De man aan de top DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Agenda voor Haarlem Ruim geld voor restauratie van Beeckesteyn Kort en bondig ACCORDEONS lichaamsgeur 5 Gevoelige film Commissie voor toezicht op radio en televisie 0er iSchsller De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Kerkelijk Nieuws Straver winnaar van tweede avondrit „Duinzwervers" derde bij kaderpatrouillewedstrijden School-korfbaltoernooi Ik had Jeugd vernielde auto Fransen in Zwanenburg snelste nieuweling Rhenania won jeugdvoet- baltoernooi in Bloemendaal Faillissementen door WOENSDAG 20 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdagavond werd in het televisiepro gramma van de VARA de traditie der En gelse films doorbroken met de vertoning van een Italiaans werkje van Franco Ros si „Boezemvrienden". Deze film heeft niet lang in de Nederlandse bioscopen gelo pen. Het was geen publiekfilm. De oor zaak zal wel liggen in het feit, dat het hier om een heel gevoelig thema gaat, dat door Rossi met veel schroom en even waardig fijnbesnaardheid is behandeld: de vriendschap van twee jongens. Er zijn nog wel eens aanrakingspunten met sen timentaliteit, maar dat tast de waarde ring toch niet aan. De kijkers konden in ieder geval vaststellen, dat de gevoelswe reld van de jeugd met zuiver begrip was benaderd en er 'n ontroering uit resulteer de, die men eigenlijk niet mocht missen. Een gaaf filmpje over gave jonge mensen. Beeldschermer De Franse regering heeft zesenzestig deskundigen op het gebied van letteren, kunst en wetenschappen, onder wie Paul Vinlar, André Cayatte, Jean-Louis Bar- rault en Roland Petit belast met het op pertoezicht op de programma's van de Franse radio en televisie. De zesenzestig deskundigen zullen, verdeeld over vijf ge specialiseerde commissies, niet alleen advies uitbrengen over de samenstelling der programma's, doch er zal geen enkel werk of programma kunnen worden uit gezonden zonder toestemming van de des betreffende commissie, aldus een publika- tie in de Franse staatscourant van zondag. Advertentie Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noord Select 80 bas 5 reg. nu 263. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 -24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst- KRO: 11.00 Voor de zieken. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de bqeren. 12.35 Land-, en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12:50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Orar.- ork. en solist. 15.10 Gram. 15.40 Idem. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Amus.muz. 20.30 Dagboek uit de wildernis, rep. 20.45 Lichte muz. 21.10 Periodiekenparade. 21.20 Gram. 21.35 Rep. van het staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 21.45 Gianni Schicchi, opera. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Zaalsport uitslagen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Die wonder van Afrikaans, causerie. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Balroomork. 12.45 Het staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.25 Alles op één kaart. 15.20 Pianorecital. 15.45 Voordr. 16.05 Gram. 16.30 Amus.muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Hammondorgel en zang. 17.45 Staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 18.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 18.30 Amus.muz. 18.45 Sport- praatje. 18.55 De gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nieuws 20.05 Radio-philh.ork. en solist. 21.20 De god van het oerwoud, hoorsp. 22.30 Ber. 2.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Volksliederen. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.20 Idem. 20.40 Academie der discophielen. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverzicht. 20.20 Film. 21.15 Pauze. 21.30—22.30 Gianni Schicchi. opera. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam Zuid-Slotervaart W Dekker te IJlst en H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Beroepen te Rijswijk (Z.H.) (3de pred.pl W. Griffioen te Nijkerk te Vriezenveen J. N. Nammensma te Roodeschool te Huizum (vac.-G. Morsink) R. Petersen te Oudemirdum. Aangenomen naar Borne A van der Woude, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Holwerd W. ten Kate, kand. te Utrecht, die bedankte voor Schoonoord en voor Wormer. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Houwerzijl J. Keizer te Brouwershaven. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Steen wijk A. H. Schippers te Hillegom. Evang. Luth. Xerk Drietal te Amstelveen J. P. Boenderma ker te Eindhoven, mr. P. Estië, laatstelijk predikant te Zaandam en J. A. Roskam te Beverwijk. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Ouddorp (Z.H.) W. L. Tuk ker te Rotterdam te Ochten (Geld.t (toez.) A. Kool te Brandwijk. Aangenomen naar Sebaldeburen Lut- jegst C. van Wijngaarden, vicaris te Was senaar. Aangenomen naar Zeist (Ned. Prot Bond) W. F. Monné te Bovenkarspel aangenomen het beroep van de Generale Synode als legerpredikant B. Gast te Zwolle. Aan het einde van de dinsdagavond ge houden openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen deelde wethouder (voor openbare werken) R. Verbeek me de. dat hij zojuist 'n goed bericht had ont vangen van het departement van O.K.W.: voor de restauratie van het landhuis Beeckesteyn zal een bedrag van 510-000 beschikbaar worden gesteld. De raadsle den begroetten dit verheugend nieuws met applaus. De totale kosten van een algehele restau ratie van Beeckesteyn zijn indertijd ge raamd op zes ton. Met de onlangs door Hoogovens IJmuiden geschonken ton zal er dus meer geld beschikbaar zijn dan men (aanvankelijk) dacht nodig te heb ben. Het hoofdgebouw, zonder de beide vleu gels, en de bijgebouwen zullen worden ge restaureerd. Vastgesteld is, dat de vleu gels eerst veel later zijn gebouwd. De be doeling is dus, het gebouw in zijn „oer staat" terug te brengen. Door O.K.W. zijn voorwaarden gesteld. Er zal een architect worden aangewezen, een begroting moet worden gemaakt en de plannen moeten worden goedgekeurd door het departement. De voorwaarden betreffen niet de bestem ming van Beeckesteyn. Wethouder Ver beek meende, dat men wat dit betreft een zeer ruime keus zal hebben. Hij zei voorts in de eerste plaats ir. Meiske (vroeger verbonden aan monumentenzorg te Am sterdam en kortelings overgegaan naar de rijksmonumentenzorg) dank verschuldigd te zijn voor diens bemoeiingen. De tweede rit van de zomeravondcom petitie, welke dinsdagavond door de Iijfii'- lémse wielerclub „De Kampioen" als een klassementswedstrijd in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Aad Straver. Hij behaalde drie punten meer dan Eddy Riethoff, die evenwel leider van deze competitie blijft In de rit van gisteravond werd aardig strijd geleverd. Vier renners, t.w. Sminia, Van der Geest, Jansen en Konings, wis ten zich na het tweede klassement van het peloton af te zonderen. Maar door de on derlinge rivaliteit van deze vier man in de klassementssprints en een tegenaan val van Hendriks, Vaars, Bouma en Stra ver ging hun voorsprong weer verloren. Alles kwam weer bijeen. Straver behaalde uiteindelijk de meeste punten en werd winnaar. De uitslag luidde: 1. Straver met 28 pnt.; 2. Riethoff met 25 pnt.; 3. Vaars met 20 pnt.; 4. Sminia met 18 pnt.; 5. Jansen met 12 pnt.; 6. Van der Geest met 12 pnt.; 7. Bogaard met 9 pnt.; 8. Konings met 4 pnt.: 9. Hendriks met 3 pnt.; 10. Bouma met 3 pnt. Straver reed de 45 km in 1 uur 8 min. 25 sec. Bij de C-klassers, die een wedstrijd over 30 kilometer reden, was de uitslag: 1. Fer- gers. 2. Jansen, 3. Mathot, 4. Ramakers. 5. Croese. Zo was „Beeckesteyn" in de dagen, dat zijn beivoners uitzagen op het Wijker- meer. Zij die thans het huis passeren weten dat het in de laatste jaren in verval is geraakt, maar gelukkig zal het gebouw hersteld worden. De Haarlemse Elfregikaderpatrouille van „De Duinzwervers" heeft op de na tionale wedstrijden voor kaderpatrouilles van de Vereniging De Nederlandse Pad vinder, die gedurende de Pinksterdagen in Ommen zijn gehouden, de derde plaats onder vijfenveertig kaderpatrouilles uit het gehele land weten te veroveren. Dit ondanks de handicap, dat de Haarlemse patrouille door omstandigheden uit vijf in plaats van uit zes jongens bestond. Het is de eerste keer, dat een patrouille uit het district Haarlem bij de nationale wedstrijden zulk een hoge plaats weet in te nemen. Met één uitzondering, toen de Santpoortgroep vijfde werd, eindigden de patrouilles uit Haarlem en omgeving steeds lager dan de tiende plaats. Een Maastrichtse patrouille bereikte tij dens de wedstrijden in Ommen de eerste plaats met 487 punten en kwam daarmee in het bezit van het wisselschild. Op de tweede plaats eindigde een patrouille uit Bilthoven met 479 punten en de Haarlem se „Duinzwervers" werden derde met 471 punten. Voor de schoolkorfbalwedstrijden be stond dit jaar in Haarlem grote belang stelling. In afd. A legde het Lorentzly- ceum beslag op de titel: tweede werd de Openbare Ulo uit I.Jmuiden. Voor de C-afdelingen werden de voor ronden gèspbel'd".Tot de winriaarsfónden drongen door de Weth. Westerveldschool, Vondelschool, Instituut Oranje Nassau', Noorderschool I en II en Chr. Huygens- school. WM Advertentie alles geprobeerd tegen Mcj. An Bosch. Pr. Hendriklaan. Bloemendaal. schrijft: ..Het was vreseh|lc vervelend voor iedereen op kantoor en thuis en vooral als ik uitjmj Maar nu ge bruik ik Arnd en met reure resultaat Noon meer last van transpiratie en geen spoor van geur meer te beken nen. Fantastisch!" Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie cn lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop, dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie. wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-. In Rotterdam-Zuid hebben honderden jongens en meisjes een geparkeerde per sonenauto weggesleept en het voertuig grondig vernield. De zittingen werden op straat geworpen en in brand gestoken. Na het brandje duwden de jongelui de auto het water in. De wagen die al aardig op jaren was, had enkele maanden buitengestaan zon der te zijn gebruikt. De eigenaar had de bedoeling het wagentje op te kanppen, maar daar was nog niets van gekomen. De Ronde van Zwanenburg voor nieuwe lingen, die in afwachting van de aankomst der deelnemers aan de Ronde om de Haar lemmermeer op het Cirkelparcours in Zwanenburg werd gehouden, is gewon nen door Jan Fransen uit Halfweg. Samen met Den Hartog en Van Minnen, die hij in de eindsprint versloeg, was Fransen in de slotfase uit het peloton ontsnapt. De uitslag luidde: 1. Fransen, Halfweg, de 48 kilometer in 1 uur 12 min. en 32 sec.; 2. Den Hartog, Utrecht; 3. Van Minnen, Beverwijk; 4. Schouten. Badhoevedorp; 5. Lachterop, Amsterdam; 6. Kersbergen, Amsterdam; 7. Roedoe, Utrecht; 8. Koel, Amsterdam; 9. Kleppe, Jisp; 10. Van Pierre Uithoorn; 11. Fennis, Haarlem; 12 Sminia, Haarlem. De leidersprijs, die was uitge loofd voor de renner die in de wedstrijd de meeste keren als eerste de streep pas seerde, kwam in het bezit van de Bever- wijker Van Minnen. Een wedstrijd voor aspiranten over 24 kilometer werd gewonnen door Kees Weyer uit Hillegom in een tijd van 37 min. en 20 sec.; 2e Hoopman, Zaandam; 3e Scharrighuizen, Badhoevedorp; 4e Van der Kuyl, Amsterdam; 5e Roset, Uitgeest. De voetbalclub BVCBloemendaal kan op een geslaagd pinkstretoernooi voor de jeugd terugzien dank zij de goede voor bereiding, de organisatie en de steun die het bestuur van vele zijden heeft ontvan gen. Zondag waren ploegen uit Würselen nabij Aken (Rhenania) en Zele, België in Bloemendaal aangekomen, waarna twee partijen werden gespeeld. Rhenania ver sloeg RCH met 2-1 en de Belgische ploeg bracht Bloemendaal een nederlaag van 3-2 toe. Maandag bereikte RCH de derde plaats door met 3-1 van Bloemendaal te winnen en de eindstrijd Rhenania eindig de ook na verlenging in gelijkspel (1-1), zodat het nodig was strafschoppen te ne men. Dit verliep spannend, evenals de voetbalwedstrijd, maar doordat de Duit sers er meer inschoten dan de Belgen kwamen zij in het bezit van een zilveren medaille, beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur van Bloemendaal. De heer G. Voogd, voorzitter van de organiseren de vereniging, die de prijs na afloop van het toernooi uitreikte, had hem enkele uren tevoren van het gemeentebestuur in ontvangst genomen in het Openluchtthea ter, waar wethouder mr. H. B. Wildt Meij- boom namens B. en W. de jeugdige, voet ballers met hun besturen welkom had ge heten. Mr. Wildt Meijboom, die sinds kort ook optreedt als wethouder van sportza ken, kreeg gelegenheid uiteen te zetten, dat het gemeentebestuur goede plannen heeft ten opzichte van de sport. Hij ver wachtte dat de verhouding overheid- sportorganisaties nog beter zal worden dan het geval was. Hij herinnerde er aan, dat men bezig is sportvelden in Aerden- hout aan te leggen en deelde mee, dat er naar gestreefd wordt een sportraad sa men te stellen. De heer Voogd dankte de wethouder voor de toezeggingen en voor het aanbie den van de medaille. Bij de ontvangst in het Openluchttheater waren enkele raads leden aanwezig. De Duitse gasten hadden een tocht naar Zandvoort gemaakt en de Belgische naar IJmuiden, waar zij een indruk kregen van de vissersvloot. Het eerste elftal van Bloemendaal heeft ook een wedstrijd gespeeld tegen senioren van Rhenania. De Bloemendalers wonnen met 4-0 (rust 2-0). De Duitsers verloren de vorig edag van het eerste elftal van Zandvoortmeeuwen. De Zandvoorters hadden met rust reeds een voorsprong van 2-0 en nadat de gasten hadden tegenge- scoord werd het 3-1. Maar terwijl koning Didoro zo lag te denken, begon hij opeens een raar, doezelig gevoel te krijgen. En nog geen minuut laterja warempeltoen sliep hij! Ja, de koning was voor het eerst na zoveel tijd in een diepe, heerlijke slaap gezonken. In de vertrekken naast de koninklijke slaapkamer lagen de lakeien te sluimeren gereed om op de eerste roep van Zijne Majesteit op te staan; want dat waren ze zo gewend. Opeens kwam één van de lakeien overeind 4%49 Advertentie Bent U een stoere „tegen-de-wind-in-trapper" Ja? Neem dan beslist géén SoleX! Want de SoleX zal U verwennen hij brengt U in weer en wind zonder enige inspanning overal naar toe, zonder U noemenswaard ben zine of onderhoud in reke ning te brengen! Ja, de SoleX is een betrouwbare èn een zuinige brom-fiets! SoleX de enige brom-fiets die trouw bleef aan het vei lige principe van „fietsen zonder trappen"! nü 375.- 9M25 B De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Damës, rijwiélhahdelaar aan de Bloemen- daalseweg 76, wonende Gestelsestraatje 3, aldaar. Rechter-commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem, Ge dempte Oude Gracht 54. G. H. van Kooten, boekhouder-belasting consulent, Hoofdstraat 12 te Santpoort. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem, Ge dempte Oude Gracht 54. Wegens gebrek aan actief werden op geheven de faillissementen van: J. M. J. Velthuysen. huisschilder, Sillem- straat 33 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse, advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 29. J. van den Brink, expeditie-chauffeur, Spiegelstraat 29 rd. te Haarlem. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en pro cureur te Haarlem, Kenaupark 29. J. B. Spangberg, exploitant van plezier vaartuigen, Emm°weg 11 te Zandvoort. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat cn procureur te Haarlem, Kenaupark 29. 7. De bovenste top van de Tower is zo rijk versierd met een ware kam van minaretten, dat het van de straat af lijkt of dit een stuk van het gebouw is, dat volko men afgescheiden is van de rest. Orrin Tredway heeft het zo gewild. Hij had het zelf zo uitgedacht en zijn architecten hadden hem niet tegengesproken. Op de drie-en-twintigste verdieping had hij de kantoren la ten zetten van zijn onderdirecteuren. Op de vieren twintigste had hij drie kamers laten inbouwen, die hij met wortel en al had gerukt uit een zestiende-eeuws landhuis in Engeland, dat hij gekocht had. De eiken panelen waren in Engeland door museum-mensen ge demonteerd en stuk voor stuk gemerkt; de vieren twintigste verdieping van de Tower was alleen maar ontworpen om te dienen als omhulsel voor de „over planting". Wat eens een bibliotheek was geweest voor negen generaties van Engelse peers, werd nu het kan toor van Orrin Tredway. Het aangrenzende studeer vertrek, waarin minstens drie Premiers hadden ge confereerd, werd het kantoor van Orrin Tx-edway's se cretaris. De oude, grote hall was hier de directieka mer geworden en Orrin Tredway zat aan het hoofd van dezelfde tafel en in dezelfde stoel, die door zes En gelse lords eens gebruikt waren. Er waren geen an dere kantoren op de vier-en-twintigste verdieping. Or rin Tredway had niemand anders op zijn heilig par ket willen toelaten dan diegenen, die hij persoonlijk uitgenodigd had. Acht maanden, nadat Orrin Tredway zijn kantoor betrokken had, stierf hij. Op een avond in januari, hoorde Luigi Cassoni, de bediende van de privé-lift, die uitsluitend bestemd was voor de appartementen van de Directie, een geluid, dat onmiskenbaar een schot moest zijn. Toen hij ten slotte genoeg moed ver zameld had om het voorschrift van Tredway te over treden en hij de deur van diens kantoor opende, ont dekte hij, dat Orrin Tredway niet meer gestoord kón worden. De lijkschouwer had gedienstig gemeld, dat Tred way gedood werd door het noodlottige afgaan van het pistool, dat hij net aan het schoonmaken was. Maar niemand liet zich beetnemen. Iedereen dacht aan zelfmoord. Een maand later had men zekerheid. Toen was het motief voor een zelfmoord duidelijk ge worden. Orrin Tredway was failliet. Hij had zijn gan se persoonlijke fortuin opgemaakt en nagenoeg de Tredway Meubel-Corporation geruïneerd om de toren te kunnen bouwen. Het was een enorme financiële blun der geweest, de seniele stuiptrekking van een oude man, die, in de laatste jaren van zijn leven, wanho pig had getracht de belofte van zijn voorouders te vervullen. Hij stamde af van grote mannen; mannen die hun stempel op Pennsylvania gedrukt hadden se dert de dagen van William Penn, maar het sterke bloed was verdwenen geweest, vóór het in de ade ren van Orrin Tredway had kunnen komen. Hij was de laatste van zijn geslacht. Er was geen Tredway om hem als directeur van de maatschappij op te volgen. De bewoners van Millburgh hadden zich neergelegd bij het toch reeds voorvoelde verlies van de Tredway Meubel Maatschappij als bij een nieuwe, onvermij delijke stap terug in het proces van de trage ontbin ding van de stedelijke industrie. De teruggang duurde al een hele tijd. De dagen van Millburgh's grootste glorie lagen reeds zó ver terug in de historie, dat geen mens zich die periode meer kon herinneren. Er waren lui, die je de feiten konden vertellen, maar hun ver halen waren afkomstig van de legendes, die bewaard werden in de duffe kamers achter de openbare leeszaal, welke diende tot hoofdkwartier van het His torisch Genootschap van Millburgh. Er waren zelfs mensen in Millburgh die zoals de met afgrijzen vervulde leden van het Historisch Ge nootschap soms op hun eerste-vrijdag-na-de-eerste- donderdag-vergaderingen uit de stukken leerden er waren zelfs mensen die niet wisten, dat Millburgh niet zijn naam te danken had aan de molens, die eens langs de Susquehanna stonden, maar aan John Mills uit Li verpool in Engeland, die de nederzetting aan de ri vier gesticht had welke uiteindelijk Millburgh zou worden. Het was gebeurd in 1747 of in 1748 de juiste datum is even moeilijk vast te stellen als het feit onbelang rijk is dat John Mills de Susquehanna opzeilde met een stel Britse kooplieden, die van plan waren ijzer te kopen uit de ovens, die kort daarvóór op de rivierheu velen neergezet waren. Langs het grootste gedeelte van de rivier helden de heuvels steil af naar de wa terkant en er was weinig vlak land, maar Mills en zijn mensen ontdekten een plek, waar prae-historische ero sie de heuvels had afgesneden, waardoor een platte halve maan van laagland was vrijgekomen. Hier stopte de expeditie en begon men met de bouw van een pakhuis om er de voorraad ijzer in te bewa ren, totdat deze in de barken geladen kon worden, die het naar Baltimore brachten voor verdere verscheping naar Engeland. De schrale historische overlevering vertelt, dat John Mills rijker begiftigd was geweest met de geest van particuliere ondernemingslust dan met loyaliteit ten opzichte vgn zijn Britse werkgevers. Een jaar later was hij voor zichzelf begonnen, ging hij contracten aan met de ovenbezitters om de grote voorraden houtskool te leveren, die gebruikt werden bij de ijzerproductie. van het houtkappen voor houtskool tot het houtkap pen voor timmerhout was een kleine stap en tegen 1752 was de zaagmolen, die John Mills in Cutlass Creek op richtte, bekend als één van de drie grootste in de kolo niën. Veel van het timmerhout werd over land naar Philadelphia gebracht. Dit soort vervoer vereiste vrachtwagens en John Mills begon ze te bouwen. Het was een volkomen logische onderneming. Het hout kwam uit zijn eigen zaagmolens en de ijzersmelterijen die de noodzakelijke metalen onderdelen moesten ver schaffen, waren dicht bij. In één smeltovenbedrijf had hij reeds een dusdanige som gestoken, dat hij de zaak onder controle, had, in een ander was hij deelgenoot. de emigratiestroom naar het Westen \/as volop in gang en de roem van de huifkarren, die in Mills Landing gebouwd werden, werd alom besproken in de taveer nes langs de Oostelijke zeekust, waar de mannen bij eenkwamen om hun tochten naar het land voorbij de Susquehanna te bespreken. Ze kwamen naar Mills Landing om wagens te kopen en John Mills zag kans hun evenzeer andere zaken te verkopen. Grote, stenen pakhuizen werden gebouwd langs de rivier, waarin al le soorten goederen opgetast werden. Maar John Mills was een fabrikant van nature, geen handelaar, en spoedig was er een weverij voor hennepen tentzeilen, een looierij en een fabriek voor paardentuig, een pot tenbakkerij bij de kleibank van Cutlass Creek en alle soorten van kleine winkeltjes. De wagenfabricage ver oorzaakte een natuurlijke expansie tot het maken van landbouwwerktuigen en de Mills-ploeg werd even be roemd als de Mills-wagen. (Wordt vervolgd) Wegver betering. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanbrengen van dek lagen op gedeelten van de rijkswegen Amsterdam Burgerveen Sassenheim Haagsche SchouwDen Haag en Haarlem —Sassenheim. Er waren 11 inschrijvingen. De hoogste was van P. Versluis en Zn. te Bodegraven met 137.700.—; laagste van de N.B.M. uit Zaandam met f 122.470 Overleden. Eind vorige week is in Den Haag een 33-jarige wegenbouwer door een 27-jarige steward van zijn geld be roofd en daarna in het water geduwd. Beide mannen waren dronken. Een voor bijganger haalde de drenkeling uit het water en bracht hem naar een ziekenhuis. Hoewel zijn toestand niet ernstig leek, is hij daar na een paar dagen overleden. Da steward, die pas uit de gevangenis was omslagen, is gearresteerd. Eend. In Den Haag is een eend uwars door een ruit een kamer op de tweede etage van een huis aan de Aronskelkweg binnengevlogen. De hevig geschrokken bewoner wilde de eend vangen, maar deze maakte rechtsomkeert en vloog door het gat in de ruit naar buiten. De ruit, die niet verzekerd was, kost ƒ100, G.S.W.-Ionen omhoog. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad in terim heeft besloten de basis-uurlonen in de gemeentelijke sociale werkvoorzienings- regeling voor handarbeiders met vier cent te verhogen. Dit betekent, dat het weekloon van de G.S.W.-arbeiders zowel in de sociale werkplaatsen als op de openluchtobjecten gemiddeld met ruim twee gulden omhoog gaat. Deze verhoging gaat in op maandag 25 mei. Onderscheiding. De afgetreden minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struijcken is door de Venezolaanse regering onderscheiden met de Orde van de Be vrijder. De eretekenen van deze orde wer den mr. Struijcken door de ambassadeur van Venezuela uitgereikt. De onderscheiding is mr. Struijcken ver leend voor de wijze waarop hij in zijn vroegere ambt van gouverneur der Neder landse Antillen ertoe heeft bijgedragen de vriendschapsbanden tussen Venezuela en Nederland te versterken. Nieuw ziekenhuis. Kort nadat het nieuwe RAI-gebouw aan het Europaplein in Amsterdam in gebruik zal zijn genomen, hoopt het bestuur van de Nederlands Her vormde Diaconesseninrichting aan ditzelfde plein te beginnen met de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het krijgt 265 bedden en zal twaalf miljoen gulden kosten. Het oude gebouw aan de Overtoom zal dan worden ingericht voor bejaardentehuis met een afdeling voor chronische zieken. Stadsschouwburg: vandaag en donder dag 20 uur: Haarlemse Toneelclub met „Eervol ontslag". Concertgebouw: besloten voorstelling. Grote Kerk: donderdag 15 uur: orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace: vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „We zien ze rennen", alle leeftijden. Frans Halstheater: vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Die Beine von Dolores", alle leeftijden. Lido Theater: vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De hel van Tara wa". 14 jaar. Luxor Theater: vandaag en donderdag 14 en 20 uur: „Moonlight Bay", alle leef tijden. Minerva Theater: vandaag 20.15 uur: „The bells of St. Mary's", alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „Zo begint het leven", 18 jaar. Rembrandt Theater: vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Das Dreimaderlhaus", alle leeftijden. Roxy Theater: vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Charge van de lan ders", 14 jaar. Studio Theater: vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Bitter Victory", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): vandaag 20 uur: „Der schönste Tag meines Lebens", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Koning d-r melodieën", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks van 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Galerie Espace (KI. Heiligland 36): op werkdagen van 11 tot 17 uur: werken van Karei Appel. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): dagelijks van 10 tot 21 uur: expositie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitz- straat 4): op alle werkdagen (behalve woensdag) van 11 tot 17 en 's zondags van 14 tot 17 uur: expositie Diana. Openluchttheater (Bloemendaal): ten toonstelling van beeldende kunstenaars uit de gemeente Bloemendaal. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 mei).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9