Amateurelftal moest Engeland na de rust zege toestaan /Kda. Natu-raLax Puikje van Nederlandse amateurs start voor Olympia's Toer 1959 Drie stayers per land bij de wereldkampioenschappen Voorlopige selectie voor Tour Wooning (RCH) een der beste spelers van redelijke Nederlandse ploeg Nog geen beslissing over televisiereportages Regelmaat van de klok! Examen doen Haarlem etappeplaats op zaterdag 30 mei Moss in Cooper Climax naar Grote Prijs Gelijk op alles mee Voetbalclub Leeuwarden in moeilijkheden Om de KNVB-beker Het Belgisch elftal tegen Oostenrijk Klasse-goal Rik van Looy won weer eens een etappe Amateur Stein „redde" de Westduitse voetballers Het Nederlands twaalftal tegen België Voorlopig programma Kadertoernooi van het district Haarlem Nieuwe Aston Martins in Nederlandse G.P. Bob Cortner verongelukt Larsen versloeg Donner in Zwitserland Indeling van zeventallen DONDERDAG 21 MEI 1959 Automobilisme 'Wmk. (Van onze sportredacteur) Het Nederlands amateurelftal heeft gisteravond op het VUC-veld in Den Haag de seerie interlandwedstrijden van het seizoen besloten met een nederlaag tegen de Engelse amateurs. Na een zeer aantrekkelijke tweede helft kwam er een 3-1 nadelige stand op het scorebord, maar al te treurig behoefde men daarover niet te zijn. Want en dat was écn van de positieve punten er viel een veel betere samenhang in het elftal te bespeuren dan bij voorbeeld in de recente wedstrijden tegen de West duitsers in Enschede en de Fransen in Leeuwarden, waarin respectievelijk een neder laag en een gelijk spel het resultaat waren. Die betere samenhang kwam vooral tot uiting in het aanvalsspel en alleen het gemis van een capabele midvoor werd nog zeer sterk gevoeld. Op deze mldvoor- plaats heeft men de afgelopen maanden steeds een nieuwe figuur opgesteld,maar steeds weer bleek de kandidaat een mis lukking. Ook Frins van OVVO. die giste ren meespeelde, bleek geen gelukkige greep. De Amsterdammer kwam in tempo tekort en bleek een zeer on nauwkeurig en fanta sieloos spelverdeler. Een geschikte mid voor zou het spel van de Nederlanders vooral gisteren veel nut hebben gebracht, omdat door het falen van Prins vooral de binnenspelers Pelk (Volendam) en De Kreek (Feijenoord) „op een eiland" kwa men te staan. Een van de beste spelers was gisteren overigens weer de RCH-er Wooning. De Racing, die hem het komende seizoen on getwijfeld een con tract zal aanbieden, krijgt in hem wij zeiden het al eerder een zeer goede voetballer. Deze ex- Schoten-speler is ln de eerste plaats een uitstekend spelverde ler en paart daarnaast een goede techniek aan een prima posi tiespel en een groot uithoudingsvermogen Niet zelden zagen wij hem gisteren vlak achter of zelfs in de voorhoede opereren, waarna hij steeds weer op tijd terug was om zijn taak als middenspeler of verdediger te vervullen. Hij loste bovendien enkele zeer behoorlijke afstandsschoten, waarvan 'het eerste niet zo heel ver af was van een treffer. Dat was in de eerste helft van de door drieduizend mensen bijgewoonde match, die in het algemeen genomen vrij gelijk opging. Opvallend was in die eerste drie kwartier het spel van de Volendammer rechtervleugel Jonk-Pelk, die steeds weer prima „gevoed", werd door rechtshalf Wooning, maar, zoals geschreven, een af werk er was er niet, zodat doelman Pinner niet zo heel veel gevaarlijks te verwerken kreeg. De Engelsen kregen wat kansen betreft Advertentie Faillissement was aangevraagd Op een minder plezierige wijze ver schijnt momenteel de voetbalvereniging Leeuwarden in het nieuws: De vereniging zit in financiële moeilijkheden. Zo liet de heer M. Boelens enige weken geleden het faillissement van de vereniging aanvra gen. Hij had in de zomer van 1957 een groot bedrag aan de vereniging geleend voor het aankopen van spelers. Dat geld had hij nu weer nodig, doch het was uiterst moeilijk het weer los te krijgen. Daar alle minnelijke regelingen faalden, liet hij het faillissement aanvragen om op deze wijze een bedrag van f 31.000.-- weer in handen te krijgen. De zaak is echter niet voor de rechtbank gekomen, omdat de vereniging het be drag terugstortte. Enige supporters zou den het bijeen hebben gebracht. Thans echter is de heer B. opnieuw een proce dure tegen de voetbalvereniging bij de rechtbank begonnen, daar de rente over de geleende bedragen niet is betaald. Voor de vierde ronde in het toernooi om de KNVB-beker worden donderdag 28 mei de volgende wedstrijden gespeeld: SHS Ajax, Spartawinnaar UVS-Volendam, ADO—Elinkwijk, NOAD—Rapid, NAC— Fortuna, winnaar HVC en VVV—Ensche- dese Boys. Het Belgisch voetbalelftal, dat zondag 24 mei in Brussel tegen Oostenrijk uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Jean Nicolay (Standard Luik). Achter: Wauters (Antwerp) en Thellin (Standard Luik). Midden: Hanon (Anderlecht), N.N. en Lippens (Anderlecht). Voor: Piters (Standard Luik). Huysmans (Beerschot), Coppens (Beerschot), Goey- vaerts (FC Brugge) en Jurion (Ander lecht). Wooning (gebukt) komt hevig in de verdrukking als keeper Koers boven zijn rug een Engelse aanval onschadelijk maakt. meer van het goede. Vooral toen spil Van Ierland (Willem II) royaal" onder èen ver door Pinner uitgetrapte bal doorkopte en midvoor Brown ongehinderd naar het door Koers (Hengelo) verdedigde doel kon op rukken. Maar met een snelle reactie redde Koers de situatie. De Nederlandse doelman bofte overigens vlak voor de rust niet gering toen hij volkomen verrast werd door een zeer onverwachts schot van de Engelse midvoor Brown, dat ver buiten zijn bereik de paal raakte. Een voorsprong bij de rust zou overigens niet onverdiend geweest zijn voor de En gelsen. Ook al vielen zij dan wat tegen het is nog niet zo heel lang geleden dat zij op het laatste nippertje van het Neder lands elftal van het voor het semi-prof- voetbal met 1-0 verloren zij konden bogen op een veel betere techniek en een beter spelinzicht, waarbij de buitenspelers Neill en Lewis (ex-Chelsea-speler) het meest opvielen. Na rust kregen de Engelsen die voor sprong al spoedig toch. toen Brown door brak, eerst tegen Koers opknalde, maar de terugspringende bal feilloos in het net plaatste. Een voor de Nederlanders ver loren match zo leek het daarna, maar plot seling kregen toen ook de Nederlandse aanvallers kansen. Eerst Jonk na een prima pass van De Kreek en daarna Pelk, nadat doelman Pinner een schot van Den Hol lander (DWSA). maar net had kunnen om buigen. Maar beide kansen gingen ver loren. Maar de gelijkmaker kwam toch. Vlak nadat het kunstlicht was ontstoken, gaf Jonk de bal op kniehoogte door aan De Kreek, die ongeveer op de rand van het strafschopgebied stond en met een weer galoos hard schot trapte de Rotterdammer het leer van die plaats hoog in de boven hoek een doelpunt van zeer hoge klasse. En meteen was de stemming er. Onder felle aanmoedigingen van het eindelijk enthousiaste publiek het leek daarvóór haast wel of men amateurs niet aan durfde moedigen trok Nederland ten aanval, maar. de Engelsen maakten de goals! In de 25ste minuut liet spil Van Ierland zich geducht verschalken door midvoor Brown, die daarna zuiver inschoot (1-2) en tien minuten later was het. al 1-3 toen aan voerder Lewis een uiterst luidruchtige, maar zeer capabele captain die de gehele wedstrijd door zijn aanwijzingen over het veld schreeuwde de bal uit een straf schop achter Koers knalde. Deze penalty overigens was een geduchte fout van Woo ning, die de bal aan de Engelse linksbuiten Neill was kwijtgeraakt, maar zich daarna met een veel te wilde en zeker onregle mentaire tackle revancheerde. Met die 1-3 stand was het pleit beslecht en de fors spelende Engelsen stonden dan ook geen kansen meer toe. Het komend seizoen begint het voortoer- nooi voor de Olympische Spelen en er zou den zeker perspectieven zijn voor het Nederlandse team als niet weer een aantal spelers verloren zou gaan aan het semi- profvoetbal. Want dan begint het zoeken en proberen opnieuw en het is de vraag of men tijdig een redelijke formatie in het vc.d zal kunnen brengen, hetgeen dan de representatie van het Nederlandse ama teurvoetbal zeker niet ten goede zou komen. Advertentie 0e wereldvermaarde deodorantstick voor de verzorgde vroute lux* draalttich 3.25 handige taa-ttiek o o f regelt Je transpiratie voorkomt de geur beschermt Uw garderobe. De organisatie van de wereldkampioen schappen wielrennen, die zoals men weet dit jaar in Nederland zullen worden ge houden (op de baan in Amsterdam en op de weg in Zandvoort) is in volle gang en veel moeilijkheden ondervindt men daar bij zo hoorden wij gisteren uit de mond van de commissaris-generaal, de heer Van Eek niet. Althans nóg niet, want definitieve regelingen voor wat betreft bij voorbeeld de verwerking van de enor me publieke belangstelling in Zandvoort kon men nog steeds niet bekend maken. Het bestuur van de KNWU kon voorts wel meedelen dat aan de wedstrijden om de wereldtitels voor stayers in het Olym- pisch stadion zowel bij de amateurs als bij de profs drie deelnemers per land kun nen meedoên. Het reglement van de UCI schrijft voor dat slechts twee stayers pei lend kunnen inschrijven, doch met het oog op de lengte van de baan in Amster dam, die 500 meter bedraagt, gaat de in ternationale sportcommissie akkoord met drie deelnemers. Het is overigens voor het eerst dat de strijd om de amateurtitel in het programma van de baankampioen- schappen zal zijn opgenomen. Aanvankelijk was het niet toegestaan, dat de amateurs achter hetzelfde type gro te motoren zouden mogen rijden als de profs, maar de KNWU heeft bericht ont vangen van de UCI dat dezelfde motoren mogen worden gebruikt. Over de organisatie in Zandvoort (zater dag 15 en zondag 16 augustus) kon het be stuur van de KNWU mededelen dat het aantal tribuneplaatsen op het circuit zal worden uitgebreid tot 10.000 en dat het ge hele parkoers behoorlijk zal worden afge zet. Er zullen voorts vijf luchtbruggen ko men voor degenen die niet naar de weg wedstrijden willen kijken maar alleen naar het strand willen. Er zal evenwel niet aan te ontkomen zijn dat de badgasten beide dagen de toe gangsprijs tot het wielerparkoers zullen moeten betalen om op het strand te ko men. Dat wil dus zeggen dat het pootje baden op zaterdag 2.50 (dan rijden de amateurs) en zondag 3 gaal kosten. De beslissing over het al dan niet uit zenden van de kampioenschappen (op de weg zowel als op de baan) per televisie is nog niet gevallen. Het lijkt waarschijn lijk dat begin jun: KNWU en NTS tot overeenstemming zullen komen. De Ronde van Italië De vijfde etappe van de Ronde van Italië, van Arezzo naar Rome over 243 km, is gewonnen door de Belg Rik van Looy voor z|jn landgenoot Hoevenaers. De Luxemburger Charly Gaul, die als derde eindigde, behoudt de leiding in het alge meen klassement. Het klassement van de vijfde etappe ziet er als volgt uit: 1. Van Looy (België) 6.56,21; 2. Hoevenaers (België); 3. Gaul (Luxem burg); 4. Anquetil (Fr.) allen in dezelfde tijd als Van Looy; 5. Delberghe (Fr.) op 8 sec.; 6. Zamboni (It.) op 27 sec.; 7. Cou- vreur (België) op 31 sec.; 8. Grioni (It.) z.t. Het grote peloton met o.a. de Italianen Baldini en Nencini arriveerde met een achterstand van 4 min. 39 seconden. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1. Gaul (Lux.) 20.20,41; 2. Van Looy (België) op 1,08; 3. Anquetil (Fr.) op 1,274. Hoevenaers (België) op 2,12; 5. Zam boni (It.) op 3,24; 6. Couvreur (België) op 4,52; 7. Neri (It.) op 6,07; 8. Delberghe (Fr.) op 6,09. Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard- nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is hel nu niel meer nodig ielkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat...dag in dag uit! ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,de regelmaat van de klok Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 De voetbalwedstrijd tussen West-Duits- land en Polen, woensdag in Hamburg ge speeld, is geëindigd in een gelijk spel (1-1). Bij de rust had Polen de leiding. De eerste helft van de ontmoeting was ongetwijfeld voor de Polen. Vooral het ploegverband van de Duitsers was slecht. Na een half uur viel het eerste doelpunt. Daarvoor zorgde linksbuiten Baskiewicz, die na een vrije trap tegen de Duitse links half Szymaniak de bal toegespeeld kreeg en doelman Sawitzki geen kans gaf. Na de hervatting waren de Duitsers aan zienlijk sterker dan de Polen. Toch duur de het tot een tiental minuten voor het einde voordat rechtsbuiten Erwin Stein een amateur die Berni Klodt verving, die wegens een blessure in de 18de minuut na de rust moest uitvallen de gelijkmaker scoorde. Ruim 65.000 toeschouwei's woon den de wedstrijd bij. Het Nederlands korfbaltwaalftal, dat op zondag 7 juni in Assen tegen België speelt, is als volgt samengesteld: aanval: dames: L. Venekamp (Westerkwartier) en A. Weernink (Rohda), heren: R. Munnikes (Luto), aanvoerder, en Nic. Janssens (Wes terkwartier); midden: dames: L. Diep straten (Deetos) en L. de Waal (Deetos), heren: A. Zwaanswijk (HKV) en L. van Krieken (HKV); verdediging: dames: A. Zwaanswijk (HKV) en N. Wagemakers (Het Zuiden), heren: G. Bos (HKV) en C. van Lunteren (Rohda). Reserves: dames: H. de Voos (Blauw Wit) en M. Weel (Swift), heren: J. van Pareen (Blauw Wit) en C. Verlaan (Blauw Wit). Advertentie met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten AMSTERDAM Donderdag 6 augustus: 10 uur: Vergade ring Technische Commissie U.C.I.; 17 uur: Vergadering bestuur U.C.I.; 21 uur: Officiële ontvangst door de K.N.W.U. Vrjjdag 7 augustus: 10 uur: Congres van de U.C.I.; 16 uur: Vergadering wed- strijdcommissarissen; 21 uur: Ont vangst door het gemeentebestuur van Amsterdam. Zaterdag 8 augustus: 9 uur: Sprint amateurs tot de 1/8 finales. Sprint professionals tot de 1/4 finales. Sprint amateurs: herkansing. Sprint profes sionals: herkansing. Achtervolging amateurs: voorritten. 19.30 uur: Sprint amateurs: 1/8 finales. Stayers-ama teurs: le serie (50 km). Sprint profes sionals: 1/4 finales. Sprint amateurs: 1/4 finales. Achtervolging amateurs 1/4 finales. Stayers: le serie. Zondag 9 augustus: 13 uur: Sprint ama teurs: 1/2 finales, le manche. Sprint professionals: 1/2 finales, le manche. Stayers-amateurs: 2e serie (50 km). Sprint amateurs: 1/2 finales, 2e man che. Sprint professionals: 1/2 finales, 2e manche. Sprint amateurs: 1/2 fi nales, ev. belle. Sprint professionals: 1/2 finales, ev. belle. Sprint amateurs: 3e en 4e plaats, le manche. Sprint professionals: 3e en 4e plaats, le manche. Sprint amateurs: le en 2e plaats, le manche. Sprint professio nals: le en 2e plaats, le manche. Sprint amateurs: 3e en 4e plaats, 2e manche. Sprint professionals: 3e en 4e plaats, 2e manche. Sprint amateurs: le en 2e plaats. 2e manche. Sprint professionals: le en 2e plaats, 2e man che. Sprint amateurs: 3e en 4e plaats, ev. belle. Sprint professionals: 3e en 4e plaats, ev. belle. Sprint amateurs: le en 2e plaats, ev. belle. Sprint pro fessionals: le en 2e plaats, ev. belle. Stayers: 2e serie. Maandag 10 augustus: Excursie. Dinsdag 11 augustus: 10 uur: Boottocht; 18 uur: Achtervolging professionals: voorritten. Achtervolging amateurs: 1 '2 finales. Stayers-amateurs: her kansing (50 km). Achtervolging pro fessionals: 1/4 finales. Achtervolging amateurs: 3e en 4e plaats. Achtervol ging amateurs: le en 2e plaats. Stayers: herkansing. Woensdag 12 augustus: 16.30 uur: Ont vangst. Donderdag 13 augustus: Excursie. 19.30 uur: Achtervolging professionals: 1/2 finales. Stayers-amateurs: finale (1 uur). Achtervolging professionals: 3e en 4e plaats. Achtervolging professio nals: le en 2e plaats. Stayers: finale. Vrijdag 14 augustus: 16.30 uur: Ont vangst. ZANDVOORT Zaterdag 15 augustus: 10.30 uur: Ont vangst door gemeentebestuur van Zandvoort. 13 uur: Start wereldkam pioenschap voor amateurs. Zondag 16 augustus: 11 uur: Start we reldkampioenschap. professionals. Dank zij het besluit van de sportcom missie van de KNWU om ook in amateur wedstrijden van stad tot stad beperkte re clame toe te staan heeft Olympia's Toer 1959 meer armslag gekregen. Behalve de militaire ploeg van Gerrit Schulte en de officiële Deense ploeg zijn alle overige formaties (elf) door industrieën geadop teerd, hetgeen een belangrijke verlichting van de financiële zorgen van de Olympia- bestuurderen betekent. Op dinsdag 26 mei zal het 91 renners tellende veld starten in Amsterdam. On der die 91 renners bevindt zich het puikje van de Nederlandse amateurs en onaf- hankelijken. Ab van Egmond, in 1958 win naar van de toer, krijgt het heel moeilijk tegen zijn militaire ploeggenoot Jan Hu- gens, de Limburgers Knoops en Rama kers, de Spartanen Harrie Scholten, Joop van der Putten, Hamelink, Meesters en Van Houwelingen (op papier is dit een van de favoriete ploegen voor het algemeen ploegenklassement), de Rotterdamse leeu wen Wil Bravenboer en Jan Hermes, de Feijenoorders Swaneveld, Breure en Geluk, de Kampioenen Steenvoorden en Snijder, de Eindhovenaren Rentmeester en Niesten, beiden gast bij Wilhelmina uit de lichtstad, de Brabanders Hofmans (Sportief Breda), Van der Ven en Walra- vens (beiden Zwaluwen, Vlijmen), de bij de Pedaalridders uit Rotterdam als gast fungerende Zaankanter Jo Beers en de Amsterdammers Wil Klebach, Frits Rabe, Hennie, Marinus en Rob van der Ruit (allen Olympia) en Wim van Smirren, Jan Le Grand en Joop Wuurman (allen Le Champion). Het parkoers heeft in vergelijking tot vorige jaren enige wijzigingen ondergaan. Nieuwe etappeplaatsen zijn uitgekozen, waarbij echter de militaire kampementen, Jeng Goldschmidt en Klaas Buchly heb ben in Den Haag tijdens een bespreking over de komende Tour de France een voor lopige selectie voor de Tour 1959 gemaakt. Een vijftiental renners werd aangewezen voor deelneming aan de Dauphiné Libéré (1 tot en met 7 juni) de Ronde van Zwit serland (11 tot en met 18 juni) en de Ronde van Luxemburg (12 tot en met 15 juni). Aan de hand van de resultaten, welke in deze ronden worden bereikt, zal de defini tieve keuze voor de Ne-Lux-ploeg worden gemaakt. De voorlopige selectieploeg bestaat uit: Piet Damen, Michel Stolker, Jaap Kersten, Piet van Est, Wim van Est, Piet de Jongh, Gerrit Voorting, Adrie Wuyts, Jo de Haan, Piet van den Brekel, Jo de Roo, Daan de Groot, Martin van der Borgh, Bram Kool en Jet Lahaye. Martin van der Borgh, die een onwillige knie heeft, en Jef Lahaye, die bij een valpartij een hersenschudding heeft opgelopen, zullen voor het vertrek naar de Dauphiné medisch worden ge keurd. De mogelijkheid is intussen groot, dat negen Nederlanders in de Nederlands- Luxemburgse combinatie zullen rijden in plaats van acht. De Luxemburger Aldo Bolzan is tijdens het pinksterweekeinde namelijk het slachtoffer van een motor ongeluk geworden en de kans bestaat, dat Bolzan niet voor de Ronde van Frankrijk zal zijn hersteld. In dat geval heeft Gold schmidt naast Charlie Gaul, Marcel Ern- zer en Jampie Schmitz geen vierde Luxemburger beschikbaar en zal dus een negende Nederlandse renner worden aan gewezen. Onmiddellijk na de bekendmaking van de definitieve ploeg, dus na de Ronde van Zwitserland, zullen de renners met hun leiders in Brussel voor een bespreking bijeenkomen. waar men altijd zo gastvrij wordt ont vangen, niet zijn vergeten. Op 26 mei trekt de karavaan „om de zuid" en via de Noord Oost Polder naar Heerenveen, een afstand van 219 km. De volgende dag worden twee halve etappes gereden. Eerst een ploegentijdrit over 46 km. van Heerenveen naar de legerplaats Steenwij kerwold en des middags een ge wone rit over 136 km. naar Winterswijk. Ook op 28 mei worden twee halve etappes gereden: van Winterswijk naar Nijmegen over 98 km. en daarna van Nijmegen naar het Limburgse Stein over 129 km. Vrijdag 29 mei staat de etappe Stein Breda over 168 km. op het programma. Zaterdag 30 mei wordt eerst een individue le tijdrit over 10 km. op een circuit in Ul- venhout gereden alvorens de karavaan weer naar het noorden gaat voor de 138 km. lange etappe naar Haarlem. Op de slotdag rijdt men via een grote omweg (110 km.) van Haarlem naar Amsterdam, waar de aankomst in het Olympisch sta dion tussen twee eredivisiewedstrijden (FeijenoordBlauw Wit en DWSElink wijk) in valt. Advertentie official dealer: N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. I Houtplein 21 - Tel. 10338 J Haarlem Vanavond om acht uur beginnen in „Het. Wapen van Heemstede", Wilhelmi- naplein Heemstede, de wedstrijden van het kadertoernooi van het district Haar lem van de KNBB. Daar de spelers een groot krachtsverschil vertonen zal er met handicap gespeeld worden, n.l. 300 resp. 350-400 caramboles 38/2. De handicap van Lamers, die 400 car. moet maken, is dub bel verzwaard. Hij zal n.l. 38/1 spelen, wat men in Haarlem nog nooit te zien kreeg. De lijst van deelnemers is: R. Lunenburg ('t Centrum) 300 38/2 P Dickmann (DES) 350 38/2 J. Steffers (DES) 300 38/2 J Lamers (Excelsior) 400 38/1 B. v. d. Hoek (Houtpoort) 300 38/2 A. Agema (Selecta) 350 38/2 J. Doves (Vriendenkring) 350 38/2 J Willemsen (SVV) 300 38/2 Het is het sterkste achttal, dat het dis trict in het veld kan brengen. De gloednieuwe Formule I-wagens van Aston Martin maken zondag 31 mei op Zandvoort hun debuut in een voor het wereldkampioenschap der coureurs gel dende Grand Prix. Er rijden twee Aston Martins in de Grote Prijs van Nederland, met aan het stuur Caroll Shelby en Roy Salvadori. De contracten daarvoor zijn met de KNAC gesloten. Het is voor het eerst in zijn geschiede nis, dat Aston Martin zich aan de bouw van een Formule I-wagen heeft gewaagd. Nieuwe typen superboliden plegen de nei ging te hebben om snel stuk te gaan. Wel licht echter ligt dat met de Aston Mar tins gunstiger. Aston Martin heeft een grote ervaring in de bouw van sportwa gens, een ervaring die uiteraard van groot nut was bij de constructie van de Formu le I-racewagens. Bovendien is men met een zeer volwassen Grand Prix-wagen uit gekomen, van 2,5 liter cylinderinhoud. En tenslotte hebben die Aston Martins al iets van hun mogelijkheden laten zien: op 2 mei, bij de Internationale Trophy Race op Silverstone. Salvadori werd daar tweede met zijn Aston Martin, achter Brabham (die ook in de Nederlandse G.P. rijdt) op Cooper. Shelby reed zich bij die race met de andere Aston Martin naar de vierde plaats, bezette die tot kort voor het ein de, maar moest toen uitvallen wegens pech. Stirling Moss heeft zijn keus voor Zand voort gemaakt. Zondag 31 mei, bij de Gro te Prijs van Nederland rijdt hij in een Cooper met 2,5 liter Coventry Climax motor. Moss heeft lange tijd geaarzeld, met welke wagen hij dit raceseizoen zou dingen naar het wereldkampioenschap der coureurs. Er is over gepraat om nog een Vanwall voor hem klaar te maken al stopte Tony Vandervell officieel met ra cen. Er is ook gedacht aan een B.R.M. Bij de Grote Prijs van Monaco, op 10 mei, verscheen Moss ten slotte aan de start in een Cooper met B.R.M.-motor. Hij nam daar al spoedig de leiding, maar kreeg op viervijfde van de totale afstand panne. Hij heeft nu het zekere voor het onzekere ge nomen en start op Zandvoort met een Cooper Climax van Rob Walkers racing- team. De 32-jarige Amerikaanse coureur Bob Cortner is overleden aan de verwon dingen, die hij bij een ongeluk tijdens de training voor de 500-mijl-race van Indiana polis had opgelopen. Cortner had juist een test afgelegd met een gemiddelde snelheid van 208 km. per uur. Het ongeluk gebeurde daarna toen hem was toegestaan zo hard te rijden als hij kon. Sedert het begin van de test voor de 500-mijl-race, die op 30 mei zal worden ge houden, is dit het tweede ongeluk met do delijke afloop. Jerry Unser kreeg op 2 mei een ongeluk en overleed zondag jl. aan de opgelopen verwondingen. Woensdagmiddag z|jn in Ziirich de af gebroken partijen uit de eerste ronde van het internationale schaaktoernooi uitge speeld. De grote verrassing was de neder laag van de Russische grootmeester Mik hail Tal, die na 46 zetten van de Zwitser Edwin Bhend verloor. De uitslagen luidden: Bhend (Zwitser land)Tal (Rusland) 10; Barcza (Hong.) Unzicker (Did.) remise; Dückstein (Oos tenrijkNievergelt (Zwitserland) 10; Blau (Zwitserland)Keres (Rusland) 01; Olafsson (IJsland)Keiler (Zwitserland) 10, Wlather (Zwitserland)Fischer (VS) voor de tweede maal afgebroken. In de tweede ronde kreeg de Nederlan den Donner een oude bekende tegen zich, namelijk De Deen Bent Larsen, van wie hij verleden jaar in een tweekamp neeft verloren. De Nederlander kon het in deze ronde niet tot winst brengen. In de ko- nings-indische partij overzag de Neder lander een dreiging van de Deen. Dat kostte Donner een stuk en na 31 zetten gaf hij op. De uitslagen van deze tweede ronde waren: FischerBhendt afgebroken; Kup- perTal 01; UnzickerGligoric remise; NievergeltBarcza 01; KeresDückstein remise; KeilerBlau afgebroken; Walther —Olafsson afgebroken; LarsenDonner 1—0. De stand luidt: 1/4. Barcza (Hong.), Dückstein (Oost.), Gligoric (J.sl.) en Keres (Rusland) allen IV2 pnt.; 5/6. Olafsson (IJsl.) en Bhendt (Zwits.) beiden 1 pnt, 1 afgebroken partij; 7/10. Donner (Neder land). Tal (Rusl.), Larsen (Den.) en Un zicker (Did.) allen 1 pnt.; 11/12. Fischer (VS) en Walther (Zwits.) beiden 0 pnt. 2 afgebr. partijen; 13/14. Blau en Keiler (beiden Zwits.) beiden 0 pnt. 1 afgebr. partij: 15/16. Nievergelt en Kupper (bei den Zwits.) beiden 0 pnt. .Waterpolo Voor de waterpolocompetitie kring Haarlem KNZB zijn de zeventallen als volgt ingedeeld. Dames eerste klasse: DWT 5, NVA, VZV 2, HZV, HPC 2. Afdeling AM I: DWT a. Haarlem, VZV a, DWR. Afdeling AM II: DWT b, VZV b, NVA, HPC. Heren eerste klasse: NVA, HZV, VZV 3, DWT 4. Heren tweede klasse: DWR 3, HPC 4, VZV 4. NVA 2. Afdeling AJ I: DWR a. Haarlem, VZV a, HPC a, HVGB. Afdeling AJ II: HZV, DWT, DWR b, NVA, VZV b. HPC b. Op 1 juni wordt met de afwerking van het wedstrijdrooster begonnen. VOETBAL. De bekerwedstrijd Wilhel minaFortuna (derde ronde) in Den Bosch gespeeld, is door Fortuna met 52 gewon nen. De ruststand was 22.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15