Scheveningse logger behaalt overwinning in haringrace Geheime diplomatie herneemt haar rechten in Genève OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Radioactief gevaar nog niet acuut R RIS "éefore you êuijl 1 HET WEER Stijlvolle opera-uitvoering besloot „Haagse dag" Schravendijk Ook in IJmuiden was een Scheveninger de eerste Nieuwe regering gaf galadiner voor keizerlijke gast Grote Vier staken de benen onder één eettafel na een estafettezitting Nauwkeurige controle in Nederland en Europa Overwegend zonnig Haring voor de Sjah Perzische onderscheiding HET BEZOEK VAN DE SJAH Het woord is aan „Europair" vestigt zich voorlopig in Parijs STUURMAp COHEN SCHILDER ÜET J. j. VAN BOOTEN In de krant van heden: 73e JAARGANG No 262 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 22 MEI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 110 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 et. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De eerste Hollandse Nieuwe is binnen. De Scheveningse logger SCH 55 „Noor- el erkroon" heeft de haringrace gewon nen. Het schip is om even over half tien de Scheveningse haven binnengelopen met 110 kantjes aan boord. Na de „Noor- derkroon" is de SCII 225 „Deli" als tweede logger de haven van Schcvenin- gen binnengelopen. Nog geen uur nadat dê „Noorderstroom" van de rederij A. C. van der Toorn uit Scheveningen de haringrace 1959 had ge wonnen liep een andore Scheveningse ja ger, de SCIi. 72 „Tonny" van de rederij n.v. v/h Frans Vrolijk met tachtig kantjes haring de vissershaven in IJmuiden bin nen. Óm kwart voor elf werd aan de los sing begonnen, hetgeen bijzonder snel ge beurde. De kantjes werden bliksemsnel in twee grote met vlaggetjes versierde vracht wagens geladen, die daarop naar Scheve ningen reden. Nauwelijks was de haring van de Scheveninger gelost of de KW. 40 „Everhart Christina" van de R.K.P. kwam met 47 kantjes de haven in. Dit was om streeks elf uur. Heel sportief wuifden de Katwijkers naar de Scheveningers, die voor een Scheveningse overwinning had den gezorgd. In de tussentijd was ook burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen gearriveerd, die schipper Karei Blok van de SCH. 72 de legpenning van de gemeente Velsen overhandigde met de daarbij be horende oorkonde. Terwijl deze plechtig heid plaats had liep de KW. 7 „Arend" van de combinatie ADECO de pieren bin nen om even later 78 kantjes te lossen. De aankomst van de Hollandse Nieuwe in IJmuiden werd door vele honderden belangstellenden gevolgd. Een IJmuidens jongetje liep opgewonden langs de kant. „Ik heb de eerste twee nieuwe", riep hij verheugd en liet een ieder opgetogen twee haringen zien, die hij op de een of andere wijze had weten te bemachtigen. Prijzen De eerste twee kantjes, die in IJmuiden werden geveild, waren afkomstig van de SCH. 72 en brachten twee keer 540 gulden op. De volgende zeven kantjes gingen voor 540 tot 433 gulden van de hand. Twee kantjes deden vervolgens twee keer 472 gulden. Volgens mededelingen van het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid, het mi nisterie van Sociale Zaken en het K.N.M.I. is de mate van radioactiviteit in het Ne derlandse luchtruim, de bodem en het wa ter niet gestegen tot een punt, waarop van acuut gevaar voor de volksgezond heid kan worden gesproken. De radioactiviteit wordt nauwkeurig ge meten en een net van stions, dat zich over heel Nederland uitstrekt, verschaft fre quente gegevens over het peil der radio activiteit, die worden uitgewisseld met andere Europese landen. Ofschoon er geen reden tot ongerustheid is, moet wor den erkend dat een nauwkeurige en voort durende controle een eerste vereiste is ge worden en dat in Europees -erband bo vendien moet worden gezocht naar mid delen, die de stijgende radioactiviteit zul len kunnen drukken of neutraliseren, als mede naar scheikundige en technische toepassingen ter zuivering van drinkwa ter, bodemprodukten en voedsel. Bovendien is men in wetenschappelijke kringen van de Nederlandse landbouw bezig met het ontwikkelen van methoden en middelen om aanwezige radioactiviteit te neutraliseren of zoveel mogelijk te ver minderen. (Zie verder pagina 3). Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 I LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL; 223596. NIEUWE KLEUREN SUèDE JASJES Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer, behoudens een kans op onweer in het zuiden van het land. Weinig verandering in temperatuur. Matige, af en toe krachtige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Sjah van Perzië heeft vandaag Hollandse Nieuwe gekregen. Uit de eerste aanvoer, die in Scheveningen is binnengekomen, heeft de rederij A. van der Toorn, voor wie de SCH 55 335 kant jes aanvoerde, een vaatje naar Am sterdam gebracht, waar hel in het pa leis op de Dam door oud-schipper B. Rog en zijn vrouw werd aangeboden. Vanmorgen schrale vangst Een van onze redacteuren aan boord van de „Gorredijk" IJM. 75 meldde vanmorgen radiotelefonisch dat het de „Gorredijk" niet heeft meegezeten tijdens deze ener verende race. De motor van dit schip ver toonde om de haverklap kuren. De eerste dag al had men te kampen met ernstige motorstoring. Hierdoor kon het. de combi natie ADECO niet tijdig bereiken. Het is zelfs te betwijfelden of de „Gorredijk" de zaterdagochtendmarkt wel zal halen. Het was vanmorgen prachtig weer op zee. Eerst waren er wel wat mistbanken, maar die trokken al spoedig weg. De eer ste dag had de combinatie weinig succes. De vangsten waren erg schraal. De vang sten zijn als volgt: IJM. 75 „Gorredijk" 16 kantjes: IJM. 283 „Martenshoek" 5 kantjes; KW. 2 „Mr. Donker Curtius" 33 kantjes; KW. 25 „Wilhelmina 1" 33 kantjes; KW.5 3 kantjes; KW. 138 „Wilhelmina 2" 5 en de KW. 147 „Wilhelmina 3 11 kantjes. De jager „Arend" van de ADECO-combi- natie bracht de vangst naar huis. De „Gor redijk" heeft sinds gisteravond geen con tact meer met de Katwijker gehad. „Het kan best zijn dat hij stiejjumpjes toch als eerste IJmuiden binnenkomt", meende men op de „Gorredijk". Hetgeen ook in derdaad tot vanmorgen vroeg nog tot de mogelijkheden behoorde, daar de race naar IJmuiden tot het allerlaatste ogenblik zeer spannend is geweest. De Sjah van Perzië heeft ter gelegenheid van zijn bezoek aan ons land een aantal Nederlanders onderscheiden onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, die be noemd is tot Groot-Officier in de orde Aan de Kroon (Tadj). Na het diner in de „Trèveszaal" te Den Haag woonden de Sjah, Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix en Irene donderdag avond in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag een opvoering bij van de opera van Puccini „Gianni Schicchi". Achter het vorstelijk gezelschap onder scheidt men minister-president en mevrouw De Quay en minister en mevrouw Luns. DE TWEEDE DAG van het staatsbe zoek van Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah van Perzië is gisteravond op luister rijke wijze besloten met een stijlvolle voorstelling van Puccini's opera „Gianni Schicci" in de met anjers, lathyrus en ro zen tot een bloementuin herschapen Ko ninklijke SchouwMirg in Den Haag. Hon derden genodigden in schitterende avond toiletten, in gala-uniform en in rokcos- stuums, imlden de zaal: hoge regerings functionarissen, militaire en burgerlijke autoriteiten met hun dames, om aan deze bijzondere gebeurtenis luister bij te zetten en hun eerbied te betuigen aan de keizer lijke bezoeker en zijn koninklijke gast- vrouwe. Toen tegen kwart voor tien de vorstelijke personen de schouwburg bin nentraden, rezen de aanwezigen overeind om staande de beide volksliederen aan te horen. Daarna namen de Koningin en de Sjah, die vergezeld waren van Prins Bern hard, de Prinsessen Beatrix en Irene en enkele leden van het gevolg, plaats in de koninklijke loge, waarna ac ope.a een aanvang nam. „Gianni Schicci", uitgevoerd door de Ne derlandse Opera, is een van de weinige korte werken uit het operarépertoire. De beperkte duur (minder dan een uur) het vrolijke gegeven en het feit, dat de Ne derlandse Opera het werk reeds verschei dene malen opgevoerd heeft, zullen de reden van deze keuze geweest zijn. (Voor een bespreking zie men onze rubriek „Ho ren en Zien"). Diner in de Trèveszaal In de Trèveszaal op het Haagse Binnen hof hebben de Sjah, de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene gisteravond aangezeten aan een diner, hun door de raad van ministers aangeboden. Op het smetteloos witte da- Het hospitaalschip „J. Henry Dunant" zal zaterdag op de Nieuwe Waterweg door de n.v. Scheepswerven v/h Bode- ives te Millingen aan de Rijn worden overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis, dat er een belangrijke aanwinst voor zijn menslievende ac tiviteit in zal krijgen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 22 mei De geheime diplomatie hernam gisteravond eindelijk haar rechten in Genève, toen de ministers Herter, Lloyd, Gromvko en Couve de Murville, ieder vergezeld van twee topadviseurs, in de villa van de Amerikaanse minister hun benen onder één eettafel staken om onder het diner, en later bij koffie en cognac, te proberen tot zaken te komen. Dit was de eerste van een serie van besloten bijeenkomsten, die de ministers noodzakelijk achten om hun werkelijke opdrachten uit te voeren. Die van Kroesjtsjev aan Gromyko luidt eenvoudig: „Bezorg mij een topconferentie tegen een zo laag mogelijke prijs." Die van de westelijke ministers zo ongeveer: „Voorkom een conflict in Berlijn, schroef de prijs voor onze deelneming aan een topconferentie zo hoog mogelijk op." Dat dit loven en bieden niet in het schelle licht van de publiciteit kan geschieden, is overduidelijk. Daar in de officiële zittingen spreekt men, terwijl het in werkelijkheid om beperkte akkoorden gaat, over allesomvattende oplossin gen van het gecompliceerde probleem der machtsverhouding van Oost en West in Europa, oplossingen, die nog onbereikbaar zijn. Dat deed men ook gistermiddag, hoewel Selwyn Lloyd (Groot-Brittannië), mis schien proberend het klimaat voor het ta felgesprek te verbeteren, een uitzonder lijke poging deed om principiële overeen komsten tussen het westelijke vredespak- ket en het Russische ontwerpverdrag met de twee Duitslanden te vinden. Het hielp hem weinig. Gromyko zette de propa- gandakraan eens wijd open, fulmineerde tegen de aanvalszucht van de NAVO, te gen de ■wraaklust van de Westduitsers en tegen de raketbases in de bondsrepubliek. Hij werd zo scherp dat Herter (Verenigde Staten), tegen zijn aanvankelijke bedoe ling in, het woord nam om hem terecht te wijzen. Herter zei, haast dreigend,: „Als wij op deze conferentie zo gaan denken en praten, dan vinden wij in de geschiedenis van de laatste tien jaar stof genoeg om zeer lang te praten. Het Westen heeft een verdedigingsstelsel opgebouwd in ant woord op zekere Russische acties. Deze scheldpartijen zouden tot diepe ergernis en zeer ernstige spanningen op de conferentie kunnen voeren." Dat was het scherpe einde van de esta fette-zitting, waaraan deze keer beide groepen, inclusief hun Duitse hulpjes, vol tallig deelnamen. Voor het Westen droegen in deze volgorde Couve de Mur ville, (Frankrijk) Lloyd Grewe (West Duitsland) en Herter het westelijke stokje naar de eindstreep, slechts bescheiden ge assisteerd door Bolz (Oost-Duitsland) le verde Gromyko een ware Zatopek-presta- tie: hij sprak 62 minuten en verbeterde daarmede zijn vorige record met 3 minu ten. Dit waren de hoogtepunten uit de toe spraken: Couve de Murville (die per ongeluk in het Engels startte, toen „sorry" zei en in het Frans opnieuw begon): het Russische ontwerpverdrag is geen basis voor een werkelijke vrede. Zo lang die vrede niet door een verdrag wordt bereikt, is het handhaven der huidige balans van krach ten misschien de enige weg om de vrede te bewaren. Lloyd (die als voorzitter fungeerde): Ik haal uit Gromyko's eerdere verklarin gen drie punten naar voren. De Sovjet- Unie wenst geen permanente verdeling van Duitsland. Zij is in principe geen te genstandster van vrije verkiezingen of een plebisciet. Zij erkent in artikel 22 van haar ontwerpverdrag toch dat de Grote Vier, althans enigermate, bij de Duitse hereniging betrokken moeten zijn. Welnu, het Westen wil Duitse eenheid, het is be reid tot maximaal uitstel van twee en een half jaar der vrije verkiezingen. Het Wes ten erkent de D.D.R. niet, maar is wel be reid de huidige autoriteiten van Oost- Duitsland via een gemengde Duitse com missie bij de Duitse hereniging te betrek ken. De SoA'jet-Unie acht toezicht op de verkiezingen beledigend voor het Duitse volk. Welaan, de Sovjet-Unie is niet erg op de bondsrepubliek gesteld en men kent onze mening over de D.D.R. Om de Duit sers vertrouwen in de verkiezingen te schenken is enig onpartijdig toezicht dus nodig. Terwijl wij op al deze punten toch enige mate van overeenstemming zien, lijkt het mij dat er een nuttig terrein van gesprek voor ons ligt. Gromyko: Hoe komen wij nader tot el- mast was gedekt met een servies van Ro- senthalporselein en het tafelzilver van de Tweede Kamer. De tafel, in hoefijzervorm, was versierd met antieke zilveren kande laars. In grote zilveren manden waren bloemstukken geschikt, bestaande uit teerroze lathyrus, dieper rose rozen, roze rode pioenen met hier en daar een takje ixia's. Van de wanden keken de portret ten van de oranjevorsten Prins Willem I, Prins Maurits, Prins Frederik Hendrik, Willem II en stadhouder-koning Willem III op de galatoiletten der dames en de uniformen der heren neer. Even na zeven uur arriveerden de hoge gasten. Uit de eerste hofauto stapten de Sjah, Koningin Juliana en Prins Bern hard, uit de tweede auto de Prinsessen Beatrix en Irene. Het gezelschap werd onder een baldakijn van oranje doek, aan de ingang geflankeerd door de Perzische en Nederlandse vlaggen, ontvangen door de minister-president en minister Luns. Even bleven de Sjah en de Koningin staan, terwijl Hare Majesteit haar gast wees op de schoonheid van de oude Rid derzaal. Daarna begaf het gezelschap zich naar binnen. De Koningin was gekleed in een japon van goudgele organza met toefjes bloe men geborduurd, waarover zij een nertz- cape droeg. Prinses Beatrix droeg een toilet van goudbrocaat met lange rode fluwelen mantel en Prinses Irene een toi let van zachtgroen satijn met een witte brocaatcape, omzoomd met nertz. De Ko ningin droeg een prachtige diamanten tiara, de prinsessen diamanten diademen De Sjah droeg een gala-uniform, Prins Bernhard was in rokcostuum. Luid en enthousiast werd het gezel schap toegejuicht door het publiek. De hoge gast uit Perzië glimlachte verrast door deze spontane hartelijkheid. De Sjah, die ter rechterzijde van de Koningin was gezeten, had aan zijn rech terzijde mevrouw De Quay, daarnaast zat Prins Bernhard, naast hem Prinses Irene, die minister Luns aan haar rech terhand had. Aan de linkerzijde van Ko ningin Juliana was de minister-president gezeten, die Prinses Beatrix als tafeldame had. Voor het diner gebruikte het gezelschap het apéritif in de vergaderzaal van de Staten Generaal, naast de Trèveszaal ge legen. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 TUIN- en LIGSTOELPARASOLS Opvouwbare en '-eknopte metalen TUIN- en KAMPEERSTOELEN Sunny seat en andere merken. kaar? Door verheldering te scheppen, derhalve door te praten over een vredes verdrag. Maar het Westen verschuift die kwestie steeds naar de achtergrond en dat terwijl het militairisme in West-Duits- land herleeft, terwijl een deel van West- Duitsland bezaaid raakt met lanceerplaat- sen voor raketten. Men moet aan de recht matige bezwaardheid van de Sovjet-Unie voor haar eigen veiligheid denken. Daar om: een vrij Duitsland, vrij van buiten landse troepen en bases. Ook Goering en Goebbels zeiden de vrede te willen, maar bereidden de oorlog voor. Wil de heer Cou ve de Murville, die de status quo blijkbaar zo ideaal vindt, soms een rookgordijn over de Duitse raketbases leggen? Hij vindt mijn verwerping van het westelijke plan „brut", ik vind mijn reactie op dat plan zeer gematigd. Dit waren de woorden, waartegen Her ter bij het scheiden van de markt yan leer trok. (Voor vervolg zie pag. 3) Prof. Marjorie Nicholson: De grondoorzaak van het feit dat vrou wen niet zoveel tot stand brengen als mannen, is het feit dat zij geen vrouwen hebben. Europees touwtrekken om de KLM (Van onze correspondent in Parijs) Op een vergadering van president-di recteuren van de Franse, Italiaanse, Westduitse en Belgische luchtvaartonder nemingen is gisteravond in Parijs offi cieel de Europair ten doop gehouden. Er is bij die gelegenheid te\'ens bekendge maakt dat het voorlopige secretariaat A'an de vier samenwerkende maatschap pijen in Parijs zal worden gevestigd. Van de zijde van de nieuwe Europair wordt het besluit van de KLM om zich terug te trekken nog altijd betreurd. Men hoopt in Parijs echter, dat er alsnog een formule van samenwerking zal kunnen worden gevonden, die ook voor de Ne derlanders aanvaardbaar zou zijn. En die hoop wordt te duidelijker te kennen gege ven, waar van Britse zijde al een tegen offensief is ingezet. De president der En gelse luchtvaartmaatschappeij, Lord Douglas, heeft namelijk momenteel een reis langs de Scandinavische hoofdsteden ondernomen en in Parijs ziet men beslist liever niet, dat de K.L.M. in een concur rerende Europese organisatie zou worden opgenomen. De vier leden van de Europair hebben intussen een akkoord bereikt over het aandeel, dat ieder aan het gemeenschap pelijk beheer zal bijdragen. Bovendien zijn de lijnen vastgesteld, die in dit raam gecoördineerd zullen worden. In de lan den, die niet in de Europair vertegen woordigd zijn, zullen, om te beginnen, de vier bureaus worden samengevoegd om zo op een belangrijke post van de exploi tatie aanzienlijk te kunnen bezuinigen. Advertentie f*- c n ZILMETA GERO 21LVIUM 1UWEUERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie SI KKENS-TJALLEM A-PRO DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Advertentie Citroën vanaf ƒ3987. BMW vanaf 3295.— Vraagt demonstratie. HOUTPLEIN 18 - TEL. 12000 - 16615 t/m zaterdag tot 10 uur geopend. Advertentie Radio-activiteit in ons land 13 Het bezoek van de Sjah1 13 De Geneefse conferentie1 De nieuwe haring gearriveerd 1 Economisch Nieuws 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Agenda van de dag en de week (Haarlem)11 Feuilleton11 Sport15 Radio en Televisie11 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1