atëëfsoztctë Vele meetstations controleren bodem, water en lucht op stralingsgevaar Caballero r Meer publiciteit in Europees verband raatótoel attatiPHHc Aandelenbelegging voor spaarders bij spaarbankbond in studie Van dag tot dag Activiteit Radioactiviteit en volksgezondheid 3 Colporteurs verkochten fabrieksborstels als blindenwerk Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van „Margriet" te houden Machinist ging buiten zijn (spoor)boekje Heffing op met aardappels bebouwde grond Millie Perkins naar Nederland ACHTENVEERTIGSTE SPAARBANKDAG Gaat u met vakantie? Geheime diplomatie in Genève de Het Kurhauscabaret na brand gemoderniseerd Zoekt U iets beters? tHLit öf bFrlrbpn tiib 200 Jaar geleden VRIJDAG 22 MEI 19 5 9 Zoals men elders in dit blad kan lezen, behoeft de stand van zaken ten aanzien van de radioactiviteit in bodem, water, lucht en voedingsgewassen in ons land geen ongerustheid te wekken, al wordt door de daarvoor in aanmerking komende instituten en instanties een nauwkeurige en voortdurende peiling zeer noodzakelijk geacht, met het oog op de reële mogelijk heid dat de toeneming der radioactivi teit op den duur een gevaar voor de volks gezondheid zal vormen. Dit laatste detail van het probleem gaf tijdens de gisteren in het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid gehouden voor lichtingsbijeenkomst stof voor een interes sante strijdvraag, waarbij de meningen der deskundigen niet parallel bleken te lopen. Omdat slechts het onderwerp en niet de persoon hierbij van belang is, zullen wij deze deskundigen in dit verband niet na der aanduiden. Voldoende zij, dat blijk baar de theoretici hierbij tegenover de practici stonden. Van de laatste zijde werd namelijk betoogd, dat niet het even tuele naderen der radioactiviteit tot de ge- vaargrens het sein moet zijn tot ingrij pen, doch dat ook daarvoor reeds moet worden getracht de aanwezige radioacti viteit zoveel mogelijk te neutraliseren en te elimineren. Aan de andere kant werd gesteld, dat daarvoor eigenlijk nog weinig grond aan wezig is, omdat de natuurlijke radioacti viteit „er altijd is geweest" en de mens deze in zijn constitutie heeft aanvaard. Wij zijn geneigd in deze laatste redene ring een gevaarlijk element van fatalisme te zien, vooral omdat de schadelijkheid van onbeheerst optredende radioactieve straling in welke dosis ook toch alge meen moet worden erkend. In wetenschappelijke landbouwkringen is men doende, zuiveringsmethoden en tegenmiddelen te ontwikkelen die gericht zijn op discriminatie van de radioactivi teit in voedingsgewassen en zuivelproduk- ten. Deze bezigheid lijkt ons van het groot ste belang, ook al is er nog geen sprake van een nadering der radioactiviteit tot de dodelijke rode streep .Die rode streep is trouwens in wetenschappelijke centra nog steeds een omstreden metingsgraad. Bovendien werkt men bij de metingen al tijd met gemiddelden, zodat een plotse ling optredende, hoge radioactiviteit in een bepaald centrum die rode streep kan bereiken zonder dat het gemiddelde noe menswaardige gevaren schijnt te voor spellen. Het is overigens verheugend nieuws, - - - i - - e r> 't S3- O n dat men in Nederland reeds gekomen is tot de ontwikkeling wan .uiteraard, nog experimentele mogelijkheden tot neu tralisering en discriminatie der radioacti viteit in consumptiemiddelen. Men mag hopen dat deze wetenschappelijke arbeid gelijke tred zal houden met de toepassing der atoomenergie en de toeneming van de infiltratie der radioactiviteit in het dage lijkse leven. Advertentie ivicciNf^ o rucL/1 r\o UI CIJII IVILCII* a krijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook IJS- MEENK'S POEDER^helpen! Er zijn Mccnk's Poeders tegen hoofdrfpiffikiespijri, hoest, griep, diarrhee. influenza, rh^patiek, koortsigheid bij gevatte kou, pcriodicS pijnen enz. enz. Ver krijgbaar in etuis mct®6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist. gcvTttc kri. een versch vArKnoino V' rsch«cndfe«t8S «WS psJ-W.N&nd* ook tn (met 6 r prtjs- „Ik kan het niet anders noemen dan een vuile streek", aldus typeerde de president van de Haagse rechtbank de oplichtingen, waaraan twee inmiddels ontslagen colporteurs van de „Stichting Samenwer kende Blindenzorg-Verenigingen" zich ge durende de laatste twee maanden van het vorig jaar hebben schuldig gemaakt. In plaats van het met de hand door de blinden gemaakte borstelwerk van de stichting, verkochten de colporteurs goed kope fabrieksborstels. De winst staken zij in eigen zak. Zij plakten op de fabrieks borstels merken van de stichting, die zij uit prospectussen geknipt hadden. De officier van Justitie eiste tegen bei de verdachten een gevangenisstraf van een half jaar, waarvan drie maanden voor waardelijk, met als bijzondere voorwaar de dat de mannen zich gedurende de drie jaar lange proeftijd onthouden van werk voor dergelijke stichtingen. De verdedi ger, zei ondermeer dat de verdachten tot hun daden gekomen waren, omdat zij in de tijd vóór Sinterklaas bijna niets meer wisten te verkopen. Zij werkten op pro visiebasis, dus verdienden zij ook bijna niets. De mannen meenden dat zij de blin den niet te kort deden. Op 4 juni doet de rechtbank uitspraak. Burgemeester. Tot burgemeester van Hemkénszand is benoemd de heer N. W. Eisen te Wassenaar. Hij is 43 jaar, is lid var. de K.V.P. en vroeger bij de gemeente administratie werkzaam geweest. Advertentie Tot hun grote verbazing zagen de op het perron van Arnemuiden wachtende reizi gers gisteren een trein in volle vaart voor- bijdenderen, in plaats van zoals het spoorboekje aangeeft in dit vissers dorp te stoppen. Toen de conducteur de machinist waarschuwde, was het al te laat en kon de treinbestuurder moeilijk drie kilometer achteruit gaan rijden. In Middelburg werden de passagiers voor Arnemuiden afgezet om met een andere trein terug te keren. Normaliter stopt de ze trein niet in Arnemuiden, maar dit maal wel om althans iets van de fout goed te maken. De reizigers voor Middelburg en Vlissingen, die in Arnemuiden stonden te wachten, konden een uur later met de sneltrein verder, die ook al weer om wat goed te maken in Arnemuiden stop te. Zo kwam ten slotte ieder toch waar hij zijn moest. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten een heffing van 2,75 per hecta re te leggen op alle met aardappels be bouwde cultuurgrond om met dit geld de aardappelmoeheid te bestrijden. Voorts zal op iedere hectare vlas een heffing van 3.- worden gelegd ten be hoeve van de propaganda voor het gebruik van linnen en het onderzoek op het gebied van vlas. In het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid, dat sedert 1950 te Bilthoven is gevestigd en daar is uitgegroeid over een indrukwekkende oppervlakte, waar nog steeds druk gebouwd wordt, heeft donderdag onder auspiciën van het de partement van Sociale Zaken een voor lichtingsbijeenkomst plaatsgehad, die ten doel had een indruk te geven van de stand van zaken ten aanzien van de invloed der atoomstraling en radio activiteit op de volksgezondheid, alsme de van de maatregelen die in Neder land en Europa worden getroffen en voorzien zijn om het onmiskenbare ge vaar van, radioactieve schade aan de volksgezondheid te peilen en te keren. Een samenvatting van de aan de dag getreden gegevens treft men hierbij aan. De hoofdrolvertolkster in de Anne Frankfilm, het Amerikaanse meisje Mil lie Perkins, zal volgende week een bezoek aan ons land brengen. Woensdagavond 27 mei arriveert zij op Schiphol, waar zij zal worden verwelkomd door de Nederland se balletdanseres Marianne Sarstadt, die bijna was uitverkoren om de hoofdrol in de Anne Frankfilm te spelen. Daarna wo nen zij het slot van de voorstelling bij van de Anne Frankfilm in het Rialtotheater te Amsterdam. De volgende dag zal aan Mil lie Perkins tijdens een persconferentie in het Amstelhotel te Amsterdam een naar haar genoemde roos uit Aalsmeer worden aangeboden. Het ligt in de bedoeling op dezelfde dag ook aan mevrouw Eisenho wer in het Witte Huis te Washington een boeket van deze rozen ten geschenke te geven. Nog diezelfde avond woont Milly Per kins drie voorstellingen bij van de film waarin zij de hoofdrol speelt. Van een onzer verslaggevers) Het ontstaan van radio-activiteit in de bodem, het water en de lucht kan een gevolg zijn van een natuurlijk proces. De hoeveelheid radio-activiteit die, door het gebruik van atoomenergie en radio-actieve straling tot welk doel ook, kunst matig wordt gevoegd bij de natuurlijke, is vele malen kleiner dan die natuurlijke. Niettemin wekt de toeneming van de radio-activiteit bezorgdheid en is ernstige aandacht voor deze toeneming geboden, vooral ook omdat de toepassing der atoomenergie pas aan het begin staat en zij zich in zeer snel tempo ontwikkelt. Op dit ogenblik is er van een acuut gevaar voor de volksgezondheid nog geen sprake, doch dit gevaar zou kunnen ontstaan in afzienbare tijd en daarom moeten voorzorgsmaatregelen worden genomen. Ziedaar een beknopte samenvatting van datgene, wat de voorlichtingsbijeenkomst te Bilthoven als resultaat gaf. Bovendien bleek, dat die voorzorgsmaatregelen on derwerp van inspannende arbeid zijn in de Europese Gemeenschap voor Atoomener gie, waar het besef is doorgedrongen dat de beveiliging der volksgezondheid gelijke tred dient te houden met de ontwikkeling van de toepassing der atoomenergie. De overheid is met het probleem gecon fronteerd, doordat de volksgezondheid waarvan de bevordering bij uitstek een overheidstaak is direct in het geding is gekomen. Dr. J. Spaander, algemeen directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid, stak allerminst onder stoelen of banken dat de besmetting van lucht, wa ter en bodem door radioactiviteit een zeer reëel gevaar voor de algemene gezond heid inhoudt, doch wilde uitdrukkelijk vaststellen dat er momenteel in geen ge val van een alarmtoestand kan worden gesproken. De metingen in Nederland heb ben uitgewezen, dat het gemiddelde aan aanwezige radio-activiteit in de lucht 5 tot 10 picocurie bedraagt, terwijl interna tionaal de gevaarsgrens is vastgesteld op 100 picocurie voor grote bevolkingsgroe pen en 1000 picocurie voor arbeiders in atoomenergiebedrijven. Alarmerende berichten U't het buiten land hebben ongerustheid gewekt, aldus gaf dr. Spaander te verstaan, zonder dat enige reële grond voor deze ongerustheid kon worden aangetoond. Dit werd beves tigd door de heer Smeets van het depar tement van Landbouw en Visserij, directie voedselvoorziening, die ten aanzien van de geconstateerde radioactiviteit in gewas sen en voedingsmiddelen kon verklaren IN HET AFGELOPEN JAAR hebben de stortingen van spaargelden de terugbetalin gen overschreden met ruim 138 miljoen gulden. Het aantal spaarbankboekjes nam toe met 138.000. Dit deelde de voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond, mr. J. J. C. R. van der Bilt, vandaag te Noordwijk mee in zijn openingsrede ter gelegenheid van de achtenveertigste Nederlandse Spaarbankdag. Het totale tegoed bij de leden van de bond overschreed in 1958 de twee miljard gulden. Ook in het begin van dit jaar zette de gunstige ontwikkeling zich voort. In de eerste vier maanden namelijk werd 114,2 miljoen gulden meer ingelegd dan terugbetaald. De spaarbank te Rotter dam en de Nutsspaarbank te Den Haag vestigden een nationaal record door in februari de 200 miljoen gulden te overschrijden. Het verschil in uitgekeerde rente bij de spaarbanken en die op de kapitaalmarkt is verkleind. Overigens konden de spaarban ken slechts tot een zodanig renteverhoging overgaan, dat men het dienstbetoon aan de spaarders niet tekort zou doen. De spaarbanken zijn immers uit sociale over wegingen in het leven geroepen en heb ben niet het oogmerk winst te maken. Het is dan ook te verwachten, aldus de voor zitter van de bond, dat men een uitbrei ding van diensten meer zal waarderen dan een hogere rente, daar deze voor de ge middelde spaarder slechts een vermeer dering aan inkomen van enkele kwartjes betekent. Met een dergelijke uitbreiding zei mr. Van der Bilt te bedoelen een rui me openstelling van kantoren, het vesti gen van bijkantoren en een aantrekkelij ke inrichting der gebouwen. Men onderzoekt momenteel de mogelijk heden voor spaarders via de spaarbanken belang te nemen bij een bezit in aande len. Deze studie en ook het jeugdsparen liggen eveneens in het vlak van de dien stenverlening. Op 31 december van het vorig jaar wa ren er in totaal 160.000 jeugdspaarcon- tracten gesloten, waarvan 53.600 bij leden van de Nederlandse Spaarbankbond. Een nieuwe spaaractie de ambtenaren- spaarregeling staat momenteel op stapel en zal, naar men verwacht, over enkele maanden in werking treden. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE dat er van geen enkel acuut gezondheids gevaar sprake is. Dit alles betekent echter niet, dat de ra dioactiviteit in bodem, water en lucht niet toeneemt. Integendeel, zij stijgt in tame lijke grillige en niet altijd te vei-klaren curves. Ongetwijfeld spelen hierbij de proefontploffingen in Amerika en Rusland, alsmede de afvalstoffen van de vreedzame toepassing der atoomenergie een rol. Bo vendien kunnen natuurlijke factoren op be paalde momenten en bij bepaalde- -om standigheden een plaatselijke toeneming van de radioactiviteit veroorzaken. Controle-plan Om deze toenemingen van diverse af komst te controleren en te bestuderen, is nationaal zowel als inter- en bovennatio naal een koortsachtige activiteit ontwik keld, waarbij in Nederland een veelomvat tend plan tot uitvoering is gekomen, dat door een net van meetstations een veilige controle van de situatie in ons land waar borgt. Wat het luchtruim betreft, werkt het Rijksinstituut nauw samen met het K.N.M.I. in De Bilt en de Nederlandse Luchtmacht. Luchtmonsters worden op gezette tijden genomen te Eindhoven, Groningen, Eelde, Rijswijk, Den Helder en De Bilt. Dezelfde stations controleren door middel van watermonsters het grond water en het oppervlaktewater der gro te rivieren, terwijl een aantal weersche- pen en koopvaardijschepen zijn ingescha keld bij het onderzoek van het zeewater, het zeeslib en het plankton. Biologische metingen worden verricht op diverse plaatsen in het land, waarbij de controle der radioactiviteit in bodem en gewassen het doel vormt. In de nabijheid der plaatsen waar in de toekomst kernreactoren zullen werken (Petten en Wageningen) worden thans zo genaamde nulmetingen verricht, teneinde later te kunnen vaststellen of de reacto ren invloed hebben op het gehalte aan ra dioactiviteit in de omgeving. Publiciteit Wat de Europese samenwerking betreft, heeft dr. D. Recht, directeur-generaal voor de bescherming der gezondheid bij de commissie van de Euratoom, mededelingen verstrekt. Een uiteenzetting van het Eura- toomverdrag, waarin veiligheidsmaatrege len in supra-nationaal verband zijn voor zien, werd gevolgd door de aankondiging van een geregelde en exacte publiciteit over de stand van zaken der radioactivi teit in Europa een mededeling die uiteraard door de pers vooral met instem ming kan worden ontvangen, aangezien de „alarmerende berichten" van het verle den vaak hun oorsprong en geloof vonden in het totaal ontbreken van inlichtingen der instanties, die van de stand van zaken op de hoogte waren. De heer De Zeeuw, gedelegeerde van het ITAL, het instituut voor atoomener gie in de landbouw, deelde mede dat een zeer dringende noodzaak bestaat tot het geprepareerd zijn op maatregelen tot dis criminatie van een eventuele gevaarstoe stand in de voedselvoorziening. Hij voor zag de mogelijkheid om besmette bodem- produkten te „reinigen" en besmetting door landbouwscheidkundige en -techni sche toepassingen te voorkomen of te ver minderen. Deze tak van bedrijvigheid be vindt zich echter nog in het experimentele stadium, zodat momenteel weinig méér kan worden gedaan dan het opsporen en signaleren van eventueel stralingsgevaar. Toekomstbeeld De toekomst biedt ten aanzien van de atoomenergie een beeld, dat geladen zal zijn met grote gevaren .Afgezien van het dreigende gevaar der militaire toepassing die een calamiteit zou kunnen veroor zaken waartegen niemand opgewassen zou blijken te zijn geeft de vreedzame toe passing van deze nieuwe energievorm het aanzien aan zeer reële gevaren. Niet al- ©0 Op bovenstaand kaartje zijn de meet stations aangegeven, waar voort durend monsters van water, lucht en bodem worden genomen om de radio activiteit 'te peilen. De met W aange geven gunteii ,bo uden. zich bezig met watermonsters, de L betekent lucht- metingen en de B geeft aan, waa,r biologische metingen worden verricht, die dus bestaan in het controleren van de radio-activiteit in gewassen, plankton, mineralen enzovoort. leen de besmetting van lucht, water en bodem door afvalstoffen kan daarbij een factor zijn, doch eveneens het onoordeel kundig omspringen met isotopen, het on voldoende in acht nemen van veiligheids maatregelen en het uit de hand lopen van technische installaties. Deze risico's zullen moeten worden aanvaard, doch des te meer klemt de noodzaak om nu reeds zo uitvoerig en nauwkeurig mogelijk een be veiligingssysteem in het leven te roepen, waarbij het herkennen, opsporen, bestrij den en voorkomen van de levensgevaar lijke radioactiviteit moeten worden nage streefd met alle middelen, die de mo derne wetenschap, techniek en politieke contacten tot hun beschikking hebben. Dat men in Nederland op dit punt een zeer reële overtuiging heeft, die reeds tot goede resultaten heeft geleid, kan uit de voorlichtingsbijeenkomst te Bilthoven zeer zeker worden geconcludeerd. (Vervolg van pag. 1) Eerder op de zitting hadden de Duitse adviseurs gesproken. Ambassadeur Gre- we zeide dat praten over het Russische denkbeeld van een Duitse confederatie tijd verspillen is omdat men niet een vrije democratische republiek met een tiran nieke politiestaat kan confedereren in een orgaan, dat bij voorbaat door een veto recht tot verlamming i gedoemd. Zijn tegenvoeter Bolz, die de rol moet spelen van de brave Duitse Hans, die met af schuw vervult is van Duitslands militaris tische tradities, bedreef een kwartiertje nationale zelfcritiek. Hij vroeg met spoed een vredesverdrag omdat de beide Duits- landen zich anders steeds verder in tegen gestelde richting zullen ontwikkelen. Het algemene beeld van de zitting: Lloyd op zijn soepelst, Couve de Murville zo zeer op zijn allerhardst, dat men zich gaat afvragen of de Fransen het overleg willen torpederen, bijvoorbeeld om een akkoord onmogelijk te maken over de stopzetting der kernproeven, dat Frank- rijks eigen atomisch geliefhebber zou ver hinderen en misschien ook nog om een paar andere redenen. Herter liet zijn tan den zien om de indruk weg te nemen, dat hij een doetje zou zijn. Dat is hij be paald niet, al rijdt deze fijnzinnige le vensgenieter, met een Guide Michelin in de hand, alle met een of meer sterren gemerkte restaurants in de buurt af. Als Dulles de Spartaan was, dan is Herter de Athener. Na Dulles, de worstelaar, die de Russen poogde te vloeren, is Herter veel eer een schermer, die kieren in het Russi sche pantser zoekt. Tenslotte: het is niet langer een dialoog van doven. We zijn zo waar in het stadium dat men vooral op eikaars speeches en ar gumenten ingaat. Het wordt een zij het academische discussie, die zich, teke nend feit, meer en meer op het Russische voorstel gaat concentreren, dat tastbaar heid heeft, die het gecompliceerde-weste lijke pakket mist. i Blijf thuis Als ik u nu eens een goed-gemeende raad mag geven, laat dan uw plannetjes voor een vakantiereis eens varen en be steedt het geld, dat u daarvoor bestemd hadt, aan een menslievende zaak: geef het hele bedrag aan iemand, die nog nooit op reis is geweest en b l ij f zelf in uw tuintje zitten. Tenslotte is geven zaliger dan ontvangen en dat zalige gevoel is een mime vergoe ding voor uw goede daad. U hebt er geen idee van hoe heerlijk u op uw eigen grasveldje zult zitten met de gedachte dat een ander van u w geld door Florence dwaalt, of in Menton met vreemde dames in de blauwe golven speelt. Bovendien heb ik u ieder jaar met klem horen zeggen, dat het thuis-komen eigen lijk het prettigste is van het op-reis gaan. Welnu, dat prettigste kunt u zich iedere dag verschaffen door een paar ommetjes te maken in de buurt. Wanneer u een béétje verbeeldingskracht bezit, kunt u dan, telkens wanneer u de sleutel in uw eigen deur steekt, u zelf dat fijne gevoel van thuis-komen-van-de-reis verschaffen en uw vestibuultje met dezelfde tederheid bekijken, als kwaamt u zo juist uit Madrid terug. Bovendien heb ik u bij herhaling en uit diepe overtuiging horen zeggen: „dat vind je nou misschien reuze-raar famme, maar weet j ij nou waar ik het lekkerste eet? Bijme-eige". Ook dat lekkerste eten behoeft u zich niet te ontzeggen wanneer u gewoon, een voudigweg bij-u-eige blij f t. Laten we eerlijk zijn; al die buitenlandse liflaffen in héél Parijs en in héél Rome is geen bal gehakt te krijgen, waar of niet? Dat zult u toch moeten beamen. Al dat gesjouw met koffers is trouwens nok niet alles, om maar niet te spreken van de buitenlanders, die het, zonder uit zondering, op uw dierbare geldje hebben gemunt. Het is de hele dag oppassen ge blazen en aan de achterbroekzak voelen of het er nog z i t. Thuis hoeft dat allemaal niet. Ik zou nog veel meer motieven kunnen opsommen voor het dit-jaar-nu-eens- rustig-thuis-blijven, waaruit dan tevens te concluderen zou zijn, dat het au fond héle maal niet zo'n opzienbarend-altruïstische daad zou. roezen, een ander nu eens voor u w centen op reis te laten gaan. Als u even doorredeneert, komt u, met mij, tot de conclusie, dat dat eigenlijk puur egoïsme van u is. Lekker met een boek in een ligstoel op uw eigen lappie grond. En de gedachte dat een ander daar dan ook nog de vruch ten van plukt, terwijl u door uw nijvere huisvrouw met kopjes koffie wordt ver wend. U bent een benijdenswaardig mens. En m-oclit u bijgeval niemand weten om uw reisgeld aan te sturen, dan is daar altijd nog uw eigen Elias Het Kurhauscabaret, het Schevenings Theatertje, dat vorig jaar tijdens het Holland-Festival vrijwel geheel uitbrand de, is na een grondige modernisering en uitbreiding heropend. Vijfhonderd toe schouwers kunnen er thans een plaats vinden in een goed geaccommodeerde zaal, die de schouwburgnood in de resi dentie weer iets minder nijpend maakt. Advertentie Kook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Uit de Oprechte Dingsdagsche Haerlemsche Courant van 22 Mey 1759 BARCELONA. Indien men aan de veelvuldige Toevallen, wel ke zich omtrent de Ziekte van onzen Souvereyn op doen, niet allengskens be gon te wennen, zoude men alle Oogenblikken moeten vrezen de Tyding van Des- zelfs Overlyden te zullen ontvangen. De laatste Brieven van Ma drid melden, dat Zyne Majesteyt den 10 deezer reeds eenige uuren voor dood was gehouden geworden; dat het Hof in groote Beweeging geraakt was en de Koningin-Douarière met den Infant Don Louis reeds op het point gestaan had van na Villa Viciosa te vertrekken, wanneer men buyten alle verwachting den Koning wederom uyt die zware en langdurige Flaeuwtens had zien bekomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5