Exploitatiesaldo Van Nievelt Goudriaan f 9 miljoen lager VI rELi LA Panda en de Gouden Bijl Belangrijk hogere verkopen in eerste kwartaal bij Koninklijke Shell Deviezenvoorraad sterk gestegen Reclame van de week Wereldnieuws Vrij veel bewolking I 2 Conferentie van Europese luchtvaartmaatschappijen 1 He&clijk instant pudding Indexcijfers van groothandelsprijzen Lettergieterij Amsterdam De GATT-conferentie Verlies Pangledjar Versterkte positie van Cultuur Associatie Produktie-indexcijfers Goudreserve in V.S. verder gedaald ^och ia Uet zo Voornaam J kenmerkend voor échte mannen DE WEEKSTAAT Nederlandsche Ford Jaarvergadering N.H.M. fy\ V Dividendvoorstellen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland 90. 95, 100, 105 cm 8 GULDEN DONDERDAG 21 MEI 1959 HET EXPLOITATIESALDO over 1958 van Van Nievelt Goudriaan en Co's Stoom vaart Maatschappij n.v. te Rotterdam heeft 7.986.318 16.904.457) bedragen of wel bijna 9 miljoen lager dan het vorig jaar. Dit is vooral te wijten aan de verminderde uitkomsten in de lijnvaart. De baten uit deelnemingen bleven op 1.826.677 1.820.913)) vrijwel onveranderd. De interest leverde 1.187.129 1.870.771) op. Het als avans op verkochte schepen opgevoerde bedrag ad 4.1 miljoen is het saldo van de winst bij de verkoop van schepen ad ongeveer 6.100.000 en de annulerings kosten van drie bouwcontracten ten bedrage van ongeveer 2.000.000. Na afschrijvin gen en diverse reserveringen ad 14.297.683 17.554.509) bedraagt de verdeelbare winst 888.353 3.628.923). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 7 percent, waarvan 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve. Hiervoor wordt 1.650.000 aan de agioreserve onttrokken, die daarna nog op de balans per 1 januari 1959 te boek staat voor 8.480.043. Vorig jaar werd 10 percent in contanten uitgekeerd over een verdubbeld kapitaal. Er wordt 228.353 50.598) naar nieuwe rekening overgebracht. De lijndiensten ondervonden in ernstige mate de gevolgen van de distorsie van de verhouding tussen de behoeften van de zeegaande wereldhandel en de capaciteit van de wereldvloot, aldus het verslag. Steeds meer nam de concurrentie van schepen, welke in de trampvaart geen emplooi konden vinden, toe, hetgeen een daling der vrachteninkomsten tot gevolg had. Over de Rotterdam-Zuid-Amerika Lijn wordt gezegd dat de totale in zuid waartse richting door de conferencelvjnen vervoerde hoeveelheid goederen welke in 1957 ten opzichte van 1956 aanzienlijk steeg in 1958 opnieuw een stijging ver toonde. De nog altijd slechte economische toe standen in Brazilië en Argentinië en de telkens wisselende maatregelen inzake import en export waarvan de met de Hol- land-Amerika Lijn onderhouden lijndienst tussen de oostkusthavens van de Verenig de Staten en Zuid-Amerika de nadelige ge volgen ondervond, beïnvloedde de resul taten van deze dienst in ongunstige zijn. De korte lijndiensten van de Portugal- Rotterdam-Bremen-Hamburg Lijn ont kwamen niet aan de invloed van de daling van het vrachtenpeil. Steeds meer tank schepen moesten worden opgelegd. De vrachtenmarkt was ook voor het. kust- vaartbedrijf niet gunstig voor een winstge vende exploitatie Ook het Rijnvervoer on- Directeuren van de Air France, de Sa bena, de Lufthanse en de Alitalia hebben te Parijs plannen besproken voor sa menwerking om de „uitdaging" van de transatlantische diensten met straalvlieg tuigen te beantwoorden. Gestreefd wordt naar een regeling, waarbij de dienstre gelingen voor alle toestellen worden ge coördineerd en waarbij de maatschap pijen onderling de te onderhouden diens ten verdelen- Zij hopen hierdoor voor hun diensten veel minder toestellen nodig te hebben dan het geval zou zijn, wanneer de maatschappijen onafhankelijk van el kaar bleven werken. De conferentie, die twee dagen duurt, is noodzakelijk geworden omdat wegens de terugtrekking van de KLM het gehele plan, genaamd Europair, dat in vier vo rige conferenties was ontworpen, moet worden herzien. Na afloop van de bespre kingen van gisteren werd bekendgemaakt, dat de vier maatschappijen besloten heb ben een voorlopig secretariaat met zetel te Parijs op te richten en verscheidene permanente commissies te' benoemen. Volgens de bekendmaking hebben de vier maatschappijen overeenstemming be reikt over de fundamentele kwesties van het aandeel, dat elke maatschappij in de nieuwe organisatie zal hebben, en ook over het type verkeer vracht of passa giers dat hun wordt toegewezen. Advertentie 38 ct per pakje Het algemeen indexcijfer van het C.B.S. der groothandelsprijzen daalde van 28 fe bruari tot 31 maart met 1 punt, namelijk van 142 naar 141 (basis 1948 100). Het indexcijfer voor de voedingsmiddelen on derging een daling van 4 punten namelijk van 128 tot 124, waarvan de oorzaken hoofdzakelijk bij de dierlijke voedings middelen lagen. In deze sector daalden de prijzen van boter, melk en rundvee. De prijzen van varkens liepen iets op. Bij de plantaardige voedingsmiddelen werd een daling van de aardappelprijzen ten dele gecompenseerd door prijsstijgingen van granen en peulvruchten. Het indexcijfer voor de grondstoffen onderging op 169 geen wijziging. Prijs stijgingen van huiden en leder, ruwe wol en wollen garens werden gecompenseerd door een daling van de prijzen van ruwe aardolie en steenkolen. Bij de afgewerkte produkten waren de prijsveranderingen in het algemeen van geringe betekenis. Uit zondering hierop vormden prijsdalingen van wollen dekens, veevoeder en vee koeken. Het indexcijfer voor afgewerkte produkten daalde van 139 tot 138. De algemene gang van zaken is tot op heden bevredigend geweest en er is zeker geen reden tot klagen, aldus deelde de di rectie van de n.v. Lettergieterij „Amster dam" v/h N. Tetterode mede in de alge mene jaarvergadering. De laatste maan den van het jaar zouden natuurlijk nog wel kunnen tegenvallen, maar gehoopt wordt dat de resultaten bij die van het vo rige jaar niet zullen ten achterblijven. Het aflossen van de op de balans voor komende leningen o/g ad 1.650.000, zo als uit de vergadering werd voorgesteld, vond de directie niet verstandig. Deze le ning is indertijd op gunstige voorwaarden gesloten en een zekere liquiditeit moet be houden blijven in verband met investe ringen etc. dervond een terugslag. De resultaten van de firma Van Nievelt, Goudriaan en Co. waren minder gunstig dan in het vooraf gaande jaar. Tevredenstellend waren de baten uit andere binnen- en buitenlandse deelnemingen. Omtrent de toekomstverwachtingen wordt gezegd, dat aangezien er nog geen tekenen aanwezig zijn, welke op een ver betering van het vrachtenpeil in de naaste toekomst zouden kunnen wijzen, ook voor het aanstaande boekjaar met minder gunstige resultaten van het bedrijf reke ning zal moeten worden gehouden. De landen van de E.E.G. hebben tijdens de besprekingen van vandaag op de G.A.T.T.-conferentie een Australisch voorstel om een bespreking van de Euro- markt automatisch op de agenda van al le volgende bijeenkomsten van de G.A.T.T. te plaatsen, verworpen. De Franse oud-minister André Philip zei namens de E.E.G.-landen dat de zes E.E.G.-landen volkomen bereid zijn om verzoeken van individuele delegaties om besprekingen over individuele ontwikkelin gen binnen de Euromarkt in overweging te nemen, maar hij kon er niet mee in stemmen. dat Euromarkt-vraagstukken automatisch op de agenda van alle G.A.T.T.-bijeenkomsten worden ge plaatst. De cultuurmaatschappij Pangledjar n.v. te Amsterdam heeft over 1958, blijkens het verslag, een verlies geleden van ƒ30.318 (v.j. verlies 17.909). Dit bedrag wordt toegevoegd aan het nadelig saldo vorig jaar, dat daarna met ƒ31.760 in de vermogensopstelling Nederland voorkomt. De repatriëring en afvloeiing van het per soneel brachten aanzienlijke offers met zich mee. De hieruit voortvloeiende ver plichtingen waren per ultimo 1958 ge heel afgewikkeld. Het effectenbezit werd begin 1959 verkocht. Aangenomen mag worden dat. het in In donesië behaalde bruto exploitatie-over schot dat van 1957 zeer belangrijk heeft overtroffen. Een balans per ultimo decem ber in roepiahs kan echter niet verstrekt worden. Bljjkens het jaarverslag van de Am sterdamse Cultuur Associatie n.v. te Am sterdam heeft over 1958 de winst van de samenwerkende maatschappijen 512.525 bedragen (f 429.723). Uit deze winst kon aan de bijzondere reserve en aan het al gemeen reservefonds worden toegevoegd een bedrag van 324.840, waarna deze reserves per einde 1958 voor in totaal 2 miljoen te boek staan. Voorgesteld wordt van de overblijvende winst een dividend van, zoals bekend, 6 percent (nihil) en het saldo ad 7.808 naar nieuwe rekening over te brengen. Blijkens de winst- en verliesrekening van de Amsterdamse Cultuur Associatie heb ben de diverse baten en dividend ƒ172.920 bedragen 10.729). Algemene kosten be droegen 6.271 6.689). Het saldo winst bedraagt 166.649 (v.j. nihil). De afvloeiing van personeel uit Java kon worden be ëindigd. Over de gang van zaken bij de Ceylon Sugar Plantation Ltd. valt weinig te vermelden; het nog jonge bedrijf heeft de kinderziekten nog niet overwonnen. Aan prospectieve werkzaamheden in Afrika en elders werd door enige vennootschap pen van de groep deelgenomen. Over de uiteindelijke resultaten valt voorshands nog weinig te zeggen. Over Nederland wordt gezegd dat het zakenvolume der samenwerkende maatschappijen bevredi gend was. De totale omzet beliep 22,5 miljoen. Bemiddeling werd verleend bij de oprichting van twee vennootschappen, die zich op het gebied van belegging en administratie bewegen. Het belang in de ze vennootschappen is van beperkte om vang. De algemene produkt.ie-index (basis 1953 100) was in maart (23 werkdagen), blij kens het C.B.S.130 tegen 121 in februari en 124 in maart 1958. Dezelfde cijfers, ge corrigeerd voor seizoen en lengte van de maand, waren respectievelijk 133, 133 en 124. Per bedrijfsklasse waren de cijfers als volgt: bouwmaterialen en aardewerk 114 (in februari 86 en in maart 97), chemische nijverheid exclusief aardolieprodukten 141 (134, 140), leder en rubber 137 (123, 122), mijnbouw 113 (105, 113), gas, elektriciteit en' water 153 (153, 151) en voedings- en genotmiddelenindustrie 107 (94, 107). Voor de metaalnijverheid, de papierindustrie en de textielnijverheid ontbreken de gegevens. Voor deze takken van industrie waren de cijfers voor februari respectievelijk 141, 131 en 105, voor maart 1958 respectievelijk 139, 123 en 109. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën heeft bekend gemaakt, dat de Ameri kaanse goudreserve in de week tot 15 mei opnieuw is gedaald en wel met 55 miljoen dollar tot 20.189 miljoen dollar. Sedert 1 april is de reserve met in totaal 252 mil joen dollar verminderd, vergeleken met een daling van slechts 92 miljoen dollar in de eerste 3 maanden van dit jaar. In 1958 bedroeg de goudafvloeiing 2,3 mil jard dollar. De daling van de Amerikaan se goudreserve wordt veroorzaakt door de omstandigheid, dat de Amerikaanse han- dèlêbólanV se'tfêrt enig^tftd"passief is. -aosnovc ENIGE jaren na de laatste oorlog had een Brabantse advocaat het genoegen de zaak van zijn cliënt voor de Raad van Cassa,tie te wogen bepleiten. De cliënt zou daarmee ten zeerste gebaat zijn geweest, wanneer alles zich had voltrokken in de stijl die bij de Hoge Raad past, want deze advocaat, was een kundig jurist en de zaak waar het om ging was niet al te zeer ver troebeld.. De voorwaarden voor een be vredigende afloop waren dus ongetwijfeld aanwezig. Maar er was één be- zwaar. Dat was gelegen in het feit, dat de advocaat meende m.et zuidelijke leut de strenge gelaatstrekken van president en raadsheren te kunnen plooien. Dat ging niet. Hoewel de advocaat voor zuidelijke rechtbanken er herhaaldelijk in was geslaagd rechters en publiek, be nevens officieren-fiscaal tot gierende lach salvo's te dwingen en hem, bij sollicitatie, met een gerust hart de leiding van de thans tot mislukking gedoemde bonte radio-avonden zou kunnen worden toever trouwd, zo vermocht hij toch niet één m,ondhoek te plooien in het statige gebouw van de Hoge Raad, waar uitsluitend streng zakelijke mededelingen het aanhoren waardig worden gekeurd. De luim van de Brabantse advocaat was misschien ook niet altijd welgekozen, althans niet voor deze toehoorders. Want toen hij omstandig en met méér dan juridisch noodzakelijke na druk een zevental ingewikkelde voor namen van een adellijke getuige a charge ging analyseren, om dan tot d,e slotsom te komen, dat deze man het grootste aantal mooie voornamen, maar de geringste hoe- veelheid waarheidsliefde bezat, trok een wolk over de tafel, waaromheen president en raadsheren statig gezeten waren. Geen wo Ik van nauwbedwongen vrolijkheid, waaruit zich een lachorgie knetterend zou kunnen ontlasten, m.aar een wolk van ge degen ergernis, die het vonnis niet gunstig heeft beïnvloed. Want enige raadsheren bleken zelf met de gecritiseerde voor namen te zijn getooid. Na deze inleiding kunt u niet meer van mij verwachten, dat ik iets belangrijks over voor namen zal zeggen. Daarvoor is het onderwerp te gevaar lijk. Zo gevaarlijk, dat de ouders van de gewezen presi dent Truman nimmer tot. een redelijke oplossing zijn kun nen komen. Zijn grootvader nan vaderszijde heette Shippe en de dito van moederskant droeg d.e naam. Salomon. En toen de pasgeboren Harry Truman in de geboorteregisters moest worden ingeschreven, kon men het er niet over eens worden of zijn tweede naam nu Shinpe, dan wel Salomon zou luiden. Om alle tweedracht de pas af te snijden werd tenslotteniets besloten. De aanstaande president werd inge schreven als Harry S. Truman, maar a.ch- ter de S kwam nimmer iets te staan, geen .hippe en geen .alomon, zodat de nieuwe wereldburger wel twee voorletters, maar slechts één twornaam kreeg. Nu we bij Amerika zijn beland., moeten we toch ook eens zien, of men daar zo democratisch is als wij denken. Daarover een volgende keer. H. PéUllón (Nadruk verboden). Advertentie Een eigen wapen was vroeger reeds het kenmerk voor echte mannen. Dit geldt nog steeds. Èen echte man draagt met trots zijn zegelring. Een mooier manlijker geschenk is nauwelijks denk baar; het huls met het carillon Daar. a Op de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij heeft de president-directeur medegedeeld dat in het eerste kwartaal van dit jaar de om vang van de verkopen door de groep be langrijk hoger is geweest dan in het overeenkomstige kwartaal van het afge lopen jaar, doch dat er nog steeds een scherpe concurrentie heerst met betrek king tot de afzetgebieden en deze komt tot uiting in de prijzen en vrachttarieven waarop voortdurend druk wordt uitge oefend. De financiële resultaten over het eerste kwartaal kunnen nog niet worden bekendgemaakt, maar men verwacht de ze voor het einde van de maand te kun nen publiceren. Omtrent het voorstel dat de Koninklij ke tezamen met Shell Transport heeft gedaan, om de activa en het bedrijf van de Canadian Eagle over te nemen deel de jhr. Loudon mede, dat indien het bod wordt geaccepteerd, dit. meebrengt dat door de Koninklijke 3.971.012 volgestorte aandelen aan aandeelhouders van de Ca nadian Eagle zullen worden uitgekeerd. Dit aantal valt binnen het statutaire no minale kapitaal en de vereiste officiële goedkeuring is reeds verkregen. Voorts deelde de president-directeur nog mede, dat het beheer waaronder de maatschap pijen der groep in Egypte waren gesteld, op 21 april officieel is opgeheven, zodat de werkgroep die in maart naar Egypte is vertrokken, thans kan voortgaan met de voorbereidende werkzaamheden tot hervatting van het bedrijf in dat land. In antwoord op vragen werd van be stuurszijde medegedeeld dat de maat- Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 19 dezer bljjkt dat de voorraad deviezen aanzienlijk is toegenomen. De totale voorraad goud en deviezen, volgens de berekening van de Nederlandsche Bank, steeg van 5128 miljoen tot 5159 miljoen, derhalve met 31 miljoen. De goudvoor raad bleef onveranderd op 4402 miljoen. De terugkeer van de bankbiljetten viel tegen. De convertibele deviezen stegen van 681 miljoen tot 701 miljoen. De circu latie daalde met slechts 28 miljoen van 4229 miljoen tot 4201 miljoen. Onge twijfeld is er in verband met Pinksteren vrij veel geld opgenomen. Ook de rekening andere ingezetenen steeg met 18 miljoen tot 134 miljoen. Het betalingsverkeer met de staat bracht slechts 2 miljoen middelen op. Tengevolge van deze mutaties steeg de stand van de banken per saldo met 28 miljoen van 409 miljoen tot 437 miljoen. Hiermede ligt de stand dus weer boven het. verplich te kasreservegemiddelde. De schatkist zag haar saldo met 2 miljoen dalen van 842 miljoen tot 840 miljoen. In de afgelopen week verviel 64 miljoen schatkistpromes sen, terwijl het geplaatste bedrag aan schatkistbiljetten 18 miljoen bedroeg. Ten gevolge van de toenemende ruimte op de geldmarkt is de daggeldrente op 13 dezer verlaagd van Vit percent tot 1 Va, percent, waarop het gehandhaafd is ondanks een lichte verstijving van de geldmarkt in de laatste dagen. In de algemene vergadering van de Ne derlandsche Ford Automobielfabriek werd medegedeeld, dat de verrichtingen van de fabriek tot nu toe in het lopende jaar gunstig zijn geweest, er is geen re den tot klagen. In aanmerking dient ech ter te worden genomen, dat het voorjaar het goede seizoen is voor de verkoop van automobielen. In de jaarvergadering van de Neder landsche Handel-Maatschappij zijn de jaarstukken goedgekeurd en is het divi dend bepaald op 10 nercent. 34. Panda en de kolonel werden voor het opperhoofd gebracht, die hen heel on vriendelijk aankeek. „Vreemdelingen, oef!" zei hij. „Vreemdelingen maak ik helemaal dood. Vooral sinds mijn gouden bijl door vreemdelingen gestolen. Oef!" „Uw gou den bijl?!", riep Panda uit, „bent u dan misschien meneer Ammezole?" „Oef", ant woordde het opperhoofd met een knik, „ik hoeft u me niet te haten", zei Panda, „want ik ben juist helemaal hierheen gekomen, om uw gouden bijl terug te brengen". Het opperhoofd Ammezole veerde overeind. „Gouden bijl?!", riep hij. „Oef! Oef! Oef! Waar gouden bijl?!" „Die ligt ergens tussen de struiken", antwoordde Panda, „op de plek, waar uw krijgers ons gevangen heb ben genomen". „Ga kijken!", beval Amrne- groot opperhoofd Ammezole". „Maar dan zole een van zijn krijgers. Als kleine vreemdeling waarheid spreekt, hij braaf. Ik hem niet doden. Maarvoegde hij er dreigend aan toe, „als kleine vreemde ling jokt, ik heel boos op kleine vreemde ling! Oef!" Na een poosje kwam de uitge zonden krijger opgewonden terug. „Gou den bijl niet in struiken!", riep hij reeds van verre, „kleine vreemdeling jokt!" Het zag er nu heel lelijk uit voor Panda en de kolonel schappij bij haar expansieprogramma re kent met een gemiddelde toeneming van het verbruik met omstreeks 6,5 percent in de komende jaren. Ondanks de ruime produktiecapaciteit is van overexpansie geen sprake omdat ook een mogelijk tij delijk sterker stijgende vraag moet kun nen worden opgevangen. Dit jaar zullen de investeringen ongeveer even groot zijn als in 1958, en in het bijzonder zijn gericht op uitbreiding en verbetering van raffi naderijen, het distributie-apparaat en de petro-chemische industrie. In het afgelo pen jaar bedroeg de waarde van de afzet petrochemische produkten 7,5 a 8 percent van de totale omzet. Deze sector heeft voor ongeveer 5 percent aan de gehele winst bijgedragen. De machinefabriek Reineveld n.v. te Delft zal aandeelhouders voorstellen het dividend over 1958 te bepalen als volgt: preferente en prioriteitsaandelen 6 percent, gewone aandelen 8 percent, en restant- bewijzen 16 (alle onveranderd). Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der G. Dikkers en Co. n.v. te Hengelo (Ov.) zal worden voorge steld over het afgelopen boekjaar onver anderd 14 percent dividend uit te keren. De directie van de n.v. Uitgeversmaat schappij Elsevier te Amsterdam deelt mede, dat in de op 26 juni te houden al gemene vergadering van aandeelhouders over het boekjaar 1958 een dividend van 12 percent (vorig jaar 11 percent) zal wor den voorgesteld. Vrijhandelszone Het speciale comité van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap, dal. tot taak heeft t.e trachten een gemeenschappelijk standpunt van de zes landen te bereiken tegen over een associatie met de overige landen van de O.E.E.S., heeft te Brussel zijn tweede bijeen komst. gehouden. Er heerste een voortreffelijke sfeer. Öp 5 juni zal een derde bijeenkomst wor den gehouden en naar verwachting zal het co mité einde juli met zijn werkzaamheden gereed komen. Geen fusie •De Standard Motor Company en de Rover Com pany hebber, bekend gemaakt, dat. zi.i hun on derhandelingen over een fusie der beide onder nemingen hebben beëindigd, daar de besturen het niet eens kunnen worden over fusievoor- waarden. die zij hun aandeelhoudersals agnr vaardbaar kunnen aanbevelen. De Standard Mo- toi Company heeft voorts bekend gemaakt, dat haar onderhandelingen met Massey Ferguson Li mited over de voorgestelde-verkoop van-tractor- activa goede vorderingen maken. Vijandelijk vermogen De minister van Buitenlandse Zaken heeft, aan de Tweede Kamer de op 30 juni 1058 t.e Oslo tus sen de Nederlandse en de Noorse regering gewis selde nota's, houdende een overeenkomst betref fende de uitbetaling van in vijandelijk vermogen aangetroffen effecten, medegedeeld. De regering overweegt de overeenkomst aan de goedkeuring der Staten-Generaal te onderwerpen. (Voor de beurs zie pag. 7) Advertentie exclusief - voordelig MEISJESJURKEN Alleen deze week ontvangt u op elke meisjesjurk in onze zaak een reductie van 2.50. Prijzen thans vanaf: Gen. Cronjéstraat 120 Haarlem Aanvaring. Door een aanvaring met een sleepboot is woensdagochtend een veerboot, die 150 personen van Niteroi naar Rio de Janeiro vervoerde, zwaar beschadigd en gezonken. Vier doden zijn geborgen, duikers zijn aan het werk gezet om uit het gezonken schip eventuele andere doden te bergen. Schoonmaakmiddel. In een hangar van de vliegtuigfabriek Martin in Baltimore heeft zich woensdag een ontploffing voorgedaan terwijl werklieden bezig waren een watervliegtuig met een schoonmaakmiddel te wassen. Er brak brand uit. Vijf arbeiders kwamen om het leven en tien werden gewond. De hangar werd gedeeltelijk verwoest. Griep. In Australië woedt een hevige griepepidemie. In sommige gebieden is de helft van de bevolking ziek. Loon- en exameneisen. Ongeveer 14.000 studenten van de natuurkundige facul teit van de Sorbonne zijn woensdag niet in de collegezalen verschenen. Zij wilden hierdoor hun solidariteit betui gen met de looneisen van het laborato- riumpersoneel ongeveer 300 deskun digen van 25 tot 35 jaar, die voor hun doctoraal werken. De staking van het laboratoriumpersoneel kan van ernsti ge invloed zijn op de examens. Wolkbreuk. In Rio de Janeiro zijn woens dag minstens zes mensen om het leven gekomen toen bij een wolkbreuk, die twee uur duurde, het water in sommige hoofdstraten een meter hoog kwam te staan en op sommige plaatsen gepar keerde auto's meesleurde. Verband. Premier Kroesjtsjev heeft in een gesprek met Amerikaanse zaken lieden uit Florida, die hem in Moskou een bezoek brachten, gewezen op het verband, dat er volgens hem bestaat tussen democratie en goed eten. Doe lend op de ontwikkeling in de Sovjet- Unie zei hij: „Wij worden rijker en wanneer iemand meer te eten krijgt, wordt hij ook democratischer". Bidden. President Eisenhower heeft woensdag de Amerikanen opgeroepen op 30 mei aanstaande „Memorea! Day", te bidden voor de vrede. Herdenking. Tijdens een herdenking van de Duitse invasie te Canea op Kreta is woensdag een laagvliegende Griek se straaljager in aanraking gekomen met de punt van het marmeren oor logsmonument, waarbij zich honder den mensen hadden verzameld. Het toestel vloog in brand en stortte vlak bij de menigte neer. De piloot was op slag dood. Uit het monument raakten enige marmeren blokken los, die een jongeman en een kind troffen. Ook zij kwamen om het leven. Alarm. De Guatamalaanse regering heeft woensdagnacht de staat van be leg afgekondigd. Aanleiding hiertoe waren berichten, dat vier gewapen de schoeners uit Cuba naar Guatema la zijn vertrokken. In de stad Guate mala verluidde, dat het vertrek van de schepen deel uitmaakt van een commu nistische samenzwering tegen de re gering van president Fuentes. Pont. Begin juni komt er een nieuwe veer dienst tussen Denemarken en Zweden, tussen Kastrup ten zuiden van Kopen hagen en Malmö. De veerboot, die vroeger tussen Hamburg ën "Helgoland voer, kan 35 auto's en een groot aantal passagiers vervoeren. Jaloezie. Op een college in Swannanoa in North-Carolina heeft een studente woensdagmorgen uit jaloezie een me destudente ernstig toegetakeld met een bijl. Zij heeft de politie bekend, dat zij handelde in een vlaag van jaloezie, omdat haar slachtoffer, een zeer aan trekkelijk meisje, haar al haar vrien den ontnam. De toestand van hel slachtoffer, is zeer kritiek. Vooral haar gezicht is ernstig verminkt. Verlegenheid. Een aantal Russische toe risten die op het ogenblik een reis ma ken door Italië is woensdag in de St. Pieter aanwezig geweest op een audiëntie die de Paus verleende aan 15.000 pelgrims. Zij bezichtigden de ba siliek op het moment, dat de Paus daar werd binnengedragen. Zij verlieten de kerk, toen de Paus begon te spreken. Executie. De 20-jarige Charles Starkwea ther, verdacht van elf moorden en we gens een van deze moorden ter dood veroordeeld, zal vrijdag in de elektri sche stoel van de gevangenis van Lin coln, Nebraska, ter dood worden ge bracht. Zijn toentertijd veertienjarig vriendinnetje, Caril Fugate, kreeg we gens medeplichtigheid levenslang. Zij had om uitstel van zijn doodvonnis ge vraagd opdat hij de tijd zou krijgen om te verklaren, dat zij onschuldig was aan de moorden. Het KNMI deelt mede: Boven Europa verandert de luchtdrukver deling slechts langzaam. Van Schotland tot Noorwegen handhaaft zich een hoge- drukgebied, aan de flank waarvan droge lucht met gematigde temperaturen via het Oostzeegebied naar het noorden van Ne derland stroomt. De lucht in het zuiden van het land is warmer en vochtiger en wordt aangevoerd om een lagedrukge bied boven Frankrijk. In dit lagedruksysteem komt vrij veel bewolking voor met hier en daar wat re gen of onweer. Aangezien het lagedrukgebied boven Frankrijk zijn invloed nog iets naar het noorden en westen uitbreidt, bestaat er voor het zuiden van ons land de komende 24 uur kans op een regen- of onweersbui. Voor het noorden van het land is de kans op regen gering. In het temperatuurver- loop komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Temperaturen Duiten- en binnenland heden- c 3d Donderdag 21 mei Vrfjdag 22 mei Zon op 4.38 uur. onder 20.36 uur. Maan op 20.31 uur, onder 4.53 uur. Maanstanden 22 mei 29 mei 13.56 uur 9.13 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 mei Hoog water 2.18 en 14.46 uur. Laag water 10.14 en 22.49 uur. Vrydag 22 mei Hoog water 3.06 en 15.35 uur. Laag water 11.09 en 23.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. morgen 7 uur Neerslag! i laatste 24 UUI j fc-E Den Helder half bew. ono 12 4 Ypenburg half bew. ono 12 1 Vlissingen licht bew. ono 14 0 Eelde zwaar bew ono 9 0 Twente zwaar bew O 12 0 De Bilt half bew. ono 11 0,2 Eindhoven licht bew. no 13 0,1 VIv. Z.-Limb. licht bew. no 14 0,1 Helsinki zwaar bew. nno 4 0 Stockholm zwaar bew. no 12 0,6 Oslo licht bew. no 9 1 Kopenhagen onbewolkt n 6 0 Aberdeen motregen n 7 0 Londen geheel bew no 10 0,1 Amsterdam zwaar bew. ono 12 0 Brussel zwaar bew no 13 0 Luxemburg onbewolkt no 13 0 Parijs regen no 15 5 Bordeaux mist zzw 11 6 Grenoble zwaar bew. zzw 10 8 Nice geheel bew w 16 1 Berlijn geheel bew. nno 9 0 Frankfort half bew. nno 13 0 München onbewolkt zo 10 0 Genève licht bew. zw 10 0 Locarno zwaar bew. windst. 11 0 Wenen mist windst. 14 0 Innsbruck onbewolkt w 8 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 12 0 Mallorca licht bew. windst. 17 0 Algiers licht bew. windst. 12 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2