B. en W. stellen stichting van Mytylschool voor B. en W. wensen stedebouwkundige maatregelen voor Stationsplein Bezwaarschriften, aldus B. en W., ongegrond SOCIALISTEN EISEN BURGERLIJK HUWELIJK VAN PRINS ALBERT Partijbestuur geeft een verklaring uit ZATERDAG 2 3 MEI 195 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 WASSERIJ DUYN Monument voor Auschwitz Kroesjtsjev over taak van Russische schrijvers Boom-Ruygrok neemt afscheid van twee letterzetters Verbetering van rijksweg 4 in Haarlemmermeer Montessori-kleuterschool vierde tweede lustrum Liefde is mijn beroep Vrouwengevangenis Das DreimadeHhaus Drie Franse katjes Opstandig Afrika Mijn man is een moordenaar De dag der geweldenaars „Het dal van de vrede UIT STAD EN STREEK Toneel- en balletkostuums door brand vernield Lynchers van Parker Briefschrijver gaf namen van tien blanken op B. en W. van Haarlem stellen de raad voor te besluiten tot de oprichting van een school voor lichamelijk gebrekkige kin deren, een zogenaamde Mytylschool. Het gebouw, waarin een dergelijke school zal moeten worden gevestigd, zal aan een aantal bijzondere eisen moeten voldoen. Naast leslokalen, moeten onder meer aan wezig zijn een badkamer, een kamer voor de artsen, eenvoudige vertrekken voor de spraaklessen en voor de massage, een ruimte voor bewegingsoefeningen, alsme de een opbergruimte voor de wagentjes van de leerlingen. Met het oog op deze wa gentjes zullen bijvoorbeeld de deuren van het gebouw breder moeten zijn dan nor maal. De mogelijkheid tot geschikte huis vesting van een dergelijke school in Haar lem hebben B. en W. niet in een bestaand gebouw kunnen vinden. Daarom zal in Haarlem moeten worden overgegaan lot nieuwbouw. Hiervoor zal een geschikte plaats, die bij voorkeur niet te excentrisch is gelegen, moeten worden aangewezen. B. cn W. hopen binnenkort met een voor stel hiervoor aan de raad te komen. Behalve het hoofd en de klasscleer- krachten moeten er nog andere medewer kers aan een dergelijke school worden aangesteld, onder meer een masseuse, spreekleraren, en een vakleerkracht voor een lichamelijke opvoeding. Voorts zal de school de beschikking hebben over één of twee assistenten voor de directe verzor ging van de kinderen. Voor elke twee klas- segroepen zou met één assistente kunnen worden volstaan. Daarnaast zullen voor controle op de leerlingen en het geven van adviezen regelmatig een orthope dist. een psychiater en een psycholoog de school moeten bezoeken. Met het oog op het beperkte aantal kin deren, dat voor plaatsing op een school voor lichamelijk gebrekkige kinderen in aanmerking komt, zal in Haarlem en om geving slechts stichting van één school mogelijk zijn. Er zijn daarom besprekingen gevoerd met de rooms-katholieke schoolraad voor het dekenaat Haarlem, de Bond van Christelijke scholen in Haarlem en om geving en de Commissie van advies inza ke het openbaar onderwijs, over de moge lijkheid om het bestuur van de nieuwe school op te dragen aan een stichting, waarin de belangrijkste richtingen van het onderwijs zijn vertegenwoordigd. De ze onderhandelingen hebben echter niet tot het beoogde resultaat geleid. Om ver schillende redenen wensten de rooms-ka tholieke schoolraad cn de Bond van Christelijke scholen niet mede te werken en gaven zij er de voorkeur aan, dat de gemeente tot de stichting van een school overgaat. B. en W. wijzen erop, dat de stichting van een dergelijke school financiële con sequenties heeft. In de eerste plaats zal een bedrag moeten worden geïnvesteerd voor de bouw en de eerste inrichting. Hier over kunnen B. en W. nog geen exacte cij fers verstrekken. Bovendien zal de exploi tatie van de school jaarlijks naar schat ting 1.800 per jaar per leerling vragen. De school zal in volle omvang door onge veer 25 Haarlemse en 20 leerlingen uit an dere gemeenten worden bezocht. Advertentie Eis voor nw veiligheid... Op grond hiervan zullen de lasten voor de gemeente ongeveer f 45.000 per jaar bedragen. Een minderheid van het colle ge van B. en W. is, met erkenning voor de noodzakelijkheid van dergelijk onder wijs, van mening, dat de gemeente deze last niet op zich zal kunnen nemen. De meerderheid van het college deelt deze mening niet en is van oordeel, dat de stich ting van een dergelijke school zó dringend is, dat niet langer mag worden gewacht. In de toelichting, die het raadsvoorstel vergezelt, wordt verder nog opgemerkt, dat de taak van de nieuwe school zal zijn om lichamelijk gebrekkige kinderen, die anders wellicht nimmer enig onderwijs zouden genieten, te brengen tot een zelf standig althans een minder afhanke lijk bestaan in de maatschappij. Daar om zal de toelating tot de school worden beperkt tot de kinderen, waarvan kan wor den aangenomen, dat door hen met het onderwijs positieve resultaten kunnen be reikt worden. B. en W. verwachten, dat er in Haarlem en omgeving ten minste veertig kinderen zijn, die met de stichting van een mytylschool gebaat zijn. Voorals nog zal het aantal toe te laten leerlingen echter worden beperkt tot vijfentwintig. Advertentie DE EERSTE' COÓP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu* ZIJLWEG 63 - TELEFOONi15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor he' gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Advertentie .\»stkri».\mseva.\kt20 tfi-11053 ROME (Reuter/AFP) Drie en twintig grote brokken beton, in de vorm van spoor wagens, zullen het voornaamste deel uit maken van een monument dat in Ausch witz de herinnering levend moet houden aan de uitroeiing van vier miljoen gede porteerden in dit vernietigingskamp tij dens de tweede wereldoorlog. Meer dan vierhonderd architecten en beeldhouwers uit 35 landen hadden deelgenomen aan een prijsvraag voor een gedenkteken. Een groep van tien inzenders won met het denkbeeld der wagons de eerste prijs. Het getal 23 symboliseert de 23 landen waaruit de slachtoffers kwamen. Achter de wagons, geplaatst op de rails waarover de slachtoffers werden aangevoerd, komt een groot betonnen platform met de res ten van de verbrandingsovens. Ook de overblijfselen van de gaskamers zullen zichtbaar blijven. MOSKOU (RTR) De Russische pre mier, Kroesjtsjev, heeft vrijdag een be roep op de Russische schrijvers gedaan om meer gevoel in hun creatieve werk te leggen. „De verhevenste roeping van de Russische schrijvers is hun volk te die nen", aldus Kroesjtsjev in een toespraak op het derde congres van de Russische schrijvers. Hij weidde uit over de betekenis en de rol van de litteratuur in de Russische maatschappij in het tijdperk van de op bouw op grote schaal van een communis tische gemeenschap. Bij het besluit van de gemeenteraad van Haarlem van 27 augustus 1958 heeft de raad bepaald, dat de gronden, gelegen tussen het Stationsplein, de Kruisweg, de Lange Molenstraat en de Jansweg in de naaste toekomst zfjn bestemd voor open bare weg. Destijds hebben B en W. voorts voor de raad de plannen ter inzage ge legd met betrekking tot de reorganisatie in zeker opzicht kan beter gesproken wor den van sanering van het gebied tussen het Stationsplein en de Parklaan en de ten oosten en ten westen daarvan ge legen gebieden nabij de Parkstraat en de Rozenstraat. Om redenen van praktische aard is het, aldus B. en W., gewenst de aandacht voorlopig te beperken tot het ge bied tussen het Stationsplein en de Lange Herenstraat en het stemt aldus B. en W. tot voldoening, dat met betrekking tot de realisering van dit gedeelte van het plan ree.ds belangstelling van particuliere zjjde is gebleken. Met het oog op een en ander is het ge wenst, dat de raad thans besluit tot het vaststellen van de stedebouwkundige maatregelen, die naar het oordeel van B. en W. noodzakelijk zijn om te komen tot realisering van het plan-Stationsplein. De bedoelde maatregelen omvatten: a. een bouwverbod voor de gronden, be grensd door het Stationsplein, de Kruis weg, de Lange Molenstraat en de Jans weg; b. rooilijnvoorschriftèn voor het ge bied. begrensd door de Lange Molenstraat, de Kruisweg, de Lange Herenstraat en de Jansweg en c. bebouwingsvoorschriften voor het onder b. bedoelde gebied. De nog aanwezige bebouwing in het gebied begrensd door het Stationsplein, de kruisweg, de Lange Molenstraat en de Jansweg dient zo spoedig mogelijk te ver dwijnen en daarom is het, aldus B. en W., gewenst, dat daarvoor een bouwverbod wordt vastgesteld. Tegen de ontwerp-besluiten zijn be zwaarschriften binnengekomen van B. Die ben. G. Broekhof. J. van Balen, A. C. Schipper, H. H. Lankamp. C. Verelzen, dr. H. J. M. Janzen (namens het hofje van Twee letterzetters van het uitgevers- en drukkersbedrijf Boom-Ruygrok N.V. in Haarlem, die kort geleden koninklijk on derscheiden werden ter gelegenheid van het feit, dat zij veertig jaar bij het bedrijf in dienst waren, hebben zaterdagmorgen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid genomen. Hel zijn de heren J. Wagenaar en W. Sekreve. Zij werden door de directie ontvangen, waarbij de directeur, die het langst met hen heeft samengewerkt, de heer J. Boom, hen beiden in hartelijke bewoordingen toe sprak. Beiden ontvingen het traditionele geschenk onder couvert. Daarna werden de afscheidnemende personeelsleden toe gesproken door vertegenwoordigers van de personeelscommissie en van de chefs afdeling. De echtgenoten van de heren Wagenaar en Sekreve ontvingen bloemen en een fruitmand. De directie Noordholland van Rijks waterstaat heeft in Haarlem in het open baar aanbesteed het verharden van ge deelten van de rijksweg 4 in de gemeente Haarlemmermeer, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de N.V. Aan- nemings- en wegenbouwbedrijf P. H. Of- fringa in Den Haaf met f 419.400. De dr. Maria Montessori-kleuterschool aan de Pleiadenstraat in Haarlem-Noord heeft de viering van haar tienjarig be staan besloten met een feestelijke bijeen komst in de aula van het Christelijk Ly ceum „Marnix van St. Aldcgonde" aan de Planetenlaan. Onder de genodigden bevonden zich on der meer de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk en de heren J. Wes terman Holstijn, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Montessori Vereni ging; K. A. Fuchs van de Bond van Haar lemse Montessoriescholen; J. Vrugt van de Haarlemse Ouderraad en verder vele ouders, afgevaardigden van besturen en van Montessorischolen uit Haarlem en omgeving. Mevrouw F. M. Feenstra-Warmelink bracht als voorzitster van de oudercom missie der jubilerende school in haar ope ningswoord dank aan de oprichters, aan het gemeentebestuur en aan de hoofd- leidster, mevrouw M. E. Neudorfer- Meijer. die, naar spreekster zei, de be trokken instanties destijds hebben over tuigd van de noodzaak van een Montesso ri-kleuterschool in Haarlem-Noord. Een der hoogtepunten van het daarna volgen de programma was het Kinderforum, dat samengesteld was uit leerlingen van de lagere Montessorischool aan de Wilgen straat, De jonge forumleden kweten zich met een grote dosis zelfvertrouwen op uit stekende wijze van hun taak, waarvoor zij een hartelijk applaus in ontvangst móch ten nemen. De toneelgroep van de ontspanningsver eniging Radio Holland trad vervolgens met het mysterieuze toneelspel „De kat en de kanarie" voor het voetlicht, een stuk dat ondanks zijn griezelige inhoud bij de aanwezigen zeer in de smaak viél. Aan het eind van de avond dankte mevrouw Feenstra-Warmelink alle medewerkenden voor het gebodene. Mevrouw Neudorfer- Meijer mocht als herinnering aan tien jaar schoolleven een foto-album in ont vangst nemen. 1 Nicolaas van Beresteyn en het hofje van Meester Pieter Janszoon Codde, genaamd Spoorwater), E. N. Guliker, H. Kok, me vrouw G. M. W. Kok-Beidschat, C. J. Brouwer, I-I. L. Dahmen, B. Jonckbloedt, V. van Gooi, J. Scholte, mevrouw W. G. Oomen-Verhoef, Th. D. Wolff, S. H. van Loon, L. D. Wielders, de n.v. Haarlemse agentschap Amstelbrouwerij Dieben en Gubbi en mevrouw A. C. Lichtenveldt- Dam. B. en W. menen echter, dat deze be zwaarschriften ongegrond verklaard die nen te worden. Ten aanzien van de naar voren gebrachte bezwaren merken B. en W. in het algemeen op, dat het gedeeltelijk vernieuwen, of het gedeeltelijk veranderen van de door de rooilijnvoorschriften getroffen percelen mogelijk blijft. Hierdoor is onder meer de mogelijkheid opengehouden om het bezit in stand te houden, of het bedrijf aan te passen aan andere inzichten enz., dit alles tot aan het tijdstip van realisering van de vast te stollen voorgevelrooilijn, hetgeen uiteraard "alleen maar kan geschieden na onteigening of minnelijke aankoop van het përc'èel. Teneinde nog iets meer aan de naar voren gebrachte bezwaren tegemoet te komen, hebben B. en W. in het ontwerp besluit nog de bepaling opgenomen, dat ge hele vernieuwing is toegestaan ingeval van verwoesting als gevolg van een calamiteit en wel tot één jaar daarna. B. en W. zijn zich terdege bewust van het feit, dat het: hier een zeer ernstige in greep betreft in het eigendomsrecht en ook in het bestaan van de betrokkenen. Maar zonder deze ingreep is het. nu een maal niet mogelijk om te komen tot een toestand, welke uit een oogpunt van alge meen belang noodzakelijk is. Hetzelfde standpunt moet volgens B. en W. gelden ten aanzien van de bezwaren, die zijn genoemd in het bezwaarschrift van de beide hofjes. B. en W. zijn zeker gevoe lig voor het feit. dat. het hier ..monumen ten" betreft. Een en ander zal echter niet aan een normale en onafwendbare ontwik keling in de weg mogen staan. Het komt B. en W. voor, dal het thans nog te vroeg is om reeds antwoord te geven op de vraag, of vervanging van de hofjes aanbeveling verdient en zo ja, op welke wijze. (L i d o). Een der „serieuze" boeken van de Franse schrijver Simenon is de psy chologische roman „En cas de malheur" („In geval van nood"). Men zal zich her inneren, dat er zeer onlangs over deze „zelfkant-roman" plaatselijk nogal wat te doen geweest is, omdat, de directeur van de Haarlemse Stadsbibliotheek het boek als kwetsende lectuur veroordeelde en de uitlening ervan verbood. Hoe dit. zij, de verfilming van „En cas de malheur" onder de Nederlandse prikkel titel „Liefde is mijn beroep" heeft, in ieder geval een zeer bijzondere rolprent opgeleverd, die ondanks het précaire gegeven nergens aan stoot geeft, en waarvan de tragische ont wikkelingsgang volkomen aanvaardbaar is. Jean Gabin geeft een sobere, diep-ontroe- rende vertolking van de hoofdfiguur mr. Bobllot een cynische al wat oudere ad vocaat van kwade zaken, die zichzelf door zijn hopeloze liefde voor een meisje van lichte zeden willens en wetens ten gronde richt. Zijn maitre Gobillot, groots van karakter en van allure tot in zijn on vermijdelijke ondergang, is sinds „La Béte Humaine" veruit de gaafste rol die wij ooit. van Gabin zagen; herinnerend, in zijn beste momenten, aan de onvergetelijke creaties van wijlen Harry Bauer in „Crime et chatiment" en dergelijke „films passio- nels". En zelfs Brigitte Bardot, die het wulpse mcisje-van-de-vlakte vertolkt, komt door zijn inspirerende voorbeeld tot verrassende spelprestaties. Afgezien van de slotscène, die inderdaad nogal cru gefilmd is, een uitnemende rolprent, waarin de navrante sfeer prachtig ondersteund wordt door geraffineerde belichtingseffecten en suggestieve „achtergrondmuziek". (Cinema P a 1 a c e) Bij het aanschou wen van deze Franse film krijgt men sterk de indruk dat de intrige een waar gebeur de geschiedenis ten grondslag heeft en dat zij bedoeld is om te attenderen op moge lijke rechterlijke dwalingen. De centrale figuur in deze tragedie is een jonge vrouw, die veroordeeld wórdt tot tien jaar gevan genisstraf, omdat zij haar man zou hebben vergiftigd. De film geeft geen antwoord op de vraag, of zij dit werkelijk heeft ge daan, al wordt wel min of meer gesugge reerd, dat zij aan deze misdaad onschul dig is. Voor een deel ligt het accent in deze film op de pogingen van een jonge advocaat, haar vrij te krijgen hetgeen tenslotte ook gelukt anderdeels wordt een zeer uitvoerig beeld gegeven van het leven in Franse vrouwengevangenissen. Deze soms te grote uitvoerigheid ontneemt vaak de spanning aan het verhaal. Danièle Delorme speelt de rol van de (onschuldig?) veroor deelde vrouw sober, maar zeer gevoelig. (Rembrandt) Deze film naar de bekende operette, is geprolongeerd. Nog een week naar Wenen dus en luisteren naar Schubert. (Frans Hals) Een amusant Frans spel met de jeugd en de liefde treffen wij aan in deze film, die drie meisjes volsla gen verliefd doet zijn op een jonge Don ■Juan. Natuurlijk is een van haar de uit verkorene, maar voor de jongeman dat beseft, is er het een en ander gebeurt. De Fransen weten hoe ze zoiets moeten ser veren: ze overdrijven met een ironische lach en trekken een beetje aan het touw tje van de crime passionel. Enfin, we hou den er een goed uur lachen en geamu seerd toekijken aan over. De liefde blijkt ten slotte te zegevieren en daarmee alle begrippen van eerbaarheid cn trouw. De Perzische ambassadeur in Bonn, zijne excellentie Khalil Esfandiari, de vader van Prinses Soraya, is naar Amsterdam gekomen, om met Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah van Perzië te spreken over de moeilijk heden, welke Prinses Soraja aan de Italiaanse grens met de douane onder vindt. De joto toont de ambassadeur aan de achterzijde van het paleis. (L u x o r) Trevor Howard speelt in „Opstandig Afrika" de rol van de oud officier Morel, die tijdens de oorlog zulke morele klappen kreeg, dat hij zich alleen kon handhaven door zijn gedachten op iets nobels te concentreren. Dit nobele wordt voor hem gevormd door de olifant, de grootste vriend van de mens. En, aldus zijn filosofie, de mensheid is in een sta dium gekomen, waarin zij vriendschap meer dan ooit nodig heeft. De heer Morel geraakt ten zeerste verbitterd dooi de jacht op olifanten, die door ivoorjagers gehouden wordt. Hij richt een liga tot be scherming van de olifant op en verza melt een stelletje wereldvreemde mensen om zich heen, die om verschillende rede nen de eenzaamheid boven het leven in de stad verkiezen. Deze liga neemt nogal krasse maatregelen tegen olifantenjagers zo krijgen enigen van hen een schot hagel in de broek en wordt een vrouwelijke jager tijdens een partijtje enige klappen toegediend maar een verbintenis met Afrikaanse nationalisten loopt op een mislukking uit. Het einde is nogal droe vig: de olifantenvrienden worden tijdens een gevecht gedecimeerd en zij geven on der de druk der omstandigheden hun idealen prijs. Errol Flynn en Juliette Gre co spelen andere belangrijke rollen in de film. Het geheel is een boeiend verhaal geworden, al blijven de beweegredenen van de olifantenvrienden noodgedwongen wellicht wat op de achtergrond. (Minerva) Dat, Doris Day ook ac teertalent, heeft, bewijst zij in de avond voorstellingen van zaterdag en zondag, waar zij in een spannende en gevaarlijke affaire verwikkeld raakt. Des middags zoi-gen Martin en Lewis voor luchtige kost in de dwaze film „Door dik en dun". Maandag draait voor de 54ste keer: Als de dauw hangt, komt er regen". Woens dag en donderdag gaat „Nachten zonder liefde". (R o x y) Fred MacMurray is in deze onvervalste Wild-Westfilm een onverzet telijke rechter, die zelfs niet voor een hele familie van schurken uit de weg gaat. Een der hunnen heeft een roof moord gepleegd en zal worden opgehan gen. Zijn familieleden zullen daar wel even een stokje voor steken. Zij terrorise ren het stadje en zetten de rechter en de sheriff onder druk om het vonnis veran derd te krijgen. Als iedereen denkt, dat de boeven hun zin krijgen blijkt dat de rech ter nog beter met het. pistool om kan gaan dan met het wetboek en die vaar digheid beslist de strijd in zijn voordeel in plaats van één familielid het leven te redden moeten de verenigde broers en ne ven er stuk voor stuk aan geloven. Pas dan kan de rechter met. zijn verloren ge waande bruid prettiger dagen tegemoet gaan. Van maandag af neemt Rory Calhoun in de meeslepende soldatenfilm „Luite nant Brownvogelvrij!" de hoofdrol voor zijn rekening. (Studio): In de Joegoslavische film „Het dal van de vrede", die in de tweede wereldoorlog speelt, worden de hoofdrol len vertolkt door een jongetje en een klein meisje, die, nadat ze hun huis en hun ouders verloren hebben, op zoek gaan naar een dal, waar het geen oorlog is, waar het stil is en waar ze ongestoord kunnen spelen. Ze raken daarbij echter verzeild in het niemandsland, waar een Duitse pa trouille en een groep partisanen jacht ma ken op een Amerikaanse piloot. Deze vlie- Nieuws in het kort V.V.D. De heren KI. Velthuys en Möhlman in Hillegom hebben het initia tief genomen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Volgende week vrijdagavond zal in het Nutsgebouw getracht worden een afdeling in het leven te roepen. Zilver. De eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, is toegekend aan de heer A. van Vuuren, landbouwersknecht op het landbouwbe drijf van H. A. Knibbe in Haarlemmer meer. Voorzieningen aan gebouw. Voor ver beteringen aan het gebouw Kennemerplein 3, waarin zijn gevestigd de bureaus van de economisch adviseur van de gemeente en van de inspecteur van het lager- en kleu teronderwijs is een bedrag van 3.630 no dig. B. en W. van Haarlem vragen de raad dit bedrag te voteren. Overschrijving krediet. Het indertijd door de Haarlemse raad gevoteerde krediet van 275.000 voor verbouwing aan het ge bouw van de G.G. en G.D. is overschreden met 8.450,92. Bovendien is 2.700 nodig voor enige akoestische voorzieningen aan het gebouw. B. en W. vragen de raad voor deze twee posten een krediet van 11.150,92 toe te staan. Opbrengst collecte. De op tweede pinksterdag in Zandvoort gehouden Emma- bloem-collecte heeft een bedrag opgeleverd van 400.35. Stoelen. B. en W. van Haarlem ver zoeken de gemeenteraad een krediet van 1100,ter beschikking van B. en W. te stellen ten behoeve van de aankoop van tien stoelen voor de wachtkamers bij de aula van de Noorderbegraafplaats aan de Vergierdcweg in Haarlem. Collecte-opbrengst. De collecte ten be hoeve van het tehuis voor militairen te Haarlem, gehouden in P.I.T.-verband heeft in Haarlem 5986,72 en in Blocmendaa! 1048.28 opgebracht. Geen spreekuur. De wethouders van Haarlem, mevrouw mr. ScheltemaCon rad i en de heren Happé en Schippers zijn de volgende maand verhinderd spreekuur te houden. Taptoe. In aansluiting op ons bericht in de krant van gisteren over de regeling van de toegang tot de taptoe, die vanavond op de Grote Markt in Haarlem gegeven wordt, kunnen wij mededelen, dat, de hou ders van kaarten gebruik dienen t.e maken van de Zijlstraat en de Koningstraat. De overige belangstellenden kunnen via de andere straten de Grote Markt bereiken. Advertentie D. L. M. SMIT makelaars TE KOOP: LEEG TE AANVAARDEN: Joh. Wafrenaarlaan 47, Heemstede. Ter Hoffstedeweg 30, Overveen (Gem. Bl'daal). Zijlweg 20, Overveen (Gem. Bloemendaal) (Winkelpand met verh. bovenwoning). Nie. v. d. Laanstr. 2 7,w. en rd., Haarlem hedrijfspand met verb, bovenwoning). Na kantoortijd Telef. 35544. Haarlem Kruisstraat 9 tel. 14306-13660 ger, de neger Jim wordt dan de bescherm engel van de twee kinderen. Hij verde digt ze, speelt met ze en brengt hen door de bossen en de bergen naar het dal van de vrede, dat het echter nooit is. Want als ze er eenmaal zijn dringt ook daar de oorlog door en wordt de neger Jim, de trouwe vriend van de twee kinderen neer geschoten. „Het dal van de vrede" is weer een oor logsfilm maar een film met enorm veel kwaliteiten. De voornaamste rollen wor den prachtig gespeeld door de negerac teur John Kitzmiller, de vierjarige Eveli ne Wohlfeiler en de negenjarige Tugo Stig- lic. Vooral de kinderen weten onder de bekwame regie van France Stiglic hun rollen geheel waar te maken. BRUSSEL (Belga/Rcuter) Het be stuur der Belgische socialistische (opposi tie) partij dringt er in een verklaring bij de regering op aan er op toe te zien dat aan het kerkelijk huwelijk tussen prins Albert en de Italiaanse prinses Paola, die te Rome zal geschieden, de burgerlijke voltrekking in België vooraf zal gaan. In dien de getroffen huwelijksregelingen, waarin een dergelijke voorziening ont breekt, niet worden aangevuld behouden de socialisten zich het recht voor de re gering hierover in de volksvertegenwoor diging vragen te stellen. In de verklaring wordt gezegd dat het huwelijk van de kroonprins een politieke handeling is, die het gehele Belgische volk aangaat. „De natie heeft het recht van de kroon prins te verwachten, dat hij de geest dei- Belgische staatsinstellingen zal eerbiedi gen door in zijn land het burgerlijke hu welijk te sluiten, zoals dat door grondwet en wetten van België wordt voorgeschre ven. Indien de koninklijke familie anders han delt zal zij geen bijdrage leveren tot ver sterking van de banden tussen haar en het Belgische volk", aldus de verklaring. Het partijbestuur doet in de verklaring een beroep op alle socialistische parle mentsleden en op de leden der socialisti sche organisaties zich tot nader order te -r.Wm wth L, Bij een brand, welke vrijdagmiddag woedde in een pand aan de Grote Looiers straat in Maastricht, bewoond door de leidster van de Limburgse balletschool, mevrouw Wally Haacke, zijn de vele tien tallen toneel- en balletkostuums van de balletschool, welke waren opgeborgen in twee grote kasten in het grote beneden portaal door het vuur vernield of onher stelbaar beschadigd. De schade van deze brand, die door het ingrijpen van de Maastrichtse brandweer beperkt kon wor den tot het trappenhuis, is door het ver lies van de garderobe vrij aanzienlijk. De goederen zijn verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. bij de regelingen voor het huwelijk. Ooi; verzoekt het hen geen zitting te nemen in comité's, die bij dergelijke regelingen be trokken zijn of die zich bezig houden met het inzamelen van gelden voor het aan bieden van geschenken aan het prinselijk paar. In de verklaring wordt gesproken ovei het „gevoel van onbehagen", dat hij het Belgische volk zou zijn ontstaan. „Hel partijbestuur brengt in herinnering dat in de grondwet uitsluitend de ministers als raadgevers van de kroon worden ge noemd. Dit houdt dus in dat onverantwoor delijke personen het recht missen zich ter zake ook een taak aan te meten", aldus de verklaring. Een socialistische afvaardiging onder leiding van de waarnemende partijvoor zitter Van Eynde heeft premier Eyskens op de hoogte gesteld van het socialistische standpunt. NEW YORK, (UPI) Een radiostation in New York heeft een brief ontvangen met de namen van tien blanken, die de lyn chers zouden zijn van de neger Charles Parker. De brief is doorgegeven aan het FBI (Federal Bureau of Investigation). Het radiostation had 5.000 dollar uitgeloofd voor aanwijzingen, die zouden leiden tot de arrestatie en veroordeling van de ge maskerde mannen, die Parker uit de cel te Poplarville, Mississippi hadden gesleurd, waar hij op berechting wachtte op be schuldiging een blanke vrouw te hebben aangerand. De brief is gepost te Pontotoc in Missis sippi. De schrijver vertelde dat een inwoner van Petal, Mississippi de leider van de groep was. De namen in de brief zijn niet gepubliceerd. Volgens de schrijver was de op 25 april uitgevoerde ontvoering al be raamd vóór Parker naar Poplarville werd overgebracht uit een gevangenis te Jackson in Mississippi.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10