De vader van de Sjah leidde Perzië op moeizame weg naar de welvaart „Perzië wordt geworgd door twee verlichte christelijke naties" Perzië koestert zich io de weldadige zon der Amerikaanse vrijgevigheid Spionagestrijd uit de oorlog herleeft in rechtsgeding WOENSDAG 20 MET 1959 13 N.T.S.•reportage van aankomst van de Sjah SCHUBERTH MOET BETALEN AMERIKAANSE AANKLACHT UIT 1912: Ir. J. B. Ritzema: „Zuivelcrisis behoort tot het verleden" Redevoeringen van de Prins in Amerika Hoe liouclt IJ dat uit Burgerlijke Stand van Haarlem N APOLITAIN S „Draaibare" hoofdfiguur: Mathilde Carré Dertiende opbouwdag in Rotterdam Gevonden granaat ontploft Een jongen gedood, drie anderen gewond Het rijk der Britten Mosley komt spanning in Nottinghill vergroten HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IIET TREFT, dat juist bij het nade rende bezoek van de Sjah bij het We reldvenster in Baarn de niet al te uit gebreide lectuur over dit land is ver rijkt met een prachtig uitgevoerd en met knappe foto's verlucht boek van de Ne derlandse journalist F. den Mouter on der de titel Perzië zonder sluier". Vlot heid van stijl en kleurige beschrijvings- trant gaan bij Den Mouter gepaard met geduldige waarneming en behoorlijke 'studie. Hij heeft rondgesnuffeld tussen de bazars in Isfahan en ontdekt waarom de Perzen aan dit marktsysteem de voor keur geven boven de warenhuizen, die men met Westerse hulp introduceerde - niet alleen om het loven en bieden, waaraan zij vasthouden, maar ook om zijn waarde in de voorziening van dage lijkse nieuwtjes. Mij is dieper doorge drongen in het halfduister van de ach tergronden uit nieuwsgierigheid naar wat zich achter de donkere opening van een oude muur bevindt. En hij ontwaart een kameel, die in gestage cirkelgang rondloopt in een graanmolen. NIET ALLEEN van de bekende aspec ten van Perzië, zoals de tapijtweverijen geeft hij een voortreffelijke beschrijving maar ook van de minder bekende. Wat weet men bij voorbeeld ten onzent van de ghanats, het tweeduizend jaar oude be- vloeiingssysteem van ondergrondse ka nalen, die tezamen een lengte van onge veer honderdduizend mijl hebben. Het be gint met de zeer gerespecteerde activiteit van de waterzoekers die ergens op een berghelling een plaats aanwijzen waar zich water moet bevinden. Zij verdwijnen weer voordat men de aanwezigheid van water Perzië is in de loop der eeuwen tot de huidige dag bedreigd door het Russische verlangen naar expansie in de richting van de ijsvrije Perzische Golf en de In dische Oceaan. Het heeft zich thans op dood of leven verbonden aan het Brits- Amerikaans beleid, belichaamd inhet. Bagdadpact, waarmee het met twee ande re mohammedaanse buurstaten van de Sovjet-Unie, Pakistan en Turkije, deel uitmaakt. De Perzische regering is met vrees en afkeer vervult van de politiek van zowel Nasser van Egypte als Kassem van Irak, die uit verkeerde, zo niet opzettelij ke, berekening de deur voor de Sovjet- Unie naar het Nabije Oosten zouden kun nen ontsluiten. De Sjah is een goedwillend vorst, maar hij heeft niet de statuur van zijn vader, Reza Chan, die zich van sergeant in het Perzische leger opwerkte tot generaal, successievelijk minister van Oorlog en pre mier werd en die uiteindelijk, ouder Per zische gewoonte, zijn meester de Sjah verjoeg en zich in 1926 in diens plaats liet kronen. Reza Chan heeft voor Perzië betekent wat Kemal Ataturk voor Turkije was, een hervormer van de staat in al zijn geledingen. Op het ogenblik koestert Perzië zich in de weldadige zon der Amerikaanse vrijge vigheid. Sinds Mossadeq, de premier, die de Anglo-Iranian Oil Company nationali seerde in 1953 viel, tot 1957, is tenminste een miljard dollar meer dan de helft Amerikaanse economische, technische en militaire hulp, en de rest van olie-royal- ties in Perzië gepompt. Met Amerikaan se bijstand is de malaria zo goed als be dwongen, is de kindersterfte, die ongeveer vijftig percent beliep, belangrijk gedaald, is het schoolbezoek aanzienlijk toegeno men en is het 'onderwijs zeer verbeterd. Werken ter verbetering van landbouw en industrie beginnen vrucht af te werpen. Het maatschappelijke stelsel van Per zië ondergaat grote diepgaande verande ringen, die volgens sommige waarnemers een wedloop hebben ontketend tussen re formatie en revolutie. De sociale struc tuur van Perzië is niet anders dan die van de andere landen van het Nabije Oosten, waar het milde despotisme, dat zich aan dient als „constitutioneel monarchisme", nog niet door een revolutie is wegge vaagd. Van het eigenlijke volk heeft de Perzische monarchie weinig te duchten, van de Sji'itische (mohammedaanse) geestelijkheid, wier invloed tanende is, evenmin. De enig mogelijke kracht die zich tegen de oppermachtige grondbezit ters, uit wier rangen de officieren voor het leger en de leden van de volksverte genwoordiging (Majlis) worden gerekru teerd, in verzet zou kunnen komen, is de opkomende jonge stedelijke middenstand, die merendeels westers opgevoed en pro gressief denkend is. Zij omvat juristen, journalisten, ingenieurs en artsen, wier belangen doorlopend in het gedrang ko men, omdat zij geen leider hebben en die, bij afwezigheid van politieke partijen, verstoken blijven van normale politieke activiteit. Vanochtend heeft de N.T.S. om 10.45 'iur een rechtstreekse reportage gegeven 'an de aankomst van de sjah van Perzië n Amsterdam. Na de ontscheping op de Prins Henderikkade van „De Ruyter" werd de sjah be'groet door Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Na een korte pauze volgden de camera's de stoet, die zich naar de Dam begaf, waar de sjah bij het Nationale Monument een krans legde. Deze duidelijke reportage met ve le close-ups van de sjah werd van goed commentaar voorzien door Siebe van der Zee en Piet te Nuyl. Reza Pahlevi, (le vader van de Sjah. heeft kunnen aantonen, want hun beslis sing is altijd juist. Zelfs wanneer men na heel diep graven nog niets heeft gevonden wordt er niet getwijfeld of zij hebben toch gelijk. Alleen wordt dan vastgesteld, dat het water wat diep zit voor de exploita tie. Men kan zich overigens verbazen over de kennis en de intuïtie van die waterzoekers, die zelfs in de meest barre en doodse berghellingen water hebben op gespoord. De aanleg van de ghanats naar het te bevloeien gebied wordt voorafge gaan door primitieve metingen, waarbij met een zeer merkwaardige „waterpas", namelijk door het gedrag van een water druppel aan een touw wordt uitgemaakt of men wel goed horizontaal meet! Dan volgt het „baggeren", waarbij zakken met aar de via een houten wiel naar de oppervlak te worden gebracht. Nog altijd gaat het zo en de aanleg en het onderhoud van de ghanats vergen jaarlijks zulke kapitalen, dat alleen de grootgrondbezitters, die de landbouw beheersen het kunnen betalen. Dat maakt hun positie zo sterk, want uiter aard werd het leidend beginsel in deze landbouwstreken, dat degene die gronden gaat bevloeien, er ook eigenaar van wordt. Het is daardoor niet te verwonderen, dat slechts tien percent van het land is geculti veerd en dat slechts vijftien percent nog zo'n beetje voor weidegrond kan doorgaan. Toch werkt driekwart van de bevolking in de landbouw! Geen wonder, dat de rege ring van de sjah naast industriële ook gro te landbouwprojekten tracht te verwezen lijken. DE GHANATS in het zuidwestelijke Khoezistan zijn in de loop der eeuwen verzilt en deze streek viel daardoor terug in zijn barre ongenaakbaarheid van wel eer. Maar bij een naoorlogse inventarisa tie van Perzië's mogelijkheden constateer de men, dat de onderaardse rivieren nog altijd stroomden en niet alleen goed wa ren voor een uitgebreid bevloeiingsstelsel maar ook voor de opwekking van energie. Er verschijnt daarom thans in een gebied waar eens de primitieve ghanats werden gegraven een dam van 140 meter hoogte (annex centrale) waarbij een concentratie wordt verkregen, die een moderne bevloei ing van honderdduizend hectaren moge lijk maakt. Dit enorme project wordt met Amerikaanse hulp uitgevoerd, en aan het ontwerp ervoor werd medegewerkt door een hoofdingenieur van de Tennessee Val ley Authority. Het bodemonderzoek in dit gebied en de aanleg van een suikerplan tage geschiedt met medewerking van de Nederlandse Heidemaatschappij. Ook op andere terreinen heeft men de hulp van Nederlandse deskundigen ingeroepen, bij voorbeeld van het Internationaal Oplei dingsinstituut voor Luchtkartering in Delft. REEDS ONDER HET BESTUUR van de vader van de huidige regeerder, sjah Ricza, is Perzië de nieuwe weg ingesla gen. Hij ging in zijn bewondering voor het Westen zo ver, dat hij 't dragen van Euro pese broek en jas voorschreef „en wie niet wilde, die hing. Letterlijk", aldus de schrijver. „Fez en astrakan muls dienden te verdwijnen en plaats te maken voor de Europese hoed, maar sjah Reza was een wijs man die begreep, dat er al zoveel ver anderd was en dat dit nu wel eens net te veel zou kunnen zijn. Zo vond hij dan goed dat zijn mannelijke onderdanen zich bij wijze van overgangsmaatregel zouden tooien met een kepi, die enige gelijkenis had met de ouderwetse uniformpet van Franse plattelandspostbodes. De mollas, de mohammedaanse geestelijke leiders protesteerden. Het hoofddeksel had een klep en die zou de dragers ervan kunnen beletten bij het gebed met het voorhoofd de grond te raken, gelijk voorgeschreven. De sjah trok zich van dit argument weinig aan; hij meende dat men de kepi dan maar achterstevoren moest dragen!" MEN KAN zich in „Perzië zonder sluier" ook verlustigen in een sfeerrijke beschrij ving van het paleis van Darius, waarbij de schrijver de opgravingen van nabij ge volgd heeft en van de oude hoofdstad Is fahan. Heel interessant is de bouwgeschie denis van de keizerlijke moskee aldaar, die zich afspeelde onder het bewind van sjah Abbas I in de zestiende eeuw. De architect ervan vroeg na het gereedko men van de funderingen en de muren vijf jaar uitstel opdat het gebouw zich in deze staat afdoende zou kunnen zetten. Maar de sjah wilde het af zien en beval hem op straffe des doods het te voltooien. Daarop verdween de architect en vijf jaar lang werd hij vergeefs gezocht door de diena ren van de woedende sjah. Maar na vijf jaar keerde hij terug en hij kreeg gena de van zijn opdrachtgever doordat hij kon aantonen, dat zich 'n niet geringe kink had voorgedaan en dat de muren verder de bodem in waren gezakt. Daarop werd on der zijn leiding het prachtige bouwwerk voltooid. Een bijzonder leerrijk gedeelte van het boek is gewijd aan de geschiede nis en de techniek van de Perzische ta pijtkunst. De bekende Italiaanse mode-ontwerper Federico Emilio Schuberth, die ex-keize rin Soraya en Gina Lollobrigida onder zijn klanten telt, moet 11.480.988 lire (on- gpveer 59,000 gulden) betalen aan achter stallige sociale voorzieningen ten behoe ve van zijn personeel. Het bureau voor sociale voorzieningen had het proces tegen de couturier aanhangig gemaakt. De ach terstallige betalingen liepen terug tot 1944 en het kostte de rechterlijke instanties drie jaar om tot een uitspraak te kunnen ko men. DE AMERIKAANSE hulpverlening aan Perzië dateert van voor de eerste wereldoorlog, nadat in 1906 het auto cratische bewind van de Sjahs, dat eeuwen had geduurd, met één slag werd vervangen door een constitutio nele monarchie, ondanks Russische en Britse tegenwerking. Er kwam een ge kozen volksvertegenwoordiging, die ech ter onmachtig was hervormingen door te voeren omdat de schatkist leeg was. Rusland en Groot-Brittannië beletten Perzië geld te lenen tegen onderpand van de kroonjuwelen of zich anderszins van geldmiddelen te voorzien. In die omstandigheden richtte de Perzische regering zich tot de president der Ver enigde Staten, Taft, met het verzoek Amerikaanse deskundigen beschikbaar te stellen. ALS VERREWEG de grootste schuldei sers van Perzië eisten Rusland en Groot- Brittannië dat de Perzische regering hun de aanstelling van buitenlanders ter goed keuring zou voorleggen. De Britse en Russische mening over het aanstellen van buitenlanders in Perzië liepen niet paral lel. De Britten verzetten zich, in "tegenstel ling tot. de Russen, niet tegen Amerikaan se deskundige bijstand, omdat zij van me ning waren, dat de Verenigde Staten geen grote Europese mogendheid waren en om dat zij, niet zoals de Russen, Perzië van de kaart wilden doen verdwijnen. Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken nam aan dat er geen be zwaren waren. W. Morgan Shuster, onderdaan van de niet-belanghebbende Verenigde Staten, kwam in 1911 met een staf Amerikanen naar; Perzië om als schatmeester-generaal ox-de op de financiën te stellen. De Majlis (parlement) schonk hem haar volledige vertrouwen en bekleedde hem met uitge breide volmachten. „Nooit heeft een vreemdeling een vreemd land trouwer ge diend dan hij," zo zegt de Nederlander Dunlop in zijn boek „Perzië voorheen en thans" (1912). De Amerikaan heeft zijn verblijf in Perzië echter nauwelijks 'n jaar kunnen rekken tegen de openlijke Rus sische dreigingen en de ondergrondse Brit se tegenkanting in. Shuster heeft over zijn bittere ervarin gen, heet van de naald, een boekje open gedaan onder de titel: „The strangling of Persia. A record of European diploma cy and oriental iatrigue (1912)" (De wor ging van Perzië. Een document van Euro pese diplomatie en oosterse intrige), dat hij in Londen liet verschijnen. Hij schrijft daarin onder meer: „Twee machtige, en verondersteld verlichte christelijke na ties gooiden het op een akkoordje met de waarheid, de eer, het fatsoen en het recht, en tenminste een van hen deinsde zelfs niet terug voor de meest barbaarse wreedheden om zijn politieke doeleinden te verwezenlijken en om Perzië alle hoop op zelfherstel te ontnemen". 1-Iij haalt de volgende uitlating aan van een Britse jour nalist, die getuige was van een moord die Russische troepen op een geestelijke lei der pleegden op een mohammedaanse hoogtijdag: „De uitwerking van deze gru weldaad op de Perzen was dezelfde als die welke het ophangen van de aartsbisschop van Canterbury op Goede Vrijdag op het Engelse volk zou hebben gemaakt." Hoe zeer de nationalisten hun hoop op de Ame rikanen en hun machtig land hadden ge vestigd bleek twee dagen nadat Shuster in 1912 met de nieuwste auto van de jonge Sjah was vertrokken. In Teheran werd ge schoten op een der achtergebleven Ame rikanen. Vier samenzweerders ontkwa men, maar het tweetal, dat de schoten had gelost, werd gevangen genomen. Het ge heime genootschap waartoe zij behoorden, had besloten een paar Amerikanen op te offeren ten einde een incident uit te lok ken, dat de Amerikaanse regering zou kun nen bewegen in te grijpen ten gunste van Perzië. HET ONTBRAK in Groot-Brittannië en zelfs in het tsaristische Rusland niet aan critici op deze politiek van knevelarij. Zij vonden evenwel geen gehoor in regerings kringen, die Shuster zonder meer verwe ten dat hij de zaak der Perzische natio nalisten tot de zijne maakte. Dit ant woord kreeg Shuster eveneens in een hoofdartikel van de Londense Times, toen hij in een brief aan de redactie zijn be klag deed over de Britse politiek. De Rus sische regering liet weten dat de hervor mingen in Perzië geleidelijk tot stand moesten komen op een wijze waarbij re kening gehouden zou worden met de Rus sische belangen. Het slot, na Shusters vertrek, is ge weest, dat het Perzische parlement voor twee jaar werd ontbonden, openbare bij eenkomsten werden verboden en het me rendeel der dagbladen niet mocht ver schijnen. Tot aan de eerste wereldoorlog was het met de Perzische zelfstandigheid gedaan. De hoofddirecteur van de coöperatieve Condensfabriek Friesland, ir. J. B. Ritze ma van Ikema, heeft te Leeuwarden in een persbijeenkomst verklaard, dat de zuivel crisis 1958 tot het verleden behoort. Hoe wel men begin dit jaar de situatie voor de komende zomer nog zeer somber in zag, is de huidige ontwikkeling toch wel van dien aard, dat de conclusie, dat de zui velcrisis verleden tijd is, gewettigd is. Produktie en afzet zijn op een gezonde basis gekomen en er wordt thans gezocht naar een prijspeil, dat de garantieprijzen voor de boeren vrij dicht benadert. Oor zaak van de crisis was een stijgende melk- produktie in West-Europa en een con sumptie die, hoewel ook stijgende, daar mede geen gelijke tred hield. Hoewel de ze gang van zaken zich voorlopig nog wel zal voortzetten, kan momenteel, aldus de heer Ritzema van Ikema, toch worden ge sproken van een vrij gunstige situatie. Door de vorig jaar opgetreden prijsver laging zijn de oude voorraden opgeruimd. De oorzaak van de crisis is niet verdwe nen, maar het is opmerkelijk dat thans, nu de prijzen van boter en kaas weer stij gende zijn, de consumptie toch niet terug loopt. De afgelopen winter zijn de prijzen weer op behoorlijk peil gebracht en de vraag naar de produkten is goed. De bin nenlandse, maar ook de exportcijfers ge ven reden tot tevredenheid. Prof. Beel heeft geantwoord op vragen van het communistische Tweede-Kamer lid de heer Bakker over redevoeringen, die Prins Bernhard in april te Las Vegas en Dallas in Amerika heeft gehouden, onder meer over de NAVO. Prof. Beel zegt in zijn antwoord, met instemming van deze redevoeringen kennis te hebben genomen. Voorts merkt prof. Beel op, dat de Prins niet namens de Nederlandse regering ge sproken heeft. Het is uit grondwettelijk oogpunt niet in strijd met de positie van de Prins dat hij dergelijke redevoeringen houdt. Prof. Beel zegt, moeilijk te kunnen aan nemen, dat aan de in bona fide persorga nen verschenen verslagen betreffende de inhoud van deze redevoeringen 'n tenden tieuze en op meer dan één punt onjuiste weergave zou zijn te ontlenen als in de vragen van de heer Bakker is vervat. Advertentie ,5ïT.TWIï3'*sT -. rr- Neem 2 of 3 VALDISPERT dragees en U wordt weer rus- tig, opgeruimd en kalm. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natuur- produkt zonder reuk of smaak. Ook nerveuze kinderen nemen het graag in en verdragen het goed. Het klopt al weer: M31 Vraag L'u> apotheker of drogist. BEVALLEN van een zoon: 15 mei: P. Scheelings-Vonhof; 16 mei: I. van den Brand-Jellema; W. Adrichem-de Goede; M. Tukker-Kragt; L. A. J. Tuijn-Elstgeest; 17 mei: E. C. Rijnbergen-van Schaik; C. G. Baars-Fielmich; A. C. Pieke-Zweers; E. Mosch-van Leeuwen; C. J. Beelen-van der Meij; A. Schuurman-Veldhuisen; 18 mei: M. van der Burgh-Alleda;. M. C. Dubbe- Roggeveen; 19 mei: M. Rutgers-Schotanus. BEVALLEN van een dochter: 16 mei: L. Verkijk-Bleeker; E. Heuverkamp-van der Veldt; J. H. A. Bouckaert-Hoogland; M. A. Maitimo-Simons; J. M. Waanders- Kanters; A. van Norde-van Werkhoven; J. C. Bootsma-Warnaar; 17 mei: C. J. Elfe- ring-Haertlein; K. Damo-Prins; 18 mei: C. M. Bouma-Herben; H. G. Postma-de Jonge; R. Nieuwkoop-van Rijswijk; 19 mei: A. J. Breijer-Keetlaer. ONDERTROUWD: 19 mei: J. Dobber en H. J. G. Streefland; B. A. Maat en J. van Ravensteijn; J. D. Tolsma en M. W. van Langeveld; J. A. van den Haak en C. J. J. Brans; M. van Geenen en H. N. Hoving; J. E. Lijnzaat en P. Klooster; W. P. 't Hart en A. C. Wesselink. GETROUWD: 16 mei: D. van der Werf en R. A. Wiersma; J. H. Brand en J. J. van Bilderbeek; P. Postma en R. M. O. van Wanrooij; A. J. L. Angenent en J. M. E. Balk; 19 mei: L. A. Winnubst en C. J. C. Toeset; H. S. Bakkenhoven en R. L. van der Meij; W. R. van der Reijden en R. Dingjan; P. Schuurman en C. T. Walker; J. C. W. Bruning en D. van de Werken; E. A. Struik en W. G. Schouten; C. Dreijer en E. J. A. Cuijpers. OVERLEDEN: 15 mei: J. Menick, 1 d., Bilderdijkstraat; J. J. Vieselman, 89 j., Gasthuisvest; G. C. H. Visser-Dankmeijer, 57 j., Emmalaan; J. M. Schreuder, 68 j., Lam- brecht v. Dalenlaan; 16 mei: E. Slot-Hoe- kema, 78 j., Mr. Cornelisstraat; T. W. Kers- bergen-Nieuwenhuizen, 53 j., Zomervaart; J. van Gelder, 65 j., Gijsbr. v. Aemstel- straat; N. Walbrecht, 69 j., Drilsmaplein; J. Kramer, 21 j., Hazepaterslaan; 17 mei: C. H. Verkroost-Vaars, 76 j., Westerhout- park; 18 mei: A. Muschter-van Schoon- drager, 75 j., Kweektuinstraat; F. Visscher. 56 j., Rollandstraat. Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde dozen i f 1.80 en l 3.- Los: f L- per 100 gram. (Van onze correspondent in Bonn) Tot het midden van de volgende maand zal de rechtbank te Frankfort aan de Main wachten of vier vroegere „meesterspion nen" tot overeenstemming kunnen komen over een eis tot schadevergoeding. Lukt dat het viertal niet dan zal het gerecht zelf een beslissing nemen. De Franse schrij ver Michael graaf Soltikov heeft onlangs een boek geschreven, getiteld „La Chatte" (De Kat), waarin hij een boekje open doet over het lot van een befaamd spionne uit de Tweede Wereldoorlog. Het gaat hier om de thans 49-jarige Mathilde Carré, die thans hartpatiënte en voorts bijna blind is. Tijdens de oorlog zwermden om haar een reeks mannen, van wie de voornaamsten dezer dagen te Frankfort het een en ander hebben verteld over de spionageactivitei- ten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Als eiser verscheen in het proces de blonde Pierre de Vomécourt, onderscheiden met de orde van het Franse Legioen van Eer. Vomécourt was eens majoor bij de Fran se anti-spionagedienst. Hij had als getui ge mee naar Frankfort genomen de voor malige majoor van de Blitse anti-spiona gedienst Cowburn. En dit tweetal stak van wal tegen een tweetal Duitse voormalige spionage-experts, de voormalige onderof ficier Bleicher en de voormalige majoor Eschig. Vomécourt beweerde, dat zijn eer als officier door het boek van Soltikov was aangetast. Hij eiste het weglaten uit het boek van de betreffende zinsneden en daarnevens een schadevergoeding van 50.000 mark. De achtergrond van het proces kan als volgt geschetst worden: Vomécourt be hoorde tot de eerste Franse spionnen, die na 1940 per parachute in Frankrijk wer den neergelaten om daar een spionagenet en een verzetsorganisatie op te bouwen. Als contactpunt moest hij het hebben van Mathilde Carré, die van de eerste dag na de val van Frankrijk, voor de Fransen in Londen als spionne tegen de Duitsers werkte. Maar de Duitse anti-spionage-expert Bleicher had in het spionnenjargon schijnt te heten: „de kat" gevangen vóór Vomécourt in Frankrijk was gekomen en kans gezien Mathilde Carré „om te draaien", zoals het Mathilde ging namelijk voor de Duitsers werken, nadat zij de geliefde van Bleicher was geworden... Zij zond valse berichten naar Londen. Vomécourt, evenwel, slaag de" er ha vérlöbp van tijd in contact met ,-,de kat" op te nemen en. ..'haar weer aan de Franse kant te krijgen, waarop zij zo gaat het fantastische maar vermoede lijk ware verhaal verder weer voor de geallieerden en tegen de Duitsers ging werken! De Duitser Bleicher kreeg dat al spoedig door, snapte Vomécourt en Mathilde en... Rotterdam heeft voor de dertiende keer zijn opbouwdag gehouden. In zuid werd het bejaardencentrum De Nachtegaal namens de Dienst van Volks huisvesting opgeleverd. Dit centrum om vat een complex van 136 woningen en een verzorgingstehuis. Vérvolgens werden de installaties van de Nieuwe Matex n.v. aan de Welplaatweg in werking gezet door de echtgenote van de directeur van het havenbedrijf. Dit be drijf heeft hier een opslagcapaciteit van 450.000 m3 voor minerale olie, oplosmid delen en chemicaliën. Er zijn drie steigers voor vier tankschepen tot 48.000 ton en een andere steiger voor de binnenschepen. Toen daarna in het Botlekgebied de eer ste paal die achteraf de 51ste bleek te zijn zou worden geslagen voor de vesti ging van Ketjen-Carbon n.v., was ook de burgemeester van Rozenburg, de heer J. C. Aschoff, aanwezig. Hij assisteerde te vens bij het inslaan van de paal. Des middags werd op de hoek van de Oude Binnenweg en de Coolsingel het beeld „Jacques" ontworpen door prof. L. O. Wenckebach, door wethouder mej. mr. J. Zeelenberg onder grote belangstelling onthuld. Op het terrein waar de „Florida 1960" komen moet werd de eerste spant geplaatst voor de „Koningshof". In het St. Francis- cus Gasthuis werd een nieuwe vleugel in gebruik genomen. Het laatste bezoek gold het Rijnhotel, dat als onderdeel van het A.M.V.J.-ge bouw op de hoek van de Kruiskade en de Mauritsweg althans aan de buitenkant ge reed is gekomen. De ingebruikneming zal over ruim twee weken plaats hebben. Het wordt een toeristenhotel met 240 bedden. In het A.M.V.J.-gedeelte komen 90 ka mers, benevens een zelfbedieningsrestau rant, zalen voor recreatie en lezingen, sport, toneel en film. Tot besluit van de opbouwdag werden in de Rotterdamse schouwburg opbouwfilms vertoond. Ook werd een reprise gegeven van „Wie trouwt de weduwe?" door leden van het Rotterdams Toneel. De 14-jarige Jacob Vermeer uit Apel doorn is om het leven gekomen tengevol ge van een granaatontploffing in de Im- bosch bij Eerbeek. Hij had met drie vrien den de granaat gevonden. Toen zij tracht ten het projectiel te demonteren, ontplof te het, met het gevolg dat Jacob Vermeer dodelijk werd getroffen. De drie andere jongens zijn met min of meer ernstig letsel in een ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. stelde hen in de gelegenheid naar Enge land te vluchten! Daar werd, in juli 1942 Mathilde Carré, gearresteerd. Zij werd m 1945 aan Frankrijk uitgeleverd, in 1949 ter dood veroordeeld, maar in 1955 op vrije voeten gesteld. Nog tijdens de oor log keerde Vomécourt naar Frankrijk te rug om, aldus Bleicher, de laatstgenoem de te doden hetgeen de Franse officier ontkent. Waarop Bleicher weer zei, dat Vomécourt zijn eigen leven had gered door hem, Bleicher, in 1942 de namen te noe men van een reeks Franse spionnen die dan ook door de Duitsers gearresteerd konden worden... Bleicher had er voor gezorgd, zo be weert hij, dat deze spionnen na de oorlog weer naar hun land konden terugkeren, zoals de afspraak Bleicher-Vomécourt ook had geluid. Nee, zei Vomécourt, ik heb slechts de namen van diegenen opgege ven, die door Mathilde Carré aan Bleicher waren verraden. Over en weer beschuldigde men elkaar op deze wijze in het proces te Frankfort. De rechters wisten geen uitweg in de dool hof. zoals die in de roman „La Chatte" tot uiting komt. Daarin komt de versie- Bleicher meer aan haar trekken dan die van Vomécourt, die dan ook om schade vergoeding vraagt. Graaf Soltikov heeft zich nu bereid verklaard uit zijn boek de desbetreffende, voor Vomécourt moge lijk beledigend zijnde, zinsneden (waarin gezegd wordt dat Vomécourt het verraad van Mathilde Carré niet aan Londen heeft gemeld omdat zij ook zijn geliefde was geworden..) te schrappen, maar hij wei gert om ook maar één mark aan Vomé court te betalen. Medio-mei zal het ge recht ingrijpen tenzij de ex-spionnen onder elkaar tot een vergelijk zijn geko men. Het Britse wereldrijk is gegrondvest op drie instellingen, namelijk het ont bijt, de kostscholen en de thee. Een Engelsman die 's morgens van tafel op staat, is na zijn maal van porridge, ge stoofde vruchten, vlees of vis, ge bakken eieren met spek, toast met marmelade en thee gereed om de we reld te veroveren. Een Duitser of Fransman met een schriel Brötchen of croissant in de maag sukkelt onzeker naar zijn kantoortje en begint daar grommig enveloppen open te snijden. Pas omstreeks tivaplf uur gaat hij een stevig maal tot zich te nemen, maar die paar uur maken het verschil uit tussen oproerige overzeese gebiedsdelen en The British commenwealth of Nations. Wie ooit de kale slaapzalen of donkere kamertjes van de Engelse kostscholen aanschouivde en de vreemde gewassen zag die de bewoners onder de naam van aardappelen en groente voorgezet krij gen, begrijpt wel dat mensen die zoiets hebben kunnen doorstaan, tegen alles bestand zijn. Zij zullen noch door ge bakken sprinkhanen noch door over nachten in bomen of in igloos afge schrikt worden. De derde steunpilaar van het Britse wereldrijk is de thee, want hoe energiek en gehard de mens ook is, hij heeft toch graag een band met thuis. En dat heeft de Engelsman door de thee. Zijn drank van gedroogde bladeren kan hij overal tot zich nemen, wil hij tussen het bruggenbouwen, het ontginnen en polospelen door eens aan de groene velden van Engeland denken, dan neemt hij een „nice cup of tea". Het roeien op de rivier, het geroep van „Over" of „Well bowled" op stille zomeravonden, de heuvels met hun prachtige oude bomen en bloeiende meidoornhagen dat alles komt hem dan voor de geest, hij is door zijn kopje thee altijd verbonden met zijn vader land en nooit eenzaam en verlaten. Een kloek en onverschrokken volk dat met zijn ontbijt in de maag. gehard door de colleges en verkwikt door de thee, de wereld bereist. LONDEN (UPI) Scotland Yard heeft vandaag een dringend beroep gedaan op de twee jong» blanken, die zondagmorgen een stervende West-Indiër in een taxi hiel pen, zich te melden. Naar aanleiding van de moord op de 32-jarige neger Kelso Cochrane maakte gisteren de plaatsver vangend commissaris voor West-Indiërs, Allen Morais, een rondgang in de wijk om er bij de kleurlingen op aan te dringen „pacifisten" te zijn en zich afzijdig te houden van gewelddaden. Morais noemde de theorie van Scotland Yard dat hiér van een roofmoord sprake moet zijn geweest en dat er geen rassen haat in het spel was bij het neersteken van de neger de grootste nonsens. Er is nog een factor, die dreigt de reeds broeiende spanning in Nottinghill te ver groten. De fascist Sir Oswald Mosley heeft namelijk aangekondigd, dat hij zal trach ten door het district afgevaardigd te wor den naar het parlement. Zijn leuze is „suprematie van de blanke" en aanplak biljetten met zijn portret hebben het dis trict al overstroomd. De linksgeoriënteerde „Socialist labour league" heeft voorgesteld, dat „patrouilles van blanke en kleurlingenarbeiders" de bewaking van Nottinghill van de politie overnemen om gewelddadigheden te voor komen. „Deze defensiepelotons zullen de sterke arm worden om de fascisten van de stra ten te vegen", zei een woordvoerder van de liga. Spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal zijn eerstvolgend spreekuur houden op zater dag 30 mei om half elf.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3