Friezen waren enthousiast over vorstelijk bezoek Groen Co Beverwijkse busondernemers brachten in beroep geen nieuwe argumenten op Bevolkingsprobleem is niet los te zien van geboorteregeling Nieuwe theorie over oorsprong van Sherlock Holmes Sjah verklaart: „Dit was tot dusverre de hartelijkste ontvangst in Europa 13 Honderdste geboortedag van Arthur Conan Doyle Soraja's vader vergezelt de Sjah bij zijn bezoek aan Nederland De kleine kunst Vervroegde indeling bij parate divisie Prof. dr. J. P. van Rooijen tot CNV: Walvisvaartconferentie in impasse Eerste Kamer komt niet op 26 mei bijeen Herdenkingsuitgave over Eduard van Beinum Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Voorstel aan Amsterdamse raad voor subsidie aan nieuw ballet De verbinding IJmuiden - Velsen-noord Plannen voor derde stads lijn in Beverwijk Derde kandidaat voor het Duitse presidentschap Liberalen kiezen Becker Sukarno arriveerde in roerig Buenos Aires Botsingen tussen politie en stakers: 30 gewonden VRIJDAG 22 MEI 1959 De Sjah van Perzië heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Friesland ook jets van de sfeer van het in volle voor jaarsluister pronkend Friese landschap geproefd tijdens het verblijf op het vee- fokkersbedrijf van mevrouw R. Wasse naar-Boelstra te Jclsum, weduwe van de onlangs overleden voorzitter van het Fries Rundveestamboek, de heer Was senaar. De prachtige boerderij „Vijver- zathe", gelegen te midden van de over dadig met paarse en gele veldbloemen gestoffeerde weilanden, waarin 't puikje van Frieslands zwartbonte stamboekvee graasde, was op deze zonnige meidag wel bij uitstek representatief voor de Friese veehouderij en gaf de monarch een goede indruk van het hoge peil. dat de Friese veefokkerij heeft bereikt. Het koninklijk paar en zijn hoge gast werden rondgeleid op het bedrijf. In de gang van het woonhuis bewonderde de Per_ zische vorst de prijzen kast met de dooi de heer Wassenaar op veekeuringen be haalde trofeeën. Op de achterplaats van de boerderij stonden vier stamboekstieren, waaronder de kampioensstier Jelsumer Gerard Wouter. De Sjah toonde grote in teresse voor deze beroemde vertegenwoor digers van de Friese veestapel. Mevrouw Wassenaar, een struise, Friese boerin, on derhield zich gedurende de gehele rond gang op geanimeerde wijze met de Perzi sche vorst. Ook de koeien, die in het wei land bij de boerderij liepen, werden be zichtigd. De Sjah was enthousiast over de kwaliteit van het Friese vee en het mooie Friese landschap. Bij het afscheid van de boerderij bood mevrouw Wassenaar de Sjah een van Makkumer aardewerk vervaardigd beeldje van een koe aan. Om kwart over twaalf vertrok het vor stelijk gezelschap uit Jelsurn, nagejuicht door de schoolkinderen en de bevolking van het dorp, voor een bezoek aan de coö peratieve condensfabriek „Friesland" in Leeuwarden. De route voerde dwars door de uitbundig vlaggende Friese hoofd stad. Langs de wegen stonden duizenden juichende toeschouwers en schoolkinderen met vlaggetjes. De Friese bevolking be reidde de vorstelijke bezoekers een spon taan en hartelijk welkom. Condensfabriek Overweldigend groot was de belangstel ling van het publiek bij het laboratorium van de coöperatieve condensfabriek „Friesland", waar het vorstelijk gezel schap arriveerde na een rijtoer door de Leeuwarder binnenstad. De hoofddirec teur, ir. J. B. Ritzema van Ikema, ver telde na een woord van welkom iets over De Perzische ambassadeur in Bonn, Khalil Esfandiari, de vader van ex- keizerin Soraja, is in Nederland aangeko men om de Sjah van Perzië te vergezel len op diens staatsbezoek aan Nederland zo heeft een officiële Nederlandse woord voerder hedenavond verklaard in ant woord op vragen dienaangaande. Ook de Perzische ambassadeur in Ro me en bij het Vaticaan zijn momenteel in Nederland. Een zegsman neeft verklaard dat deze ambassadeurs de enige drie hoofden van Perzische diplomatieke mis sies in West-Europa waren, die de Sjah nog niet hebben vergezeld gedurende zijn recente staatsbezoeken aan Engeland en Denemarken. Om deze reden zijn zij thans uitgenodigd om de Perzische vorst te ver gezellen tijdens zijn bezoek aan Neder land. Het wordt in officiële kringen in Den Haag weinig waarschijnlijk geacht, dat de aanwezigheid van de Perzische ambassa deurs in Rome en in Bonn iets uitstaande iceft met een geschil over invoerrechten oor de bagage van ex-keizerin Soraja in Home. Dit betreft 23 koffers van Soraja die reeds vier dagen lang door de Italiaanse doua nedienst worden vastgehouden. Dit ge schiedt omdat Soraja zegt, dat zij diplo matieke onschendbaarheid geniet en daar om geen invoerrechten behoeft te betalen. Dit standpunt wordt bestreden door de Perzische ambassadeur te Rome, die zegt dat hem door de Perzische regering uit drukkelijk is verzekerd dat de ex-keizerin geen diplomatieke onschendbaarheid geniet. De Sjah heeft alle bewondering voor een stier uit de have van de boerderij Vijver Zathe" te Jelsum. de industrialisatie van Friesland, over de zuivelindustrie en de functie van de con densfabriek, een der grootste van Euro pa. De Sjah werd een miniatuur model van een Friese boeier aangeboden; konin gin Juliana ontving een wanddoek van de Friese kunstenares Anne Porto. Daarna werd het hoge gezelschap rond geleid door het laboratorium, waarvan des tijds de eerste steen werd geled door prins Bernhard. Ook bezichtigden de gas ten nog de flessenfabriek. Het gezelschap vertrok daarna naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin waar een noenmaal werd aangeboden. Hippisch festijn Het hoogtepunt van het bezoek van de Sjah aan Friesland vormden de demon straties, die op het Zaailand in het cen trum van Leeuwarden werden gegeven door het Fries Paardenstamboek en de landelijke rij vereniging „Dc Oorsprong" uit St. Nicolaasga. Het optreden van de ruiters en de enkel- en dubbelspannen van Friese paarden voor de oude krompane- len-sjezen, waarin Friese boeren en boe rinnen zaten, gekleed in oud Fries kos tuum, vormde een onvergetelijk schouw spel. Een jongetje en een meisje in kleder dracht boden de Koningin bloemen aan en de Sjah ontving van het provinciaal be stuur een bord van Makkumer aardewerk met het Friese wapen en het keizerlijk en persoonlijk wapen van de Sjah. De bur gemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, bood namens het ge meentebestuur een fraaie antieke suiker vaas van zilver aan. Na de ringrijderij overhandigde de Ko ningin de door haar en de prins beschik baar gestelde medaille aan de eerste-prijs- winnaars, de heer en mevrouw Pasma uit Haskerdijken. Zowel de Sjah als prins Bernhard bewonderden daarna nog de git zwarte Friese paarden. Nadat het Friese volkslied gespeeld was, vertrok de koninklijke stoet naar het vlieg veld, vanwaar de terugtocht naar Schip hol werd aanvaard. De Sjah bestuurde hierbij de Fokker „Friendship". „Hartelijkste ontvangst" Bij het einde van het bezoek aan Fries land heeft de Koningin de burgemeester van Leeuwarden laten weten, dat dc Sjah zich tegenover haar in bijzonder waarde rende zin had uitgelaten over het ont haal in Leeuwarden. De Sjah noemde dit de hartelijkste ontvangst, die hij tot dus ver in Europa heeft meegemaakt. Onbewust van het feit dat zijn onder scheidingen teloor dreigden te gaan was de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan, naast Koningin Juliana gezeten bij de ontvangst van de Sjah en ons koningspaar in Leeuwarden. Een fotograaf maakte hem op het euvel attent. Het was maar een kwes tie van enkele seconden voor de Commissaris om zich in oude luister te herstellen, maar toen had de fotograaf zijn plaatje al gemaakt B\j het bezoek van de Sjah van Perzië aan Nederland heeft een bouwbedrijf te Utrecht hem een kristallen Leerdam-servies aangeboden. Het servies is geplaatst op een met de hand. gesmeed eenvoudig blad, waarop in het midden de.krppn van de Sjah is gegraveerd en 'waarvan de onder kant Tiét 'èmbleem' wan Ket'bóüTol)ëclr'ijf- draagt. Het is vervaardigd door een goud- en zilverfabriek in Zeist. Het servies bestaat uit een karaf met zestien geslepen glazen, waarop even eens de kroon van de Sjah is gegraveerd. Advertentie maarmet 'n grote K. De kunst van smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als u Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. De lichtingsploeg.die oorspronkelijk 15 juni bij de parate divisies zou worden in gedeeld zal thans reeds op 3 juni uit de opleidingsdepots naar de parate onderde len worden overgeplaatst. De chef van de Generale Staf heeft tot deze maatregel opdracht gegeven om de sterkte van de parate divisies, die nor maal reeds enigszins zijn onderbezet, niet nog meer te verzwakken en omdat dit jaar Pasen en Pinksteren binnen de opleidings periode vielen van dezelfde lichtingsploeg. Een te sterke onderbezetting van de pa rate divisies wordt onder de huidige om standigheden niet verantwoord geacht. Op een studieconferentie van het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Nederland gewijd aan het onderwerp „Volk en ruim te", heeft prof. dr. J.P. van Rooijen, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, na een scherpe analyse van de gevolgen der Nederlandse bevolkingsgroei verklaard, dat een analyse van de Neder landse bevolkingssituatie niet geabstra heerd kan blijven van vragen rondom de kwesties geboortebeperking en -regeling. Op de groei van de bevolking kan de over heid, zijns inziens, geen invloed uitoefe nen, omdat de verantwoordelijkheid voor het aantal kinderen bij de gezinnen zélf ligt. Waar nu vele christenen geneigd zijn, met de hand op de Bijbel een volstrekt af wijzend standpunt in te nemen ten aanzien van geboortebeperking en -regeling, vroeg hij zich af, of de ordonnantie in Genesis 1 „Weest vruchtbaar, vermenigvuldigt u en vervult de aarde", ook nog betrekking heeft op onze tijd. Toen God dit bevel gaf, werd de aarde nog maar bevolkt door qép mensenpaar, terwijl de situatie nu wel duidelijk anders ligt. Prof. Van Rooijen voelt zich in zijn mening versterkt door het feit, dat geen der apostelen in het Nieuwe Testament een dergelijk voor- De afgevaardigden op de walvisvaart- conferentie-Tokio van Noorwegen, Enge land, Japan en Nederland hebben een bij eenkomst belegd om te trachten uit de im passe te komen, waarin de besprekingen zijn geraakt doordat iedere delegatie blijft bij het oorspronkelijk door haar geëiste quotum. De voor dinsdag 26 mei uitgeschreven vergadering van de Eerste Kamer is op verzoek van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen veertien dagen uitgesteld. In deze vergadering zouden twee wetsontwerpen tot wijziging van de Hoger Onderwijswet en de Lager Onder wijswet 1920 aan de orde komen. Zoals be kend is zal op 26 mei in de Tweede Kamer de regeringsverklaring worden uitgespro ken. schrift over de talrijkheid der huisgezin nen geeft. Wanneer men er van overtuigd is, dat het „Vermenigvuldigt u" ook nu nog geldt, heeft dit, naar de mening van prof. Van Rooijen, de consequentie, dat men alle geboortebeperking moet veroordelen, en dat men een kruistocht moet onderne men in Nederland, waar deze eeuw het ge boortecijfer onder alle lagen van de be volking is gedaald. Er is, volgens hem, sprake van bewuste beperking, ook bij rooms-katholieken en gereformeerden, en dit kan men, zijns inziens, niet zien als een openlijke zonde. Hij voegde hieraan toe, dat men natuurlijk nooit mag zwich ten voor „overwegingen uit hang naar luxe". Prof. Van Rooijen had er eerder aan herinnerd dat de zuivere emigratie na en kele hausse-jaren tot een bedenkelijk laag niveau gezonken is, in weerwil van over heidsbemoeiing en activiteiten van emi gratiediensten. In 1958 trok het departe ment van sociale zaken en volksgezond heid een bedrag van 28 miljoen gulden uit om de emigratie te stimuleren. Het suc ces van de maatregelen bleef echter uit zonderlijk klein. Na 1945 zijn er slechts 100.000 mensen méér vertrokken dan er binnenkwamen, een groep die maar 5 percent uitmaakt van het totale geboorte overschot in deze periode. In samenwerking met de redactie van „Preludium" en de firma Gottmer in Haarlem zal onder redactie van prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers en Marius Flot- huis een herdenkingsuitgave over Eduard van Beinum worden samengesteld. Dit boek zal behalve een levensbeschrijving van Eduard van Beinum tal van beschou wingen bevatten van kunstenaars uit bin nen- en buitenland en een volledige disco- graphie met een groot aantal illustraties. Advertentie LONDEN (UPI) Bewonderaars van Sherlock Holmes zullen vandaag de hon derdste geboortedag van zyn schepper, sir Arthur Conan Doyle, vieren. Maar de „Bakerstreet Irregulars" van Amerika vlogen over de Atlantische Oceaan om dit feest gisteravond te vieren aan een banket met kaarslicht in het Savoyhotel. De „irregulars" hebben hun naam overgenomen van de helpers, die Holmes bjj het oplossen van zijn gevallen placht te gebruiken. Aan het hoofd van de tafel zat de vijf- entachtigjarige Amerikaanse acteur Ar thur Wontner, een van de meest beroem de vertolkers van de Sherlock Holmesfi guren. Naast hem zat sir Roberts, voor zitter van de Sherlock Holmesvereniging in Engeland. Scotland Yard was vertegen woordigd door adjunct-hoofdcommissaris Jackson, die er nog altijd niet in geslaagd is, een gedenkplaat op te sporen, aan Co nan Doyle gewijd, die jaren geleden uit een restaurant werd gestolen. Onder de tweehonderd gasten, die toas ten uitbrachten op de beroemde detective was de dochter van de schrijver, Jean Co nan Doyle. De honderdste geboortedag van Doyle heeft de twistvraag wederom nieuw leven ingeblazen over de oorsprong van de beroemde detective. De meest po pulaire theorie is, dat Holmes als model een medisch professor aan de universiteit van Edinburgh had, dr. Joseph Bell ge naamd. Maar door de Holmesdeskundige Michael Harrison is deze week een nieuwe theorie naar voren gebracht. Hij is van mening, dat het karakter van Holmes ge- inspireerd werd door een detective uit het Victoriaanse tijdperk, Wendel Sche- rer, die in de tijd van Conan Doyle een zekere beroemdheid verkreeg, omdat hij de eerste speurder was, die aan zijn werk een „beroeps"-standing gaf door voor het hof te weigeren de geheimen van een cliënt te verraden. Hij stelde zijn beroep op dezelfde hoogte als dat van een gees telijke of een dokter. Harrison versterkt zijn theorie door een verklaring, hoe Wendel Scherer tot de naam Sherlock Holmes werd. „Wendel", zegt hij, „doet onmiddellijk denken aan een van Conan Doyle's geliefde schrijvers, Oliver Wendel Holmes. Scherer betekent in het Duits „shearer", „barbier". Welnu, de oude „slang"-term voor barbier is „shearlocks". BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Ondanks het feit, dat de Amsterdamse Raadscommissie van Bijstand in Kunst zaken zich heeft uitgesproken tegen het verlenen van een subsidie, groot 268.000, aan het onlangs uit twee balletgezelschap pen opgerichte Amsterdamse Ballet, heb ben B. en W. van Amsterdam de voor dracht daartoe bjj dc raad ingediend. Uit de passage „gehoord de commissie van bij stand" blijkt dat deze commissie zich al thans in meerderheid tegen deze subsidie heeft uitgesproken. De formulering luidt daargaans immers „in overeenstemming met het advies van de commissie" etcetera. Zoals bekend heeft de gemeenteraad op 18 februari besloten de totstandkoming te bevorderen van een nieuw balletgezelschap van ongeveer 50 tot 55 dansers onder de leiding van een uit twee personen bestaan de artistieke leiding, namelijk Mascha ter Weeme (Ballet der Lage Landen) en Johan Verdoner (Operaballet), en van een zake lijk leider. Het gezelschap zou met ingang van het seizoen 1959/1960 zelfstandig voor stellingen geven en tevens „zonder organi satorisch verbonden te zijn met de Neder landse opera, voor balletten in operavoor stellingen van deze instelling worden ge bruikt." Op 11 april is de oprichtingsakte van de stichting „Het Amsterdams Ballet." ver leden. B. en W. .benoemden daarop een definitief bestuur, waarvan mr. B. A. van Schaik als voorzitter optreedt. B. en W. delen de raad thans in hun subsidievoor dracht mede dat de uitvoering van het raadsbesluit van 18 februari is gestuit op een aantal moeilijkheden; „Nadat mr. B. A. van Schaik erin was geslaagd een goede samenwerking te bewerkstelligen is een benoeming van een dubbele leiding ver ijdeld, doordat Johan Verdoner zich in laatste instantie meende te moeten terug trekken. Het bestuur heeft daarom beslo ten mevrouw Ter Weeme te benoemen tot artistiek leidster van het gezelschap, ter wijl voor aanvulling van deze leiding zal worden gezorgd", aldus B. en W. (Van onze Haagse redacteur) Het beroep dat de autobusondernemers Gebroeders Oostcrom uit Beverwijk had den ingesteld tegen de beschikkingen van de Commissie Vergunningen Personenver voer, waarbij hun aanvrage voor een busdienst van Velsen-noord naar Bever wijk was afgewezen en de Commissie had toegestemd in een grenswijziging tussen de streekvervoergebieden van N.Z.H. en NACO, is donderdag door de Raad van State, gepresideerd daar staatsraad M. A. Reinalda, bijna stilzwijgend behandeld. Dat was een gevolg van het besluit van de Gebroeders Van Oosterom en hun raads man, de heer D. Wisselo, secretaris van de Federatie van Nederlandse organisa ties in het beroepspersonenvervoer, om op de zitting van de Raad van State niet te verschijnen. Hun standpunt werd dus niet nader toegelicht, waarop de vertegen woordigers van de N.Z.H., directeur J. J. Jurrissen en de advocaat mr. E. van Breu- kelen uit Heerlen, volstonden met de over handiging van de pleitnota's. Naar aanleiding van deze merkwaardi ge gang van zaken deelde de vertegen woordiger van de Gebroeders Oosterom, de heer D. Wisselo, ons mee, dat zijn cliënt en hij geen kans meer hadden gezien nieu we argumenten toe te voegen aan een reeds zeer omvangrijk dossier. Het belangrijkste punt waartegen het beroep van de Gebroeders Oosterom zich richt betreft de grenswijziging van de streekvervoergebieden van N.Z.H. en NACO. Door deze grens in noordelijke richting op te schuiven werd het de N.Z.H. gemakkelijker gemaakt een vergunning voor de dienst IJmuidenBeverwijk Velsen-noord te verwerven. Maar de heer Wisselo zag in, dat deze grenswijziging in feite niet veel uitmaakt. Ook wanneer de Commissie Vergunningen Personenver voer niet had toegestemd in deze gebieds overdracht, was de positie van Oosterom niet. sterker geworden. In dat geval zou immers de NACO de streekvervoerder in dat gebied zijn gebleven en niemand had de NACO kunnen belemmeren concessie te verkrijgen voor de omstreden verbin ding. Vervolgens had de NACO uit be drijfseconomische overwegingen aan de N.Z.H. kunnen verzoeken de exploitatie voor haar rekening uit te voeren, zoals dat ook het geval is met de N.S.-busdienst. tussen Amsterdam en Den Haag. Al koesteren de Gebroeders Oosterom weinig hoop deel te krijgen aan het streek vervoer in de IJmond, hun activiteit in het lokale vervoer in de gemeente Bever wijk staat op het punt te worden uitge breid. Wij vernamen namelijk, dat met het gemeentebestuur besprekingen worden ge voerd over de opening van een derde stadslijn in Beverwijk naast de bestaande lijnen naar Wijk aan Zee en het Kuenen- plein. De nieuwe lijn zal Oosterwijk, de snel groeiende stadswijk in de omgeving van de Beynesfabriek, met het station ver binden. Harrison beweert, dat hij ook het mys terie van Holmes' verblijfplaats op 221b Bakerstreet met het koepelvenster op de eerste verdieping heeft opgelost. In de mo derne Bakerstreet, zegt hij, van heden is er geen gebouw met een koepelvenster op de eerste verdieping te vinden. Maar er zijn er heel wat in Blackwellstreet, een zijstraat van Brixtonroad, die vroeger „Bakerstreet" werd genoemd. In Blackwellstreet, zo argumenteert Harrison, was de werkelijke woning van Sherlock Holmes. Hij zegt, dat er vele be wijzen te vinden zijn in de Sherlock Hol mes boeken, dat Conan Doyle de wijk van Brixton heel goed kende. Conan Doyle schreef zijn eerste Sher lock Holmes mysterie, „A study in Scar let" vijfenzeventig jaar geleden. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse liberaalgezinde partij, de FDP heeft op haar partijdag te West- Berlijn het zeventigjarige Bondsdaglid dr. Max Becker benoemd tot haar kandi daat voor het presidentschap, als opvol ger van professor Heuss. Daarmee is het aantal kandidaten voor het hoogste ambt in de Bondsrepubliek tot drie gekomen: Adenauer voor de CDU, professor Carlo Schmid voor de SPD en Becker voo der FDP. Enige kans op een verkiezing van Becker als opvolger van Heuss acht men uitgesloten. De FDP wil evenwel met de kandidatuur van een vooraanstaand poli ticus tonen dat zij zich tussen de beide grote partijen, CDU en SPD, wil handha ven. Zeker bij de eerste verkiezingsronde op de bondsvergadering op 1 juli zullen de 85 FDP'ers als een gesloten blok ach ter Becker staan. Bij de tweede ronde, in dien de eerste geen absolute meerderheid voor Adenauer of Schmid heeft opgele verd, zou de FDP bereid zijn Becker te rug te trekken. De kandidatuur Becker acht men een teken van onwil in de FDP tegenover Adenauer's kandidatuur. Lokale afdelin gen, het jongerenverbond en studenten organisaties van de FDP hebben zich openlijk gekant tegen een mogelijke bondspresident Adenauer, wie men ver wijt dat hij zijn toekomstige president schap beschouwt als een machtspositie van de eerste rang. Voorts wordt Aden auer verweten dat hij daarmede in feite professor Heuss beledigt, die afkomstig is uit de FDP. Op het FDP-congres oefen de partijvoorzitter Maier scherpe critiek uit op Adenauer. Maier sprak over de bondskanselier als „de oude medicijn man, die naar het oude recept heeft ge grepen en opnieuw het antibolsjewisme verkondigt". Te Bonn meent men dat de kandidatuur Becker de basis van de CDU in de bonds vergadering op 1 juli heeft versmald. Aan geruchten volgens welke Adenauer ge dreigd zou hebben zich terug te Wekken als kandidaat indien de CDU-Bondsdag- fract.ie zou vasthouden aan Erhard als de aanstaande bondskanselier in plaats van Adenauers kandidaat Etzel, is door de FDP-kandidatuur alle grond ontnomen. Immers, bij een terug!rekken van Aden auer zouden de kansen van de SDP'er Schmid ongemeen stijgen. Iedere dag die Adenauer langer wacht met. de bekendmaking van de man die hij het. meest geschikt acht voor het aan staande bondskanselierschap, verkleint zijn prestige en die man kan, op straffe van een slaande ruzie in de CDU slechts professor Erhard zijn. Adenauer zou, zo wordt gezegd, tot de afgrond willen gaan met zijn vasthouden aan Etzel. BUENOS AIRES (Reuter) President Sukarno is donderdag uit Brazilië in de door onlusten verlamde hoofdstad van Ar gentinië, Buenos Aires, aangekomen. Pre sident Frondizi en enkele ministers ver welkomden hem terwijl de politie nog druk doende was driehonderd gearresteerde be togers onder te brengen en in de zieken huizen dertig gewonden als gevolg van de botsingen tussen stakers en politie wer den verbonden. Onder de gewonden wa ren zeven politiemannen. Stakende bankemployés hadden 's mid dags geholpen door spoorwegarbeiders eni ge uren slag geleverd tegen de politie in de Avenue de Mayo, een der voornaamste straten van Buenos Aires. Op een balkon voor de vijfde verdieping van een huis aan deze straat sloeg een aantal mensen gcspannei het. verloop van de strijd gade. Deze nieuwsgierigheid kwam hun duur te staan. Het balkon be zweek onder hun gewicht en stortte op een balkon van de derde verdieping, waarna beide balkons, met degenen, die zich erop bevonden, temidden van de strijdenden op straat stortten. Hierbij verloren twee per sonen het leven en tien werden gewond. De slag tussen stakers en politie verlam de het openbare verkeer en bracht de win keliers er toe hun zaken met ijzeren rol luiken te beschermen. De betogers staken vijf autobussen langs de weg, waarover Sukarno zich naar het regeringsgebouw zou begeven, in brand. Voorts belemmerden zij bussen het rijden en zij slaagden er in het algemeen in het verkeer te ontwrichten. Een aantal bouwvakarbeiders, dat be zig was met de bouw van een nieuw cen traal marktgebouw, onderbrak de werk zaamheden om de politie met hun bouw materialen en gereedschappen te gooien.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15