De man aan de top Fa. B. ENGELENBERG DE KONING DIE NIET SLAPEN KON HENSEN 1000 BROEKEN Agenda voor Haarlem Niemöller verdedigt pacifisme als een persoonlijke zaak „Verschillende volken krijgen hun deel van Zuid-Afrika" 11.50 NAAIMACHINES OVERALLS DONDERDAG 21 MEI 1959 5 Grote en kleine kunst De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma Staatshulp voor stichting van Hiltonhotels? Tweede Kamer is niet enthousiast Realistische zienswijze op westelijke politiek OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Proces van Strauss tegen Niemöller gaat niet door Grote postzegelveiling in Hamburg begonnen, Neger doodde vrouw en twee politiemannen VERWOERD OVER BANTOE-WET: natuurlijk De gevangen leiders in Nyassaland Cameroim Hawley In het VARA-televisieprogramma had Henk de By gisteravond in „Spiegel der Kunsten" de maandelijkse rubriek van ac tualiteiten op artistiek gebied onder lei ding van Milo Anstadt, enkele vraagge sprekken: met de auteur en toneelcriti cus A. Koolhaas over diens boeken „Po ging tot instinct", „Vergeet de leeuwen niet te aaien" en „Er zit geen spek in de pan", met de componist-zanger Hans Krieg, die met zijn dochter Mirjam een Joods volksliedje zong en met Jan Huc- kriede, die iets vertelde over de komende evenementen van de Amsterdamse Kunst- maand. Het programma werd vervolgd met „Jazz in twee dimensies", waarbij foto's van bekende jazzmusici, gemaakt door Carel de Vogel en voorzien van een sobere tekst door Bob Uschi en Eimert Kruidhof, in prachtige close-ups op het scherm werden gebracht. Het VARA-televisieprogramma werd besloten met het cabaret „Splinters en Balken". Het was een aardig einde. Want hoewel sommige liedjes wel wat lang duurden en de tekst vaak wat afgezaagd was, waren er ongetwijfeld ook hoogte punten, zoals het optreden van Dora Paul sen, van Cor Lemaire en van Dorien Mi- kaar en Paul van Dely met hun liedje over „Toen en nu". Ook dit onderdeel van het VARA-programma stond onder de uit nemende regie van Milo Anstadt. Beeldschermer Advertentie bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00 - 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 0.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Rep. van liet staatsiebezoek van de Sjali van Iran. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole- ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Koorzang. 14.45 Gram. 14.50 Voordr. 15.10 Gram. 15.30 Joh. Calvijn-herdenking. 16.30 Gram. 16.40 Fluit en clavecimbel. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor en instr. kwintet. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmoniekorps. 18.20 De hangmat. 18.50 Rege- ringsuitz.: Speurwerk. 19.00 Nieuws en weerber. 14.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 1955 Op de man af. caus. 20.00 Heet van de matrijs. 20.30 Sopraan en piano. 21.20 Kunstrubriek. 21.40 Lichte muziek. 22.10 Gram. 22.25 Musette-ensemble en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Kunstoverzicht. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 915 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Pianorecital. 11.35 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.;. Landb.rubriek. Wat vermag een góede bedrijfs voering. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 11.00 Cello en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.50 Het staatsiebezoek van de Sjah van Iran. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 13.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Bas en piano. 20.35 Europees comm. 20.45 Licht en schaduw in liet leven van Calvijn. causerie. VARA: 21.00 Licht progr. 22.25 Buitenl. weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Kamerorkest. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelconc. en gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Omroeporkest, omr.koren en sol. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Symf.ork. en solist. 20.40 Kunst- kaleidoscoop. 20.55 Symf.ork. (verv.L 21.30 Ge mengd koor en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer muziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS:20.00 Weekoverzicht. KRO: 20.30 Vademe cum. 21.00 Priestera: heiders. TV-spel. Advertentie bestellen Algemeen acht de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer het niet gelukkig dat de staat hulp moet verstrekken bij de financiering van Hil tonhotels. Dit wordt meegedeeld in het voorlopig verslag van de commissie over het wetsontwerp, waarin machtiging ge vraagd wordt een garantie te geven voor de betaling van rente en aflossing van le ningen ten behoeve van twee te Amster dam en te Rotterdam op te richten Hil tonhotels. Wel is men algemeen van oordeel, dat het zowel ten aanzien van Nederland als voor de ontwikkeling van het vreemdelin genverkeer van belang is, dat de hotelac commodatie in de twee grote steden wordt uitgebreid. Het wordt echter betreurd, dat de nationale initiatieven op dit terrein niet een werkelijk nationale onderneming tot stand hebben gebracht. Verscheidene Kamerleden menen dat. zich wel uitzonderlijke omstandigheden van groot algemeen belang moeten voor doen, aangezien een risico als de staat nu neemt, in de regel door het bedrijfsleven zelf moet worden gedragen. Thans zou van deze regel worden afgeweken. „Is de hulp van de staat werkelijk vereist?" vra gen deze leden, „en kan de wijze, waarop de initiatiefnemers zelf in beide objecten deelnemen als genoegzaam worden be schouwd?" Deze leden verklaarden, daarbij ge steund door nagenoeg alle andere leden, van de beantwoording van deze vragen en opmerkingen hun nader standpunt ten aanzien van dit wetsontwerp te laten af hangen. Advertentie bestellen (Van onze correspondent in Bonn) Een van de meest omstreden Duitsers van na de oorlog, Martin Niemöller werd gisteren na een voordracht voor de bui tenlandse persvereniging te Bonn gecon fronteerd met de vraag: „Liever dood dan rood of liever rood dan dood?" Per soonlijk, zo zei hij, beschouw ik het com munisme als iets dat tot onmenselijkheid voeren moet, weshalve ik, zuiver egoïs tisch gezien, liever dood dan rood ben.... De vraag, die Niemöller niet uit de weg ging, betreft het probleem van de kern bewapening van de westelijke wereld en meer in het bijzonder van de bondsrepu bliek. Zonder de westelijke kernbewape ning en kernproeven dreigt een commu nistische overheersing. Met voortgezette bewapening in het algemeen dreigt het ge vaar van een conflict met als eindpunt het einde der mensheid. Niemöller, voor zitter van de raad van de Evangelische kerken in Hessen en Nassau, vertelde, dat hij in de jaren 1950-'52 tegen herbewape ning van Oost- zowel als van West-Duits- land was geweest, omdat daardoor de hereniging verhinderd zou kunnen wor den. Op 6 juni 1954 werd zijn pacifisme principieel. De kerngeleerde, professor Otto Hahn vertelde hem toen, dat het ge vaar van de atoom-, de waterstof- en de kobaltbommen veel groter is dan men Advertentie Doelstraat 39 Haarlem - Tel. 15232 MASKERS - STOFBRILLEN (Van onze correspondent in Bonn) Het proces dat op verzoek van de West- duitse minister van Defensie Strauss te gen de president van de raad van Evange- liche Kerken in Hessen en Nassau, ds. Niemöller, aanhangig was gemaakt zal niet doorgaan, omdat er volgens de offi cier van Justitie niet voldoende rechts gronden aanwezig zijn om Niemöller te vervolgen. Niemöller zou enige maanden geleden een rede hebben gezegd: „moeders en va ders behoren te weten wat zij doen als zij hun zoon soldaat laten worden. Zij laten hem tot misdadiger opleiden." Het West- duitse leger voelde zich door deze woor den in zijn eer aangetast, ook al wilde Niemöller later doen geloven dat hij het in het bijzonder voorzien had op comman dotroepen, zoals die in de tweede wereld oorlog hebben WdSTaah "bh'öp tfb' gehele problematiek van de kernbewapening. Het ministerie van Defensie deelde gjs^ teren mede dat indertijd het wel degelijk een aanklacht had moeten indienen, om dat onder de soldaten opwinding was ont staan door Niemöllérs rede. Daaraan verandert de opvatting van de officier van justitie niets volgens het ministerie. Het ministerie wijst er op dat Niemöller zijn uitlatingen pas heeft toegegeven nadat via een bandopname van een Oostduitse in stelling, de D.E.F.A., klaarheid gescha pen was. Het ministerie is niet bereid tot een dis cussie met Niemöller, wiens standpunt volstrekt wordt verworpen. De Westduitse pers is er niet rouwig om dat het proces Strauss-Niemöller niet door gaat. Het feit dat vooraanstaande per soonlijkheden uit het kerkelijke en poli tieke leven de laatste tijd het leger in be scherming hebben genomen tegen Nie- möllers uitlatingen acht men voor Strauss voldoende. Niemöllers eigen synode in Hessen richtte zich onlangs nog tot de sol daten met de woorden: „Broeders in het. grijze kostuum". Men hoopt voorts dat minister Strauss uit deze affaire iets ge leerd heeft, te weten dat een snelle gang naar het gerecht niet altijd noodzakelijk en gerechtvaardigd is. pleegt te denken. Met negen tot tien ko baltbommen, aldus Hahn kan men alle dierlijke en menselijke leven op aarde uitroeien. Van dat ogenblik af, en na diepgaande confrontatie met het Nieuwe Testament, was Niemöller wiens optre den bepaald wordt door zijn geloof in Christus overtuigd pacifist. In het Nieuwe Testament vond ik, zo zei hij gis teren, niets over noodweer, over zelfver dediging en dergelijke, hetgeen hem ove rigens niet verhindert dit alles uitdrukke lijk als een strikt persoonlijke zaak te be schouwen. Ik kan, zo zei Niemöller, ten deze geen politiek aanbevelen, die niet op de realiteit berust. Er is een gegeven si tuatie en politiek gezien is dan de vraag wat er moet gebeuren om de mensheid van de ondergang te redden. Dit betekent be slist niet dat het Westen mijns inziens nu maar ineens al zijn wapens moet weg werpen, maar als christen heb ik ook een eigen verantwoordelijkheid. Ik geloof niet in de eeuwige vrede, maar ik ben tegen een eenzijdige kernbewapening. Ik kan mijn pacifistische verzoeken slechts rich ten tot hem, die als ik gelooft in Chris tus. Aan een niet-christen kan ik dat on mogelijk vragen. Vandaar dat het „liever dood dan rood" een persoonlijke zaak is, geen aangelegenheid die men uit egoïsti sche motieven anderen mag opdringen. Niemöller schetste voorts nog de bij zondere positie van de Evangelische ker ken in Duitsland. In West-Duitsland woont drie vijfde van alle Duitse protestanten, in het oosten tweevijfde. Maar in West- Duitsland leeft negentiende van alle rooms-katholieke Duitsers, in Oost-Duits- land een tiende. Hij is van mening, dat de Evangelische kerk tot 1956 met haar hoop op de Duitse eenheid in een droomwereld heeft geleefd. De kerk, zo zei hij, heeft zich verrekend, door het com munisme in Oost-Duitsland te onderschat ten. Van dezelfde openhartigheid gaf Nie möller blijk toen hem werd gevraagd, waarom hij in 1939 aangeboden had weer in militaire dienst te willen gaan. Nie möller was tijdens de eerste wereldoor log onderzeebootkapitein, had later natio- naal-socialistische sympathieën, maar werd in 1933 een bijzonder fel tegenstan der van Hitler. Van 1938 tot 1945 verbleef hij in de concentratiekampen Sachensen- hausen en Dachau. Over zijn verzoek van 1939 aan admiraal Rader zei hij: Ik had in 1933 enige jaren alleen in een cel ge zeten en mijn drie zoons waren soldaat, waarom zou ik dan niet in militaire dienst gaan? Te rechtvaardigen was deze stap niet, maar er scheen geen andere weg voor mij. Rader zweeg overigens en Keitel deelde mij later mee, dat men niet het plan had mij in het leger in te lijven Advertentie bestellen HAMBURG (Reuter) In Hamburg is Woensdag ""èën postzëgelvëïling de grootste in Duitsland na de oorlog ge opend waarop verzamelaars uit vele lan den aanwezig zijn. De Westduitse firma Edgar Mohrmann en Co, zal, naar wordt verwacht, exemplaren met waarden van meer dan 1,5 miljoen mark verkopen. Deze veiling gaat vooraf aan de inter nationale postzegeltentoonstelling op 22 mei. Het Tsjeehoslowaakse persagentschap Ceteka heeft meegedeeld, dat de Tsjeeho slowaakse filatelisten hebben geweigerd deel te nemen aan deze tentoonstelling omdat de „organisatoren niet hebben ge aarzeld de naam van de internationale fe deratie van filatelisten te misbruiken". „Zij publiceerden een provocerende kaart van Duitsland, waarbij delen van het ge bied van enkele socialistische landen wa ren aangegeven als Duits gebied". Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 LAFAYETTE (UPI) Een waanzinnig geworden neger heeft woensdag in La fayette in Louisiana drie mensen gedood en is vervolgens zelf omgekomen in een brandend huis, waarin hij zich gebarrica deerd had en van waaruit hij zich verde digde met een oud tweeloops jachtgeweer. Joe Victor, een handelaar in oud roest, begon met een vijftigjarige vrouw dood te schieten in haar woning. Mogelijk wilde hij haar aanranden of beroven. Hij vlucht te terug naar zijn eigen woning en sleepte onderweg twee jongens, van negen en tien jaar, met zich mee. Hij bond hen vast aan de vloer van zijn huiskamer en be gon zich te verdedigen tegen de politie. Twee agenten sneuvelden voor de deur van het huis. De politie begon hierop ge bruik te maken van traangasbommen en brandgranaten. Toen er een moment niet geschoten werd, liet de waanzinnige de twee jongens gaan. Zelf bleef hij achter in het reeds brandende huis, waar hij ten slotte omkwam door een vuursalvo van de politie. „Wat hoor ik.?", vroeg de lakei zich verwonderd af. Wat is dat voor een vreemd geluid? Het schijnt uit de slaapkamer van de koning te komen!" Ongerust stapte de lakei uit bed; hij sloop naar de deur en keek door een kier naar binnen. Toen zag hij iets, waardoor zijn mond openzakte van verbazing. Een tweede lakei was eveneens ontwaakt; die stond nu naast de ander, even verbaasd. „Zie je dat?", fluisterde lakei één. De koningde koningslaapt!" 50—51 KAAPSTAD (Reuter) „Het is onze taak de juiste kanalen te scheppen waar langs het verlangen van de Bantoegroe- pen naar vrijheid verwerkelijkt kan wor den", aldus de Zuidafrikaanse minister voor Bantoe-ontwikkeling, De Wet Nel, bij het inleiden van de behandeling in twee de lezing van het wetsontwerp betreffen de zelfbestuur voor de Bantoes. De minis ter zei, dat de tijd gekomen was om ern stig aandacht te schenken aan het schep pen van mogelijkheden voor de Bantoe, die hem in staat zullen stellen op eigen zaken toezicht te houden. De ontwikkeling van de Bantoe kon niet langer gekoppeld blijven aan die van de blanke, maar zou volgens een eigen koers moeten gaan op het stramien van de Bantoecultuur. Niet alleen de blanken wezen integratie van de hand, ook de Bantoe gaf de voorkeur aan aparte ontwikkeling. De minister zei verder, dat ook het systeem van parlementaire vertegenwoor diging van de Bantoes veranderd diende te worden. Volgens het ingediende wets ontwerp worden de verschillende nationa le Bantoe-eenheden erkend en geleidelijk in de richting van zelfbestuur ontwikkeld. Voor elke nationale eenheid zou een ter ritoriale autoriteit worden gevestigd of, zo dit nog niet mogelijk zou zijn, een ter ritoriale raad om de weg voor instelling van een autoriteit te effenen. De Zuidafrikaanse eerste minister, dr. Hendrik Verwoerd, verklaarde woensdag, de derde en laatste dag van de behande ling in tweede lezing van het ontwerp tot bevordering van de totstandkoming van zelfbesturende Bantoegebieden, dat er geen enkel geldig bezwaar kan worden in gebracht tegen het ontstaan van een Zuid-Afrika, dat bestaat uit een aantal ge bieden, die elk door verschillende volken worden bewoond en bestuurd. „De oppositie- heeft het bij het verkeer de eind, wanneer zij meent dat regering en, nationalistische partij niet streven naar uiteindelijke volledige onafhankelijkheid van de gebieden, die voor de inboorlin gen zullen worden bestemd. In Europa en elders in de wereld is het niets nieuws, dat gebieden worden verdeeld tussen ver schillende volken. En voor hen, die de re- geringspolitiek niet onderschrijven, ligt slechts één weg open en deze leidt naar een land met vele rassen, waar tegenover elke blanke drie of vier negers zouden staan", aldus premier Verwoerd. Hij voegde hieraan toe: „Wanneer de keus aan mij zou zijn, zou ik niet aarze len de voorkeur te geven aan een kleine re, door blanken bewoonde staat, wiens in woners hun eigen gebied besturen en kun nen werken voor hun eigen levensdoel einden, boven een grote natie, waarin ten slotte het bestuur mogelijk door niet-blan- ken zou worden gevoerd". Het regeringsontwerp voorziet in afschaf fing van de Afrikaanse vertegenwoordi ging in het Zuidafrikaanse parlement en geleidelijke totstandkoming van zelfbestu rende Bantoe-gebieden. Vertegenwoordigers van de gebieden zouden rechtstreeks overleg plegen met de regering over op deze streken betrek king hebbende aangelegenheden. JOHANNESBURG (AFP) Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat ver tegenwoordigers van de hervormde en de anglicaanse kerk in Zuid-Afrika dinsdag in een besloten bijeenkomst te Bloemfon tein beslissingen hebben genomen, welke erop gericht zijn de „samenwerking tus sen beide kerken op bepaalde gebieden te bevorderen". Volgens bepaalde, nog onbevestigde be richten, zou te Bloemfontein vooral zijn gesproken over het vraagstuk der rassen scheiding in Zuid-Afrika en het standpunt der twee kerken tegenover dit probleem. Aan de besprekingen is deel genomen door de Anglicaanse bisschoppen van Kaapstad en Johannesburg en door de vier moderatoren (bestuurders) van de Zuidafrikaanse hervormde kerk, van wie bekend is dat zij tegen de regeringspolitiek van gescheiden ontwikkeling der rassen zijn gekant. Advertentie Sterke keper en jeans kwaliteiten. Uit EIGEN confectie-bedrijf dus UW voordeel SANFOR dus: voorgekrompen vanaf Voor al uw Bedrijfskleding paarlaarsteeg 1 Advertentie Keuze uit méér dan in Kamgaren. Terlenka, Draion, Trevira, Lichtgewicht ZOMERPANTALONS in alle kleuren. P'ioassende SPORTCOLBERTS Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 54679 Advertentie bestellen BLANTYRE (Reuter) „De leiders van het nationale Afrikaanse congres in Nyas saland, die in maart, bij het begin van de noodtoestand, in hechtenis zijn genomen, zullen in de gevangenis blijven, totdat zij geen bedreiging meer vormen voor bewo ners van het land", zo heeft de regering van Nyassaland dinsdag meegedeeld. 8 Een brief, die in 1761 geschreven werd door een ze kere W. Crayton aan zijn wachtende landgenoten in Philadelphia, geeft een beschrijving van het Mills Lan ding van dat jaar. Geëerde Heren, Dit schrijven is dienende om u te doen weten, wat u met de meeste spoed moet komen en dat het op geen enkele wijze noodzakelijk is U voor dit deel van de reis te belasten met allerlei bagage, daar U alles wat er no dig is voor onze tocht naar het Westen, hier kunt kopen dank zij Mr. John Mills, die de eigenaar is van dusdani ge zaken, dat U versteld zult staan. De winkels zijn on voorstelbaar groot en het geluid van de smeden is zo enorm en duurt zonder onderbreken voort, dat het is of er zelf 's nachts nog een grote strijd uitgevochten wordt. Onze twee wagens zijn beloofd voor de negende dezer, maar de beide taveernes zijn vol met lieden, die hier al vóór mij wachten, en ik durf dus nog niet met zeker heid te rekenen op die datum. Teneinde ons vertrek te verhaasten, heb ik bij Mr'. Mills dié artikelen besteld die U vindt op de lijst, die ik U verzoek Ie willen contro leren. De bijlen en zeisen zijn van een superieure kwa liteit en de kisten zijn met ijzer beslagen en uitstekend gemaakt. Er is één kwestie, waarin ik mij niet vrij voel te handelen zonder Uw toestemming en dat is de kwes tie van de paarden. Op zijn plantage, die hoog boven de stad gelegen is, fokt Mr. Mills een prachtig dier, dat het Conestoga Paard genoemd wordt, en hoewel er heel wat spannen te koop zijn, kan ik er niet voor instaan, dat ze niet spoedig door anderen opgekocht worden hetgeen reeds één reden is, waarom ik U verzoek U hierheen te haasten. Spreekt U over de volgende kwes tie niet tegen Mary, maar ik heb zes kruiken spiritua liën op de kop getikt, die in Mr. Mill's distilleerderij gemaakt zijn. De drank is ongelofelijk goed en ik ver meld dit even om U tot meerdere haast aan te sporen." Het was in hetzelfde jaar, waarin Crayton's brief geschreven was, in 1761, dat de stad officieel aangelegd werd en de nieuwe naam kreeg van: Millburgh. Vóór dien was alles in Mills Landing persoonlijk bezit ge weest van John Mills, waaronder meer dan tweehon derd stenen huizen, die hij voor zijn personeel had la ten zetten. De meest-begunstigden van zijn mensen wa ren de Engelse wagenmakers en timmerlieden, wier emigratie vanuit Engeland door John Mills was gere geld en hij manipuleerde dusdanig met de verkoop van de huizen en percelen, dat al zijn landslieden in de noordelijke helft van de stad kwamen te wonen. De zui delijke helft waar de molens en winkels langs de rivier lagen, werd zodoende het tehuis voor de Duitse en Zwit serse ovenarbeiders, en dit deel van de stad noemde men weldra „Dutchtown". De twee hoofdstraten, die de stad oost-west c'oorsneden, noemde men George en Frederick, naar de toenmaals regerende koningen van Engeland en Duitsland. Goerge Street en al, wat daar Noordelijk van lag, werd het duurste deel van Millburgh. De sociale po sitie van de mensen werd afgemeten naar de grotere of kleinere afstand, die er tussen de woningen en de rivier lag. De herenhuizen van hen, die dank zij John Mills rijk geworden waren, waren langs de North Front Street neergezet en de bewoners stonden be kend als „North Front-families", het puikje van de Millburghse gemeenschap. Ten zuiden van Frederick Street, in Dutchtown, waren de huizen, die door de arbeiders gebouwd waren, van rode baksteen in plaats van grijze kalksteen; ze stonden hier en daar bij klui ten bijeen op kleine stukken land; vele waren neer gezet op dezelfde manier als in Philadelphia en Bal- timore, waarbij er geen andere afscheiding was dan een gemeenschappelijke muur. John Mills leefde ver verheven boven het gespuis van zijn stad. Zijn plantage besloeg drieduizend acres en liep langs geheel de steile, rotswandige kom van Millburgh, en in het midden had hij op de rotswand zijn grote villa, Cliff House, laten zetten, zodat hij vanaf zijn veranda zijn ganse domein kon overzien. Men was met de bouw begonnen in het voorjaar van 1760, maar, volgens een legende, die door het huis nog steeds bewezen wordt, vergde de afwerking van het houtwerk binnenshuis negen jaar. John Mills was één der rijkste mannen in de kolonie en hij leefde over eenkomstig zijn rijkdommen. Toen hij in 1784 stierf, volgden, volgens schattingen, tweehonderd huisdiena ren en plantage-arbeiders to voet zijn kist. James Mills, John's oudste zoon, trad in zijn vaders voetsporen en bleef voortgaan met het uitbreiden van de fabrieken. Of het nu door inzicht kwam of alleen maar door stom geluk, een feit is het, dat zijn groot ste expansie in de timmerhoutbranche plaats vond, en hiermede legde hij de grondvesten voor de wel vaartsperiode in Millburgh's economische geschiede nis. Na de oorlog van 1812 overlaadden de Britten de Amerikaanse markt met ijzerwerk en landbouwwerk tuigen tegen zulke lage prijzen, dat de smederijen en fabrieken van Millburgh daar niet tegen konden con curreren. De houthandel ving de slag op. Het ter plaat se aanwezige hout was reeds lang gekapt; het meeste had gediend voor houtskool voor de ovens; nu echter kwamen grote vlotten van wit pijnbomenhout de ri vier afzakken, vanaf de bovenloop van de Susquehan na. De zaagmolens van Millburgh stonden klaar en de stad werd het centrum van de houtbevoorrading van Philadelphia en heel Zuid-Oost Pennsylvania. Het was een fantastische tijd, waarin geld als water ver diend werd. Millburgh had sedert z'n ontstaan niets dan hoog-conjunctuur gekend, maar het was er nooit zó ver geweest als in deze dagen. In South Front Street stonden de houtvlotters zes rijen dik achter de toog in de taveernes. In North Front Street beschermde de militie de bewoners tegen de dronken, lawaaierige riviermannen, die geen grenzen kenden bij het zoe ken naar havengenoegens. Elke maand moesten er meer huizen bewaakt worden. Nieuwe fortuinen wer den zo snel gemaakt, dat de oude betekenis van een „North Front-familie" al gauw z'n waarde begon te verliezen. De houtwelvaart duurde tot in de dertiger jaren van de negentiende eeuw. Toen begonnen de zaagmolens van Williamsport, Lock Haven en Renovo aan de bo venloop van de rivier hun grote concurrentie en het getij keerde voor Millburgh. De ijzer- en staalindustrie verplaatste zich naar het Westen en de landbouw werktuigen-industrie volgde. De oude Mills Ploegen- fabriek werd volkomen onbelangrijk. De looierij sloot zijn deuren en de droogovens van de steenindustrie stortten in. (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: vandaag 20 uur: Haar lemse Toneelclub met „Eervol ontslag"; vrijdag 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Zingend in de wildernis". Concertgebouw: vandaag besloten voor stelling; vrijdag 19.30 uur: leerlingen-uit voering Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk: vrijdag 11.30 uur: Beiaard bespeling door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: vandaag 19 en 21.15 uur: „We zien ze rennen", a.l.; vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Vrouwenge vangenis", 18 j.; donderdag 20 uur: „Napo leon", 14 jaar. Frans Halstheater: vandaag 19 en 21.15 uur: „Die Beine von Dolores", a.l.; vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, dins dag 14.30 en 20 uur, woensdag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Drie Franse katjes", 18 jaar. Lido Theater: vandaag 19 en 21.15 uur: „De hel van Tarawa", 14 j.; vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn beroep", 18 j.; zondag 11 uur: „Mysterieus Azië", a.l. Luxor Theater: vandaag 20 uur: „On moonlight bay", a.l.; vrijdag en zaterdag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Opstandig Afrika", 14 j.; donderdag 14 en 20 uur: „Derpetrius en de gladiatoren", 18 j. Minerva Theater (Heemstede): vandaag 20.15 uur: „Zo begint het leven", 18 j.; vrij dag 20.15, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Mijn man is een moordenaar", 18 j.; zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Door dik en dun", a.l.; maandag 20.15 uur: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 j.; woensdag en donderdag 20.15 uur: „Nachten zonder liefde", 14 jaar. Rembrandt Theater: vandaag 19 en 21.15 uur: „Das Dreimadlerhaus", a.l.; vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Das Dreimadlerhaus", a.l.; zondag ochtend 11 uur: „De verovering van de Mount Everest", a.l. Roxy Theater: vandaag 19 en 21.15 uur: „Charge van de lanciers", 14 j.; vrijdag en zaterdag 14.30 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De dag der geweldenaars", 14 j.; maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Luitenant Brownvogelvrij!", 18 j. Studio Theater: vandaag 19 en 21.15 uur: „Bitter Victory", 14 j.; vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag en maandag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, dinsdag tot en met woensdag 14.15, 19 en 21.15 uur, don derdag 14.15 uur: „Het dal van de vrede", 14 j.; zondag 11 uur: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): vandaag 20 uur: „Koning der melodieën", a.l.; vrij dag, zaterdag en zondag, 20 uur: „Die Beine von Dolores", a.l.; zondag 14.30 uur: „Lopen of liften", a.l.; maandag, dinsdag en woens dag 20 uur: „Vader worden is zo moeilijk", 18 j.; donderdag 20 uur: „De zevende zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks van 20.3022.30 uur - avondopenstelling met kaarsverlichting. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 15 juni op werkdagen van 1117 uur: wer ken van Karei Appel. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 juni dagelijks van 1021 uur: werken van prof. Ötto de Kat. Kunst/aal Ten Bruggen-Cate (Reitz- straat 4): op werkdagen (behalve woens dag) van 1117 uur en 's zondags van 14 17 uur: werken van Diana. Openluchttheater (Bloemendaal): ten toonstelling van werken van beeldende kunstenaars uit de gemeente Bloemendaal. DIVERSEN „De Leeuwerik": vandaag 20 uur: Toneel vereniging „Vondel" met „De klokken gieter". Gemeenschapshuis (Zandvoort): vandaag 20 uur: openbare bijeenkomst Humanis tisch Verbond. Spreker de heer J. Bijle- veld. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 mei.) Advertentie bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7