In Haarlemmermeer zal misschien meer van zestig ha. ontstaan Landbouwschap stuurde uitvoerig verlanglijstje aan formateurs Uitbreiding Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum met drie paviljoens Gaul behield de leiderstrui in de Ronde van Italië „Cycloop" uit IJmuiden sleept brandende Noor bij Oman 11 Rijkswaterstaat wil zand winnen Inpoldering Markerwaard verdient voorkeur Voormalig commandant van parketwacht stond terecht Jarenlang had hij te hoge declaraties ingediend Kappers willen herziening der tarieven Cursus over afweer van radioactieve straling De honderdduizend op 19168 Onderhandelingen tussen Douglas en K.L.M. Gasontploffing in boerderij, vier gewonden A. Ledeboer overleden Race met twee slepers van Smit gewonnen „Henriëtte B" wordt naar Brest gesleept Nederlandse volleybalteams tegen België Braziliaanse uitnodiging voor winnaar Europa Cup Afmetingen ?u<3o-?foe Jitsoe Japanse judoka's te gast in Bloemendaal Go» Dudok van Heel nationaal amateurkampioen Donner begon met zege in Zürich Elenk Buis de sterkste amateur-stayer op de Goffertbaan Jeugdig B-team speelt in Zandvoort tegen Denen $&eton Argentinië kandidaat voor Spelen van 1968 Rusland wil Zuid-Afrika uitsluiten voor Spelen Kennemer lyceum won het schooltennistoernooi WOENSDAG 2 0 MEI 1959 Als de plannen van de Rijkswater staat geen belemmering ondervinden, zal ten zuiden van de Cruquius- en de Kruisweg, tussen de Spieringweg en de Spaarnetocht, in Haarlemmer meer een zandput worden gegraven van zestig ha. Het hierdoor ontstane meer zou met de daarbij behorende oeverstroken geschikt worden gemaakt voor recreatie. Het in Haarlemmer meer gewonnen zand is bestemd voor de aanleg van de rijksweg van de Velsertunnel naar de Rijksweg Am sterdamDen Haag bij Sassenheim en voor een aftakking daarvan, die evenwijdig komt te lopen aan de be staande Schipholweg naar Schiphol. Voor de aanleg van deze wegen zal zes a zeven miljoen kubieke meter zand no dig zijn. De Rijkswaterstaat wil dit zand dicht bij het werk winnen. Ten opzichte van de zandwinning op verder van 't werk liggende plaatsen zou hier een besparing van ongeveer acht miljoen gulden worden verkregen. De ontworpen put wordt zo groot, dat niet voldoende dempspecie kan worden gevonden om het gat op te vullen. Daarom wil men het door de afgraving ontstane meer een recreatie.bestemming geven. De Vereniging Proefstation voor de Bloembollencultuur en het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening hebben ver klaard dat tegen de zandwinning geen overwegende bezwaren bestaan, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Gedeputeerde Staten hebben thans de Pro vinciale Staten voorgesteld aan de zand winning mee te werken door de Rijkswa terstaat ontheffing te verlenen van de bo- demverlagingsverordening. Zij zijn na een onderzoek tot de conclusie gekomen dat in de omgeving van de aan te leggen we gen geen andere, betere plaats 'voor de zandwinning is te vinden. De zandput is geprojecteerd in 'n gebied dat in het nog niet door de Kroon goedge- G.S. van Noordholland In een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben Gedeputeerde Sta ten van Noordholland meegedeeld, dat het standpunt van de kleinst mogelijke meer derheid in het college is, dat bij de volgor de van inpolderingen van het IJsselmeer de voorrang moet worden verleend aan de Markerwaard. De voltooiing van de Mar kerwaard en Zuid-Flevoland wordt voor Noordholland van groot belang geacht, maar de argumenten, welke in 1955 heb ben geleid om aan de inpoldering van de Markerwaard voorrang te verlenen, zijn nog onverminderd van kracht, aldus het college. "tSedëpüteérde Staten merken op, dat door de inpoldering van de Marker waard het noordelijk deel der provincie een achterland zal verkrijgen. Het zal bovendien met vermijding van de thans be staande grote omwegen met het noordoos ten, het oosten en het zuidoosten van ons land worden verbonden, waardoor het uit zijn schiereilandpositie zal worden verlost. Voorts merkt de meerderheid van het col lege op, dat de inpoldering van de Mar kerwaard past in het door de „Werkcom- missie westen des lands" uitgestippeld be leid. Het college spreekt ten slotte de wens uit, dat de voltooiing van de beide polders zo snel mogelijk zal geschieden, hoe ook over de volgorde der inpolderingen zal worden beslist. Een 62-jarige adjudant der rijkspolitie uit Amsterdam, voormalig commandant van de parketgrocp in het paleis van Jus titie, moest voor de rechtbank terecht staan omdat hij jarenlang op de declara ties meer transporten van gevangenen en daarvoor gemaakte tram- en buskosten had vermeld dan inderdaad waren ver voerd. Jarenlang had hij ook een te hoog aantal voedingen en kosten daarvan voor de gevangenen genoteerd. Hij had zich ook nog aan verduistering in functie schuldig gemaakte: hij had énkele bus sen poetsmiddelen, wat sponzen en zeem lappen uit het Paleis van Justitie mee naar huis genomen. De officier van Justitie nam het hem vooral kwalijk, dat hij zich bij zijn pen sionering vorig jaar door zijn hoogste su perieuren bij zijn zeer feestelijke afscheid heeft laten toespreken en bewieroken en dat hij cadeaus had geaccepteerd, in plaats van met stille trom te vertrekken. Volgens de officier had hij maandelijks gemiddeld f 50.- tot f 70,- aan zijn malver saties verdiend, zodat dit bedrag in de loop van de ten laste gelegde periode van ruim 4 jaar tot ongeveer f 3500.- moet zijn opgelopen. De fraude kwam aan het licht, toen verdachte's opvolger bemerkte, dat hij veel minder onkosten maakte. De officier van Justitie was van oordeel dat ieder vergrijp in een dergelijke ver trouwenspositie gevoelig dient te worden gestraft. Daarom eiste hij één jaar met aftrek van twee weken voorarrest. De verdediger betoogde dat de verdachte in de naoorlogse periode on deze voor hem totaal ongeschikte post is gekomen in d-"1 sleur van een periodieke bevordering, waarbij het rijk helemaal niet op de ca paciteiten let.Volgens pleiter miste de verdachte de hoedanigheid die voor de positie van een commandant vereist zijn en kon hij absoluut geen administratieve werkzaamheden verrichten. Deze zaak heeft, van hem een gebroken man ge maakt. Pleiter vroeg ten slotte een ge heel voorwaardelijke straf. Hiertegenover werd opgemerkt, dat de verdachte een auto en een televisietoestel bezit. Aan terugbetaling van de schade was hij nog niet begonnen. Donderdag zal de rechtbank uitspraak doen. keurde streekplan voor Zuid-Kennemer- land is aangewezen voor „agrarisch be drijf c.a.". De zandwinning is met deze bestemming in strijd. Gedeputeerde Staten vragen machtiging om stappen te doen teneinde de winning van het zand mogelijk te maken. Zij zul len van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de uitspraak moeten verkrijgen dat hij geen gebruik zal maken van zijn bevoegdheid om tegen de uitvoe ring van een voorgenomen werk in strijd met een vastgesteld streekplan bezwaar te maken. Voorts zullen Gedeputeerde Sta ten de medewerking van de minister moe ten hebben teneinde te bewerkstelligen dat de Kroon bij zijn beslissing over 't streek plan met de zandwinning rekening houdt. Het streekplan zal dan aan de beslissing van de Kroon moeten worden aangepast. Intussen heeft de gewestelijke raad van het Landbouwschap in Noordholland be zwaren tegen het plan van de Rijkswater staat ingebracht. De zandwinning is naar het oordcel van het Landbouwschap in strijd met het streekplan. Niet alleen gaan hier potentiële bollengronden verloren, maar ook de omgeving zal de nadelige ge volgen van de afgraving ondervinden. Ge vreesd wordt namelijk dat de zandwinning een Verandering in de waterhuishouding en een mogelijke verzilting zal veroorza ken. Eén bedrijf van 24 ha. kan de Rijkswater staat reeds aankopen. Als hier een zand put van zestig ha. zal ontstaan, zullen echter enkele bedrijven worden gedupeerd. In Apeldoorn is onder voorzitterschap van de heer S. Oudakker uit Hillegom een landelijk congres van de Chr. Kap perspatroonsbond gehouden. Medege deeld werd dat per 1 juli 1960 vermoede lijk de nieuwe c.a.o. voor de kappers branche zal worden ingevoerd, waarbij geen fooien meer in de lonen bereken i zijn De Christelijke Kapperspatroonsbond staat op het standpunt, dat dan gelijktij dig een herziening van de tarieven nodig zal zijn. Men wil onder meer de tarieven voor kinderen en volwassenen gelijkma ken, omdat kinderen tegenwoordig nog meer werk dan een volwassene opleve ren. Het departement van Economische Zaken is het echter met dit standpunt nog niet eens. Bij ruim honderdvijftig instanties van politie, justitie, douane en Kon. Mare chaussee is voor achthonderd ambtenaren van deze diensten en dit wapen een spoed cursus over de afweer tegen de gevaren der radioactiviteit in vredestijd begonnen. Als adviseurs bij de samenstelling van deze lessen treden twee Nederlandse des kundigen op het gebied der radioactiviteit op: de algemeen directeur van het Rijks instituut voor de Vooksgezondheid, dr. J. Spaander, en het hoofd van de afdeling ra dioactiviteit bij dit instituut, dr. L. Strackee. Behandeld wordt het wezen van de ra dioactieve straling en de uitwerking ervan op het menselijk lichaam. Een overzicht wordt voorts gegeven over de afweer- methoden die thans reeds in ons land ver wezenlijkt zijn. Ten slotte wordt uiteenge zet hoe de aanwezigheid van radioactief stralingsgevaar kan worden vastgesteld en worden enige wenken gegeven over het nemen van tegenmaatregelen. In de heden gehouden trekkingen van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gulden gevallen op lot no. 19163. De verschillende series van het lot waarop de honderdduizend is gevallen zijn verkocht in Haarlem, Middelburg Amster dam, Delft en 's-Gravenhage. De heer C. Romijn in Haarlem verkocht in serie F slechts een half lot. De heer Romijn verkocht dit halve lot in tien twintigjes, die alle door verschillende per sonen werden gekocht. Eén twintigje ging naar iemand in Spaarndam. Serie D van het lot werd in Amsterdam verkocht aan de personeelsclub van een machinefabriek. Serie A van het lot werd verkocht in Vlissingen. Serie E wer dverkocht als een half lot en twee kwart loten in 's-Gravenhage. Serie C wer dverkocht in Delft. Serie B van het lot werd in Amsterdam verkocht. (Van onze Haagse redacteur) Het Landbouwschap heeft thans de brief gepubliceerd, door middel waarvan het tijdens de kabinetsformatie de formateur heeft ingelicht over een aantal wensen met betrekking tot het agrarisch beleid. Het Landbouwschap zegt dat ook in de toekomst onderzoek, onderwijs en voor lichting niet gemist kunnen worden en dat daarnaast de aandacht gericht dient te zijn op de verkaveling en de waterhuis houding van de grond in de afgelegen ge bieden. Een verantwoord ruilverkavelings programma zal een omvang van vijftigdui zend hectaren per jaar moeten hebben. In bepaalde gevallen wil het Landbouw schap ook boerderijbouw bij kleinere op pervlakten dan vijftien hectaren gesubsi dieerd zien. In de ruilverkavelingsgebie- den zal de tijdige overgang van de jonge ren naar andere bedrijfstakken bevorderd dienen te worden, terwijl de gronden in de nieuwe IJsselmeerpolders ter beschik king moeten worden gesteld van de door de ruilverkaveling getroffen land- en tuin bouwers. Met het oog op de werkgelegenheid be pleit het Landbouwschap een ruime sub sidiepolitiek voor boerenwerken. Het wenst een verbetering in de verhouding van lonen en arbeidsvoorwaarden van het agrarische en het overige bedrijfsleven. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten voorge steld een krediet beschikbaar te stellen van acht miljoen gulden voor het bouwen van drie paviljoens op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum en eén.ey^gkradtet van 180.000 voör 'dé verbouw en uitbreiding van de voormalige afdeling, voör besmettelijke ziekten tot tuberculose-paviljoen, waar voor de Provinciale Staten reeds bedragen beschikbaar hebben gesteld. Voorts vra gen Gedeputeerde Staten een bedrag van 550.000 beschikbaar te stellen voor het bouwen van een werkplaatsengebouw. Blijkens de toelichting zijn deze kredie ten nodig omdat de patiënten van het bin nenkort op te heffen ziekenhuis te Medem- blik moeten worden ondergebracht. In Bakkum zal een ruimte ontstaan voor drie honderd bedden. Weliswaar telt Medem- blik er drieënzestig meer, maar aangezien door de medische directie van Bakkum de stellige verwachting wordt gekoesterd, dat een betere outillage de medische en verpleegkundige behandeling dermate gunstig zal behandelen, dat een snellere doorstroming van patiënten zal worden verkregen, mag worden verwacht, dat een geringere beddencapaciteit door een intensievere en dus efficiëntere behande ling van de patiënten geheel of goeddeels zal worden gecompenseerd. Vroeger had het in het voornemen van Over aankoop van nog vier DC-8-toe stellen (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zullen op dinsdag 26 mei op Schiphol onderhandelingen beginnen tussen de technische directie van de K.L.M. en een vertegenwoordi ging van de Amerikaanse Douglas-vlieg- tuigfabrieken, bestaande uit de onderdi recteur van de commerciële verkoopaf deling, de heer J. W. Clyne, de directeur van de Douglas-vestiging in Europa, de heer M. Olivo, en enige technici. De besprekingen gaan over de verhoging van de bestelling van de K.L.M. op de nieuwe Douglas DC 8-toestellen, waarin de voortstuwing door middel van het straalprincipe wordt ondersteund door propellers. De K.L.M. heeft acht van de ze machines besteld, de delegatie van Douglas hoopt dit aantal tot twaalf te kunnen verhogen. Men verwacht, dat de besprekingen tot 1 juni zal duren. Te Klijndijk in de gemeente Odoorn in Drente heeft zich 's avonds laat een gas ontploffing voorgedaan in een boerderij. Vier personen liepen brand- en snijwon- den op. Zij moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Door een steekvlam waar mede de explosie gepaard ging, ontstond brand. Dank zij het optreden van een zoon des huizes, die juist van zijn werk hij is buschauffeur thuiskwam, werd de brand spoedig bedwongen. Hij wist zijn vier huis genoten in veiligheid te brengen. Zij lie pen daarbij brand- en snijwonden op. De muren van de boerderij werden ont zet en een deel van de ruiten sneuvelde. De oorzaak van de explosie is het ont snappen van gas uit een gasfles, dat ont plofte nadat een zoon met een brandende lantaarn de boerderij is niet aangeslo ten op het elektrische lichtnet in het woongedeelte kwam. Gedeputeerde Staten geleden de patiënten van Bakkum over te brengen naar Sant poort en Bakkum door gebruik te maken van onbezette plaatsen, welk aantal in 195-1 187 bedroeg. Bij 't ziekenhuis te Bak kum zou een nieuw paviljoen voor 180 tot 200 patiënten worden gebouwd en een aan tal vrouwelijke patiënten van het zieken huis Santpoort zou naar Bakkum worden overgeplaatst. Deze gang van zaken is thans echter niet meer voor verwezenlij king vatbaar. De reden hiervan is dat de onbezette plaatsen van 1954 niet alle meer beschikbaar zijn, omdat de ingrijpende restauratie van de ziekenhuizen met plaatsverlies gepaard gaat. Voorts kan niet verwacht worden, dat voor de dan ook noodzakelijke overplaatsing van tientallen verpleegsters voldoende medewerking wordt verkregen. Tenslotte zijn Gedepu teerde Staten tot de conclusie gekomen, dat het de voorkeur verdient, dat alle pa tiënten van Medemblik naar Bakkum wor den overgeplaatst en dat te Bakkum niet voor ongeveer 200 maar voor 300 patiën ten verpleegruimte zal worden geschapen. Tevens zullen werkplaatsen voor arbeids- therapie voor de patiënten en woningen voor de gehuwde personeelsleden moeten worden gebouwd. Over het garantiebeleid zegt het Land bouwschap, dat het stelsel van vaste prij zen en minimum-garantieprijzen voor ba- sisprodukten onverkort moet worden ge handhaafd. Voor sommige bedrijfstypen zou het garantiebeleid moeten worden ver breed of versterkt. Dit garantiebeleid moet verwezenlijkt worden door beïnvloe ding van de marktprijzen. Het Landbouw schap acht de verdeling van het marktri sico strijdig met het beginsel der mini mum-garantieprijzen. Het Landbouwschap spreekt zich voorts uit voor verdere vrijmaking van de han del in land- en tuinbouwprodukten in de Benelux, blijkt het ongerust over het voor nemen in een van minister Hofstra afkom stig wetsontwerp de vrijstelling van in komstenbelasting door waardestijgingen van landbouwgronden te laten vervallen, bepleit als voorheen de afschaffing van de omzetbelasting op boter en op diensten ten behoeve van de volksgezondheid, loon- ploegers, en dergelijke. Het is voorts van oordeel dat de grondbelasting niet meer past in het huidige belastingstelsel en dat de domeingronden onder het ministerie van Landbouw dienen te ressorteren. Ten slotte dringt het Landbouwschap aan op inpoldering van de Lauwerszee en op wet telijke maatregelen tegen verontreiniging van de lucht. In de ouderdom van 79 jaar is in Almelo overleden de heer A. Ledeboer, in leven directeur van de Twentsche Bank, commis saris van vele ondernemingen en bestuurs lid van talrijke verenigingen. De heer Ledeboer was tot 1926. toen het bankiershuis Ledeboer Co. te Almelo overging naar de Twentsche Bank, vennoot van deze firma. Van 1926 tot zijn pensione ring in 1945 was de heer Ledeboer directeur van de Twentsche Bank. Naast zijn functie van bankier vervulde de heer Ledeboer een zeer groot aantal nevenfuncties, zowel in het bedrijfsleven als in de culturele sector. Tot zijn overlijden was hij commissaris van de n.v. De Jong en Van Dam te Hengelo, van de Koninklijke Oldenzaalse Stoom weverij v.h. J. H Molkenboer en van de Textielfabriek Almelo. Voorts was hij com missaris van de Nederlandsch-Westfaalse Stoomtrammaatschappij, van de Katoen maatschappij v.h. Gebr. Scholten en Co. van de Gelders-Overijsselse Bankvereni- ging. van de Twentse Damast, linnen- en katoenfabriek te Almelo. Van 1922 tot 1942 was de heer Ledeboer lid van de Kamer van Koophandel. Van de Mij. tot exploitatie van kantoorgebouwen Ledeboer en Co. was de overledene lid van de raad van bestuur. Grote belangstelling toonde de thans overledene steeds voor het werk van de openbare leeszaal en bibliotheek in Almelo. Van de Nederlandse Heide Maatschappij was hij voorzitter en van de Stichting Rij wielpaden Oost-Overijsel bestuurslid. Voorts is de heer Ledeboer o.a. voorzitter geweest van de Almelose Rijwielvierdaagse. De sleepboot Cycloop van N.V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden heeft woensdag morgen om halfvier de 12490 ton meten de Noorse tanker „Mosborg", welk schip vijftig mijl uit de kust van Oman in de Indische Oceaan in brand was geraakt, vastgemaakt. De IJmuider sleper onder vond hevige concurrentie van de sleepbo ten Rode Zee en Maas van Smits inter nationale Sleepdiensten uit Rotterdam. Marconist J. van der Velde van de Cycloop ontving maandagmiddag als eer ste het bericht dat er brand was uitgebro ken in de machinekamer van de Mosborg en dat de tanker niet meer te manoeu vreren was. De IJmuider sleper zette onder commando van kapitein O. Edelen- bosch uit IJmuiden onmiddellijk koers naar de in nood verkerende Noor. De Cy cloop moest toen nog een afstand van vierhonderd mijl afleggen. De situatie aan boord van de Mosborg werd inmiddels steeds kritieker. Dé ka pitein van de Noor achtte het zelfs raad zaam een deel van de bemanning in de boten te zetten. Later werden 29 opvaren den van de brandende tanker opgepikt door de 21200 ton metende Noorse tanker Hoeghforum. De kapitein, de eerste stuurman en de marconist bieven aan boord. Zij slaagden De kapitein van de sleepboot „Pool- zee", die de Nederlandse kustvaarder „Henriëtte B" op sleeptouw heeft, heeft geseind, dat zijn sleep waarschijnlijk be houden zal kunnen worden. De „Hen riëtte B" maakte dertig graden slagzij door een verschoven lading erts. Er zijn tremmers aan boord van de „Henriëtte B" gegaan. Zij zijn erin geslaagd de la ding te verplaatsen. De slagzij van de „Henriëtte B" is daardoor goeddeels op geheven. De sleep vordert met een snel heid van vier tot vijf mijl per uur in de richting van de Franse haven Brest. erin de brand enigszins in te perken, maar hadden het toch bijzonder zwaar omdat de voortstuwingsinstallaties nau welijks werkten en de radio-installatie het ook had begeven. Het uitvallen van de radio maakte het voor de Cycloop ook al niet gemakkelijk om de Noor te bereiken. Toch slaagde de IJmuider sleper met haar zestienkoppige, meest uit IJmuide- naren bestaande bemanning erin de Noor als eerste te bereiken. Voordat werd vast gemaakt werd er voedsel aan de drie uit geputte Noren overgegeven. De tanker zal op basis van Lloyds open form naar een nog onbekende haven wor den gesleept. De Mosborg is eigendom van Torrey Mosvold in Farsund. Het schip, dat in 1952 werd gebouwd was op weg van Palermo naar de Perzische Golf. Volgens een bericht van Reuter uit Aden is de Cycloop met de tanker naar deze haven onderweg. De beslissende slag in de vierde etappe van de Ronde van Italië vond plaats by Pistoie (na 49 km), toen de Italianen Bene- detti en Neri uit het peloton ontsnapten, gevolgd door hun landgenoten Padovan, Nencini, Scudellaro, Boni, Cestari, Bui en Pellegrini. De grote groep reageerde niet op deze vlucht, zodat de negen aan de kop 16 kilometer verder reeds een voorsprong van ruim 5 minuten hadden. Zaterdag 23 mei spelen de Nederlandse volleybalteams in Antwerpen tegen België. Corry v. d. Haar uit het Haarlemse Die Raeckse zal haar debuut maken in het nationale B-team, dat overigens enkele speelsters telt die regelmatig voor het A- team uitkomen. De heren A-ploeg die on langs Italië versloeg komt ongewijzigd binnen de lijnen. De Nederlandse ploegen zijn als volgt samengesteld: Dames B: Cor van der Haar (Haarlem), Cor van der Horst van Daalen (Hoorn), Ine Hoff (Concordia), Annie van Beelen (Celebes), Cor Blijleven (RVC), Tilly Boer (Boemerang), Bep van der Krol (SOS), Hetty Kok (Boemerang), Toos Buchner (VC Den Bosch), Bep den Hoed (ZVC). Heren: Tuinman (RVC), Maas (AMVJ), Tinkhof (DES), Van der Ploeg (Reva). Zim merman (DES), Hoogland (DES), Van Wij nen (SOS), Goedhals (Reva), Van der Stoep (Sportcentrum) en Jansen (Reva). Bij de doorkomst in Florence (na 85 km) bedroeg het verschil 7 minuten en op dat moment had Neri, de best geplaatste in het algemeen klassement, in theorie de rose leiderstrui veroverd op Gaul. De voor sprong van de vluchtelingen groeide nog steeds en bedroeg na 100 km ruim 11 min. Toen bleek echter, dat verscheidene ren ners teveel van hun krachten hadden ge vergd. Van de negen renners konden zich tenslotte alleen Pellegrini, Neri, Cestari en Nencini handhaven, maar het peloton maakte in de slotfase een groot gedeelte van de achterstand goed en finishte slechts drie minuten na winnaar Pellegrini, zodat Charly Gaul de leiding in het algemeen klassement behield. Het klassement van de vierde etappe was als volgt: 1. Armando Pellegrini De Braziliaanse Voetbalbond heeft de Europese Voetbal Unie ervan in kennis ge steld dat FC Santos de club van Pele dat vrijwel zeker het kampioenschap van Brazilië zal behalen, graag zou uitko men tegen de winnaar van de finale van de Europa Cup. De Braziliaanse bond zal de winnaar van deze eindstrijd uitnodigen naar Brazilië te komen om twee wedstrij der te spelen tegen FC Santos. Aangezien deze vereniging binnenkort een tournee door Europa maakt, hoopt de bond dat directe onderhandelingen tussen FC Santos en de bekerwinnaar een posi tief resultaat zullen opleveren. Zoals bekend hebben Stade de Reims en Real Madrid zich geplaatst in deze finale. De ontmoeting wordt op 3 juni in Stutt- gar+ gespeeld. In de in Gendt gespeelde promotie voetbalwedstrijd om een plaats in de derde klasse tussen Bataven en het Apeldoornse Albatros heeft zich een vreemde situatie voorgedaan. Na het derde doelpunt van de thuisclub, dat de stand op 31 bracht, vond een van de Albatrosspelers, dat de penaltystip wel erg dicht bij de 16-meterlijn lag. Hij waarschuwde de scheidsrechter, de heer Van Hasselt uit Tiel, die enkele op metingen lietdoen. Daarbij bleek, dat. bij het ene doel de 16-met.erlijn op 12.85 meter van het doel lag en de penaltystip op 10.35 meter. De Bataven hadden een doelpunt gescoord uit een vrije trap van cleze „16-meterlijn" en één door middel van een strafschop. De andere 16-meterlijn bleek op 15 me ter van het doel te liggen. Albatros tekende na afloop van de wedstrijd protest aan tegen deze onjuiste af metingen. Uit Tokio arriveerden op Schiphol de heren Hideo Ogura en Tetsunosuke Jojima, beiden hoog gegradueerde judoka's van kodokwan, de grootste judoschool ter we reld, die voor het judo een goodwillreis door Europa en Amerika maken. Deze week zijn zij te gast in de judo academie Nauwelaerts de Agé in Bloemen daal. alwaar zij voor de Nederlandse judo ka's demonstraties en instructies zullen geven. Op de banen van de Noordwijkse Golf Club is het nationale amateur kampioenschap 1959 gehouden, waarvoor 30 spelers hadden ingeschreven. De titel viel ten slotte ten deel aan J. T. Dudok van Heel (Hilversum). De uitslagen waren: Kwart finales: F. Wiegers wint met 3 en 2 van A. F. Knappert; A. Roland Holst wint op de 21ste hole van A. M. Borren; O. van Zinnicq Bergmann wint met 3 en 2 van B. H. Hijlkema, J. F Dudok van Heel wint met 1 hole van R. E. van Eiden Dorens. Halve finales: A. Roland Holst wint met 2 en 1 van F. Wiegers, J. F. Dudok van Heel wint met 6 en 5 van O. van Zinnicq Berg mann. Finale: J. F. Dudok van Heel wint met 3 en 2 van A. Roland Holst. Dinsdagavond is in Zürich een begin gemaakt met een internationaal schaak toernooi waaraan ook de Nederlander Donner deelneemt. In de eerste ronde ver sloeg hij. na 36 zetten, de Zwitser Kupper. De resultaten waren: Eerste ronde: Walther (Zwitserland) Fischer (Ver. St.) afgebroken; Olafsson (IJsland)Keiler (Zwitserland) afge broken. Blau (Zwitserland)Keres (Rus land) afgebroken; Duckstein (Oostenrijk) Nievergelt (Zwitserland) afgebroken; Barcza (Hongarije)Unzicker (Duitsland) afgebroken; Gligoric (Joegoslavië)Lar- sen (Denemarken) 10; Donner (Neder land)Kupper (Zwitserland) 10; Tal (Rusland)Bhend (Zwitserland) afge broken. (Italië) 173 km in 4 uur 55 min. 55 sec.; 2. Cestari z.t.; 3. Gastone Nencini (It.) z.t.; 4. Neri (It.) z.t.; 5. Couvreur (België) 4.59,03; 6. Elliott (Ierland) z.t.; 7. Tinazzi (Italië) 4.59,08; 8. Rik van Looy (België) z.t.; 9. Mi guel Poblet (Sp.) z.t. Een peloton met o.a. Gaul en Baldini (It.) werd in dezelfde tijd als Tinazzi ex aequo als dertiende geklasseerd. Na de vierde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Gaul (Lux.) 13.24,20; 2. Van Looy (België) op 1,08; 3. Anquetil (Fr.) op 1,27; 4. Neri (Italië) op 1,28; 5. Hoevenaars (België) op 2,12; 6. Ce stari (It.) op 2,13; 7. Juckermann (Did.) op 2,19; 8. Azzini (It.) op 2,20; 9. Conterno (It.) op 2,29; 10. Ronchini (It.) op 2,50. Ondanks zijn recente successen in weg wedstrijden heeft Henk Buis op de Gof- fcrt-wielerbaan in Nijmegen bewezen dat hij ook het stayeren nog niet verleerd heeft. De Vijfhuizer zegevierde er op fraaie wijze in een wedstrijd achter grote mo toren over twee manches voor amateurs. Deze stayerswedstrijd was bedoeld als voorbereiding en selectie voor het in Am sterdam te houden wereldkampioenschap. De uitslag luidde: 1. H. Buis, Vijfhuizen met 3 pnt.; 2. B. Romein, Den Haag met 5 pnt.; 3. A. Hoogeboezem, Vaassen met 6 pnt.; 4. H. van Campen, Amsterdam met 8 pnt.; 5. L. v. d. Meulen, Badhoevedorp met 9 pnt.; 6. B. Jansen, Cuyk met 11 pnt. De Santpoortse militair Coen Visser ver stevigde zijn positie in het prestatieklasse ment van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" weer door het behalen van een tweede plaats in Nuenen (N.Br.). Aad Straver werd vierde in de Ronde van Pa- pendrecht, zodat de stand bij de amateurs nu is: 1. Visser (Santpoort) met 64 pnt.; 2. Straver (Haarlem) met 31 pnt.; 3. Buis (Vijfhuizen) met 30 pnt.; 4. Mathot met 4 pnt.; 5. L. Vaars met 2 pnt. Donderdagavond 21 mei wordt in Zand voort de hockeywedstrijd Nederland B Denemarken gespeeld. Het jonge B-team ziet er als volgt uit: Doel: De Ruiter (DKS). Achter: Houwen (Venlo) en Herbers (SCHC). Midden. Mijnarends (Amsterdam), Fok ken (Laren) en Buteux van der Kamp (TOGO). Voor: Verhulst (MOP), Verloop (SCHC), Vroonhoven (Tilburg). Van Rossem (HHIJC) en Martens (EMHC). Het Olympische comité van Argenti nië wil de Olympische Spelen in 1968 or ganiseren. ongetwijfeld in Buenos Aires. De afgevaardigde van het Argentijnse Olympisch Comité bij de vergadering van het I.O.C., die momenteel in Rome wordt gehouden, Enrique Alberdi, zal de kandidatuur van zijn land officieel stel len. Het comité heeft zich reeds verze kerd van de steun van de Argentijnse regering in deze kwestie. Generaal Vladimir Stoitschev, de voor zitter van het Russisch Olympisch Comi té, heeft aangekondigd dat hij het Inter nationale Olympisch Comité zaterdag tij dens de bijeenkomst in München zal vra gen Zuid-Afrika uit te sluiten van deelne ming aan de Olympische Spelen van Rome. Stoitschev, die zelf lid is van hét I.O.C., is van mening dat de handelwij ze van het Zuidafrikaans Olympisch Co mité, dat naar men zegt alleen blanke sportlieden wil opnemen in de nationale ploeg, in strijd is met de Olympische ge dachte. Reginald Honey, een Zuidafrikaanse afgevaardigde, heeft later verklaard, dat er in de sport in Zuid-Afrika geen enkel vooroordeel bestaat. „Wanneer een niet- blanke tot prestaties komt, die zijn opne ming in de Olympische ploeg rechtvaar digen, dan zal die atleet stellig deel uit maken van het team", waren-zijn woor den. Het district Haarlem van de KNLTB hield gisteren op de banen van het Kenne mer lyceum, na een jaar onderbreking, weer een schooltennistoernooi. Het Kenne mer lyceum met de meisjes Okker, Harms en Quarles van Uffort en de jongens Ok ker, Dooddeheefver en Offers werd eerste voor het christelijk lyceum en de Rijks hbs uit Velsen. Men hoopt het schooltoernooi weer ieder jaar te houden en het aantal deelnemers belangrijk uit te breiden. De resultaten luidden: Chr. Lyceum Lorentzlyceum 21, GymnasiumTrini- teitslyceum/Sancta Maria 12, Rijks hbs Kennemer lyceum 12, Chr. lyceum Gymnasium 21, LorentzlyceumRijks hbs 12, Triniteitslyceum/Sancta Maria Kennemer lyceum 12, Chr. lyceum Triniteitslyceum Sancta Maria 21, Gym nasiumRijks hbs 12, Lorentzlyceum Kennemer lyceum 03, Chr. lyceumRijks hbs 30, LorentzlyceumTriniteitslyceum/ Sancte Maria 21, GymnasiumKenne mer lyceum 03, Chr. lyceumKennemer lyceum 12, LorentzlyceumGymnasium 03 en Triniteitslyceum/Sancta Maria Rijks hbs 11 (n.u.g.). Eindstand: 1. Kennemer lyceum; 2. Chr. lyceum; 3. Rijks hbs Velsen; 4. Triniteits lyceum/Sancta Maria; 5. Gymnasium; 6. Lorentzlyceum. HOCKEY. Het Amerikaanse dames- hockeyieam, dat momenteel een tournee maakt door Duitsland, versloeg dinsdag het team van Nürnberg met 2-1. Alle drie doelpunten werden na de rust gescoord.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7