biina vijf tig jaar geleden trouwden Petronella Catharina Tege laar en Hendrik Rellergert. Zij kregen twee kinderen, Sohia Wilhelmina en Hen drik. Ze hebben nu de heer en mevrouw Rellergert vinden het allebei eigenlijk te wéinig vier kleinkin deren. En dat zijn Carla, Hendrik, Cornelus en Jo hanna Petronella. Ze wonen allemaal nog in Haarlem en komen vaak bij hun opa en oma op bezoek. Mevrouw Rellergert vindt het nog al tijd prettig om het huishou den te doen, ze kookt graag, stopt nog altijd de sokken van de heer Rellergert en verzorgt nog trouw al haar bloemen, waar ze dol op is. De heer Rellergert heeft eigenlijk niet zoveel liefheb berijen. Als we hem er naar vragen antwoordt, hij: „Ach ik eet, drink en slaap veel". Maar dan vergeet hij toch wel een aantal dingen op te noemen. Want later blijkt uit het gesprek, dat hii heel graag kaart, dat hij samen met zijn vrouw haast altijd naar de feestmiddagjes gaat van het bejaardencentrum „De Blinkert", en vooral dat De heer Jan Wieling, de maker van het gedicht „King Soccer sukkelt". ze heel vaak gaan wandelen in die lange zonnige straten, waar ze de bekenden groe ten en een praatje maken met de man die de haag staat te snoeien. A.lleen op 17 mei, op de eerste pink sterdag, zullen ze niet gaan wandelen, want dan vieren de heer en mevrouw Reller gert het heugelijke feit, dat ze vijftig jaar getrouwd zullen zijn. Het echtpaar Rellergert, dat op 10 mei vijftig jaar getrouwd zal zijn. Js§ P. ÉÊkd; IliiÉJiiiiii u Op dinsdagmiddag 19 mei (pinkster drie) om half drie zal in het openluchttheater Bloemendaal een opvoering plaats hebben van „Prinses Eloïse" door het studenten gezelschap Dionysos. De op brengst van deze middag is bestemd voor het jeugdhonk van de Nederlands her vormde gemeente, wijk 3 in Haarlem. Kaarten (a 0,75) zijn verkrijgbaar bij de vol gende adressen: de heer Van der Knijff, Schoterweg 61 rd„ de heer Eken, Voorduinstr. 35, tel. 53236; mevrouw Max, Kleverlaan 73, Bloe mendaal, tel. 51568: V.V.V., Stationsplein 1 en kassa Openluchttheater. Bij slecht weer wordt de voorstelling op woensdag middag 20 mei gegeven. In het stukje over mejuf frouw D. P. van Soest, die op 2 mei 25 jaar bewoonster was van het Hofje van Staat in Haarlem komen twee on juistheden voor die wij haastig rechtzetten. Mejuf frouw Van Soest was name lijk 53 jaar toen zij haar in trek nam in kamer 12 van 't hofje en thans heeft zij reeds de leeftijd van 78 jaar bereikt. Van de vele zwervende dieren die dagelijks in het Dierentehuis in de Haar lemse Ridderstraat worden binnengebracht zijn er tal rijke in dermate goede con ditie, dat men mag aan nemen dat zij koH geleden van huis zijn weggelopen. Dit heeft het bestuur van de Dierenbescherming over tuigd van de noodzaak om de dierenbezitters allen nog eens met klem te wijzen op het verblijf voor zwervers in de Ridderstraat. Telkens weer bereiken het bestuur trieste verhalen over de ver missing van hond of kat, waarbij vooral kinderen zich dit verlies zeer aantrekken. Meestal wordt er echter slechts één keer (en in vele gevallen soms geen enkele maal) navraag gedaan. Het bestuur van de Die renbescherming wil 'n ieder nog eens dringend opwekken op zich bij herhaling op de hoogte te stellen of ver miste dieren in het dieren tehuis verblijven. Verder wijst de Dierenbe scherming de Haarlemmers op de vreugde, die men de kinderen kan bereiden door hem of haar op een verjaar dag of een andere feestelijke gebeurtenis met een poes of een hond blij te maken en tenslotte vraagt het bestuur alle lezers om nog eens aan dacht te schenken aan het gironnummer van de Haar lemse Dierenbescherming. Dat luidt: 39647. (Verkort weergegeven) Kruispunt Kinderhuissingel. Het is mij volkomen onduidelijk waarom de ge meente aan de verbetering van het kruis punt Pieter Kiesstraat-Kinderhuissingel zoveel moeite en geld besteed heeft. Het verkeer uit de Pieter Kiesstraat is gering, doch het verkeer op de Kinderhuissingel is als doorgaand verkeer zeer druk, aan gezien het stuk Kinderhuissingel als een verbinding tussen de tunnelroute en de westelijke randweg is te beschouwen. Waarom op de hoek van de Pieter Kies straat niet eenvoudig een driehoekig stop bord geplaatst, waardoor geen enkel mis verstand meer over de voorrang zou heb ben bestaan? Ik ben er zeker van dat het verkeer van de Kinderhuissingel in veel gevallen zal weigeren voorrang aan rechts te geven, omdat de weggebruiker en voor al de buitenlandse) deze route nu eenmaal als een voorrangsroute beschouwt. Wat het dan in feite ook is! G. v. d. W. Naschrift. Inderdaad lijkt het plaatsen van een stopbord voor het ver keer uit de Pieter Kiesstraat en Johan van Vlietstraat een eenvoudige en tevens afdoende oplossing. Het Is echter bekend dat de verkeersautoriteiten in Haarlem geen voorstander zijn van het plaatsen van stopborden en het maken van voor rangswegen waar dit niet strikt noodza- Van de heer Jan Wieling, Binnenweg 155c te Heemstede, ontvingen wij een gedicht, dat de maker ervan opdraagt „ter overpeinzing aan alle voetballers en alle voetbalclubbesturen in Haarlem". Het vers luidt als volgt: King Soccer sukkelt in Haarlem Wü Haarlemmers hebben 'n heerlijke stad En wij kunnen ons vol trots beroemen Op Kenau, Frans Hals, op ons mooie stadhuis, Op de Vleeshal, op prachtige bloemen. Wij hebben een vroedschap, die grootsteeds bestuurt En steeds komt tot een juiste decisie. Maarwat wij niet hebben - en dat is toch sterk! - Is...'n club in de Eredivisie Wij zijn toch warempel 'n stad van formaat, 'n Gemeente met hoofdstad-allures. Terwijl „in-de-voorste-gelederen-staan" Ook voor Haarlem een tweede natuur is. We zijn vooruitstrevend en hebben daarbij Op véél zaken een zéér brede visie. Maarwat we niet hebben - 't is droevig, maar waar! - Is 'n club in de Eredivisie Zeg, Haarlemse voetballers. Haarlemse clubs, Zeg, waar zijn ze: uw kracht en uw glorie Wat bungelen jullie toch triest onderaan 't Is een schande voor Haarlem, verdorie! Richt uw blik op Geleen, op Venlo, Breda, Volend.a.men trek dan de conclusie: Zij hebben een eredivisiecluben.... Wij in Haarlem nog slechts 'n illusie. Advertentie 1 c Ze ware 1 Vaderlandse: klare Nabij de gemeente Oudemolen in Dren te is een voertuig van de 935ste afdeling lichte luchtdoelartilerie uit Leeuwarden omgeslagen. Daarbij is de chauffeur, de soldaat A. F. X. Moonen, 21 jaar en af komstig uit Rotterdam, ernstig gewond. Hij is opgenomen in het Wilhelminazie- kenhuis te Assen. In Suriname heeft tijdens een oefening in het bosbivak „De Zanderij" ten zuiden van Paramaribo de «soldaat A. Korte, 21 jaar, afkomstig uit 's Gravenhage, een ernstige buikverwonding opgelopen. Hij is opgenomen in het militair hospitaal in Paramaribo. Advertentie Anegang 14 naast C&A kelijk is. Overigens zijn wij van mening dat het weigeren van voorrang, ook al meent men in zijn recht te staan, niet de juiste mentaliteit is om een verkeers- vraagstuk op te lossen. De uitslag van de donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden veiling van huizen luidt: Velserstraat 81 9500, opgehouden; Schoterweg llOzw. en rd„ 11.550, J. de Liefde; Bankastraat 25, 5810, E. H. van Emmerik qq; Bankastraat 27 niet geveild; Boeresteeg 5, 2500, C. Roose; Romolen- straat 19, 6700, opgehouden; Camphuys- straat 22, niet geveild; Prinsen Bolwerk 50zw. en rd„ 11.250, C. Keur qq; Paul Krugerstraat 51zw. en rd„ f 7000, V. de Vries; Paul Krugerstraat. 53zw. en rd„ ƒ5900 V. de Vries; Herensingel 59zw. en rd., 5400 opgehouden; Voorzorgstraat 49, 2100, Th. Byman c.s.; Voorzorgstraat 51,2300, Th. Byman c.s.; Binnenweg 19, Heemstede, 12.000, M. T. H. Hessels; Leidsevaart 60, Vogelenzang, niet geveild; Kerklaan 26, Heemstede, 11.600, A. P. Preenen qq; Schalkwijkerstraat 31zw. en rd., niet ge veild; Schalkwijkerstraat 33zw. en rd. en 35 zw. en rd. gecomb., 25.200, A. Volkers qq; Goudsbloemplein 4, Aerdenhout, 27.400, J. M. Strybic qq; Bloemendaalse- straatweg 29 A, Santpoort-Zuid, 7900, C. Rutte.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7