Meer privé-overleg in Genève, misschien besloten zittingen Men moet SER niet onbeperkt laten adviseren HAMOL-WEER CITROEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT vandaag! HET WEER Russische woordvoerder versprak zich. Invullen belastingbiljetten NA TWEE WEKEN VAN STERIELE DISCUSSIES Centraal Sociaal Werkgevers Verbond: Officieel bezoek van de Sjah is ten einde Zonnig AAN HET STRAND Mei nog bijzonder droog Gromyko eiste aan diner deelneming van Polen en Tsjechen Geen t.v.-uitzending van Nederland-Schotland? éee MORRIS before ijou êuif! Wapensmokkel uit Miami naar Batista voorkomen Duitse hereniging Het woord is aan Kamerdebat over de regeringsverklaring een dag later Forensen in Rio vochten met politie; vier doden In de krant van heden: Vliegtuig bij Zandvoort in zee gestort? Geen vordering bij overleg inzake de kernproeven VAN LOON's Automobielbedrijf Referendum in Zwitserland over verplichte dienst burgerbescherming 73e JAARGANG No 263 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapïein, Tel. 57755 ZATERDAG 23 MEI 1959 Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Centraal-Sociaal Werkgevers Verbond acht het aldus het jaarverslag 1958 minder juist dat de Sociaal-Economische Raad in zijn adviezen ook beleidsvraagstuk ken ten aanzien van arbeidsvoorwaarden betrekt. Deze adviezen van algemene aard dienen zich te beperken tot oordeelvellingen over de sociaal-economische gang van zaken, terwijl het onderhandelen over beleidsbeslissingen ten aanzien van arbeids voorwaarden voorzover voor zulke beslissingen op centraal niveau een plaats dient te blijven beter langs organisatorische weg kan geschieden. Bovendien betreurt het verbond het, dat de regering de laatste tijd bij adviesaanvragen wel eens heeft nagelaten de SER voldoende concrete aanduidingen te geven overeenkomstig het betreffende wetsartikel van de maatregelen, die zij voornemens is te treffen. Daar door werd immers het vinden van een oplossing voor netelige beleidsvraagstukken te veel aan dit advies-college overgelaten, met alle moeilijkheden vandien. Het verbond acht het ten onrechte dat in de loop van verleden jaar van verschillende kanten is aangedrongen op het nemen van maatregelen tot het waardevast maken van niet in de wettelijke, maar in de vrijwillige sfeer toegezegde pensioenen. Men wil niet de oorzaak, maar wel de gevolgen bestrijden. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks In de Perzische ambassade te Wasse naar heeft de Sjah vrijdagavond een diner aangeboden aan Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix, Prinses Irene. Met een hand kus verwelkomde de Sjah onze vorstin bij de ambassade. Het officiële gedeelte van het bezoek van de Sjah van Perzië is ten einde. Van morgen vertrok de vorst, vergezeld door de Koningin en de Prins, per auto van het paleis op de Dam naar Schiphol. Vandaar vloog de Sjah naar Eindhoven, waar hij een niet-officieel bezoek aan de Philips- fabrieken zou brengen. Even voor het vertrek had de Sjah ten paleize afscheid genomen van de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall. van de commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn en van le gouverneur der hoofdstad, brigade-gene raal G. Dijkstra. Met een escorte van zestien motorrijders reden de zes hofauto's naar de Amster damse luchthaven. De vorsten en hun ge volg reden tussen een erehaag der Ko ninklijke Marechaussee en het ere-esqua- dron van de Koninklijke Luchtmacht door naar de intercontinentale wachtkamer, waar zij werden ontvangen door de bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C van der Willigen, en de directeur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dcllaert. In de wachtkamer nam de Sjah afscheid van verscheidene autoriteiten die zich daar verzameld hadden, waarna hij zich naar het vliegtuig begaf. Achter een der vensters van de cabine groette de Sjah nogmaals Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het officiële gedeelte van het bezoek van de Sjah aan Nederland was daarmede ten einde. Even later vertrok het vliegtuig in de richting Eindhoven. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor het weekeinde wordt ideaal, helder en zonnig strandweer ver wacht, met temperaturen rond twintig graden Celsius. De tempe ratuur van het zeewater is nog laag (twaalf graden). Van de vrij krachtige oostelijke tot noordoos telijke wind wordt op het strand weinig hinder ondervonden. Door aanhoudende landwind is het zee water vuil, met kans op kwallen. Laag water omstreeks twaalf uur 's middags, hoog water omstreeks vijf uur. Strand voor fietsen berijd baar van half negen tot drie uur. Zee kalm en vlak. Door vrij sterke zuiging is voorzichtigheid bij het baden en zwemmen geboden. Kritiek-bü-voorbaat wordt geleverd op het gebied van de arbeidstijdverkorting. Het zou namelijk volgens het verbond ernstig moeten worden betreurd, indien in afwijking van de duidelijke en unaniem gegeven uitspraken van de Sociaal-Eco nomische Raad, de arbeidstijdverkorting in het Nederlandse bedrijfsleven zou wor den toegepast anders dan geleidelijk en ook daar, waar de omstandigheden deze maatregel niet zouden motiveren. Een dergelijke ontwikkeling zou alleen maar kunnen leiden tot een beperking van pro- duktie en in zeer veel gevallen tot een verhoging van de produktiekosten. Het verbond acht het aan schuldige na latigheid van de overheid te wijten, dat zulke aanzienlijke tekorten zijn ontstaan bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds en het Invaliditeits- en Ouderdoms- fonds van de nog bestaande Invaliditeits wet. Tekorten als deze hebben zich niet ge openbaard bij fondsen, beheerd en gefi nancierd door het bedrijfsleven, te weten werkgevers en werknemers. Het kan vol gens het verbond dan wel haast ook niet anders, of de overheid zal voor de rente last dan wel de amortisatie van de voor genomen inschrijving ten laste van de overheid van 3,85 miljard gulden Neder landse Werkelijke Schuld haar budget ge durende een lange reeks van jaren moe ten belasten, hetgeen fiscale gevolgen heeft. Het C.S.W.V. merkt in het verslag op dat de „ruimte", dus het bij de beschikba re nationale middelen achtergebleven deel van de nationale bestedingen, in ho ge mate een investeringsruimte is, die bij een wederintredende expansie er toe zal leiden, dat de aanwezige liquide middelen met name voor investeringen in vaste ac tiva en voorraadinvesteringen zullen die nen te worden bestemd. De netto-investe ringen in vaste activa en de voorraad- (Van onze weerkundige medewerker) Er is tot dusverre in mei bijzonder wei nig regen gevallen. Op tal van plaatsen is het nu al 20 da gen achtereen droog gebleven. In Haar lem viel deze maand tot op heden 17 mm neerslag. Nog droger is het in Brabant met 2 a 3 mm regen. Amsterdam had 13 mm. Wij moeten zeker tot 1940 terug gaan om een zo sterke droogteperiode in mei te vinden. Met vandaag mee heeft De Bilt al ruim 210 uren zon geregistreerd tegen normaal tot 24 mei 160 uren. Duitse meteorologen, die zich met weers verwachtingen op lange termijn bezig houden, voorzien een droge zomer. Maar zij hadden een natte mei voorspeldNu is er de laatste weken in Duitsland meer regen gevallen dan in ons land, maar nat is mei ook daar niet. Mogelijk dat de droogteperiode eerder is begonnen dan zij hadden verwacht. Door het warme en zon nige weer is ook de temperatuur van het zeewater (12 graden C.) hoger dan verle den jaar om deze tijd (10 graden C.). (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma GENÈVE ,23 mei Gromyko (Sovjet- Unie) heeft aan het besloten diner der Grote Vier in Herter's villa opnieuw de toelating van Polen en Tsjechoslowakije tot de Geneefse ministersconferentie ge- eist en verklaard, dat hij binnen enkele dagen een positieve oplossing van deze kwestie verlangt. Deze mededeling ont viel de anders zo gewiekste Russische woordvoerder Michael Kharlamov gister avond op zijn persconferentie, in wat een onvergeeflijke inbreuk op diplomatieke gebruiken omtrent privé-overleg zou zijn geweest, ware het niet dat hijzelf een rood hoofd van schrik kreeg. Hij had vorming door bedrijven vertoonden afge lopen jaar immers een zeer aanzienlijke vermindering, terwijl het particuliere ver bruik en de bestedingen van de overheid daarentegen in 1958 slechts geringe wij zigingen ondergingen. Het C.S.W.V. neemt het standpunt in dat uit een oogpunt van de verruiming der bestedingen dit jaar slechts plaats is voor maatregelen van zeer beperkte strekking die de loonsom per werknemer kunnen beïnvloeden. (Vervolg op pagina 2) Van de zijde van de KNVB vernemen wij, dat voor de wedstrijd Nederland- Schotland, die woensdagavond in het Olympisch stadion wordt gespeeld, nog geen 40.000 kaarten zijn verkocht. Er zijn dus nog ruim 25.000 kaarten beschikbaar. Zoals men weet zal de KNVB slechts dan toestemming voor een rechtstreekse tele visiereportage van de wedstrijd geven, wanneer het stadion is uitverkocht. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Gromyko's eis in het algemeen weer gegeven, maar, toen slimmeriken vroe gen of Gromyko gisteren (donderdag) die eis gesteld had, zei hij: „Neen, eer gisteren Bij welke gelegenheid dan? wilde men weten. Kharlamov slikte even: Gromyko heeft dat niet alleen eergisteren, maar al zo vaak gevraagd. Maar zijn gehoor liet niet af: wanneer en waar eergisteren (woensdag)? De Rus begon opnieuw: reeds meer dan een keer heeft minister Gromyko.. Men viel hem snijdend in de rede: wanneer en waar? Toen kwam het hoge woord er uit: Aan het diner. Dat was dan het enige feitelijke stukje informatie over het besloten gesprek, dat de vier ministers bij de soep, snoek, cro- quetjes, gebraden kip en het ijstoetje had den gevoerd. Men kan zich nochtans de tafelconversatie wel voorstellen. Daar za ten vier ministers in twee kampen ver deeld. Allemaal beseffend dat men eigen lijk over het brandende probleem Ber lijn moest spreken. Maar ten eerste wilde niemand er over beginnen en ten tweede wil men zich over de prijs nog niet bloot geven. Het verslag over dit gesprek zal vermoedelijk een bijzonder groot aantal „ahem's" moeten bevatten. Nochtans, men gaat al etende verder praten. Dins dagavond is Gromyko de gastheei\ Mis schien zal de Russische kaviaar eitjes van de steur een vruchtbaarder ge- spreksbodem opleveren. Het begint er ook op te lijken, dat van dinsdag af het privé-overleg geregelder zal gebeuren. De afgevaardigden der Gro te Vier, die iedere ochtend procedure kwesties bespreken, hebben vrijwel over eenstemming bereikt over een plan om de ene dag een officiële zitting en de volgen de dag een besloten beperkte zitting te hou den. Eén geschilpunt resteert nog: het Westen wil dan slechts de Grote Vier aan tafel, de Russen wensen ook deelneming van de Oost- en Westduitsers. Minimum-condities De drie westelijke ministers plus hun adviseur Von Brentano (West-Duitsland) hebben zich gisterochtend in een strate gische zitting beraden over de minimum condities voor een topconferentie. Men kwam tot twee voorwaarden: 1. De Russen mogen in Berlijn geen een zijdige actie ondernemen, voordat de top conferentie begint. 2. De Russen moeten inzake het Duitse probleem eerst constructieve voorstellen doen. Het eerste punt is duidelijk, het tweede niet, zeker niet zolang er in westelijke boe zem geen eensgezindheid bestaat over de knellende vraag, hoe een constructief plan Ook een zeeleeuw waardeert de Hol landse Nieuwe. De Engelse dresseuse van het circus Krone, miss Dorothy, ging er dan ook dadelijk met een van haar pupillen op uit, zodra ze hoorde dat de delicatesse in Utrecht was ge arriveerd. De zeeleeuw was best voor een hapje te vinden. MIAMI (Reuter) De Amerikaanse douane heeft vrijdag in Miami een vlieg tuig met wapens in beslag genomen, dat op het punt stond naar de Dominicaanse republiek te vertrekken. Advertentie ACC.KANT. L. G. BODE Fred, Hendriklaan 30, Haarlem-Z., Tel. 34108 Wie zegt dat Oost- en West-Duits land elkaar niet kunnen ontmoeten, vergist zich. Ten eerste is er een do cumentenoorlog aan de gang. De Oostduitsers zetten boven hun confe- rentie-documenten DDR-delegatie, de Westduitsers spreken van adviserende delegatie der bondsrepubliek. Aange zien het Westen de DDR niet erkent, gaf dat moeilijkheden met de aanvaar ding dezer documenten. De tijdelijke oplossing is nu deze; de documenten der beide Duitse delegaties worden voorlopig in een kamertje opgeslagen. Daar liggen zij elkaar nu zwijgend te gen te spreken. Met de deur op slot en verleidelijk verdeeld. Ten tiveede had den de chauffeurs van de Oostduitser Bolz en de Westduitser Grewe innige Duitse vriendschap gesloten, die zij met menig karaf je Zwitserse wijn besproei den. Tot er een terechtwijzing van ho gerhand aan de Oost-chauffeur kwam: „Lieber Genosse, verbroedering met Westduitsers is toegestaan onder één voorbehoud. Gaan de gesprekken over mannen dan moeten zij zich tot sport beperken, handelen zij over vrouwen dan moet het accent vallen op het krij gen van kinderen. In gezinsverband uiteraard" voor Duitsland er eigenlijk moet uitzien. Terzake, er is gistermiddag ook weer een officiële zitting geweest. De ministers, blijkbaar buiten adem van de lange af standen, die zij de laatste dagen afpraat ten, vergenoegden zich met een kort sprintje om in training te blijven. Enigs zins verontrust door het feit, dat de dis cussies te zeer om het Russische voorstel hadden gedraaid, bliezen zij nog eens het stof van het westelijke pakket. Herter (Verenigde Staten) en Couve de Murville (Frankrijk) gaven Gromyko, die dat plan maar niet schijnt te begrijpen, nog wat verder college. Herter over een diepgaand verband tussen de Duitse kwestie, beper king der bewapening en een Europees vei ligheidssysteem, Couve de Murville over de hereniging van Berlijn. Lloyd (Groot- Brittannië) die het weekeinde in Engeland gaat doorbrengen, zei voor de verandering weer eens, dat men toch heus eerst Duits land moet herenigen, voordat men aan een vredesverdrag kan gaan beginnen. Gromyko was dit keer toeschietelijk. Hij herhaalde, dat hij er helemaal geen be zwaar tegen zou hebben de bepaling in zijn ontwerp-vredesverdrag op te nemen, die West- en Oostduitsers toestaat deel te blijven uitmaken van de huidige economi sche groeperingen. Dat was het einde van de tweede conferentieweek. Interim-slotsom: de Russen vinden dat er geen koude oorlog in Genève woedt, de Amerikanen zeggen, dat het Westen klaar is met zijn toelichtingen omtrent het wes telijk vredespakket en thans hoopt op con structieve Russische voorstellen. Wat de duizend correspondenten er in hun hart van denken, kan beter ongedrukt blijven. Maar, zoals de Russische afgevaardigden iedere dag weer zeggen: „Er is een oud Russisch spreekwoord, dat zegt.." en dan komt er iets ov.er beren, die geduld moe ten hebben, houthakkers die moeten blij ven zagen, mensen die een ton zout moe ten eten of andere onwaarschijnlijke han delingen dienen te verrichten. Duidelijk is het nooit, maar stichtelijk bedoeld is het zeker. 304e JAARGANG No 111 Herbert Spencer: Heldenverering in een democratie stempelt de vereerders tot onmondigen, die hun vrijheden niet kunnen waar deren. De voorzitter van de Tweede Kamer Is voornemens voor te stellen de beraadsla ging over de in de vergadering van vol gende week dinsdag af te leggen rege ringsverklaring niet diezelfde middag te doen beginnen. Hij zal voorstellen deze be raadslaging te houden op woensdag 27 en donderdag 28 mei. Het is de bedoeling de regeringsverklaring op dinsdag 26 mei over de beide radiostations uit te zenden. RIO DE JANEIRO (UPI) In Rio de Janeiro hebben zich vrijdag hevige onge regeldheden voorgedaan door het uitvallen van een veerdienst, waarmee elke dag 70.000 mensen naar hun werk gaan. De veerdienst viel uit door een staking. Een woedende menigte stak de aanlegplaats van de boten en ook een boot in brand, waarop politie en mariniers het vuur openden en volgens betrouwbare inlich tingen vier mensen doodden en ten minste tien letsel toebrachten. De autoriteiten ontkennen, dat er men sen omgekomen zijn. De politie zou over de hoofden van de menigte heen geschoten hebben, maar dokters van een ziekenhuis hebben bevestigd, dat daar doden binnen gebracht zijn. Het oppositieblad Tribuna de Imprensa schreef, dat er zes doden ge vallen zijn en dat enkele doden verborgen gehouden worden. President Kubitschek heeft zich per soonlijk met de staking bemoeid en be volen, dat de veerdienst door de staat wordt overgenomen. De maatschappij, die hem tot dusver exploiteerde was achter gebleven met de betaling van de gelden voor het pensioenfonds. Volgens de maat schappij verleende de regering niet vol doende subsidies om dit geld te betalen. De regering ontkent dit. Uit stad en omgeving5, 6 Economisch weekoverzicht 2 Van Dag tot Dag .3 Op de Praatstoel 3 Taallaria3 De Geneefse conferentie1 Op en om het Binnenhof7 Agenda 4 Feuilleton 4 Radio en televisie4 Films 6 Kerkdiensten 11 Sport 9 Wekelijkse puzzel 7 Strandbericht 1 Weerrapporten 2 Kunst 5 „Erbij" 11 t/ 17 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ GENèVE (Reutei-) Van Amerikaan se zijde is meegedeeld dat de Verenigde Staten voor het ogenblik geen verdere po gingen zullen doen om te komen tot een conferentie van deskundigen over het sta ken van kernproeven. Dit werd bekend gemaakt nadat de afgevaardigden van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië in Genève bijeen waren geweest zonder resultaten te hebben be reikt. De Britten zouden bereid zijn ge weest vandaag verder te vergaderen. Ver moedelijk zullen de besprekingen pas hervat worden na het reces van de con ferentie over kernproeven dat op 8 juni eindigt. Een Russische woordvoerder deelde me de dat de westelijke afgevaardigden de kwestie van de zogenoemde ondergrond se ontploffingen ter sprake hadden ge bracht. Zij moeten echter vastberaden po gingen doen om vooruitgang te boeken op het gebied waarop reeds resultaten zijn bereikt, aldus de woordvoerder volgens wie de westelijke afgevaardigden begin nen terug te komen van reeds bereikte overeenstemming. Advertentie HOOFDAGENT voor Haarlem en omgeving KORTE KLEVERLAAN 30 - 40 BLOEMENDAAL - Tel. 51301 K2500 AGENTEN: GARAGE VAN KOOTEN, Houtplein 18-20 Haarlem, telefoon K.2500 - 12000 GARAGE STROBBE, Hoofdstr. 168, Hillegom. telefoon K 2520 - 5234 GARAGE VAN DRIEL, Marktplein 13, Hoofddorp, telefoon K 2540 - 6305 GARAGE SMIT, Parallelweg 32-34, Zandvoort, telefoon K 2507 - 2391 De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede: Omstreeks tien voor twaalf z\jn een „Neptune" 'en een helikopter van de Marineluchtvaartdienst opgestegen om voor de kust te zoeken naar een vliegtuig dat twee mijl uit de kust voor Zandvoort in zee kon zjjn gestort. Ook de loodsboot „Bellatrix" en de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden zijn in zuidelijke richting uitgevaren om aan het opsporingswerk deel te nemen. Naar wij van de KLM vernemen betreft het hier geen toestel van deze maat schappij. Het alarm blijkt te zijn geslagen door 'n inwoner van IJmuiden, die de autoriteiten mededeelde, boven zee een vuurrode bol te hebben gezien Hij dacht ook een para chute te hebben zien dalen. De kustwacht te IJmuiden heeft evenwel niets gezien Voor zover op Schiphol bekend is, kan het eventueel neergestorte toestel in geen geval een machine zijn van een buiten landse burgerluchtvaartmaatschappij, die op Amsterdam vliegt. Ook de reddingsboten van Zandvoort, Noordwijk en Scheveningen zijn uitge varen, evenals de standboot van IJmuiden en de ,Dorus Rijkers" uit Den Helder. BERN (SDA) Morgen wordt in Zwit serland een volksstemming gehouden over herziening van de grondwet, die het bonds parlement heeft aanvaard, door toevoe ging van een artikel over de burgerbe scherming. Volgens dit artikel is de wet geving op de bescherming van personen en goederen tegen oorlogsschade een bondsaangelegenheid. De bondsregering wordt hierbij gemachtigd een dienst voor de bescherming van de bevolking in te stellen. Volgens de plannen zou hierbij een verplichting komen te gelden voor de mannen tussen twintig en zestig jaar. Vrouwen zouden vrijwillig dienst kunnen nemen. Een vorig ontwerp, volgens hetwelk voor de vrouwen ook een verplichting zou gel den, is in maart 1957 met 389,633 tegen 361.028 stemmen verworpen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1