Israëliër werd legionair om zijn familie te wreken Kwekers van siergewassen stellen geen prijs op „auteursrecht" Bollenexporteurs bezinnen zich op problemen van Euromarkt O SANDWICH SPREAD Adenauer's besluiteloosheid lokt in Bonn critiek uit Haarvelours- Salonkarpetten HEINZ DONDERDAG 21 MEI 1959 11 Dief was al gepakt voordat bestolene iets had gemist De „Henriëtte B" in Brest aangekomen Fa. A EVERTS ^,EIE"S' Smokkelaar ernstig gewond bij botsing met douaneauto ANEGANG 46 HAARLEM - de nieuwe broodbelegging Hij doodde kampbeul en keerde terug NACO-busdienst van Zaanstreek naar IJmond Heffing overwogen op volle-melkpoeder Jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden formuleert bezwaren in Landbouwschap Een muzikale komedie voor Engels sprekende toeristen Honderden Papoea's in Sorong ontslagen Terugslag in oliebedrijf heeft ernstige gevolgen al hem opvolgen: Erhard of Etzel Wie Funke's Roggebrood FUNKE Soldaat stal patronen, korporaal keek toe „Belangstelling voor de Europese eco nomische eenwording is zeer gewenst. Wil len wij uw belangen goed kunnen beplei ten, dan moeten wij ons door u gesteund weten. Geef ons uw suggesties door, op dat wij u zo goed mogelijk kunnen verte genwoordigen." Met deze woorden heeft de secretaris van de Bond van Bloembol lenhandelaren, mr. F. J. D. Theyse, woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst in café-restaurant „Treslong" in Hille- gom gewezen op de noodzaak, dat ook de bollenhandclaren zich op de vraagstukken van de Euromarkt bezinnen. Men mag zich niet van de integratievraagstukken afmaken. Want ook voor de bollenexpor teurs staan hier grote belangen op het spel, aldus de inleider. Mr. Theyse sprak op een voorlichtings middag, georganiseerd door de Bond van Bloembollenhandelaren in samenwerking met het Bedrijfschap voor de Bloembol- lenhandel. Zijn onderwerp luidde: „Euro markt en bloembollenhandel". Over de „Achtergronden en hoofdlijnen van de in tegratie" voerde het woord dr. J. Buter uit Wassenaar, secretaris van het Alge meen Orgaan voor de handel en de met de handel verwante bedrijven op het ge bied van landbouw, visserij en voedsel voorziening. Na een inleidend woord door de heer F. van der Kolk, zei dr. Buter dat een gro tere economische samenwerking dan in het verleden noodzakelijk is, daar Europa anders een zeer ondergeschikte positie gaat innemen. Een nauwere samenwer king is vooral ook gewenst om een tegen wicht te vormen ten opzichte van „blok ken" als Amerika en Rusland. Vanzelf sprekend is het moeilijk landen die in eeuwen uit elkaar zijn gegroeid, in korte tijd weer tot elkaar te brengen. De men sen van nu zullen de totale eenwording van Europa vermoedelijk wel niet meer bele ven, meende dr. Buter. Hij gaf een overzicht van de problemen die zich bij de eenwording voordoen. Ne derland is voorstander van een zo groot mogelijk handelsverkeer met landen bui ten de gemeenschap, dit in tegenstelling tot de vijf andere deelnemers aan de E.E.G. Dr. Buter omschreef de E.E.G. on der meer als een douane-unie: de zes deel nemende landen schaffen onderling de douanetarieven af en stellen een ge meenschappelijk tarief voor de uitvoer naar en de invoer uit andere landen vast. Men wil komen tot harmonisatie van so ciale voorwaarden en lonen. Op den duur zal ons land zijn betrekkelijk lage lonen moeten opvoeren. Gedacht wordt ook aan een harmonisatie van de economische wet geving en de belastingen, vooral met be trekking tot de prijsvorming van de pro- dukten. Wanneer de samenwerking beperkt zou blijven tot de zes landen van de E.E.G., dan schiet zij tekort en is zij funest. De E.E.G. zou dan meer na- dan voordelen brengen. Deze economische gemeenschap moet echter worden gezien als een eerste stap tot uitbreiding van de samenwerking aldus dr. Buter. Ons Land zal steeds voor een verdergaande samenwerking moeten pleiten. De organisaties zullen de ontwik keling nauwlettend moeten volgen en voor hun belangen op de bres moeten staan. Zij zullen hun wensen kenbaar moeten maken, wil men bereiken dat hiermee re kening wordt gehouden, zei deze inleider ten slotte. Gaf dr. Buter een overzicht van de ont wikkeling der Europese economische sa menwerking, mr. Theyse stipte een aan tal vragen aan, die vooral voor de bollen- export van belang zijn. Hij wilde op deze vragen geen antwoord geven, maar zag liever dat de leden zich hierop bezinnen en geleidelijk tot een antwoord komen. Advertentie Wij ontvingen een beperkte partij salonkarpetten welke wij tegen zeer gereduceerde prijs aanbieden. 170 x 230 fl. 67.50 140 x 200 fl. 45.00 Moderne dessins Moderne kleurstellingen KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Twee Amsterdamse agenten hebben 's nachts op de rijksweg naar Utrecht een 35-jarige Amsterdamse fabrieksarbeider gearresteerd, die tevoren in een slagerij in Abcoude had ingebroken en daar 7300 had buitgemaakt. De man werd aangehou den, omdat hij op de autoweg fietste. Toen de agenten hem nader aan de tand voel den, bekende hij de inbraak. Bij de slage rij kon hij door een openstaand raam zon der veel moeite binnenkomen. Uit een col bertjasje aan de kapstok in de gang nam hij het geld weg. De slager werd de volgende morgen door de politie uit zijn bed gebeld met de vraag of hij misschien iets miste. De op volging van het advigs „kijk dan maar eens in uw jasje" bezorgde de man een he vige schrik. Hij kwam echter al gauw weer op verhaal toen de politie hem me dedeelde dat de dief al gepakt en het geld terecht was. De Nederlandse kustvaarder „Henriët te B" die met dertig graden slagzij door de Nederlandse sleepboot „Poolzee" naar Brest is gesleept, is daar gisteren aange komen. De lading erts wordt daar gelost Mr. Theyse zei dat het niet gewenst is, zich op te sluiten in het kringetje van „klein Europa". De E.E.G. moet een be gin zijn op de weg naar grotere eenwor ding. Steeds moet een verruiming van de wereldhandel in het oog worden gehouden. De grenzen van de E.E.G. zijn voor de bollenhandel te eng. De inleider zei dat vertegenwoordigers van de Bond van Bloembollenhandelaren al minstens een vijftal jaren op Europees niveau overleg plegen en met vertegen woordigers van andere landen gemeen schappelijke vraagstukken bespreken. Mr. Theyse vroeg zich af. welke proble men de E.E.G. voor de bollenhandel op roept. Vertegenwoordigers van de expor teurs krijgen de kans hun belangen naar voren te brengen. Daarom zullen de be- drijfsgenoten op hun hoede moeten zijn en tijdig overleg moeten plegen met be langhebbenden uit de andere, bij de E.E.G. aangesloten landen. Als we niet snel voortmaken, hebben wij de bus gemist, zei mr. Theyse. Onjuist achtte hij het te stellen dat de integratie een volledige economische vrijheid be oogt Wel wil zij marktverstoring en on gelijke concurrentie tegengaan en een zo vrij mogelijke handel bevorderen. Ge zocht zal moeten worden naar evenwicht tussen deze verschillende doelstellingen. Vragen die mr. Theyse zijn gehoor voor legde, hadden betrekking op onder meel de groothandelskortingen en de kleinhan del. Hij vroeg zich af, of de andere deel nemers aan de E.E.G. zullen staan tegen over de teeltbeperking. Betwijfeld moet worden of landen als Duitsland, Frank rijk en Italië evenals ons land een teelt beperking zullen invoeren. Ook besprak de inleider de uitvoer van bolbloemen. Hoe zal deze kwestie in de E.E.G. wor den geregeld? Een andere vraag is, hoe het verder zal gaan met het Benelux-ver- drag. Er zullen nog vele besprekingen moeten komen, voor alle kwesties zijn op gelost. Binnen de Euromarkt zal gezocht moeten worden naar een duidelijke oplos sing van de vraagstukken. Ten slotte zei de inleider: „Laat men ophouden met de goedkope leuze: de bol lenexporteurs zijn tegen een vrijere han del. Wij willen echter niet dat de buiten landse broeiers vagebonden worden in die zin, dat hun bedrijven kapot worden ge maakt." Nadat deze vragen over de inte gratie aan de orde waren gesteld, kreeg men gelegenheid erover van gedachten te wisselen. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 GASFORNUIZEN - GEYSERS In de nacht van dinsdag op woensdag is een zware Belgische personenauto met een lading van naar schatting 1500 kilo uit Nederland gesmokkelde boter even voorbij de Nederlands-Belgische grens post „De plank" aan de Zuidlimburgse grens in volle vaart op een patrouilleauto van de Belgische douane ingereden. De smokkelauto was reeds op Neder lands gebied gesignaleerd, toen de be stuurder het stopteken van de Nederland se douane negeerde en over de spijker plank reed. Achtervolgd door de Neder landse douane-auto reed de Belgische wa gen met grote snelheid langs het grens- kantoor. De auto stuitte enkele kilometers verder op een Belgische controlepost, wel ker stopteken eveneens werd veronacht zaamd. Een gereedstaande snelle auto van de Belgische douane schoot toen de weg op, maar iets te vroeg zodat zij de smok kelauto ramde. De bestuurder van de douaneauto werd uit de wagen geslingerd en licht gewond. De bestuurder van de smokkelauto zat be klemd achter het. stuur. Hij verkeerde in een hachelijke positie, omdat bij de schok van de botsing beide auto's in brand wa ren gevlogen. Nederlandse douanemensen slaagden er met veel moeite in, de man te bevrijden. Hij is ernstig gewond naar het ziekenhuis in Luik gebracht. Deze smokkelaar is bij de Nederlandse douane onbekend. Beide auto's zijn totaal uitgebrand. Slechts 400 boter kon uit de vuurzee gered wor den. Advertentie Advertentie MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. TEL AVIV (Reuter) In een Roemeens concentratiekamp werd op een van die donkere dagen van de Duitse overheer sing over Europa een Joods gezin ver moord. Het gezin, vader, moeder en vier zoons, van wie de jongste tien jaar was, had blijkbaar het misnoegen opgewekt van een der kampfunctionarissen, een plaat selijke fascistische leider. De vader, de moeder en de drie oudste zoons moesten dat met de dood bekopen. Niemand weet waarom hij het jongste kind, de tienjarige Eliahu Itzkovitsj, spaarde. In ieder geval, de jeugdige Eliahu over leefde de uitroeiing van zijn naaste fami lieleden. Hij werd uit het kamp gesmok keld en bij een Roemeense christen-fami lie verborgen. De oorlog liep af, Roemenië werd weer vrij, maar voor de groter wordende Elia hu bestond er maar één doel: wraak. Zijn naspeuringen brachten hem tegenover de zoon van de moordenaar. Er volgde een gevecht met messen en de zoon werd ge wond. En Eliahu belandde voor vijf jaar in een Roemeens opvoedingsgesticht. Na zijn vrijlating emigreerde hij, in 1952, met een aantal andere Roemeen se Joden naar Israel, waar hij een jaar la ter onder de wapenen werd geroepen. In middels hadden Joodse emigranten uit Roemenië hem verteld dat de man, die hij zocht, dienst had genomen in het Fran se vreemdelingenlegioen. De jonge Itzkovitsj was ingelijfd bij het Israëlische leger. Hij vroeg en verkreeg overplaatsing naar de marine. Op een gunstig ogenblik deserteerde hij, en wist, via Italië, Frankrijk te bereiken,'waar ook hij dienst nam in het vreemdelingenle gioen. Nadat hij had uitgevonden bij wel ke eenheid de moordenaar van zijn ouders en broeders dienst deed. vroeg en ver kreeg hij overplaatsing daarheen. De eenheid ging naar Indo-China en daar, in de strijd tegen de communisti sche Vietminh, kwam eindelijk de kans van de wreker. Op het hoogtepunt van een slag tegen de Vietminh viel de Roe meense moordenaar door een kogel van de vijand, menen de Fransen. Doch Eliahu wist beter. De doden waren gewroken en Eliahu's wrekerstaak was volbracht. Hij deserteer- Bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij is de onderzeeboot „Dolfijn" te water gelaten. Ir. M. F. Gunning heeft deze boot ontworpen. Ons land heeft er de wereldprimeur van. In afwijking van de tot dusver gebouwde onderzeeboten bestaat de romp van dit nieuwe type uit drie cilinders. De twee benedenste liggen naast elkaar en de derde rust in het midden daar boven. Deze constructie heeft vele voordelen, zoals een grote duikdiepte, een hogere onderwatersnelheid, min der ballast in de kiel en een zwaar dere constructie van de drukvaste cilinders. De „Dolfijn" zal aan het einde van het jaar worden afgeleverd en het eveneens bij de R.D.M. in aanbouw zijnde zusterschip „Zeehond" zes maanden later. In de nieuwe dienstregeling van de NACO. die op 31 mei ingaat is een auto busverbinding opgenomen tussen de Zaanstreek en de IJmond. Deze dienst was al enige tijd in studie en op 31 mei zal het dan zover zijn. Dan start de eer ste bus in Beverwijk, die via de Wijker- meerpolder grotendeels langs hel Noordzeekanaal naar Assendelft zal rijden en verder door Krommenie naar Wormerveer station N.S. De dienstregeling van deze nieuwe lijn (HB) heeft een twee uursfrequentie en is zodanig van opzet, dat met de be staande frequentie van lijn H op het tra ject Assendelft.Woermerveer v.v. een uurdienst zal worden gereden. Voor het dorp Assendelft betekent dit eveneens een grote verbetering. De NACO hoopt, dat de ze verbinding zowel voor de Zaan streek als voor de IJmond in een grote behoefte zal voorzien. Het bestuur van het Produktschap Zui vel heeft zich met 12 tegen 4 stemmen uil gesproken voor het opleggen van een hef fing op melkpoeder met een vetgehalte van meer dan 2 percent voorzover dit in de plaats van vloeibare consumptiemelk in het binnenland wordt gebruikt. Deze maatregel, welke ten doel heeft de recht streekse concurrentie van melkpoeder met gewone melk tegen te gaan, zal in hoofdzaak gelden voor de detailhandel (particuliere verbruikers, internaten, ka zernes, ziekenhuizen) en heeft geen be trekking op het gebruik van deze melk poeder door chocoladefabrieken, ijsfabrie ken en in het algemeen de groothandel. (Van onze Haagse redacteur) Hillegoms burgemeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, nam woensdagmorgen in zijn kwaliteit van voorzitter van de Hoofdafdeling Sier gewassen achter de bestuurstafel van het Landbouwschap plaats om uiting te geven aan het misnoegen van de kwekers van bloemen en bomen over het wetsontwerp Zaaizaad en Plantgoed, dat het „auteurs recht" van de kwekers van nieuwe va riëteiten en soorten wil beschermen. Jhr. Van Nispen liet er echter geen twij fel aan bestaan, dat het overgrote deel dei- kwekers hij sprak uit naam van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de vereniging „De Nederlandse bloemisterij" en de Neder landse boomkwekersfederatie van een dergelijke bescherming in het geheel niet is gediend. Een uitzondering vormen de rozenkwekers, maar die worden reeds door het Kwekersbesluit beschermd. Hoe wel men meent, dat een kweker in begin sel inderdaad recht heeft op de resultaten van zijn kweekarbeid, acht men een der gelijke bescherming in tal van gevallen technisch niet uitvoerbaar, overbodig en niet opportuun. Het grootste bezwaar vormen voor de sierteelt echter de licenties welke voor de kweek van beschermde produkten zouden moeten worden geheven. Daardoor im mers zou het Nederlandse gewas op de buitenlandse markt buiten de grenzen zou het immers vrij kunnen worden „na gebouwd" te duur worden en in zijn concurrentiemogelijkheden gehinderd. De laatste grief tegen het wetsontwerp geldt de zwakke wijze waarop het bedrijfsleven bij de toepassing der bepalingen wordt be trokken. Er is alleen vastgesteld, dat de minister de wet voor bepaalde produkten kan laten gelden, na overleg met het be drijfsleven. De kwekers wensen dat deze formulering ten minste zal luiden „na overeenstemming met het bedrijfsleven". Ook in de Hoofdafdeling Akkerbouw is men niet helemaal gelukkig met het hui dige ontwerp, hoewel men in de landbouw in het algemeen voor deze kwekersbe scherming veel meer voelt. Maar in deze kringen opponeert men tegen het voorge stelde monopolie, dat een kweker geduren de vijf jaar op een door hem gekweekt nieuw ras kan laten gelden. De Hoofdaf deling is van oordeel, dat het „vrije na- bouw-systeem", zoals dat thans bestaat, ook voor de toekomst moet worden aan vaard. Inbreuk op dit vrije nabouw- systeem is in strijd met het recht op uit kering van kwekersvergoedingen. Het standpunt van de akkerbouw kwam echter woensdagmorgen nog niet uit de verf, want de voornaamste woordvoer der, het vroegere lid van de Tweede Ka mer voor de K.V.P., de heer Jac. Groen Azn. uit Alkmaar, die voorzitter is ge weest van de bij de voorbereiding van het wetsontwerp betrokken Kamercommissie, vroeg uitstel omdat nog niet alle organisa ties zich over het vraagstuk hadden kun nen uitspreken. Hier was geen bezwaar tegen, omdat het wetsontwerp zeker niet voor het volgend jaar door de Kamer zal worden behandeld. Het Landbouwschap ging met dit uitstel akkoord, voor wat de akkerbouw betreft, maar jhr. Van Nispen zette de aanvaarding van de bezwaren der sierteelt vast door, zodat het standpunt van die groep te gelegener tijd ter ken nis van de minister kan worden gebracht. de opnieuw, keerde terug naar Israel en meldde zich als deserteur bij de autori teiten. En de laatste fase van dit drama van moord en wraak speelde zich af voor een militair gerechtshof te Tel Aviv. Itzkovitsj deed zijn verhaal en de rech ters wikten en wogen. Zij kwamen tot de uitspraak: een jaar gevangenisstraf „want het is voor een rechtbank in Is rael moeilijk om tegen deze achtergrond een zware straf op te leggen". En woensdag verliet Itzkovitsj als vrij man de gevangenis, want de opgelegde straf was gelijk aan de door hem in voor arrest doorgebrachte tijd. Een jong Amerikaans echtpaar, Gill en Jack Lardis, heeft zijn idee verwezenlijkt en zal, te beginnen op 1 juni, met een groep Londense artiesten en enkele Nederland se musici in BeJlevue theater in Amster dam twee voorstellingen per avond geven van een muzikale komedie „Gowing Dutch", speciaal voor Engels sprekende toeristen. Een aantal maatschappijen die zich op het terrein van toerisme bewegen, verlenen medewerking aan deze onderne ming, die zich noemt „Playhouse interna tional". In het orgaan van het Christelijk Na tionaal Vakverbond „De Gids" wordt in een artikel ernstige bezorgdheid uitge sproken over het ontslag van honderden Papoea-arbeiders bij het bedrijf van de Nederlandsch Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij in Sorong. Door de teruglo pende opbrengst van de oliewinning aan de uiterste westelijke punt van Vogelkop (de export nam af van 500,4 miljoen ton in 1954 tot 266,9 miljoen ton in 1958) loopt de bedrijvigheid daar sterk terug. Als er niet spoedig nieuwe exploiteerbare hoe veelheden in deze omgeving worden aan getroffen, zal de N.N.G.P.M. daar haar activiteit staken. De eigen houtzagerij en de bedrijfs- school voor jonge Papoea's zijn reeds ge sloten en een groot aantal inheemse werk nemers is na afloop van hun contracten teruggezonden naar de kampong. De ver minderde bedrijvigheid heeft ook zijn te rugslag op de werkgelegenheid voor in heemsen in het bouwbedrijf en het feit, dat ook de houtzagerij van het Boswezen in Sorong is opgeofferd ten behoeve van die in Manokwari zonder overplaatsing van personeel daarheen, maakt de vooruitzich ten voor Sorong nog somberder. Een aan bod van het C.N.V. om een arbeidsbemid delingsbureau voor het steeds groeiend proletariaat in Sorong op te richten vond tot haar leedwezen geen gehoor. De moeilijkheden worden nog gecompli ceerder doordat de N.N.G.P.M. niet in staat is haar destijds uit de Zuid-Moluk- ken aangetrokken werkkrachten als ge volg van de huidige politieke verhoudin gen na afloop van hun contract naar In donesië terug te zenden, zodat deze met voorrang boven de Papoea's worden ge handhaafd of, wanneer er werkelijk geen arbeid meer voor hen is in de olie, naar andere bedrijven worden overgeheveld. De kans op terugzending volgens con tract gaat daarmee voor deze Indonesiërs geheel verloren, zodat zij de toch al zo weinig uitzicht biedende arbeidsmarkt blijvend belasten. Het ontbreekt nu reeds aan voldoende plaatsingsmogelijkheden voor de pas afgestudeerden van de lagere technische scholen. „De groei naar de beschaving is voor deze mensen plotseling afgebroken", zo constateert De Gids, die hoopt op een in grijpen van het gouvernement als enige mogelijkheid om te voorkomen, „dat deze spanningen zich zullen ontladen in ge welddadige conflicten". Het blad waar schuwt er ten slotte voor, dat deze terug slag tenminste even diep ingrijpt in het le ven van deze Papoea's als de plotselinge komst van het moderne westen. (Van onze correspondent in Bonn) Op het binnenlandse politieke front is in West-Duits! aha vonrzover het de deelstaten betreft, de rust weergekeerd. In Rijnland-Palts werd de C.D.U.-er Alt meier weer minister-president, maar de critiek in de Bondsrepubliek houdt zich weer bezig met bondskanselier Adenauer, wien men heel wat voor de voeten begint te werpen. In Rijnland-Palts construeerde Altmei er weer een coalitie-regering bestaande uit vier C.D.U.-ers en een lid van de libe- rade F.D.P. Soortgelijke C.D.U.-liberale regeringen bestaan ook in Baden-Württem- berg en Noordrijn-Westfalen, hetgeen de F.D.P. niet verhindert in Nedersaksen, Hamburg, Bremen en Hessen met de S.P.D. samen te werken. Dit draagt er niet toe bij de F.D.P. te Bonn acceptabel te maken voor deelneming aan de rege- ring-Adenauer en straks aan een kabinet onder leiding van Erhard of Etzel. Men gelooft dat de C.D.U.-C.S.U. tot het vol gende grote verkiezingsjaar, 1961, het, wat de coalitie met de Deutsche Partei aan gaat bij het oude zal laten. Men hecht in C.D.U.-kringen niet veel waarde aan pogingen in de F.D.P. om het roer wat meer naar rechts te draaien en men ge looft in het geheel niet, dat een liberale partij hier het tussen de beide groten, S.P.D. en C.D.U., zal kunnen redden. Wel neemt men aan dat de F.D.P. bij de aan staande verkiezingen voor het bondspre sidentschap Adenauer zal steunen en ver volgens een kanselier als Erhard ten vol le zal helpen, voorzover het de economi sche en financiële politiek betreft. Slijtageslag In de schaduw van Genèvc wordt thans te Bonn een ander gevecht geleverd, dat men als een slijtageslag om het bonds kanselierschap kan karakteriseren. Nu de regeringsvorming in de deelstaten, na de verkiezingen van een maand geleden voorbij is en nu de F.D.P. op een zijspoor blijft, meent men duidelijk het spel te on derkennen, dat Adenauer aan het spelen is. Openlijk wordt gezegd, dat de bonds kanselier aarzelt zich eerlijk en wel te be kennen tot de man, die hem in septem ber, na zijn benoeming tot bondspresi dent, zal opvolgen. Daardoor is een span ning ontstaan, die niet tot de buitenwe reld doordringt, omdat Genève de aan dacht zo opeist. Tegen de achtergrond van Genève, zo kan men horen zeggen, koestert de kan selier het gevoel, dat alles zo lang moge lijk bij het oude moet blijven en dat slechts hij, en hij alleen, de richtlijnen van de politiek zou kunnen bepalen. Een woord van Adenauer, aldus de regerings gezinde General Anzeiger, zou het dage lijkse puzzelen over de vraag, wie kanse lier wordt, kunnen beëindigen. Maar Adenauer zwijgt. Hij duldt dat de minister van Financiën Etzel al wekenlang geken schetst wordt als de man, die Adenauer graag als zijn opvolger zou zien en dat hij dus in feite tegen Erhard zou zijn. Het is om dit gevecht in de schaduw van Genè ve, om deze slijtageslag tegen de popula riteit van Erhard, dat men Adenauer ver wijt op dit ogenblik een ondoelmatige po litiek te voeren. Op dit tijdstip, nu de CDU-Bondsdagfractie zich voor de over grote meerderheid achter Erhard schaart, zou het logisch zijn en van een goede po litieke smaak getuigen, indien Adenauer de knoop doorhakte en tegen enige ver trouwden het woord „Erhard" liet vallen. Die vertrouwden zouden dan wel zorgen voor het publiceren van Adenauers keus. In stee daarvan gingen Erhard en Etzel vorige week bij de bondskanselier op vi site, een schouwspel dat men niet ver heffend acht. Advertentie Sinds 1834 en nog steeds stukken beter. Hofleverancier Omdat een soldaat verloofd was met de zuster van een korporaal van hetzelf de luchtdoelartillerieonderdeel, had deze laatste de soldaat op 24 maart van dit jaar niet durven weerhouden van een dief stal van 23 jachtpatronen. Het gebeurde tijdens schietoefeningen op de schietbaan Kralingen in Rotterdam. Toen er een ogenblik pauze werd gehouden, forceerde de soldaat met zijn bajonet een houten kastje. Hij vond daarin de 23 patronen en stopte die in zijn gevechtstas. De korpo raal was van dit alles getuige, maar greep niet in. De zaak diende thans voor de krijgsraad. De soldaat wist geen ant woord op de vraag, waarom hij de dief stal had gepleegd. De verdediger onthul de het motief: de soldaat had er zijn werkgever, die dit soort patronen kon ge bruiken, een plezier mee willen doen. De korporaal, die zich door de vermeen de toekomstige familiebetrekking van ac tief optreden had laten weerhouden (de verloving was intussen al uit, maar dat wist hij nog niet) had het volgens de ver dediger te midden van de soldaten, met wie hij gelijk in dienst was gekomen, niet gemakkelijk. Overdag was hij de meer dere, 's avonds verbleef hij met hen in een slaapzaal op voet van gelijkheid. Tegen beide militairen vorderde de audi teur-militair een maand gevangenisstraf. De krijgsraad veroordeelde de korpo raal tot een maand militaire detentie voorwaardelijk en verlaging tot soldaat. De soldaat kreeg twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk en een boete van 50 gulden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13