AKU ontwikkeling bevredigend Panda en de Gouden Bijl „Oostzee" en „Hillegersberg Wereldnieuws Overwegend zonnig weer Lage invoerprijzen niet steeds gunstig TUINBANKEN HUUR een gloednieuwe KOELKAST HEEMSKERK CO. 2 Lagere winstmarges, hogere omzetten bij Ver. Touw Ford komt in oktober met een kleine auto Debiteurencijfer Mavic licht gedaald Toewijzing nieuwe Staats lening 42 percent Betaalbaarstellingen Limburg heec^ sterkste industriële groei Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Centrcicil Orgaan in kwartaalverslag T arwe-overeenkomst Van Leer en Inland Steel bundelen speurwerk Parijs kandidaat voor de volgende wereldexpositie Drijvend hotel Sociale bijstand niet onder Maatschappelijk Werk VRIJDAG 22 MEI 1959 IN DE PERIODE SINDS de samenstelling van het jaarverslag, nu enkele maanden geleden, is de ontwikkeling van afzet en produktie bij de Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem bevredigend geweest, aldus is in de te Amsterdam gehouden jaar vergadering medegedeeld. Wat betreft rayontextielgaren en rayonvezel trad een ver mindering van de voorraden op. Het produktie-apparaat is goed bezet. Voor rayon- bandengaren was het in 1958 in verband met oplopende voorraden niet mogelijk de produktie op volle capaciteit te handhaven. Ook in de autobandenbranche is nadien echter een zekere opleving opgetreden en de huidige orderportefeuille is bevredigend, zodat de produktie-inkrimping voor een groot deel weer ongedaan kon worden gemaakt. Voor synthetische garens en vezels is de vraag op de afzetmarkten op behoorlijk niveau. De vraag naar enkalongaren overtreft het aanbod. De gang van zaken wat de belangrijkste overige produkten betreft als akulon, c.m.c. en sponsen is uitgesproken gunstig. Sinds ultimo 1958 daalde de voorraad eindprodukten met ongeveer 15 percent. De resultaten der bedrijven voor het tweede kwartaal van 1959 zullen in de lijn liggen van datgene wat in het eerste kwartaal werd gerealiseerd. De situatie in enkele landen waar be langrijke dochterondernemingen zijn ge vestigd is eveneens bevredigend. B\j de American Enka was de gang van zaken in het eerste kwartaal, zoals gemeld, goed. De onlangs uitgebreide nylonfabriek werkt op volle capaciteit, terwijl de produktie van rayonvezel het hoogste niveau be reikte sinds de ingebruikneming van de vezelfabriek. De vooruitzichten voor geheel 1959 zijn zeer bemoedigend. Met ingang van het tweede kwartaal kondigde de American Enka wederom een vast kwar taaldividend aan en wel van 0.35 dollar per kwartaal. De directie meent dit divi dend ook voor de volgende kwartalen te kunnen handhaven. Bij de Vereinigte Glanzstoff laat 1959 zich gunstig aanzien. De British Enka leed over 1958, blijkens het enkele dagen geleden verschenen ver slag, een verlies van 85.814 pond sterling. Dit verlies was belangrijk lager dan dat over 1956 (353.715 pond sterling), maar hoger dan dat over 1957 (28.046). Van de sanering van de katoenindustrie in Lan cashire wordt uiteindelijk een gunstige invloed op de afzet van textiel rayon ver wacht De vraag naar bandenrayon is zeer bevredigend. Niettemin zal 1959 voor deze maatschappij een moeilijk jaar zijn. Op de vraag of het in de bedoeling ligt om door te gaan met de aflossing van de 4 percent converteerbare obligatielening op de wijze als in 1959, kon geen definitief antwoord gegeven worden. Zoals de zaken er nu voorstaan en zo zij in de toekomst aan de verwachtingen beantwoorden, verwacht het bestuur met deze politiek Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. C. I OERLEMANS Med. gedipl. haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 40589 te kunnen doorgaan. Het bestuur bevestig de voorts dat. in de laatste jaren niet alleen naar Rusland maar ook naar andere lan den achter het IJzeren Gordijn export- orders zijn uitgevoerd. Of uit de agio- reserve een bonus kan worden uitgekeerd, zoals door een aandeelhoudster gevraagd werd, zal door het bestuur besproken worden. Het wenst echter wat dit betreft geen enkele toezegging te doen. Advertentie TIJDELIJKE AANBIEDING Eiken, blank gelakt. 2- en 3-zits, com fortabel en decoratief. Ook gebruikt voor wachtkamer etc. VAN ZEGGELENSTR. 104 - HAARLEM-O Bljjkens het jaarverslag over 1958 der n.v. Vereenigde Touwfabrieken te Rotter dam heeft de onderneming in 1958 een winst behaald van 965.318, inclusief saldo vorig jaar (v.j. 962.383). Het saldo van de exploitatierekening bedraagt 5.579.902 (v.j. f 5.330.095) terwjjl aan interest en di videnden een bedrag van 502.751 (v.j. 610.601) werd ontvangen. De dividenden van de onderhorige maatschappijen weren rond 120.000 lager dan het voorafgaande jaar, daar de n.v. Nederlandse Koperen- buizenfabriek over 1958 het dividend pas seerde. Voorgesteld wordt het dividend te be palen op 12 percent en het resterende be drag ad 27.878 over te brengen naar nieuwe rekening. De afzet in binnen- en buitenland is in 1958 ondanks de scherpe concurrentie zowel naar hoeveelheid als naar geldwaarde hoger geweest dan in het voorafgaande jaar. De onderneming heeft echter veelal met lagere winstmarges ge noegen moeten nemen. De vraag naar haarbouclé-vloerbedekking heeft zich vo rig jaar zodanig ontwikkeld dat een ver dere uitbreiding van de produktiecapa- citeit noodzakelijk is gebleken. In 1959 zullen daartoe nieuwe installaties in bedrijf worden gesteld. De omzet heeft in het eerste kwartaal 1959 een lichte stij ging te zien gegeven ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In de jaarvergadering van de Ford Motor Company in Detroit heeft de president Henri Ford II, medegedeeld dat Ford van plan is om indien zich geen wijzigingen in de markt of andere verstorende om standigheden voordoen een kleine auto op de markt te brengen. Ford heeft hiervoor de naam „Falcon" doen registreren. Algemeen wordt aange nomen dat de auto omstreeks medio okto ber zal worden geïntroduceerd. Henri Ford II zei dat er een belangrijke vraag is naar een nieuwe in Amerika ge bouwde kleine wagen. De kleine Ford zal iets meer zijn dan de typische Europese kleine auto, doch wat anders dan de con ventionele grote Amerikaanse auto. De resultaten over 1958 stemmen de directie van de Maatschappij voor Inves- teringscrediet Mavic n.v. te Amsterdam, blijkens het verslag, tot tevredenheid. De inkomsten uit rente en provisie stegen op nieuw en wel van 173.670 tot 184.630. Na onkosten en afschrijvingen resteert als winst 122.561 (v.j. ƒ122.863). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van zes percent. Het debiteurencijfer daalde van 2.714.241 tot 2.660.824. Aan aflossingen werd ont vangen rond 2.580.000. Voor de binnen komende gelden kon regelmatig emplooi worden gevonden. Doordat het debiteuren cijfer dooreen genomen vrijwel gelijk bleef, waren de ter beschikking staande middelen voldoende.De opleving in de eerste maanden van 1959, waardoor het debiteurencijfer tot boven 3 miljoen is gestegen, zal de directie aanleiding zijn zich te beraden over een verdere uitbrei ding van de op lange termijn aan te trek ken middelen. Totaalbedrag 1.190.780.000, Het ministerie van Financiën deelt mede dat het bedrag van de 4VI percent lening 1959 ten laste van de Staat der Ne derlanden, waarvan de storting in geld moet geschieden, nader is vastgesteld op 400 miljoen. Aangezien de inschrijvingen, waarop de storting in geld moet geschie den, dit bedrag overtreffen, wordt hierop 42 percent toegewezen. Voorts is van het recht np deelneming, verleend aan de inschrijvers, die zich ver binden te storten met schuldbewijzen en/ of inschrijvingen in het schuldregister van de 3 percent Nederlandse Staatslening per 1962—64, gebruik gemaakt tot een nomi naal bedrag van f 790.780.000. Het totaal bedrag van de lening wordt derhalve vastgesteld op 1.190.780.000,—. In de jaarlijkse vergadering van aandeel houders der n.v. Auto-service zijn de jaar stukken goedgekeurd en is het dividend vastgesteld op 6 percent. De Limburgse industrie toont een for midabele groeikracht. Tussen 1950 en 1957 vermeerderde het aantal arbeidsplaatsen er met 26 op elke duizend inwoners. Deze groei in Limburg was de hoogste van heel Nederland: sterker dan in Noord-Brabant met zijn groeicijfer van 22, en zelfs bedui dend hoger dan in de andere gewesten van Nederland: Drente, Gelderland en Over- ijsel 12 a 13, Friesland 11, Zuid-Holland en Utrecht 7, Noordholland 6, Groningen 5 en Zeeland 4. „De recente industriële ontwikkeling in Limburg is dus wel geslaagd", aldus con stateert de Commissaris der Koningin van Limburg, dr. F. Houben, in zijn voorwoord van een zo juist verschenen brochure van het Economisch Technologisch Instituut Limburg, dat als titel draagt: „Limburg, industriegewest in stijgende lijn". C.B.S.-verhuizing Inderdaad wordt overwogen het Centraal Bu reau voor de Statistiek wegens ruimtegebrek te verplaatsen. Dit. deelt minister De Pous mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Diepenhorst. De regering heeft echter haar standpunt ten onzichte van het. vraagstuk van de plaats van een nieuwe huisvesting van het Centraal Bureau voor de Statistiek nog niet definitief bepaald. Saharagas Het hoofd van de Franse gasindustrie heeft in Dallas (VS.) gezegd, dat Frankrijk binnenkort een proef zal nemen met een onderzeese buis leiding vóór het vervoer van gas van westelijk Algerië naar het zuidoosten van Spanje. De voor naamste bron van zuiver gas bevindt zich op on geveer 530 kilometer in het binnenland vanaf de zeekust in het Noordafrikaanse gebied van Hassi R'Mel. Advertentie De modernste merkkoelkasten geheel naar Uw eigen keus direct in huis met al het voordeel, gemak en plezier! Uw hartewens vervuld zonder kapitale uitgave! Geen bederf meer: U kunt het geheel betalen van het huishoudgeld, dat U hierdoor bespaart! vanaf f9.50 per maand! Voorbeelden van huurprijzen: (per maand) Bahre 55 Itr f 9.50 Liebherr 105 Itr f 12.50 Bosch 110 Itr f 13.75 Zanussi 140 Itr f 16.75 Ook verkrijgbaar o.a.: Amco, Fiat,!ndej, General Electric cn Norgo Volledige service zonder onderhouds kosten. Vraag direct volledige inlichtingen aan: Beethovenstraat 22-26 - tel. 724628 - 712407 - A'dam Hoofdweg 490-496 - tel. 125298 - 125506 - A'dam Lage invoerprijzen behoeven niet steeds gunstige gevolgen te hebben. Tot deze con statering komt het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland in haar verslag over het eer ste kwartaal van dit jaar. Want een ster ke daling van de prijzen van bepaalde grondstoffen kan voor de landen, welker economie in sterke mate van de opbrengst dier produkten afhankelijk is, resulteren in een verminderde koopkracht. En deze verminderde koopkracht gaat op korter of langer duur ten koste van de invoermo- gelijkheden van die landen en moet dus voor onze exporteurs leiden tot een direct exportverlies of een indirect verlies we gens grotere internationale concurrentie op de andere exportmarkten. Daarbij kan ook import plaatsvinden van eindprodukten en halffabrikaten te gen prijzen, welke met een normale prijs- calculatie niets of nagenoeg niet te maken hebben, hetgeen zich steeds kan voordoen bij invoer uit landen met een staatsecono mie, maar dat zich ook hier en daar ma nifesteert bij invoer uit landen, waarvan de interne structuur (op andere wijze) sterk van de onze verschilt. Als de hieruit resulterende verschillen in concurrentie voorwaarden al te groot worden, dan zal men in de regel bepaalde tegenmaatrege len willen nemen, die in het voor het han delsverkeer gunstigste geval uitlopen op prijsafspraken of prijscontrole bij invoer, maar ook de vorm van contigenteringen kunnen aannemen. Daling van invoerprijzen, aldus het Cen traal Orgaan in haar analyse van deze ont wikkeling, behoeft dan ook over lange re termijn gezien geenszins te leiden tot een overeenkomstige verbetering van de ruilwet, terwijl prijsdaling van grond stoffen niettemin de illusie kan wekken, dat de rentabiliteit der verwerkende be drijven gestegen zou zijn, terwijl men in feite slechts te doen heeft met één con junctuurwinst. Nationaal bezien, dient hier volgens het Centraal Orgaan de no dige aandacht aan te worden gegeven, ter wijl de ondernemer er verstandig aan zou doen aan winsten, resulterende uit deze verschijnselen, geen conclusies te verbin den over toekomstige Rentabiliteit of de mogelijkheid nieuwe kostenverhogingen te dragen. Protectionisme Deze opmerkingen heeft het Centraal Orgaan in haar laatste kwartaalverslag opgenomen, daar in de periode januari tot en met maart 1959 de invoerprijzen weer verder gedaald zijn, hetgeen -reeds medio deze week werd gesignaleerd door het mi nisterie van Economische Zaken in haar verslag over de in- en uitvoer op het eer ste kwartaal van dit jaar. De situatie, Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de nieuwe internationale tarweover- eenkomst door 35 landen waarbij Ned land is ondertekend. Deze overeen komst heeft een geldigheidsduur van 3 jaar en zal de op 31 juli aflopende gaan vervangen. Het doel van de overeenkomst is stabiele en billijke prijzen te verzeke ren aan de importlanden voor de levering van tarwe en aan de uitvoerlanden voor hun afzetmarkten. De Inland Steel Container Compagny te Chicago, en de n.v. Van Leer's Vatenfa- briek te Amsterdam hebben overeen stemming bereikt om hun speurwerk ter verbetering van de methoden van de va- tenfabricage te combineren. De beide con cerns zullen in Engeland een gemeen schappelijke speurwerkcentra hebben. Volgens de bepalingen van de gesloten overeenkomst zullen deze afdeling van In land Steel Company en Van Leer ieder voor de helft eigenaar zijn van de Grotnes Machines Works te Chicago. De Grotnes- fabrieken, die tot dusver geheel eigen dom van Van Leer waren, maken onder meer machines voor de fabricage van va ten. waarin onze economie zich momenteel be vindt, wordt door het Centraal Orgaan be vredigend geacht, maar geen ogenblik mag ons land uit het oog verliezen, dat het niet alleen deel uitmaakt van de Be nelux en de E.E.G., maar ook van de we reld als geheel en dat het direct en indi rect voor het bevredigend functioneren van zijn huishouding voor een zeer hoog percentage van die gehele wereld afhan kelijk is en wel in de eerste plaats gezien de noodzaak een groot gedeelte van de pro dukten van zijn arbeid overal ter wereld te plaatsen. Protectionistische tendenzen nemen ech ter toe, en dit niet alleen in de zich ont wikkelende landen, maar ook in de Ver enigde Staten, waar gerede kans bestaat, dat onder politieke invloed het protectio nisme in de komende jaren eerder sterker dan zwakker zal worden. Het is in dit verband de vraag, zo zegt het Centraal Orgaan, of gezien deze ten denzen de E.E.G. juist op tijd geboren is, of dat omgekeerd de verontrusting, wel ke van de E.E.G. als toekomstige econo mische macht op de rest van de wereld uitgaat, juist deze tendenzen activeert. In ieder geval acht het Centraal Orgaan het voor ons land een weinig welkom symp toom, dat buiten Europa de kans op een verdere afbraak van de handelsbelemme ringen over een breed front weinig kans meer schijnt te maken. (Van onzè correspondent in Parijs Parijs heeft zich officieus kandidaat gesteld om de eerstvolgende wereldten toonstelling te huisvesten, die tussen 1965 en 1968 gehouden zal worden. De Franse staatssecretaris voor Industrie en Han del, Fontanet, heeft de eerste bijeen komst gepresideerd van een studiecom missie, die de regering in dat opzicht ad viseren zal. Naast tien hoge functionaris sen uit verschillende ministeries is ook Pierre de Gaulle, broer van de generaal- president, de commissaris-generaal van het Franse paviljoen op de Expo van Brus sel was, in de commissie opgenomen. Na een uitvoerig rapport van de commis sie zal de Franse regering overwegen een officieel verzoek te richten tot het inter nationaal bureau voor do wereldtentoon stellingen, dat de uiteindelijke beslissing moet nemen. Aangezien echter in begin sel al was besloten, dat de eerste wereld tentoonstelling, in de vorige eeuw aan een Frans initiatief ontsproten, na de laatste oorlog in Parijs zou worden gehouden, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat een nieuwe kandidatuur van Franse zijde zonder meer zal worden aanvaard. De eer van de eerste Expo na de tweede we reldoorlog viel Brussel ten deel, omdat de Franse regering indertijd de verantwoor delijkheid niet aandurfde. 99 Het exploitatieresultaat over 1958 van de n.v. Stoomvaart-Maatschappij Oostzee te Amsterdam heeft 4.127.796 bedragen 9.600.722). De interest leverde 356.338 452.886)). De verkoop van de schepen „Ittersum" en „Aalsum" bracht een boek winst van 1.326.166. De onkosten vergden 461.655 489.571). De winst vóór afschrij vingen en reservering bedroeg 5.343.832 9.559.366). Besloten werd 1.600.000 te bestemmen voor afschrijving op dc vloot en 2.332.582 toe te voegen aan de reserve voor diverse belangen en vlootvernieuwing. Voorts werd 50.000 beschikbaar gesteld voor de stichting ondersteuningsfonds voor het varend personeel. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 10 percent, waarvan 5 percent in aandelen ten laste van de agiorekening (15 percent, waarvan 10 percent th aan delen ten laste van de agioreserve). De nieuw uit te geven aandelen zullen van 1 januari 1959 af in de winst delen. Het bouwprogramma omvat derhalve twee motorvrachtschepen met beperkte passa giersaccommodatie, op te leveren in 1959. De financiering van beide schepen is ver zekerd. Over de vooruitzichten wordt, gezegd, dat onder de huidige omstandigheden moeilijk kan worden verwacht, dat het resultaat over 1959 dat van 1958 zal evenaren, aldus de directie. Ofschoon enkele verliesreizen niet kon den worden voorkomen, heeft de n.v. Stoombootmaatschappij Hillegersberg te Amsterdam, blijkens het verslag, haar drie schepen in 1958 onafgebroken in de vaart kunnen houden. Het saldo exploitatiereke ning beliep 378.041 (v.j. 1.834.844). Aan interest werd ontvangen ƒ717.534 (ƒ805.552)) Op de verkoop van het s.s. „Zijpenberg" werd een boekwinst behaald van ƒ925.117. Na aftrek van onder andere onkosten ad Twee Nederlandse zakenlieden, A. W. Tops en A. F. Kuyf, willen op het stuw meer van de Karibadam in de Zambesi een „Flotel" bouwen, een drijvend hotel. Het „Flotel" zal zodanig worden gebouwd dat vrijwel alle soorten schepen er kun nen aanleggen. Er komt voorts een repa ratie-inrichting voor scheepsmotoren. De heren Tops en Kuyf hopen in juli met de bouw te kunnen beginnen. De kosten wor den geraamd op 80.000 pond sterling (ruim 800.000 gulden). Het „Flotel" zou over twee jaar gereed kunnen zijn. Het Kariba- meer is dan 160 km. lang en op sommige plaatsen 80 km. breed. Het drijvende ho tel zal op tien kilometer van de stuwdam worden gemeerd (UPI). 150.821 169.612) resteert als saldo winst 1.860.113 2.463.008). Vooi-gesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 20 percent, waarvan 10 per cent in contanten en 10 percent in aan delen, over het van 1.434.000 tot 1.720.800 verhoogde kapitaal (v.j. 40 per cent, waarvan 20 percent in contanten en 20 percent in aandelen). Afgeschreven wordt 280.000. Aan de reserve voor diverse belangen en vlootvernieuwing wordt toegevoegd 784.177, aan de be lastingreserve 350.000. Tegen het einde van 1958 werd opdracht gegeven tot de bouw van een tweede coaster, die naast het m.s. „Oleander" zal worden ingezet in de vaart tussen New York en de Bermudas. Dit schip, dat „Hibiscus" zal heten, zal medio 1959 worden opgeleverd. Onder de huidige omstandigheden kan moeilijk ver wacht worden dat het resultaat ovèr 1959 dat van 1958 zal evenaren (Voor de beurs zie pag. 7) Het bestuur van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen heeft aar, de minister-president, prof. De Quay, de volgende brief gezonden: „Met verontrusting nam het verbonds- bestuur kennis van in de dagbladpers verschenen mededelingen betreffende be paalde voornemens om de afdeling sociale bijstand en complementaire arbeidsvoor zieningen van het ministerie van Sociale Zaken over te brengen naar het ministerie van Maatschappelijk Werk. Het verbonds- bestuur ziet in de uitvoering van deze voornemens een principiële wijziging in de tot heden bestaande situatie en acht een dergelijke wijziging niet in het belang van de middenstanders, die van deze regellrg gebruik moeten maken, en overgang van de sociale bijstandsregeling van het minis terie van Sociale Zaken naar dat van Maatschappelijk Werk betekent, dat de sociale bijstandregèling in de charitatieve sfeer wordt betrokken. Naar de mening van het verbondsbestuur zou dit laatrie een teruggang betekenen van verworven heden op sociaal gebied. Het. verbondsbe stuur dringt er dan ook ernstig op aan, de op dit punt bestaande situatie te hand haven. Socialisten. Dr. Luis Martin Santor Rive ra, directeur van het psychiatrisch zie kenhuis te San Sebastian, en Santiago Anto, een hoogleraar in de wiskunde, zijn dezer dagen door de politieke po litie gearresteerd en opgesloten in de gevangenis van Madrid. Beiden zijn so cialisten. Ruw kanaal. Nadat zij enkele jaren lang voorstudies hadden gemaakt, hebben deskundigen van een Zweedse nitrogly- cerinefabriek donderdagochtend 56 t.on dynamiet tot explosie gebracht. Niet ineens, maar met tussentijden van een honderdste sekonde gingen in lijnen achter elkaar aangebrachte ladingen de lucht in en toen het geweld voorbij was had zich een ruw kanaal gevormd, dat een nieuwe verbinding vormt tus sen de Botnische golf en de haven van Norrköping. Repatriëring. Een groep van 77 Spanjaar den 57 volwassenen en 20 kinderen is aan boord van het Russische schip Grigory Ordzjonikidze in Spanje terug gekeerd. Het betreft hier leden van de Spaanse Blauwe Divisie, die aan het Oostfront heeft gestreden, maar ook opgegroeide kinderen, die tijdens de Spaanse burgeroorlog uit de noordelij ke provincies van Spanje naar Rusland waren gevoerd. Blauwtje. Een week slechts is de mooie Libanese Lamia Solh, een telg van de bekende Libanese familie van die naam verloofd geweest met Emir Moham med, de derde zoon van koning Saoed van Saoedi-Arabië. Het huwelijk zou vrijdag zijn voltrokken, maar inmid dels heeft de donkerogige Lamia haar zinnen gezet op prins Abdallah, de twee de zoon van de Marokkaanse koning. Rondreis. De Joegoslavische vice-presi dent Edvard Kardelj begint op 26 mei een rondreis door Scandinavië met een zesdaags bezoek aan Denemarken. Hij zal door premier Hansen ontvangen worden en verschillende Deense steden bedrijven en instellingen bezoeken. Vruchteloos. Het Spandauer Volksblatt, een Westberlijnse krant, bericht, dat fruittelers in Ploetzin. nabij Potsdam (Oost-Duitsland) woensdag het gemeen tehuis bestormd en zwaar beschadigd hebben toen de communistische burge meester een verzoekschrift had afge wezen waarin de telers vermindering vroegen van hun verplichte leveringen aan de staat. Zestig. Met ingang van 1 juni zullen mo torvoertuigen in Zwitserland binnen de bebouwde kom niet sneller mogen rij den dan zestig kilometer per uur. Storm. In de Amerikaanse havenstad Gal veston (aan de golf van Texas) is don derdag zware schade aangericht door een krachtige storm. Onder meer is het dak van het raadhuis afgewaaid. Een tankschip werd op het strand geworpen. Er worden twee vissers vermist. Drooglegging. De 200.000 officieren en manschappen van het Amerikaanse le ger in Europa zullen overdag in hun kantines geen sterkedrank meer kun nen bestellen. Deze maatregel is geno men om overdadig drankmisbruik om streeks de lunchtijd te belemmeren, zo heeft een Amerikaanse legerwoord- voerder in Bonn bekendgemaakt, Vertrckoverschot. Het aantal inwoners van Oost-Duitsland is in de afgelopen tien jaar met ruim anderhalf miljoen gedaald. Volgens het anti-communisti sche persbureau „West" bedroeg het aantal inwoners van de D.D.R. op 31 maart 17.310.670, tegen 18.892.000 in 1949. Met de Sahara. Van 1 juni af zal het mo gelijk zijn in Frankrijk, de landen van de Franse gemeenschap en andere lan den de Sahara op te bellen en omge keerd.. Op genoemde datum zal een centrale in Oewargla, een van de groot ste oases, in gebruik worden genomen. Advertentie Drink als 't „jongev moet zijn! 35. Het opperhoofd Ammezole liet Panda en de kolonel aan een paal binden. „Ik haat vreemdelingen", zei hij, „vooral vreemde lingen, die jokken! Oef!" „Maar ik heb niet gejokt!", riep Panda, „heus niet! Ik kwam hier echt om de gouden bijl terug te brengen. Ik moest u vragen, om niet aldoor vreemdelingen ood te maken eh....". „Hij jokt! Hij jokt! Hij jokt!", riep opeens een schrille stem. En daar ren de een vreemd uitgedoste wilde een tent uit. Het was Voedoehoedoe, de medicijn man van de stam, die nogal veel invloed op het opperhoofd bleek te hebben. „Alle vreemdelingen jokken!", riep Voedoehoe doe. „Opperhoofd moet nooit geloven, wat vreemdelingen zeggen. Opperhoofd moet aldoor vreemdelingen doodmaken, dan opperhoofd Ammezole groot en machtig worden. Voedoehoedoe heeft dit zelf ge lezen in sterren, steentjes en beentjes!" Het begon Panda duidelijk te worden, dat dit nare medicijnmannetje het opperhoofd tegen vreemdelingen opstookte. Hij was er de schuld van, dat Ammezole steecis zo on aardig tegen vreemdelingen deed. Maar al begreep Panda dit, hij kon er nu weinig aan doen. Want Voedoehoedoe had hier invloed en hij niet. Het hogedrukgebied tussen Schotland en Noorwegen breidt zich thans over Scan dinavië uit. Boven Frankrijk en het Mid- dellandsezeegebied blijft de luchtdruk- laag. In verband daarmede verandert er in de weerstoestand in onze streken maai weinig. Het weer houdt een overwegend zonnig karakter met weinig verandering in temperatuur. Voor het zuiden van het land blijft een kleine kans op een regen- of onweersbui bestaan. De regen, die gis teren plaatselijk in het zuidwesten van Nederland viel, was van weinig betekenis. Daarentegen ontwikkelden zich in België hier en daar flinke onweersbuien. Zware onweersbuien werden gemeld uit Zuid- Engeland, Zuid-Duitsland en Zuid-Frank rijk. Op de oceaan is de depressie activi- Zaterdag 23 mei Zon op 4.36 uur, onder 20.37 uur. Maan op 21.41 uur, onder 5.42 uur. teit toegenomen zonder evenwel het weer in West-Europa direct te beïnvloeden. WEERR APPORTEN Maanstanden 22 mei 29 mei 13.56 uur 9.13 uur vólle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 22 mei Hoog water 3.06 en 15.35 uur. Laag water 11.09 en 23.37 uur. Zaterdag 23 mei Hoog water 3.54 en 16.23 uur. Laag water 12.01 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen en binnenland Duiten i heden- 7 J morgen 7 uur Neerslag b 4 2 laatste U uuz SS g 8 >C 1B Den Helder onbewolkt O 13 0 Ypènburg licht bew. ono 13 0 Vlissingen onbewolkt O 14 0,1 Eelde onbewolkt O 10 0 Twente onbewolkt ono 12 0 De Bilt licht bew. ono 13 0 Eindhoven onbewolkt ono 13 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. no 14 0 Helsinki half bew. nw 4 0 Stockholm regen wzw 6 0,1 Oslo licht bew. windst. 14 0 Kopenhagen licht bew. O 8 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 8 0 Londen geheel bew. O 13 11 Amsterdam licht bew. ono 14 0 Brussel licht bew. O 13 3 Luxemburg zwaar bew. no 12 3 Parijs regen nno 15 0,1 Bordeaux geheel bew. wnw 14 0 Grenoble régen windst. 13 1 Nice regen ono 17 26 Berlijn onbewolkt ono 9 0 Frankfort geheel bew nno 14 0 Munchen geheel bew 0 14 4 Garmisch P. licht bew. windst. 10 2 Wénen regen nnw 13 17 Innsbruck licht bew. verand. 12 0 Rome regen zo 21 1 Ajaccio regen windst. 17 Madrid regenbui windst. 11 0,1 Mallorca licht bew. nw 17 0 Algiers zwaar bew. w 17

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2